דף מידע מספר 7   

10 יולי 2014

אנו שמחים להגיש לכם דף מידע נוסף של אתר הספרים של איתמר

דף המידע

דף המידע הראשון נשלח ב-15/09/2006 ועסק בספר גן גני, דף מידע מס. 2 עסק בחגי תשרי, את אלה שאחריו הקדשנו לספרים ולפוליטיקה, לציירים ולסופרים, לבלשים ומערבונים, ולקוראי ספרים. דף מידע מס. 7 נשלח היום ל-12,250 גולשים. קצב ההרשמה מדהים, מדי יום מצטרפים לרשימת המנויים עשרות אנשים.

רישום לדף המידע!

נשמח לשמוע הערות ותגובות בפורום 'מועדון הקוראים'.

אם אינכם מצליחים לראות את הדף במלואו, לחצו על הקישור המופיע בראש הדף
או
כתבו לנו

נהנתם? אל תהססו לשלוח את דף המידע לאלו שאתם אוהבים!

דף מידע מס. 7

'המשורר הלאומי'

לכבוד יום הולדתו של ח. נ. ביאליק: י' בטבת תרל"ג - 11/01/1873

 הידעת

הידעת כי 'אפלולית', 'דורסני', 'הווי', 'זנבנב', 'זקנקן', 'חורשה', 'טורדני' 'יצוא' הן מלים אשר חודשו או הומצאו ע"י חיים נחמן ביאליק. בשנת 1935 פרסם יצחק אבינרי את הספר 'מילון חידושי ח.נ. ביאליק' [תל אביב], ובו כלל את חידושיו שבכתב ושבעל-פה.

בספרו 'יד הלשון' מספר אבינרי סיפור נחמד על חידוש נוסף של ביאליק 'כרכר' במקום 'סביבון'. בשירו 'לכבוד החנוכה' כתב ביאליק 'מורי הביא כרכר לי', ואלו הגננות שמו בפי הילדים 'מורי הביא סביבון לי' (המצאה שמקובל לייחס לאיתמר בן אב"י). לבד מ-'כרכר' של ביאליק יש 'חזרזר' של מנדלי ו-'גלגלון' של יהודה שטיינברג, אבל את כולם ניצח הסביבון של ילדי הגן, אפילו ביאליק 'נכנע' לבסוף, והציע בהשפעתו את 'עפיפון'.

 סיפורי סופרים

ביאליק עומד למשפט

דורית גני

בשנת 1928 הלכו ביאליק ורבניצקי לבקר את חברם, משה גרנובסקי, אשר שכב על ערש דווי. בעודם הולכים ברחוב ומדברים באידיש על האיש ועל מותו הקרב פנה אליהם צעיר מ"גדוד מגיני השפה העברית" והעיר להם על שאינם מדברים עברית. ביאליק הגיב בחריפות, והצעיר בתגובה תבע אותו בבית משפט השלום העברי בתל אביב, ואף פרסם את הדבר בעיתון "דאר היום".

להלן קטע מפנייתו של ביאליק לשופטים:
"אני וחברי מר י"ח רבניצקי... עברנו ברחוב אלנבי ושוחחנו בחשאי בינינו, עפ"י הרגל של עשרים ושמונה שנים, בשפה יהודית המדוברת... בשעה זו הרגשתי שאיש אחד הולך בצדנו ומטה אזנו לשיחתנו. אחרי רגע עבר האיש לפנינו ופנה אלי בחוצפה: מדוע אין אתם מדברים עברית? עליכם לדבר עברית! ע"ז עניתי לו בעברית: אין זה עניין שלך. אין איש שואל אותך. לך לך לדרכך - לעזאזל! חוצפה!
אפשר שהמלה שלפני האחרונה היא חריפה קצת, לפי הפירוש הרגיל של המלה הזו בשוק, אבל לפי פירושה המדויק והאמיתי הוא שם הר במדבר, לא רחוק מירושלים, מהלך שתים שלוש שעות במדבר יהודה, והמקום הזה הוא, לדעתי, די מכובד לטיול בשביל אותו האיש..." (אגרות ח.נ. ביאליק, כרך רביעי, תרפ"ח-תרפ"ט)

השופטים זיכו את ביאליק מאשמה.חידה

"בידוע, למשל, כמה היתה דרכו הציונית פוליטית... באחרית חייו למורת רוחו, כמה צער גרם לו זה במעלליו. ביחוד נצטער ביאליק על כשרונותיו הספרותיים שהלכו לאיבוד, והזכיר את חסד תרגומו הראשון לעברית, שביאליק סייע לו בעבודה זו מראשיתה. בעמודים הראשונים, היה לו צורך לביאליק לתקן את מעשה התרגום כמעט שורה שורה. בשניים - כבר ירדו התיקונים כדי מחציתם, ואילו בשלישיים - שוב לא היה לו לתקן אלא פסוקים מועטים".

על כשרונותיו הספרותיים של מי הצטער ביאליק, ומה היה תרגומו הראשון לעברית, אותו נאלץ ביאליק לתקן תחילה שורה שורה?

 

 

הראשון שיענה  במועדון הקוראים יזכה בשובר קניה ע"ס 100 ש"ח בחנויות שלנו.
יתקבלו תשובות שיגיעו למועדון הקוראים בלבד! נא לא לענות במייל!

בהצלחה! 

מתוך הקטלוג הכללי

הפעם אנחנו מקדישים את מדור 'מתוך הקטלוג הכללי' לספרים העוסקים בביאליק. אם אתם מעוניינים שאיתמר יחפש עבורכם מי מהספרים, לחצו על כפתור 'לפרטים', ואנו ניצור אתכם קשר ברגע שהספר יימצא.

                  

חיים נחמן ביאליק - שיריו האידיים.
תרגום: אהרון צייטלין. בצירוף מבוא מאת המתרגם. דביר, 1956.
כריכה קשה, 71 עמ'. 55 ש"ח.
לפרטים

מאגדות המלך שלמה/ ח. נ. ביאליק
י"ח אגדות מן הספר 'ויהי היום'. מצויירות בידי נחום גוטמן.
דביר, 1973. כריכה קשה. 45 ש"ח
לפרטים

שיחותי עם ביאליק/ שמעון ראבידוביץ
יומן פגישותיו של המחבר עם ח. נ. ביאליק 1923-1924.
דביר, 1983. כריכה קשה, 158 עמ'. 55 ש"ח
לפרטים

שריפטן/ ח. נ. ביאליק
מאמרים של ביאליק מתורגמים מעברית לאידיש.
ניו יורק, 1946. כריכה קשה, 314 עמ'. 55 ש"ח
לפרטים

שירים תר"ן-תרנ"ח/ ח. נ. ביאליק
מהדורה מדעית בלוויית מבוא וחילופי נוסח. ערך: דן מירון
דביר 1983. כריכה קשה, 428 עמ'. 65 ש"ח
לפרטים

ביאליק וסופרי דורו/ משה אונגרפלד
דברים בין ביאליק לסופרי דורו לציון יובל המאה להולדתו.
עם הספר, 1974. כריכה קשה, 348 עמ'. 55 ש"ח
לפרטים

גלוי וכסוי בלשון/ ח. נ. ביאליק
חוברת מיוחדת של 'שדמות' ובה פירושים למסה של ביאליק מאת: יריב בן אהרון ועלי אלון.
שדמות, 1997. כריכה רכה. 55 ש"ח
לפרטים

כנסת לזכר ח. נ. ביאליק
הספר הראשון המכנס בתוכו דברי סופרים לזכר ביאליק.
דביר, 1936. 518 עמ'. כריכה קשה. 55 ש"ח.
לפרטים

יתמות/ ח. נ. ביאליק
פואימה: א. אבי, ב. 'שבעה', ג. אלמנות, ד. פרידה
דביר, 1935. כריכה רכה, 23 עמ'. 55 ש"ח.
לפרטים

דור דור וסופריו - ח. נ. ביאליק
אנתולוגיה ספרותית לתלמידים ולעם
דביר, 1947. כריכה רכה, 45 ש"ח.
לפרטים

 

רוצים לראות את פרטיהם של ספרים נוספים בנושא? הכנסו לאתר וכתבו "חיים נחמן ביאליק" במילות המפתח. ניתן גם לכתוב "ביאליק" בשם הסופר ולקבל מידע על ספריו.מיומנו של מאתר ספרים / איתמר לוי

ספריות של סופרים

נעמי התקשרה אלי לתוכניתו של ירון אנוש ברדיו. היא הציגה את עצמה כ-נעמי  נכדתו של הסופר הידוע י. ח. רבניצקי. היא ביקשה את הספר 'באין משפחה'  אותו תירגם סבה, והפכה ללקוחה ותיקה שלי. כל כמה חודשים היינו מדברים בטלפון, והיא היתה מזמינה ממני ספרים. כעבור כמה שנים התקשר אלי בן משפחה והודיע לי כי נעמי נפטרה. הוא בישר לי כי קרוב לארבעים ארגזים מספרייתו של רבניצקי ממתינים לי בביתו לפי בקשתה של נעמי.

יהושע חנא רבניצקי


לוא הייתי שר החינוך [וטוב שאני לא...] הייתי לוקח בניין ממשלתי נטוש, משפץ אותו, והופך את חדריו ל-'ספריה של הסופרים'. כל חדר היה משמש כמוזיאון-ארכיון לסופר אחר. חדר רבניצקי, וחדר יעקב שבתאי, וחדר שמואל בונים, וחדר י. רביקוב, וחדר יעקב פיכמן, וחדר אוריאל אופק.
דמיינו לעצמכם איך אתם שוקעים בכורסתו של רביקוב וקוראים את כתבי היד שלו. דמיינו כיצד את מדפדפים בספריו של אוריאל אופק, ומגלים הערות בכתב ידו בעמוד הראשון של הספר 'מחליקים של הכסף', הערות אשר פתרו תעלומה של שנים בנוגע לשמה של מחברת הספר - דודג' וסטל [מרי מיפס דודג'].
אך לצערי המציאות אחרת היא. איש לא דואג לספריותיהם של הסופרים והמשוררים, לאיש לא איכפת. וכך, עשתה ספרייתו של יהודה עמיחי את דרכה לחו"ל, וכך עברו לרשותי ספריותיהם של רביקוב, ויעקב שבתאי, ושמואל בונים, ויעקב פיכמן, ואוריאל אופק. רק אצלי תוכלו למצוא את הערותיו של אופק על הספר המדובר, רק אני מחזיק את כתב היד של המחזה 'טרומפלדור' אותו כתב עזיז דומט בשנות העשרים, ואותו מצאתי בין ספריו של המשורר מ. עקביהו.
כאשר התקשר אלי בן משפחתו של רבניצקי בנוגע לספריו שאלתי אותו את השאלה שאני שואל תמיד: למה ספרים מספריתו של סופר כל כך חשוב מגיעים אלי, ולא למוזיאון או ספרייה ציבורית? אבל שוב לא הייתה לאף אחד תשובה ראויה.


בין הספרים שהורישה לי נעמי מצאתי שני פריטים הקשורים לביאליק ידידו-שותפו של רבניצקי במשך שנים רבות. בין דפיו של אחד הספרים מצאתי כרטיסים ללוויתו של 'המשורר הלאומי'. כרטיסים! התברר לי כי הלוויה שעברה ברחובות תל אביב, ומשכה כנראה קהל רב, הגיעה לבסוף למקום שכדי להיכנס אליו היה צורך בכרטיסים. כרטיסי ישיבה למכובדים, וכרטיסי עמידה למכובדים פחות. ספר אחר שמצאתי נתן ביאליק לידידו לכבוד יום הולדתו. אלא מה? כנראה היה סיכסוך קל ביניהם, כי ביאליק בחר לכתוב את ההקדשה דווקא בדפים האחרונים. בשיר קצר הוא הסביר לרבניצקי כי הוא חפץ שבעל השמחה יקרא את הספר, אבל הוא חשש שאם ההקדשה תהיה בעמוד הראשון, הוא לא יעשה כן.

נעמי ז"ל, נכדתו של רבניצקי, הייתה סופרת בזכות עצמה. בשנת 1960 יצא לאור ספר הילדים המקסים שלה 'נסים והגדי'. נעמי בצניעותה חתמה על הספר רק בשמה הפרטי.

קטעי 'מיומנו של מאתר ספרים' בדפי המידע אינם מופיעים בספר 'מיומנו של מאתר ספרים' שיצא לאור בהוצאתנו. להזמנת הספר. לקריאת הספר ברשת.
רוצים לקרוא סיפורים נוספים? הכנסו למדור "מיומנו של מאתר ספרים" באתר

 ספרים בבולים

דורית גני

הבול "מעבר לים" יצא במסגרת סדרת בולים אשר הוקדשה לספרי ילדים
(שני הבולים האחרים בסדרה: דירה להשכיר, למה לובשת הזברה פיג'מה)


תאריך הופעה: 27/11/1984
איור: נחום גוטמן
עיצוב: דרור בן דב

השיר "מעבר לים" באיורו של נחום גוטמן נדפס במסגרת הספר "שירים ופזמונות לילדים" אשר יצא לאור בשנת 1933 ובו כונסו 79 שירי הילדים של ביאליק. תחת איוריו של גוטמן הפכו בני העיירה שבשירים לילדים ארץ-ישראליים ונופי מזרח אירופה לנופים ים תיכוניים.

מקורו של השיר "מעבר לים" בשיר סאטירי למבוגרים, אשר נכתב על-ידי ביאליק כנגד הציונות המדינית של הרצל ותומכיו. אחד העם סירב לפרסם את השיר בעיתונו והשיר נגנז, אך ביאליק השתמש בגרעינו והפך אותו לאחד משירי הילדים הידועים והאהודים שלו.

קטע מתוך השיר שנגנז

בִּכְרַכֵּי יָם בִּמְבוֹא הַשֶּׁמֶשׁ

יֵשׁ - בָּרוּך שֶׁכָּכָה לוֹ בָּעוֹלָם!-

אֲנָשִׁים גְדוֹלִים כַּעֲנָקִים,

עַם רָם - מִקְטָנָם עַד גְדוֹלָם.

 

וְאַנְשֵׁי פְּלָאוֹת הֵמָּה כֻלָּם,

מֵהֶם דָּבָר לא יִפָּלֵא;

בְּאֶצְבַּע קְטַנָּה יַעֲשׂוּ מְדִינָה,

וּבְבהֶן יָדָם - עוֹלָם מָלֵא

 

קטע מתוך השיר מעבר לים

וּבְאִיֵּי הַזָּהָב

מֵעֵבֶר לַיָּם,

מִתְהַלְּכִים עֲנָקִים,

עַם גָּדוֹל וָרָם.

 

עַם גָּדוֹל וָרָם,

עַם יָשָׁר וָתָם,

וּמֶלֶךְ עֲלֵיהֶם

כָּמוֹהוּ לא קָם.

 חידה

 

מה הקשר לח. נ. ביאליק?

 

הראשון שיענה  במועדון הקוראים יזכה בשובר קניה ע"ס 100 ש"ח בחנויות שלנו.
יתקבלו תשובות שיגיעו למועדון הקוראים בלבד! נא לא לענות במייל!

בהצלחה!הידעת

הידעת כי בשנת 1919 נתפרסמו ברוסיה ידיעות על מותו של המשורר חיים נחמן ביאליק. השמועה הגיעה עד לאמריקה, והתפרסמה בעיתון The Jewish Daily News:

"ביאליק מת - מקופנהגן באה אלינו הבשורה המעציבה כי חיים נחמן ביאליק, המשורר העברי הגדול ביותר, מת. המיתר העברי היפה נקרע!". אבל גדול ירד על העם היהודי בתפוצות, עד שהתבררה הטעות. מי שנפטר היה בעל מאפייה באודיסה, שגם שמו ביאליק.

ביאליק 'האמיתי' נפטר כעבור 15 שנה.הסיפורים מאחורי הספרים

דורית גני

הספר "עשר שיחות לילדים" (הוצאת אופיר, 1923) כולל עיבודים של ביאליק לאגדות אנדרסן, גרים ואחרים. האיורים לספר הם מעשה ידי הציירת תום זיידמן-פרויד (אחייניתו של זיגמונד פרויד) אשר איירה את המהדורה הגרמנית של הספר. עבור המהדורה העברית ביקש ביאליק לשנות את אחד הציורים: במהדורה הגרמנית, ליווה את הסיפור "הכוכבים אשר היו לדינרי זהב" (סיפורה של יתומה אשר חילקה את לחמה ואת בגדיה) איור של ילדה עירומה, ופרויד נתבקשה להלביש אותה עבור המהדורה העברית.


האיור במהדורה העברית

במסגרת שיתוף הפעולה בין ביאליק לתום זיידמן-פרויד, קיבל ביאליק לידיו את "ספר הארנבות" של פרויד, הכולל משלים ומעשיות על חכמתה של הארנבת. הסיפורים בתרגומו של ביאליק פורסמו בעיתוני ילדים, ולאחר מותו כונסו בספר "על הארנבת", אך שמה של תום זיידמן-פרויד כלל לא נזכר בו.

 קוראים כותבים

שלום איתמר,

אני מתייחסת לדף המידע מס' 6 המעניין - כתמיד - ובו על "אנשים קוראים". לתמונות של אנשים קוראים, הייתי מצרפת תמונה המופיעה בספר "חביבה - חייה, שליחותה ונפילתה של הצנחנית חביבה רייק" שיצא בספריית פועלים (2004), אותו חיברנו אישי זאב עופר ואנוכי.

 

בשער הספר רואים את חביבה קוראת בספר. אותו תצלום מופיע גם בתוך הספר, כמו גם תצלום של ספר מרופט בשם "חברות בקיבוץ". חביבה רייק לקחה איתה לשליחות את הספר הזה, אותו קיבלה כמתנת פרידה מחבריה בפלמ"ח. היה זה רב-מכר באותן ימים ובו סיפוריהן של כמאה חברות קיבוץ, אותם ליקטו וערכו ליליה בסביץ ויוכבד בת-רחל (הקיבוץ המאוחד תש"ד). הספר ליווה את חביבה רייק בכל דרכה. היא הזדהתה עם הבעיות והתהיות של חברות הקיבוץ והספר היה עבורה בבחינת גשר של נייר עם הארץ והקיבוץ שלה - מענית. ערב לכידתה בהרי סלובקיה נקבר הספר יחד עם מכשיר הקשר שלה ביער. הוא נמצא אחרי מלחמת העולם השנייה שבה נפלה חביבה רייק במילוי תפקידה, הובא ארצה ומוצג ב"בית חביבה" במענית.

תודה, תהילה עופרפתרון החידות מדף מידע מס. 6

א
"שני ספרים שקראתי בנעורי השאירו בי רושם עצום: אחד בעברית מקורית והשני - תרגום. 'אהבת ציון' של מאפו, שקראתיו כשהייתי בן תשע או עשר. ספר זה הביאני לציונות! סיפורי מאפו הפיחו רוח חיים בדפי המקרא והגבירו את הערגה לציון..."
ב
"אבא לא השלים את השכלתו הפורמלית. שנות לימוד אחדות ב-'חדר' ותו לא, אבל הוא ניחן באינטליגנציה טבעית גבוהה ומרבה היה בקריאה - באידיש, בעברית וברוסית..."

מי האישים המספרים על אהבת הקריאה בילדותם, ומה הקשר בין הספרים מהם נלקחו שני הקטעים.

פתרון החידה:

האישים הם : דוד בן גוריון ויגאל אלון, ודברי השניים נלקחו מתוך סדרת הספרים: 'בית אבי'.


חידה מס. 2

כָּךְ הָיָה מְהַלֵּךְ בְּתוֹכֵנוּ,
כִּבְאֵרָהּ שֶׁל מִרְיָם בַּמִדְבָּר,
בּוֹ נִסְתָּר
תּוֹךְ מַעְיְנוֹת הָעוֹלָם
לְהַרְווֹת צִמְאוֹן-עָם.
בְּתוֹכֵנוּ הָיָה מְהַלֵּךְ
וּבְאֶצְבַּע הֶרְאוּ אַחֲרָיו:
"זֶהוּ הָאִישׁ שֶׁחַצב
מִלִבּוֹ אֶת הָאוֹר
וְשֶׁמֶשׁ תָּלָה
בְּשָׁמָיו שֶׁל הַדּוֹר
הַקָּם וּבוֹנֶה מוֹלֶדֶת לָעָם...

רוצים לדעת את נושאו של דף המידע הבא? נחשו מי הדמות עליה נכתב השיר, ומאיזה ספר השיר לקוח.

פתרון החידה:

הדמות היא ח. נ. ביאליק, והשיר נכתב על ידי זאב בספר 'פרחי בר'.לוח המודעות

 

אמיל בזיכרון יעקב

רכשנו עבורכם כמה ספריות מובחרות במיוחד.
לא תאמינו אלו ספרים מחכים לכם בחנות בזיכרון!
רוצים כמה דוגמאות? מצבת פילטר לממציא/ שמואל אביצור.
מיתולוגיה/ המילטון. חכמי אשכנז הראשונים/ אברהם גרוסמן.
העבד/ בשביס זינגר. ג'וחא/ רחמים רג'ואן. שירי שנדור פטיפי.
הגליל בתקופת המשנה/ אופנהיימר. טרגדיות/ שקספיר.
חכמת הבהמות/ אביגדור המאירי. כל כתבי עגנון ועוד ועוד.
ויש לנו גם הפתעה קטנה. רכשנו את כל המלאי של ספרי
אריך קסטנר בתרגום הישן. אמיל והתאומים, פצפונת ואנטון,
אורה הכפולה. כולם מחכים לכם לקפה בזיכרון...

ביום שבת 06/01/2007 החנות תהיה פתוחה בין השעות 10.00-16.00.
בואו להנות מתה צמחים, מרק חם [בטטה או ברוקולי] וספרים מובחרים!

חנות הספרים של איתמר. הנדיב 23 זיכרון יעקב, 04-6399749.יש לנו מתנה בשבילכם

[יותר נכון כמה עשרות אלפי מתנות...]

    

על קניית אחד מהספרים האלה תוכלו לבחור לכם איזו מתנה שתרצו.
לפרטים

  'אֲהֵבַתְהוּ' - נשים מדברות אהבה
סדרת מפגשים ספרותיים בנושא אהבה בתנ"ך, במדרש, בספרות ובשירה.

הצטרפי אלינו לחוויית לימוד מיוחדת לנשים בלבד

                  בחנות הספרים של איתמר בנגב

\יום ד', י"ט בשבט, 7.2.07 – ''וישק יעקב וישא קולו ויבך'': על אהבות, נשיקות ובכיות
                                        
בסיפור רחל לאה / ד"ר גילי זיוון

יום ד', כ"ו בשבט,14.2.07– 'הרועֶה בשושנים' ו'היושבת בגנים' – ביצירה בת זמננו /   
                                        רותי לזר
             

 יום ד', ג' באדר,21.2.07 – על אהבה וגעגוע במדרש / ד"ר גילי זיוון

יום ד', י' באדר, 28.2.07 – ''אהבנו פעם באמת ובתמים ואת
                                      יפה פנים אל  מול פנים'':  מבט ספרותי על קוצר ואורך נשימה     
                                       באהבה /  שרון לשם - זינגר                            

                                המפגשים יתקיימו בחנות הספרים של איתמר בנגב
                                          
קיבוץ כפר עזה, בשעה 20:00

                           מספר מקומות מוגבל !!!

תשלום לסדרה כולה: 100 ₪

לפרטים והרשמה:

                 אסנת, מרכז יעקב הרצוג: 8608333     osnat@merkazherzog.org.il

                  סאלי, חנות הספרים של איתמר:6809228   books@kfar-aza.org.ilדף המידע הבא

אבא מכין הצגה

בצריף בית הספר
אבא מכין הצגה עם ילדי הגולה
אגדת שלשה וארבעה.
מניה, בן ציון, עלי,
הם הנערה והנשר והאהוב.
ואבא צועק עליהם
כאלו היו שחקנים בהבימה
והוא במאי בהבימה,
כדי שידברו בשפה של ביאליק,
היתומים.

רוצים לדעת מהו הנושא של דף המידע הבא?
גלו מי המשורר, ונחשו כיצד הוא מתקשר לדף המידע הבא?
רמז ניתן למצוא ב-
מועדון הקוראים'...

הראשון שיענה  במועדון הקוראים יזכה בשובר קניה ע"ס 100 ש"ח בחנויות שלנו.
יתקבלו תשובות שיגיעו למועדון הקוראים בלבד! נא לא לענות במייל!

בהצלחה!הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן