דף מידע מספר 22   

10 יולי 2014

דף מידע מס. 22

מדן ועד אילת

על ספרים ועל נוסעים בארץ ישראל

   

 

 

 מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

הידעת את ברסלבי [ברסלבסקי]?

היום כבר קשה להפתיע אותי עם בקשה לספר. דומה, לפעמים, כי כבר ביקשו ממני הכול: ספרים בהולנדית, ספרים בבולגרית, ספרים שעדיין לא יצאו לאור, ספרים שלא נכתבו, ספרים שהצנזורה אסרה את הפצתם.
הקצין הצעיר שעמד מולי בחנות הצליח להדהים אותי. הוא הזמין ממני 30 סטים של 'הידעת את הארץ' של יוסף ברסלבי [ברסלבסקי]. שלושים סטים! גם אם הייתי מאמץ את זכרוני, לא הייתי מצליח להיזכר מתי בפעם האחרונה - אם בכלל - מישהו הזמין ממני סט של 'הידעת את הארץ'. מדי פעם מתקשר אלי לקוח ומבקש ספר אחד שחסר לו מתוך הסדרה. בדרך כלל אלו אנשים שהספרים היו בביתם עוד משנות החמישים.
יוסף ברסלבי (ברסלבסקי) נולד בשנת 1897, ברוסיה. בשנת 1905 עלה לארץ במסגרת העלייה השניה. הוא שירת כמתורגמן בצבא התורכי בתקופת מלחמת העולם הראשונה. בתום המלחמה עבד כפועל בקבוצת כנרת ובקיבוץ מרחביה. לאחר מכן עסק בהוראה ובו-זמנית השלים את השכלתו.


ברסלבי עסק בחקר ארץ ישראל ושימש כמדריך טיולים. בסיוריו עם מטיילים רבים לאורכה ורוחבה של הארץ, השכיל לקרב ציבור גדול להיסטוריה ולגאוגרפיה של ארץ ישראל, וזאת נוסף להיותו מרצה עממי בתחום.
במאמריו ניסה למצוא התאמה בין התנ"ך ובין ידיעת הארץ, לצורך זיהוי וחקר אתרים בארץ.  או כדבריו: 'השפעת גומלין בין הגאוגרפיה המדעית-מודרנית לבין ספרות עתיקה, ארכיאולוגיה, חקר חיי התושבים ותרבותם. כל אלה עושים את "ידיעת הארץ" לידיעת ארץ-התרבות העברית.' חלק גדול ממחקריו מופיע בכרכי הסדרה שכתב "הידעת את הארץ". זאת סדרה בת 6 כרכים:  כר’ א. הגליל ועמקי הצפון, כר’ ב. ארץ הנגב, כר’ ג. ים-המלח סביב-סביב, כר’ ד. אל אילת ואל ים סוף , כר’ ה. בין תבור לחרמון, כר’ ו. נוף האדם בגליל.


אין זאת הפעם הראשונה שמישהו מפתיע אותי בנוגע ליוסף ברסלבי. גם אז היה זה בחור צעיר, סטודנט בחיפה, אם זכרוני אינו מטעה אותי, שעמד מולי בחנות ושאל אותי האם אני רוצה לקבל אלי את ספרייתו של יוסף ברסלבי, סבו.


דיברתי עם הקצין הצעיר וניסיתי להבין האם הוא טעה או התבלבל. הקצין, כך התברר, מפקד ביחידה מובחרת, מעוניין לתת לחייליו את הספרים מתנה לקראת סיום שלב באימון.
"למה דווקא ברסלבי המיושן?" אמרתי לו. "אתה בטוח שהספר ידבר אליהם. למה שלא תביא להם משהו מודרני יותר? זאב ענר, או מרדכי נאור?"
החייל הביט בי כלא מאמין. "מיושן?! ברסלבי? על מה אתה מדבר? ברסלבי טייל בארץ וחינך לאהבת מולדת בעזרת ספרי התנ"ך. מה יכול להיות מיושן בזה?"
כאשר ניסיתי להבין מה הקשר בין מסע צבאי לבין אהבת מולדת, הבחור גיחך.
אז, סיפרתי לו על נכדו של ברסלבי. תיארתי באוזניו את המכונית הפרטית המגיעה אלי כמה פעמים עמוסה במאות ספרים ישנים ומאובקים, אשר שכבו כנראה שנים רבות במחסן. ספרי מחקר חשובים בנושא ידיעת הארץ, חקר המקרא, היסטוריה של א"י, ספרי מסעות ועוד.
הקצין נדרך. 'האם אני יכול לעבור על הספרים?' הוא שאל.
הסברתי לו כי הדבר קרה לפני כמה שנים, והספרים כבר מסודרים על המדפים לפי נושאיהם. 'הדרך היחידה למצוא את מה שנשאר, היא לעבור ספר ספר ולראות לפי החותמת שברסלבי החתים בה את כל ספריו...', בתנועת יד אותה העברתי על פני המחסן העצום, ניסיתי להבאיר לו שזאת משימה בלתי אפשרית.
הקצין קנה ממני את כל העותקים של הסדרה 'הידעת את הארץ' שהיו ברשותי, והשאיר הזמנה לכרכים נוספים בסדרה.
כעבור כמה שבועות הוא התקשר אלי. 'השגתי תרומה לקניית ספרים ליחידה,' הוא אמר לי. 'אבל אני רוצה שיהיו בה בעיקר ספריו של ברסלבי!'
'ברסלבי לא כתב כל כך הרבה ספרים...' אמרתי.
'אתה לא מבין!' הוא קטע אותי. 'אני מתכוון לספרים מהספרייה הפרטית שלו. אלו בדיוק הספרים שהייתי רוצה שחיילים ביחידה יוכלו לעיין בהם: ספרי ידיעת הארץ, חקר המקרא, היסטוריה של א"י, ספרי מסעות ועוד!'
'זאת משימה שאני לא אוכל לעמוד בה.' עניתי לו. 'הדבר ייקח לי שנים ארוכות!'
'לא התכוונתי אליך!' הוא צחק. 'זאת תהיה משימה של החיילים שלי. אני אביא אותם אליך, ובמשך יום שלם אנחנו נעבור על כל הספרים, עד שנמצא את כל ספריו!'
ואכן בוקר אחד פשטו על המחסן הענק עשרות חיילים, ועברו על הספרים - ספר אחר ספר - עד שהצליחו לאסוף כמה עשרות בודדות מספריו של הגיאוגרף ומדריך הטיולים.
כך, שאם במקרה, אתם מוציאים אצלי בחנות כיום ספר עם חותמת של י. ברסלבי - דעו לכם, שהוא חסר בספרייה של אחד היחידות המובחרות בצה"ל. מישהו כנראה נרדם במשימה.

           

ספרים מספרייתו של ברסלבי. לחיצה על העטיפה תחשוף את פרטיו של הספר

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

רוצים לקרוא עוד מהרפתקאותיו של איתמר בחיפוש אחר ספרים אבודים? אנחנו ממליצים לקרוא את הספר 'מיומנו של מאתר ספרים'. רכישת הספר תזכה אתכם בספר מתנה לבחירתכם ממדור המומלצים, או מאחת החנויות שלנו.רוצים גם לעזור באיתור ספרים?

 

ישעיהו מזכרון מחפש ספר משנות ה-40, או תחילת ה-50.
הוא לא זוכר ממנו דבר לבד מהמשפט הפותח:
"פאפ פאפ שתי יריות אקדח."

מישהו מזהה את הספר?

אנא שלחו את תשובותיכם לאימייל


 

בדף המידע הקודם, 'לחופשה נולדה', סיפרנו על יהודית מקרית ביאליק המחפשת ספר שבעלה אברי קרא כילד בשנות ה-50'.
הוא אינו זוכר את שמו, או את תוכנו.
אבל...
יש להם תמונה של הספר!
ביקשנו את עזרתכם באיתור הספר.

לבנת שלחה לנו את הפתרון לתעלומה!
אברי, לחיצה על המפלצת תחשוף בפניך את פרטיו של הספר מילדותך.

תודה גדולה ללבנת!!!

   
 הספר של אברי  הספר של לבנת

 


 מתוך הקטלוג הכללי

קטלוג המידע באתר האינטרנט שלנו מכיל אלפי ספרים. זהו קטלוג שנבנה וגדל יום יום, בעיקר בעזרתכם. הנה חלק קטן מן התוצאות המתקבלות בקטלוג הכללי באתר כאשר בוחרים את הנושא 'מסעות' מרשימת הנושאים במנוע החיפוש.  אם אתם רוצים לראות את פרטי הספר המלאים או מעוניינים שאיתמר יאתרו עבורכם, לחצו על "לפרטים נוספים". ספרים נוספים בנושא ניתן למצוא במדור המומלצים  באתר.

 

בדד/ ריצ'רד בירד

אדמירל בירד יצא בשנת 1934 לחקור את תנאי התהוות הרוחות באיזור הקוטב הדרומי. הוא שהה שם למעלה מארבעה חודשים בבדידות גמורה, בתנאי קור איומים, כשגופו מורעל על ידי אדי פחמן, וכשהוא חש כיצד קיצו הולך וקרב, חוקר בירד לא רק את התהוות הרוחות, אלא גם - ובעיקר - את רוח האדם. 
עם עובד, כריכה רכה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

בחזרה מטואיצ'י/ יוסי גינסברג

 סיפורו של המחבר בג'ונגל הבוליביאני. שלושה שבועות שהה המחבר לבדו בג'ונגל, נאבק ברעב, במחלות, בנחשים, בנמרים ובנמלים טורפות.
זמורה ביתן, 1985. כריכה קשה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

טופוגרפיה/ הלל בירגר

ספר לימוד טופוגרפיה לנוער לחקלאי ולאיש הצבא. הכרת הקרקע, המפה, התמצאות בשטח, תצלומי אוויר, מדידות בשטח ועוד.
הקיבוץ המאוחד.  200 עמ'. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן
 

 

 מסעות/ יצחק בן צבי


בשבילי הארץ ושכנותיה - סוריה, לבנון, עדן, איזמיר, שאלוניקי ועוד 1904-1950, מתוך רשימות דרך ויומנים.
מכון להוצאה לאור, 1962. כריכה קשה, 65 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

מדריך ישראל/ אריה יצחקי [עריכה]

אנציקלופדיה שימושית לידיעת הארץ: א- חרמון, גולן . ב- גליל עליון והירדן. ג- גליל תחתון. ד- הנגב וחבל אילות. ה- מדבר יהודה ובקעת הירדן. ו- השרון, וצפון הנגב. ז- סיני וחבל עזה. ח- עמקי הצפון, כרמל, שומרון. ט- יהודה. י- ירושלים.
כתר, 1978. א-י. 150 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

מסע הקוטב הדרומי/ אדמונד הילארי

סיפורם של ראש המשלחת הטראנס-אנטארקטית של חבר העמים הבריטי, סר ויויאן פוכס, ושל ראש הקבוצה המסייעת, סר אדמונד הילרי, כובש האברסט. הסיפור נפתח בהפלגתה של קבוצת החלוץ ב- 1955, ומספר כיצד נשבתה אנייתם בשדות הקרח. הספר כולל את סיפור הטיסה הנועזת של מטוס חד מנועי  על פני מדבר הקרח.
קרני, 1958. כריכה קשה, 55 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

צמד שנשבה/ פנחס כהן

 סיפורים המבוססים על רשמיו של פנחס כהן מטיוליו בארץ: צמד שנשבה, חרישי הראשון, עץ הרמון, סוד החליל, אבני הכוחל, נתן העגלון, המתבודדים בכרמל, ועוד.
מסדה, 1960. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

הנילוס הכחול/ אלן מורהד

 סיור גיאוגרפי והיסטורי לאורך נהר הנילוס: הצרפתים במצרים [בונפרט יוצא לדרך, המערכה על הנהר], התורכים בסודן [חיים של פשע חמור, השוק בשנדי], הבריטים באתיופיה [יונת הצבא מספר אחד, מוות בחג הפסחא] ועוד.
מערכות, 1963. כריכה קשה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

חובב הטבע/ ג'ראלד דארל

 חובב הטבע יוצא אל הדרך: אל המדבר, אל היערות, אל אזורי הביצה, אל החופים ועוד. מידע על עולם הטבע - תיאור צמחים ובעלי חיים באזורים שונים.
אדם, 1982. כריכה קשה, 65 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאן
 

 

הישובים בישראל/ זאב וילנאי

שמות הישובים העבריים בישראל. המידע על כל ישוב כולל את תאריך היווסדו של הישוב, ביאור השם, המצב הגיאוגרפי וההיסטורי וסוג המתישבים.
דבר, 1951. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

נחל קופר/ אלן מורהד

פרשת מסע מחקר רב סבל וגבורה של ראשוני המתישבים שניסו לחצות את יבשת אוסטרליה מן הדרום אל הצפון, לפני מאה שנה. משולבים בה תאורי נוף ופרקים על טבע הארץ הגדולה וארחות חייהם של שבטי הילידים, תושביה הקדומים.
עם עובד, 1965. כריכה רכה, 45 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאן
 

 

תקנון לעריכת מסעות לנוער

הנחיות והוראות למדריך לקראת מסע: סוגי המסעות, ארגונו וביצועו של המסע, מסעות בתנאים מיוחדים, פקודת המסע, ציוד אישי וכללי, מזונות במסע ועוד.
חוברת, 1946. 55 ש"ח

לפרטים נוספים לחץ כאן

 

המפה העברית של א"י/ וילנאי


 

מחקר בקורות הכארטוגראפיה העברית. תיאור מפות ותרשימים קדומים מן המאה השש עשרה ועד המאה התשע עשרה.
אחיעבר, 1968. אלבומי. 100 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 הידעת

הידעת כי ספרו של עזריאל קרליבך "הודו – יומן דרכים", הודפס לראשונה בשנת 1956, ונמכר ב-25,000 עותקים תוך חצי שנה. בשנת 1954 נסע קרליבך – עורך עיתון מעריב - להודו על פי הזמנתו של ג'הארלאל נהרו, אביה של אינדירה גנדי , שהיה אז ראש ממשלת הודו. בספרו, הצליח קרליבך, לא רק להבין אלא גם לתאר את התרבות ההינדית בפרט וההודית בכלל. זה איננו ספר מסע רגיל, גם לא ספר תיירות. קרליבך חדר לתוך הודו אחרת. הוא כתב על על הפרה הקדושה ועל קרישנא, על הרכבת ועל היחס למוות.

 

עד היום, למרות המדריכים הרבים שיצאו מאז, למרות החומר הרב שניתן להשיג באינטרנט, מעדיפים מטיילים צעירים את הספר "הודו – יומן דרכים", כדי להכיר את הארץ הענקית והמיסתורית אליה הם נוסעים. 

ספרים בבולים

בשנת 1987 פרסם השירות הבולאי סדרה של שלושה בולים: 'מסעות חוקרים בארץ ישראל במאה הי"ט'.

     
מולינה, קוסטיגאן   לינטש  מקגריגור

תאריך הופעה: 24/11/1987
עיצוב: אריה גלזר

שלושת הבולים הם בעצם פרטים מתוך גיליון מזכרת המוקדש לחקר נהר הירדן וים המלח.

כיצד מצאתי את סירת מולינה/ זאב וילנאי

תומאס הוארד מולינה, קצין צעיר בחיל הים הבריטי הגה רעיון לשוט בסירה מים כנרת, לאורך הירדן אל ים המלח, ולהתקין מפה של האיזור. הוא זכה לעידודו של קפטן סיימונדס מפקד אוניית המלחמה בה שירת. באוגוסט 1847 עגנה האוניה בחיפה. מולינה הוריד את סירתו ליבשה על מנת להעבירה לים כנרת, ממנה יצא אל הירדן בדרכו לים המלח.  מולינה טולטל קשות על פני המים. מתוך אפיסת כוחות הוא הגיע אל אל ראס פשח'ה. כאן חיכו לו שנים מחבריו, שבאו לעזור לו לחזור לאונייתו. בבואו לביירות בדרכו אל מולדתו גווע מולינה מתשישות ומקדחת שדבקו בו בבקעת הירדן וים המלח.

בשנת 1974 יצא לאור ספרו של זאב וילנאי 'ואהבת לארצך כמוך', ובו הפרק 'כיצד מצאתי את סירת מולינה'. וכך מספר וילנאי:

"הסירה שבה עשה מולינה את מסעו הנועז,  נשמרה בידי מפקדו. האדמיראל הקים לו באחוזתו סוכה קטנה והסירה ההפוכה שימשה לה גג. במרוצת הזמן נתכסתה הסוכה  צמחי קיסוס עד שנעלמה מן העין. בעיירה סמוכה מצוי סניף של הפדרציה הציונית שבראשו עומד אחד בשם יהונתן ו' באנט. מייד כתבתי אליו בדבר הסירה ואחרי עמל רב הוא אמנם מצא אותה. מייד שלח אלי תצלום שבו רואים אותו עומד מתחת לסירה ומנפנף במטפחת לבנה לאות הצלחתו.

בהיותי בלונדון בקיץ 1962 סרתי עם רעייתי ומר באנט אל האחוזה. בהתרגשות רבה הסתכלנו בסירה קטנה זו, שבה עשה קצין צעיר מסע נועז, אשר בו מצא את מותו.
אחרי שחזרתי לארץ סיפרתי את הפרשה לידידי א' בן אלי, מנהל המוזיאון הימי בחיפה. תודות למרצו הרב ובעזרתו של רב אלוף מ' מקלף - אז מנהל ים המלח - התגשמה שאיפתי והסירה הובאה לישראל. זמן קצר היתה מוצבת בחצר חברת ים המלח בבאר שבע. ממנה הועברה אל מוזיאון 'בית היוצר' שבנווה זוהר לחוף ים המלח."


סירת מולינה ב-'בית היוצר'. רוצים לראות את מצבה של הסירה כיום? ראו
במדור 'אנו מבקשים את עזרת הציבור' בהמשך הדף.

 

כיצד מצאתי את סירת מקגריגור/ אורי ירום

בשנת 1868 יצא הסקוטי ג'והן מקגריגור לחקור בשוטית את נהרות מצרים, סוריה ופלשתינה.  בינואר 1869 יצא לחפש את מקורות הירדן, כשהוא נעזר בכתבי הקודש, בכתבי יוסף בן מתתיהו, בספרי נוסעים שקדמו לו ועוד. כאשר הגיע לבצות החולה נשבה על ידי בדואים, אך נחלץ מהם בתושייה רבה, והמשיך במסעו. מהחולה הגיע לים כנרת וסייר בחופיו. הוא עשה את דרכו על היבשה לעבר הגליל התחתון, עד שהגיע לנחל קישון, בו פגש אפילו תנין!

בשנת 1982 יצאה לאור סדרת ספרים 'ספרית מסעות ארץ ישראל' בהוצאת משרד הבטחון, בעריכת רחבעם זאבי. בין הספרים היה גם ספרו של ג'והן מקגריגור 'רוב רוי על הירדן'.

 בהקדמה לספר מופיע סיפורו של הטייס אורי ירום, מראשוני טייסי המסוקים בחיל האוויר, שהצליח למצוא את השוטית המקורית של מקגריגור בלונדון, ולהביאה לארץ. ביקשנו מאורי שיספר לנו את סיפורו:

"יום אחד בשנת 1977 רכשתי בקופנהגן, כאספן ספרים נלהב, את ספרו של ג'והן מקגריגור על מסעו ב-'רוב רוי'. בתוך הספר מצאתי הערה בכתב יד, באנגלית:

    

'באמצע יולי 1922 פגשתי בגב' מקגריגור הגרה ברחוב Lynd Hurst, והיא באדיבותה סיפרה לי על מר מקגריגור והראתה לי את השוטית 'רוב רוי', אשר היה אתה בירדן. זו השוטית היחידה שנשארה ברשות המשפחה. 24/08/1922'

ההערה הציתה את דמיוני. הייתי בטוח - כמי שמכיר את שמרנותם של האנגלים - שהשוטית עדיין שמורה בלונדון. כעבור כמה זמן, באחת מטיסותיי כטייס 'אל על' לבריטניה, פניתי אל הכתובת המופיעה בספר. לא ידעתי מי יפתח את הדלת. האם תהיה זו בתו של מקגריגור, אך לאכזבתי לא מצאתי במקום אף אחד מבני המשפחה.
שבתי למלוני והתחלתי לטלפן לכל ה-'מקגירוגרים' שהופיעו במדריך הטלפון.

רובם היו סבורים שאני מותח אותם, והיו אף שטרקו את הטלפון. ניסיתי את מזלי ב'חברה הגיאוגרפית המלכותית', עובדי החברה אפילו לא שמעו על מקגריגור. גברת קשישה שהייתה אחראית על נווטות וספנות בחברה הפכה ל'קרובת משפחתי', אחרי שגילינו שהכלבים שלנו מאותו הגזע... היא בדקה ושאלה, והיפנתה אותי ל-'איחוד השוטיות הבריטי'.  במשרדי האיחוד ניסו להבין מהיכן, לעזאזל, שמעתי על ה-'רוב רוי', אך כאשר אמרתי להם שאני בא עכשיו הישר מנהר הירדן נפלו המחיצות. הם שלחו אותי ל-'מועדון השוטיות המלכותי', מרחק עשרה מילין משם, בו מצאתי את 'הרוב רוי'.


כמה שנים אח"כ יזמנו ידידי רחבעם זאבי [שידע כל אותו הזמן היכן נמצאת השוטית, אך לא ידע שאני מחפש אותה!], וחיים טופול את הבאתה של השוטית לתצוגה זמנית במוזיאון ת"א, תמורת שיפוצה.

 חידה

"יום אחד לפנות ערב רכבנו, רשיד חאמד ואני, ועלינו אל אהליהם של ערביי זינאת, הנטויים בקרבת המקום שבו משתפכים מימי ואדי יאבס אל הירדן. במשך דורות היו תיירים חוקרים למקומה של יבש גלעד, וניסו וחיפשוה בדרך נכונה למדי, לאורך ואדי יאבס, הוא נחל יבש. האם נצליח אנו יותר משהצליחו הם?"

מי האיש בתמונה, ובאיזה ספר מדובר?

הראשון שיענה במועדון הקוראים יזכה בשובר קניה ע"ס 100 ש"ח בחנויות שלנו.
יתקבלו תשובות שיגיעו למועדון הקוראים בלבד! נא לא לענות במייל!

שימו לב!
תתקבל אך ורק תשובה מלאה לכל מרכיבי החידה.
אנא בדקו במועדון הקוראים שאיש לא פתר כבר את החידה לפניכם...


 

בהצלחה!הידעת

הידעת כי ספרו של יוסף ברסלבי [ברסלבסקי], 'הידעת את הארץ' כרך א', היה הספר הראשון אשר הופיע בהוצאת 'הקיבוץ המאוחד' בקיבוץ עין חרוד בשנת 1940. בהקדמה למהדורה הראשונה נכתב: "קובץ מאמרים של י. ברסלבסקי על הגליל ועמקי הצפון, הניתן בזה לציבור הקוראים, עונה בודאי על צורך מורגש מאוד בחלקים שונים של הישוב... ראיית הארץ באחידותה הגיאוגרפית מעבר לגבולות זמניים ומלאכותיים שהוצבו בה בניגוד לטבעה, השימוש במדע הכללי לחקר הארץ ותופעותיה, ההסתכלות בטבע הארץ המלמדת אותנו להבין את ספר התנ"ך ביסודו הארצי ועוד..."

הוצאת 'עם עובד' הוקמה בפועל באפריל 1942, בעצם ימי מלחמת העולם השנייה, ביוזמתו של ברל כצנלסון, שאף נבחר להיות עורך ההוצאה. הספר הראשון שנשא את השם 'עם עובד', 'בנפול מצדה' מאת משה ברסלבסקי אחיו של יוסף, יצא לאור כבר בשנת 1941. זהו סיפור היסטורי לבני הנעורים. בשנת 1960 יצאה מהדורה מתוקנת של הספר תחת השם 'אחרית מצדה' בהוצאת 'הקיבוץ המאוחד', בצירוף ציורים של שרגא וייל.מאחורי הקלעים של דף המידע

הכול החל בעקבות הערה קטנה בשיחה עם עוזי פז. התקשרתי אליו בעקבות בקשה שלו לאיתור ספר, ובסיום השיחה סיפרתי לו כי אני מתכוון לבקש את עזרת הציבור בחיפוש אחר ספר על בעלי החיים של סיני, עם ציורים של וולטר פרגסון. עוזי סיפר לי כי יש עוד כתב יד אחד שהלך לאיבוד, כתב היד של הזואולוג ישראל אהרוני. ואכן בדף מידע מס. 21 'לחופש נולדה'  ביקשנו את עזרכתם במציאת כתב היד של אהרוני. כעבור כמה ימים כתב אלינו הסופר חיים באר:

איתמר -
בשנות השבעים בא אלי ל-'עם עובד' פרופסור לפיסיקה בשם יוסף אהרוני בנו של ישראל אהרוני בעל "
זכרונות זאולוג עברי".
הוא חזר מאנגליה שם היה מומחה בעל שם עולמי למכ"ם. הוא סייע לבעלות הברית ובייחוד לחיל האויר המלכותי של בריטניה במלחמת העולם השניה. ספריו פורסמו באוכספורד יוניברסיטי פרס ועסקו בהשלכות המעשיות של תיאוריות פיסיקליות על הגנת שמי בריטניה נגד ההפצצות הגרמניות בזמן הבליץ.
בשובו לארץ אחרי צאתו לגמלאות, חי ברחובות, שם גרה משפחת אמו, משפחת גולדין. בשנות חייו האחרונות היה כל מרצו נתון לשיטת כתיבה חדשה בעברית שמכילה 5 אותיות מיוחדות שעיצב שאמורות היו להחליף את הניקוד המסורתי ואת הכתיב המלא. יוסף אהרוני הציע להוצאת 'עם עובד' להוציא במימונו את ספרי אביו בכתיב החדש. מדובר היה בשני כרכי הזכרונות ובספר נוסף שהיה בכתב יד והכיל זכרונות נוספים. כנראה שהיה זה הספר שאתה מדבר עליו. ההוצאה שקלה את הצעתו ודחתה אותה בגלל הביזריות שלה.

חיים באר
 

כעבור כמה ימים שלח לי ד"ר יוסי לשם מכתב. הוא סיפר לי על הוצאתו מחדש של הספר 'זכרונות זואולוג עברי' לפני כמה שנים, ועל כתב יד של ספר שכתבו אהרוני ובתו בנושא זואולוגיה.
כתבתי ליוסי חזרה והסברתי לו כי אני לא מתכוון לאף אחד מהספרים שהוא הזכיר. מדובר, כך אמרתי לו, בספר אחר לחלוטין. ספר בו כתובים תולדות חייו של אהרוני. סיפרתי לו על מכתבו של חיים באר. בתגובה, שלח לי ד"ר לשם הודעה, שעצרה את לבי מלכת:

איתמר שלום,

גם אני נפגשתי עם בנו של אהרוני, ולדעתי יש לי את כתב היד שאתה מחפש בבית.

אבדוק בערב.

יוסי לשם.

אתם בטח מבינים את התרגשותי. השעות עברו והימים עד שיוסי מצא את כתב היד בביתו. אומנם, לא מדובר בספר אותו אנחנו מחפשים, אך עדיין - לדעתי - מדובר בתגלית עצומה. יוסי מצא בביתו ספר אותו כתבה בתו של אהרוני - בת שבע - כנראה בשנות ה-50' - 
'ישראל אהרוני - תולדות חייו של הזואולוג'
בספר סוקרת ד"ר בת שבע אהרוני, זואולוגית בעצמה, את חייו של אביה מילדותו עד אחריו חייו.

"לרשותו עמדו 15 רובלים", היא מספרת על הנער הצעיר שסיים זה עתה את לימודיו בישיבה בקובנה. "והרי מסכום זה יוכל לקנות לו עכשיו מילון, מכספו הוא ולא ממתנת בשר ודם. ועוד ארבעה ספרים החליט לקנות לעצמו במתנה ליום הולדתו, ספרים להם שאף זה שנים אחדות, ולא יכול היה לרוכשם לו עד כה מחוסר אמצעים: הלא הם התנ"ך, ושלושת כתבי תולדות החי לאברמוביץ [מו"ס], על היונקים העופות והזוחלים. מלא גאווה ושמחה פנימית נכנס הפעם לבית מסחר לספרים, לא לשם הסתכלות בספרים בלבד, כעשותו זאת עד היום, אלא לשם קניית ספרים."

בת שבע אהרוני מתארת את לימודיו של אהרוני הצעיר בפראג, את נסיעתו ליפו בשנת 1902, ואת משרתו הראשונה כמנהל בית הספר ברחובות. "כל תלמידי בית הספר התרגלו להביא לאהרוני כל זוחל על פני הארץ וכל חיפושית, כל נדל החבוי מתחת לאבן. הילד בהביאו את 'מציאתו' לאהרוני היה מתקבל בחיבה ובהתפעלות, בדברי שבח והודיה. הזוטר היה שומע נאום מלא על בעל החיים שהביא."
היא מתארת את מסעותיו של אביה ברחבי הארץ בחיפוש אחר זנים נדרים של בעלי חיים, היא מספרת על טיוליו בארצות השכנות, היא עוסקת בכניסתו ללמד באוניברסיטה העברית, ומקדישה שני פרקים לכתיבת ספרו הידוע ביותר 'זכרונות זואולוג עברי'.

כל חוקרי הטבע להם ספרנו על מציאת כתב היד התרגשו עד מאוד. איש מהם לא תיאר לעצמו כי קיים חומר על תולדות חייו של אחד האנשים המשפיעים ביותר על חקר בעלי החיים בא"י. נקווה שמישהו 'ירים את הכפפה', ויוציא את כתב היד לציבור הרחב.

 העותק האחרון בהחלט!* [אולי...]


בדף המידע מס. 18 פתחנו בפינה חדשה בה נציג ספרים של עותק אחד. ספרים שנמצאים אצל מישהו בבית, אבל אין יותר עותקים ממנו [אולי...]
מי יודע כמה פעמים ראיתי את הבעת ההפתעה על פניהם של אנשים, כשהתברר להם שהספר אותו ביקשו ממני, כבר נמצא אצלי ברשימת הבקשות. "היינו בטוחים שאנחנו היחידים שמכירים אותו!" הם אומרים לי שוב ושוב.

אייל שלח לנו פרטים על ספר שנמצא בספרייתו, ולדעתו זהו העותק האחרון. חושבים אחרת? 

לאיתמר השלום והברכה,
ברשותי נמצא ספר שיתכן והינו נמנה  בקטגוריית - העותק האחרון בהחלט!* [אולי]
סרקתי את עמודי השער ואני מצרף אותם, להלן פרטי הספר :
מדריך ארץ ישראל מאת זאב וילנאי, הוצאת סטימצקי תרצ"ח
 
בכבוד רב,
אייל

ייתכן וזהו העותק האחרון של הספר! האמנם?
אם הספר נמצא ברשותכם, נשמח
לשמוע על כך!

בפינה הקודמת הצגנו את ספר מספרייתה של נורית - 'ספורים מארץ עוץ'
דוד מירושלים כתב לנו: "ברשותי הספרים 'ספורים מארץ עוץ' של שנברג, ו-'הסנדלים של אבואלקאסם', שניהם בהוצאת שוקן משנת תש"ו." אכן דוד צודק, מדובר בסדרה של כמה ספרונים לילדים  שיצאו באתה שנה. ובהן גם
'כלנית' של פיכמן. הספר מצוי גם בספריתם של מיקי, ושל פנחס, ושל רפי.

האם יש לכם בספריה הפרטית ספר שאתם בטוחים שרק לכם יש אותו? שלחו לנו - itamar.books@gmail.com - פרטים על הספר + סריקה של עטיפתו, ונשמח להציג אותו בפני כולם.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
* כאשר אנחנו אומרים 'עותק אחרון', אנחנו לא מתכוונים לעותק שיש בספריה הלאומית, אלא לעותקים אצל אנשים פרטיים.אנו מבקשים את עזרת הציבור

 

הפעם נהיה קצרים וישירים. המשימה שאנו מטילים עליכם היא קשה במיוחד, ואנו כלל לא בטוחים שהיא ניתנת לביצוע.
כאשר גילה זאב וילנאי את סירת מולינה בלונדון, הוא הבין כי לא יוכל להביאה בכוחות עצמו לארץ. לכן רתם למבצע את א' בן אלי מנהל המוזיאון הימי בחיפה, וגם את רב אלוף מקלף - מנהל מפעלי ים המלח. הסירה הובאה ארצה, שופצה והוצגה לראווה לציבור במוזיאון 'בית היוצר' בחוף ים המלח.
אין מקום ראוי יותר.


הסירה במוזיאון 'בית היוצר'


אלא מה? המוזיאון נסגר לפני כמה שנים, והיום הוא נטוש לחלוטין. הסירה [כמו שאר המוצגים במוזיאון] עברה לרשות מפעלי ים המלח, והיא ניצבת כאבן שאין לה הופכין, בחצר המפעל, כאילו היא רכוש נטוש.


לא זאת הייתה כוונת הראשונים!
הסירה חייבת להיות מוצגת לעד במוזיאון הימי בחיפה, או במוזיאון הארץ, או בכל מקום אחר שהציבור יוכל לראותה. לכן טרחו כל כך להביאה לכאן.

אנו פונים לעזרת הציבור:
זאת המשימה שאנחנו מבקשים את עזרתכם: כתבו, ושלחו, והעבירו, וספרו את קלונה של הסירה לכמה שיותר אנשים. הפיצו את התמונות ברבים [ותודה ענקית לאסף שעזר, וטרח, ועודד וצילם]! אתם כבר יודעים איך זה עובד, מישהו שהכוח בידיו להחליט, ישמע את קול המחאה, יראה את התמונות, ויחליט לעשות מעשה.

 נשמח לכל תגובה!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

כאן המקום להודות לכל עשרות [מאות?] האנשים שהתגייסו לחפש את כתב היד של הספר 'אל פסגות סיני' עליו סיפרנו בדף הקודם, ובראשם אנשי רשות הטבע והגנים המדהימים, שהעבירו הודעות אחד לשני, והגיבו, וחיפשו. אתם גדולים! המשיכו כך, כי כתב היד [אני בטוח!] שוכב בתוך ארון משרדי חום וישן, ומחכה רק שנפתח את דלתות הפח... ונמצא אותו.הידעת

הידעת כי בספר 'עד סלע – חמישה שהלכו' [הקיבוץ המאוחד, 1966], גלעד לזכרם של חמישה צעירים אשר מצאו מותם מעבר לגבול בדרכם לסלע האדום [1953] [אריק מגר, מרים מונדרר, איתן מינץ, יעקב קלייפלד [קלק], וגילה בן עקיבא-דרוקר], מופיעים למעשה סיפורם של שלושה  חברים בלבד. ‫ פרקי העדות נרשמו ונלקטו על-ידי חברים, ידידים וקרובים. מסיבות שונות נשמטו שני פרקים ולא צורפו לספר. כנראה בגלל כעסן של המשפחות של איתן מינץ ויעקב קלייפלד, על חבריהם של החמישה, שידעו על כוונתם לטייל לפטרה, אך לא הזהירו אותם על הסכנות האמיתיות המצפות להם.

     

 גילה בן עקיבא

"את מסעה הראשון למדבר יהודה עשתה גילה עם טיול של 'המחנות העולים', שהצטרפה אליו עם קבוצת בנות מהכפר [כפר יהושע]. חזרה מלאת התפעלות מן הנוף וסיפרה וסיפרה. ומייד יצאה לנגב בשנית, הפעם עם פלוגה ד' של הפלמ"ח. אמנם אמא ואבא טענו שכבר היתה שם וראתה, ואין צורך להסתכן שוב. אך גילה, כדרך שאר הנערים, ש'הציצו' למדבר המופלא ונפגעו - מוכרחה היתה לשוב אליו." [דליה, אחותה של גילה בת ה-16]

 "באותן שנים בהן הייתי מחנכה של גילה, נהגנו להרבות בטיולים לכרמל... טיול אחד שמור בנפשי כאוצר יקר. עלינו לכרמל שעטה עננים כבדים. בדרך העלייה השיגנו הגשם, ואנו הסתתרנו מפניו במערה קטנה. זוכרני את אור פני הנערה עם יציאתנו מן המערה, בהבקיע קרני שמש את משך העננים הכבד, שרבץ על הכרמל, והיא מסתכלת על המורד המיוער והרטוב, ונחיריה רועדים לריח האדמה..." [מנחם זהרוני, מחנכה של גילה בכפר יהושע]

בשנת 2001 יצאה לאור מהדורה חדשה של הספר [הקיבוץ המאוחד], ובה נכללו סיפוריהם של כל החמישה.פינת הילד

 

צידה לדרך/לאה נאור

אם אתה יוצא לדרך
העולה עם ההרים,
הזהר שלא תקח איתך
דברים מיותרים.

קח חלום –  לא כבד מדי,
ושמחה – לא גדולה מדי,
וגם שיר – לא ארוך מדי.
זה די.

יש נופים יפים בדרך
העולה אל ההרים.
התרמיל מושך למטה,
פה עוזרים רק השירים.

לא אכפת לי מה ארזת,
ואת מה אתה אוהב.
מה שבאמת חשוב,
זה מה שיש לך בלב.

שב לנוח, זרוק לרוח
את כל מה שמיותר,
ועכשיו, בלב בטוח,
קח אתך מה שנשאר:

קח חלום –   לא כבד מדי,
ושמחה –    לא גדולה מדי,
וגם שיר –   לא ארוך מדי.
זה די.

 

אוהבים לצאת לטיול? אוהבים את ההכנות לקראת הטיול? אוהבים לארוז את התרמיל ואת שק השינה? ראו מה מצאנו בארכיון צה"ל משנת 1947, בדיוק לפני ששים שנה! 'תקנון לעריכת מסעות לנוער'.

הנה רשימת הציוד האישי שכל משתתף בטיול היה צריך להביא באותם ימים:

ציוד אישי במסע

מקל טיול
חבל אישי [סיזל, אורך 5 מטר, עובי 10 ס"מ]
אולר
משרוקית
מימיה
ילקוט צד [בעל חגורה רחבה]
ילקוט גב [למסע ממושך]
פנס כיס [למסע עם לינת לילה]

כלי אוכל
ספל
כף
קערית

לבוש וכסות
מכנסי חקי [קצרים או ארוכים כרצוי לכל אחד]
חולצת חקי עם שרוולים ארוכים
בגד ים
נעלים גבוהות חזקות
גרבי צמר לא מטולאות
מחתלות
כובע עם שוליים
חגורת עור רחבה

צרכי היגיינה
סבון
משחת שניים ומברשת שניים
מסרק
מראה
ניר שימוש
מגבת
כלי צחצוח נעליים

עזרה ראשונה
אגד
ספירט
יוד
וזלין
טלק

עזרה שניה
חוט משיכה
שרוכי נעליים
סיכות ביטחון
כפתורים
מחט וחוט
נר וגפרורים

שונות
מחברת
עפרון
כלי נגינה קל
חומר היסטורי ותאורי הסביבה.

ילדים יקרים, בפעם הבאה שאתם יוצאים לטיול שנתי עם בית הספר, אל תשכחו לארוז בתרמיל: חבל אישי, משרוקית, קערית, ניר שימוש וחומר היסטורי. מי יודע מתי תזדקקו להם?ל  ו ח   ה מ ו ד ע ו ת

חדשות זכרון

שעות הפתיחה של החנות בזכרון יעקב:
א-ה 09.00-19.00
יום ו' 09.00-14.00
יום שבת - נא לעקוב אחר הפרסום בדף המידע ובאתר

אם אתם מתכננים להגיע לביקור בזכרון בתאריכים 21/08-29/08,
נא לבדוק את שעות הפתיחה בחנות
בטלפון 04-6399749.

 

אתם מוזמנים
יום שבת 11/08/2007 - 10.00-16.00


רוצים לדבר/ להגיב/ לייעץ/ להציע בכל הנוגע לדף המידע?
איתמר יישמח לפגוש אתכם.

 
 

         


האם כבר ביקרתם היום?

אנחנו ממליצים על ביקור יומי בחנות הספרים הפעילה ביותר שלנו...
חנות 'ספרים מומלצים'
אותה ניתן למצוא באתר האינטרנט שלנו.
אם קשה לכם לצאת מהבית, אנחנו מזמינים אתכם לשוטט בין המדפים של החנות הוירטואלית שלנו. לחיצה על  ספרים מומלצים, תעביר אתכם למדפי התצוגה.
ניתן לראות שם ספרים מומלצים בתחומים שונים: היסטוריה של א"י, ביוגרפיות, ספרי נוער, ספרי קריאה ועוד ועוד.
כל הספרים במצב מצויין!
לחיצה על כפתור 'הזמן', תשלח אלינו הודעה, ואנו נתקשר אליכם בהקדם. החנות הוירטואלית היא כאמור החנות הפעילה ביותר שלנו, מאות אנשים מבקרים בה בכל יום, ולכן תחלופת הספרים בה מהירה.

         
להזמנת הספרים לחץ על חזיתו של כל ספרהרצאות

'מיומנו של מאתר ספרים'

ניתן להזמין את איתמר להרצאות בחוגי-בית, קיבוצים ועוד.

את ההרצאה פותח איתמר בסיפור כיצד הכול החל. כיצד הפך הרעיון לאתר ספרים אנשים לעסק. הוא מביא כמה דוגמאות מוזרות במיוחד של בקשות שהפנו אליו אנשים.

משך ההרצאה שעה וחצי כולל שאלות.

לפרטים:

04-6399749מבצע אוגוסט

לכל מי שמתקשר לשאול אותנו מתי המבצע הבא!

המדפים עמוסים! הארגזים החדשים ממתינים רק לכם!

במשך כל חודש אוגוסט ימכרו כל הספרים

בחנות בקיבוץ כפר עזה בנגב

במחיר של 10 ש"ח לספר. 

מה בדף המידע הבא?

 

רוצים לנחש?

[והנושא הוא לא ספרי ילדים...]הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן