Can't read the newsletter? Click here
דף מידע מספר 3   

10 יולי 2014

 

אנו שמחים להציג בפניכם שירות חדש באתר הספרים של איתמר:

דף המידע

דף המידע יישלח לתיבת הדואר האלקטרונית שלכם ויעדכן אתכם באירועים, במבצעים, במכירות מיוחדות ועוד. בדף המידע תמצאו פינות קבועות כמו פינת 'הידעת', 'מתוך הקטלוג הכללי', 'ספרים בבולים', חידות, מכירות פומביות ועוד.

רישום לדף המידע!

נשמח לשמוע הערות ותגובות בפורום  'מועדון הקוראים'.

נהנתם? אל תהססו לשלוח את דף המידע לאלו שאתם אוהבים!

 

דף מידע מס. 3 מוקדש לנושא:

בין המשורר למדינאי

על פוליטיקאים וספריםפתח דבר

מה אומרים לכם שמות הספרים הבאים: 'פגישה במקום אחר', 'חרוזים לליקי וליהונתן', 'לוית ניב', 'ששת הימים ושבעת השערים', 'בונים פה נמל – מכתבים מסבא נודניק'?
הפעם נעסוק בקשר בין פוליטיקה לספרים. דוד המלך שלח את ידו בשיר, בנימין זאב הרצל היה מחזאי ידוע באירופה, בן גוריון אהב להצטלם על רקע ספרייתו האדירה. חברי כנסת ומדינאים רבים ניסו את כוחם בכתיבת שירה, ספרי ילדים או רומנים:  'פגישה במקום אחר'/ יוסי שריד, 'חרוזים לליקי וליהונתן'/ משה דיין, 'לוית ניב'/ זלמן שז"ר, 'ששת הימים ושבעת השערים'/ יצחק נבון, 'בונים פה נמל – מכתבים מסבא נודניק'/ רפאל איתן. ולא נשכח גם את יעל דיין, מיכאל בר זוהר, גד יעקובי, יצחק בן צבי ועוד.
ולעומתם, סופרים ידועים ניסו את כוחם בפוליטיקה: אמה תלמי לוין,  וס. יזהר, ואמיל חביבי, ואורי צבי גרינברג, ומשה שמיר ועוד.
בספרו 'באור התכלת העזה', במאמר המבריק 'הרהורים על השפה העברית' מנתח עמוס עוז את לשונו של משה דיין. הוא קובע כי בנאומיו של דיין 'מציצה איזו ערגת מוות שירית רומאנטית שהיתי מקבל אותה בלב חפץ מאת משורר או סופר, אבל היא מטילה עלי אימה כשהיא באה מפי אדם המקבל החלטות בענייני חייהם ומותם של רבים". לסיכום אומר עמוס עוז: "...אינני רוצה במשוררים ליד ההגאים ולפני לוח השעונים של השלטון... ליד מערכות ההגאים והבלמים הייתי רוצה לראות... טייס שפוי, מואר, מדוייק וקריר".

  

בין המשורר למדינאי

בשנת 1971 התפרסם הספר 'בין המשורר למדינאי', ובו 12 טורים ואגרת ששלח נתן אלתרמן לדוד בן גוריון, ושתי אגרות ששלח בן גוריון לאלתרמן בתגובה. את אחד השירים - 'בחנות הספרים' [שיר שהתפרסם לראשונה ב-'טור השביעי'] הקדיש אלתרמן ל- 'סערת הניחושים והשמועות שקמה עם נסיעתו של ראש הממשלה לביקור של נופש באנגליה, ועם הכתבות שמסרו כי הוא מסייר בחנויות הספרים של אוכספורד".

 

 

                                               הידעת

הידעת כי מיכאל ברק מחבר ספרי המתח 'קשר הזהב', 'התעלומה' הוא חבר הכנסת לשעבר מיכאל בר-זוהר. לפי הסכם עם הוצאות ספרים בארץ ובעולם המוציאות לאור את ספריו של בר-זוהר, מתפרסמים הרומנים שלו תחת השם מיכאל ברק, ואילו ספרי התעודה שהוא כותב (גשר על הים התיכון, הנוקמים, הממונה ועוד) מופיעים תחת השם מיכאל בר-זוהר.

 

 

 הידעת

בשנת 1981 נכנס אורי אבנרי למליאת הכנסת, לבוש ז'קט סגור. כשהתיישב במקומו הוריד את הז'קט, וכל הנוכחים יכלו לראות את המחאה המודפסת לו על החולצה. כיוון שאסור להפגין בתוך אולם הכנסת, שיער אבנרי כי יוצא מייד על ידי יושב הראש. אלא שעל הדוכן ישב באותו זמן יצחק שמיר הערמומי, שהעדיף להתעלם מההפגנה, ולא להעניק לחבר הכנסת את תשומת הלב לה הוא כל כך מחכה. כך ישב לו אבנרי המפגין במליאה, מחכה ומחכה לשווא. לבסוף - בלית ברירה - שלף ספר מתיקו, וניצל את זמנו לקריאה.מתוך הקטלוג הכללי

באתר הספרים של איתמר באינטרנט תוכלו למצוא קטלוג מידע מפורט. ניתן למצוא ספר לפי שמו, לפי שם המחבר, לפי שם אחד הסיפורים שבו, או אחד השירים, ואפילו לפי שם אחד מגיבוריו. אם אתם מחפשים חומר על יצחק רבין, הקלידו את המילה יצחק רבין, תחת הערך 'מילות מפתח' ותקבלו ספרים שבתוכנם יש את החומר המבוקש.

הנה אחד הספרים שנמצאו בחיפוש:

שם הספר  בני היורה
 שם המחבר  אליעזר שמאלי
שם המאייר  איה שמואלי
הוצאה  מסדה [מצפן]
שנת הוצאה  1969
תאור  166 עמ'. מנוקד. כריכה קשה
תוכן

 יומנה של תמר מכיתה ו' בבית הספר "עמל", הלא הוא בית החינוך לילדי עובדים בתל אביב, "נכתב" בשנת תרצ"א, מן השנים הראשונות להקמת המוסד. למעשה, אלה הם פרקי יומן של המחנך והסופר אליעזר שמאלי. במחזור "בני היורה" היה יצחק רבין, שאף צירף הקדמה לספר.מיומנו של מאתר ספרים

אתם אולי הרווחתם שר, אבל אני הפסדתי לקוח.../
 איתמר לוי

בין הפוליטיקאים ואנשי הציבור אוהבי הספר, הנמנים על לקוחותיי, ניתן למנות את גאולה כהן שפנתה אלי בשידור ברדיו וביקשה ספר מנעוריה, את יעל דיין שביקשה  – גם היא בשידור – ספר מימי הילדות. יוסי שריד פנה אלי כמה פעמים, כך גם אברהם בורג, ושלמה [צ'יץ'] להט, ושולמית אלוני, ויוסי פלד. לשכת ראש הממשלה פנתה אלי שאמצא ספרים לאריאל שרון. רחבעם זאבי שאגדות נרקמות סביב ספרייתו האדירה ביקר בחנותי, כמו גם רפאל איתן, ושבח וייס, ומודי זנדברג. דוברים, וכותבי נאומים, ומתמחים של שופטים מבית המשפט העליון ביקשו ממני ספרים כדי לסייע להם בעבודתם. אך כל אלו לא הכינו אותי – אפילו במעט – לבקשתו המשונה של חבר הכנסת X.

יום אחד התקשר אלי בחור צעיר, ובפיו בקשה בה אני נתקל שוב ושוב – האם יש ברשותי ספר המתאים למתנת בר-מצווה? ספר שיהיה מספיק מכובד ומהודר להביאו כמתנה. עברתי בדמיוני על המדפים, ועניתי שכרגע אני יכול להציע את הספרים האלה.
"אני זקוק למאות!" גיחך הצעיר, כאשר הבין שאני מציע לו ספרים בודדים.
"מאות?!" שאלתי בתדהמה. "אתה זקוק למאות מתנות לבר-מצווה? והכול מיועד לאותו נער?"
הבחור צחק. "אני עוזרו הפרלמנטרי של הח"כ X, ואנחנו זקוקים למאות מתנות שחבר הכנסת יוכל להביא לשמחות הרבות אליהן הוא מוזמן."
מדובר היה בחבר כנסת חדש ויחסית אלמוני, העושה את צעדיו הראשונים בנבכי הפוליטיקה. אספתי למענו מאות ספרי מתנה, ושלחתי אותם שוב ושוב ללשכתו בכנסת.

 

מתנת בר מצווה

כעבור כמה חודשים ביקר בחנותי חבר כנסת ותיק וידוע. כאשר סיפרתי לו בגאווה על חברו לבית הנבחרים הרוכש ספרים לבוחריו, הוא צחקק בבוז. "הוא לא יגיע רחוק, אם ימשיך לחלק לתומכיו ספרים יד שניה..." הוא אמר, כשאת המלה 'ספרים', הוא מדגיש במין זלזול מופגן.

כיום, אותו חבר כנסת ותיק וידוע, פרש מהחיים הציבוריים לאחר שלא נבחר לכנסת האחרונה. ואילו הח"כ X, אשר רכש ממני מאות מתנות בר מצווה, הוא שר חשוב בממשלת אולמרט, וכבר אינו זקוק יותר לספריי. אתם אולי הרווחתם שר, אבל אני הפסדתי לקוח...

 הידעת?

הידעת כי ראש ממשלת בריטניה וינסטון צ'רצ'יל זכה עבור עבודתו ההיסטורית המקיפה 'מלחמת העולם השנייה', בפרס נובל ל...ספרות לשנת 1953!

באותו פרס זכו גם : הרמן הסה [1946], ט. ס. אליוט [1948], ויליאם פוקנר [1949], וארנסט המינגווי [1954]!הסיפורים מאחורי השירים

דורית גני

בשנים 1925 ו- 1927 כתבה המשוררת רחל את השירים "הד" ו"ברית ההד" והקדישה אותם לזלמן רובשוב, לימים – זלמ"ן שז"ר – נשיאה השלישי של מדינת ישראל.

הֵד

זָכוֹר אֶזְכּר: מֵעֲבָרִים

נִצְבוּ הָרִים כְּנֵד;

מֵראשׁ פִּסְגָה בְּשִׁיר אַרְעִים,

אֶקְרָא: הֵידָד הַנְעוּרִים!

וַיַעַן הֵד.

 

עָבְרוּ שָׁנִים. הוּעַם הַפָּז,

פְּסָגוֹת הָפְכוּ מִישׁוֹר.

אַךְ הֵד הָרִים צָלוּל וָעָז

אַךְ הֵד הָרִים עַתָה כְּאָז

זָכוֹר אֶזְכּר.

 

אַשְׁרֵי הַלֵב אֲשֶׁר הִצִיל

לְיוֹם עֶבְרָה וָאֵיד –

וְלוּ רַק דְמוּת, וְלוּ רַק צְלִיל,

וְלוּ רַק צֵל-אוֹרָה קַלִיל,

וְלוּ רַק הֵד.

 

בְּרִית הַהֵד

בְּרִית הַהֵד הַכְּרוּתָה בֵּינֵינוּ

לא יָכְלוּ לָהּ צִבְאוֹת הַיָמִים,

עוֹד מֵאִיר בִּתְהוֹמוֹת לִבֵּנוּ

זֵכֶר "אָז" טָהוֹר וְתָמִים.

 

עַל הָהָר הֵם עוֹמְדִים הַשְׁנַיִם,

גִיל חַיִים בָּהּ פּוֹרֵץ וּמַמְרִיא,

הוּא חִוֵר וַעֲמק-עֵינַיִם,

חֵן שָׁקֵט שֶׁל נַעַר עִבְרִי.

 

 

הוּא אוֹמֵר לָהּ: "קוֹלֵךְ כְּמִקֶדֶם

קוֹל רוֹעִים בְּהָרֵי יְהוּדָה".

מַהוּ סוֹד הַנִיבִים הַלָלוּ,

לְהַרְקִים בַּלֵב אַגָדָה?

 

 

מַה סוֹדָם כִּי לִווּ אֶת שְׁנֵינוּ

בְּאָרְחוֹת גוֹלָה נְשַׁמִים,

וּלַבְּרִית הַכְּרוּתָה בֵּינֵינוּ

לא יָכְלוּ צִבְאוֹת הַיָמִים?

הרקע לשירים הוא ביקורו של זלמן רובשוב בחצר כנרת בשנת 1911 לשם פגישה עם ברל כצנלסון "...והנה נפתח השער ומהחצר יצאה בסך עדת-אווזים לבנים רועשת וגועשת ומתפלשת על-פני כל הגבעה, מאחורי העדר רועה תימורה, צחורת שמלה וכחולת עין, קלה כאיילה ויפה ככנרת. בידה ענף עץ תמרים, ובשרביט הזה, ובקולה הצעיר והרם, ובכל גמישות גווה המרחף, היא משתלטת ברוך ובאון על כל ההמולה המתפרצת. ובעברית רוננת היא מוציאה עם שחר את עדר-האווזים מחצר כנרת אל המרעה. עצור נשימה הסתתרתי מאחורי הגדר, עד אשר עברה כל האורחה הצחורה הזאת על פני. זאת הרועה הייתה המשוררת רחל".

               

                     זלמן רובשוב-שז"ר                                  רחל

למחרת יצאו כמה צעירים מכנרת, ובהם גם רחל וזלמן רובשוב לשיט בסירה על פני הכנרת ולטיול ברמת הגולן "הנה הזדרזה רחל, טיפסה ועלתה והשתטחה על גזע החרוב הישיש אשר בפיסגה, ומשם, צחורת שמלה ומופזת נהרה, 'הרעימה' קולה בשיר, אלינו אל בני החבורה אשר בוואדי. ואנחנו שמענו כל צליל, כאילו מקרוב, ולא רק את קול תרועתה שמענו כי אם את ההד העצום שענה לעומתה כל העולם מעברים...כמה נפעמתי כעבור שבע עשרה שנה כי אף היא נושאת עוד בלבה את זכר הפלא ההוא של 'ויען הד'...אבל גם היא היתה ודאי נפתעת לשמוע כי אני אותה ראיתי עוד לפני הסירה ההיא, וטרם ידעתי עוד מי ומה היא, עוד לפני היות ההד, נכרתה הברית..." ("אורה הזרוע" בתוך הספר "רחל ושירתה")

למרות אהבתו לרחל המשוררת, נשא זלמן שז"ר לאשה את רחל כצנלסון. ספרים בבולים

דורית גני

בתאריך 6/7/2004, לציון מאה שנים למותו של הרצל, הוציא השירות הבולאי את הבול "מדינת היהודים".

מעצב: אד ואן אוין

הספר "מדינת היהודים" פורסם על-ידי הרצל בשנת 1896, ובו הוא מציג את תכניתו לפתרון בעיית העם היהודי על ידי הקמת מדינה יהודית עצמאית (בארץ ישראל או בארגנטינה...)

הדרך להוצאת הספר לא הייתה פשוטה - כאשר סיים הרצל את כתיבת אחד מנוסחיו המוקדמים של הספר (תזכיר שנקרא: "נאום אל הרוטשילדים") שיתף בו את ידידו הד"ר אמיל שיף. וכך מתאר הרצל את תגובתו: "...בשעה אשר קרא בו, התחיל פתאום לבכות. התרגשותו היתה מובנה לי, הלא גם ידידי זה היה יהודי; הלא גם אני בכיתי לפעמים בעת כותבי את דברי בספר. אבל לתמהוני הגדול נתן ידידי טעם אחר לדמעותיו. הוא חשב כי יצאתי מדעתי..." גם הרב גידמן, רבה הראשי של וינה, עמו דן הרצל ברעיון של הוצאת החיבור בתור רומן, הביע בפניו את אהדתו לרעיון, אך בערב כתב גלויה לאשתו: "הרצל הוא משורר. תכניתו, עם כל העניין שבה, אינה בת ביצוע". את הקושי העיקר הציבו בפני הרצל המוציאים לאור, אשר סירבו בזה אחר זה להוציא את הספר לאור. רק מוציא לאור קטן בווינה, לא יהודי בשם ברייטנשטיין, היה נלהב מהחיבור והסכים לפרסם את הספר במהדורה של 3,000 עותקים. הספר עורר תגובות רבות – נלהבות ומלגלגות, אך אלה וגם אלה הביאו לכך שבתוך מספר חודשים הפך הספר לרב מכר ותורגם לשפות רבות (בינתיים הופיע הספר ב- 18 שפות ובעשרות הוצאות).

המוטו "אם תרצו אין זו אגדה" המופיע בשובל הבול, לקוח מרומן אחר של הרצל בשם "אלטנוילנד" (1902).לוח המודעות

מבצע המתנות ממשיך.

על קניית ספר בהוצאה שלנו 

 תוכלו לבחור לעצמכם מתנה

איזה ספר שאתם רוצים מהמדפים!!!

   

ספרים בהוצאת 'חנות הספרים של איתמר' 


שימו לב! אנו פותחים ב-'מבצע נובמבר'

בחנות הספרים בכפר עזה.

במשך כל חודש נובמבר יהיה מחירו של

כל ספר בחנות  10 ₪  בלבד!

ואנחנו מתכוונים לעשרות אלפי ספרים!!!

[חוץ מספרים חדשים ומוזמנים]

ראיתם כבר את הכתבה על החנות בכפר עזה?


ראיתם מה כתבה ד"ר יעל דר, חוקרת ספרות הילדים

 על 'גן גני',

במוסף ספרים של עיתון הארץ?"חנות מדהימה שמעלה בנו זיכרונות. אוירה מרתקת, אנשים מקסימים, ספרים... וואו! מוזיקה מרגיעה, ובית קפה לא רע בכלל!!! טוב לדעת שעוד יש מקומות שמכילים ספרות כזו איכותית. תודה רבה, נבוא שוב ושוב." בר ואוריאן. [מתוך ספר האורחים].

ביום שבת הקרוב 04/11/2006 החנות בזיכרון תהיה פתוחה בין השעות 09.00-16.00. בואו לאכול ארוחת בוקר או לשתות קפה, כשאתם מוקפים באלפי ספרים של פעם. נא להזמין מקומות מראש 04-6399749.

חנות הספרים של איתמר. רחוב הנדיב 23, זיכרון יעקב.ומה בדף המידע הבא

סיפורו של ציור

על ציירים שכתבו ועל סופרים שציירוהערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן