דף מידע מספר 106   

10 יולי 2014

ברוכים הבאים
לדף המידע של איתמר


שירת הצלם
ספריו של פטר מירוםהשורש

פטר נולד בשנת 1919 בגרודיאדס, גרמניה. בשנת 1934 והוא כבן 14, עלה עם אביו ועם אמו החורגת לארץ ישראל. תחילה התיישבה המשפחה בקרית ביאליק. פטר הצעיר נשלח ללמוד בבית-ספר מקצועי. כמו בסיפורי האגדות של האחים גרים נאלץ הנער לברוח מביתו בגלל אכזריותה של האם החורגת. הוא צרר מעט בגדים וספרים ונסע לעיר הקרובה - חיפה. ניסיונותיו למצוא עבודה בכרך הגדול כשלו, והוא מצא עצמו ברכבת לחדרה, ואחר כך צועד קילומטרים לאורך המסילה, עד לכרכור, בה הפך לפועל אצל איכר מתושבי המקום. הוא ישן במתבן, ועבודתו הייתה להוביל את החלב למרכז הכפר כשהוא רכוב על חמור.  לאחר שלושה חודשים, הגיע הנער לתל יוסף בעזרתו של חבר, והוא בן שבע עשרה. שנה שלמה מחייו חי פטר בתל יוסף, ואחר כך שלושה חודשים בדגניה ואז גמלה בו ההחלטה כי הוא מעדיף לחיות בקיבוץ גדול, אבל צעיר, שזה עתה קם. מזכירות הקיבוץ המאוחד אליה פנה, נתנה לו לבחור בין חולתה לגינוסר.

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו

חולתה
קיבוץ בעמק חולה. משתייך לתק"מ. מקור השם: ימה של חולתא - הוא אגם חולה שיובש. נוסד ב-1936, בידי קבוצה של עליית הנוער מגרמניה שאליה הצטרפו חברי נוער עובד מארץ ישראל. במשך השנים קלט עוד גרעינים של הנוער העובד. ב-1946 עבר למקומו הנוכחי. חברי הקיבוץ סבלו ממחלת הקדחת, שנגרמה על ידי יתושים שקיננו בביצות חולה. ערב מלחמת העצמאות שימש הקיבוץ בסיס למחלקת פלמ"ח. במלחמת העצמאות עמד בקו החזית מול הפולש הסורי. עד מלחמת ששת הימים סבל מדי פעם מהתנכלויות הסורים שמעבר לגבול. שטחו 6000 דונם. מונה כ-500 נפש. מפעל לנעליים [נח - נעלי חולתה]. במקום: בית טהון - מוסיאון לטבע על שם ד"ר י. טהון, ממנהיגי הציונות. 'בית צבי' - מועדון לזכר חברי הקיבוץ שנפלו במערכות ישראל.
[המידע נלקח ממהדורה משנת 1985]

פטר עבד בכמה תפקידים בימיו הראשונים בחולתה, אבל עד מהרה הצטרף לצוות הדייגים של הקיבוץ, ובמשך שבע-עשרה שנה היה דייג, עד ייבושו של האגם. פטר רכש מצלמת כיס ראשונה והחל לצלם כחובב.  את מצלמת הלייקה הקטנה החזיק בכיסו כשיצא לעבודה עם חבריו הדייגים באגם החולה. מרבית התמונות שצילם, צולמו מתוך סירת הדייגים, שעה שחבריו הדייגים אכלו ארוחת צהריים: ציפור שרגלה נתפסה ברשת הדייגים, להקת ציפורים מחכה לאוכל סביב הסירה, משפחת דגים בזמן הטלה. את השכלתו המקצועית רכש בכוחות עצמו מספרות מקצועית, ממגזינים ומשנתונים בינלאומיים לצילום. 
     
צילום: פטר מירום 

בשנת 1957 יצא הדייג, חבר קיבוץ, להשתלם במשך כשלושה חודשים בצילום בפריז. הוא עבד במעבדת צילום שפיתחה והדפיסה תמונות לצלמי העיתונות החשובים של התקופה, ביניהם אנדרה קרטייה-ברסון. אחרי שובו לישראל גמלה בלבו ההחלטה להפוך את התחביב למקצוע, ולהקים ענף צילום בקיבוץ. באותה שנה הוצגו תצלומים מסדרת 'שירת האגם הגווע', המתעדת את ייבוש החולה, בתערוכה במוזיאון. בשנת 1960 יצא לאור הספר 'שירת האגם הגווע' שהיה לאחד הספרים החשובים בתולדות הצילום המקומי.


דייגי חולתה
כפי שמופיעים בספרו של ברסלבסקי
'הידעת את הארץ', בלי ציון שם הצלם.המשורר
[על כתיבתו של פטר מירום]

פטר מירום ידוע לכל כצלם,
והוא אף זכה על כך בפרס ישראל לצילום לשנת 2010.
מעטים יודעים כי מירום ניסה כמה פעמים את כוחו גם בכתיבה.
את ספרו הידוע ביותר 'שירת האגם הגווע', כתב בעצמו.

"דפים אלה הם הדו-שיח האחרון ביני ובינו - האגם. עשרים שנה נהגתי להפליג במימיו בתורי אחרי הדגה. לילות החושך, ימי השמש הלוהטת וגלי סערה הם אשר קשרו בינינו. אין אני מנסה להציג כאן סיפור מושלם, אלא גומות-חן של האגם, כפי שנראו בעיני אחד מאוהביו. ממלא אני בחיבה חובת ידידות ומקדיש ספר זה לשירתו, בתקווה שתדבר גם אל לבכם.
אהבנו להלך לחופו, צעירים יחפים בין עשבים לחים, על גבי חלוקים שחוקי-גאוותו של אגמנו הקטן - אגם החולה. עתים, בגבור החום, היינו משתרעים במדשאה הירוקה תמיד ומליטים פנינו הלוהטים ברעננותה הקרירה. בלילות ירח של קיץ היינו משליכים מעלינו את יתר לבושנו ופוסעים הלוך והרחק מן החוף...
בצהרים עגנה סירתנו ליד 'אי' של שושנים... אנו בולעים מן הלחם שבצענוהו בחיפזון, לועסים ומעלעים ומסכמים סיכומו של בוקר, והעינים השטות על פני המים הרוגעים עוקבות אחר זוג שפיריות הנחות רגע על עלה שושנה, ומייד מתעופפות אווריריות ושקופות. שלדג עומד ברום מוכן לצנוח על טרפו. חם, האוויר רוטט ולבנו שבוי.


צילום: פטר מירום

בסבך הצמחייה נרקמים חיים בהסתר למחצה. עכביש פרש קוריו, ברווזי הבר בנו קינם, שפמונים חלפו בגדה, וטרם שחר רעפו טללים על הכל. ובעדשות רסיסי הטל משתקפים שמים וארץ זכים כאגדה.
מדובבת שפת האגם, מספרת על רועים שצעדו בשביליה, על מים שהציפו מדי חורף ונסוגו אחור בתום הגשמים, מעיינות זעירים, דשא היבלית, חלוקי נחל או אדמת ביצה ריכה וטובענית - אנו שומעים וחשים כל אלה בלילות של דייג בחוף ובשעת משיכת חבל עבה נוטף מי בוץ, הקשור אל רשת, שהיא פעמים עמוסת שלל ופעמים ריקה להכעיס. הלילה קר, הכתפים צבות, לא בנקל מוותר האגם על רשת ודגתה והוא דבק בה באצבעות הטין שלו.


צילום: פטר מירום

בפינות נידחות באגם,
במבואות הנחלים,
פרה ורבה הדגה,
מתרוצצים המוני
הדגיגים.
ציפורים לאלפים אורבות להם
וזונקות דורסנית.
ברום הרקיע חגות ציפורי הנוד בדאייה מלכותית.
ובבוא האביב, בעתרת הצמיחה,
בירוקת הדחוסה עוסקים הכל, הטורפים והנטרפים - בפרייה ורבייה."

 
צילום: פטר מירוםמי אתה, ידידיה?

פטר מירום הקפיד לעבוד על ספריו עם מיטב הכותבים:
חיים גורי, משה בן שאול, ס. יזהר, נתן יונתן, בינה אופק, רנה שני ועוד.
דווקא את ספרו הידוע ביותר כתב פטר מירום בעצמו,
אך כיוון שחש כנראה חוסר בטחון בכתיבה,
ביקש מאחד מחברי קיבוצו, ידידיה פלס, לעבד את הטקסט.
אותו ידידיה פלס ערך גם ספר אחר של מירום - לשמש.


לשמש :שירות ותשבחות: ליקט ותרגם ידידיה פלס

 

ידידיה פולרסהיים נולד ב – 26.12.1919 בהמבורג שבגרמניה לאביו מיכאל ולאמו מרגלית. סבו בא מבית דתי, משכיל, וסבתו היתה ציונית אדוקה. עם עלית הנאצים לשלטון בגרמניה ב-1933 החליטה המשפחה לעלות לארץ ישראל.   ראשונים עלו סבא וסבתא והכינו את הבית בחיפה. כעבור כחצי שנה עלו לבדם הילדים - ידידיה בן ה-13 ואלישבע אחותו, בת ה-12 . מקס - אחיו התאום של ידידיה - נשאר בגרמניה ונרצח על ידי הנאצים. אירוע שלא הרפה מידידיה  כל חייו.

בארץ למד בבית הספר הריאלי בחיפה, משם עבר ללמוד חקלאות, כדי להכין עצמו לעבודת האדמה, בבית הספר החקלאי בכדורי. לאחר הכשרה בנען, הגיע לקיבוץ לחולתה, בסתיו 1939. תחילה עבד זמן מה במכבסה ואחר כך כרועה צאן. ידידיה היה 'תרבותניק' בכל נפשו. הוא הכין את החגים בקיבוץ, כתב פזמונים, תרגם שירים ועוד. ב-1943 נשלח לסמינר מדריכים של עלית הנוער, ובשובו, לאחר תקופה קצרה של הדרכה, היה רפתן לצד המשך פעילותו התרבותית. האגדה יודעת לספר כי המשורר נתן זך התערב בשבילו באספת הקיבוץ, כדי  לשכנע את החברים האחרים  לשלוח אותו ללימודי ספרות. ידידיה התקבל כסטודנט מן המנין בחוג לספרות של אוניברסיטת תל אביב, ותוך כדי עבודתו בהוצאת הספרים של הקיבוץ המאוחד, השלים בהצטיינות לימודי מוסמך בספרות ימי הביניים. במשך כ-20 שנה, עבד בהוצאת הקיבוץ המאוחד במדור לספרות יפה.

באוגוסט 1994, יצא ידידיה עם אורח מחו"ל לסיור אופניים בשמורת החולה. באותו יום חם ומעיק, נתקף באירוע מוחי ממנו לא קם יותר על רגליו – הוא לא דיבר ולא אכל מאז, והיה משותק בכל גופו. רק מוחו נשאר ללא פגע, צלול וחד. בשנים הראשונות למחלתו המשיך לכתוב ולתרגם בעזרת המחשב, ובסיועה הנאמן של רעייתו.

ב-7 באפריל 2005 נפטר ידידיה פלס והוא בן 85.ייבוש ים סומכי

ספרו של מירום 'שירת האגם הגווע' נע על שני צירי זמן - לפני ואחרי.
החיים והצמחייה באגם לפני ההחלטה על ייבושו, ומה עלה בגורלם
תוך כדי ואחרי הייבוש.

 "לב מי לא ינהה אל ירכתי נופו של עמק החולה..." כותב י. ברסלבסקי בספרו 'הידעת את הארץ?' בשנת 1940, "אל שטחיו הירקרקים-הבהירים, אל פלגיו העשירים והמרנינים, אל חורשות עצי הפרי ועצי הנוי, הזרועות בו איים איים לכל מלוא רוחבו, אל מקורות הירדן הגדולים והעצומים, אל חרמון ושלג העולמים הרובץ על פסגותיו, אל תלי הגעש המזדקרים מתוך הרי הגולן או הבשן, אל המקומות ההיסטוריים הקדומים, אל מבצרי נוסעי הצלב הנישאים..."  
להזמנת הספר לחץ על חזיתו

השם חולתה ניתן לאיזור ים סומכי רק בתקופה ההליניסטית, בימי מלכי תלמי, כאשר כבש אלכסנדר מוקדון את צור. לאחר המלחמה בין אנטיוכוס השלישי ותלמי, הקים אנטיוכוס המנצח את אנטיוכיה ודפני בדן, או כפי שמופיעה בתלמוד - חולתא דאנטיוכיא. כאשר השתלט הורדוס על האיזור הוא הושיב בעמק יהודים מבבל שפיתחו את גידול האורז.
בימי שלטון הערבים גידלו בעמק כותנה, אורז וגומא לתעשיית נייר, מחצלות וחבלים.
לפני מלחמת העולם הראשונה קיבלו שני לבנונים זכיון על החולה מאת התורכים. בשנת 1934 רכשו קק"ל והכשרת הישוב זכיון על החולה והחלו בפעולות ייבוש חלקיות. מפעל הייבוש הושלם בשנת 1955.

בשנת 1946 פרסם הארכיאולוג היהודי נלסון גליק את ספרו הסוקר את נהר הירדן. "לאחר זרמו קצת פחות משנים עשר ק"מ," כותב גליק בפרק הנקרא 'ארץ האגמים', "נשפך הירדן, שנוצר זה עתה, אל ים החולה... היינו ים סומכי. צורתו כתבנית משולש. אורכו ורחובו כ-5 ק"מ בקצהו העליון ומשם הוא מצטמצם והולך עד כדי נקודה אחת שבקצהו הדרמי. עומקו משתנה בחלקיו השונים בין 3 לבין 5 מטרים. לאחר שהחליף כוח באוצר מים גדול זה עוזב הירדן את ים חולה כשהוא שלו למדי ועוצר ברוחו, ומגלגל זרם קבוע למדי מהלך 3.25 בקירוב."


עדר תואים בביצות החולה. תמונה מתוך ספרו של גליק 'הירדן'.
להזמנת הספר לחץ על התמונה.

בספרו 'שירת האגם הגווע' מספר מירום על חיי הטבע, ועבודת הדייגים באגם, עד  שמגיע הגרוע מכל, והשמועות הופכות לעובדות - ייבוש החולה מתחיל.

"לבסוף קרה הצפוי.
ואף על פי כן בא במפתיע, חוטפני, אימתני - כמות אדם אהוב אחרי מחלה ממושכת. הבקיעה מפלצת הפלדה וגזרה גזרתה בתוך תוכו של האגם. המים שאך תמול היו צלולים, נהפכו לבליל של חלקיקי בוץ, בשעה שהמחפר חפר ושסע, גזר וכרת וניתח ללא רחם, לפי הקו המותווה ועל פי התיכנון הקר והמחושב.
אך בצל המחפר התנהלו עדיין החיים כסדרם. האדמה נחפרה מתחת לפני המים, הצינורות הובילוה והניחוה הרחק אי שם, שוב מתחת לפני המים, ומעל לא ניכר דבר, ומרום העמודים צפו הציפורים בנחת וללא מורא בצב הענק הזוחל בסבך וחודר לאגם ומרתיחו."


צילום: פטר מירוםפרסום ראשון!

חבקוק הקטן

שיתוף הפעולה בין פטר מירום למשורר נתן יונתן היה מוצלח במיוחד.
ספרם המשותף משנת 1963  'לילך מקבוצת אילנות' זכה להצלחה רבה.
היה זה ספר מצולם על חיי הילדים בקיבוץ.
בדרך הטבע היה אמור להיות לו המשך.

בוקי בועז, אספן של צילום ישראלי,
שקיבל לידיו את הזכויות על צילומיו של פטר מירום,
מצא בין ניירותיו הכנה לספר ילדים נוסף סיפורו של ילד-פלד,
עשוי מתכת בשם חבקוק, מעין פינוקיו בגירסה ישראלית.
בוקי מצא את הדפים עליהם הדפיס נתן יונתן את סיפורו,
ואת החוברת בה הדביק מירום וגזר את הצילומים כפי שהתכוון שיופיעו בספר.
מאחר והספר לא הגיע מעולם לדפוס, ניכרות בו בעיות עריכה
גם בטקסט וגם בבחירת הצילומים.
ייתכן וכוונתו של נתן יונתן הייתה לקרוא לספר 'קורות חבקוק הקטן'.
אנו מביאים ב'דף המידע של איתמר' קטעים נבחרים מהספר
בפרסום ראשון!
באדיבותו של בוקי בועז.


חבקוק הקטן
כתב: נתן יונתן
צילומים: פטר מירום

בין ענני קיץ קלים
וקני גומא חלילים
מקום שם רוחות שמים
בגלי המים שיחקו -
עמד חבקוק:
ילד-פלד
ידיו מתכת
גליו מתכת [צ.ל רגליו?]
ואינו יכול ללכת
בין קנה וסוף
הסתכל, עצוב
לא ליטוף


לא נישוק
לא חיבוק
כך עמד
לבד
חבקוק.

יום אחד הוא נזכר
מעשה בנגר,
שקראו לו ג'פטו הטוב:
הוא בנה בביתו
בובת עץ
ילד-לץ

וקרא לבובה
כינוי של חיבה - פינוקיו
קטן ושובב.
ופינוקיו הקט
התגנב יום אחד
נעלם
לשוטט בעולם הרחב...

כה חשב חבקוק וגמר גם הוא אומר
לעזוב לזמן מה את הסוף והגומא
ואחר כך לשוב ולכתוב ביומן
את קורות חבקוק הקטן.

אז חבקוק, עם בוקר
סידר את התסרוקת,
קשר לו סרט צבעוני ובהיר
לאורי ולמירה
אמר - אני העירה!
הולך לי לטייל לבד בעיר!
באוטובוס ישב לו
ובראשו חשב לו:
אם הנהג יגיד לו איפה הכרטיס
אז הוא יפרוץ בבכי
ובדמעות על לחי
יגיד שהוא נפל לו מהכיס...

הוא נשאר לבדו בעיר הזרה
איזה פחד!
הו איזו גבורה!
אסתתר פה מעבר לג'יפ ואציץ
כך אמר בלבו האמיץ.
כרכרה וגם סוס
איזה גודל של סוס
פתע טס אוטובוס
ואחריו רודפת
מונית מטורפת.

תל אביב
המוני תושבים
שוק הכרמל
שוקק והומה התרגשות
קול שקשוק
ובאמצע השוק
מסתובב חבקוק.
בלי ארנק. בלי פרוטה.
מי יקנה לו גלידה
מי יתן לו ליקוק?

אולי אינני יפה מאחור
אבל מי זה יכול לבחור
גב אחר?
מי מוכר?
כזה אני.
רזה אני
רבע איש!
אך מוכרח לעבור את הכביש.
תנו לי יד אנשים
כי בגודל שלי
קצת מפחיד לעבור את
הכביש הראשי.


הצלם
מר סאלאם אמר לי: חינם
נצלם לך, ילד, את כל הפנים!
יראו אותך בעיתונים.
תעמוד!
אל תזוז
תחייך למכונה
עוד שעתיים תיקח התמונה.

שתי ילדות
באו. נגעו.
- מי אתה?
מי?
- שמי חבקוק.
הן צחקו:
ילד מוזר
ראש של נייר
אף מצוייר
גוף של בקבוק
ושמו -
ח-ח-ח-
איזו בדיחה!
שמו חבקוק.

תעה חבקוק לבדו בקריה
עד שבא אל הים
וכיוון שהיה
די חלש בשחיה
הוא שכב על החול
הגלים הקטנים ליקקו את גופו
הגלים אהבו את רגליו היחפות
זה נתן לו ליקוק
זה נתן לו דיגדוג
ולחש: זה נעים לך?
כן חבקוק...?

לפני שחבקוק ישוב
עוד יבקר מקום חשוב,
נורא חשוב [תנחשו -]
מה זה יכול להיות?
מובן שגן חיות...

היה עוד בוקר, טל, קריר
הוא לא רצה עוד להעיר
את הדודים שומרי הגן.
הוא לא חיכה.
דחף בשקט את הדלת
נכנס, הגיע אל השלט
בכתב ענק כתוב היה
איפה שגרה כל חיה.


השקנאי העצוב
הסתכל מן הכלוב
ושאל:
תגיד ילד חכם
מתי אוכל
לשוב לאגם?

אמרו הקופים
בקול חרישי
אנחנו כמעט כמו אנשים
אנחנו רוצים לצאת לחופשי...

זה הנמר
עיניים יפות
שניים טורפות
חבקוק - הזהר
נמר נשאר תמיד נמר!

...

כאן חבקוק כבר שב לו
באוטובוס ישב לו
ובלבבו חשב לו - מה יכריז
אם שם! ליד ראש פינה
יגידו לו: שמע קטינא
תגיד לי קטינא, איפה הכרטיס?
אז הוא יפרוץ בבכי
ובדמעות על לחי
יגיד שהוא נפל לו מהכיס...שנתון ישראל

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו
 בדצמבר 1962 התפרסמה בעיתון 'דבר' ידיעה על כך שקיבוץ חולתה, ייסד הוצאת ספרים בשם 'אגם', שמטרתה להוציא לאור ספרי אמנות ותצלומים. הספר הראשון היה 'שנתון ישראל לאמנות הצילום'. בספר - 146 תצלומים של 75 צלמים. הספר הודפס ב-10,000 עותקים.
"שנתון ישראל לאמנות הצילום", כתב העורך פטר מירום בהקדמה, "היה חלום שרבים מהצלמים הישראליים נשאו עמם במשך השנים האחרונות וזמן רב מורגש הצורך בבמה שתציג את מיטב העבודות בשטח זה לפני הקהל הרחב ותקבע רמה אמנותית בצילום..."
מירום בחר בקפידה את הצילומים. הוא לא היסס למזג בין צלמים ידועי שם, לבין צלמים אלמוניים, כל עוד צילומיהם עמדו בסטנדרטים הגבוהים שהציב. בין הצלמים המקצועיים ניתן למצוא את מיכה בר-עם, אסף קוטין, דניאל רוזנבלום, בוריס כרמי, סם פרנק, נחום גוטמן [הצלם], וורנר בראון, רודי ויסנשטיין ועוד.


זוג שפיריות בשעת הטלת ביצים.
התמונה צולמה בגליל העליון במים
רדודים של מעיין עם עדשה מקרבת.
פטר מירום נכנס למים וצילם בהחזיקו
את המצלמה בגובה פני המים.

חוליה בשרשרת

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו

 "הכרך השני של 'שנתון הצילום' הוא המשך טבעי של קודמו וחולייה בשרשרת הכרכים העתידים לבוא..." כתב פטר מירום בהקדמה לשנתון הצילום מס. 2.
התעניינותם של צלמי ישראל, ושאיפתם להשתתף בשנתון החדש הייתה מפתיעה. מאות צילומים נשלחו במעטפות גדולות לקיבוץ חולתה, והגיעו לשולחנו של העורך, המו"ל, הגרפיקאי, המביא לדפוס, המפיץ וכו'.
"עם ריבוי החומר העומד לרשות העורך, קשה הבחירה יותר ויותר, ולמעשה מוצגים רק תצלומים המצטיינים ברמתם, ואילו רבים אחרים, שאינם נופלים בהרבה מהם, מוחזרים בגלל חוסר מקום..."
בין הצלמים: בוריס כרמי, יהודה סופרין, מיכה ברעם, אהרן פילץ, ברוך רביב, פטר מירום ועוד.


ערב פורים ליד כיכר דיזנגוף בת"א,
בעיני מצלמתו של פטר מירום

שנתון לאחר המלחמה

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו
 בשנתון מס. 5 שראה אור בשנת 1968, הבין פטר, כי הוא חייב להתייחס למלחמת ששת הימים שזה עתה הסתיימה. את ההקדמה לספר הוא פותח בדברי ביקורת על האלבומים הרבים שיצאו לאור לכבוד הנצחון - "זרם בלתי פוסק של אלבומים ברמה בינונית ולמטה מזה..."
והוא ממשיך: "היה ברור לנו שיש להקדיש את עמודי הפתיחה של השנתון הנוכחי לנושא המלחמה. קשה לתאר עד כמה קשה היה למצוא חומר טוב ומעניין מבחינה צילומית."
36 תמונות בלבד בחר מירום, מתוך מאות התמונות עליהן עבר: מיכה ברעם, אפרים קדרון, יגאל תומרקין, פטר מירום ועוד.


העברת שבוי סורי ברחוב הראשי של קונטרה
ברמת הגולן, הונצחה ע"י פטר מירום ימים
מספר אחרי הכיבוש

שנתון טבע

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו

 בשנת 1970 ערך פטר מירום את שנתון הצילום בנושא טבע.
"כרך זה מוקדש לנושא אחד: הטבע," כתב מירום, "מבחר התצלומים הבלתי שגרתי מקיף קשת רחבה של נושאים ותחומים מן הדומם, החי והצומח - הן בצילום נוף, הן בצילום מאקרו, הן בצילום מיקרו. בכל אלה משתקף גם היפה שבטבע וגם המקורי והמפציע שבו - וכן המיוחד והמקורי שבאמנות הצילום."
בין הצלמים: חיים הרלב, יגאל לבנה, עזי פז, אהרן פילץ, יהודה פרדיס, פטר מירום ועודפטר מירום צילם את התמונה באזור החולות
בדרום הארץ עם שקיעת השמש.

     
 שנתון מס. 3   שנתון מס. 6  שנתון מס. 7הידעת
[כמה עובדות טריוויה על פטר מירום] 

 

 
 
 
 
 
 
מידע נוסף על פטר מירום ניתן למצוא בקטלוג הכללי באתר שלנו. להזמנת הספרים לחץ על חזיתם. 


הידעת

כי על הספר 'הרפתקה באגם' עם צילומיו של פטר מירום חתום סופר בשם: ה. רזי, שהוא שם בדוי לסופר ס. יזהר.

הידעת
כי כאשר חיפש פטר מירום סופר/ משורר אשר יכתוב את הטקסט לספרו 'השורש', הוא פנה תחילה ללאה גולדברג. אלא שהיא הייתה חולה, והוא פנה לאברהם שלונסקי. החומר שכב אצלו כמה חודשים, ואז פנה פטר לנתן אלתרמן, שדחה את ההצעה על הסף. פטר פנה לחיים גורי, והאחרון כתב את השירים המופיעים בספר.

הידעת
כי תצלומים מסדרת 'שירת האגם הגווע', המתעדת את ייבוש החולה, הוצגו בתערוכה במוזיאון תל אביב לאמנות, שהייתה אחת התערוכות הראשונות של צלם ישראלי במוזיאון. התערוכה נדדה גם לחו"ל, הוצגה במוזיאון למדעי הטבע בניו-יורק, בפריס, במונטוידיאו, בבואנוס-איירס, ובלה-פאס.

הידעת
כי במשך כ-20 שנות פעילותו כצלם, מעצב, מפיק ומוציא לאור פרסם פטר מירום 34 ספרים אשר נמכרו במאות אלפי עותקים.

הידעת
כי בשנת 1974 הפסיק מירום לפעול כצלם ופתח עסק להפקה ושיווק של תצלומים מן הארכיון שלו, אשר הודבקו על לוחות דיקט.

הידעת
כי למרות שפטר מירום פרש סופית מצילום באמצע שנות ה-70', הוא זכה בפרס על מפעל חיים מטעם מוזיאון ישראל בשנת 2000, ובינואר 2010 החליטה ועדת פרס ישראל להעניק לו את פרס ישראל לצילום לשנת 2010.

הידעת
כי מירום עסק גם בסוגי יצירה נוספים: הדפסי משי, תחריטים, פסטל, אקריליק ועוד. יצירותיו הוצגו בתערוכות יחיד בבית סוקולוב (1976), בשווייץ (1979) ועוד.
קטלוג הספרים שלנו באתר האינטרנט www.itamar-books.co.il אינו קטלוג מלאי, אלא מכיל את פרטיהם של אלפי ספרים, ונועד לעזור לכם למצוא מידע על הספר שאתם מחפשים. ניתן למצוא ספר בעזרת שמו, שם מחברו, שם המאייר, או ההוצאה. אם אתם מחפשים, למשל, ספר של פטר מירום , הקישו את השם "מירום", בחרו את צורת החיפוש 'שם מאייר', ותקבלו את כל ספריו של פטר מירום אותם הכנסנו לקטלוג. מצאתם את הספר המבוקש, בו אתם מעוניינים? לחצו על הכפתור המתאים, ואיתמר ישמח לחפש את הספר עבורכם.

:חפש        
       
:חפש     
    
    
:הצג לפי    
   

   שם הספר: בשעריך ירושלים
שם המחבר: משה בן שאול
שם המאייר: פטר מירום [צילום]
הוצאה: ספרית מעריב
שנת הוצאה: 1972
תיאור: כריכה קשה, מהדורה אלבומית
תוכן: אלבום צילומים בצבע ובשחור לבן של ירושלים עם טקסט של משה בן שאול, וצילומים של פטר מירום.

  שם הספר: הטל
שם המחבר: רבינדרנת טאגורי
שם המאייר: פטר מירום [צילום]
הוצאה: דבר
שנת הוצאה: 1963
תיאור: כריכה קשה.
תוכן: 
 צילומים בשחור לבן של הטל עם קטעים מתוך גחליליות של רבינדרנת טאגורי.

   שם הספר: ארץ בראשית
שם המחבר:
שם המאייר: פטר מירום [צילום]
הוצאה: דבר
שנת הוצאה: 1965
תיאור: כריכה קשה. 100 עמ'.
תוכן:  צילומים בשחור לבן של נופי בראשית מלווים בפסוקי תנ"ך מתאימים.

    שם הספר: חצרו של קיבוץ
שם המחבר: פטר מירום
שם המאייר: פטר מירום [צילום]
הוצאה: הקיבוץ המאוחד
שנת הוצאה: 1968
תיאור: כריכה קשה, מהדורה אלבומית
תוכן: אלבום צילומים מהווי חיי הקיבוץ

     שם הספר: השורש
שם המחבר: חיים גורי
שם המאייר: פטר מירום [צילום]
הוצאה: הקיבוץ המאוחד
שנת הוצאה: 1968
תיאור: כריכה קשה, מהדורה אלבומית
תוכן: אלבום צילומי שורשים בטבע, עם שירים נלווים של חיים גורי.

   שם הספר: הרפתקה באגם
שם המחבר: ה. רזי [ס. יזהר]
שם המאייר: פטר מירום [צילום]
הוצאה: הקיבוץ המאוחד
שנת הוצאה: 1963
תיאור: כריכה קשה
תוכן: ספר צילומים מהווי חיי הילדים בקיבוץ. מעשה שהיה בילד ושמו ארנון ובים חולה.

   שם הספר: ארץ בראשית
שם המחבר: פטרם מירום, ידידיה פלס
שם המאייר: פטר מירום [צילום]
הוצאה: דבר
שנת הוצאה: 1960
תיאור: כריכה קשה. 152 עמ'.
תוכן:  אלבום צילומי שחור-לבן המתארים את חייו ומותו של אגם החולה. הצילומים מלווים במעט טקסט

כל צילומיו של פטר מירום המופיעים בדף מידע
הם באדיבות אוסף בוקי בועז לצילום ישראליPeter Merom
ספרי פטר מירום באנגלית 
וספרי צילום נוספים בחנות הבינלאומית שלנו

 

 

אגם השירים / פטר מירום
$12 ~ 43 ש"ח

הנגב / פטר מירום
$14 ~ 50 ש"ח

ישראל בעיני ישראלים
$10 ~ 36 ש"ח

Psalmist with a Camera
$14 ~ 50 ש"ח

ישראל חי
$14 ~ 50 ש"ח

לחיצה על חזית הספרים תוביל אתכם לפרטיהם כפי שהם מופיעים באתר

www.promised-book.com

ניתן להזמין את הספרים דרך האתר או להתקשר אלינו: 04-6399749בקושי נולד וכבר מומלץ...

צימר הספרים זכה בתואר 'מומלץ מפה'!!!
הנה מה שהם חשבו על הצימר:
"צימר הספרים של איתמר, הוא חנות ספרים ביתית
מרשימה שמציעה לצד מדפים כחולים גדושי כותרים
גם מקום ללון בו. הצימר נמצא בקומתו השנייה
של בית מגורים יפה במושב כרם מהר"ל.
יש כאן חדר שינה זוגי, פינת קריאה, מטבחון,
חדר רחצה ריחני ומרפסת מרווחת המשקיפה אל
מורדות הכרמל והשטחים החקלאיים שבקרבת המושב.
משקופי החלונות הכחולים, כדי החרס עטורי
הפריחה הצבעונית, הנוף והשלווה גורמים
לרגעים להרהורי כפירה בחופשה יוונית אך בה
בעת מעלים חיוך של נחת ושמחה על הצימר
הציורי הזה שיש לנו כאן."

רוצים להעניק למישהו מתנה שהוא לא ישכח לעולם?
מתנת יום הולדת, יום נישואין, שי לחג!
צימר הספרים של איתמר!
מחירים = 500 ש"ח באמצע השבוע, 600 ש"ח
בסוף שבוע [עם הנחה על כמה לילות].
להזמנות - 04-6399749, 0522-585787.

אין עוד מקום כזה בעולם...

איפה אתם בחנוכה?


חדר השינה בצימר הספרים 

צימר הספרים של איתמר

 
חדר הכניסה
 
חדר הקריאה
 
כניסה לחדר השינה
 
חדר הקריאה

רוצים להעניק למישהו מתנה שהוא לא ישכח לעולם?
מתנת יום הולדת, יום נישואין, שי לחג!

ראו מה כתבו עלינו באתר 'מפה', ובאתר 'מרמלדה'

 מפה - מסעדות,צימרים,טיולים מומלצים  
מפה  מרמלדה
לחצו על סמל האתר


פינת ח. נ. ביאליק


המרפסת של הצימר

פרטים בטלפון 04-6399749, 0522-585787


הנוף ממרפסת הצימר     

 

עוד מאות 'ספרים מומלצים' כאלה ממתינים לכם במדור 'ספרים מומלצים'
באתר האינטרנט שלנו. למעבר לאתר לחצו

כאן!

"הספרים המומלצים"
חנות הספרים  שלנו באינטרנט

באתר האינטרנט 'חנות הספרים של איתמר' מסתתרת חנות פעילה במיוחד, בה מבקרים אלפי אנשים במשך החודש. חלק מהאנשים מחפשים ספר מסויים, ולשם כך הם נעזרים במנוע החיפוש המשוכלל שלנו ומגישים בקשה לאיתור הספר, חלק קוראים להנאתם את שנכתב בפורום 'מועדון הקוראים', או סיפורים חדשים במדור 'מיומנו של מאתר ספרים'.
מאות אנשים עוברים כל יום על מדור 'ספרים מומלצים'. דמיינו לעצמכם שולחנות תצוגה עצומים, וחלונות ראווה גדולים, בהם מוצגים לראווה מיטב הספרים שהגיעו אלינו.
במדור 'ספרים מומלצים' תוכלו לראות את עטיפות הספרים, תיאור של תוכנם ועוד פרטים ביבליוגרפיים. ליד כל ספר מצוין מחירו ומצבו. הספרים במדור 'ספרים מומלצים' הם תמיד במצב טוב מאוד, אלא אם כן נכתב אחרת. מרוב הספרים יש לנו עותק אחד בלבד, ואנו ממליצים להזמין את הספר בו אתם חפצים מייד.

הנה דוגמא לספרים חדשים במדור ספרים מומלצים:

       
       למעבר למדור 'ספרים מומלצים' לחצו על אחד הספרים,
או כנסו לאתר ['איתמר' בגוגל].רוצים לשמוע הרצאה של איתמר?

בהרצאה 'מיומנו של מאתר ספרים'
מספר איתמר על כמה מהבקשות
המוזרות והמשעשעות שהגיעו אליו.
ניתן להזמין את איתמר להרצאות -
קיבוצים, חוגי בית, חברות היי-טק ועוד.
התקשרו לטלפון 04-6399749!

מיכל כתבה לי:
"איתמר, רציתי להודות לך על ההרצאה המרתקת שנתת בביתי. 
הרעיון הראשוני, הגשמת החלום להיות מאתר ספרים,
ובעיקר הרפתקאותיך במרדף העולמי אחרי הספר 'הקרן הירוקה',
השאירו אותנו פעורי פה ונרגשים.
גם אחרי שהלכת, עוד שעה ארוכה, ישבו הנוכחים והעלו חוויות מסיפוריך.
תודה, תודה תודה..."

גילי כתבה:
"תודה על הרצאה נפלאה.
עוררת בי זכרונות..."

מחפשים מתנה?

הנה רעיון למתנה 'מדליקה'!

אנו מציעים לכם לשלוח ספר כשי שלא יישכח!

כל שאתם צריכים לעשות, הוא לבחור מתנה מתאימה, להתקשר אלינו, ואנו נשלח את הספר לכתובת שתתנו לנו, עם ברכה מתאימה.

     
 המתנה לילד  המתנה לנער  המתנה למבוגר המתנה שאזלה...
אם יהיה לכם מזל, ישאר לכם עותק אחד...

הוצאת הספרים של איתמר הוקמה כדי לשרת צורך בקרב קוראים רבים,
לקרוא ספר אהוב מילדותם, בדיוק באותה מהדורה בה קראו אותו
לפני עשרות שנים. הוצאת הספרים שלנו תוציא את הספר לאור בדיוק
כפי שהיה אז. בדיוק כמו שאתם זוכרים אותו!
את הספרים, אותם הדפסנו מחדש, ניתן למצוא  רק
בחנות הספרים של איתמר
04-6399749

יהושע הפרוע

"הי מדוע, יהושע כה קרוע ופרוע?ציפורנים וידים לא נטל כבר שנתים". הספר "שטרובלפטר" נכתב וצוייר על ידי הרופא הגרמני היינריך הופמן כמתנה לבנו בן השלוש.

לא ניתן למצוא את המהדורה החדשה של 'יהושע הפרוע' בשום חנות אחרת. להזמנת הספר לחץ על חזיתו

 


ספרים נוספים במצב חדש המצויים ברשותנו

   
להזמנת ספר לחץ על חזיתו או בטלפון 04-6399749 מה עושים
2010 אנשים כל בוקר ?

הם קוראים!

איך לא חשבתי על זה קודם/ איתמר לוי
[פורסם בפייסבוק 11 נובמבר 2010]

נקודת המוצא - חלק גדול מארכיון הספרות העברית נמצא אצל אנשים פרטים או בארכיונים קטנים - מכתבים, כתבי יד, שירים וסיפורים שלא פורסמו, צילומים [גם עכשוויים וגם מהעבר], מסמכים, כרזות, סרטים והקדשות.
אלי הגיעו במשך השנים מסמכים ומכתבים נדירים בחשיבותם. כאלה שאיש לא ידע כלל על קיומם.
ראו למשל את דף מידע מס 77, בו אני מספר על מעטפה שהגיעה אלי ממשפחת רם בבאר שבע, ובה צרור מכתבים משנת תרצ"ב, החושפים צד לא ידוע בעולם המו"לות העברית בארץ ישראל, ומספרים את סיפורו של התרגום הראשון של ספר הרפתקאות לנוער, שאיש עדיין לא שמע את שמו... אמיל והבלשים.

ראו למשל, את המכתב שנמצא בביתו של נחשון.
בעקבות פרסום התמונה של הספר 'נסים ונפלאות' בפרויקט חיוכים, כתב לי נחשון כי בביתו נמצא מכתב בן שני עמודים שכתבה לו לאה גולדברג, לאחר שכתב לה מכתב בעקבות קריאת הספר. איש לא היה יודע על המכתב הזה אם נחשון לא היה שולח לי סריקה שלו.
או למשל, הסריקות שהגיעו אלי בעקבות דף המידע בנושא הקדשות: "איתמר, אני רוצה לתרום לאוסף הההקדשות סריקה של הקדשה של שלונסקי להורי בביקורו בביתם ברומניה. הספר יצא במספר מוגבל של עותקים. בדפים הריקים בסוף הספר הוא רשם בכתב ידו 3 שירים + איור. את הראשון שכנראה הקדיש לאחי שהיה אז כבן שנה."
מי היה יודע על האוצר הזה, של שלושה שירים בכתב ידו של שלונסקי הנמצאים בבית פרטי?

והרעיון עליו חשבתי היום [איך לעזאזל לא חשבתי על כך קודם?] הוא להקים אתר אינטרנט - ארכיון הספרות הוירטואלי, בו יוכלו אנשים להכניס לבד סריקות של חומרים ספרותיים חשובים, הנמצאים בביתם, מבלי שיצטרכו לוותר עליהם. נאמר שחוקר, או סופר מחפש חומר על לאה גולדברג. בעזרת מנוע החיפוש הוא יוכל לקבל למחשבו - מכתבים שלה, הקדשות, צילומים, חוזים, מסמכים וכו'. פריטים אותם לא יוכל למצוא בספריות, או במכון 'גנזים' או בספריה הלאומית.

     
כמה מהמסמכים שפרסמנו בארכיון הספרותי וירטואלי בפייסבוק

אז למה אתם מחכים?
הנה המייל שלי:
il_books@netvision.net.il
תתחילו לשלוח חומרים.
אני אעשה את שאר העבודה...
רוצים גם לקרוא כל בוקר? רוצים לראות כיצד הגיבו הקוראים על הדברים?
לחצו על הסמל, או חפשו 'איתמר לוי' בעברית.
אתם כבר תזהו לבד את האיתמר לוי הנכון...
נשמח לצרף אתכם ל-2010 החברים שכבר יש לנו!

 

זה מה שקורה אצלנו בפייסבוק כמעט כל בוקר...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ארבע חנויות לשירותכם

החנות בזכרון


 לחיצה קטנה על הצילום, או התקשרו לטלפון 04-6399749

החנות באינטרנט 


לחיצה על חזית הספרים תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים שלנו באינטרנט

החנות הבינלאומית


Book Shelf

לחיצה כאן תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים באנגלית.

צימר הספרים של איתמר


אין עוד מקום כזה בעולם...ארכיון דפי המידע

לבקשת רבים אנו מביאים כאן קישורים ל-90 דפי המידע הראשונים:  ח. נ. ביאליק, לאה גולדברג, נחום גוטמן, טעויות בספרים, יאנוש קורצ'וק, שלום עליכם, אלוהים בספרים ועוד. לחיצה על הקישור תעביר אתכם לדף המידע המתאים.

שימו לב! חלק מדפי המידע נכתבו לפני שנים רבות.

 1. גן גני  2. חגים  3. מדינאים  4. אמנות  5. 'בלשים'
 6. קוראים  7. ביאליק  8. צנזורה  9. מכתבים  10. מילונים
 11. דף הילד  12. תנ"ך  13. הומור  14. השואה  15. העצמאות
 16. קיבוצים  17. דודה לאה  18. גוטמן  19. ספורט  20. צמחים
 21. בעלי חיים  22. מסעות  23. טעויות  24. רפואה  25. הרצל
 26. ריגול  27. פסבדונים  28. נער-סופר  29. הספרן  30. זוגות

 31. טרומפלדור

 32. שירה  33. ז'בוטינסקי  34. תיאטרון  35. שלום עליכם
 36. קהל  37. אלוהים  38. עיתונים  39. קורצ'אק  40. הקשרים
41. עינים זרות  42. אוריאל אופק 43. משפ' דיין  44. קניון ספרים  45. 1952
 46. בן גוריון  47. יומן  48. שקספיר  49. טלפיר  50. החלוצות
 51. מערכות  52. מד"ב בא"י  53. צנחנים  55. פלילים  56. מציאות
 57. המבחר  58. עטיפות  59. מלחמות  60. צילומים  61. ברל
 62. עליזה  63. ש. שלום  64. חלומות  65. השואה  66. אסירי ציון
 67. ברנר גנסין  68. מדע בדיוני  69. עם הספר  70. דבר לילדים  71. המתנדבים
 72. תרצה  73. הסתלקות  74. קאפקא  75. ראובני  76. רובינא
 77. אמיל  78. אבן שושן  79. דבורה  80. אנציקלופדיה  81. התקופה
 82. דן עומר  83. היסטוריה  84. כסף  85. כדורגל  86. ש. מלצר
 87. קבק  88. זעירא  89. חבילה 8  90. 'בלשים'  
         
         
         

המשך יבואמה בדף המידע הבא

 

 

 

רוצים לנחש?הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן