Can't read the newsletter? Click here
דף מידע מספר 20   

10 יולי 2014

 


מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

אוצר היין והגפן

 

ברוך צ'יזיק נולד בשנת 1884 באוקריאנה. כבר בגיל צעיר היתה לו משיכה לטבע ולשדה. כשמלאו לו 15 שנה הוא החליט ללמוד חקלאות ולהתמחות בתורת הגננות, כהכנה לחלומו לעלות לארץ ישראל. במשך כמה שנים עבד במשתלות עצי פרי עד שעלה עם אחותו לארץ ישראל בשנת 1906. הוא מילא תפקידים חקלאיים שונים, ובין השאר היה מורה במקווה ישראל, גנן ראשי בדמשק ועוד.


לחיצה על חזית הספר תחשוף את פרטיו


בשנת 1938 התחיל צ'יזיק לאסוף חומר לאחד הפרוייקטים המסקרנים והשאפתניים ביותר בעולם הבוטניקה בארץ ישראל - אנציקלופדיה שתכיל את כל צמחי הארץ מא' עד ת'. צ'יזיק קרא לה 'אוצר הצמחים'. בעבודת נמלים הוא אסף חומר על כל צמחי ארץ ישראל. כדי לממן את מפעלו העצום, מכר צ'יזיק לציבור חלקים מהאנציקלופדיה בצורת חוברות. בפרסום  משנת 1941 הוא כותב: "אנשי הישוב בארץ ישראל יכולים לרכוש להם אנציקלופדיה לצמחים בקניית חוברת חוברת. כל איש ואשה הקונים את חוברות האוצר בקביעות, עליהם לדעת ששותפים הם ביצירה גדולה." עבודתו הייתה כה יסודית ורצינית, כאשר נפטר בשנת 1955 , 17 שנה אחר כך, התברר כי אפילו את האות א' לא הספיק לסיים. הכרך הראשון של האנציקלופדיה אותו הוציאה לאור זוגתו שרה צ'יזיק, לאחר מותו, הכיל יותר מ-900 עמ', והגיעה עד הערך 'אגס'!

הפעם הראשונה ששמעתי על 'אוצר הצמחים' של צ'יזיק, הייתה בתוכנית הרדיו של ירון אנוש, בה אני משתתף. אחד המאזינים, גיל, ביקש שאמצא לו חומר על תהליך גידול גפן וייצור היין. כאשר הערתי באוזניו שלדעתי אין ספר כזה בעברית, הוא סיפר כי מסרו לו מידע על חומר מקיף בנושא הגפן בספר 'אוצר הצמחים'. מאז נתקלתי בכמה וכמה חוברות מהאנציקלופדיה המדהימה הזאת על צמחים, אבל את הקטע על היין לא מצאתי.
עם נעמי, בתו של ברוך, שוחחתי כמה פעמים במשך השנים. נעמי אשר החליטה לרקום את ציוריו של חרובי בספר 'צמחיאל' של אביה, פנתה אלי בבקשה למצוא לה עותק של הספר. יום אחד היא התקשרה אלי ושאלה אותי אם אני מעוניין בחוברות מתוך 'אוצר הצמחים'?
- 'בוודאי!' אמרתי לה. 'כמה חוברות כאלו יש לך?'
- 'מאות, ואולי אלפים!' היא הפתיע אותי. 'המחסן על גג ביתי מלא בחוברות כאלו, ובגלל נזילת מים אני חייבת להוציא אותן משם. לא רק חוברות יש שם, אלא גם ערימות של דפים מבית הדפוס, אותם אבא לא הספיק עדיין לכרוך.'

       

חוברות מתוך האנציקלופדיה

שלוש פעמים נאלץ צביקה, ממנו בקשתי להביא את החומר, להגיע לביתה של נעמי, בתו של ברוך צ'יזי'ק. בבית בהרצליה, מצאתי אוצר.  אלפי דפיו המצהיבים של ברוך, ארוזים בנייר חום וקשורים בחבל, ממש כפי שקיבל אותם מבית הדפוס לפני ששים שנה, נערמו כהר בכניסה לחנותי והפצירו בי לעשות בהם שימוש. אך לא ידעתי מה. בגלל פגעי הזמן, לא יכולתי לאסוף את הדפים לכדי כרך שלם. עשרות עמודים היו חסרים לי. בוטניקאים, וחוקרי א"י מיהרו לפקוד אותי, לאחר ששמעו על 'המציאה' המיוחדת. אך גם הם - לבד מכמה חוברות של 'אוצר הצמחים' - לא מצאו שימוש בערימות הדפים. 'גבעת צ'יזיק' כיניתי את הערימה ברחבת הכניסה.

עד שבוקר אחד נזכרתי בגיל.
אולי אוכל למצוא בין הדפים את החומר על הגפן שהוא ביקש. התחלתי לפשפש בערימות וגיליתי כי צ'יזיק כתב על גידול גפן וייצור יין... 123 עמ'. מאה עשרים ושלושה עמ'! אז עלה במוחי הרעיון להוציא ספר בנושא יין וגפן. לא הדפסה חדשה של ספר, אלא ספר שהודפס כבר בשנות ה-40, ואני רק אכרוך את דפיו הישנים לספר שאף אחד לא כתב...! עברתי על כל ניירותיו של צ'יזיק, אספתי את הדפים המתאימים לנושא. אפילו מצאתי דפים ריקים משנות ה-40' עליהם אוכל להדפיס את עמוד השער של הספר שהמצאתי. כעבור כמה ימים התפרסמה הודעה בעמוד השער של האתר שלי, כי בקרוב יופיע הספר 'אוצר היין והגפן' [שם אותו נתתי לספר ברוח שם ספרו של צ'יזיק 'אוצר הצמחים'], ספר שבעצם לא נכתב מעולם, והוא יופיע במהדורה מוגבלת של 50 עותקים בלבד!


הספר שכלל לא קיים

אנקדוטה נחמדה התרחשה בזמן הכנת הספר. כאשר נודע לכמה מלקוחותי שאני עומד להוציא לאור מהדורה מוגבלת של 50 עותקים ממוספרים, החל מאבק איתנים על הזכות להיות בעליו של הספר שמספרו 1. המאבקים - שכללו כלי נשק חומריים, וכלי נשק רגשיים - היו כה עזים, עד שנאלצתי להורות על עצירת העבודה על הספר עד שאמצא פיתרון. חלק מהמתמודדים נשרו עוד בשלבים הראשונים של המאבק, ופשוט ויתרו. שני הנותרים הסכימו לבסוף לחלק ביניהם את המספרים הראשונים. אלא מה? הם לא ידעו שהספר שמספרו 1, כבר תפוס מראש. הבעייה העיקרית...  הייתי אני! כיוון שהחלטתי מראש שהעותק הראשון ישאר ברשותי ויוקדש כמתנה לילדי, לא הייתי מוכן להתפשר. לבסוף הגיתי רעיון גאוני. וכך יכלה הכנת הספר להימשך. אלמוני יהיה בעל עותק של ספר שמספרו 1, בעוד שחברו הפלמוני יהיה בעליו של הספר מס. 2, ואילו על העותק שברשותי כתוב [בחיי!] עותק מס. 0 מתוך 50 עותקים ממוספרים!
הטלפון מהכריכיה לא אחר להגיע.
- "איתמר, טעית בספירה, יהיו לך 51 עותקים של הספר, ולא 50 כמו שתיכננת..."


עותק מס. 0... שהוא העותק ה-51 מתוך 50 עותקיו של הספר!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

רוצים לקרוא עוד מהרפתקאותיו של איתמר בחיפוש אחר ספרים אבודים? אנחנו ממליצים לקרוא את הספר 'מיומנו של מאתר ספרים'. רכישת הספר תזכה אתכם בספר מתנה לבחירתכם ממדור המומלצים, או מאחת החנויות שלנו. 

מי מכיר? מי יודע?

רוצים לעזור באיתור ספרים?

רות שלחה לנו את המכתב הבא:

"...בהיותי בת 5 [היום 69] הכין לי אבא ארגז עם ספרים, מתנה לקראת עלותי לכיתה א'. הוא הכין לי חותמת עם שמי 'רות ענתבי', והציע שאחתים בה כל ספר. את ההרגשה העילאית שהספרים הם שלי ומחכים לי, אני זוכרת עד היום.
ציפיתי להיכנס לביה"ס וללמוד לקרוא. מאז ועד היום לא הפסקתי.
כמורה חינכתי כתות א-ב במשך 30 שנה. לא היה ילד שלא ידע לקרוא או לא אהב לקרוא. השאלתי להם את הספרים שלי.
הספר האהוב עלי מכולם מהארגז של אבא הוא 'חוט הזהב'. קראתי בו יותר מאשר את האחרים. אבל... הוא גם הספר שלא חזר אלי. אני גרה בגבעתיים, ואני בטוחה שהוא עדיין באחד הארונות בעירי, והתלמיד/ תלמידה שכחוהו מזמן!"
 

שימו לב. אנחנו לא מחפשים את הספר 'חוט הזהב'.
אנחנו מחפשים את הספר 'חוט הזהב' שבעמוד הראשון למעלה מצד שמאל יש חותמת מיוחדת עם השם 'רות ענתבי'!!!

אנא שלחו את תשובותיכם לאימיילהידעת

הידעת כי ד"ר ארסמוס דרווין, סבו של צ'רלס דרווין, פרסם בשנת 1789 פואמה רומנטית ופונוגרפית במקצת על חיי המין של הצמחים. ['הגן הבוטני, פואמה בשני חלקים עם הערות פילוסופיות'].
"מאלונים שענפיהם נדים ברוח
עד טחב ננסי עמם יחדיו ינוע,
יפעה ונוי ירנינו עץ ועץ,
ואהבה תפרוץ בם לבלי קץ."
ארסמוס עורר סערה גדולה כאשר טען שצמחים יכולים לא רק להרגיש תחושות, אלא גם להפעיל רצון!

בשנת 1981 יצא לאור בהוצאת כתר הספר 'חיי המין של הצמחים' אלק בריסטאו, ובו תיאור מפורט של אברי המין של הפרחים, טכניקות המין, הטאבו המיני אצל הצמחים, שיעבוד וסדיזם, בעיות מין, בתולין והריון. המיניות בצמחים נתגלתה לפני 300 שנים. כמה מן התגליות שנתגלו מאז ועד ימינו מוצגות בספר והן מראות שלצמחים יש ביטויים מינים שהתנסו בם ופתחו אותם.

 מתוך הקטלוג הכללי

קטלוג המידע באתר האינטרנט שלנו מכיל אלפי ספרים. זהו קטלוג שנבנה וגדל יום יום, בעיקר בעזרתכם. הנה חלק קטן מן התוצאות המתקבלות בקטלוג הכללי באתר כאשר בוחרים את הנושא 'טבע' מרשימת הנושאים במנוע החיפוש.  אם אתם רוצים לראות את פרטי הספר המלאים או מעוניינים שאיתמר יאתרו עבורכם, לחצו על "לפרטים נוספים". ספרים נוספים בנושא ניתן למצוא במדור המומלצים  באתר.

 

משנה סדרי בראשית/ לבדיב

 סיפורו של מיצ'ורין מגדולי הבוטנאים של רוסיה 1855-1935. מיצ'ורין התפרסם בעיקר בנסיונותיו להכליא זנים שונים של עצי פרי.
ספרית פועלים, 1946. 315 עמ'. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

זר פרחי בר מוגנים/ מ. זהרי, ה. ווד

תיאור פרחי הבר המוגנים - במלל ובציור: אדמונית החורש, כלנית מצויה, תורמוס כחול,  עדעד כחול,  שושן צחור ועוד. 
רשות שמורות הטבע, 1975. 65 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

בסוד אילן ופרח/ נגה הראובני

 "להתבונן,להריח,ללמוד ולהקשיב לסוד שיח ועשב,אילן ופרח... להכיר ארחות חייהם, לדעת שימושיהם בחיי השדה" 
הראובני, 1957. 187 עמ'. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

אוצר הצמחים/ ברוך צ'יזיק

 תיאור מפורט של הצמחיה והשפעתה על הרפואה, הגננות, התעשייה ועוד. כדי לממן את הוצאת האנציקלופדיה, מכר אותה צ'יזיק בצורת חוברות. ברשותנו כמה חוברות כאלה.
הרצליה, 1941. כריכה רכה. 35 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן
 

 

השדה

ירחון למשק החקלאי המעורב: על גידול קטניות, עיבוד האדמות הנטושות, גידול ירקות בעל בהרים, ענף הרפת בשנת תש"ח, המחלות באפרוחים ועוד.
ברשותנו כרכים משנות ה-20 עד ה-40. 65 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאן
 

 

החיים המסתוריים של הצמחים/ טומקינס, בירד

 גילויים מדהימים על היחסים הרוחניים והרגשיים בין צמחים לבני אדם.  זמורה, ביתן, מודן. 1978. 303 עמ'. 45 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

פירות ארץ ישראל/ אסף גור 

תולדות ומקורות פירות ישראל : באגדות, בסיפורי התנ"ך, במשנה ובתלמוד.
הקיבוץ המאוחד, 1974. 335 עמ', 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

 דקלים ושרכים/ טום גאף

גידול וטיפול. כיצד לאבחן בעיות ומחלות, הדרכה מפורטת כיצד לטפל ולהשגיח על הצמח, הוראות לשימוש בחומרי הדברה, בדשנים ובקרקעות לסוגיהם.
ברשותנו ספרים נוספים מהסדרה: צמחי עלווה, צמחי אדנית ומרפסת. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

 מרפא הבושם/ הרב שאולי

בריאות וצמחי מרפא למשפחה ולשוחרי בריאות. בתוספת מניעת מחלות וריפויין עפ"י שיטת הרמב"ם.
שאולי, 1989. 352 עמ'. 80 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

הים ומלואו/ ד"ר ע. ליבמן


התוכן: מי הים, הרכבם ותכונתם. קרקע הים. הצחים העילאיים. האלמוגים. חלוקת הצומח והחי. מחזור הצומח והחי בים ועוד.
אחיאסף, 1962. 127 עמ'. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן
 

 

חיי המין של הצמחים/ אלק בריסטאו

 תיאור מפורט של אברי המין של הפרחים, טכניקות המין, הטאבו המיני אצל הצמחים, שיעבוד וסדיזם, בעיות מין, בתולין והריון. כתר, 1981. 207 עמ'. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

הרדוף הנחלים בישראל/ ד. צפריר

מחקר מיוחד לפרח אחד עם 16 ציורי צבע מרהיבים. עם הקדשת המחבר ליוסף ויץ.
הקיבוץ המאוחד, 1962. 48 עמ'. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן
 

 

Carmel Flowers/ Ze'ev Berlinger

תיאור והסבר באנגלית ובצרפתית של שלושים ושנים פרחי בר בכרמל.  ציורים: ברכה אביגד.
עירית חיפה, 1958. 55 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאןחידה

מה זה בתמונה? מה הקשר לצמחים ולספרים? מהיכן 'זה' נלקח?

הראשון שיענה במועדון הקוראים יזכה בשובר קניה ע"ס 100 ש"ח בחנויות שלנו.
יתקבלו תשובות שיגיעו למועדון הקוראים בלבד! נא לא לענות במייל!

שימו לב!
תתקבל אך ורק תשובה מלאה לכל מרכיבי החידה.
אנא בדקו שאיש לא פתר את החידה לפניכם...


 

בהצלחה!פרחי שדה וניר
~~~~~~~~~~~

מחווה לציירי הטבע של ארץ ישראל

לפני היות המצלמה נהגו בוטניקאים וחוקרי טבע להעזר בכשרונם של ציירים מיוחדים שהתמחו בציורי צמחים. לכמה מהם אנו עורכים מחווה מיוחדת.  ראו את הדיוק בשורשים, ובעלים, ובצורת הגבעול, ובבחירת הצבעים. חלקים מציירים בשדה, חלקם מציירים מתוך צילום. מי מהם משתמש בעפרונות צבעוניים או בצבעי מים.

שמואל חרובי
~~~~~~~~~

שמואל חרובי נולד באוקראינה בשנת 1897. הוא למד אמנות בבית ספר תיכון מיוחד באודסה. בשנת 1914 עלה לארץ ישראל, ומייד התקבל ללימודים ב-'בצלאל'. בין השנים 1923-1927 עבד יחד עם חוקר הצמחים אפרים ראובני, וצייר עבורו ציורים בוטניים.

       
נרקיס חלמונית סתונית היורה בן חצב

רות קופל
~~~~~~~

ציוריה של רות קופל הופיעו בספרי בוטניקה רבים, וכן ב-'פלורה פלשתינה'. לפני כמה שנים התגלה אוסף עצום של ציורים בוטניים שלה, במחלקה לבוטניקה של האוניברסיטה העברית.

       
הגה מצוי רקפת כרכרום נאה שנית גדולה

ברכה אביגד
~~~~~~~~

"עליתי מגרמניה בשנת 1935 במסגרת עליית הנוער. פרחי הבר שצצו אחרי הגשם בקיבוץ כפר גלעדי הלהיבו אותי להגשים חלום ילדות: לצייר את פרחי ארץ ישראל. ציורי הפרחים שעשיתי נשלחו להרמן שטרוק ואנה טיכו, ליוסף בודקו ולבוטניקאי אפרים ראובני. דעתם של מכובדים אלה הייתה אחידה: לאפשר לי ללמוד בבצלאל..."

       
אחירותם החורש הדס מצוי רימון מצוי אלון מצוי

התר ווד
~~~~~~

"עבודת הציור נעשתה כולה מצמחים חיים, תוך היכרות חוזרת ונשנית עמם בבית-גידולם הטבעי בעת פריחתם ובעת הבשלת פירותיהם ופיזור זרעיהם. חלקי פרחים אף נבחנו בקפדנות תחת עדשות המיקרוסקופ. בעבודת נמלים זו מויירו כמה מאות מצמחי הארץ - שכאן מובאים ביכוריהם." [מתוך ההקדמה לספר 'זר פרחי בר מוגנים'/ מ. זהרי, התר ווד]
התר ווד נולדה בלונדון בשנת 1946. היא עבדה בגנים הבוטניים המלכותיים באנגליה, והשתלמה בבוטניקה. בשנים האחרונות עבדה כציירת של נושאים בוטניים בגני קיו. מספר עבודות, פרי מכחולה של העלמה ווד, פורסמו בעיתונות המקצועית באנגליה וכך הוצגו תחריטים וחיתוכי עץ שיצרה. התר ווד הגיעה לישראל בשנת 1969 כדי לצייר פרחי בר ישראליים עבור רשות שמורות הטבע.

       
 כלנית מצויה  נורית אסיה  רקפת מצויה צבעוני ההרים 

אליהו קויפמן
~~~~~~~~

בשנת 1920 בקירוב, פגש ברוך צ'זיק בחור צעיר המנפץ חצץ בכביש על הר הצופים. תוך כדי שיחה התברר כי הבחור, אליהו קויפמן, עלה זה עתה לארץ ישראל והוא שרטט במקצועו ומצייר מעט. צ'יזיק קירב אותו אליו, והטיל עליו לצייר כמה צמחים בשבילו. כבר בשנת 1921 מופיעות בירחון 'השדה' שתי עבודות של אליהו: א. ציור חתך העלה של ארז הלבנון, ב. ציור בגודל טבעי [עליו הוא חתם א. ק.] של תורנית בת שמונה חודשים.

       
אגוז אלון חרת עלה אלון חרת  אגוז אלון חרת עלה אלון חרת 

אירנה בלכר
~~~~~~~~~

אהבתה של אירנה בלכר החלה עוד בילדותה של הציירת, בהשפעת אביה - איש טבע וגנן נלהב. במשך השנים נצבר גם ידע על העולם הירוק: בלימודים לתואר שני בביולוגיה [אוניברסיטת קזן, רוסיה], אך בעיקר בסיורים, בסקרים ובמחקרים - בערבות על גדות נהר וולגה, בהרי טורקמניסטן ובמדבריות הארץ. אירנה מתגוררת עם משפחתה במדבר יהודה כבר יותר מעשור - תחילה בבית ספר שדה עין גדי ובשנים האחרונות בביתה בעיר ערד. בתור אקולוגית ובוטנאית היא שותפה בסקרי הצמחייה של אתרים שונים באזור, בהשבת מינים שנכחדו מהארץ ובפעילות חינוכית למען שמירת הטבע באזור.

 
       פינת הילד

אברהם שלמון

  "...מה יפה היא ארצנו ומה רב העניין בפנותיה ובאזוריה... צאו אל השדה, ראו את הצמחים הגדלים בו, למדו לדעת את הטבע, ואז גם את תאהבו אותו. למדו לאהוב את המולדת, את אמא האדמה, הדואגת לצאציה, הן מן החי והן מן הצומח. הלא האדמה היא הנותנת לנו לחם לאכול ובגד ללבוש, ועל כן עלינו לחבב אותה ולדעת אותה יפה יפה." [אברהם שלמון]  

אברהם שלמון נולד בפתח-תקוה ב-יב' באלול תרס"ג - 2.9.1903 כבן למשפחת סלומון, ממייסדי "אם המושבות". תקופת ילדותו עברה עליו בחיק – הטבע, דבר שהחדיר בו אהבה לנוף הארץ, לצמחייתה והחי אשר בה. מיום סיום לימודיו בבית המדרש למורים בי"ם, החל את עבודת ההוראה בעמק בית שאן.
אלפי תלמידים זוכרים היטב את המורה אברהם שלמון, מורה ואיש טבע שהכיר להפליא את מרחבי הארץ, סייר בשביליה, הדריך טיולי תלמידים ומורים והכיר כל פרח וכל עץ, כל יונק, ציפור וחרק המצויים בה. לאחר שהקים דורות של תלמידים נבחר שלמון לשמש מפקח על לימודי הטבע במחוז המרכז.
סיפוריו הראשונים הודפסו בעיתוני ילדים ונוער ב- 1924 . מאז פרסם מאות סיפורים ורשימות בכתבי עת ולמעלה מ- 70 ספרים- ספרי לימוד והדרכה, קבצי טבע, חוברות על תולדות הישוב וסיפורים רבים.

חידה

בספרו של אברהם שלמון 'פרחי שדה וניר' מופיעים ציורי טבע של הציירת ה. ישראל. ציוריה כל כך יפים וברורים עד שניתן לזהות בהם את הפרחים ללא בעיה. האומנם?
האם אתם מזהים? שלושת הילדים הראשונים שיזהו את הפרחים, יוכלו לבחור לעצמם ספר במתנה, באחת החנויות שלנו
.

       

שלושת הילדים הראשונים שיענו נכונה, יקבלו זיכוי לספר מתנה. שימו לב, תשובות יתקבלו אך ורק החל ממחר יום ה' 12/07/2007 בשעה 12.00. נא לא לשלות תשובות קודם לכן!!! 

פינת המציאות

 

ראו מה נשר מתוך הספר Streifzuge an der Riviera, שכתב אדוארד סטרסבורגר, פרופ' לבוטניקה באוניברסיטה של בון, בשנת 1913.

זהו ספר בוטניקה עם 85 ציורי צבע מדהימים, ספר מס. 582 מתוך ספריית הטבע והגנים של  אליעזר פויכטוונגר, אחד מאדריכלי הנוף הראשונים בארץ ישראל. פויכטוונגר שהיה ממקימי בית הספר לגננות ולנוף בפתח תקווה הוריש את ספרייתו האדירה לטובת תלמידי בית הספר.

במשך שנים נשארו הספרים היקרים בארגזים במחסנים חשוכים, עד שמשפחתו של פויכטוונגר החליטה לעשות מעשה, ופנתה אלי שאקח את כל הספרים ואציל אותם משממונם. ואכן תוך זמן קצר נחטפו רוב הספרים על ידי תלמידים מהטכניון.
כאשר עברתי על חלק מהספרים כהכנה לדף המידע הנוכחי נשר מתוך אחד מהם דף מיומנו של פויכטוונגר. ואלו הדברים  שאינג' הגנים רשם לעצמו לזכור ביום ראשון 16 למרס 1947:

-לשלשל מכתבים
- תוכנית הרב עוזיאל
- מכתב הביתה

- חש' שכונת מונטיפיורי
- המחאת דואר
- זרעי פרחיםהידעת

הידעת כי בשנת 1940 החלו בני הזוג חנה ואפרים הראובני להוציא לאור את 'אוצר צמחי ארץ ישראל'. הכוונה הייתה לפרסם אנציקלופדיה מקיפה ל: "צמחי ארץ ישראל הטפוסיים/ מקומם בדשאת הארץ, דרכי חייהם ועונותיהם/ תולדותיהם בתרבות עם ישראל ובלשונו/ קשריהם לדברי הנביאים ורז"ל/ עניניהם בפלנט-לור היהודי/ דבריהם בשבטי הערבים בארץ ישראל ובארצות השכנות ועוד". האנציקלופדיה עמדה להיות מורכבת מכרכים רבים, כאשר כל כרך מחזיק פרשה אחרת, אך למעשה יצא לאור רק הכרך הראשון המוקדש ל-'פרשת החצב והיבלית'. 

גלגוליה של ספריה

על גורלה של ספריה בנושא טבע וצמחים

הסתכלתי שוב ושוב בצג הקטן של מכשיר הטלפון הנייד שלי, ולא האמנתי. 27 שיחות שלא נענו! בשעוני ראיתי שהשעה עשרים דקות אחרי חצות הליל. כיביתי שוב את המכשיר, והלכתי לישון. כולם יכולים לחכות לתשובה עד הבוקר, אמרתי לעצמי.
בבוקר המשיכו הטלפונים לזרום אלי: מנהל הארכיון הציוני ביקש לדבר אתי, וממשרדו של  דובר קק"ל, ומבית הספרים הלאומי, ומלשכת ראש הממשלה, ומשרד החינוך, ומהספריה של האוניברסיטה בבאר שבע, ובחיפה ובתל אביב, אספנים וחוקרים וסוחרים כולם ביקשו לראות את 'האוצר'.

הכול התחיל ערב קודם בראיון קצר שנערך אתי ברדיו. מנחה התוכנית הלילית ביקש ממני סיפור מעניין על ספר מיוחד שגיליתי בימים האחרונים, ואני מייד סיפרתי על 10 הכרכים של האנציקלופדיה לגפנים, המצויירת בצבע, מסוף המאה ה-19. כאשר שאל אותי המראיין מניין הגיעו אלי הספרים, היססתי בתשובתי. אמרתי לו כי אני לא בטוח שאני יכול לענות בלי עורך דין, הרי תהיה בכך הודאה בעברה פלילית אותה ביצעתי. הוא התעקש. לבסוף אמרתי לו כי לא נראה לי שמישהו במדינת ישראל יעז להעניש אותי על שהצלתי ספריה בת אלפי ספרים מהכחדה.

והסיפור שהיה, כך היה. כמה ימים קודם לכן, עוד אני יוצא מאולם בית המשפט המחוזי בחיפה, לאחר שמיעת ערעורי בגזר הדין שהוטל עלי, צלצל הטלפון הנייד שלי. האשה מעבר השני של הקו שאלה אותי אם אני מוכן לקבל ספריה גדולה, לרשותי. 'מדובר בספריה גדולה במיוחד' היא הוסיפה. "כמעט 100 ארגזים!" הסברתי לה כי לצערי איני מסוגל לקבל כמות כזאת של ספרים. זה עתה שמעתי את השופטת טוענת בהחלטתיות כי היא דוחה בחצי שנה את צו הסגירה שהוטל על החקלאי ממנו שכרתי את המבנה של החנות בצרופה, אך היא אוסרת עלי להכניס ספרים חדשים למבנה. היא קיבלה את דרישת התביעה להשאיר את המצב כמו שהוא.
"אם אתה לא תיקח את הספרים, הם פשוט ייזרקו לפח האשפה!" אמרה לי המתקשרת. "מדובר על ספריה ענקית וחשובה בנושא חקלאות וצמחים. זאת ספרייתו של יוסף ויץ, אחד היערנים הראשונים בארץ. הספריה נתרמה לאוניברסיטת ירושלים, ונשמרה במשך שנים בפקולטה לחקלאות ברחובות בחדר על שמו, חדר יוסף ויץ. לאחרונה עבר המקום שיפוץ ויום אחד קיבלנו טלפון שאנחנו מתבקשים לקחת את הספרים חזרה. האוניברסיטה דאגה בינתיים לאחסן את הספרים באחד המושבים, אבל עכשיו הם מאיימים לזרוק אותם, מאחר ואין להם תקציב לשלם על המחסן. פניתי לכל מי שאפשר, לאוניברסיטאות אחרות, לקרן קימת לישראל, לבית הספרים הלאומי. אף אחד מהם לא מוכן לקבל אליו את הספרים. אתה המוצא האחרון שלנו."


יוסף ויץ וספרייתו


מה יכולתי לומר? ידעתי שאם תשובתי תהיה שלילית, הספרים ימצאו את דרכם לפח האשפה הקרוב. מצד שני, האם כדאי לעבור על החוק כדי להציל כמה אלפי ספרים?
למחרת היום, חיכיתי בלב כבד למשאית הצריכה להגיע אלי מרחובות. בלבי התפללתי שעו"ד בלוק נציג התביעה, לא יעבור באותו זמן על כביש החוף, ויראה אותי מכניס 100 ארגזים למחסן האסור.
הספריה של יוסף ויץ היתה מדהימה. עדיין איני מסוגל להבין כיצד יכולה פקולטה לחקלאות לוותר על אוצר כזה: ספרי טבע מהמאה ה-19, ספרי חקלאות מתחילת ההתיישבות בא"י, כתבי יד של ספרים שיוסף ויץ כתב או תיכנן לפרסם, תיקי מכתבים שלו בנושאי חקלאות, אפילו חוזים לקניית כרמים, וארגז מלא בצילומים מאותה תקופה! באחד הארגזים שכבה אנציקלופדיה מסוף המאה ה-19. עשרה כרכים ענקיים בכריכת עור מהודרת, עם ציורי צבע של כל סוגי הגפנים בעולם.

כך סיפרתי בשידור ברדיו. הטלפונים כאמור לא אחרו להגיע. כולם רצו נתח מ-'האוצר'. עמדתי היתה ברורה, אני מוכן ל-'העניק' את כל הספריה למוסד הראשון שישלח משאית וייקח את כולה. ידעתי מראש את התשובה. וכך, האנציקלופדיה לגפנים הלכה לזאב, שגם רכש את ארגז התצלומים, חלק מהצילומים המשפחתיים הלכו לחיים, ספרי חקלאות רבים נקנו על ידי יעקב מירושלים, ניר שמח לחטט בארגזיו של ויץ ולמצוא מציאות ועוד רבים מלקוחותיי שנתנו לספריו של ויץ בית חם טוב,  הרבה יותר ממה שהסכימה הפקולטה לחקלאות להעניק להם.

         

מעט מספריו של יוסף ויץהעותק האחרון בהחלט!* [אולי...]


בדף המידע מס. 18 פתחנו בפינה חדשה בה נציג ספרים של עותק אחד. ספרים שנמצאים אצל מישהו בבית, אבל אין יותר עותקים ממנו [אולי...]
מי יודע כמה פעמים ראיתי את הבעת ההפתעה על פניהם של אנשים, כשהתברר להם שהספר אותו ביקשו ממני, כבר נמצא אצלי ברשימת הבקשות. "היינו בטוחים שאנחנו היחידים שמכירים אותו!" הם אומרים לי שוב ושוב.

רפי שלח לנו פרטים על ספר שנמצא בספרייתו.

אלבום פרחי בר מהארץ הקדושה - 1845

שם הספר- באנגלית - פרחי בר של הארץ הקדושה. שם זה מופיע באותיות זהב על שדרת העור של הספר, יחד עם הכיתוב הלועז 'ירושלים'. מחבר הספר, ומחבר ההקדשה שדי דהתה, מציג עצמו רק בראשי תיבות: WCB.
על כריכת העץ הקדמית סביב סביב מעין מסגרת של אותיות כהות יותר, שטושטשו עם הזמן ונתמזגו עם הכריכה.

הספר אצלי, אם אני זוכר נכון כ20- שנה. הוא נרכש מסוחר ספרים אנגלי מיוחד במינו, שהיה נוהג להסתובב מיריד ספרים אחד לשני, וגם היה לו דוכן ספרים בשוק.

ייתכן וזהו העותק האחרון של הספר! האמנם? אם הספר נמצא ברשותכם, נשמח לשמוע על כך!

בפינה הקודמת הצגנו את ספר מספרייתה של עדה - 'ארצנו'.
משה כתב לנו: "בהמשך לבקשתך בדף המידע האחרון, רציתי להודיע לך כי יש ברשותי את הספר 'ארצנו' מאת זוטא וסוקניק. ממגוון החותמות המעטרות את העמוד הראשון ניכר שעבר ידיים רבות, ובשלב כזה או אחר היה חלק מספריית כפר רופין ומספרית קבוצת מסד בהרצליה. קניתי אותו לפני מספר שנים באחת מחנויות הספרים המשומשים, אם כי אין לי מושג מתי והיכן." נאוה איזן מנהלת ארכיון החינוך באוניברסיטת תל אביב, כתבה לנו שאומנם יש להם עותק של הספר בספריה, אלא שהוא עותק פגום. דובי מאלוני הבשן, בטוח שיש לו את הספר בספריה, הוא רק לא זוכר איפה הוא... [לכן אנחנו ממליצים על 'הקטלוג האישי']

האם יש לכם בספריה הפרטית ספר שאתם בטוחים שרק לכם יש אותו? שלחו לנו - itamar.books@gmail.com - פרטים על הספר + סריקה של עטיפתו, ונשמח להציג אותו בפני כולם.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
* כאשר אנחנו אומרים 'עותק אחרון', אנחנו לא מתכוונים לעותק שיש בספריה הלאומית, אלא לעותקים אצל אנשים פרטיים.האיריסים עודם פורחים

ספרים בבולים

 

אירוס הדור.
תאריך הופעה: 26/12/1978,  עיצוב: אריה גלזר

הרב אריה לוין.
תאריך הופעה:  02/03/1982, עיצוב: רות אלחנן


אירוס הדור (Iirs Iortetiiׂ) - צומח בשמורת טבע בנחל חצור, ובשמורות אחדות בהרי נפתלי. כפי ששמו מעיד עליו, הוא נחשב בעיני רבים ליפה מכל בני קבוצתו, ובוודאי שאין חולק על כך, שפרחיו הם בעלי הציור העדין מכולם: הפרחים נישאים על גבעולים בגובה של חצי מטר, ודומים בגדלם ובפרופורציות שלהם לאירוס הגלבוע. צבעם ורוד בהיר, עם עורקים עדינים בעלי העטיף הזקופים, ונקודות קטנות וצפופות בעלי העטיף הכפופים. כמו המינים האחרים של האונקוציקלוס, גם מין זה איננו עושה זרעים אלא אם הופרו פרחיו מאבקה של פרחי קבוצה אחרת (עקרות עצמית). מין קרוב לאירוס ההדור הוא האירוס השומרוני, הצומח מצפון מזרח שכם, וניגלה מחדש בארץ ע"י טוביה קושניר ז"ל.

הרב אריה לוין - שמו של הרב לוין יצא למרחוק, בעיקר בזכות פעילותו האדירה למען לוחמי אצ"ל ולח"י, האסירים והאסירות שנכלאו או שנידונו למוות. בדבקות רבה טיפל גם באסירים הפלילים היהודים. הוא ביקר בבתי-הסוהר בשבתות ובימי חול בימי החורף ובימי הקיץ, התפלל עם האסירים, ולמד אתם תורה ומוסר. השמיע  באוזניהם דברי נחמה ועידוד ונשא פריסות שלום לבני משפחותיהם. בפעילות זו של הדאגה לאסירים בה החל בימי שלטון המנדט הבריטי, המשיך גם אחרי קום המדינה, עד ימי שיבתו.

לכאורה אין קשר בין שני הבולים. מה ל-'רב האסירים' המפורסם ולצמח האירוס? ובכן המשותף לשני הבולים הוא טוביה קושניר. במאמר הנלווה להוצאת הבול, ואשר נכתב על ידי עזריה אלון עבור רשות הדואר הוא מציין אך ורק שם אחד. מכל חוקרי הטבע הידועים הוא מעדיף לציין רק את שמו של טוביה קושניר, אשר כבר בגיל צעיר החל להתעניין בטבע, ואף גילה מיני צמחים שאיש לפניו לא גילה. טוביה הוא אחד מלוחמי הל"ה שנפלו בגוש עציון.

   

בספרו של שמחה רז 'איש צדיק היה' - מסכת חייו של רבי אריה לוין - מסופר על אירוע מדהים הקושר בין הרב לבין לוחמי הפלמ"ח. שנה וחצי לאחר שנקברו בקבר אחים בגוש עציון, במקום בו נפלו, הובאו ל"ה הלוחמים לקבורת קבע בהר הרצל בירושלים. רק עשרים ושלוש גוויות זוהו באופן מוחלט. ההורים השכולים פנו אל הרב פרנק, רבה הראשי של ירושלים, והוא קבע לערוך את 'גורל הגר"א' לשם קביעה וזיהוי של הי"ב. זהו טקס סודי המיוחס להגאון רבי אליהו מווילנא. הרב אריה לוין נבחר לערוך את הטקס. יש להשתמש לעריכת הגורל בספר תנ"ך שדפיו מחולקים לשני טורים. הנוכחים פותחים את התנ"ך מבלי לכוון לעמוד מסוים. הפסוק האחרון בעמוד הנפתח באקראי צריך לכלול את שמו או רמז לשמו של אחד החללים.מה רבה היתה תדהמתם של הנוכחים [ביניהם נציגים של ההורים השכולים]כאשר פתח הרב את התנ"ך שוב ושוב, ובכל פעם עלה פסוק עם שם או רמז לאחד הנופלים.

 

א.      בנימין בוגסלבסקי הוא שורה  5 קבר 1.  'וממטה בנימין בגורל,'  [יהושע.]
ב.      עודד בן ימיני, שורה 1 קבר 6, 'הלא בן ימיני,' [כא, שמואל.]
ג.       יעקב בן עטר, שורה 6 קבר 2, 'כל הנפש הבא ליעקב, ויחי,' [בראשית.]
ד.      יוסף ברוך, שורה 6 קבר 3, 'ויאמר יוסף הבו מקניכם,' [בראשית.]
ה.      איתן גאון, שורה 2  קבר 2, 'וענה גאון ישראל בפניו,' [הושע ז.]
ו.         אליהו הרשקביץ, שורה 1 קבר 7, 'ויקח אליהו את הילד,' [מלכים א, יז.]
ז.       יצחק זבולני, שורה ' קבר 4, 'ולזבולון אמר,' [דברים.]
ח.      אלכסנדר כהן, שורה 3 קבר ו, 'כהניך ילבשו צדק,' [תהלים קלב.]
ט.      יעקב כהן, שורה 2 קבר 1, 'נשבע ה' ולא ינחם אתה כהן,' [תהלים קי.]
י.         ישראל מרזל, שורה ו קבר 2, 'גם בבל לנפל חללי ישראל,' [ירמי' נא.]
יא.     שאול מנואלי, שורה ו קבר 4, 'אחת שאלתי,' [תהלים כז.]
יב.     יעקב קוטיק, שורה 5 קבר 6.


העתק מכתב ידו של ר' אריה לויןחדשות זכרון

שעות הפתיחה של החנות בזכרון יעקב:
א-ה 09.00-19.00
יום ו' 09.00-14.00
יום שבת - נא לעקוב אחר הפרסום בדף המידע ובאתר

04-6399749

אתם מוזמנים
יום שבת 14/07/2007 - 10.00-16.00


ביום שבת ניתן יהיה להתרשם מחלק גדול מהספרים המופיעים בדף המידע.
ניתן יהיה לעיין בעותק מס. 0 מתוך 'אוצר היין והגפן', ולרכוש חלק מעשרות חוברות 'אוצר הצמחים', ומכרכי 'השדה'.
רוצים לדבר/ להגיב/ לייעץ/ להציע בכל הנוגע לדף המידע?
איתמר יישמח לפגוש אתכם.

המלצות מוסיקליות


את הכיוון שלנו את כבר יודעים: הרבה ג'ז, בלוז ומוסיקת עמים.
הפעם רצינו להציג באוזניכם כמה מקטעי המוסיקה היפים ביותר שנכתבו לסרטי קולנוע [הדיסק הזה כל כך יפה שהחלטנו לפרסם אותו לבד...]:

  

 

 

 

 

מוסיקה טובה מסרטים טובים - עקבים גבוהים, הפסנתר, שעת הצוענים, סינימה פרדיסו ועוד. 


60 ש"ח
הזמן

 

מוסיקה טובה מסרטים טובים - עקבים גבוהים, הפסנתר, שעת הצוענים, סינימה פרדיסו ועוד. 


60 ש"ח
הזמן

 

 

מוסיקה טובה מסרטים טובים - עקבים גבוהים, הפסנתר, שעת הצוענים, סינימה פרדיסו ועוד


60 ש"ח
הזמן

 

מוסיקה טובה מסרטים טובים - עקבים גבוהים, הפסנתר, שעת הצוענים, סינימה פרדיסו ועוד. 


60 ש"ח
הזמן

[רשמו את שם הדיסק ואנו נתקשר אליכם בהקדם]

רוצים להתרשם מהמוסיקה?
יום שבת 14/07/2007 - 10.00-16.00
בואו לקפה ולמוסיקה בחנות הכי גז'ית בארץ...
אל תחמיצו!         


האם כבר ביקרתם היום?

אנחנו ממליצים על ביקור יומי בחנות הספרים הפעילה ביותר שלנו...
חנות 'ספרים מומלצים'
אותה ניתן למצוא באתר האינטרנט שלנו.
אם קשה לכם לצאת מהבית, אנחנו מזמינים אתכם לשוטט בין המדפים של החנות הוירטואלית שלנו. לחיצה על  ספרים מומלצים, תעביר אתכם למדפי התצוגה.
ניתן לראות שם ספרים מומלצים בתחומים שונים: היסטוריה של א"י, ביוגרפיות, ספרי נוער, ספרי קריאה ועוד ועוד.
כל הספרים במצב מצויין!
לחיצה על כפתור 'הזמן', תשלח אלינו הודעה, ואנו נתקשר אליכם בהקדם. החנות הוירטואלית היא כאמור החנות הפעילה ביותר שלנו, מאות אנשים מבקרים בה בכל יום, ולכן תחלופת הספרים בה מהירה.

         
להזמנת הספרים לחץ על חזיתו של כל ספר 

מה בדף המידע הבא?

על ספרים ועל בעלי חיים!הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן