Can't read the newsletter? Click here
דף מידע מספר 21   

10 יולי 2014

 

דף מידע מס. 21

לחופש נולדה

עולמם של בעלי החיים כפי שהוא משתקף בספרים

 

אנחנו יודעים שכמה מכם מחסירים פעימה למראה עטיפתו של הספר 'בין פסגות סיני'. חלקכם ממהרים אל מדפי הספריה הפרטית, בניסיון נואש להבין כיצד יכול להיות שספר כזה לא מצוי בספרייתכם? איך ייתכן שלא רכשתם בזמנו ספר העוסק בבעלי החיים והצמחייה של אזור סיני? ספר שגם וולטר פרגסון [תאור וציור בעלי חיים], וגם אבי שמידע [תיאור צמחים] והזר ווד האנגליה [ציור צמחים] שותפים בו. ובכן, דעו לכם, הספר הזה לעולם לא יצא לאור. אנחנו עיצבנו את עטיפתו. הספר כבר היה כתוב ומצוייר וערוך, ומסיבה כלשהי לא יצא לאור כמתוכנן בשנת 1977. במדור הראשון בדף המידע 'אנו מבקשים את עזרת הציבור' אנו פונים אליכם בבקשה חשובה ביותר: עזרו לנו למצוא את כתב היד של הספר, הוא בטוח נמצא באיזה ארון/ מדף/ ארגז, ואיש לא יודע על קיומו!
כל הפרטים בהמשך.

  

אנו מבקשים את עזרת הציבור

 

הפעם אנו פותחים את דף המידע בפנייה אליכם.
מדובר בעניין חשוב במיוחד.
הפעם אנחנו מבקשים את עזרת הציבור בחיפוש אחר שני ספרים שהיו מוכנים להדפסה, ונעלמו כאילו בלעה אותם האדמה.
אנא, הפיצו את הסיפור ברבים!
שילחו אותו לכמה שיותר אנשים!
מישהו, כך יתברר בסוף, בטח יודע משהו.

       
ציורים: וולטר פרגסון


רון, אחד מלקוחותיי,  הוא אספן של ציורי בעלי חיים. בביתו הוא מחזיק מאות ספרים העוסקים בנושא. התקשרתי אליו כדי לבקש את עזרתו בהכנת הדף הנוכחי. באחת משיחותינו  דיברנו על הצייר וולטר פרגסון. רון סיפר לי כי הוא בקשר אתו, וכי הצייר התלונן באוזניו על ציורים שהוא הכין לרשות שמורות הטבע לפני שנים רבות, בנושא בעלי החיים בסיני. הספר לעולם לא יצא לאור, והציורים אבדו.
סקרנותי התעוררה.
בדימיוני ראיתי מעטפה משרדית חומה, מלאה בציוריו המקוריים של פרגסון, שוכבת במגירה עמוסה ניירת במשרדי רשות שמורות הטבע, בלי שאיש יבין לאן היא שייכת.
ביקשתי מרון שידבר עם פרגסון, וינסה לקבל ממנו כמה שיותר פרטים על העבודה. הבטחתי לו שבדף המידע על בעלי חיים נבקש את עזרת הגולשים במציאת הציורים.


כעבור כמה ימים דיברתי עם עוזי פז.
עוזי, שהתקשר אלי להזמין ספר בעקבות דף המידע בנושא צמחים, מגדיר את עצמו בתור 'נופן', מי שמתעסק בנוף של ארץ ישראל, גם מצד הצמחייה וגם מכיוון בעלי החיים. שאלתי אותו האם אני יכול להעזר בניסיונו הרב בהכנת דף המידע על בעלי החיים, ובין השאר הזכרתי את כוונתי לחפש את ספרו הנעלם של וולטר פרגסון.
עוזי צחק.
התברר כי הוא היה עורכו של הספר.  בשנת 1977, לאחר שסיימו את הכנת הספר 'בין שלגי חרמון', הוטל על צוות הכותבים והציירים, להכין ספר זהה על אזור סיני. אבי שמידע היה אחראי על הכתיבה, וולטר פרגסון צייר את בעלי החיים ואילו הזר ווד ציירה את הפרחים והצמחייה. עוזי פז, עורכו של הספר, זוכר כי הספר כבר היה מוכן לדפוס, אך מסיבה כלשהי נדחתה הוצאתו לאור. לאכזבתי לא היה לו מושג לאן נעלם כתב היד.

   
 קיים

לא קיים 

על כתב היד השני אותו אנו מבקשים את עזרתכם באיתורו, אין לנו עדות חותכת. רק שמועות ורכילויות. מדובר על כתב יד אותו הגיש - כנראה - הזואולוג האגדי ישראל אהרוני סמוך למותו להוצאת הספרים מוסד ביאליק.
אהרוני שכתב בחייו כמה וכמה ספרים, הידוע ביותר הוא כמובן 'זכרונות זואולוג עברי', כתב באמצע שנות ה-40' ספר על חייו.  לפי הרכילות לא חסך אהרוני את ביקורתו מחבריו למקצוע בייחוד במח' לזואולוגיה באוניברסיטה העברית, בה הירצה בשנותיו האחרונות.
גם כתב היד הזה נעלם כלא היה.

                                            

 

אנו פונים לעזרת הציבור:
שני כתבי היד האלה, אם אכן קיימים, הם בעלי חשיבות עצומה לחקר הטבע ובעלי החיים בארץ. הפיצו את בקשת העזרה ברבים. בסוף יתברר כי כתבי היד שוכבים במגירה או בקלסר, מבלי שאיש ייתן את דעתו עליהם.
אם יש לכם קשרים עם מישהו מרשות הטבע והגנים, כתבו לו. אם אתם מכירים מישהו שעובד ב'מוסד ביאליק' העבירו לו את הבקשה. כבר פתרנו ביחד תעלומות מסובכות יותר...
 נשמח לכל
תגובה!מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

אריות אוכלי אדם ברחוב קינג ג'ורג' בתל אביב

הסיפור הבא כה מוזר ומיסתורי, שאפילו שמותיהם האמיתיים של האנשים שנטלו בו חלק [אהרוני אמיתי, אריכאולוג ומדריך טיולים, יחיאל קדישאי, מזכירו האישי לשעבר של מנחם בגין, אילן לב מנהל בית הגדודים, ועבדכם], לא יעזרו. אתם עדיין, לא תאמינו לאף מלה שלי...

לפני כמה שנים התקשר אלי אהרוני וביקש להזמין את הספר : 'אריות אוכלי אדם על נהר הצאבו'/ ג'ון הנרי פטרסון. קולונל פטרסון מספר על עבודתו כמהנדס צבאי באפריקה בתחילת המאה, ועל מלחמתו באריות שפרצו מפעם לפעם למחנהו ואף טרפו לא מעט מפועליו. בהקדמה למהדורה העברית כותב המתרגם י. נדבה כי  פטרסון, מפקדו של גדוד נהגי הפרדות, שהפך במשך השנים לידיד ישראל ולחברו הטוב של זאב ז'בוטינסקי, תרם לו כאות ידידות את עורותיהן של החיות אותן צד באפריקה. "אילו רציתם הוכחה לאמת הצרופה בספוריו המרתקים," כותב נדבה, "כי אז מצאתם אותם בתערוכת עורות החיות שהופשטו על ידיו. הן מוצגות לראווה במכון ז'בוטינסקי בתל אביב."

   
 קולונל פטרסון  עטיפת הספר במהדורה העברית

אהרוני אמיתי לא התעצל. הוא התקשר למכון ז'בוטינסקי ב'מצודה', ברחוב המלך ג'ורג' בתל- אביב, וביקש לראות את תערוכת העורות. בביקור שערך במקום הראו לו העובדים מזכרות וחפצים שהיו שייכים לזאב ז'בוטינסקי. פה ושם נראו גם חפצים שהיו אפריקאים בעליל. ביניהם בלטו חפץ של שנהב מגולף, וכמה זוגות קרניים של צבי גרנט הנפוץ במזרח אפריקה. לאריות לא היה זכר.
"כשכבר כמעט אמרתי נואש," מספר אהרוני, "נזכרה אחת העובדות שבכספת המכון שמורה מזוודה חומה וישנה. מיהרנו למרתף והנה - כשפתחתנו את המזוודה ננעצו בנו שתי עיני זכוכית מבריקות, שניבטו מפניה של לביאה זקנה. הלביאה הייתה מקופלת בתוך מזוודה קטנה."
אהרוני הישווה את ראשה של הלביאה, לצילום הלביאות המופיע בספרו של פטרסון, והוא גילה התאמה. אכן, זאת אחת הלביאות שניצודו על ידי פטרסון באפריקה. אך היכן הן החיות האחרות?


כעבור כמה שנים, בזמן שידור תוכנית הרדיו בה אני משתתף, ביקש אחד המאזינים את ספרו של פטרסון. אני סיפרתי על אוסף האריות שנתרם למכון ז'בוטינסקי. לאחר שהסתיימה הפינה התקשר לתוכנית יחיאל קדישאי מזכירו האישי של מנחם בגין, וביקש לעלות לשידור לספר על האריות. הוא סיפר שבתור נער הוא נהג לשחק עם חבריו ליד בית ז'בוטינסקי בתל אביב. יום אחד הגיעה משאית ופרקה ארגזים גדולים  במגרש ליד הבניין. על הילדים נאסר לגשת אל הארגזים שהיו עטופים בברזנט. השמועה אמרה שיש בתוכם בעלי חיים מפוחלצים.  קדישאי סיפר כי כאשר העזו הנערים להציץ לתוך הארגזים, הם גילו בתוכם אריות ונמרים. לפי זיכרונו הארגזים נעלמו מהמקום לאחר זמן מה, ולדעתו נמסרו לגן הזואולוגי של יהושע מרגולין, הוא 'הדוד יהושע'.

יום אחד התקשר אלי אילן לב מנהל בית הגדודים באביחיל. אילן, לקוח ותיק שלי, סיפר לי כי הם עומדים לערוך תערוכה לכבודו של קולונל פטרסון. 'קיבלנו אפילו את המדים שלו מתנה מאחד מנכדיו!' הוא סיפר לי בגאווה. 'אנחנו מציגים אותם בתצוגה מיוחדת בכניסה למוזיאון, ורציתי להציב על ידם את אחת החיות שפטרסון צד, ועליהן סיפרת בתוכנית הרדיו.'
הסברתי לאילן כי החיה היחידה שנמצאה עד כה היא הלביאה, למרות כל ניסיונותי לחפש את שאר החיות באוניברסיטת תל אביב, ובסמינר אורנים, ובבית שטורמן ועוד. הפנתי אותו לבית ז'בוטינסקי שם נמצאת הלביאה במזוודה חומה.
כעבור כמה ימים התקשר אלי אילן. הוא סיפר לי כי נעשתה פנייה רישמית של משרד הביטחון לבית ז'בוטינסקי בבקשה לקבל את הלביאה הנמצאת אצלם. התשובה לא אחרה לבוא - לטענת העובדים ב-'מצודה' אין ברשותם לביאה, או כל סוג אחר של חיה. אילן, שכנראה סמך עלי יותר מאשר על העובדים במכון, הגיע בעצמו למקום, ובחיפוש יותר מדוקדק מצא באחד הארגזים עור של... נמר. להיכן נעלמה הלביאה אותה מצא אהרוני במזוודה החומה? הניחוש שלכם טוב ממש כמו הניחוש הפרוע שלי.

ואילו רציתם הוכחה לאמת הצרופה בספורי, כי אז מצאתם אותה בתערוכה בבית הגדודים באביחיל, שם מוצגים לראווה מדיו של הקולונל האמיץ, יחד עם עורו של הנמר אותו צד באפריקה.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

רוצים לקרוא עוד מהרפתקאותיו של איתמר בחיפוש אחר ספרים אבודים? אנחנו ממליצים לקרוא את הספר 'מיומנו של מאתר ספרים'. רכישת הספר תזכה אתכם בספר מתנה לבחירתכם ממדור המומלצים, או מאחת החנויות שלנו.רוצים לעזור באיתור ספרים?


 

יהודית מקרית ביאליק מחפשת ספר שבעלה קרא כילד בשנות ה-50'.
הוא אינו זוכר את שמו, או את תוכנו.
אבל...
יש להם תמונה של הספר!
זהו אברי בן השש וחצי. השנה - 1953. המקום - שבי ציון.
על התמונה מאחור חותמת של 'קורט לוי, צלם. חיפה רח' ביתר 4'.
כל הנוכחים זוכרים דווקא צלמת.
הספר - כנראה - בעברית, ובדף הפתוח נראה ראשה של מפלצת מפחידה.
דרקון - לפי זכרונו של הילד אברי.


 


 מישהו מזהה את הספר?

אנא שלחו את תשובותיכם לאימיילמתוך הקטלוג הכללי

קטלוג המידע באתר האינטרנט שלנו מכיל אלפי ספרים. זהו קטלוג שנבנה וגדל יום יום, בעיקר בעזרתכם. הנה חלק קטן מן התוצאות המתקבלות בקטלוג הכללי באתר כאשר בוחרים את הנושא 'בעלי חיים' מרשימת הנושאים במנוע החיפוש.  אם אתם רוצים לראות את פרטי הספר המלאים או מעוניינים שאיתמר יאתרו עבורכם, לחצו על "לפרטים נוספים". ספרים נוספים בנושא ניתן למצוא במדור המומלצים  באתר.

 

עצרת החיות/ אריך קסטנר

 

 חיות העולם מתכנסות לעצרת כדי לשים קץ למלחמות של בני האדם.
אחיאסף. כריכה קשה. 45 ש"ח

לפרטים נוספים לחץ כאן

 

זוחלים/ ד"ר א. ברש, י. ח. הופיין

 

מדריך ומגדיר לזוחלים של ארץ ישראל הכולל מידע על אורח חייהם וסימני ההיכר של צבים, לטאות ונחשים. 
הקיבוץ המאוחד, 1961, כריכה קשה. 45 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

ימי ביבר/ דזמונד מוריס

ימי ביבר פותח בימי נעוריו של דזמונד מוריס הגדושים אירועים וחיות. הוא מספר על תצפיות מדעיות בבעלי חיים, ועל אירועים תמוהים ומוזרים שאירעו כששימש אוצר יונקים בגן החיות.
זמורה ביתן, 1984. כריכה קשה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן
 

 

אי הפינגבינים/ אנאטול פראנס

 תולדות צרפת וחברתה באלגוריה סאטירית, שבה הפינגבינים הופכים לבני אדם ומתנהגים ממש כמוהם.
ספרי כיס מעריב, 1960. כריכה רכה, 55 ש"ח

לפרטים נוספים לחץ כאן

 

מיומנו של שבלול/ גינטר גראס

סיפור השתתפותו של הסופר במערכת הבחירות של הקאנצלר וילי בראנדט משולב בסיפורים אודות אירועים שקרו בתקופת השלטון הנאצי. בתוך הדיווחים מהבחירות הוא מספר על גירושם של יהודי דנציג, וכן את סיפורו של ד"ר ספק, אספן השבלולים. 
זמורה ביתן מודן, 1979. כריכה רכה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

ציפורים/ אברהם סלומון

 10 חוברות עם סיפורים על ציפורי הארץ: הפשוש הזנבן, יונק הדבש הישראלי, תור תור הנוסע, דרור הבית, השליו המציל, הפרוש המזיק, החמריה המשוררת, השרקרק זולל הדבורים, ירגזי הארץ הקדושה, מעשה בכובי ובני עורבים.
יזרעאל, כריכה רכה, 1960. 20 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

מכונית הפלא/ גבריאלי, שטרים

 תפילתו של מתי למכונית כדי לא לאחר לבית הספר, מתגשמת: הנהג [לטאה!] מר לטאי מחכה לו בפתח הבית עם מכונית בעלת יכולות מופלאות. מתי וחברו מבצעים תעלולים משונים, מכופפים עמודי חשמל, משחררים לחופשי את החיות בגן החיות, נלחמים בעכבישים ועוד.
אחיאסף. כריכה קשה. 55 ש"ח

לפרטים נוספים לחץ כאן

 

ביברו של עולם/ מירי דור 

עשרים וארבע רשימות סיפוריות, המתארות בעלי חיים מוזרים, בלווי תצלומים ומידע זואולוגי. הרשימות מתארות את המאפין והמיוחד לכל אחד מבעלי החיים.
הקיבוץ המאוחד. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

 דבורים - חושיהן ולשונן/ קארל פון פריש

קארל פון פריש ידוע בעולם כולו בזכות גילויי פעולות החושים והתנהגותם של הדבורים: חוש הצבע, חושים כימיים, לשון הדבורים ועוד.
ספרית השדה, 1968. כריכה רכה. 45 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

 פגישות עם בעלי חיים/ דב הלוי

קובץ רשימות שהופיעו במדור לטבע של 'משמר לילדים': בשדה ובסביבת המשק, במקווי המים ולחופיהם, הנמשכים אל האור, עוזרינו הנאמנים, מדבר וסלעים, מזיקים ומחבלים.
ספרית פועלים, 1962. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

מלך הצבועים/ אריה רוז'נסקי

הרפתקאותיו של נער רועים בדווי מהרי מואב, שנעשה שליטו של עדר צבועים, והקים את הממלכה המופלאה והמאושרת בתבל.
מסדה, 1978. כריכה קשה. 55 ש"ח

לפרטים נוספים לחץ כאןפינת הילד

סקיצות

'סקיצה' זו מלה לועזית. פירושה [לפי מילון לועזי עברי המורחב/ דן וקפאי פינס]: מתווה, מרשם, ציור או רישום חפוז, בקווים כלליים.
ציירי בעלי החיים נוהגים לצאת אל הטבע ולהכין סקיצות של מצבים. הכוונה לרישומים אותם הם עושים בטבע, ורק אחר כך בסטודיו, בחדר העבודה, הם מציירים את הציור הסופי. יש משהו יפה במיוחד בסקיצות הראשוניות האלה. הציירים מצליחים בעזרתם לתאר את התנועה או את המצב האמיתי בה נמצאת החיה.
על שולחנו של אחד מציירי בעלי החיים גילנו דף ובו עשרות רישומים ראשונים [סקיצות] של ציפורים, לפני שהצייר התיישב וצייר את הציור הסופי. ביקשנו מהאמן את הדף, ואנו מציגים אותו לפניכם. הילד שיזהה כמה שיותר ציפורים מתוך ה-30 בעלי כנף המצויירים כאן, יקבל ספר מתנה.
בסוף פינת הילד צפויה לכם הפתעה עצומה בקשר לזהותו של הצייר. כאמור, הילד שיזהה כמה שיותר ציפורים מתוך ה-30 בעלי כנף המצויירים כאן, יקבל זיכוי לספר מתנה. שימו לב, תשובות יתקבלו אך ורק החל ממחר יום ה' 26/07/2007 בשעה 12.00. נא לא לשלוח תשובות קודם לכן!!! בסוף 'פינת הילד' נפרסם את שמות הזוכים בחידת 'אוצר הצמחים'.

בעלי החיים - גיבורי הספרים הנפלאים

כולנו מכירים ספרים שגיבוריהם הם בעלי חיים. למשל: פו הדב, לסי שובי הביתה, וגם - ספר הג'ונגל, אפילו טרזן וצ'יטה. הפעם אנחנו רוצים לספר לכם על ספרים שכל המשתתפים בהם הם בעלי חיים. כך - חוות החיות, ואי הפינגוונים, וגבעת ווטרשיפ.

     
לחיצה על חזית הספר תחשוף את פרטיו

הספר שאנחנו רוצים להציג בפניכם נקרא 'עצרת החיות'. כתב אותו הסופר אריך קסטנר ביחד עם הצייר וולטר טרייר. הם גם אחראים על הספר 'אמיל והבלשים'. על אריך קסטנר תוכלו לקרוא דף מידע שלם בקרוב.


משולם הפיל פתח את העיתון ויצא מכליו. 'אוי לאנשים האלה! רק להרוס הם יודעים... אני מצטער רק על הילדים שלהם!' העיתון גדוש בכתבות על פליטים, פצצות אטומיות, רעב ושכול. 'ישנם אנשים, שאינם רוצים ללמוד לקח מכל אלה. הם שולטים במדינות, ומדברים, ועורכים ועידות...' הפיל החליט שהגיע הזמן שבעלי החיים יקחו את העניינים בידיים. אם העולם יישאר באחריותם של בני האדם חייהם של הילדים נמצאים בסכנה.
הפיל כינס נציגים מכל פינות כדור הארץ: דניאל הזקן דוב הקרח מהקוטב הצפוני, אלימלך הג'ירף, אבשלום הטפיר מאמריקה הדרומית, ירוחם הקנגורו מאוסטרליה,  התנשמת לאה ממרכז אירופה, מיכה העכבר מאסיה וזבולון השור מאמריקה הצפונית. אפילו כל החיות שבספרי האגדות נעלמו לפתע, והתחילו רצים, מהר מהר, כדי להגיע בעוד מועד אל הבית העליון. מכאן יצאה הבשורה שהזמינה את כל הזנים והמינים של בעלי החיים - במדבר, בשמים ובמעמקי הים - לשלוח נציג לעצרת החיות המאוחדות שתתקיים במגדל החיות, במקביל לעצרת של אומות העולם. בעצרת המרשימה של החיות מתכנסים כולם, ואורחי הכבוד הם... חמישה ילדים מכל קצוות תבל. אולי אין זה מפתיע שבני האדם לא מצליחים להתאחד למען הילדים כדרישת החיות, אבל אז נוקטות החיות בצעדים מרחיקי לכת. ראשית, ים של עכברים מציף את העצרת של בני האדם ומכרסם את כל הניירת שלהם ואז בא המבצע הנועז: כל הילדים של כל בני האדם נעלמים מבתיהם.
האם יצליחו החיות להשפיע על בני האדם להשתנות להתאחד? האם יוחזרו הילדים החטופים? את זה תוכלו לקרוא בספר עצמו.


צייר בעלי החיים הקטן

יום אחד פגש אותי עומרי בחנות בזכרון יעקב. הוא שאל אותי אם יש לי ספרים עם ציורים של ציפורים. אני ניגשתי למדף של הטבע ובעלי החיים, ושלפתי משם את חוברת הציפורים של דן חסכן. זאת חוברת יפה וגדולה ובה ציורי צבע מדהימים של וולטר פרגסון.


לחיצה על חזית הספר תחשוף את פרטיו

 זכרתי שהחוברת שברשותי פגומה, ואכן כאשר דיפדפתי בה, ראיתי כי מישהו גזר מתוך הציורים. שיערתי כי עומרי יוותר עליה. אך הוא כל כך התלהב מהציורים, עד שהדפים הגזורים כלל לא הפריעו לו. הרגשתי שמסתתר כאן סיפור. ואכן, עומרי סיפר לי כי הוא עוסק בציור של ציפורים כבר זמן רב. חלק גדול מזמנו הוא מקדיש לציור בעלי החיים האוהבים עליו. הייתם צריכים לראות את הבעות הפנים של הוריו של עומרי, תלמיד כיתה א' בבית ספר 'אלונה' כאשר הוא סיפר לי על תחביבו המיוחד. המשיכה לציור ציפורים החלה לפני שנה, לאחר ביקור בבית הטבע בקיבוץ מעיין צבי ובמוזיאון המדע בחיפה. לבקשתי הוא שלח לי כמה מציוריו. אחד מהם, שימש לנו כבסיס לחידה עליה הייתם צריכים לענות מקודם. הנה עוד כמה מציוריו של עומרי בן השבע, צעיר ציירי הטבע של ישראל.

     

הפותרים נכונה

שני ילדים - גל מרמת גן, ואופק מאור יהודה - שלחו לנו תשובות לחידת הצמחים מהדף הקודם, וגם אם התשובות לא הכי מדוייקות, העיקר ההשתתפות, ואנו מעניקים לכל אחד זיכוי לספר מתנה מאחת החנויות שלנו. אנא התקשרו אלינו בהקדם. 

פינת המציאות

שימו לב מה מצאתי מסתתר בין הספרים, באחד ממסעותיי בחיפוש אחר מציאות. תחילה חשבתי לשמור אותו לדף המידע בנושא אריך קסטנר שיהיה בקרוב, אך לבסוף החלטתי כי הוא מתאים יותר לדף המידע הנוכחי העוסק בספרים ובבעלי חיים...


עכבר-ספרים

 הלטאה האבודה/ אבינועם לוריא

את אבינועם אני מכיר שנים רבות. עיסוקו כמנהל החי-בר על הכרמל, היה מאפשר לו לבקר בחנותי כל כמה ימים.  אבינועם הוא אספן של ספרי נוער ישנים ומיוחדים, וספרים עתיקים בנושא רפואה. יותר מכל, אהבתי להקשיב לסיפוריו  על בעלי חיים. גם סיפורים מצחיקים מתקופת ילדותו, וגם סיפורים מרתקים על בעלי חיים בתפקידים השונים אותם מילא. הפצרתי בו שוב ושוב שישב ויכתוב את זכרונותיו, אך הוא התחמק. במיוחד לכבוד דף המידע פניתי אליו שוב, וביקשתי ממנו לכתוב. זהו סיפורה של הלטאה הירוקה שנעלמה מהכרמל. אבינועם, אנחנו מקווים שהפרסום ידרבן אותך לשבת ולכתוב. 

בשעת הצהרים הגיעה אלי שיחת טלפון [מעט מגומגמת] - עירבוב של אידיש ועברית - המסר היה ברור : בוא מיד!
היו אלה ארבעה גברים בוגרים הסובלים מפיגור שכלי בדרגות שונות, שעסקו בניקיון אתר ארכאולוגי סמוך לאוניברסיטת חיפה. אחת למספר שבועות הייתי מזמין אותם לשמורת 'חי בר הכרמל', לסיפורים ושיחות על חיות הבר.
בין השאר סיפרתי להם על העלמה של הלטאה הירוקה מהכרמל. זאת לטאה מקסימה המגיעה לגודל של כ-40 ס"מ, צבעה הכללי ירוק, ובעונת הייחום הזכר מקושט הכחול בוהק. הזואולוג המיתולוגי פרופ. מנדלסון ייחס את העלמה לחתולי פרא רבים המסתובבים באזור, אני חשבתי כי העורבנים החצופים אוכלי הכול - הם האשמים. בסקר שנערך לפני מספר שנים התגלו פרטים בודדים, ומאז לא נראו יותר. הצגתי להם תמונה גדולה של הלטאה, וביקשתי כי יצרו עימי קשר אם יבחינו בלטאה מעין זו.


בשעת הצהרים הגיעה אלי שיחת טלפון [מעט מגומגמת] - עירבוב של אידיש ועברית - המסר היה ברור : בוא מיד!
כשהגיע למקום צוות החי-בר, נראתה תמונה מוזרה על יד עץ האלון הזקן שבאתר הארכיאולוגי. נחש תלום קשקשי בוגר רבץ מפוחד ונרגש, כשבפיו לטאה ירוקה גדולה!

 

תוך כדי המהומה פלט הנחש את הלטאה הפצועה ונעלם. הלטאה הועברה מייד לטיפולים ולאחר ימים אחדים התאוששה. התעורר החשד שאנחנו פשוט לא מסתכלים טוב, והלטאה הירוקה כלל אינה בודדה, כאשר נראה פרט נוסף בכרמל כעבור ימים ספורים.
מאז התגלו עוד פרטים רבים של הלטאה הירוקה, בסיועו של סטודנט צעיר לביולוגיה מקיבוץ סמר בערבה, בעל חוש שמיעה  מדהים, שהיה מאתר את הלטאה לפי הרעש הקל שהקימה, כשהלכה על הקרקע. הוא זיהה וצילם פרטים רבים באזור הכרמל.
מגלי הלטאה הראשונים עדיין עובדים באתר הארכיאולוגי, כשעל גופם חולצות וכובעים של 'רשות הטבע והגנים'!אריה חצור

הצייר מן האגם

הסיפור שהגיע לאוזני היה מרתק ומיסתורי. קיבוצניק מהדרום, עוזב את קיבוצו לשבועיים, ועולה לתעד את עולם החי של אגם החולה, זמן קצר לפני ייבוש האגם. לפי הסיפורים הסתתר האיש שבועיים בסבך השיחים, ורשם לעצמו סקיצות של בעלי החיים באגם. 'באותם ימים הוא ניזון מתפוזים בלבד!' הוסיפו יודעי-דבר שמן למדורת המיסתורין.
לאחר שבועיים חזר הצייר לקיבוצו, והפך את הסקיצות לציורים מרהיבים.
מעט מאוד אנשים הכירו את אריה חצור. בקיבוצו - גבעת ברנר - הוא היה אחראי על קישוט חדר אוכל בחגים, הכנת הגדות לפסח והגדות יום עצמאות, הכנת תפאורות להצגות פנימיות בקיבוץ ועוד. אך ללא ספק, אלבום בעלי החיים מאגם החולה אותו תיכנן להפיק [ראו את הצעתו לעימוד הגראפי של אותו אלבום], היה פיסגת יצירתו האמנותית. לצערנו, הדבר לא הסתייע. ציוריו של אריה חצור שוכבים בארכיון גבעת ברנר ומחכים לגואל.


פרוטרט עצמי

 


סקיצה

 

     
     
     
ראו את העדינות בה מצמידה האם את אחד מגוזליה לגופה


הצעתו של אריה חצור לעימוד הגראפי של אלבום החולה

בשנת 1987 יצא לאור בהוצאת 'הקיבוץ המאוחד' ספרון קטן 'ציפורים בחולה', המתאר בקיצור את עבודותיו של אריה חצור. בפתח הדבר כתב עמוס רודנר:
"ההצעה שהציעה לו [אריה חצור], הוצאת 'הקיבוץ המאוחד', לצייר את ציפורי החולה בטרם תיובש - בשנות החמישים הראשונות - התקבלה על דעתו... ההזדמנות, בפעם הראשונה בחייו, בהיותו כמעט בן חמישים, להקדיש את עיתותיו לציור בלבד... הביאה אותו אל הרכות שבאישיותו. הביאה בפניו את ההנאה החושית מיופי, שבא לידי ביטוי בציורי הציפורים ובעיקר בסקיצות שרשם, כשהוא רובץ בבוץ בין הקנים..."

 

            

חידה

לפניכם שני משפטי סיום של שני ספרים שונים. באלו ספרים מדובר? מה הקשר בין שני הספרים?

 "מספר שלושים ושמונה, שבעה מילימטרים ותחום," קראתי לעבר הלן. "מספר שלושים ושמונה, שבע, גימל."
"שלושים ושמונה, שבע, גימל," חזרה על דברי אשתי, והיא רכנה על פנקסה והתחיל לכתוב.
 אשתי הרימה את השפורפרת, ומעבר לקו נשמע קול בלתי נשכח. "מה קרה, עבדה?" שאלה את הדובר. הלה לא יכול היה להאמין שזוכרים את קולו לאחר שחלפו שנים.
מובן שארוחת השבת נדחתה לשעה מאוחר הרבה יותר...

           

הראשון שיענה במועדון הקוראים יזכה בשובר קניה ע"ס 100 ש"ח בחנויות שלנו.
יתקבלו תשובות שיגיעו למועדון הקוראים בלבד! נא לא לענות במייל!

שימו לב!
תתקבל אך ורק תשובה מלאה לכל מרכיבי החידה.
אנא בדקו שאיש לא פתר את החידה לפניכם...


 

בהצלחה!הידעת

   

הידעת כי הסופרת וירג'יניה וולף  כתבה ספר בשם 'פלאש, קורות חייו' [דביר, 1974]. סיפור על כלב, אבל לא סתם כלב, אלא כלב טיפוחיה של המשוררת הנודעת אליזבט בארט בראונינג. הספר כתוב כביוגרפיה לכל דבר: חקירה היסטורית על מקור גזעו, ילדותו, חייו בבית המשוררת, ואפילו רשימת המקורות עליהם מבוססת הביוגרפיה.  במהדורה הגרמנית של הספר, שיצאה לאור בשנת 1957, יש אפילו תמונות של הכלב ושל אדוניו. 

ספרים בבולים

השרות הבולאי הוציא לאור שתי סדרות של בולים המוקדשים לשמורות הטבע בישראל ולבעלי החיים בהן. הסדרה הראשונה פורסמה בשנת 1967, כמה חודשים אחרי מלחמת ששת הימים וכללה שלושה בולים.

     
 יעל  קרקל  צבי הנגב

תאריך הוצאה: 27/12/1967
עיצוב: מקסים וגבריאל שמיר

הסדרה השניה פורסמה בשנת 1971, וכללה ארבעה בולים המוקדשים לחיות בר נכחדות מתקופת המקרא.

     

 

 יחמור  פרא  ראם  ברדלס

תאריך הוצאה: 16/02/1971
עיצוב: מקסים וגבריאל שמיר

מייסד רשות שמורות הטבע ומנהלה הראשון היה אברהם יפה, שלקח על עצמו משימה להשיב לארץ את כל בעלי החיים שחיו בארץ בתקופת המקרא. כך במבצע הנועז של השבת 12 ערודים מאתיופיה במטוס חיל האוויר הישראלי, כך בהטסתן של שתי נקבות יחמורים, במטוס האחרון שהצליח לעזוב את איראן לפני המהפכה האיסלאמית.


אברהם יפה 1913-1983


מעט מאוד יודעים זאת, אבל אברהם יפה היה אספן בולי טבע ואחד מאספני הספרים הגדולים בארץ. ביתו ברמת השרון הכיל אלפי ספרים בשני תחומים עיקריים: ספרי טבע ומסעות, וספרי ילדים ונוער. אגדות נקשרו סביב אוסף ספרי הילדים של יפה, ויש אנשים הטוענים עד היום שהוא כנראה היה אוסף מושלם. אוריאל אופק נהג להתגאות בספרייתו של חברו, ואף נעזר בה כדי לכתוב את מחקריו על תולדות ספרות הילדים בארץ ישראל. האגדה מספרת כי אנשים הזהירו את יפה מפני המדפים הרבים של ספרי ילדים הנמצאים מעל מיטתו. 'יום אחד הכול יתמוטט על ראשך!' הם הפחידו אותו. 'מוות יותר יפה מזה , אני לא יכול לאחל לעצמי...' השיב להם האספן הנלהב.העותק האחרון בהחלט!* [אולי...]


בדף המידע מס. 18 פתחנו בפינה חדשה בה נציג ספרים של עותק אחד. ספרים שנמצאים אצל מישהו בבית, אבל אין יותר עותקים ממנו [אולי...]
מי יודע כמה פעמים ראיתי את הבעת ההפתעה על פניהם של אנשים, כשהתברר להם שהספר אותו ביקשו ממני, כבר נמצא אצלי ברשימת הבקשות. "היינו בטוחים שאנחנו היחידים שמכירים אותו!" הם אומרים לי שוב ושוב.

נורית מירושלים שלחה לנו פרטים על ספר שנמצא בספרייתו.

לאיתמר שלום
מצורפות סריקות עטיפה של
הספר 'ספורים מארץ עוץ', השייך דומני לקטגוריית יחד במינו.
אשמח להתבדות
נורית

ייתכן וזהו העותק האחרון של הספר! האמנם? אם הספר נמצא ברשותכם, נשמח לשמוע על כך!

בפינה הקודמת הצגנו את ספר מספרייתו של רפי- 'אלבום פרחי בר מהארץ הקדושה' משנת 1845. דני מירושלים כתב לנו שיש לו אוסף של 60 [!] אלבומים כאלה, אך אף אחד מהם לא לפני 1890. כך שייתכן וזהו באמת העותק האחרון של הספר! [אולי...]
האם יש לכם בספריה הפרטית ספר שאתם בטוחים שרק לכם יש אותו? שלחו לנו -
itamar.books@gmail.com - פרטים על הספר + סריקה של עטיפתו, ונשמח להציג אותו בפני כולם.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
* כאשר אנחנו אומרים 'עותק אחרון', אנחנו לא מתכוונים לעותק שיש בספריה הלאומית, אלא לעותקים אצל אנשים פרטיים.מכתבי קוראים

בעקבות סיפורם של לוחמי הל"ה, [דף מידע מס 20] וזיהוי הגופות ב'גורל הגר"א' על ידי ר' אריה לוין, שלח לנו יוסקה את המכתב הבא:

 

שאול פנואלי הי"ד הוא אחד מחללי הל"ה ולא מנואלי. כנראה שכתב היד של הרב לא היה ברור לכם בעת ההקלדה.

תודה על תשומת הלב.

יוסקה רום. איש פלמ"ח ופלי"ם לשעבר, איש הגדוד הששי של הפלמ"ח, גדודם של הל"ה

 

בדקנו, ואכן יוסקה צודק. אנחנו מתנצלים, ומקווים שלא נגרמה עוגמת נפש לאיש. מתברר כי הטעות נעשתה כבר בכתב היד של ר' אריה לוין. אכן, הוא כתב 'שאול מנואלי', וכל המעתיקים אחריו, כולל בספר על חייו 'איש צדיק היה', המשיכו את אותה טעות.ל  ו ח   ה מ ו ד ע ו ת

חדשות זכרון

שעות הפתיחה של החנות בזכרון יעקב:
א-ה 09.00-19.00
יום ו' 09.00-14.00
יום שבת - נא לעקוב אחר הפרסום בדף המידע ובאתר

04-6399749

אתם מוזמנים
יום שבת 28/07/2007 - 10.00-16.00


רוצים לדבר/ להגיב/ לייעץ/ להציע בכל הנוגע לדף המידע?
איתמר יישמח לפגוש אתכם.

המלצות מוסיקליות


את הכיוון שלנו את כבר יודעים: הרבה ג'ז, בלוז ומוסיקת עמים.
אם השם צ'ט בייקר לא אומר לכם כלום, רוצו לקנות את אחד מארבעת הדיסקים הבאים. לא תאמינו מה האיש יודע לעשות בקולו ובחצוצרתו. אם השם הזה כבר מוכר לכם, אתם בטח לא צריכים המלצה שלנו...

  

 

 

 

 

צ'ט בייקר


49 ש"ח
הזמן

 

צ'ט בייקר


 49 ש"ח
הזמן
 

 

צ'ט בייקר


49 ש"ח
הזמן

 

צ'ט בייקר


49 ש"ח
הזמן


[רשמו את שם הדיסק ואנו נתקשר אליכם בהקדם]

רוצים להתרשם מהמוסיקה?
יום שבת 28/07/2007 - 10.00-16.00
בואו לקפה ולמוסיקה בחנות הכי גז'ית בארץ...
אל תחמיצו! 

מבצע אוגוסט

לכל מי שמתקשר לשאול אותנו מתי המבצע הבא!

המדפים עמוסים! הארגזים החדשים ממתינים רק לכם!

במשך כל חודש אוגוסט ימכרו כל הספרים

בחנות בקיבוץ כפר עזה בנגב

במחיר של 10 ש"ח לספר.הרצאות

'מיומנו של מאתר ספרים'

ניתן להזמין את איתמר להרצאות בחוגי-בית, קיבוצים ועוד.

את ההרצאה פותח איתמר בסיפור כיצד הכול החל. כיצד הפך הרעיון לאתר ספרים אנשים לעסק. הוא מביא כמה דוגמאות מוזרות במיוחד של בקשות שהפנו אליו אנשים.

משך ההרצאה שעה וחצי כולל שאלות.

לפרטים:

04-6399749
 

         


האם כבר ביקרתם היום?

אנחנו ממליצים על ביקור יומי בחנות הספרים הפעילה ביותר שלנו...
חנות 'ספרים מומלצים'
אותה ניתן למצוא באתר האינטרנט שלנו.
אם קשה לכם לצאת מהבית, אנחנו מזמינים אתכם לשוטט בין המדפים של החנות הוירטואלית שלנו. לחיצה על  ספרים מומלצים, תעביר אתכם למדפי התצוגה.
ניתן לראות שם ספרים מומלצים בתחומים שונים: היסטוריה של א"י, ביוגרפיות, ספרי נוער, ספרי קריאה ועוד ועוד.
כל הספרים במצב מצויין!
לחיצה על כפתור 'הזמן', תשלח אלינו הודעה, ואנו נתקשר אליכם בהקדם. החנות הוירטואלית היא כאמור החנות הפעילה ביותר שלנו, מאות אנשים מבקרים בה בכל יום, ולכן תחלופת הספרים בה מהירה.

         
להזמנת הספרים לחץ על חזיתו של כל ספרהערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן