דף מידע מספר 109   

10 יולי 2014

ברוכים הבאים
לדף המידע של איתמר

 


מאגר השמות הספרותי
פתגמים וביטויים אשר שימשו השראה לשמות ספרים

 מאחורי הקלעים של דף המידע

בוקר אחד, תוך שאני מסדר את מדף ספרי הלשון בחנות, נתקלתי בספר 'ניבון עברי' מאת טוביה כהן.
הספר ראה אור לראשונה בסוף שנות ה-50', ומאז הודפס בכמה וכמה מהדורות. הספר מכיל מטבעות לשון , פירושיהם ומקורותיהם, ו"צמח מתוך עבודה מעשית בהוראת הלשון, והוא נועד לסייע לתלמיד ולכל דובר עברית להכיר חלק מניבי לשוננו, כדי לשפר את שפתו ולהעשיר את סגנונו."

מה שמשך את תשומת לבי תוך כדי עיון בספר הישן, הייתה העובדה כי ספרים רבים קבלו את שמותיהם מפתגמים או מטבעות לשון. לפעמים יש קשר הגיוני בין תוכן הספר לבין הפתגם, לעתים הקשר הוא מקרי לחלוטין ולפעמים מנוגד לכוונתו של הביטוי: במקלי ובתרמילי, בני בי רב, על עצים ואבנים, על עצים ועל אבנים, דברים בגו, דרך ארץ, הצד השני של המטבע, כל החלב והדבש ועוד.

מחבר הספר, טוביה אליעזר, בן רחל ומשה כהן, נולד ב- 22.11.1922 בעיירה פאבייניץ (סביבות לודג') בפולין. בשנת 1924 עלתה משפחתו לארץ והתיישבה ביפו, ומשם עברה לתל אביב. אביו, משה כהן, היה כותב בקשות ליד בית המשפט השלום הישן בתל אביב.
כבן למשפחה דתית החל טוביה את לימודיו ב"תלמוד תורה" (בית ספר עממי) ולאחר מכן בתיכון "תחכמוני" בתל אביב, ועשה בגרות ממשלתית (מנדטורית). בראשית שנות הארבעים הוא החל ללמוד באוניברסיטה העברית, מזרחנות ולשון עברית, אך הפסיק את לימודיו ב-1943 כאשר החליט להתגייס לצבא הבריטי. הוא הוכשר במצרים כנהג משאית ושירת בפלוגת התובלה 524 שהורכבה ממגויסי א"י. במסגרת שירותו בצבא הבריטי הוא שירת בתחילה במצרים ולאחר מכן באיטליה.
 עם שחרורו מהצבא הבריטי  הוא למד  בסמינר המורים בית הכרם בירושלים בקורס מיוחד ליוצאי הצבא הבריטי, וקיבל תעודת הוראה ב-1946. כמורה הוא לימד תלמידים עולים חדשים בכפר הנוער בן שמן, ועם פינוי בן שמן עבר עם חניכיו לכפר ויתקין.
במלחמת השחרור שירת כקצין חינוך של גדוד ברק של חטיבת גולני והשתתף בקרבותיה בגליל. עם סיום המלחמה שימש קצין קישור בממשל הצבאי למיעוטים המוסלמים והדרוזים בצפון הארץ.
 

באוגוסט 1950 נשא לאשה את  עדינה לבית אליאש ועבר עמה לכפר הנוער בן שמן, שם ניהל את בית הספר החקלאי לנוער. בנו בכורו אבנר נולד בספטמבר 1951.
ב-1953  החל טוביה ללמד תנ"ך ולשון בסמינר למורים "אורנים" של התנועה הקיבוצית. בתקופה זו נולד ה-'ניבון העברי', לאחר שכהן שם לב לדלות הלשון של המורים והגננות לעתיד. הניבון הוקדש לבן אחותו קלמן בלאט שנפטר ב-1956 על שולחן הניתוחים בהיותו כבן שלוש עשרה. 
באותן שנים החל טוביה כהן לפרסם בעיתונות מאמרים אקטואליים בנושאי המזרח התיכון והמיעוטים בארץ. מאחר שהוא שירת באגף המודיעין כאזרח עובד צה"ל, הותר לו לפרסם את מאמריו הפובליציסטיים תחת פסיבדונים בלבד. טוביה בחר בשמו השני אליעזר, ובשם אביו משה, וכך נולד שמו הספרותי אליעזר בן משה.

 

לאחר מבצע קדש עברו בני הזוג לדירה לרמת השרון, וכשנתיים מאוחר יותר נולדה בתם שונית. באותה התקופה עבר טוביה באופן מלא לתחום העיתונות ככתב ופרשן לעניני ערבים, תחילה ב-'מעריב' (1957-59), לאחר מכן ב-'למרחב' שבו מילא למעלה מעשור את תפקיד הפרשן והכתב לעניינים ערביים עד לסגירת העיתון ב-1971. אליעזר בן משה הוא טוביה כהן, המשיך לכתוב ולהרצות בתחומים הנ"ל עד לפטירתו מהתקף לב ב-19.6.1988.

"ניבון עברי" יצא לאור לראשונה בשנת 1957 בהוצאת טברסקי, ונחל הצלחה מרובה. בסוף 1988, חצי שנה לאחר מות המחבר, יצא הספר לאור בצורה מחודשת – בתוספת ניבים חדשים ואיורים של יורם נאמן - בהוצאת יבנה.


להזמנת הספר לחץ
על חזיתו
 
 את בנו של טוביה כהן - אבנר כהן  - אני מכיר כבר כמה שנים גם כלקוח הרוכש ממני ספרים, אך גם ככותב אשר את ספריו  בנושא הגרעין הישראלי ['ישראל והפצצה', 'הטאבו האחרון']התבקשתי למצוא שוב ושוב. בגלל רגישות הנושא הגרעיני בארץ ישראל, נאלץ אבנר להרחיק לארצות רחוקות כדי לפרסם את ספריו.  "אני מאמין שהרבה מסקרנותי ודאגותי בענייני גרעין ירשתי מאבי." כתב לי אבנר לקראת דף המידע. "אני זוכר היטב, כילד בן תשע, את התרגשותו מהודעתו הדרמטית הפומבית של בן גוריון על בנייתו של כור דימונה. הנושא הגרעיני, מה שהיה קרוי אז 'העניין הרגיש', המשיך לרתק אותו מקצועית ואישית לאורך כל חייו. רק לאחר מותו למדתי שלפני הולדתי, הוא התלבט בשאלה האם יש טעם להביא ילדים לעולם של גרעין."דרך ארץ
המקור: "יפה תלמוד תורה עם דרך-ארץ" [אבות ב', ב']

רבן גמליאל, בנו של ר' יהודה הנשיא התכוון כנראה שיפה תלמוד תורה יחד עם נימוסים והליכות נאות, אולם עיתון 'במחנה' בחר בביטוי 'דרך ארץ' כדי להציג מדור טיולים והכרת ארץ ישראל.  בשנת 1983 יצא ספר בשם 'דרך ארץ - עם חי בנופיו' ובו אוסף של כתבות נבחרות מתוך המדור [צבי אילן, יהושע בן אריה, מנחם זהרוני, יהודה זיו, אהוד נצר, מגן ברושי, שמריהו גוטמן, מאיר בן דב, ישעיהו עשני, יעקב שורר, מוקי צור, מרדכי נאור, שלמה שבא ועוד.]
"בטוחני," נכתב בהקדמה לספר "ש[רבן גמליאל] לא היה  מוחה על השימוש שעושה בדבריו עיתון חיילי ישראל. לימוד התורה, המכונה בפינו 'ידיעת הארץ', תוך  שיטוט בדרכיה ובשביליה, יעורר בלב הלומד יראת כבוד ודרך ארץ לארץ ולעמה!"
עורכת המדור וכותבת הדברים היא סא"ל עירית זהרוני, ואביה הוא המורה האגדי מנחם זהרוני, מבכירי מורי הטבע בארץ ישראל, שחלק ממאמריו התפרסמו במדור ובספר לאחר פטירתו.
"בילדותי היה אבינו ז"ל נוהג לקחתנו עימו לטיולים בעמק ובהרים העוטרים אותו..." כתבה עורכת המדור, בהקדמה לספר 'דרך ארץ' שראה אור בשנת 1983 והכיל מאמרים שראו אור במדור בעיתון 'במחנה'. "ניצבים היינו על אחת מפסגות הכרמל, הגלבוע או גבעת המורה, ובולעים בעינינו את מרחבי הנוף. אז היה אבא פותח בתיאור אחד מאירועי העבר: כמו במטה קסם שבו ועלו דמויות אליהו, המשנס מותניו ורץ לפני מרכבת אחאב... שאול השב שחוח מעין דור... מכל העושר הרב, שהעניק לנו אבינו והשקיע בנו על פי דרכו המיוחדת בהוראת ידיעת הארץ ואהבתה, ומעט שהותיר אחריו בכתובים, שילבנו במדור 'דרך ארץ', ובספר זה כדי להעשיר את הרבים."

 

מנחם זהרוני נולד בעיירה קרינקי בפולין 1912. בהיותו בן 5, בזמן מלחמת העולם הראשונה, חווה חוויה נוראה של פוגרום, דבר שעיצב את תפישתו הציונית. בגיל 15יצא לבדו לגרודנה כדי ללמוד הוראה בסמינר העברי 'תרבות'. כאשר סיים את לימודיו בגיל 19, החל לשמש כמורה בעיירה קוסוב פולסקי. כבר אז ניתן היה לראות את הדרך בה ילך כמורה: הוא בנה חדר טבע וטיפח גינה עבור תלמידיו.
בשנת 1934, ביותו בן 21 עלה מנחם זהרוני עם אשתו הטרייה יפה לארץ ישראל.
אחרי כמה ימים בתל אביב הגיע הזוג זהרוני לירושלים. מנחם ניסה לפתור את הקונפליט הפנימי בתוכו, בין רצונו להיות חלוץ עובד אדמה, ובין חלומו להפוך למורה. הוא עבד בפרדסים ובשדות, ובמקביל לימד בנשר, בקיבוץ תל יוסף ובפתח תקווה.

באמצע שנות ה-30' עברה משפחת זהרוני לכפר יהושע בעמק יזרעאל, ומנחם הפך למורה במשרה מלאה. הוא ערך תצפיות וטבוע בציפורים [בעיקר בפרושים], הקים פינת חי והרבה לשוטט בשבילי הארץ. בשנת 1948 החל בהקמת בית חנקין - מכון אזורי לטבע ולידיעת הארץ. במשך שנים רבות גוייסה כל משפחת זהרוני כפועלי ניקיון, שמשים, לבורנטים, מסדרי אוספים ועוד. מנחם שימש גם כמורה ומנהל. בבית חנקין למדו תלמידי הסמינר בנהלל, תלמידי סמינר גורדון בחיפה, מורים לטבע מכל איזור הצפון ועוד. המוזיאון הגדול שמשך אליו אלפי מטיילים ומבקרים הכיל אוספים מן החי, הצומח, ארכיאולוגיה וגיאולוגיה מהסביבה.

בשנת 1960 עברה המשפחה לחיפה. מנחם עבד כמורה בסמינר למורים ע"ש גורדון, והחל שוב להקים אוספים בוטניים וזואולוגיים. אהבתו לכרמל ולנופיו מצאו ביטוי בספר 'המטייל בכרמל'. יום אחד תוך כדי כתיבה גילה כי אינו בטוח בפרט קטן עליו כתב בפרק על תל שקמונה. הוא יצא מביתו באוטובוס לעבר התל, ונהרג בחצותו את הכביש הסואן.ספר חתום
המקור: "כה אמר ה' צבאות אלוהי ישראל. לקוח את הספרים האלה.
את ספר המקנה הזה ואת החתום ואת ספר הגלוי הזה ונתתם בכלי חרש
למען יעמדו ימים רבים" [ירמיהו לב יד]
הפירוש: ספר שתוכנו סתום ובלתי מובן.


להזמנת הספר לחץ על חזיתו

בשנת 1957 ברכבת העושה דרכה מאודיסה למוסקבה, נתעוררה לראשונה סקרנותו של הגבר הצעיר בן ה-32, בנוגע לתולדות חייהם של הוריו - אמו ... ואביו הסופר אליעזר שטיינמן. "עד שלא אוכל לרדת לסוף יגונו של הילד היתום מאובודוקבה ולסוף אושרה של הנערה היפה ממוגילובפודולסק לא אדע מנין באתי ולאן אני הולך."

בגב הספר כתב בנו של שטיינמן: "'ספר חתום' הוא סיפורם של אב ובנו. האב, אליעזר שטיינמן, סופר דגול ואיש האשכולות, מחלוצי ספרות האני, שהגדיל לעשות בכינוס המורשת היהודית. הבן, נתן שחם, חניך תנועת נוער חלוצית, איש פלמ"ח וחבר קיבוץ."


אליעזר שטיינמן נולד בשנת 1892. בן שנה נתייתם מאביו וגודל על ידי דודיו. "נגזר על אבי... להיטלטל בין שני דודים, אף הם עניים מופלגים ומטופלים בטף הרבה, אחד באובודוקבה ואחד בקמינקה, אלה העניקו לילד פת דלים, ואחד מהם אפילו אהבה ידע לתת, עד ששלחוהו לישיבה."
בגיל 11 יצא הנער לקישינוב ולמד בישיבת הרב פרנקל, עד שהוסמך לרבנות והוא כבן 16. "ואז לקח את צרורו הדל, המלא כתבים שכתב בסתר, וירד לאודיסה, עיר החטאים, להגשים את חלומו - להיות סופר עברי."
הוא חי לפרקים באודיסה ובווארשה. הוא התחבר לפרישמן שהעסיקו בעבודות ספרותיות, וגם עסק בהוראה. הוא שימש כמורה לעברית של הגב' מאניה ביאליק. הוא השתתף באופן קבוע במדור הספרותי של 'הצפירה' שנערך על ידי פרישמן, ועסק בתרגומים - 'בדד' של סטרינדברג, 'חלכאים ונדכאים' של דוסטוייבסקי ועוד.

עם פרוץ המהפכה ברוסיה עבר למוסקבה, וכאן הופך ספרו של הבן לספר סתום: "אחרי המהפכה הזמינו פרישמן לעבוד עמו במוסקבה - ב'התקופה', שייסד א. י. שטיבל. בעת ההיא האמין שיהיה אפשר לקיים שם תרבות עברית ספוגה 'כוחות עוז ומרי', ועל דגלה 'ציון, עברית, וקומונה'..."
בנו של שטיינמן, כותב הספר, מעדיף להתעלם מהתקופה הקומוניסטית של אביו, שהיה "כמעט היחידי מבין הסופרים העברים ברוסיה שהריע למהפכה ולמשטר הקומוניסטי," כך כתב ג. קרסל ב'לקסיקון הספרות העברית'. שטיינמן "הוציא באודיסה עלון חד-פעמי בשם 'הקומוניסטן העברי' [תרע"ט]. כאן ביקש למזג את העברית עם המהפכה - בנפל מבצרה של היהדות השחורה - תחי היהדות האדומה! נטפח, נטפח תרבות עברית נחרד עליה ויצור אותה, נחיה אותה בדמינו ונפיח בה כוחות עוז ומרי. יחי הקומוניסט העברי!' ריכז סביבו חבורת סופרים צעירים ועם ש. צמח הוציא וערך את המאסף 'ארץ'. תנועה זו של קומוניזם עברי אף זכתה לאהדת השלטונות. אולם לא ארכו הימים והוא נתפכח למראה מעשי הייבסקציה ונטש את רוסיה בשנת 1920".
"על השנים ההן לא שמעתי מפיו לא דבר ולא חצי דבר..." מתמצת שחם את התקופה הקומוניסטית בחייו של אביו.

גם בערך אליעזר שטיינמן ב-'אנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו' שערך דוד תדהר, ונכתבה בעצם על ידי האישים עצמם או משפחותיהם, לא מופיעה התקופה הקומוניסטית בחייו של שטיינמן: "כשנוסדה במוסקבה הוצאת שטיבל עבר שמה, תרגם בשבילה ספרים והשתתף בריבעון "התקופה" (הוצאת שטיבל ובעריכת דוד פרישמן ) ובעתון היומי "העם" (בעריכת גליקסון) .

 

אחרי מהפכת אוקטובר 1917 חזר לאודיסה והשתתף שם בקובץ "הארץ" שהוציאה חבורת סופרים צעירים. משהופרעה היצירה העברית גם שם הצליח לצאת מרוסיה המתהפכת במהפכותיה ובמלחמת-האזרחים וחזר לווארשה ויסד את הירחון "קולות" וריכז סביבו את הסופרים העברים  הצעירים בפולין..."

         
להזמנת ספר לחץ על חזיתוכל החלב והדבש
המקור: "נפת תטפנה שפתותיך כלה. דבש וחלב תחת לשונך." שיר השירים ד' יא
הפירוש: הוא מדבר בשפת חונף וחלקות


הארי זייטלבך. 1948


הארי זייטלבך נולד בברלין בשנת 1935 . בגיל חמש עלה ארצה עם הוריו. הארי למד בבתי ספר בחיפה ותל-אביב.  לאחר שחרורו מהצבא למד פילוסופיה, מדעי המדינה וספרות עברית והשוואתית באוניברסיטה העברית בירושלים.  שימש פרופסור לספרות עברית והשוואתית באוניברסיטאות תל אביב וחיפה, בטכניון בחיפה ובמכללת סמינר הקיבוצים בתל-אביב. הוא החל לפרסם את שירתו ב-1951בעיתונות היומית ('הארץ', 'על המשמר' ו'משא', המוסף הספרותי של 'למרחב') ובכתבי עת ספרותיים ('לקראת', 'אכסניה' ועוד), תחת שמו העברי החדש - נתן זך.  ב-1955 יצא לאור ספר שיריו הראשון 'שירים ראשונים' וב-1961 ספרו השני 'שירים שונים'. בד בבד עם השירים פירסם זך פרקי פרוזה וביקורת ספרותית, ערך את מבחר יצירתו של יעקב שטיינברג (1963) ואת כתב העת הספרותי 'יוכני'. נתן זך נחשב למנהיג הדור הפוסט-אלתרמני.

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו

ספרו של זך 'כל החלב והדבש" ראה אור בשנת 1966, בהוצאת עם עובד והוא מכיל שירים שנכתבו באותן שנים: סיפור חורף קצר, אני רוצה תמיד עיניים, איך זה שכוכב, אוירון הוא המלאך, יופיה אינו ידוע, שיר לאוהבים הנבונים, שירים לא צפויים.

 בתוך השירים ניתן למצוא פתגמים וביטויים רבים: מי חכם ויידע. כל העולם במה. קרם עור וגידים. הזמן קצר מאוד והמלאכה מרובה. לישרים תהילה. ויהפוך את העקוב למישור. נאחזים בקרנות השולחן כבקרנות מזבח. לא היה ולא נברא.
ביטוי אחד לא נזכר כלל בשירים, אף לא ברמז:  "נפת תטפנה שפתותיך כלה. דבש וחלב תחת לשונך."טורא בטורא
המקור: טורא בטורא לא פגע, אנש באנש פגע
הפירוש: הר בהר אינו פוגע, אדם באדם פוגע.
בני האדם דרכם להיפגש באחד הימים.

הם היו עשרה. קמוטי פנים ועטורי שיבה. כך מתאר אותם המחבר במבוא לספרו. הם היו עשרה שהגיעו מכל רחבי הארץ, לאחר חמישים שנה, למפגש החברים המיוחד. הם היו עשרה שהגיעו לפני יובל שנים לנמל יפו בספינה קטנה דמויית קליפת אגוז.
היום הם התכנסו בביתו של הסופר בחבורה: דב השחקן בדימוס, אליעזר שהיה פעם ראש החבורה, יצחק החרשתן, זיאמה הבנאי, יעקב האגרונום, ניומה איש ההגנה, מוניה הקיבוצניק, דוד הסופר, משה, ברל. "העיקר הוא שזכינו להיפגש..." אמר ניומה, "איך אומרת המימר התלמודית? "טורא בטורא לא פגעי, אינש באינש פגעי..."
עשרת החברים יושבים בביתו של הסופר, וכל אחד מספר על מקרים נדירים שקרו לו בתקופה בה לא נפגשו מאז עלו יחדיו ארצה.


להזמנת הספר לחץ על חזיתו

יעקב דוידון נולד ברוסיה בשנת 1898, לאביו מיכאל ולאמו שיינה. הוא קיבל חינוך מסורתי וכללי בבית הספר. היה מורה בעירו, ופעיל באירגון "החלוץ" ברוסיה הלבנה. בשנת 1920 עלה לארץ, והיה חבר בקבוצת הבנאים הראשונה בארץ. שהקימה בפתח תקוה את שכונת "מחנה יהודה" (השכונה התימנית).
דוידון
הקים את התיאטרון העברי הראשון (1922) והיה פעיל בשדה הקולנוע. בשנת 1925 נשא לאשה את שושנה.
שושנה בת שרגא וייס
שחקנית ופעילה בשדה הציונות, ממיסדיה של אירגון "צעירי יהודה" בעיירה שלה, עלתה לארץ בשנת 1925. בעיר הולדתה היתה שחקנית לא מקצועית. באותו זמן היו שני אחיה בקבוצה שהקימה את התיאטרון בחיפה, והתכוננה להציג את המחזה המקורי הראשון בארץ "על הכנרת" מאת הסופר ש. מקלר. הייתה חסרה להם בחורה לתפקיד הראשי במחזה. והנה מצאו את "הבחורה" הדרושה, ששני אחיה שיחקו בקבוצתם. יעקב דוידון, בעלה לעתיד, הכיר אותה ביום בואה. לימד אותה עברית והדריך אותה בהלכות השפה והמשחק.

 בשנת 1931 הצליח דוידון להשיג בתשלומים מכונת קולנוע נודדת. הוא נדד עם משפחתו בכל רחבי הארץ כדי להציג את סרטיו. בעיקר ביקרו בישובים שלא היה קיים בהם קולנוע וכן במחנות הצבא הבריטי והגיעו עד עבר הירדן. בשנת 1932-36 אחרי שהצליח להרויח סכום כסף מעסקי הקולנוע חזר לתל-אביב. פתח משרד ושכר דירה צנועה. תחילה נתקבל כפקיד בקולנוע 'גן רינה', אך במשך הזמן הצליח לחדור להנהלת הקולנוע ואף לנהל את הקולנוע בעצמו. לאחר גן-רינה נטל לידיו גם את הקולנוע "בית העם". נוסף לזאת המשיך להשתתף גם בבתי הקולנוע הקודמים בראשון לציון, טבריה והרצליה, וכל זה ללא פקידים ואדמיניסטרציה מנופחת.

       
להזמנת ספר לחץ על חזיתו

 ביטוי ספרותיאחת מני אלף/ ולריה שטארק
המקור:מלאך מליץ אחד מני אלף
הפירוש: אחד [יחיד] מתוך רבים.

 על עצים ואבנים/ אהרן מגד
המקור: לכן אני מזמר, ששפך הקב"ה חמתו על עצים ואבנים ולא על ישראל [איכה רבה ד]
הפירוש: על הכל [באירוניה]דברים בגו/ גרשם שלום
המקור: אמר ר' חנינא - דברים בגו... [כתובות קיא]
הפירוש: יש טעם וסיבה לדבר.כפתור ופרח/ אשתורי הפרחי
המקור: בשעה שהיה אדם אומר דבר מתוקן לפני ר' טרפון היה אומר 'כפתור ופרח'!
הפירוש: ביטוי התפעלות לדבר נאה.


ש"י עולמות/ דב סדן
המקור: עתיד הקב"ה ליתן לכל צדיק וצדיק שלוש מאות עולמות [ש"י] [סנהדרין קי].
הפירוש: עולם ומלואו


שבעת מדורי גהינום/ טדאוש שטבהולץ.
המקור: על שום מה שמונה פעמים 'בני'? שבע פעמים על שהעלהו משבעה מדורי גיהנום... [סוטה י']


קול קורא/ שולמית לסקוב.
המקור: קול קורא במדבר פנו דרך ה'.
הפירוש: קול שאין לו שומע.קרקע בתולה/ מיכאיל שולוחוב
המקור: קרקע בתולה הייתה שלא עבדה אדם מעולם [עבודה זרה לב]
הפירוש: חומר שטרם עסקו בו.

עד חרמה/ ביאטה קלארספלד
המקור: ויכתו אתכם בשעיר עד חרמה [דברים א מד]
הפירוש: עד כדי השמדה מוחלטתלקסיקון מן המסד/ מאיר חובב
המקור: וממסד עד הטפחות ומחוץ עד החצר הגדולה. [מלכים א', ז, ט]
הפירוש: מראש ועד סוף

 לא על הלחם לבדו/ ו. דודינצב
המקור: כי לא על הלחם לבדו יחיה האדם, כי על כל מוצא פי ה' יחיה האדם. [דברים ח' ב"ג].
הפירוש: מלבד הצרכים החומריים יש לו לאדם גם צרכים רוחניים.

 


המגדל הפורח באויר/ מרטון ג'סטר
המקור: איה סופר את המגדלים, שהיה סופר שלוש מאות הלכות פסוקות במגדל הפורח באויר. [סנהדרין קו]
הפירוש: דבר שאין לו אחיזה במציאות, הזיה.

 

 הסימניה החדשה שלנו!

רוצים לקבל אחת?

שלוש שיטות בטוחות לקבלת הסימניה:
א. ביקור בצימר הספרים
ב. ביקור בחנות הספרים בזיכרון יעקב
ג. הזמנת ספר בדואר...

תודה לרבקה שעיצבה את הסימניה
http://www.facebook.com/rivkastudioבקושי נולד וכבר מחוזר ומומלץ...

עוד לא עברו חודשיים מאז נפתח צימר הספרים,
וכבר יש אורחים החוזרים ומבקרים בו!

בסוף ספטמבר כתבה אורנה בספר האורחים:
"כמעט ואין מילים לתאר את העונג,
את הנחת, את היופי ואת ההתרגשות..."

וכעבור כמה שבועות כתבה:
"גם בפעם השניה
הקסם לא פג..."

כל הצילומים של צימר הספרים בדף המידע
נשלחו אלינו על ידי אורנה. תודה!

רוצים להעניק למישהו מתנה שהוא לא ישכח לעולם?
מתנת יום הולדת, יום נישואין, שי לחג!
צימר הספרים של איתמר!
מחירים = 500 ש"ח באמצע השבוע, 600 ש"ח
בסוף שבוע [עם הנחה על כמה לילות].
להזמנות - 04-6399749, 0522-585787.

אין עוד מקום כזה בעולם...


פינת קריאה במרפסת צימר הספרים 

צימר הספרים של איתמר

 
זריחה מהמרפסת
 
כניסה מהמרפסת
 
מרפסת
 
פינת אוכל

צימר הספרים זכה בתואר 'מומלץ מפה'!!!
הנה מה שהם חשבו על הצימר:
"צימר הספרים של איתמר, הוא חנות ספרים ביתית
מרשימה שמציעה לצד מדפים כחולים גדושי כותרים
גם מקום ללון בו. הצימר נמצא בקומתו השנייה
של בית מגורים יפה במושב כרם מהר"ל.
יש כאן חדר שינה זוגי, פינת קריאה, מטבחון,
חדר רחצה ריחני ומרפסת מרווחת המשקיפה אל
מורדות הכרמל והשטחים החקלאיים שבקרבת המושב.
משקופי החלונות הכחולים, כדי החרס עטורי
הפריחה הצבעונית, הנוף והשלווה גורמים
לרגעים להרהורי כפירה בחופשה יוונית אך בה
בעת מעלים חיוך של נחת ושמחה על הצימר
הציורי הזה שיש לנו כאן."

 מפה - מסעדות,צימרים,טיולים מומלצים  
מפה  מרמלדה
ראו מה כתבו עלינו באתר 'מפה', ובאתר 'מרמלדה'. לחצו על סמל האתר


המרפסת המשקיפה על בקעת כרם מהר"ל

פרטים בטלפון 04-6399749, 0522-585787


הנוף ממרפסת הצימר. צילומים: אורנה."הספרים המומלצים"
חנות הספרים  שלנו באינטרנט

     

 

עוד מאות 'ספרים מומלצים' כאלה ממתינים לכם במדור 'ספרים מומלצים'
באתר האינטרנט שלנו. למעבר לאתר לחצו  על מדף הספרים.


המדף המצולם הוא אחד מעשרות המדפים
של החנות שלנו באינטרנט.

באתר האינטרנט 'חנות הספרים של איתמר' מסתתרת חנות פעילה במיוחד, אולי החנות הפעילה ביותר שלנו, בה מבקרים אלפי אנשים במשך החודש. חלק מהאנשים מחפשים ספר מסויים, ולשם כך הם נעזרים במנוע החיפוש המשוכלל שלנו ומגישים בקשה לאיתור הספר, חלק קוראים להנאתם את שנכתב בפורום 'מועדון הקוראים', או סיפורים חדשים במדור 'מיומנו של מאתר ספרים'.
מאות אנשים עוברים כל יום על מדור 'ספרים מומלצים'. דמיינו לעצמכם שולחנות תצוגה עצומים, וחלונות ראווה גדולים, בהם מוצגים לראווה מיטב הספרים שהגיעו אלינו.
במדור 'ספרים מומלצים' תוכלו לראות את עטיפות הספרים, תיאור של תוכנם ועוד פרטים ביבליוגרפיים. ליד כל ספר מצוין מחירו ומצבו. הספרים במדור 'ספרים מומלצים' הם תמיד במצב טוב מאוד, אלא אם כן נכתב אחרת. מרוב הספרים יש לנו עותק אחד בלבד, ואנו ממליצים להזמין את הספר בו אתם חפצים מייד.

הנה דוגמא לספרים חדשים במדור ספרים מומלצים:

       
       למעבר למדור 'ספרים מומלצים' לחצו על אחד הספרים,
או כנסו לאתר [חפשו - 'איתמר', בגוגל].

אם אתם מחפשים ספרים באנגלית על ארץ ישראל, יהדות ומזרח תיכון -
תוכלו למצוא ספרים רבים 'בחנות הבינלאומית' שלנו.


למעבר לחנות הבינלאומית
לחצו על התמונהרוצים לדעת מה עושים
2150 איש כל בוקר?

הם מזמינים לעצמם מתנה ליום ההולדת!

כך כתבתי בסטטוס שלי בפייסבוק:
- "מה אתה רוצה מתנה ליום ההולדת?" שאלו החברים את בעל השמחה בן ה-70. "מה שתבקש..."
- "הלוואי שאיתמר היה נותן לי לבלות לילה בחנות שלו," הוא הפתיע אותם, "רק אני והספרים ומיטה קטנה..."
ובלי ידיעתו, הם הפתיעו אותו והזמינו לו לילה בצימר הספרים...

וכך הגיבו כמה מהקוראים:
אסתי: אני מקווה שהחברים שלי קוראים את הפוסט זה . . .
דורית: זו מתנה שהייתי שמחה לקבל יותר מכל דבר חומרי אחר.
לי: איזה כיף של מתנה!
יאיר: גם אני הייתי רוצה מתנה כזו !
שרונה: בעוד עשרה חודשים... ביום הולדת ארבעים
אני כבר יודעת מה לבקש...:)
יעל: איזה כייף! גם אני רוצה, אבל לא מספיק לי לילה אחד!

אם הסמל הזה לא אומר לכם כלום,
אין צורך ללחוץ עליו... 

זה מה שאנחנו עושים כל היום בפייסבוק...
כל השבוע בזכרון יעקב
הבהרה והתנצלות בצידה:
כל הספרים בתמונות נמכרו מזמן.
במקומם ממתינים לכם ספרים אחרים...

יום א-ה 09.00-17.00
יום ו'  09.00-13.00מדף השירה


שולחנות תצוגה בכניסה לחנות


מדפי ספרות מקור, נוער ומתח


החנות בזכרון יעקב -
רח' הנדיב 23,  04-6399749

אל תחמיצו!הרצאה של איתמר!

בהרצאה 'מיומנו של מאתר ספרים'
מספר איתמר על כמה מהבקשות
המוזרות והמשעשעות שהגיעו אליו.
ניתן להזמין את איתמר להרצאות -
קיבוצים, חוגי בית, חברות היי-טק ועוד.
התקשרו לטלפון 04-6399749!

מיכל כתבה לי:
"איתמר, רציתי להודות לך על ההרצאה המרתקת שנתת בביתי. 
הרעיון הראשוני, הגשמת החלום להיות מאתר ספרים,
ובעיקר הרפתקאותיך במרדף העולמי אחרי הספר 'הקרן הירוקה',
השאירו אותנו פעורי פה ונרגשים.
גם אחרי שהלכת, עוד שעה ארוכה, ישבו הנוכחים והעלו חוויות מסיפוריך.
תודה, תודה תודה..."

גילי כתבה:
"תודה על הרצאה נפלאה.
עוררת בי זכרונות..."

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

הוצאת הספרים של איתמר הוקמה כדי לשרת צורך בקרב קוראים רבים,
לקרוא ספר אהוב מילדותם, בדיוק באותה מהדורה בה קראו אותו
לפני עשרות שנים. הוצאת הספרים שלנו תוציא את הספר לאור בדיוק
כפי שהיה אז. בדיוק כמו שאתם זוכרים אותו!
את הספרים, אותם הדפסנו מחדש, ניתן למצוא  רק
בחנות הספרים של איתמר
04-6399749

     
 המתנה לילד  המתנה לנער  המתנה למבוגר המתנה שאזלה...
אם יהיה לכם מזל, ישאר לכם עותק אחד...

יהושע הפרוע

"הי מדוע, יהושע כה קרוע ופרוע?ציפורנים וידים לא נטל כבר שנתים". הספר "שטרובלפטר" נכתב וצוייר על ידי הרופא הגרמני היינריך הופמן כמתנה לבנו בן השלוש.

לא ניתן למצוא את המהדורה החדשה של 'יהושע הפרוע' בשום חנות אחרת. להזמנת הספר לחץ על חזיתו

 

ספרים נוספים במצב חדש המצויים ברשותנו

   
להזמנת ספר לחץ על חזיתו או בטלפון 04-6399749 אנו מבקשים את עזרת הציבור

עזרו לנו לבחור את הלוגו היפה והמתאים ביותר!


עיצוב גרפי: מיכל אוחיון

החנות הבינלאומית שלנו עוברת שינויים ושיפורים ועתידה לשנות את שמה ל:

Itamar's Bookstore

אנא שלחו לנו מייל לכאן וכתבו לנו מהו הלוגו הטוב ביותר בעיניכם.
להזכירכם, מדובר על חנות ספרים המוקדשת לארץ ישראל, עם ישראל, יהדות והמזרח התיכון.
התוצאות יעודכנו מדי יום בשער החנות הבינלאומית

תודה!ארבע חנויות לשירותכם

החנות בזכרון


 לחיצה קטנה על הצילום, או התקשרו לטלפון 04-6399749

החנות באינטרנט 


לחיצה על חזית הספרים תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים שלנו באינטרנט

החנות הבינלאומית


Book Shelf

לחיצה כאן תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים באנגלית.

צימר הספרים של איתמר


אין עוד מקום כזה בעולם...ארכיון דפי המידע

לבקשת רבים אנו מביאים כאן קישורים ל-101 דפי המידע הראשונים:  ח. נ. ביאליק, לאה גולדברג, נחום גוטמן, טעויות בספרים, יאנוש קורצ'וק, שלום עליכם, אלוהים בספרים ועוד. לחיצה על הקישור תעביר אתכם לדף המידע המתאים.

שימו לב! חלק מדפי המידע נכתבו לפני שנים רבות.
נשמח לשמוע את תגובותיכם: האם אתם נעזרים בארכיון?
כתבו לנו לכאן!

 1. גן גני  2. חגים  3. מדינאים  4. אמנות  5. 'בלשים'
 6. קוראים  7. ביאליק  8. צנזורה  9. מכתבים  10. מילונים
 11. דף הילד  12. תנ"ך  13. הומור  14. השואה  15. העצמאות
 16. קיבוצים  17. דודה לאה  18. גוטמן  19. ספורט  20. צמחים
 21. בעלי חיים  22. מסעות  23. טעויות  24. רפואה  25. הרצל
 26. ריגול  27. פסבדונים  28. נער-סופר  29. הספרן  30. זוגות

 31. טרומפלדור

 32. שירה  33. ז'בוטינסקי  34. תיאטרון  35. שלום עליכם
 36. קהל  37. אלוהים  38. עיתונים  39. קורצ'אק  40. הקשרים
41. עינים זרות  42. אוריאל אופק 43. משפ' דיין  44. קניון ספרים  45. 1952
 46. בן גוריון  47. יומן  48. שקספיר  49. טלפיר  50. החלוצות
 51. מערכות  52. מד"ב בא"י  53. צנחנים  55. פלילים  56. מציאות
 57. המבחר  58. עטיפות  59. מלחמות  60. צילומים  61. ברל
 62. עליזה  63. ש. שלום  64. חלומות  65. השואה  66. אסירי ציון
 67. ברנר גנסין  68. מדע בדיוני  69. עם הספר  70. דבר לילדים  71. המתנדבים
 72. תרצה  73. הסתלקות  74. קאפקא  75. ראובני  76. רובינא
 77. אמיל  78. אבן שושן  79. דבורה  80. אנציקלופדיה  81. התקופה
 82. דן עומר  83. היסטוריה  84. כסף  85. כדורגל  86. ש. מלצר
 87. קבק  88. זעירא  89. חבילה 8  90. 'בלשים'  91. תל אביב
 92. י. בן צבי  93. אבן י-ם  94. רומן רומנטי  95. הזז  96. אידיש
 97. מצפן  98. יהושע הפרוע  99. ברתולדי  100. העתיד  101. הרב קוק
         

המשך יבואמה בדף המידע הבא?

             

רוצים לנחש?
כתבו לנו לכאןהערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן