Can't read the newsletter? Click here
דף מידע מספר 5   

10 יולי 2014

אנו שמחים להציג בפניכם שירות חדש באתר הספרים של איתמר:

דף המידע

דף המידע יישלח לתיבת הדואר האלקטרונית שלכם ויעדכן אתכם באירועים, במבצעים, במכירות מיוחדות ועוד. בדף המידע תמצאו פינות קבועות כמו פינת 'הידעת', 'מתוך הקטלוג הכללי', 'ספרים בבולים', 'מיומנו של מאתר ספרים', חידות, ועוד.

רישום לדף המידע!

נשמח לשמוע הערות ותגובות בפורום 'מועדון הקוראים'.

אם אינכם מצליחים לראות את הדף במלואו, לחצו על הקישור המופיע בראש הדף
או כתבו לנו

נהנתם? אל תהססו לשלוח את דף המידע לאלו שאתם אוהבים!

דף מידע מס. 5

ספרות זולה

 על טרזן, ועל ביל קרטר, ועל פטריק קים, ועל רינגו!

רצח בחנות הספרים/ אד מק באין. ספרי מסתורין מס. 400, 1976.תערוכה

עטיפה: מ. אריה [אריה מוסקוביץ]

"מ. אריה בארץ הספרים"

מאת: ד"ר חיים גרוסמן

למן שנות החמישים ועד היום עיטר וצייר מ. אריה מאות רבות של עטיפות ספרים, של סיפורי אגדות עמים, סיפורי משימות בחלל החיצון, תיאור ארצות ועמים רחוקים, ובעיקר הרפתקאות וגבורה, צחוק וגם דמע של אהבת ארץ מולדת, ולחימה למענה. מוסקוביץ, יליד העיר יאסי שברומניה, עלה ארצה כנער צעיר, ועשה דרכו במסלול מקובל של רבים, בשנים שלאחר מלחמת העולם השניה: העפלה, שהייה כפויה במחנה מעצר בקפריסין, ולבסוף הגעה לארץ ישראל הלוחמת לעצמאותה. כאן השתלב בחייה של ארץ חדשה על תלאותיה, חלומותיה וגיבוריה, והיה לאחד משלנו...

את עבודתו כמאייר ומצייר החל בהוצאות הספרים 'טברסקי' ו-'זלקוביץ' בראשית שנות החמישים, ובמהרה יצא שמעו כצייר זריז המצליח לייצר מראות אנושיים אמיתיים ואהובים על קהל הקוראים, והוא הפך עמוס עבודות והזמנות. במקביל לאיור ספרי ילדים, התמחה מוסקוביץ בציור עטיפות ספרי קריאה ושערי חוברות מערבונים וספרי בלשים, שהיו פופולאריים מאוד בשנים אלה."

[מתוך קטלוג תערוכה]

   

    

    

מ.אריה

מאת: אבי נשר

נחשפתי לראשונה לאומנותו הפרובוקטיבית ועשירת הדמיון של מ. אריה כקורא נלהב של "ספרית מסתורין" ברמת גן של שנות השישים המוקדמות. הספרים "האסורים" היו מוחבאים במגרת שולחן הספרן, בספרית ההשאלה השכונתית, שמורים אך ורק לקוראים מבוגרים. אך הדימויים התשוקתיים, המיניים-אלימים של אריה שרו לי שירי סירנות כל פעם שהמגירה נפתחה לכמה שניות. הספרן שמר את המגירה נעולה ואני הייתי אורב, רכוב על סולם הספריה, ומצפה להזדמנות הצצה חטופה (כמובן, שמוטיב המציצנות מאוד דומיננטי בציוריו של מ.אריה כפי שהיה מאוד דומיננטי בתרבות הפוריטנית של ישראל דאז).

במהלך כיתה ג' איתרתי היכן מחביא הספרן את המפתח למגירה. במהלך כיתה ד' כבר פיתחתי שיטה, בעזרתו הנדיבה של חברי לכיתה מאיר מונק, שבה מתארגנת לה פעילות הסחה שמרחיקה את הספרן משולחנו בעודי מזנק מהסולם, שולף את המפתח ממקום המסתור, פותח את המגירה, מוציא ספר, מסתיר אותו בתוך "קופיקו" או "ציפופו" או "הספורטאים הצעירים" ושב למרומי הסולם. כעבור שעתיים, שוב, פעולת הסחה, והספרון חוזר למקומו. יותר ויותר מצאתי את עצמי מהופנט על ידי ציורי הכריכה של אריה, לאו דווקא נמשך לתרגומים המסורבלים והעלילות הסכמטיות שאפיינו את יצירות הבילוש.
ציוריו של אריה נחקקו בזיכרוני, ושנים מאוחר יותר צצו ועלו ושוחזרו בצילומי סרטים שביימתי. בשנות התשעים מצאתי עצמי אוסף את ספרי "ספריית המסתורין" אך ורק בשל ציורי הכריכה. אני חייב להודות שאין אלו ציורי כריכה מושלמים, ואין ספק שהם מצויירים בסרבול מה, אבל איכות האור מרגשת כתמיד והרימוזים הדיויד-לינצ'ים השכיחים באותן כריכות, מאתגרות את הדמיון ומזמנות רבדי תת הכרה יצירתיים עד עצם היום הזה.חידה

 

 

והפעם - חידה מיוחדת.
לפניכם שתי תמונות של ספרים בהוצאת ע. נרקיס. עליכם להמציא חידה המתאימה לתמונות, ולענות עליה. רמז - כדאי לחטט קצת בקטלוג הכללי...
הראשון שיענה  במועדון הקוראים יזכה בשובר קניה ע"ס 100 ש"ח בחנויות שלנו.

בהצלחה!

  

מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

'פטריק קים והגמד הרשע'!

בסוף שנות ה-70, בניסיונותי הנואשים למצוא פרנסה כדי לממן את לימודי באוניברסיטה, הגעתי לאורי שלגי מהוצאת 'רמדור'.  אחד מחברי ללימודים לחש באוזני שאורי מחפש כותבים צעירים. התקשרתי להוצאה טל. 32332, וקבעתי פגישה עוד באותו היום, במשרדים ברחוב לבנדה 23, בתל אביב, דירה מעל לבית הדפוס בו הודפסו ספרי ההוצאה.
אורי התגלה כאיש נחמד. הוא שאל אותי למעשיי, הוא התעניין בלימודי באוניברסיטה, הוא ניסה להבין איזו עבודה בדיוק אני מחפש. בין לבין הוא שאל אותי אם אני מכיר את 'פטריק קים'...
פ-ט-ר-י-ק ק-י-ם, גיחכתי בלבי.
כנער צעיר קראתי לדעתי את כל ספרוני פטריק קים, רינגו, ביל קרטר ומצ'יסטה. אני עדיין זוכר את "גופו המשורג של פאט, אשר כמו נוצק מברונזה, ואת שריריו האדירים אשר נעו כחתולים גמישים מתחת לעורו החלק והשזוף..." אני מסוגל לצטט על פה את כל תיאורי האהבה שהוא קיים אי פעם עם נשים מסתוריות בכל רחבי העולם. פטריק קים, באמת!
הסברתי לאורי שאני מעדיף להתעסק בכתיבה ולא בתרגום.
"אני מתכוון לכתיבה..." הוא אמר בחיוך ממזרי.
"אבל... פטריק קים זה מתורגם... מאנגלית, אני חושב", גמגמתי. "הרי כתב את זה הסופר ברט ויטפורד!" אמרתי לכם שאני מכיר את פטריק קים...
"ברט ויטפורד, פטריק קים, זה הכול המצאה שלי" אמר שלגי. 
הייתי המום. התברר כי הגיבור הקוריאני הענק נולד בכלל במשרד דחוס בדרום תל אביב. אורי המשיך לתאר באוזני את קורותיהם של גיבורי ישראל ביל קרטר ובוק ג'ונס, אך אני חשבתי כל אותו הזמן על ידיו המסוקסות של בחיר סוכני הסי אי איי.
אני, איתמר לוי הקטן, משכונת תל-גנים, שקרא את ספרי פטריק קים בלי לקרוע את הדפים המחוברים בקיוסק של סמו ברחוב עוזיאל. אני, איתמר הקטן, מרחוב מודיעין, שפתח ספריה ניידת לספרי ביל קרטר ופטריק קים, במעלית של הבית הגדול ברחוב מודיעין 259. אני הולך לכתוב את עלילותיו של גיבור ילדותי!


 

 

אורי צייד אותי בכמה עצות ובכמה הנחיות לכתיבה. פרק א' - פתיחה והצגת דמות האויב של פאט, רצוי אויב אכזר ומרושע. פרק ב' - הצגת דמותו של פטריק קים, ומפגש לוהט עם אשה מסתורית ויפיפיה, שתתפוס מאוחר יותר חלק מפתיע בעלילה. פרק ג' - מפגש ראשון וקצר בין כוחות הרשע לבין כוחות האור וכן הלאה.
'פטריק קים והגמד הרשע' - זה השם שבחרתי לספרי. בפעם הראשונה - כך ביררתי עם אורי בטלפון - תתרחש העלילה כולה בין כותלי בית כלא, כשפאט הוא אחד האסירים בו!
הסיפור אותו רקמתי במוחי מתאר את המשימה המסוכנת אותה הטיל קולונל הארדי על סוכנו - למצוא כיצד נמלטים מרגלי אויב מבית הכלא השמור ביותר בארה"ב.
כעבור כמה שבועות חזרתי לפגוש את אורי במשרדו.
'נו?' הוא אמר לי. 'אני כבר סקרן לקרוא את עלילותיו של האסיר פטריק קים...' הוא חייך אלי.
'אני מצטער, אורי.' אמרתי לו. 'לא הצלחתי... לא הייתי מסוגל להשתחרר מההרגשה שאני עושה משהו אסור.. כאילו אני מנפץ לעצמי חלום ילדות... אולי בכל זאת תיתן לי משהו לתרגם...'
ומאותו היום הפכתי להיות אחד המתרגמים בסדרת 'הרומן הרומנטי' - היה לי קל יותר להתמודד עם 'המלאך המוזהב', ועם 'מסכת האהבה', 'המתחזה' ו-'נישואין תחת אש צולבת'. גם כאן הייתי צריך להשתמש בכישורי הכתיבה שלי, אבל זה כבר 'סוד' לסיפור אחר לחלוטין...

 הידעת

הידעת כי במשך השנים נעשו כמה וכמה ניסיונות כושלים לחזור על ההצלחה של ספרוני המתח והבלש משנות החמישים והששים. הוצאות כמו 'מ. מזרחי' ו-'רמדור' הדפיסו מחדש כמה מהקלאסיקות של אותם ימים: גברת מארפל של אגתה כריסטי, וביל קרטר - המהיר בשולפי האקדח של א. בלמר, ופטריק קים של ברט ויטפורד ועוד. אבל הקסם לא חזר, והספרונים לא התקבלו באותה התלהבות כמו פעם. אולי בגלל השפעת הטלויזיה ומשחקי המחשב. אולי בגלל שאין יותר 'קיוסקים'...

 

                       טרזן מחודש 1988                       רינגו מחודש. סדרת 'הגיבורים חוזרים' 1994

 ספרים בבולים

דורית גני

את היכרותו עם עולם סיפורי ההרפתקאות החל הסופר הגרמני קארל מאי (1912-1842) בעת שישב בבית הסוהר. הוא נכלא בשל עבירות נוכלות  ומרמה, והעביר את זמנו בקריאה מרובה של ספרי הרפתקאות שמצא בספריית הכלא. הוא החל לכתוב בעצמו, ומיד לאחר ששוחרר החל לפרסם את סיפוריו בעיתונים. ב- 1875 הופיע לראשונה סיפור פרי עטו שגיבוריו הם וינטו ו"יד הנפץ" (אולד שטרנהנד), ומסיפור זה נולד ספרו הראשון על השניים - "במערב הרחוק" (תורגם לעברית בשנת 1953 בשם "המערב הפרוע"). "יד הנפץ" הוא הרפתקן גרמני, בעל כוחות גופניים נדירים, המשתתף במלחמות האינדיאנים במערב ארצות-הברית, ביחד עם ידידו וינטו, ראש שבט האפצ'ים. בסדרת ספרים מצליחה אחרת, המתרחשת במזרח התיכון, כונה הגיבור "קרה בן נמסי".

בול "קארל מאי" יצא במערב גרמניה בשנת 1987.
בבול מופיע ציור של "וינטו", מעשה ידי הצייר השוודי קרל לינדנברג

את שתי סדרות הספרים הללו, שעיצבו במידה רבה את דמות המערב בעיני הקוראים, כתב מאי מבלי שיצא מגרמניה. את מרבית ספריו כתב בגוף ראשון, ובשלב מסויים החל לטעון שהוא עצמו חווה את ההרפתקאות המתוארות בספריו. הוא פרסם תמונות בהן הוא לבוש כ"יד הנפץ" ו"קרה בן נמסי" ורכש בשווקים של גרמניה מגינים, חרבות וחצים אותם הציג כמזכרות ממסעותיו. בשנת 1899 יצא לטיול בן שנה וחצי במזרח התיכון, כביכול כדי לבקר ידידים ותיקים. לאחר ביקור זה כתב, בין השאר, את הספר "שמאי" המספר את קורותיו של ילד עברי בימי בית ראשון (הספר לא תורגם לעברית). רק בשנת 1908 נסע לראשונה לארצות הברית, וגם אז לא הגיע למערבהּ, למקומות עליהם כתב.

קארל מאי לבוש כ"יד הנפץ"

המבקרים תקפו את מאי על איכות ספריו, ועל אי הדיוקים שמצאו בהם, אך הצלחתו הייתה אדירה, ועל אוהבי ספריו נמנו אלברט איינשטיין, הרמן הסה, אלברט שוייצר וגם אדולף היטלר. מאי כתב כשבעים ספרים, אשר נמכרו עד היום בלמעלה מ- 100 מיליון עותקים. עיקר הפופולריות שלו הייתה ועודנה באירופה. בארצות הברית, עליה כתב, לא זכה להצלחה ורק ספרים בודדים שלו תורגמו לאנגלית.חידה

כל ספר/תמונה בשורה העליונה קשור לספר/תמונה בשורה התחתונה.
מהם ארבעת הצמדים ומדוע?

         

 

   

   

הראשון שיענה על החידה (במלואה) במועדון הקוראים יזכה בשובר קניה ע"ס 100 ש"ח בחנויות שלנו.

בהצלחה!

 הידעת

הידעת כי בשנת 1974 התפרסם גיליון של כתב העת למדע הספרות 'הספרות'. כתב העת בעריכתו  של בנימין הרושובסקי, יצא לאור באוניברסיטה תל אביב, ובין עורכיו והמשתתפים בו ניתן למצוא את איתמר אבן זהר, מנחם ברינקר, יוסף האפרתי,  יוסף אבן ועוד. גיליון מס. 18-19 עסק בחלקו הגדול בספרות הפשע הישראלי. ניתן למצוא בו רשימת אינוונטאר של סיפור הפשע העברי בין השנים 1931-1948, שני סיפורי פשע עבריים משנות השלושים: הבלש הקטן/ א. דרור, אביבה - קורותיה של מעפילה צעירה, ואפילו מאמר של הסופר אומברטו אקו: תבניות הסיפר ברומאנים על ג'יימס בונד ליאן פלמינג!

 סיפורי סופרים

היעלמותה המסתורית של מלכת ספרי המסתורין

דורית גני

בחודש דצמבר 1926 נמצאה מכוניתה של אגתה כריסטי כשהיא נטושה בצד הכביש ואורותיה דלוקים. במשך 11 ימים ניסתה המשטרה לגלות מה אירע, ונבדקו אפשרויות שהתאבדה או נרצחה. אלפי אנשים השתתפו בחיפושים, העיתונות סערה, ואפילו ארתור קונן דויל, יוצרו של שרלוק הולמס, התנדב לסייע במציאתה. בסופו של דבר נמצאה כריסטי במלון ספא, בו נרשמה כגברת ניל מדרום אפריקה. בזמן שבריטניה כולה חיפשה אחריה, העבירה כריסטי את זמנה במנוחה ובקריאת העיתונים המדווחים על פרשת העלמותה. ההסבר שניתן להעלמות היה אמנזיה, כתוצאה ממכה שחטפה בראשה בעקבות התאונה. חוקרים של הפרשה טוענים בשנים האחרונות כי כריסטי התכוונה לנקום בבעלה, אשר רצה לעזוב אותה לטובת אישה אחרת, אך לא תיארה לעצמה שהחיפושים אחריה יימשכו זמן רב כל כך ויעוררו פרסום גדול כל כך. למעט ראיון אחד, בו חזרה על הסבר האמנזיה, סירבה כריסטי, עד יום מותה, לדבר על המקרה.

אגתה כריסטי כתבה כשמונים רומנים בלשיים ומחזות. יש הטוענים כי ספריה הם הנמכרים ביותר בעולם אחרי כתבי שקספיר והתנ"ך.קוראים כותבים

תגובות לדף מידע מס. 4

 

לאיתמר שבת שלום

שמחתי לקבל את דף המידע. נכדתו של ליליאן המופיע בדף המידע היא חברת קיבוצי גבעת ברנר ומצאתי לנכון לשלוח לה את דף המידע. לא הזכרת שאת תמונתו הידועה של הרצל צילם ליליאן.

ושוב שבת שלום

מלכה

צילום: אפרים משה ליליאן

הידעת?????

שתי נכדות של אפרים משה ליליאן נמצאות כאן בארץ!!! אתה אפילו פגשת אחת  מהן לא מזמן, בערב לוין קיפניס. זאת אני! .......חנה. השניה היא חוה, חברת גבעת ברנר. שמחתי לראות את הצלום-איור ומה שכתבת על א.מ.ל. לדיוק, הוא אף פעם לא עלה במובן של היום, אלא בא לבקור כמה פעמים, בפעם הראשונה יחד עם בוריס שץ להקים את בצלאל, נכון, הוא גם לימד קצת. יש לי חלק מספרי התנך המאוירים ואוסף של תחריתים.

בברכה,

חנה

 פתרון החידות

דף מידע מס 4

 

חידה א - ראובן פ. תל אביב – "לדעתי מדובר בספר נואה, נואה של הצייר הצרפתי פול גוגן. הציור המלווה צוייר על ידי גוגן בתקופת שהייתו בהאיטי"

 

חידה ב - רבקה ג. ירושלים – "הציור הוא של אורי צבי גרינברג לספר השירים של אשתו, עליזה טור-מלכא"לוח המודעות

כל ספר בתמונה = 10 ש"ח בלבד!!!

אל תספרו לאף אחד... אבל בכל דצמבר,
מחירו של כל ספר בחנות בזיכרון = 10 ש"ח בלבד!!!
כל ספר - פילוסופיה, שירה, ילדים, נוער, היסטוריה, ספרי קריאה,
מתח, ביוגרפיות, אנגלית, אידיש, אמנות.  הכל!
ומי שהיה פעם בחנות, יודע שמדובר בספרים הכי יפים, והכי טובים!
בקפה טעים ביותר,ובמוסיקה משובחת.
אז... נו... למבצע הזה אתם חייבים להגיע...

מי שיגיע מחר, יום ה' 07/12/2006 בשעה 09.00, ימצא על המדפים בין השאר את הספרים: מהפך העוצמה/ אלווין טופלר, הוגים רוסיים/ ישעיהו ברלין, גלות המשוררים/ ברכט, הצופה לבית ישראל/ ערטער 1923, יוליסס/ ג'ימס ג'ויס, ישו הנוצרי/ קלוזנר, קיקרו/ נתן שפיגל, החולה הניצחי והאהובה/ חנוך לוין, ספר משפחתי/ קישון, בוקר טוב/ ע. הלל ועוד. ומחירם? 10 ש"ח בלבד!

חנות הספרים של איתמר. הנדיב 23 זיכרון יעקב, 04-6399749.
במהלך המבצע, בכל חודש נובמבר, החנות תהיה פתוחה
גם בשבתות 10.00-16.00!


מפגש "ספרות בטעם של דבש"

בחנות הספרים של איתמר בכפר עזה
יום חמישי, ל' כסלו תשס"ז, 21/12/06, 19.30.

בתוכנית:

הדלקת נרות חנוכה

מפגש חווייתי-ספרותי-מוזיקלי עם

    שחקן התאטרון ליאור בן אברהם.

  מסע ספרותי מרתק דרך ש"י עגנון,

      ביאליק ועמוס עוז.

      כיבוד קל

        מחיר כניסה: 20 ₪

סאלי לייפר: 6809228 – 08 ; books@kfar-aza.org.il

 הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן