דף מידע מספר 10   

10 יולי 2014

אנו שמחים להגיש לכם דף מידע נוסף של אתר הספרים של איתמר

   דף המידע  

דף המידע הראשון נשלח ב-15/09/2006 ועסק בספר גן גני, דף מידע מס. 2 עסק בחגי תשרי, את אלה שאחריו הקדשנו לספרים ולפוליטיקה, לציירים ולסופרים, לבלשים ומערבונים, לקוראי ספרים, לביאליק ולצנזורה. בדף מס. 9 שעסק במכתבים ביקשנו את עזרתכם בפתרון תעלומה הנוגעת לאורי אילן. אל תחמיצו את הנסיון לפתור את התעלומה המובא בהמשך הדף. דף מידע מס 10 נשלח היום לאלפי גולשים. קצב ההרשמה מדהים, מדי יום מצטרפים לרשימת המנויים עשרות אנשים.
הורים, שימו לב להודעה החשובה בהמשך הנוגעת לילדים ולנוער!

לרישום לדף המידע - לחצו כאן

הערות ותגובות ניתן לכתוב ולראות בפורום 'מועדון הקוראים'.

אם אינכם מצליחים לראות את הדף במלואו, לחצו על הקישור המופיע בראש הדף
או
כתבו לנו

נהנתם? אל תהססו לשלוח את דף המידע לאלו שאתם אוהבים!

דף מידע מס. 10

אוצר השפה העברית

על מילונים ועל מילונאיםהידעת

הידעת כי בשנת 1947 יצא לאור ספרון קטן שנקרא: 'מלון הלשון העברית הישנה והחדשה לאליעזר בן יהודה'. הספרון, שיצא לאור ע"י הועד הציבורי להוצאת מלונו של בן יהודה, שימש כפרוספקט פרסומי. ניתן היה למצוא בו הסברים לחותמים, תנאי חתימה, טפסי תשלום, דברי המחבר על המלון, עבודת ההשלמה אחר מותו, וחוות דעת של חכמים. בסוף הספרון ניתן היה למצוא דפים לדוגמא מתוך המלון עצמו. הספרון יצא לאור 25 שנה לאחר מותו של בן יהודה, שבחייו יצאו לאור רק חמשת הכרכים הראשונים, ו-12 שנה לפני השלמת העבודה על המלון. באותה שנה בדיוק, 1947, יצאה לאור חוברת 'מלון חדש' – קונטרס לדוגמה [קרית ספר], אשר שימשה כפרוספקט פרסומי למלונו של אברהם אבן שושן. ניתן היה למצוא בה הסברים לחותמים, תנאי חתימה, טפסי תשלום, דברי המחבר על המילון, וחוות דעת של חכמים. בחוברת ניתן היה למצוא דפים לדוגמא מתוך המלון עצמו.

 

 מתוך הקטלוג הכללי  

תראו מה מביא לנו הקטלוג הכללי באתר כאשר מחפשים את המלה 'מילון' תחת הערך 'מילות מפתח'.  אם אתם רוצים לראות את פרטי הספר המלאים או מעוניינים שאיתמר יאתרו עבורכם, לחצו על "לפרטים נוספים".

שורשים/ מרדכי קמרט, אדווין סמואל.
מילון אטימולוגי עממי עברי-אנגלי.
קרית ספר, 1969. כריכה קשה, 191 עמ'.
45 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

אברהם אבן שושן מחנך ומלונאי/ שלמה אבן שושן
פרקי ביוגרפיה שהוציא אחיו של המלונאי אברהם אבן שושן, לאחר שאף גוף רישמי לא עשה זאת.
הוצאת המחבר, 1999. כריכה רכה, 58 עמ'. 45 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

מילון לעבודות חשמל
מילון נוסף במערכת המילונים השימושיים לחשמל: חומרים להתקנה חשמלית. המונחים העבריים מתורגמים לשלוש שפות: אנגלית, גרמנית וצרפתית.
ועד הלשון העברית, 1937. כריכה רכה, 126 עמ'. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

מילון בית הספר/ אברהם אבן שושן
מילון עברי לתלמידים. כולל לוח הנטיות של הפועל.
קרית ספר, 1988. כריכה קשה, 711 עמ'. 45 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

מילון כיס/ אברהם אבן שושן, ד. ירדני
מילוס כיס לילדים מנוקד ומצוייר.
קרית ספר, 1992. כריכה קשה, 662 עמ'. 45 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

מילון לועזי עברי המורחב/ דן פינס, קפאי פינס
כ- 20,000 מילים, שמות וניבים זרים, המקובלים בספרות, בעתונות, בשימוש המדעי והמקצועי ובדיבור החי בישראל.
עמיחי, 1977. א-ב, 759 עמ'. 80 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

Daily Concise Japanese - English Dictionary
מילון יפני אנגלי
1990. 598 עמ'. כריכה רכה, קופסת קרטון. 35 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

מילון התנ"ך/ יהושע שטיינברג
מילון התנ"ך עברית וארמית. משפט האורים.
יזרעאל, 1960. כריכה קשה, 912 עמ'.
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

  

פינת המציאות

תראו מה מצאתי מקופל בתוך הספר:
'1000 מלים - עברית בחיי יום יום' / י. בן שפר, א. רוזן.

 

"לכבוד
הנהגת שבטי הצופים בחיפה
כ"ו באב תרצ"ט

א.נ.
הננו עומדים לערוך בימים הקרובים מפקד שלטים למען הגנת האות העברית.
אנו מבקשים בזה לעזור לנו בפעולה זאת ולהעמיד לרשותנו מספר צופים אשר יעברו בבתים לבדיקת השלטים.
נא להתקשר על ח' מנחם נחליאלי לשם ארגון הפעולה.
בכבוד רב
בשם האיגוד להשלטת העברית בחיפה
י. בן שפר"

י. בן שפר החתום על המכתב, הוא יוסף בן שפר אחד ממחבריו של הספר 'אלף מלים'.אנו מבקשים את עזרת הציבור

לפני מספר שנים הוזמנתי לביתו של הצייר והקריקטוריסט יוסף בס. ילדיו של יוסף ביקשו שאקח חלק גדול מספרייתו. בבית היו כמה מאות ספרים בשפות שונות. כאשר עברתי על הספרים בחנותי, נשרה מאחת מהם פתקה ורודה.

יוסף בס מציע מלה חדשה במקום המלה הלועזית 'טמפרטורה'. המלה שהוא מציע היא 'מידחום' - חיבור של המלים 'מידת חום'. "ייתכן שוועד הלשון יתנגד מטעמי יוקרה," כותב בס. "כמו שכבר בעבר בלא רצון כשהופיע מלה חדשה 'מונית' [מונה ומכונית]". בסוף הפתקה מוסיף בס הערה: "דרך אגב, המלה 'מונית' היא יצור שלי הקטן."
בנו של יוסף, עו"ד רפי בס, זוכר כיצד המציא אביו את המלה החדשה - עם קום המדינה מונה האב להיות קצין הסברה ראשי של משטרת ישראל, ובמסגרת תפקידו הוטל עליו להמציא מלה עברית ל- 'טקסי'.  יצחק אבינרי כותב בספרו 'יד הלשון' : "חידוש זה [מונית], שהונהג בפקודת המשטרה..."
בשנת 1967 התפרסם כרך 8 מתוך 'אוצר הלשון העברית/ יעקב כנעני [הוצאת מסדה], אחד מהמפעלים הגדולים ביותר לאיסוף מלים בעברית. בכרך המכיל מלים באותיות ל-מ, קובע כנעני כי המלה מונית היא פרי המצאתו של דוד רמז. רמז שהיה שר התחבורה, ושר התרבות והחינוך, נמנה על חברי ועד הלשון העברית. בין החידושים הלשוניים שלו ניתן למנות את: ותק, ניקוז, שיכון, מעגן, ימאות ועוד.

 

בידינו מצוי העתק מכתבו של יוסף בס ליואב ברש מנכ"ל הוצאת מסדה, בו הוא מביא הוכחה כי הוא האיש שהמציא את המלה מונית, בניגוד לכתוב במילונו של כנעני.

מר ברש הנכבד,

א. רצ"ב העתק מכתב מידי מר יחזקאל סהר - [מפכ"ל משטרת ישראל לשעבר], בקשר למילה : "מונית" אשר חיברתי בהיותי עם קום המדינה - קצין הסברה ראשון במשטרת ישראל.

בברכת שנה טובה
וגמר חתימה טובה
שלך בידידות
יוסף בס


 

אנו מבקשים את עזרתכם בפתרון התעלומה:
מי המציא את המלה "מונית"?

 

את תשובותיכם כתבו בפורום 'מועדון הקוראים' [לחיצה על המלים המודגשות תעביר אתכם הישר לפורום]מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

פִּתָקֵי- נְיָר קְמוּטִים

[את הקטע הבא - ניסיון להבין כיצד הגיע הספר
'נקמת האבות' של יצחק שמי לידיו של אורי אילן בצינוק בדמשק -
אני מבקש לקרוא כסיפור דימיוני, כעלילה אותה הזיתי במוחי.
אמנם חלק מהמסופר - אמת צרופה, אמנם רוב האנשים מזוהים
בשמותיהם האמיתיים, ובכל זאת...]

יוסף השעין את ראשו על תריס העץ של הקרון המִטלטל מצמח בואכה דמשק, עצם את עיניו וחייך לעצמו. מה יגידו החברים כשיראה להם את ההפתעה שהביא מירושלים? יוסף הצמיד את תיקו אל חזהו, וחש במתנה דרך הבד הלבן.
הנסיעה לקהיר עברה בהצלחה. למרות הזמנים הקשים הצליח להשיג מספר הזמנות לאריגים, וגם הפגישה בירושלים הביאה בעקבותיה עיסקה גדולה.
שעות ספורות נותרו לו לפני היציאה הביתה, והוא החליט לשוטט ברחובות העיר האהובה. בפינת הרחובות מרדכי בן הלל וקינג ג'ורג' משכה את תשומת לבו חנות ספרים קטנה. "ספרית ירושלים - במ"ס מסדה", נכתב על השלט בחזית. הצעירה בכניסה הרימה את ראשה מהספר בו קראה, וחייכה לעבר הלקוח הנכנס.
יוסף הסתובב בין המדפים, וניגש לדלפק לברר היכן נמצאים ספרי הקודש. הבחורה הניחה את הספר, וקמה להראות לו את הארון המבוקש. יוסף קפא במקומו, כאשר הבחין בשם המוטבע על חזית הספר. הייתכן? האם זה באמת המורה יצחק? כמה שנים עברו? המורה האהוב איזק, אשר עשה את כל הדרך מירושלים לדמשק, ללמד עברית את ילדי היהודים. יצחק סוורי, אשר בחר להשתמש בשם יצחק שמי, כמו שקראו החברונים למשפחתו - משום מסעות העסקים הרבים שערך אביו הסוחר לדמשק. האם הוא עדיין חי?
יוסף ביקש את רשותה של הנערה לעיין בספר. הוא אחז בו ביראה ופסע אילך ואילך ברחבת הכניסה, תוך שהוא קורא: "מימים ימימה חל המוסאם בכפרי הרי אפרים, בעצם תקופת האביב והפריחה."
סוחר האריגים הדמשקאי לא ידע את נפשו. הוא שלף מחגורתו כמה מטבעות וביקש לשלם עבור הספר.
"אני מצטערת," אמרה העלמה, "הספר אינו למכירה!"
"הספר אינו למכירה?" מילמל יוסף, כאילו אינו מבין את דבריה.
"אנחנו גם ספריה, כאן - בחלק האחורי, לא רק חנות.  אנשים מחליפים כאן ספרים." היא פתחה את העמודים הראשונים, והציגה בפני הלקוח את החותמות הטריות. "זהו ספר שהגיע היום!"
יוסף החל מספר לה על רחוב היהודים בדמשק. הוא תיאר באוזניה את ילדי השכנים המתאספים לפנות ערב בחדר הקטן ליד בית הכנסת, כדי לזכות בשיעור חינם מפיו של המורה איזק סוורי שבא במיוחד מארץ הקודש.
סיפורו נגע לליבה, והיא החליטה להעניק לו את הספר ללא תשלום. "אני מקווה שלא יענישו אותי..." היא צחקה. יוסף שלף משקיו מטפחת משי מהודרת, העניק לה במתנה, ויצא לדרכו להספיק לתפוס את הרכבת לדמשק. מה יגידו החברים כשיראה להם את הספר שהביא מירושלים? 'נקמת האבות' מאת המורה יצחק שמי.

הימים חלפו. המלחמה הגדולה הסתיימה. יוסף צמצם את עסקיו. יותר לא נסע לקהיר או ירושלים. בוקר בוקר פתח את חנותו ברחוב סוחרי האריגים, והמתין ללקוחותיו. ביום השישי בבוקר הגיעה לאוזניו ערבוביית קולות מתלחשים ברחוב. סקרנותו משכה אותו אל הדלת, שם ראה שני חברים מילדותו, יעקב עבאדי ודוד מוגרבי.
"שמעת על החיילים?" הם שאלו אותו.
"איזה חיילים?"
יעקב סיפר לו כי חמישה חיילים ישראלים נפלו בשבי הצבא, והם מוחזקים בכלא דמשק. יעקב עבאדי שמפקד הכלא עיזאת באשה היה ידידו מילדות, היה בדרכו אל בית האסורים, לבקש מחברו אישור לפגוש את החיילים.
תפיסתם של החמישה עוררה התרגשות רבה בקרב הקהילה היהודית הקטנה כל אותו השבוע. בכל מקום דיברו בהם, בבית הכנסת, בשוק, בבתים ובחנויות. כל אחד ידע למסור פרטים שונים על החיילים. יוסף קינא בידידו יעקב, אשר היה בא והולך אצל האסירים, ומביא להם אוכל שבישלה ויקטוריה אשתו.
"קח גם אותי איתך!" הוא התחנן לשווא.
בוקר אחד נכנס יעקב לחנותו.
"שמע נא יוסף" הוא אחז בידו, "זוכר את הספר שהבאת מירושלים?"
"נקמת האבות!" אמר יוסף, "הספר של המורה איזק!"
"יברך אותך האלוהים... אם תואיל... אינך חייב... אחד החיילים, אורי, צעיר בן קיבוץ, אינו מוצא חפץ בספרי הקודש שאני מביא... פרקי אבות ומורה נבוכים. כאשר סיפרתי לו על ספרו של המורה ועל תוכנו, אחז בהתרגשות בידי, והשביעני להביא לו את הספר בהקדם..."


אורי אילן

יוסף מיהר אל ביתו, וחזר עם הספר הירקרק תחת זרועו. בדרך נזכר בנסיעה לקהיר, ובביקור בחנות הספרים, ובטוב ליבה של המוכרת.
"המעגל נסגר!" חשב לעצמו, "עוד זמן קצר, חודשים אולי אפילו שבועות - אם ירצה השם - הספר יחזור למקומו הטבעי, ירושלימה!"

כעבור שלושה שבועות, בתאריך 12/01/1955, התאבד אורי אילן בצינוק בית הכלא בדמשק. כאשר הוחזרה גופתו לישראל נמצאו עליה תשעה פתקים. שמונה מהם נגזרו מתוך דפיו של הספר 'נקמת האבות' מאת יצחק שמי. איש אינו יודע כיצד הגיע הספר אל בית הכלא. ספר שעל עמודו הראשון התנוססה חותמת של 'ספרית ירושלים'...

 

תודה לכל עשרות האנשים שלקחו חלק - לרוב בלי ידיעתם - בשחזור מסעו של ספר עברי מירושלים לתא הצינוק בדמשק: תודה ליעקב שהיה הראשון לשלוח רמז חשוב ["נדמה לי שבמושבה כנרת או בדגניה גרה משפחה שעלתה מסוריה ואשר אם המשפחה היתה בקשר עם אורי אילן והביאה לו אוכל כשר לכלא (לקיבוצניק ...). אולי היא ההתחלה של הפתרון ?"], לחיים באר שתיאר באוזני את חנות הספרים 'מסדה' בירושלים, צרויה בן נון [בתו של יהודה בורלא] שסיפרה לי על חיי המורים לעברית ומשפחותיהם בדמשק, אביתר רייטר שסיפק לי חומר חשוב על מערך הרכבות בין דמשק לפלסטין, מיכל מ. שהביאה את תגובתו של דן מרגלית ["הספר הגיע, כנראה, דרך משקיף האו"ם שקיבל אותו ממישהו בקהילה היהודית בדמשק. מאיר מוזס = מאור, שהיה בין השבויים, שמע על כך לאחר פרסום ספרי 'צנחנים בכלא הסורי'".], דיתה מכפר יהושע ומיכל מכנרת שעזרו לי למצוא את איני עבאדי. תודה לאיני עבאדי, אליו פניתי כמזרחן וכילד שעלה מסוריה שיעזור לי למצוא את המשפחה עליה נרמז במועדון הקוראים, ותוך כדי שיחה התברר כי הוא בנם של ויקטוריה ויעקב עבאדי מדמשק. תודה לפנחס, וליורם, ולגיא, ולסמדר, ולרות, ולאורית ששאלותיהם עזרו לי למקד את חקירותיי. תודה לכל מי שביקש שלא לפרסם את שמו, תודה לכל מי שאסור לפרסם את שמו [...]. תודה מיוחדת לעשרות הלקוחות בחנות בזיכרון, ולכל הנוכחים בהרצאותיי בשבועות האחרונים ששמעו את הסיפור שוב ושוב, ותגובותיהם גרמו לי להבין מה עיקר ומה תפל.

 מילון מוסיקלי

כל מי שהיה אי-פעם בחנות שלנו בזיכרון, לא יכול היה לפספס את אהבתנו למוסיקת ג'אז. לכן טבעי היה שנקדיש פינה גם למוסיקה הנפלאה הזאת. חיפשנו, חיפשנו ומצאנו אלבום אוסף של שירי ג'אז המתאימים במיוחד למזג האויר בחוץ - ג'אז ליום סגריר [60 ש"ח] : דיאן וושינגטון, נינה סימון, פגי לי, דיאנה קראל, הלן מריל, ננסי וילסון, יחממו את לבכם. אל תחמיצו את הביצוע המדהים של צ'ט בייקר Born To Be Blue.

להזמנת הדיסק לחץ כאן.ספרים בבולים

דורית גני

שפת האספרנטו הומצאה על-ידי דוקטור אליעזר זמנהוף, רופא עיניים יהודי-פולני אשר שאף ליצור שפה בינלאומית שתקרב בין העמים. בשנת 1887 פרסם זמנהוף ספר לימוד ראשון של השפה, אשר כללה 900 מלים ו-16 כללי דקדוק. הוא חתם על הספר בשם "דוקטורו אספרנטו" (הרופא בעל התקווה) וכך קיבלה השפה את שמה. המילון האספרנטי-עברי הראשון יצא לאור בשנת 1928.
בשנת 2006 הוציאה רשות הדואר בול לציון 120 שנה לשפה. דמותו של זמנהוף מעוצבת בבול על גבי סיפור חייו באספרנטו.


תאריך הופעה: 17/12/2006
מעצב: משה פרג

כאשר יצא אילן רמון לחלל במעבורת "קולומביה" לקח עמו ציור שקיבל מ"יד ושם" ובו מתואר כדור הארץ כפי שהוא נראה מהחלל. הציור היה מעשה ידי הנער פטר גינז, אשר צייר אותו זמן קצר לפני שנשלח מטרייזנשטאדט לאושוויץ, שם הומת בתאי הגזים. גינז, אשר היה נער מוכשר ותאב למידה, הרבה לצייר וכתב יומנים, סיפורים קצרים ורומנים. במהלך שהותו בטרייזנשטאדט החל גינז לחבר מילון אספרנטו-צ'כית. גינז היה בן לאב אספרנטיסט ובהיעדר ספרים או חומר לימוד אחר כתב את המילון מן הזיכרון. דפים בודדים מתוך המילון שרדו והם שמורים ב"יד ושם".
לאחר התרסקות ה"קולומביה" התפרסם סיפורו של פטר גינז, ובצ'כיה יצא בול לזכרו.


גליון מזכרת
תאריך הופעה: 20/1/2005
מעצב: Pavel Hrach       

פינת הילד

תחרות הסיפור הקצר

לא תאמינו כמה פעמים ניסיתי לשכנע את הוריכם, או את הורי חבריכם לתת לכם לקרוא ספר ישן: 'מכונית הפלא', 'אחד עשר האלופים', 'אמיל והתאומים', 'אורה  הכפולה'. אך לשווא.
"העברית קשה מדי!" הם אמרו לי שוב ושוב. "הצעירים של היום לא מסוגלים להבין אותה!"
אני ניסיתי להזכיר להם את ילדותם. לא דיברו אז תנ"כית ברחובות, ובכל זאת הם הצליחו לקרוא את הספרים, אז למה אתם לא? אבל לא כל כך הצלחתי.
ובכן - לקחתי מילון ישן [מלפני כ-60 שנה] והוצאתי מתוכו מלים שאתם מכירים, מלים שאתם משתמשים בהם אפילו היום:

מילון לתלמיד ולעולה/ יהודה גור. דביר, 1949


אדיר! אופניים! אחי [בתור חבר], אחותי [בתור חברה או אהובה], בבת אחת, איזה, אין דבר, מה איכפת לי, אלוף!, אופנה, אפס, אפשרי, ארנק, ארסי, חוץ לארץ, אשף!
הייתם מאמינים? מלים מלפני ששים שנה!
אבל...
מצאתי גם מלים [אנחנו עדיין באות אלף] לא כל כך מוכרות:
אבדון, אבוב, אברך, איגרת, אויל, אכסדרה, אללי, אמיד, אנדרלמוסיה, אשתקד.
עכשיו, בואו ונראה לכולם שלא רק שאתם יכולים להבין מלים 'ישנות', אתם אפילו יכולים לכתוב מהם סיפור קצר.
קחו את כל המלים - גם הקלות וגם הקשות והשתמשו בהם כרצונכם. התנאי שלנו:
א. שהסיפור יהיה מקסים ב. שתשתמשו בכל המלים הקלות ולפחות ב-5 מילים קשות. שלושת הסיפורים היפים ביותר, יזכו בספר [ישן...] במתנה.

את הסיפורים ניתן לשלוח לנו בדואר אלקטרוני il_books@netvision.net.il
או בדואר רגיל: 'חנות הספרים של איתמר, ת.ד. 384, זיכרון יעקב'. לכאן אתם יכולים לשלוח לנו כל מה שעולה בדעתכם: תגובות, הצעות, רעיונות, שירים, ציורים, תמונות, ממתקים. מה שבא לכם.

 
מילון הארי פוטר - חידון
 
 
לפניכם הגדרות של מילים מתוך ספרי "הארי פוטר". עליכם לגלות מהן המילים
 
_______________ - אנשים מחוסרי כוחות קסם
 
_______________ - בנק הקוסמים
 
_______________ - אדם היודע את שפת הנחשים
 
_______________ - מכתב שצורח הודעה מוקלטת
 
_______________ - כדור קטן, זהוב ומעופף
 
_______________ - בית הספר לכישוף ולקוסמות
 
 
יש לכם רעיון למילה נוספות עבור המילון?
 
_______________ - _______________________________________
 
הראשון שיענה במועדון הקוראים יזכה בשובר קניה ע"ס 100 ש"ח בחנויות שלנו.
יתקבלו תשובות שיגיעו למועדון הקוראים בלבד! נא לא לענות במייל!
 
הצעה למשחק
 
סבתא כלילה מירושלים שלחה לנו הצעה למשחק עם מילונים:

"לפני כמה שבועות המצאתי משחק לנכדים. אריאל, בן 8, פותח כרך של מילון אבן-שושן ומחפש מלה קשה, קורא בדממה את ההסבר ושואל את יונתן, בן 11, מה זה. יודע? -זכה בנקודה ומתחלפים. לא יודע? - אריאל זכה בנקודה, מסביר וממשיך למלה אחרת. זה מצא חן בעיניהם ועדיף על משחקי המחשב..."

 השבוע לפני

דורית גני

  הסופרת סילביה פלאת התאבדה והיא בת 30. חודש קודם לכן פורסם ספרה האוטוביוגרפי "פעמון הזכוכית" שבמרכזו נערה שחווה דכאון והתמוטטות עצבים.

  נולד הסופר יהודה אטלס. אטלס ידוע כסופר ילדים ומזוהה בעיקר עם סדרת ספרי "והילד הזה הוא אני" אך ספרו הראשון היה דווקא ספר היסטורי - הספר "עד עמוד התליה" המביא את סיפורה של המחתרת היהודית בעיראק.

  ראש הממשלה דאז, משה שרת, הכריז על רכישת ארבע מתוך שבע המגילות הגנוזות שהתגלו במדבר יהודה בשנת 1947. המגילות הוצעו למכירה בעיתון "וול סטריט ג'ורנל" ויגאל ידין פעל לרכישתן ולהבאתן ארצה. שלוש המגילות האחרות נרכשו עוד בשנת 1949 בידי פרופ' אליעזר סוקניק - אביו של יגאל ידין. פרטים נוספים על המגילות ועל גילויין ניתן לקרוא בספרו של ידין: "המגילות הגנוזות ממדבר יהודה".

  פורסם ספרו של בנימין זאב הרצל "מדינת היהודים". הסיפור סביב פרסומו של הספר הובא בדף מידע מס' 3.

  יצא לאור הגליון הראשון של העיתון "מעריב". העיתון נוסד בידי עזריאל קרליבך, לאחר פרישתו מעריכת "ידיעות אחרונות", ונקרא תחילה "ידיעות מעריב".

  נולדה סופרת הילדים מרים רות (מעשה בחמישה בלונים, הבית של יעל, תירס חם). מרים רות היתה בעלת תואר שני בחינוך ועבדה כגננת וכמדריכת גננות.

  נולד הסופר חיים פוטוק (הדגול, ההבטחה, שמי הוא אשר לב) אשר כתב על העולם היהודי בארצות הברית. פוטוק היה רב קונסרבטיבי ושימש רב צבאי במלחמת קוריאה.

  

הידעת

הידעת כי במשך השנים נעשו כמה ניסיונות לחבר את 'המילון הנאצי', מילון שיכיל את כל המלים והביטויים המיוחדים אך ורק למשטר הנאצי, ואין להם שימוש בשום שפה אחרת. נחום בלומנטל החל בשנות השישים לאסוף ערכים למילון המיוחד במינו. למשל : Briefaktion – 'מבצע מכתבים': כשהתחילו הגרמנים לשלח יהודים  אל מחנות המוות, היו מאלצים אותם לכתוב אל משפחותיהם שהם נמצאים במחנה עבודה ושלומם טוב.  'מבצע המכתבים' נועד א. להרגיע את המשפחות ולגרום להם להצטרף בשקט אל המשלוחים הבאים, ב. להוכיח לעולם שהיהודים חיים. מלה אחרת שמופיעה ב-'מילון הנאצי' – Judenleihgebuhr  - 'שכר השאלת יהודים'!
בשנת 2002 יצא לאור בארה"ב ובבריטניה מילון המרכז 6,500 מונחים, ביטויים ומלים המיוחדים לתקופה הנאצית:

Nazi-Deutsch Nazi German An English Lexicon of the language of the Third Reich, (Greenwood Publishing Group, 2002).פתרון החידות מדף מידע 9

חידה ראשונה:

 "אנשים אומרים שאני מאוהב בעצמי. איני משתומם על זאת, אולם, איך יכולים הם להרגיש שאני מאוהב, לאחר שאני אוהב אותך בלבד?"
נכתב על-ידי סרן קירקגור בספרו מכתבים לקורדליה

"לרחל - לְכִי בִשְבִילֵךְ -/ עָלה תַעֲלִי./ אִיש אַל יַעַצְרֵךְ,/ אַל יאמַר: עֲלִי!
וְהָיָה כַּעֲלותֵךְ/ יֵאור לָךְ הַיום -/ וְהִנֵּה אַת אֵינֵךְ/בּודֵדָה בַּמָּרום."
נכתב על-ידי א.ד. גורדון לרחל המשוררת

"לזוגתי היקרה הצנועה החכמה מרת שיינה שיינדל שתחייה, עם שלום כל בני ביתי, כולם יעמדו על הברכה."
נכתב על-ידי שלום עליכם בספרו מנחם מנדל

"אין לך דבר יותר גדול בעולם מלחיות בשביל עמו ולפעול בעד ארץ מולדתו. כמובן קשה הדבר לילדים. בארצות רבות גרתי ולא ראיתי שיהא הדבר הזה נעשה על-ידי ילדים. אולם אתם, הילדים, זכיתם לכך. על ידי זה שאתם מסייעים ל"קרן הקיימת לישראל" אתם משתתפים בתחיית האומה וגאולת הארץ."
נכתב על-ידי שאול טשרניחובסקי לילדי ישראל

"מיום ליום נעשים לי יחסינו בהירים יותר ויותר. גרמה לזה כנרת. אחד זה בעיני. אינני יודעת מה מבדיל בין כנרת ובין מה שבינינו. יודעת אני רק שבלי כנרת אין דרך אליך, אין דרך לחיים, ובלעדיך אין כנרת."
נכתב על-ידי רחל כצנלסון לזלמן שז"ר

הקרוב ביותר לתשובה הנכונה היה שמוליק מיובלים.

חידה שניה:

בעטיפות של אלו ספרים שנושאם מכתבים מדובר?

מכתב מפקין של פרל ס בק ומען לא ידוע של קתרין קרסמן טיילור.

חנן מירושלים פתר ראשון.

חידה שלישית:

מי נפח נפשו תוך עבודה על 'הנפש'?
ומה עבודתו בא נעסוק בדף המידע הבא?
מי השקיע את נפשו בעבודה?
ומה הקשר בין עבודתו לבין עבודתו של הראשון, בהן נעסוק בדף המידע הבא?

אליעזר בן יהודה נפח את נשמתו תוך כדי עבודה על המלה "נפש" במילונו. התמונה השניה היא פרט מעטיפת הספר 'הפרופסור והמשוגע' - העוסק בד"ר ו. צ' מינור אשר השקיע את נפשו בכתיבת מילון אוקספורד. וזהו גם נושא הדף הבא: מילונים.

הקרוב ביותר לתשובה הנכונה היה שלמה מגבעתיים.

תודה לכל הפותרים, וברכות לזוכים! 

בקרוב

מאורעות...לוח המודעות

חנות הספרים בזיכרון יעקב

ביום שבת 17/02/2007  - בכל מזג אוויר - החנות תהיה פתוחה
בין השעות 10.00-16.00.
בואו להנות מקפה משובח, אוירה חמה, מוסיקת ג'אז וספרים מובחרים!

חניון ציבורי חופשי מול החנות!

חנות הספרים של איתמר. הנדיב 23 זיכרון יעקב, 04-6399749.הרצאה

 

 

לכל תושבי הצפון
ביום ד' 21/02/2007 בשעה 20.00
תתקיים הרצאה של איתמר:
"מיומנו של מאתר ספרים"
במועדון חברים בישוב יובלים,
מ.א. משגב.
הזמנת כרטיסים [25 ש"ח] בטלפון -
04-9990269!
האם כבר ביקרתם?

אנחנו ממליצים על ביקור יומי בחנות הספרים הפעילה ביותר שלנו... חנות 'ספרים מומלצים', אותה ניתן למצוא באתר האינטרנט שלנו. אם קשה לכם לצאת מהבית, אנחנו מזמינים אתכם לשוטט בין המדפים של החנות הוירטואלית שלנו. כניסה לאתר ולחיצה על כפתור ספרים מומלצים, תעביר אתכם למדפי התצוגה.
ניתן לראות שם ספרים בתחומים שונים: היסטוריה של א"י, ביוגרפיות, ספרי נוער, ספרי קריאה ועוד ועוד.
כל הספרים במצב מצויין. לחיצה על כפתור 'הזמן', תשלח אלינו הודעה, ואנו נתקשר אליכם בהקדם. החנות הוירטואלית היא כאמור החנות הפעילה ביותר שלנו, עשרות אנשים מבקרים בה בכל יום, ולכן תחלופת הספרים בה מהירה.מה בדף המידע הבא?

דף הילד

הקשיבו הקשיבו

דף מידע מס 11 יופיע בתאריך 28/02/2007 ויוקדש כולו לילדים ולנוער! מהרו והרשמו! אנו מציעים לסבתא ולסבא לרשום את נכדיהם, ולהורים לרשום את ילדיהם! 'דף הילד' יכלול את הפינות הרגילות שלנו, אך בהתאמה לילדים ולנוער, יחד עם שעשועים וחידות והפתעות.אחד באפריל! אחד באפריל!

לכבוד חג השוטים יוקדש דף מידע מס. 13 ל:
הומור בספרים
אלא שהפעם ייכתב דף המידע על ידיכם:
הידעת, חידות, צילומי ספרים, הסיפורים מאחורי הספרים, מיומנו של קורא ספרים, השבוע לפני, בדיחות על סופרים, סיפורים מצחיקים על משוררים, ועוד כל מה שעולה על ליבכם.

את החומר ניתן לשלוח:
דואר - ת.ד. 384, זיכרון יעקב, חנות הספרים של איתמר.
דואר אלקטרוני -
il_books@netvision.net.il


 הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן