דף מידע מספר 111   

10 יולי 2014

ברוכים הבאים
לדף המידע של איתמר


גן גני
מאת לוין קיפניס, ימימה טשרנוביץ
ציירה: איזה
168 עמ' על נייר משובח ובכריכה מהודרת.
מחיר: 1.200 לא"י

מתוך העיתונות, דצמבר 1946   

הספר
ספר לאם ולילד

מאת העורכים

"אמא, ספרי לי את אשר ספרה הגננת בגן!" כך מבקש הילד בבית מאת אמו. והאם, באין תחת ידה הספר הנדרש עומדת תוהה מול בנה, ואיננה יכולה למלא את בקשתו.
בספר זה התכוונו העורכים למלא - במידת מה - את בקשתו של הילד ולעזור לאם להמשיך בבית את דרך עבודתה של הגננת. שונה ומגוון הוא החומר הספרותי הנלמד בגן. הכל תלוי בטעמה של הגננת, ברמת התפתחותם של הילדים ובתנאים השונים אשר בהם נתון גן זה או אחר...
הגשנו לאם גם את דפי הלוטו לקריאה ולחשבון, שהם התעסקות קלה לילד, תחילה בהדרכת האם ואחר כך בעבודה עצמית."
 

כיצד הפכה 'אנציקלופדיה בזעיר-אנפין לאם ולגננת" כפי שמכונה הספר במודעת הפרסומת, לאחד מספרי הילדים האהובים/ המוכרים/ הנמכרים ביותר במשך עשרות שנים? מה גרם לילדי ישראל להתאהב בספר שהיה מיועד בכלל לאמהותיהם? כנראה השילוב המוחץ בין שירי ילדים אהובים [גשם גשם משמים, שימו שמן], לבין סיפורים קצרים ומוכרים [כושי ונושי, מעשה באפרוח שהלך לבקש אם אחרת], יחד עם איוריה המרהיבים של איזה הרשקוביץ.

     
להזמנת הספר 'גן גני' לחץ על חזית אחד הציורים

המהדורה הראשונה של הספר יצאה לאור בסוף שנות ה-40', בהוצאת 'טברסקי', והפכה מייד להצלחה גדולה. במודעת הפרסומת להוצאה השנייה של הספר נכתב: "הספר נתקבל בהתלהבות ע"י הגננות והאמהות, והמהדורה הראשונה נמכרה כולה במשך חודש ימים"! בעקבות ההצלחה באו גם 'גן גני' חלק שני, ו-'גן גני 'חלק שלישי. באמצע שנות ה-70, עברו הזכויות על הספר להוצאת ברונפמן, שהדפיסה אותו שוב ושוב כמעט באותה מהדורה, רק עם שינויים קלים. בשנת 1990 יצא לאור הספר 'גן גני' מחדש בהוצאת כנרת. הפעם היה מדובר במבחר מתוך שלושת ספרי 'גן גני' המקוריים, אבל בעיצוב שונה. בשנת 2006 יצא הספר לאור מחדש על ידי 'חנות הספרים של איתמר'.
בשנת 1952 הוציאה הוצאת טברסקי את התרגום האנגלי של הספר שנקרא - Gan Gani...

 

הספר מחולק לפרקים לפי עונות השנה והחגים: אני הולך לגן, שנה טובה, גשם גשם משמים, אור אור לנו, תפוח הזהב, עץ נטעתי וכו'. בראש כל פרק מתנוסס ציור צבע מרהיב של המאיירת, אשר נועד להכניס את הקורא לאווירה של החג או העונה. 11 השערים הצבעוניים של 'גן גני' נצרבו בתודעת אלפי הילדים שקראו את הספר, ונחשבים היום לקלאסיקה של האיור הנאיבי לילדים.

כל פרק מוקדש כאמור לחג או לאחת מעונות השנה. בכל פרק ניתן למצוא שירים וסיפורים הקשורים לחג, כמו גם פעילות לילדים: חידות, מילים חדשות, דיקלומים, המחזות, עבודות יד וכו'. בתחילת הספר מביאים העורכים הערות והסברים לכל הפעילויות בספר.

להנאתכם
[קטע מתוך 'גן גני']

 
להזמנת הספר 'גן גני' לחץ על חזית הציור

כושי ונושי/ ימימה טשרנוביץ

מי אינו מכיר את כושי, זה הכלבלב הקטן והשחור אשר זנב קצר לו מאחור!
אך מי הוא נושי? האם גם הוא כלב? ואולי חתול, עגל, או ארנב - ואולי דובי השובב? לא ולא! נושי הוא ילד, ילד מגן הילדים. ומדוע שמו מצחיק כל כך: "נו-שי"? פשוט מאוד: כאשר היה קטן, כמעט תינוק, קשה היה לפעוט שכמוהו לומר: א-נו-ש, ואמר נושי, וכך נשאר השם בפי כל: נושי.   המחברים
ימימה טשרנוביץ


ימימה טשרנוביץ על רקע ספריה ברחוב  פרוג  בתל אביב,
תחילת שנות החמישים. התמונה באדיבות משפחת אבידר,
נמצאת בארכיון התמונות 'עם הספר' בחנות הספרים הבינלאומית שלנו.
לחצו כאן!

ימימה נולדה בשנת תרס"ט [1909] בוילנא. אביה היה הסופר והעסקן שמואל טשרנוביץ  [בכינויו הספרותי "ספוג"] ואמה בלה בת יעקב פלדמן. היא ביקרה בגן ילדים עברי במוסקבה, מייסודה של שושנה פרסיץ. אביה עסק גם בספרות ילדים - הוא היה מזכיר שבועון הילדים 'עולם קטן', וחיבר את האגדה 'שופרו של משיח' בשנת 1907.
בראשית תרפ"ב עלתה לארץ עם המשפחה. היא למדה בגימנסיה העברית הרצליה בתל-אביב וגמרה במחזור ט"ז. בגיל צעיר החלה לכתוב ולפרסם סיפורים לילדים בעברית. בת 12 היתה כאשר שלח אביה את סיפורה הראשון 'על הר הזיתים', שהתפרסם בעתון הילדים "עדן" שהופיע אז בניו-יורק. השתלמה בפדגוגיה ובפסיכולוגיה אצל פרופ' אדלר, למדה באוניברסיטאות ברלין ו-וינה. חזרה לארץ ואחרי השתלמות נוספת בסמינר למורות ולגננות על שם לוינסקי נתקבלה כגננת מטעם עירית תל-אביב.
"בנקודה זו התחילה הקרירה הספרותית שלי," היא סיפרה, "תחילה סיפרתי סיפורים לילדים. ועל פי תגובותיהם העליתי אותם על הכתב."

בשנת 1998 הלכה ימימה טשרנוביץ לעולמה. עם מותה החלה משפחתה לעבור על ספרייתה ועל סיפורים, רשימות ומאמרים שנערמו בתיקים בארונה. הכל תוייק, מויין נארז ועבר לארכיון גנזים. ואז במפתיע, התגלתה קופסת עץ, עשויה כעין ספר קשור, מוסתרת במגירת שולחן הכתיבה. בתוכה היו שבע מחברות פשוטות ושחורות שהכילו את יומניה של ימימה טשנוביץ בין השנים 1919 עד 1936. בין המחברות נמצא גם יומן גן הילדים שבו עבדה  ימימה, כתוב בתוך לוח יומן של שנת תרצ"ו [1936]... זוהי תקופת פרסומם של הרבה מסיפורי הילדים הנודעים של ימימה. מעניין לקרוא קטעים מיומנה של הגננת, שתהיה שותפה יום אחד בעריכת אחד מספרי המופת המיועדים לילדי הגן - 'גן גני'.

 י' טבת תרצ"ו
היום יום הולדתו של ביאליק. ניסינו בבוקר לתת לילדים קווים מילדותו: חיים נחמן הקטן הגר בבית קט, מסביב שלג רב, והוא טרם ידע ללכת ולדבר. וכך מתקופה לתקופה, עד היותו לצעיר בימים. ואז באחד הימים, פגש בציפור אשר התדפקה אל חלונו: כאן נתתי תוכן של השיר 'אל הציפור', ועברנו לשירים הידועים לנו. כה קרוב היה המשורר לילדים, ושיריו שגורים בפיהם. ביאליק - מעיין בלתי פוסק...
ביאליק ב-'גן גני'
בכרך הראשון של 'גן גני'  ניתן למצוא שני שירים של ח"נ ביאליק:
בנות שתיים, ו-היש כעוללי?

יום שישי
"יעקבל'י שר: 'השקדיה פורחת', בפנים רציניים, מביעים חשיבות. אחריו קמה מרים: 'אני אשיר שיר של פורים', ושרה 'סלינו על כתפינו'. כאן ראינו כמה מטושטשים אצל הילדים מושגי החיים: פורים -ביכורים, הכל בעירבוביה."

שבועות ב-'גן גני'
בפרק 'עץ נטעתי' המוקדש כולו לטו בשבט מופיע הסיפור 'התאומות' של לאה גולדברג,
'כלניות אנו' שיר של יהושע מרגולין הוא 'הדוד יהושע'. שאר השירים והחידות הם
פרי עטו של לוין קיפניס.

ט' אדר תרצ"ו
"רשמים לאחר חגיגת פורים אשר נתקיימה במוגרבי. משה: היה שם קוף, והם טובים כולם, ירדו ולא נשכו. הילדים כולם: הם ניגנו חזק - וזה לא שיר. אנחנו שרנו את 'אני פורים'... ואחר כך נסגרה הבמה ונפתחה שוב והיה פסנתר, איש ואישה [ברכה צפירה ונרדי] והאישה שרה שיר של פורים."

פורים ב-'גן גני'
בפרק 'אני פורים'' מופיע הסיפור הידוע על הכובעים והקופים, אלא שכאן הוא מותאם
לחג  ולכובעים אותם הכין גידי לפורים. יש הוראות להכנת מסיכות וליצנים,
חידת חשבון באוירת החג,  ומחזה קטן 'משחק פורים'.
הכל - כנראה - פרי עטו של לוין קיפניס.

י'ב חשון תרצ"ז
הגשם הראשון! כמה שמחה וחיים הכניס הוא לתוך הכתלים שלנו. הלכנו יחדיו לדואר לשלוח מכתב, בדרך הסתכלנו בנמל, בגמלים מובילי הזיפזיף ובתנועה הגדולה סביבנו. הסברנו לילדים את דרכו של המכתב והם הקשיבו קשב רב. חזרנו לגן עם טיפות הגשם, שרנו שירי גשם ושוחחנו על התקופה החדשה אשר עומדת לבוא עתה, על הגשם המשקה את הגינה, וכך שרנו: "גשם, גשם, נאנח שדה מחום". עתה היו ברורות ומובנות המילים "מתלונן הגן בלי דום". יש בשיר זה מן העצבות הסתווית עם תפילת הטל והמטר.


'גשם גשם משמים', כך נקרא הפרק המוקדש לחורף. ניתן למצוא בו את שירו
המפורסם של לוין קיפניס באותו שם, שיר על גידי הלומד להצטייד במטריה
ומגפים לקראת הגשם, חידות,' לגן ביום גשם' סיפור קצר של ימימה טשרנוביץ ועוד.

להנאתכם
[קטע מתוך 'גן גני']

 
להזמנת הספר 'גן גני' לחץ על חזית הציור

שנה טובה/ לוין קיפניס

שנה הלכה, שנה באה,
אני כפי ארימה:
שנה טובה לך, אבא,
שנה טובה לך, אמא!
שנה טובה!
שנה טובה לדוד גיבור
אשר על המשמרת.
ולכל נוטר בעיר, בכפר
ברכת חזק נמסרת!
שנה טובה!...   

המחברים
לוין קיפניס

שירו הראשון של לוין קיפניס 'בבית ובחוץ' התפרסם בעיתון הילדים העברי 'השושנים' בשנת 1909 ברוסיה. מאז הוא כתב במשך כ-85 שנה עוד אלפי יצירות. "כ-1200 סיפורים, רובם מקוריים ויתרם מעובדים," כתב אליהו הכהן בפתח דבר לביבליוגרפיה העצומה של לוין קיפניס. "למעלה מאלף שירים ובהם מאות שירי זמר, עשרות מחזות וחזיונות, מאות אגדות, משלים, חידות, פתגמים ורשימות." "יוצר הספרות לטף בישראל," כינה אותו אוריאל אופק. 

קיפניס נולד בעיירה אושומיר הסמוכה לזיטומיר, פלך ווהלין (אוקראינה) בשנת 1894. הוא למד ב-"חדר" וב-"תלמוד-תורה" אצל מלמדים קפדנים ש"הרביצו" תורתם. בשעות הפנאי היה חומק אל עלית הגג ועוסק בציור, וחוטב בעץ חיות הקודש וכרובים פורשי כנפים.
כאשר נתגלגלו לידיו של הנער הצעיר, גליונות בודדים של עתון הילדים 'החיים והטבע', הם כבשו את לבו בתכנם ובצורתם ו"הרוח החלה לפעמו". לילות כימים עשה וכתב סיפורים, שירים ומחזות וחידות ופתגמים והעתיקם בכתב מסולסל על דפי נייר גדולים ועיטרם עיטורים כמתכונת אותם גליונות. "ישבתי בעליית הגג," סיפר קיפניס, "שעות על שעות ועשיתי לעצמי עיתון ילדים בשם 'פרחי לוי'. אני העורך, אני הסופר, אני הכותב את כל הדברים בכתב יפה ואני המצייר..."
הוא החל לפרסם בעתון הילדים "הפרחים" לי. ב. לבנר שם הדפיס ציורי-נוי וחידות מצוירות, ובשנת 1911 נדפס שם גם שירו "הילד החולה". י. ב. לבנר עודדו והוסיף להדפיס מפרי עטו של הסופר המתחיל.

קיפניס עלה לארץ-ישראל בשנת תרע''ג (1913). מיד עם בואו נתקבל כתלמיד בביה"ס לציור "בצלאל". בפרוץ מלחמת-העולם הראשונה נאלץ לעזוב את "בצלאל" ואת ירושלים, עבר לתל-אביב והיה עוזר עם יש"י אדלר וש. ח. ברכוז בהוצאת "ספריה קטנה לילדים".
"באותה עת נתוודע לגן הילדים העברי," מספר אוריאל אופק, ומשמעמד על המחסור בשירים ובסיפורים מקוריים לטף, ישב לחבר את יצירתו הראשונה לילדי הגן - השיר 'חנוכיה, חנוכיה'.
בשנת 1919 נתמנה ע"י ראש מחלקת החינוך הד"ר י. לוריא להיות הממציא את החומר הספרותי לגן-הילדים בארץ. במשך שנתים הוציא 40 "גליונות לגננות" - חומר ראשוני לגן. הוא כתב, הוא הדפיס, הוא הפיץ והוא גם לימד את הגננות שיר ומשחק. כמו כן הוציא גליונות "שירים לבית הספר" בלוית מנגינות מאת א. צ. אידלסון, ח. קרצ'בסקי, י. מילט, ד, מערבי ואחרים.

באותן השנים ערך עם חברות התאחדות הגננות את העתון הראשון לחינוך לפעוטות בגן-הילדים ובבית-אם 'גננו'.

להנאתכם
[קטע מתוך 'גן גני']

 
להזמנת הספר 'גן גני' לחץ על חזית הציור

גשם גשם/ ל. חריזי [לוין קיפניס]

גשם גשם משמים,
קול המון טיפות המים!
טיף טיף טף!
טיף טיף טף!
מחאו כף אל כף!
טיף טף טיף טף!
טיף טיף טף!
טיף טיף טף!
מחאו כף אל כף!   

המאיירת
איזה הרשקוביץ


בשנת 1951 יצאה איזה הרשקוביץ, ציירת ספרי הילדים, לטיול בערבה, מבט אחד לעבר העיר אילת הספיק לה, והיא החליטה לעזוב את המרכז ולעבור לגור בעיר הדרומית.
באחת השתנה כל עולמה האמנותי של המאיירת המוכשרת, והיא החלה לצייר את נופי המקום. אחת מתערוכותיה במקום הייתה מבוססת על דמויות סימליות של בעלי חיים פראיים, משורשי עצים עתיקים שליקטה בערבה.

לפני הירידה דרומה, היו ידיה של איזה [כך נהגה לחתום על איוריה] עמוסות בעבודה. היא עסקה גם באיור ספרי ילדים - 'אגד החיות', גברת עם כלבלב', 'שנים עשר אחים', וגם בציור תפאורות תיאטרון ואופרה: 'עני חשוב כאכבר' בתיאטרון עברי, 'הנערה מאליזונד' אופרה קומית של אופנבך, תפאורה לתוכנית 'לך לך' של 'המטאטא' ועוד.

איזה ציירה את התפאורה לאופרה 'ריגולטו' שהוצגה בתל אביב. קיסרית חבש, רעייתו של היילי סלאסה, שישבה עם בעלה הגולה בארץ ישראל, התפעלה מאוד מהתפאורה, ושנים רבות אחר כך, הזמינה את הציירת לחבש כדי לקשט קיר בארמון הקיסר.

בשנת 1962 יצא לאור הספר 'כושיתה בת אילת', ספר גדול מימדים על גורלה של חתולה בת העיר הדרומית. על הציורים, כמו גם על הכיתוב הייתה אחראית... איזה הרשקוביץ, המאיירת ה'רישמית' של העיר אילת.

להנאתכם
[קטע מתוך 'גן גני']

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו

שימו שמן/ לוין קיפניס

שימו שמן,
שמן זית.
נרות הדליקו,
יהי אור בבית!
אור אור לנו!
דרור דרור לנו!
על כן נאירה,
על כן נשירה
שמונה ימים
שירת האור!   

סיפורה של הוצאת ספרים
קטנה בזיכרון יעקב

את הוצאת הספרים שלי הקמתי נגד רצוני...
אף פעם לא חלמתי, וגם היום איני רוצה להוציא לאור ספרים. אך המציאות הייתה חזקה ממני, ולה היו תוכניות אחרות לגמרי.

 תחילה הוצאתי לאור את הספר 'מיומנו של מאתר ספרים', בו סיפרתי על הרפתקאותי בחיפוש אחר ספרים. את כתב היד אפילו לא שלחתי להוצאות הספרים הרגילות, ולמעשה ויתרתי גם על האפשרות להוציא את הספר בהוצאת 'כתר', בה התפרסמו רוב ספרי. ההחלטה התבררה כנכונה. עד היום מכרתי קרוב ל-3000 עותקים של הספר. חשבתי שבכך הסתיימה ההרפתקאה שלי כמו"ל, אך טעיתי.  
להזמנת הספר לחץ על חזיתו, אם יתמזל מזלך וימצא עותק ממנו...

הראשון שפניתי אליו היה אורן מס מהוצאת ראובן מס. באותם ימים היו לי קרוב ל-300 הזמנות לספר 'יהושע הפרוע' שהוצאת ראובן מס הוציאה לאור החל משנות ה-40'. הצעתי לו להדפיס מהדורה חדשה של הספר, כשאני מבטיח לו לקנות 500 עותקים של הספר. אורן היה נחוש בתשובתו. "אין סיכוי שאני אוציא את הספר שוב, אם אתה רוצה, אני מוכן למכור לך את הזכויות."


להזמנת הספר לחץ על חזיתו

בלית ברירה רכשתי את הזכויות וניגשתי להדפסתו. עד היום מכרתי קרוב ל-1500 עותקים של הספר 'יהושע הפרוע'...


אחר כך פניתי להוצאת 'עם עובד': "כדאי לכם להדפיס את 'לימפופו' של צ'וקובסקי" אמרתי להם. "יש לי כבר מאות בקשות לספר!" "השתגעת," הם אמרו לי, "אין סיכוי שאנחנו נוציא את הספר שוב, אם אתה רוצה, אנחנו מוכנים למכור לך את הזכויות."


תוך כמה חודשים מכרתי את כל המהדורה. הספר זכה להצלחה כה רבה, עד שנכנס לרשימת ספרי החובה לכיתה א',  והוצאת 'עם עובד', נאלצה לרכוש ממני כמה מאות עותקים אחרונים של 'לימפופו', רק כדי להחזיר לעצמה את הזכויות, ולהדפיס את הספר שוב...

ספרים נוספים ש'נאלצתי' להוציא לאור

     
להזמנת ספר לחץ על חזיתו

כאשר פנתה אלי משפחתו של לוין קיפניס בהצעה להוציא את הספר 'גן גני' לאור, ידעתי שלא אוכל לסרב. שוב הצליחו הוצאות הספרים לא להבין את הפוטנציאל הטמון בספרים ישנים. מדובר בספר חוצה דורות, שמבוקש גם על ידי ילידי שנות ה-40', כמו גם על ילידי שנות ה-70' ואפילו מאוחר יותר. על  מעט מאוד ספרים בעברית ניתן לספר כי נמכרו בחנויות הספרים כספר חדש מסוף שנות ה-40' עד כמעט סוף שנות ה-70'! המהדורה החדשה של 'גן גני' הודפסה בשנת 2006 וזכתה - כצפוי -  להצלחה עצומה.

מבצע
לכבוד דף המידע יהיה
מחירו של גן גני' 65 ש"ח בלבד!

להזמנת הספר לחץ על חזיתו או התקשר לטלפון 04-6399749

להנאתכם
[קטע מתוך 'גן גני']

 
להזמנת הספר 'גן גני' לחץ על חזית הציור

חבל חבל שנפל/ א. אשמן

רוח, רוח, רוח, רוח,
בפרדס נפל תפוח.
הוא נפל מראש העץ.
הוא נפל והתפוצץ.

הוי, חבל, חבל, חבל,
על תפוח שנפל,
שנפל והתפוצץ
בפרדס על יד העץ 

הביקורת
מדורת השבט הרב-דורית/ יעל דר
פורסם בעיתון 'הארץ' 20/2/2007

 
לחיצה על סמל העיתון תוביל למקום פרסום המאמר המקורי.

גן-גני (הראשון)
ערכו וליקטו: לוין קיפניס וימימה טשרנוביץ. ציירה: איזה.
"חנות הספרים של איתמר" ,  156 עמ',


כשכתבו, ליקטו וערכו ב-1947 את המקראה לפעוטות "גן-גני", היו ללוין קיפניס ולימימה טשרנוביץ הרבה כוונות חינוכיות ברוח לאומית, כיאה

איורים מתוך הספר
לסופרים-מחנכים אהודים ומוערכים שפעלו בתוך מערכת חינוכית של מדינה שבדרך. למרות הצלחתה הגדולה של המקראה, שיצאה בהרבה מהדורות ושבתוך שנתיים נוספו לה בתוך שנתיים שני המשכים - "גן-גני שני" ו"גן-גני שלישי" - איש מהם לא צפה שכעבור כמעט 60 שנה תצא מהדורה נוספת, שאינה מיועדת לילדים קטנים. להפך, המהדורה החדשה בהוצאת "ספר זיכרונות" היא מהדורה נוסטלגית, שפונה למי שהיו ילדים לפני זמן רב.

"גן-גני ראשון" על שלל גרסאותיו שימש במידה רבה כמדורת-השבט של פעוטות ישראל בשני העשורים הראשונים למדינה. המקראה סיפקה מכנה תרבותי מקומי משותף בתקופה שבה היה למשותף-הדורי ערך עצום, שכן הוא סימן את הילידיות הלאומית החדשה ואת תרבותה הייחודית. ואכן, המפגש הנוסטלגי המאוחר עם הספר מתרחש על קו התפר שבין האישי ללאומי. הילדים תפוחי-הלחיים, שאיירה מי שכונתה בפמיליאריות נשית אופיינית לתקופה פשוט "איזה" (איזה הרשקוביץ, המוכרת גם מספריו הנפלאים של רפאל ספורטה, שהיו פופולריים מאוד בעשורים הראשונים למדינה, כגון "גן גורים" ו"דוליט הרופא"); הציורים הצבעוניים שלה השזורים בראש כל שער ובולטים כל כך על רקע שאר הציורים בשחור-לבן; המפגש המחודש עם טקסטים שדוקלמו שוב ושוב - כל אלה מעוררים קטעי זיכרונות אישיים על דפדופים חוזרים ונשנים, על ישיבה קשובה עם אמא ועל חגים שנחגגו בגן ובבית ושהספר תמיד ליווה.

לא פחות מכך מעורר העלעול המאוחר גם תחושה חזקה של קולקטיב-דורי, ורצון להיזכר יחד עם מי שגדלו גם הם באותה תקופה ושמעו גם הם אינספור פעמים את "מעשה באפרוח שהלך לבקש אם אחרת" (קיפניס), ושרו גם הם בפה מלא את "שנה הלכה, שנה באה" (קיפניס) בלי לפסוח על הרמת הידיים המסורתית.

"גן-גני ראשון", כאמור, ראה אור לראשונה עוד לפני קום המדינה, ויצא בגרסאות שונות ובפורמטים שונים במשך כשלושה עשורים. רוב הטקסטים נכתבו בשנות ה-20, ה-30 וה-40 בידי לוין קיפניס, שכדי לגוון את רשימת היוצרים חתם גם בשמות-עט: ל. אביטל, ל. אבישי, ל. חריזי, ועוד. ברוח התקופה שבה ראתה המקראה אור לראשונה, שזורים בה סיפורי חגים, פרי עטו של קיפניס, שבין לבין מתארים, ממש כמו מתכון, כיצד לחגוג את החג: מה ללבוש, מה לאכול, מה לשיר, איך נראה הטקס בגן ועוד.

קיפניס היה אמן "המצאת המסורת", ומלבד סיפורי חג "מתכוניים" כאלה היה אחראי לרבים משירי החג, שמהר מאוד אומצו ברפרטואר הלאומי כשירי חג עממיים ששרו כאן "מימים ימימה". הכנסת השירים לגני הילדים כשירים מולחנים (למלים החדשות שחילק לגננות בשנות ה-20 וה-30 לוו תווים) האיץ מאוד את תהליך

הפולקלוריזציה של שירי החגים שלו. הפעוטות למדו בגן את השירים החדשים, והפכו לסוכניהם הישירים גם מחוצה לו.

המהדורה הנוכחית אינה העתק של המהדורה הראשונה, אלא העתק של הגרסה שראתה אור ב-1978 (חבל שעובדה זו לא צוינה על גב הכריכה), ולכן מוזכר שם בין חגי ישראל גם "חג העצמאות". הנה רציונל החג שמעניק "חיל תותחן" לגידי הילד, גיבור המקראה, שהופך את מלחמת העצמאות שהסתיימה לא מכבר למלחמה מיתית לא פחות ממלחמתם של המכבים, שנחגגה חודשים ספורים קודם לכן:

"לפני הרבה שנים ישבו היהודים בארץ ישראל וחיו בשלום ובשלווה. והנה בא אויב אכזר, התנפל על היהודים וגירשם מארצם. עברו שנים רבות והיהודים התחילו לשוב לארץ ישראל. אך לא כן רצה האויב שישב על גבול ארצנו והוא פתח במלחמה עלינו. קשה היתה המלחמה, כי היו לאויב תותחים כבדים וטנקים גדולים ונשק רב, אך בחורינו היו עזים וגיבורים. ולבסוף הניסו את האויב והוא ברח, אז קמה מדינת ישראל" (עמ' 109).

עם זאת, למרות השינויים שהוכנסו בגרסאות המאוחרות, ניכרת גם בגרסת 1978 רוח הזמן המקורית, מסוף שנות ה-40. כך למשל, מתוך ההקדמה "מאת העורכים" ועמודי ה"הערות והסברות" שבראשית הדברים, המכוונים רשמית "לאמא", עולה מערך כוחות שונה לחלוטין מזה שמתקיים היום בין "בעלי הסמכות" בחייהם של הפעוטות. שלא כמו היום, שלהורים יש מעמד מרכזי בחינוך ילדיהם, בשנות ה-40 וה-50 נחשבה הסמכות החינוכית כסמכות ראשונה במעלה, גם בגיל הרך. ההורים (לרוב מהגרים), נתפסו כמי שאמורים לחנך את ילדיהם על-פי המסרים הלאומיים החדשים, הזרים להם, הניתנים במוסדות החינוך.

כך נפתחת ההקדמה המצורפת ל"גן-גני": "'אמא, ספרי לי את אשר סיפרה הגננת בגן' - כך מבקש הילד בבית מאת אמו. והאם, באין תחת ידה הספר הנדרש, עומדת תוהה מול בנה ואיננה יכולה למלא את בקשתו. בספר זה התכוונו העורכים למלא - במידת-מה - את בקשתו של הילד ולעזור לאם להמשיך בבית את עבודתה של הגננת ]...[ אנו חפצנו לרמוז לאם אך רמז כלשהו על חייו הרוחניים של הילד במשך שנת הלימודים" (עמ' 9).

מדברים אלה ניתן להבין שהמקראה לקחה על עצמה לחזק את נוכחותו של הגן גם בתוך הבית. בתוך כך הפכה הספירה הביתית לחצרו האחורית של גן הילדים הממסדי, והאם - למי שבשעות הערב משתפת פעולה עם הפעילות החינוכית של הגננת. מידת ההיענות הנוסטלגית למהדורה החדשה תלמד עד כמה אכן נכח גן הילדים בחייהם הפרטיים של ילדי שנות ה-50 וה-60, ונהפך לחלק מזיכרונות ילדותם.

להנאתכם
[קטע מתוך 'גן גני']

 
להזמנת הספר 'גן גני' לחץ על חזית הציור

מתחת לסלע/ לוין קיפניס

מתחת לסלע
צומחת לפלא
רקפת נחמדת מאוד,

ושמש מזהרת
נושקת עוטרת,
עוטרת לה כתר ורוד.

ללל, ללל
ללל, ללל
 

הידעת
[כמה עובדות טריוויה על מחברים אחרים
המשתתפים ב-'גן גני'] 

 

 
יהושע מרגולין

ח. נ. ביאליק
 
 
יצחק קצנלסון
 
נח פינס
 
אברהם ברוידס
 

הידעת
כי אהרון אשמן מחבר השיר 'הוי חבל חבל חבל על תפוח שנפל', חיבר לבד מפזמונים ושירי ילדים, ליברית לכמה מהאופרות שהוצגו באופרה הארצישראלית.

הידעת
כי שרה לוי מחברת השיר 'חג אסיף' [חג אסיף חג אסיף, כן ירבה וכן יוסיף'], היא מייסדת להקת המחול 'ענבל'.

הידעת
כי י. מרגולין, מחבר השיר 'כלניות אנו', הוא יהושע מרגולין הידוע בכינוי 'הדוד יהושע', שהיה בין השאר מייסד סמינר הקיבוצים 'אורנים'.

הידעת
כי ח. נ. ביאליק, מחבר השיר 'בנות שתיים בובותיים, צילי וגילי עמי פה', היה ממיסדי הוצאת ספרי הילדים 'אופיר', בשנות ה-20' בברלין, שרוב החומר בה נכתב או תורגם על ידו.

הידעת
כי יהודה שטיינברג, מחבר המשל 'הכלב, החתול והכבשה', הוציא על חשבונו את ספרו הראשון - המקראה 'ניב שפתיים' [1893], אולם כשראה שהספר אינו נמכר, שרף את כל עותקיו.

הידעת
כי יצחק קצנלסון מחבר השיר 'אמי', ביקר בארץ ישראל [1924, 1936] וחיבר כמה מהשירים האהובים ביותר על חלוצים באותם ימים: 'יפים הלילות בכנען', 'גילו הגלילים'. קצנלסון חזר לפולין, ונרצח על ידי הנאצים. 

הידעת
כי הסופר נח פינס, מחבר השיר 'אמי', עלה ארצה בשנת 1921, וניהל את בית המדרש למורים ולגננות 'לוינסקי' בתל אביב.

הידעת
כי אברהם ברוידס, מחבר השיר 'אמי', היה במשך 36 שנים מזכיר אגודת הסופרים.


 
להזמנת הספר 'גן גני' לחץ על חזית הציור

אביב הגיע/ בלהה יפה

שמחה רבה, שמחה רבה!
אביב הגיע, פסח בא!

תפרו לי בגד עם כיסים,
מלאו כיסי באגוזים!

שמחה רבה, שמחה רבה!
אביב הגיע, פסח בא!

שאול אשאל ארבע קושיות,
שתה אשתה ארבע כוסות...לוין קיפניס באתר הבינלאומי

The Purim Anthology / Philip Goodman

Merry Purim
(משחק פורים
)

Jester: Ding, dong, dell
I have a cap and bell
And now we bring a Purim play
A tale of old to tell

Ahaseuerus: One, two, tree
Ahasuerus you see
With crown of gold and scepter, too
I enter merrily

Boys: Each and every one of us
Wears a golden crown
We are all the mischievous
The king of great renown

Esther: Queen Esther is my name
My crown's a golden flame
My uncle is brave Mordecai
The Jew who rose to fame

Girls: Each and every one of us
Wears a golden crown
For we are Esther, virtuous
That Queen of wide renown


The Purim Anthology
עורך: פיליפ גודמן, ארה"ב, 1949ספר האורחים של הצימר
[ציטוטים נבחרים מתוך מה שכתבו לנו האורחים]


"תודה רבה על סוף שבוע מדהים..."

עוד לא עברו חודשיים מאז נפתח צימר הספרים,
וכבר יש אורחים החוזרים ומבקרים בו!

בסוף ספטמבר כתבה אורנה בספר האורחים:
"כמעט ואין מילים לתאר את העונג,
את הנחת, את היופי ואת ההתרגשות..."

וכעבור כמה שבועות כתבה:
"גם בפעם השניה
הקסם לא פג..."

כל הצילומים של צימר הספרים בדף המידע
נשלחו אלינו על ידי אורנה. תודה!

רוצים להעניק למישהו מתנה שהוא לא ישכח לעולם?
מתנת יום הולדת, יום נישואין, שי לחג!
צימר הספרים של איתמר!
מחירים = 500 ש"ח באמצע השבוע, 600 ש"ח
בסוף שבוע [עם הנחה על כמה לילות].
להזמנות - 04-6399749, 0522-585787.

אין עוד מקום כזה בעולם...


"התענגו על כל רגע!"

צימר הספרים של איתמר

 
"היה לנו סוף שבוע מקסים ורגוע."
 
"היה כל כך כיף, נעים וביתי בצימר שלא רצינו לצאת."
 
"לא יצאנו מהצימר אפילו לדקה... פרט למרפסת..."
 
"יש לכם מקום מדהים, היינו עוברים לגור כאן."

צימר הספרים זכה בתואר 'מומלץ מפה'!!!
הנה מה שהם חשבו על הצימר:
"צימר הספרים של איתמר, הוא חנות ספרים ביתית
מרשימה שמציעה לצד מדפים כחולים גדושי כותרים
גם מקום ללון בו. הצימר נמצא בקומתו השנייה
של בית מגורים יפה במושב כרם מהר"ל.
יש כאן חדר שינה זוגי, פינת קריאה, מטבחון,
חדר רחצה ריחני ומרפסת מרווחת המשקיפה אל
מורדות הכרמל והשטחים החקלאיים שבקרבת המושב.
משקופי החלונות הכחולים, כדי החרס עטורי
הפריחה הצבעונית, הנוף והשלווה גורמים
לרגעים להרהורי כפירה בחופשה יוונית אך בה
בעת מעלים חיוך של נחת ושמחה על הצימר
הציורי הזה שיש לנו כאן."

 מפה - מסעדות,צימרים,טיולים מומלצים  
מפה  מרמלדה
ראו מה כתבו עלינו באתר 'מפה', ובאתר 'מרמלדה'. לחצו על סמל האתר


"מצאנו מקום עם יופי ואופי"

פרטים בטלפון 04-6399749, 0522-585787


"טעימה ראשונה, עוד נשוב!"

צילומים: אורנה."הספרים המומלצים"
חנות הספרים  שלנו באינטרנט

     

 

עוד מאות 'ספרים מומלצים' כאלה ממתינים לכם במדור 'ספרים מומלצים'
באתר האינטרנט שלנו. למעבר לאתר לחצו  על מדף הספרים.


המדף המצולם הוא אחד מעשרות המדפים
של החנות שלנו באינטרנט.

באתר האינטרנט 'חנות הספרים של איתמר' מסתתרת חנות פעילה במיוחד, אולי החנות הפעילה ביותר שלנו, בה מבקרים אלפי אנשים במשך החודש. חלק מהאנשים מחפשים ספר מסויים, ולשם כך הם נעזרים במנוע החיפוש המשוכלל שלנו ומגישים בקשה לאיתור הספר, חלק קוראים להנאתם את שנכתב בפורום 'מועדון הקוראים', או סיפורים חדשים במדור 'מיומנו של מאתר ספרים'.
מאות אנשים עוברים כל יום על מדור 'ספרים מומלצים'. דמיינו לעצמכם שולחנות תצוגה עצומים, וחלונות ראווה גדולים, בהם מוצגים לראווה מיטב הספרים שהגיעו אלינו.
במדור 'ספרים מומלצים' תוכלו לראות את עטיפות הספרים, תיאור של תוכנם ועוד פרטים ביבליוגרפיים. ליד כל ספר מצוין מחירו ומצבו. הספרים במדור 'ספרים מומלצים' הם תמיד במצב טוב מאוד, אלא אם כן נכתב אחרת. מרוב הספרים יש לנו עותק אחד בלבד, ואנו ממליצים להזמין את הספר בו אתם חפצים מייד.

הנה דוגמא לספרים חדשים במדור ספרים מומלצים:

       
       למעבר למדור 'ספרים מומלצים' לחצו על אחד הספרים,
או כנסו לאתר [חפשו - 'איתמר', בגוגל].

אם אתם מחפשים ספרים באנגלית על ארץ ישראל, יהדות ומזרח תיכון -
תוכלו למצוא ספרים רבים 'בחנות הבינלאומית' שלנו.


למעבר לחנות הבינלאומית
לחצו על התמונהתושבי הצפון מוזמנים:
הרצאה של איתמר!

המתנ"ס והספריות של בנימינה גבעת עדה
חברו יחדיו לסדרת מפגשים והרצאות
"מעבר למילים"
המפגש השלישי בסדרה יהיה:
"מיומנו של מאתר ספרים"/ איתמר לוי
יום חמישי 24/2/11
בשעה 20:30
בית התרבות בגבעת עדה
ברחוב העומר.
מחיר כרטיס: 30 ₪

 
לכרטיסים ולפרטים: 04/6288391/2

www.matnasbg.org.il

בהרצאה 'מיומנו של מאתר ספרים'
מספר איתמר על כמה מהבקשות
המוזרות והמשעשעות שהגיעו אליו.
ניתן להזמין את איתמר להרצאות -
קיבוצים, חוגי בית, חברות היי-טק ועוד.
התקשרו לטלפון 04-6399749!

מיכל כתבה לי:
"איתמר, רציתי להודות לך על ההרצאה המרתקת שנתת בביתי. 
הרעיון הראשוני, הגשמת החלום להיות מאתר ספרים,
ובעיקר הרפתקאותיך במרדף העולמי אחרי הספר 'הקרן הירוקה',
השאירו אותנו פעורי פה ונרגשים.
גם אחרי שהלכת, עוד שעה ארוכה, ישבו הנוכחים והעלו חוויות מסיפוריך.
תודה, תודה תודה..."

גילי כתבה:
"תודה על הרצאה נפלאה.
עוררת בי זכרונות..."

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

הוצאת הספרים של איתמר הוקמה כדי לשרת צורך בקרב קוראים רבים,
לקרוא ספר אהוב מילדותם, בדיוק באותה מהדורה בה קראו אותו
לפני עשרות שנים. הוצאת הספרים שלנו תוציא את הספר לאור בדיוק
כפי שהיה אז. בדיוק כמו שאתם זוכרים אותו!
את הספרים, אותם הדפסנו מחדש, ניתן למצוא  רק
בחנות הספרים של איתמר
04-6399749

     
 המתנה לילד  המתנה לנער  המתנה למבוגר המתנה שאזלה...
אם יהיה לכם מזל, ישאר לכם עותק אחד...

יהושע הפרוע

"הי מדוע, יהושע כה קרוע ופרוע?ציפורנים וידים לא נטל כבר שנתים". הספר "שטרובלפטר" נכתב וצוייר על ידי הרופא הגרמני היינריך הופמן כמתנה לבנו בן השלוש.

לא ניתן למצוא את המהדורה החדשה של 'יהושע הפרוע' בשום חנות אחרת. להזמנת הספר לחץ על חזיתו

 

ספרים נוספים במצב חדש המצויים ברשותנו

   
להזמנת ספר לחץ על חזיתו או בטלפון 04-6399749 ארכיון דפי המידע

לבקשת רבים אנו מביאים כאן קישורים ל-106 דפי המידע הראשונים:  ח. נ. ביאליק, לאה גולדברג, נחום גוטמן, טעויות בספרים, יאנוש קורצ'וק, שלום עליכם, אלוהים בספרים ועוד. לחיצה על הקישור תעביר אתכם לדף המידע המתאים.

שימו לב! חלק מדפי המידע נכתבו לפני שנים רבות.
נשמח לשמוע את תגובותיכם: האם אתם נעזרים בארכיון?
כתבו לנו לכאן!

 1. גן גני  2. חגים  3. מדינאים  4. אמנות  5. 'בלשים'
 6. קוראים  7. ביאליק  8. צנזורה  9. מכתבים  10. מילונים
 11. דף הילד  12. תנ"ך  13. הומור  14. השואה  15. העצמאות
 16. קיבוצים  17. דודה לאה  18. גוטמן  19. ספורט  20. צמחים
 21. בעלי חיים  22. מסעות  23. טעויות  24. רפואה  25. הרצל
 26. ריגול  27. פסבדונים  28. נער-סופר  29. הספרן  30. זוגות

 31. טרומפלדור

 32. שירה  33. ז'בוטינסקי  34. תיאטרון  35. שלום עליכם
 36. קהל  37. אלוהים  38. עיתונים  39. קורצ'אק  40. הקשרים
41. עינים זרות  42. אוריאל אופק 43. משפ' דיין  44. קניון ספרים  45. 1952
 46. בן גוריון  47. יומן  48. שקספיר  49. טלפיר  50. החלוצות
 51. מערכות  52. מד"ב בא"י  53. צנחנים  55. פלילים  56. מציאות
 57. המבחר  58. עטיפות  59. מלחמות  60. צילומים  61. ברל
 62. עליזה  63. ש. שלום  64. חלומות  65. השואה  66. אסירי ציון
 67. ברנר גנסין  68. מדע בדיוני  69. עם הספר  70. דבר לילדים  71. המתנדבים
 72. תרצה  73. הסתלקות  74. קאפקא  75. ראובני  76. רובינא
 77. אמיל  78. אבן שושן  79. דבורה  80. אנציקלופדיה  81. התקופה
 82. דן עומר  83. היסטוריה  84. כסף  85. כדורגל  86. ש. מלצר
 87. קבק  88. זעירא  89. חבילה 8  90. 'בלשים'  91. תל אביב
 92. י. בן צבי  93. אבן י-ם  94. רומן רומנטי  95. הזז  96. אידיש
 97. מצפן  98. יהושע הפרוע  99. ברתולדי  100. העתיד  101. הרב קוק
 102. גזית ת"א  103. אקסודוס  104. חידונים  105. הקדשות  106. פטר מירום

המשך יבואהסימניה החדשה שלנו!

רוצים לקבל אחת?

שלוש שיטות בטוחות לקבלת הסימניה:
א. ביקור בצימר הספרים
ב. ביקור בחנות הספרים בזיכרון יעקב
ג. הזמנת ספר בדואר...

תודה לרבקה שעיצבה את הסימניה
http://www.facebook.com/rivkastudio
 


כל השבוע בזכרון יעקב
הבהרה והתנצלות בצידה:
כל הספרים בתמונות נמכרו מזמן.
במקומם ממתינים לכם ספרים אחרים...

יום א-ה 09.00-17.00
יום ו'  09.00-13.00מדף השירה


שולחנות תצוגה בכניסה לחנות


מדפי ספרות מקור, נוער ומתח


החנות בזכרון יעקב -
רח' הנדיב 23,  04-6399749

אל תחמיצו!מה בדף המידע הבא?

 

             

רוצים לנחש?
כתבו לנו לכאןהערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן