דף מידע מספר 105   

10 יולי 2014

ברוכים הבאים
לדף המידע של איתמר

 

 
עונג רב לי להגיש
בכורי שירתי העברית במולדת
[בטרם מלאת שש שנים לעלייתי]
לכב' נשיא האוניברסיטה העברית
הפרופ' ב. מזר נ"י
בהוקרה רבה
א. זכאי
תלמיד האוניברסיטה
ירושלים, כ"ד אדר א' תשי"ז
25.2.1957

הקדשות בספריםנא לא למחוק!

"אל תמחקו את ההקדשות מתוך הספרים," אני מפציר בלקוחות המעבירים אלי ספרים. מצד אחד, אני מצליח להבין את הצורך שלהם למחוק כל עדות על כך שהם מוציאים מביתם ספר שניתן להם במתנה, או למישהו מבני משפחתם. לפעמים זאת הקדשה של המחבר, או של חבר קרוב. לפעמים זאת הקדשה של ידידים מהעבודה, או מפקד בצבא. מצד שני, קשה לי להסביר להם את החשיבות הרבה שאני מוצא בשימור ההקדשות האלה, היכולות לשפוך אור על חיי יום יום בתקופה מסויימת, על יחסים בין אישים ועוד.

פעם הייתי בביתו של סופר ידוע, שרצה להקטין את מספר ספריו בגלל מעבר לבית קטן יותר. לפני שעזבתי הוא הוביל אותי לחדר המדרגות, והראה לי ארגז מלא בספרים אותם קיבל מסופרים אחרים. "אני נותן לך את הארגז במתנה," הוא אמר לי, "בתנאי שאתה קורע את כל ההקדשות שיש בספרים וזורק אותן לפח." כמובן שהשארתי את הארגז אצלו, ולא נגעתי בספרים.

לצערי, בתחילת דרכי, לא הבנתי את החשיבות שבתיעוד, וכך לא שמרתי כל זכר לחלק מההקדשות המדהימות שפגשתי, כמו זו שמצאתי פעם בעמודים האחרונים של ספר. היה זה חבר שהקדיש ספר שירה [נדמה לי] לחברו הטוב. בהקדשה הוא כתב כמה חרוזים שתוכנם היה: "אני כותב לך את ההקדשה בסוף הספר, כי אני רוצה שתקרא בו. אם תראה את ההקדשה ממני בתחילת הספר, רוב הסיכויים שתשליך אותו הצידה בזעם [בגלל סיכסוך שפרץ ביניהם]". פרטים מפתיעים על מקבל המתנה ועל המקדיש בהמשך הדף, במדור 'אנו מבקשים את עזרת הציבור'.

אחת ההקדשות המיוחדות שפגשתי, הייתה בספר 'לאש ולמגן' שערך גרשון ריבלין, משנת 1962. זהו ספר עב כרס, שעוסק בתולדות הנוטרות בא"י, ומתאים בתוכנו לכל חוקר תולדות א"י או איש צבא. בעמוד הראשון של הספר שמצאתי הייתה הקדשה: "לאשתי האהובה, מתנה, לרגל שיחרורי מהצבא..."
להזמנת הספר לחץ על חזיתו 

הקדשה נוספת שאני צריך לדלות מזכרוני, ניתנה למשורר יעקב פיכמן. יום אחד התקשרה אלי בת משפחה של המשורר, לשאול האם אני מעוניין לגאול את ספריו משממונם במרתף ביתה. התברר כי במשך השנים ניסו בני המשפחה לתרום את ספרייתו, אף איש לא חפץ בה.
מה יכולתי לומר לה?
אמרתי לה את האמת.
אמרתי לה שאני אשמח לקחת את כל הספרים, אך אני מתבייש שהם מגיעים אלי ולא לאיזה מוסד מכובד.
מנסיוני אני יודע כי ספרים המאוחסנים בארגזים, במרתף של בית, במשך עשרות שנים, סופם להיות אכולים מתולעים, או רטובים מטחב. בדרך כלל, אני משאיר ספרים כאלה במקומם.  אבל הפעם בגלל זהותו של בעל הספרים, בגלל הערכתי שיהיו שם ספרים חשובים במיוחד, ביקשתי מצביקה אותו שלחתי להביא את הספרים, שיביא כל מה שהוא יכול. ואכן, כמה קופסאות מלאות בספרים ישנים עשו את דרכן אלי מבית המשורר. אל תצפו ליותר מדי. ברוב הספרים, למעשה בכולם, לא ניתן היה להשתמש בגלל מצבם. מעולם לא ראיתי תופעה כזו. הספרים היו מחוררים בעשרות חורים. כאשר פתחתי ספר, הוא היה מתפרק תחת ידי.
דבר לא נותר מספרייתו המפוארת של יעקב פיכמן, לבד מאבק.
בעצם... במחשבה שנייה... משהו בכל זאת נשאר למזכרת...
דף מספר שירים עם הקדשה אישית של לאה גולדברג למשורר. חורי התולעים ציירו מסגרת סביב ההקדשה. את הדף הזה שמרתי בשקית ניילון, במגירות המסמכים בחנותי, עד שקנה אותה אספן חתימות תמורת כמה שקלים בודדים.

בעותק של בספר 'איש צדיק היה' המספר על חייו של רבי אריה לוין,  גיליתי פעם הקדשה לבר מצווה. לא הקדשה רגילה הנכתבת בעמוד הראשון, או על כרטיס קטן המודבק לאחד העמודים, אלא מכתב! מכתב בן 3 עמודים!

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו
לצערי לא שמרתי העתק של המכתב, אולם לשמחתי כתבתי עליו במדור 'מיומנו של מאתר ספרים' באתר האינטרנט שלי, כך שלפחות נשארה עדות על חלק ממנו:  
"אני, ה. מכנרת, שגורלה וגורל משפחתה – משפחתכם – הצמיד אותה לנוף זה, לאדמה נפלאה זו, מברכת אתכם. החיים עברו במרוצה. מעט התראינו, כי העבודה בלעה את כל ישותנו... בספר הזה, שזה שנים אני נותנת כנבחר למתנת 'בר מצווה' – כמורה דרך, שיהא נר לרגליו, 'הצדיק הנפלא הזה', שיקרא וילמד מהדמות הזוהרת הזאת..."
אז בפעם הבאה שאתם מתחבטים בכתיבת ברכה לבר מצווה, תזכרו את ה. מכנרת.
 

 הערכים החינוכיים של התנ"ך

בשנת 1954 הוציאה הוצאת ספרים ניומן לאור את הספר 'הערכים החינוכיים של התנ"ך', מאת צבי אדר. פרופ' צבי אדר לימד בבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא היה ראש בית הספר לחינוך ודיקן הפקולטה למדעי הרוח. תחומי עיסוקו העיקריים היו תאוריות חינוכיות וחקר המקרא.
"הצבנו את התנ"ך בראש חינוכנו בארץ," כתב צבי אדר בהקדמה לספרו, "והרינו חייבים לברר לעצמנו במה כוחו החינוכי הגדול. הדיון על הערכים החינוכיים של התנ"ך חשוב מן הדיון על דרכי הוראת התנ"ך."
צבי אדר אינו מתיימר להציג בספרו חקירה מדעית במקרא, אלא נסיון לעקוב אחר התכנים השונים של התנ"ך [הסיפור, הנבואה, החוק, השירה, החכמה ועוד], כדי לחשוף את ערכיהם החינוכיים.


אחד הפרקים המרתקים בספר נמצא בסופו - "נספח בביליוגראפי: הוראת התנ"ך בארץ ישראל", בו מפרט המחבר לפי סדר א"ב ספרים ומאמרים שנכתבו על הוראת התנ"ך בעברית, בין השנים 1910-1952, ומביא קטעים נבחרים מתוכם. בין הכותבים אותם מצטט אדר: עובד אמיתי, ח. נ. ביאליק, יעקב בנאי, ש. ד. גויטין, ב. דינבורג, ח. א. זוטא, נחמה לייבוביץ, אריה סימון, יצחק שוייגר דמיאל ועוד.

בעותק של הספר שמצאתי מופיעה הקדשה בעמודו הראשון. הקדשה ארוכה ומפורטת בכתב יד ברור ויפה. יונה כתב למיקה הקדשה על ספר שהוא העניק לה מתנה, מזכרת ליום השנה השני להיכרותם, יום העצמאות תשי"ב - יום העצמאות תשי"ד.

 "למיקה היקרה," כתב יונה.
"אני מגיש לך ספר זה כמתנת מזכרת ליום השנה השני להיכרותנו.
בחרתי בספר זה דווקא, משום הערכתי הרבה לתנ"ך, המהווה אחד מעמודי התווך של חינוכנו העברי.
לצערי קיימת סכנה של התאבנות שמתוך שגרה בלימודו, כבכל גורם בעל עמדה חזקה. טוב משום כך שנשאלות מדי פעם שאלות יסוד הכרוכות בנוהג מקובל ומושרש זה.
השאלה 'מה העבודה הזאת לכם?' - באשר ללימודי התנ"ך אינה שאלתו של הרשע, אלא של הדואגים לחיותה של תרבותנו."

מי זה יונה?
מי היא מיקה?
כיצד נפגשו ביום העצמאות תשי"ב?
מה הקשר ביניהם?
מדוע בחר יונה דווקא את הספר הזה כמתנה ליום השנתיים להכרותם?

את כל אלו תאלצו לצייר בדימיונכם. גם הספר וגם ההקדשה לא מספקים רמזים לסקרנותכם...ההקדשה שנגנבה

בחודש אפריל שנת 1950, הופיעה מודעה בעיתונים בארץ ישראל, בה הודיעה הוצאת טברסקי על יציאתו לאור של ספר חדש לבני הנעורים - הספר שכל ילד מחכה לו. סיפור הרפתקאות על קבוצת ילדים עם שם משונה, שעזרה ל'הגנה' להילחם באנגלים, ולהציל מחסן נשק וספינת מעפילים. את הספר כתב יגאל מוסינזון, יליד הארץ שהיה בעצמו בפלמ"ח. לחבורה הילדים קראו 'חבורת סוד מוחלט בהחלט' או בקיצור - חסמבה. את הציורים שהשפיעו על דורות של ילדים, ונשארו חקוקים בזיכרון הלאומי עד היום, צייר פליט צעיר בשם שמולי, אשר הגיע לחופי ארץ ישראל בספינת מעפילים רק לפני שנים בודדות.

שמולי נולד בוינה בשנת 1926. עם התגברות הנאציזם ברח עם הוריו להונגריה, ובשנת 1944 נלקח למחנות הסגר. בשנת 1945 החל בלימודי ארכיטקטורה. שמולי עלה לארץ ישראל בשנת 1946 באוניה 'כנסת ישראל', ונלקח על ידי הבריטים למחנה מעצר קראולוס בקפריסין כ-'עולה לא חוקי', יחד עם חבריו לגרעין. לאחר שהות  במחנה המעצר בקפריסין, בו התגלה כישרון הציור שלו בזמן הכנת תפאורות ללהקת התיאטרון של האסירים, עלה לארץ והיה בין ראשוני קיבוץ 'געתון'.
עכשיו קראו לו כולם - שמוליק כץ.
 


שנתיים אחר כך הפכו איוריו של העולה החדש לחלק מהמיתוס של 'הצבר'. ציוריו לסדרה 'חסמבה' מאת יגאל מוסינזון, שהופיעה על גליונות 'על המשמר', ובהמשך גם בכרכים הראשונים של הסדרה 'חסמבה [חבורת סוד מוחלט בהחלט]', צרבו בתודעת הקוראים את דמותו של ירון זהבי הנער האמיץ ושאר חברי החבורה, ויש האומרים כי הפכו לסמלו של 'הצבר'. 
לאחר שהספר הראשון יצא לאור בשנת 1950, קיבל שמוליק - פליט השואה - עותק מתנה עם הקדשה של הסופר, המודה לו על תרומתם הרבה של איוריו להצלחת הספר.


העותק המקורי מספרייתו של שמוליק כץ


כעבור כ-50 שנה, נערכה במוזיאון יד ושם תערוכה, שנועדה להציג את הישגיהם של אמנים ניצולי שואה. הפנייה לשמוליק כץ להשתתף בה, הייתה טבעית לחלוטין. הוא התבקש להשאיל לתערוכה את ספר החסמבה שברשותו עם הקדשת המחבר. לאחר היסוסים רבים והתלבטויות, ולאחר שהובטחה לו הגנה מירבית על הספר, הסכים כץ למסור את הספר היקר לתערוכה.
ביום שישי אחד, כמה דקות לפני שידור תוכנית הרדיו בה אני משתתף, התקשר שמואל כץ לביתי. הוא סיפר לי כי מישהו גנב את הפריט היקר מתחת לאפם של השומרים במוזיאון. שמואל ביקש שאנסה למצוא עבורו את הספר הגנוב.
הסברתי לו כי לדעתי זה אבוד. זאת נראית לי 'גניבה מוזמנת'. מישהו שמאוד חשק דווקא בעותק המסויים. אבל למרות זאת סיפרתי למאזינים על שהתרחש וביקשתי את עזרתם. במקביל פניתי לאספני ספרים ולסוחרים, וביקשתי מהם ליידע אותי על כל מכירה מיוחדת של ספר חסמבה עם הקדשה של המחבר.
השנים חלפו. דבר לא קרה. מדי פעם היה מישהו מתקשר אלי לספר לי על ספר חסמבה עם הקדשה, אבל זה לא היה ספרו של שמוליק כץ.

יום אחד, כעבור שנים, צילצל הטלפון בחנותי.
מעבר לקו היה שמוליק כץ.
"איתמר, רציתי לבשר לך שהספר הוחזר!" הוא אמר לי בהתרגשות. "אחד מעובדי 'יד ושם' ביקר בחנות לאביזרי רכב בשכונת 'מאה שערים', וכאשר סיפר כי הוא עובד ב'יד ושם', ניגש אליו אברך צעיר ושאלו האם יהיה מוכן להעביר משהו למוזיאון. הוא עזב את החנות לזמן קצר, וכשחזר החזיק בידו שקית ובה הספר חסמבה, שנגנב לפני כ-8 שנים. האברך סיפר כי את הספר גנב חברו, שחזר בינתים בתשובה, התחרט על מעשיו, ומעוניין להחזיר את הגניבה לבעליה..."

לדעתו של שמוליק היה לי חלק בהחלטתו של החוזר בתשובה להחזיר את הספר הגנוב, וכאות תודה על מאמצי הוא שלח לי מכתב, ובו פריט שהוא ידע שימצא חן בעיני.


"לאיתמר,
בהוקרה ובידידות
לרגל סיום
פרשת 'סיפורי חסמבה'
משמוליק כץ
געתון, פברואר 2007"

למכתב צירף שמוליק גיליון חגיגי שיצא לכבוד יום ההופעה של בול 'חסמבה', הדף עוצב על ידי שמוליק כץ, ויש עליו חתימה שלו.

[מוקדש לידידי שמוליק כץ שנפטר בשנת 2010]בנימין ואהרון

אהרון זכאי [משורר, מתרגם ועורך] נולד בחודש יוני 1927 בכרכוך – עיראק, משפחתו מחובבי ציון אירחה את השד"רים שבקרו מא"י בעיראק. גדל במוסול, למד בגימנסיה ממשלתית. קיבל חינוך מסורתי בחדר ובישיבת "מדרש". חינוך כללי קיבל בגימנסיה הממשלתית במוסול, נתקבל כמורה בביה"ס של חברת כי"ח ע"ש "לורנץ כדורי" המיועד לבני הקהילה היהודית. חינך את תלמידיו ברוח הציונות והכשירם לעליה לא"י. היה מדריך בתנועה הציונית במחתרת במוסול. עלה ארצה בחודש מרץ 1951 עם העליה ההמונית שבוצעה באותה שנה. כתב פיוטים ושירי געגועים לציון.

עם עלייתו ארצה עבד כמורה בבית ספר "אליאנס", ואחר כך  המשיך בהוראה בטבריה ובירושלים. הוא היה פעיל במועצת פועלי טבריה ובמועצת המורים למען קק"ל. היה בין מייסדי אגודת המשוררים בלשון הערבית בישראל. ערך תוכניות ב"קול ישראל" בערבית. בסוף שנת 1955 נשא לאשה את רבקה בת יחזקאל קצביהו (משוררת, ילידת בית-שאן. שיריה העבריים התפרסמו בעתונות העברית בישראל. בשנת 1964 יצא לאור ספר שיריה 'כנפי יונה' בהוצאת 'מחברות לספרות'.  
בשנת תשט"ז (1956) עבר בנימין לירושלים, לאחר שקיבל סטיפנדיה והמשיך ללמוד באוניברסיטה העברית.

בזמן לימודיו של אהרון זכאי באוניברסיטה העברית, שימש כנשיא האוניברסיטה - פרופסור בנימין מזר. בנימין לבית משפחת מיזלר נולד ברוסיה בשנת 1906. הוא למד היסטוריה וארכיאולוגיה בגרמניה\ ועלה ארצה בשנת 1928. עם עלייתו הצטרף לחברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה, שיום אחד יהפוך לנשיאה. בשנות ה-30' נערכה ביוזמתו ובהנהלתו החקירה הארכיאולוגית הראשונה והגדולה בבית שערים.

בשנת 1957 ראה אור ספר השירים של זכאי - אל חופו של רעיון. הספר יצא בהוצאת 'קרית ספר' בחברה מכובדת של יצחק שלו, שלמה טנאי, מיכאל דשא ואחרים. את הספר אייר הצייר רפאל מוהר. אהרן זכאי ביקש לשלוח עותק לנשיא האוניברסיטה בה למד. "עונג רב לי להגיש בכורי שירתי העברית במולדת [בטרם מלאת שש שנים לעלייתי], לכב' נשיא האוניברסיטה העברית, הפרופ' ב. מזר נ"י. בהוקרה רבה, א. זכאי, תלמיד האוניברסיטה. ירושלים, כ"ד אדר א' תשי"ז, 25.2.1957."

 

לא ידוע אם היה קשר אישי בין הסטודנט לבין נשיא האוניברסיטה. האם הכירו אחד את השני? האם נפגשו בכלל? גם אם לא הכירו השניים, פרופ' מזר חש כבוד לספר ולכותבו. הוא החתים אותו בחותמת האקס ליבריס שלו - 'מספרייתו של פרופ. בנימין מזר', והניח אותו לבטח במדפיו. עשר שנים לאחר פטירתו של מזר, עשתה ספרייתו את דרכה אליה, ובין הספרים היה גם ספרו של זכאי 'אל חופו של רעיון'.שיר במתנה

המורה לוסי

הספריה שהגיעה אלי לאחרונה לא משכה תחילה את תשומת לבי. הייתה זאת ספרייה רגילה של מי שחי בארץ מסוף שנות ה-40', ומדפיו התמלאו בספרים איכותיים מאותה התקופה.

רק כאשר התחלתי לעבור על הארגזים, ולפתוח ספר אחר ספר, נפרשה לפני התמונה כולה.

 

 
הספרים של לוסי עם ההקדשות

עשרות ספרי שירה מצאתי שם, שבכולם הקדשה למורה האהובה לוסי. חלק מהתלמידים חתם בשמם, חלק הסתפק במונח 'תלמידיה'. לוסי היתה ללא ספק מורה אהובה על תלמידיה. מעולם לא נתקלתי בכמות כל כך גדולה של ספרי מתנה עם הקדשות, מתלמידים למורה.
ההקדשות מלמדות אותי כי לוסי לימדה בבית ספר בטבריה בסביבות שנת 1948. היא כנראה מאוד אהבה שירה, לפי סוג הספרים שקיבלה, או שאולי הייתה מורה לספרות.

במשך דורות היה ספר שירה המתנה המועדפת גם על הנותנים וגם על המקבלים. אוהבים, וחברים, וידידים, ובני משפחה, ומעבידים, ומדריכים בתנועה, ומורים, ומפקדים העניקו זה לזה שירי אהבה ורגש. הנה כמה דוגמאות שליקטנו ממדפי השירה שלנו.

  

מי יידע על מה ולמה זכתה מרים ברגר בספר שירים 'בשבעה מיתרים'/ שמשון מלצר [1939] כמתנה ממועצת פועלי תל אביב ויפו. על כריכת הספר נדפס באותיות זהב - 'לגומרי בתי החינוך בתש"ב'

 


מזל טוב לחיים בן ה-27. השנה היא 1945, וחיים קיבל את 'גחליליות', ספר השירה של רבינדרנת טאגור, מתנה ליום הולדתו - או מחבריו לשבט הצופים, או מהמורה שלו להתעמלות...

 


בשנת 1950 סיימה אסתר את אימוניה עם קבוצת המתעמלות. מי ידע למה. חברותיה המתעמלות ומעמלה בחרו כמתנה את ספרו של שמעונוביץ, שחלק גדול ממנו הכירו מבית הספר.

 


שמחתו של איציק לא ידעה גבול. לא רק בגלל השחרור מהשירות הארוך והקשה בצבא, לא רק בגלל חזרתו לחיי העבודה והשיתוף בקיבוץ נווה אור, אלא בעיקר בגלל המתנה שקיבל מועדת החיילים של המשק - ספר השירים של אהרן אמיר = 'שרף'.

 


נדב, חניך בשבט 'דיזנגוף' של צופי ת"א, יצא בשנת 1964 לשרת בנח"ל, וזכה לקבל מתנה ממדריכיו בתנועה את הספר 'שושנת רוחות' של חיים גורי.

 

 
ספרו של אברהם לב 'זהורית ברוח' יצא לאור בשנת 1965. זהו ספר שירים קטן, של משורר לא ידוע. ובכל זאת החליט חיים שזאת היא המתנה המתאימה ביותר לבת המצווה של חדוה.

 

 
עדי היקרה, שי קטן לבת המצווה מהמורה זהבה. היכן עוד יש מורים כאלה?

 

 

 

למרות שהספר יצא לאור בשנת 1975, בחרה נינה להעניק אותו מתנה ליהודית כדי ש-'תקראי, תהני - ואולי תספרי גם לחבריך', עשרים שנה מאוחר יותר!


 

אוגוסט 1988
לאמא הכי מדליקה שאני מכיר, שתהיי מלאה
בהמון אהבה חרות ואושר.
ממני
[מעריץ אלמוני ויום יומי]

ללא ספק, את ההקדשה המוזרה ביותר מצאנו על שיריו של המשורר האידישאי משה בסוק. 'ל- ל. ל.' נכתב שם, 'המתכונן למסע - שירים ממסע. מ. ב.'. ייתכן והמקדיש הוא המשורר עצמו משה בסוק, אשר העדיף לחתום בראשי תיבות שמו.

מה שמוזר בהקדשה הוא שהיא נכתבה על 4 דפים הנושאים את שיריו של בסוק, ואשר נתלשו [!!!] מתוך ספר או אנתולוגיה של שירה.

[חלק מההקדשות פורסמו בדף מידע מס. 32 בנושא שירה]המקדיש הלאומי


הקדשה לי. ח. רבניצקי

בחודש מרץ 1935, כמה שנים לאחר פטירתו של ח. נ. ביאליק, החל חברו הטוב ושותפו, י. ח. רבניצקי, לאסוף חומר ל-'תערוכת ביאליק'. כיאה לכבוד ולהערצה שרחש הישוב העברי בארץ למשורר הלאומי, היה ברור למארגני התערוכה כי עליהם לאסוף את כל החומר האפשרי משל ביאליק ועליו.
כיוון שמדובר באמצע שנות ה-30', ורוב החומר כמבוקש נמצא עדיין בידי היהודים בארצות אירופה, הבינה ועדת התערוכה כי בלי עזרתו של הציבור העברי בארץ ובגולה, לא ניתן יהיה לקיים תערוכה שתתאים לרמתו של המשורר.  הציבור התבקש לשלוח בהקדם: מכתבים, כתבי יד, צילומים, תרגומים לשפות זרות, תווים, וכמובן גם הקדשות.


 

כאשר יצאו לאור 'כל כתבי ח"ב ביאליק" בשנת 1948, יכלו העורכים לכלול בסוף הספר פרק מיוחד בשם'חרוזים לעת מצוא' ובו הקדשות רבות שכתב ביאליק על ספרים שהעניק. ולא סתם הקדשות היו אלה, אלא שירים של ממש.

הקדשה לאחד העם
על ספר שירים, ברלין, 1925
למי שעמד על גבי
ויהי עם עטי ולבי
מעודני באבי
למורי ורבי -
לאחד העם -
את עמל רוחו וידו
גמול עברו ועתידו
הביא לו תלמידו
אוהבו וידידו

הקדשה לאוסישקין
על ספר שירים, חובבי השירה, 1908
למ. מ. אוסישקין, איש הרצון
מוגש בכבוד, בידידות וברצון
דבר העומד בפני הרצון
ודבר העובר לפני כחל רצון.

הקדשה לש"י עגנון
על הספר 'אריה בעל גוף' 1922
לרב סגנון
כמ"ר עגנון
מאת רב ופליג
ח. נ. ביאליק
לא דרכך דרכי, מליצי,
ודינך לא דיני
שותה אני בעציצי
ועושה פריי למיני
אתה - אביך גליצי
ואנוכי - אנוכי ווהליני,

 הקדשה לנעמי רבניצקי 
בספר 'שירים ופזמונות לילדים' 1933
מבחר שירי
וספירי
ושהמי
לילדה
בת י"א
לנעמי.

הקדשה ליעקב פיכמן 
בספר שירים  1933
לצפיחית בדבש, ליעקב פיכמן.
איש טוב ומטיב, חנון ורחמן
חביב על כל המוזות, נשוא חיקן ושכמן,
מומחה להתחיל, ושלא לגמור 'פכמן',
חופש כל מטמון וחושף כל מכמן -
מוגשים בזה צפחת דבש ופך מן
כרוכים יחד ביד תחשן וגחמן,
איש מר כחזרת - ביאליק חיים נחמן.


הקדשה לי. ח. רבניצקי

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

אנו מבקשים את עזרת הציבור

המדור בו אנו מבקשים את עזרת הציבור ממלא חלק חשוב בדף המידע. בעזרתכם הצלחנו לפתור כמה וכמה תעלומות ספרותיות שהיו בערפל במשך שנים רבות. ההגיון העומד מאחורי הפינה הוא, שתמיד קיים היכן שהוא אדם המחזיק מידע מסויים, ורק הוא יוכל לשפוך אור על התעלומה.
הפעם אנחנו פונים לציבור, אולם הקריאה שלנו מופנת לאדם בודד שאיני זוכר מי הוא. אלמוני שרכש בשעתו  בחנות בצרופה ספר מסויים. אם אני זוכר נכון היה זה ספר שירה, או אולי ספר ישן העוסק בתורת הספרות. מה שהיה מיוחד בו הייתה ההקדשה שמצאתי בתוכו.

נעמי התקשרה אלי לתוכניתו של ירון אנוש ברדיו. היא הציגה את עצמה כ-נעמי נכדתו של הסופר הידוע י. ח. רבניצקי. היא ביקשה את הספר 'באין משפחה'  אותו תירגם סבה, והפכה ללקוחה ותיקה שלי. כל כמה חודשים היינו מדברים בטלפון, והיא היתה מזמינה ממני ספרים. כעבור כמה שנים התקשר אלי בן משפחה והודיע לי כי נעמי נפטרה. הוא בישר לי כי קרוב לארבעים ארגזים מספרייתו של רבניצקי ממתינים לי בביתו לפי בקשתה של נעמי.


יהושע חנא רבניצקי

בין הספרים שהורישה לי נעמי מצאתי שני פריטים הקשורים לביאליק ידידו-שותפו של רבניצקי במשך שנים רבות. בין דפיו של אחד הספרים מצאתי כרטיסים ללוויתו של 'המשורר הלאומי'. כרטיסים! התברר לי כי הלוויה שעברה ברחובות תל אביב, ומשכה כנראה קהל רב, הגיעה לבסוף למקום שכדי להיכנס אליו היה צורך בכרטיסים. כרטיסי ישיבה למכובדים, וכרטיסי עמידה למכובדים פחות. ספר אחר שמצאתי נתן ביאליק לידידו לכבוד יום הולדתו. אלא מה? כנראה היה סיכסוך קל ביניהם, כי ביאליק בחר לכתוב את ההקדשה דווקא בדפים האחרונים. בשיר קצר הוא הסביר לרבניצקי כי הוא חפץ שבעל השמחה יקרא את הספר, אבל הוא חשש שאם ההקדשה תהיה בעמוד הראשון, הוא לא יעשה כן.
במהלך העבודה על דף המידע בנושא הקדשות בספרים שוחחתי עם שמואל אבנרי, מנהל ארכיון ביאליק, וכבדרך אגב סיפרתי לו את סיפור ההקדשה האחורית. שמואל היה החלטי בתגובתו: "זכרונך בוגד בך," הוא נזף בי. "מעולם לא שמעתי על כך שביאליק כתב הקדשות בחלק האחורי של הספר, ובכלל כל ההקדשות שרבניצקי קיבל מביאליק מתועדות!"
"אבל זה בדיוק העניין," ניסיתי להגן על כבודי, "רבניצקי בכלל לא ידע על ההקדשה, איש לא ידע עליה... עד שאני מצאתי אותה מסתתרת בחלקו האחורי של הספר"
שמואל היה החלטי בדעתו. אומנם, בעדינותו, הוא לא אמר לי, אבל היה ברור כי הוא חושב שזהו סיפור שאני המצאתי.
ולכן אני זקוק לעזרתכם, יותר נכון לעזרתך. אתה האלמוני שרכש ממני את הספר, אנא סרוק את ההקדשה, ואת העמוד הראשון של הספר בהקדם , ושלח לי בדואר האלקטרוני.
כבודי מונח על כף המאזניים...

[תודה לשמואל אבנרי על עזרתו]מדור חדש ב-'דף המידע של איתמר'

סימניות

על השולחן הקטן ב-'חדר הקריאה' בצימר הספרים, תוכלו למצוא קלסר עב-כרס ובתוכה תערוכה, לה אנו קוראים 'סימניות'.
זאת היא תערוכה דינמית המשתנה כמעט מידי יום. כל יום מתווספים פריטים חדשים לאוסף.
ניתן למצוא בה חפצים מוזרים ומיוחדים, אותם אני מוצא יום יום בספרים, בהם משתמשים אנשים כדי לסמן בספר את המקום בו הם נמצאים בזמן הקריאה: כרטיסי רכבת, צילומים, גזרי עיתון, פרוספקטים, מעטפות, גלויות, כרטיסי ביקור, דפים, מסמכים, קבלות, מדבקות וכדומה. כל מה שאדם מוצא בסביבתו הקרובה, ודוחף בין הדפים.
ביקור בתערוכת 'סימניות' נותן הצצה נדירה לחיי היום יום של 'אנשים קוראים' החל מתחילת המאה ה-20 ועד ימינו.
בדפי המידע הקרובים נביא לכם כמה דוגמאות של 'סימניות' כאלה שנמצאו בתוך הספרים.

הספר 'ממחשך לאור יום' יצא לאור בשנת 1995 בהוצאת ארגון 'ההגנה' - גוש דן. אני בטוח שרובכם לא ידע כלל כי ארגון 'ההגנה' היה עדיין פעיל בשנות ה-90' בגוש דן, וייתכן כי הוא עדיין פעיל...
רוב הסיכויים שהספר לא הגיע כלל לחנויות הספרים, ולא נמכר לציבור הרחב, אלא חולק כמתנה לותיקי האירגון. ואכן, העותק שהתגלגל אלי ניתן בשנת 1999 ל-'אדיר, לאות הערכה מרפאל'.

בתוך הספר הייתה 'סימניה'. גזיר נייר בו רשם אדיר, באיזה עמ' בספר נכתב על אירועים הקשורים אליו, ואפילו ציון כי בעמודים 104, 109 - "מופיע שמי..."


 איפה אתם בחנוכה?


חדר השינה בצימר הספרים 

צימר הספרים של איתמר
אין עוד מקום כזה בעולם...

 
חדר הכניסה
 
חדר הקריאה
 
כניסה לחדר השינה
 
חדר הקריאה

רוצים להעניק למישהו מתנה שהוא לא ישכח לעולם?
מתנת יום הולדת, יום נישואין, שי לחג!
"התענגנו על כל רגע!" "נפלא!"
"אנחנו עוד נחזור!" "כמעט ואין מילים
לתאר את העונג, את הנחת, את היופי
ואת ההתרגשות..." [זה מה שכתבו
לנו בספר האורחים של הצימר].

ראו מה כתבו עלינו באתר 'מפה', ובאתר 'מרמלדה'

 מפה - מסעדות,צימרים,טיולים מומלצים  
מפה  מרמלדה
לחצו על סמל האתר


פינת ח. נ. ביאליק

 'צימר הספרים של איתמר'
 נמצא על גג בית בכרם מהר"ל בהרי הכרמל.
יש בו חדר שינה, חדר קריאה, פינת אוכל, מטבחון ושירותים.
בחוץ יש מרפסת גדולה מקורה עם כיסאות נוח ושולחן אוכל.


המרפסת של הצימר

בכל החדרים יש כאמור הרבה ספרים!
הצימר מתאים בעיקר לזוג, אבל יש אפשרות לאורח נוסף
עם הוספת מזרון בחדר קריאה.
יש ספרים בכל התחומים כמעט, קריאה, נוער, ילדים,
מדע בדיוני, היסטוריה, אמנות, יהדות, ביוגרפיות ועוד.
[מומלץ לראות את הצילומים באלבום של הצימר בדף פייסבוק שלי]
מחירים = 500 ש"ח באמצע השבוע, 600 ש"ח בסוף שבוע
[עם הנחה על כמה לילות].

פרטים בטלפון 04-6399749, 0522-585787


הנוף ממרפסת הצימררוצים לשמוע הרצאה של איתמר?

בהרצאה 'מיומנו של מאתר ספרים'
מספר איתמר על כמה מהבקשות
המוזרות והמשעשעות שהגיעו אליו.
ניתן להזמין את איתמר להרצאות -
קיבוצים, חוגי בית, חברות היי-טק ועוד.
התקשרו לטלפון 04-6399749!

מיכל כתבה לי:
"איתמר, רציתי להודות לך על ההרצאה המרתקת שנתת בביתי. 
הרעיון הראשוני, הגשמת החלום להיות מאתר ספרים,
ובעיקר הרפתקאותיך במרדף העולמי אחרי הספר 'הקרן הירוקה',
השאירו אותנו פעורי פה ונרגשים.
גם אחרי שהלכת, עוד שעה ארוכה, ישבו הנוכחים והעלו חוויות מסיפוריך.
תודה, תודה תודה..."

מחפשים מתנה?

הנה רעיון למתנה 'מדליקה'!

אנו מציעים לכם לשלוח ספר כשי שלא יישכח!

כל שאתם צריכים לעשות, הוא לבחור מתנה מתאימה, להתקשר אלינו, ואנו נשלח את הספר לכתובת שתתנו לנו, עם ברכה מתאימה.

     
 המתנה לילד  המתנה לנער  המתנה למבוגר המתנה שאזלה...
אם יהיה לכם מזל, ישאר לכם עותק אחד...

הוצאת הספרים של איתמר הוקמה כדי לשרת צורך בקרב קוראים רבים,
לקרוא ספר אהוב מילדותם, בדיוק באותה מהדורה בה קראו אותו
לפני עשרות שנים. הוצאת הספרים שלנו תוציא את הספר לאור בדיוק
כפי שהיה אז. בדיוק כמו שאתם זוכרים אותו!
את הספרים, אותם הדפסנו מחדש, ניתן למצוא  רק
בחנות הספרים של איתמר
04-6399749

יהושע הפרוע

"הי מדוע, יהושע כה קרוע ופרוע?ציפורנים וידים לא נטל כבר שנתים". הספר "שטרובלפטר" נכתב וצוייר על ידי הרופא הגרמני היינריך הופמן כמתנה לבנו בן השלוש.

לא ניתן למצוא את המהדורה החדשה של 'יהושע הפרוע' בשום חנות אחרת. להזמנת הספר לחץ על חזיתו

 


ספרים נוספים במצב חדש המצויים ברשותנו

   
להזמנת ספר לחץ על חזיתו או בטלפון 04-6399749 
 

 


     

 

עוד מאות 'ספרים מומלצים' כאלה ממתינים לכם במדור 'ספרים מומלצים'
באתר האינטרנט שלנו. למעבר לאתר לחצו

כאן!

"הספרים המומלצים"
חנות הספרים  שלנו באינטרנט

באתר האינטרנט 'חנות הספרים של איתמר' מסתתרת חנות פעילה במיוחד, בה מבקרים אלפי אנשים במשך החודש. חלק מהאנשים מחפשים ספר מסויים, ולשם כך הם נעזרים במנוע החיפוש המשוכלל שלנו ומגישים בקשה לאיתור הספר, חלק קוראים להנאתם את שנכתב בפורום 'מועדון הקוראים', או סיפורים חדשים במדור 'מיומנו של מאתר ספרים'.
מאות אנשים עוברים כל יום על מדור 'ספרים מומלצים'. דמיינו לעצמכם שולחנות תצוגה עצומים, וחלונות ראווה גדולים, בהם מוצגים לראווה מיטב הספרים שהגיעו אלינו.
במדור 'ספרים מומלצים' תוכלו לראות את עטיפות הספרים, תיאור של תוכנם ועוד פרטים ביבליוגרפיים. ליד כל ספר מצוין מחירו ומצבו. הספרים במדור 'ספרים מומלצים' הם תמיד במצב טוב מאוד, אלא אם כן נכתב אחרת. מרוב הספרים יש לנו עותק אחד בלבד, ואנו ממליצים להזמין את הספר בו אתם חפצים מייד.

הנה דוגמא לספרים חדשים במדור ספרים מומלצים:

       
       למעבר למדור 'ספרים מומלצים' לחצו על אחד הספרים,
או כנסו לאתר ['איתמר' בגוגל].מה עושים
1935 אנשים כל בוקר ?

הם קוראים!

צירוף מקרים.../ איתמר לוי
[פורסם בפייסבוק בתאריך 09/11/10]

ענת התקשרה להזמין אותי להרצאה.
'מדובר ביום הולדת 60 של בעלי', היא אמרה לי.
רשמתי את התאריך ואת הכתובת ועמדתי להיפרד ממנה.
'כבר דיברתי אתך פעם', היא אמרה לפתע. 'זה היה בדיוק לפני עשר שנים. התקשרתי לבקש ממך ספר אותו רציתי לתת לבעלי מתנה ליום הולדת 50.'
'ומה קרה אז?' שאלתי.
'לא היה לך הספר, ואני נתתי לו מתנה אחרת.'
'באיזה ספר מדובר?' הסתקרנתי.
'זהו ספר ילדים באנגלית' היא אמרה לי. 'בזמן הצנע הוריו נסעו לקרובי משפחה באמריקה, ושם הוא קיבל את הספר מתנה. הספר הגיע אתו חזרה ארצה, אך במשך השנים נעלם.'
סיפרתי לענת על השירות שיש לנו באתר האינטרנט הבינלאומי - 'יבוא אישי' בעזרתו אנחנו מוצאים לאנשים בארץ ספרים באנגלית או בכל שפה אחרת. 'תני לי את הפרטים, אולי נצליח להביא לו את הספר ליום הולדת.'
הזמן דחק. נותרו שבועות בודדים עד הטקס החגיגי. דורית, שמנהלת את האתר הבינלאומי לא הצליחה למצוא ספר בשם שענת נתנה לי:

A Day in the City

אך מצאה ספר עם שם דומה:

A Year in the City

שלחנו לענת סריקות של הספר, והיא הראתה אותם לבני משפחה אחרים. כולם  קבעו פה אחד - זהו הספר המבוקש. כדי לזרז את התהליך, נשלח הספר מארה"ב אלי, וכשהוא הגיע ארזתי אותו בנייר חום, ולקחתי אותו אתי ליום ההולדת.
ההרצאה עברה בנעימים. ראיתי את חתן השמחה יושב מולי ומקשיב בעניין רב. בסוף ההרצאה, לפני שהקהל התפזר, ביקשתי לספר להם סיפור נוסף. סיפרתי להם על האשה שהתקשרה אלי לפני שנים לחפש ספר מתנה לבעלה. סיפרתי להם איך היא התקשרה אלי בימים האחרונים, כעבור עשר שנים, וביקשה שוב שאחפש את הספר. הסברתי על השם השגוי שנתנו לנו, ועל הספר שמצאנו, ואיך הוא הגיע בימים האחרונים אלי. ואז הזמנתי את בעל השמחה להתקרב. הוצאתי את הספר העטוף והגשתי לו.
הוא נראה מבולבל.
לא היה לו מושג במה מדובר.
הוא קרע את הנייר החום, הביט בספר, וחזר להיות ילד בן שבע.
מרוב התרגשות, הוא הרים את עיניו אלי ואמר לי: "צירוף מקרים מוזר, גם אשתי התקשרה אליך לפני 10 שנים ובקשה ממך למצוא עבורי ספר ילדים...'

מזל טוב יוסי, אני מקווה שנרגעת..
רוצים גם לקרוא כל בוקר? רוצים לראות כיצד הגיבו הקוראים על הסיפור?
לחצו על הסמל, או חפשו 'איתמר לוי' בעברית.
אתם כבר תזהו לבד את האיתמר לוי הנכון...
נשמח לצרף אתכם ל-1935 החברים שכבר יש לנו!

 

זה מה שקורה אצלנו בפייסבוק כמעט כל בוקר...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ארבע חנויות לשירותכם

החנות בזכרון


 לחיצה קטנה על הצילום, או התקשרו לטלפון 04-6399749

החנות באינטרנט 


לחיצה על חזית הספרים תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים שלנו באינטרנט

החנות הבינלאומית


Book Shelf

לחיצה כאן תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים באנגלית.

צימר הספרים של איתמר


אין עוד מקום כזה בעולם...ארכיון דפי המידע

לבקשת רבים אנו מביאים כאן קישורים ל-80 דפי המידע הראשונים:  ח. נ. ביאליק, לאה גולדברג, נחום גוטמן, טעויות בספרים, יאנוש קורצ'וק, שלום עליכם, אלוהים בספרים ועוד. לחיצה על הקישור תעביר אתכם לדף המידע המתאים.

שימו לב! חלק מדפי המידע נכתבו לפני שנים רבות.

 1. גן גני  2. חגים  3. מדינאים  4. אמנות  5. 'בלשים'
 6. קוראים  7. ביאליק  8. צנזורה  9. מכתבים  10. מילונים
 11. דף הילד  12. תנ"ך  13. הומור  14. השואה  15. העצמאות
 16. קיבוצים  17. דודה לאה  18. גוטמן  19. ספורט  20. צמחים
 21. בעלי חיים  22. מסעות  23. טעויות  24. רפואה  25. הרצל
 26. ריגול  27. פסבדונים  28. נער-סופר  29. הספרן  30. זוגות

 31. טרומפלדור

 32. שירה  33. ז'בוטינסקי  34. תיאטרון  35. שלום עליכם
 36. קהל  37. אלוהים  38. עיתונים  39. קורצ'אק  40. הקשרים
41. עינים זרות  42. אוריאל אופק 43. משפ' דיין  44. קניון ספרים  45. 1952
 46. בן גוריון  47. יומן  48. שקספיר  49. טלפיר  50. החלוצות
 51. מערכות  52. מד"ב בא"י  53. צנחנים  55. פלילים  56. מציאות
 57. המבחר  58. עטיפות  59. מלחמות  60. צילומים  61. ברל
 62. עליזה  63. ש. שלום  64. חלומות  65. השואה  66. אסירי ציון
 67. ברנר גנסין  68. מדע בדיוני  69. עם הספר  70. דבר לילדים  71. המתנדבים
 72. תרצה  73. הסתלקות  74. קאפקא  75. ראובני  76. רובינא
 77. אמיל  78. אבן שושן  79. דבורה  80. אנציקלופדיה  
         
         
         
         
         

המשך יבוא...מה בדף המידע הבא

     

רוצים לנחש?הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן