דף מידע מספר 25   

10 יולי 2014

אנו שמחים להגיש לכם דף מידע נוסף של אתר הספרים של איתמר

   דף המידע  

דף המידע הראשון נשלח ב-15/09/2006 ועסק בספר 'גן גני'.
דף מידע מס. 25 נשלח היום לאלפי גולשים. קצב ההרשמה מדהים, מדי יום מצטרפים לרשימת המנויים עשרות אנשים.

לרישום לדף המידע [ניתן לרשום גם חברים וקרובי משפחה] - לחצו כאן

הערות ותגובות ניתן לכתוב ולראות בפורום 'מועדון הקוראים'.

אם אינכם מצליחים לראות את הדף במלואו, לחצו על הקישור המופיע בראש הדף
Can't read the newsletter? Click here
או לחצו כאן.

נהנתם? אל תהססו לשלוח את דף המידע לאלו שאתם אוהבים!

דף מידע מס. 25

'מלך היהודים'

על הרצל ועל ספרים

 מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

הרצל במלון דרכים קטן  בארצות הברית

 

אלברטו ממטולה ביקש ממני לחפש עבורו את הספר 'הדגול' של חיים פוטוק. בהודעת הדואר האלקטרוני  שהוא שלח לי, הוא כתב את שם הספר  -   The Chosen - באנגלית. כאשר התקשרתי אליו לשאול אם הוא רוצה את הספר בעברית או באנגלית, אלברטו צחק.
- 'יש לי בשבילך סיפור מדהים!' הוא אמר לי. 'יום אחד בטיסה לארה"ב, מצאתי במטוס את הספר באנגלית. לא שמעתי על חיים פוטוק מימי, אין לי שום קשר לנושא של תלמידי ישיבות, אבל קראתי אותו מתחילתו ועד סופו במשך כל הטיסה. עכשיו אני רוצה לקרוא אותו בעברית.'
 

 

 

אכן סיפור מדהים, אלברטו. אבל לי יש סיפור מדהים עוד יותר. יום אחד צלצל אלי דני מירושלים, וביקש להזמין את הספר 'אלטונילנד' של הרצל. הוא שאל אם אני מכיר את הספר, והאם זה ספר מעניין.
'אם אינך מכיר אותו, מדוע אתה מעוניין בו?' שאלתי. 
 

דני סיפר לי כי מצא את הספר במלון דרכים קטן בארצות הברית. האורחים לפניו שכחו אותו, במגירת השולחן, והוא לקח את הספר אתו לטיסה.
'האנגלית שלי גרועה ביותר,' הוא אמר לי, 'אבל משהו בספר משך אותי. הפורמט המהודר, התמונות המצורפות והמסמכים.'
סיפרתי לדני על המהדורה המיוחדת והמפוארת לספר 'אלטונילנד - ארץ עתיקה חדשה', שיצאה לאור בשנת 1961. הכוונה הייתה להציג ליד הטקסט של הרצל החוזה את הקמת המדינה היהודית, את שקרה בפועל במדינה, בעזרת צילומים ומסמכים המתאימים לטקסט. האלבום יצא בשתי מהדורות, אחת בעברית והשניה באנגלית. בהקדמה לספר כתבו אנשי ההוצאה: 'איננו באים לטעון, כמובן, שחזון המדינה היהודית בארץ ישראל, כפי שהותווה על ידי הרצל בצורת רומן דמיוני קל... הוא תיאור נכון ומדויק של מדינת ישראל כמות שהיא בימינו. אך נקודות הדמיון... הן כה מרובות עד לפרטי פרטים, שיש בהן כדי לשוות למשא נבואי זה חשיבות היסטורית אשר לא תמיד הוערכה כראוי. מטעם זה החלטנו לצרף למהדורה חדשה זו של 'אלטונילנד' אילוסטרציות אשר נבחרו במיוחד כדי להעלות את רוח התקופה בה כתב הרצל רומן זה, ולהדגיש את קשרו האמיץ עם ההווה.'
רשמתי את ההזמנה והתחלתי בחיפושים.

הידעת 

הידעת כי ספרו האוטופי של בנימין זאב הרצל 'אלטנוילנד' הופיע בשנת 1902 בגרמנית, ותיאר את דמותה של ארץ ישראל בעתיד. הרצל, אשר ראה בחזונו ארץ מודרנית ומתקדמת בשטחי המדע והטכניקה, קרא לספר 'אלט-נוילנד' כדי להדגיש את נבואתו 'הארץ הישנה-חדשה'. בשנת 1902 תרגם נחום סוקולוב את האוטופיה ובחר לה את השם הסמלי 'תל אביב', תל במשמעות ישן, ואביב במשמעות חדש.

כעבור כמה ימים התקשרה נירה מתל אביב. נירה היא לקוחה קבועה שלי, ואנחנו מכירים כבר הרבה שנים.
'אולי אתה יכול למצוא לי את הספר 'אלטונילנד' של הרצל,' היא ביקשה ממני, 'אני צריכה את הספר באנגלית. אתה מבין, לפני כמה שבועות נסעתי לבקר את משפחתי בארצות הברית, והבאתי להם מתנה את המהדורה האנגלית של הספר 'אלטנוילנד' כדי לקרב אותם קצת לארץ ישראל ולציונות. אני פשוט שכחתי את העותק במלון דרכים קטן בארצות הברית!'

           
מהדורות שונות של 'אלטנוילנד'

התקשרתי לדני מירושלים, ושאלתי אותו האם הוא מוכן להחזיר את הספר שמצא לאדוניו.
'למה אתה מתכוון?' הוא שאל.
סיפרתי לו על נירה ועל קרובי המשפחה הרחוקים שלא קיבלו את המתנה המיועדת. דני שמח כמובן להחזיר את האבידה.
התקשרתי לנירה. סיפרתי לה שיש לי עותק של הספר בשבילה. לא סיפרתי לה כי זהו העותק שלה. חבל שלא יכולתי לראות את הבעת פניה, כאשר פתחה את המעטפה ששלחתי לה, ונוכחה לדעת כי זהו הספר שלה, עם הסימונים שלה ועם כמה ניירות שהיא שכחה בתוכו.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

רוצים לקרוא עוד מהרפתקאותיו של איתמר בחיפוש אחר ספרים אבודים? אנחנו ממליצים לקרוא את הספר 'מיומנו של מאתר ספרים'. רכישת הספר תזכה אתכם בספר מתנה לבחירתכם ממדור המומלצים.


 רוצים לעזור גם באיתור ספרים?

חיה ביקשה למצוא לה את הספר, שבתוכו נמצאות השורות הבאות:

"שמש בחלון זורם/ בוקר טוב צריך לקום/ אבא קם ומתגלח/ מתעורר כל היקום/ אמא לאבנר עוזרת/ הוא יושב כבר לידה/ ואחותו מסתרקת לבדה. "

מישהו מזהה את הספר?

אנא שלחו את תשובותיכם לכאן!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

בדף המידע הקודם סיפרנו על רונית.  רונית חיפשה ספר שכל מה שהיא זכרה מתוכו הוא:
ספר על ילדה בת 12, שאמה חולה בסרטן, ואביה מתמודד עם גידולה.


גלית שלחה לנו את תשובתה:

איתמר,

נדמה לי שהספר שהיא מחפשת הוא: 'בקבוק הבושם של אמא'.

מקווה שעזרתי
גלית


ילדי שכונת הזית ושירי בראשם, מכינים הצגה. אמא של שירי שוכבת בבית החולים בירושלים, אבא יושב לידה ושירי הבודדה והחרדה משקיעה את עצמה בהכנות להצגה.
ידענו שאתם גדולים!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

להזכירם:

סבא מנחם שלח לנו בקשה:

"על הסוס יושב עודד
הוא איננו מפחד
הביטו, הוא אומר לרוני
עוד פרש אביר כמוני."

אנא שלחו את תשובותיכם לכאן!מתוך הקטלוג הכללי

קטלוג המידע באתר האינטרנט שלנו מכיל אלפי ספרים. זהו קטלוג שנבנה וגדל יום יום, בעיקר בעזרתכם. ניתן לחפש בו בעזרת שם הספר, בעזרת שם הסופר, אפילו מלת מפתח מספיקה לפעמים.  הנה חלק קטן מן התוצאות המתקבלות בקטלוג הכללי באתר כאשר בוחרים את המושג 'חוזה המדינה' מרשימת מלות המפתח במנוע החיפוש.  אם אתם רוצים לראות את פרטי הספר המלאים או מעוניינים שאיתמר יאתרו עבורכם, לחצו על "לפרטים נוספים". ספרים נוספים בנושא ניתן למצוא במדור המומלצים  באתר.

 

כתבי הרצל/ תיאודור הרצל

‫ התוכן: א. החזון : מדינת-היהודים אלטנוילנד (תל-אביב) מבואות והערות  ב. היומן א : 1895-1897  ג. היומן ב : 1897-1901  ד. היומן ג : 1901-1904  ה. סיפורים  ו. היכל בורבון  ז. בפני עם ועולם [א]  ח. בפני עם ועולם [ב]  ט. איגרות  י. ביוגראפיה / אלכס ביין. ‬
הספריה הציונית, 1961. כר' קשה, א-י. 100 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

ציונות/ תיאודור הרצל

נאומים ומאמרים: פתרונה של השאלה היהודית, נאום במועדון המכבים 1896, מצוקת הבורסה, השקפותיו של קלוד מונטיפיורי, תפקידיו של הבנק הקולוניאלי, נאומי ויכוח בקונגרסים, תשובה לאוסישקין ועוד.
הוצאה מדינית, 1950. כריכה קשה, 55 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאן.

 

הרצל: חיים וחזון/ נתן א. שוראקי

ביוגרפיה של בנימין זאב הרצל: ילדותו, מחוץ לגיטו, בראשית היה החזון, אצל הדוכס הגדול, וילהלם השני בארץ הקודש, הקונגרס והבנק, אלטנוילנד, הראיון עם השולטן ועוד.
עם הספר, 1962. כריכה קשה, 55 ש"ח.

לפרטים נוספים לחץ כאן
 

 

קול קרא בחשכה/ דבורה עומר

ספר נוער המתאר את חייו של הרצל מאז היה ילד, נער המחפש ייעוד ואהבה, ועד לבגרות - כעתונאי, מחזאי, מדינאי ויהודי המבקש פתרון לשאלת היהודים.
זמורה ביתן מודן, 1980. כריכה קשה, 45 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן.

 

אגרות הרצל

מכתבים של הרצל מראשית הפעולה הציונית עד הקונגרס הראשון: אחד העם, הברון הירש, ביסמארק, הברון רוטשילד, דה האז ועוד.
ניומן, 1945. כריכה קשה. 55 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

מדינת היהודים/ בנימין זאב הרצל

תכניתו של הרצל להקמת מדינה לעם היהודי. מהדורה לציון 30 שנה למדינת ישראל. כולל הקדמה של מנחם בגין ואחרית דבר מאת אריה דולצ'ין.
ידיעות אחרונות, 1978. כריכה רכה. 45 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

הרצל שלנו/ ברוך שראל [עריכה]

מקראה לכתות ג-ד-ה: היה איש/ פניה ברגשטיין, ילדות, יעקב פיכמן, חלום הרצל/ יהודה בורלא, הרצל מיסד את הקרן הקיימת/ ר' בנימין, חיפה/ בנימין זאב הרצל, בחדרו של הרצל/ חיים טהרלב ועוד.
ההסתדרות הציונית, 1960. כריכה רכה. 35 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

אלטונילנד/ תיאודור הרצל

 מהדורה אלבומית מפוארת. מודעה מסתורית בעיתון מובילה את דוקטור לבנברג, יהודי צעיר ומשכיל, אל קינגסקורט, אציל גרמני. פרידריך מצטרף אליו  לפרישה מחיי ההבל של אירופה. עשרים שנה אחר כך מפליגים השניים לראות עולם שהשתנה. הם שבים לפלשתינה ולתדהמתם מגלים בארץ הישנה עולם חדש: "אלטנוילנד".
חיפה, 1961. כריכה קשה. 80 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

הרצל חוזה המדינה/ י. קלינוב [עריכה]

אלבום צילומים מחייו של בנימין זאב הרצל. ההסברים לתמונות מובאים בשלוש שפות: עברית. צרפתית ואנגלית.
לעם, 1950. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן.

 

תאודור הרצל - שנתון

שנתון לשכת בני ברית 'תאודור הרצל' בתל אביב לשנת 1954: ההסת' הציונית והציונות בימינו, הדת והמדינה, מתן תורה בחיי האומה, מסדר יהודי במדינה יהודית, סגולות רצויות לנשיא בלשכות, הרצל מחדש פני האומה ועוד.
לשכת בני ברית, 1954. כריכה רכה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

פעמי המבשר/ מ. בר יהודה

קורות חייו של בנימין זאב הרצל: נפרד מהתיאטרון, בפאריס, אצל נורדאו, הבארון הירש, הבארון רוטשילד, עם הופעת 'מדינת היהודים', ערב נסיעתו לקושטא ולארץ ישראל, הקונגרס הציוני ועוד.
ניב, 1960. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 חידה

כאשר הרמטכ"ל הנכנס והרמטכ"ל היוצא נפגשים, הם יכולים לדבר שעות על בנימין זאב הרצל. מדוע?

הראשון שיענה במועדון הקוראים יזכה בשובר קניה ע"ס 100 ש"ח חנות בזכרון יעקב.
יתקבלו תשובות שיגיעו למועדון הקוראים בלבד! נא לא לענות במייל!

שימו לב!
תתקבל אך ורק תשובה מלאה לכל מרכיבי החידה.
אנא בדקו שאיש לא פתר את החידה לפניכם...

בהצלחה!הפוטומונטז' הציוני הראשון

סיפור

'את הלוח הזה לא אתן בעד עשרת-אלפים מארק!' נופף דוד וולפסון בלוח הזכוכית, עליו צילם לפני שניות את הוד מעלתו הקיסר הגרמני ווילהלם ה-2, לוחץ את ידו של תיאו.  משהו בלבו אמר לו לצלם את השניים שוב. הוא שלף במהירות לוח נוסף מתיקו, קילף מעליו את הנייר המגן, ודחף אותו למצלמת הקודאק המשוכללת שלו. בזוית עינו יכול היה לראות את הקיסר שעון לפנים על סוסו הלבן, ומקשיב לדבריו של ידידו. ברקע ניתן היה לשמוע את שירת ההימנון הגרמני של מקהלת תלמידי מקווה ישראל. על גגות הבתים עמדו המוני אדם בדממה והביטו במתרחש. וולפסון כיוון שוב את המצלמה וצילם.
'צילמת?' סינן הרצל לעברו, כאשר התרחקה שיירתו של הקיסר.
'צילמתי!' ענה וולפסון, 'אפילו שתי תמונות!'
תיאודור חבש את כובע הפקק לראשו, 'מה שלומך? זוהי ארץ העתיד!', הוא חיקה בבוז את קולו של הקיסר. 'זה כל מה שהיה לו להגיד לי?  בזבוז זמן! לפחות תישאר לנו תמונה!'
דוד וולפסון ידע עד כמה מחשיב ידידו את התיעוד, ועד כמה הוא מנצלו לטובת הנושא הציוני.  למרות מחלתו העדיף להגיע הבוקר למקווה ישראל לפגוש את הקיסר בכניסה לבית הספר, ולוא לזמן קצר, רק כדי להראות שהוא אכן נפגש עם מנהיגי עולם.
הרצל ומשלחתו מיהרו אל תחנת הרכבת ביפו.  וולפסון ניצל את זמן ההמתנה לרכבת לירושלים, ופנה אל מעבדתו של הצלם דאוד סבונג'י. לאימתו התברר חיש מהר כי כישורי הצילום שלו אינם מספיקים כדי להנציח את הרגע ההיסטורי - לוח אחד היה מפוייח לחלוטין, ואילו בשני לא נראתה דמותו של הרצל כלל וכלל.

וולפסון נטל את הצילום ופנה לעבר תחנת הרכבת. מה יאמר עכשיו לידידו? הפגישה החשובה כל כך לא תועדה, אלא רק רגלו השמאלית וכובעו.
להפתעתו - הרצל נראה משועשע מהתוצאה. הוא החזיק את התצלום מול עיניו, ושקע בהרהורים.
'כמה זמן נותר לנו?!' הוא קרא לפתע, וקפץ ממקומו. מבלי לחכות לתשובה הוא מיהר לצאת מהתחנה כשכל משלחתו אחריו. במצוותו, הוביל אותם וולפסון לעבר מעבדתו של סבונג'י. שם, מול עיניהם המשתאות של הנוכחים הפגין המהיג הציוני את כל כישורי המחזאות שלו, והורה לצלם היפואי את שעליו לעשות כדי לקבל את התוצאה הראויה.
ראשית יצאו כולם לרחוב, והביטו כיצד מביים הרצל את עצמו, עומד ומדבר עם הקיסר על הסוס. כל כך להוט היה לקבל את התוצאה הרצויה, שלא הסכים להשתמש כלל בכיסא שהוציאו לכבודו השכנים שינוח. שוב ושוב, ציווה על הצלם לכוון ולתאם.


כאשר עמדו אנשי המשלחת מחוץ למעבדתו של סבונג'י, והמתינו לראות את מלאכתו, יצא לקראתם הצלם ופניו חיוורות. תוכניתו של 'מלך היהודים' הייתה טובה כרעיון, אך לא ניתנת לביצוע, הוא הסביר להם. התברר כי הרצל ציווה עליו לגזור את דמותו - עומד במרכז הרחוב ביפו עם כובעו - ולהדביק אותה על התמונה של הקיסר במקווה ישראל, אך דבר זה לא ניתן היה לביצוע, כי לא נותר כלל מקום על הצילום המקורי.
'רגע! רגע!' היסה הרצל את אנשיו הנרגשים. הוא קירב את ראשו לראשו של הצלם, ולחש לאוזנו. חיוך רחב התפשט על פניו של היפואי, הוא לחץ את ידו של הרצל, ומיהר להיכנס חזרה.
'מה הוא אמר לך?' שאל אותו וולפסון שנכנס אחריו.
'הנה! תראה!'

ראשית גזר הצלם את דמותו של הרוכב על הסוס השחור מאחורי סוסו של הקיסר, אחר כך גזר את כבוד הקיסר והניח אותו על גבי הסוס השחור, את תמונתו של הרצל, אותה צילם דקות קודם לכן מחוץ לחנותו, העמיד סבונג'י לפני הסוס השחור, כך שנראה כאילו משוחחים השניים - הרצל והקיסר - זה עם זה.

הנסיעה ברכבת לירושלים היתה נעימה וקלה. תיאו, ידידו של וולפסון, הרבה להתלוצץ עם אנשיו למרות מחלתו.
צלם אותנו! צלם!' הוא קרא שוב ושוב לעבר וולפסון, לקול צהלות הקהל.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
תודה לכל מי שעזרו באיסוף הפרטים על האירוע במקווה ישראל, ובייחוד לניר פלדמן ולעופר רגב.אנו מבקשים את עזרת הציבור

את נוח אני מכיר כבר כמה שנים. סקרנותי התעוררה כאשר ראיתי בחור צעיר מבלה אצלי בחנות במשך שעות ועובר שוב ושוב על מדפי ההיסטוריה של א"י ועם ישראל. באחד הביקורים כאשר הניח על שולחני את ערימת הספרים שהוא ביקש לרכוש, התחלתי לחקור אותו בעדינות.   נוח עוסק באומנויות לחימה למעלה מעשרים שנה, בין השנים 1999-2007 ערך מחקר וכתב ספר על התפתחות מקצועות קרב הפנים אל פנים (קפא"פ) בארץ ישראל מתחילת ההתיישבות החדשה ועד קום המדינה. הספר, כך אני יודע, נמצא בשלבי עריכה וביום בו ימצא התקציב הנדרש יכנס להליך מואץ לקראת הוצאתו לאור. כאשר סיפרתי לו יום אחד כי אני עומד לפרסם דף מידע בנושא ספורט, הוא סיפר לי כי כבר שנים הוא מחפש צילום של הרצל בבגדי סייף. ביקשתי מנוח שייכתוב לנו כמה מלים על הנושא.

 

ב-1878 הרצל עבר לוינה והחל ללמוד משפטים באוניברסיטת וינה.
אותה תקופה מייד לאחר יסוד האימפריה הגרמנית חל גל חדש של אגודות סטודנטים לאומניות – בורשנשפט (Burschenschaften)
אגודות אלה חרתו על דיגלן את המוטו "כבוד, חרות, מולדת" ועסקו בין היתר באגרוף וסיף.
כחלק מטקס הקבלה אליהן היה על חבריהן לעסוק בסיף ולהשתתף בדו-קרב שלאחריו יהפכו לחברים בכירים. נוהג נפוץ היה לעסוק במנסור (Mensur), סוג של דו-קרב בו המטרה היא רק לפצוע את היריב בפניו או ראשו. את הצלקות "ענדו" חברי האגודות בגאווה.

 ב-1878 פעלה באוניברסיטת וינה אגודה כזו בשם אלביה (Albia). אלביה אימצה את מנהגי הסיוף של האגודות הגרמניות. הרצל נמנה על שורות חברי האגודה וכחבר השתתף באימוני סיף באופן סדיר.
לקראת מבחנו הגדול התאמן הרצל פעמיים ביום באגודה ואף הוסיף על כך שיעורים פרטיים עם מורה מומחה לסיף.
 
ב 11 למאי 1881 השתתף הרצל בדו-קרב המיוחל.    סמל אגודת אלביה 


 ישנן עדויות כי לא תפקד באופן מעורר התפעלות והופעתו עוררה בקרב מספר חברים התנגדות לקבלתו כחבר בכיר. עדות אחרת מספרת כי הצליח "לרכוש" את הצלקת המיוחלת ויצא לחגוג בשתייה עם חברי האגודה.


חברי מועדון אלביה, עם בגדי מנסור ומשקפי מגן, 1892

הרצל עזב את אלביה לאחר שנתקל באנטישמיות.
חשיבות הסיוף לא פחתה בעיני הרצל שסיים את לימודיו בשנת 1884 ובמשך עשור היה מעורב שלוש פעמים בקריאות תגר על נוצרים אנטישמים, שעלבו בו או ביהודים באופן כללי.
אין תיעוד על השתתפות בקרבות נוספים.
האנטישמיות הגואה הובילה לאיסור על קבלת סטודנטים לשורות האגודות.
בשנת 1882 יסד נתן בירנבאום יחד עם מספר חברים את אגודת הסטודנטים היהודים הלאומנית הראשונה. אגודה זו נקראה בשם  "קדימה"  (Kadima) וחבריה עסקו בסיוף ולחימה כמוטיב מרכזי וכביטוי לאידיאולוגיה החדשה הציונית.
באותה תקופה נוצר קשר בין הרצל ואיזידור שליט שלימים הפך למזכירו האישי.
איזידור שליט היה פעיל באגודות היהודיות ובעל אופי לוחמני ביותר.
דרכו נוצר קשר בין קדימה והרצל ועל פי דבריו הרצל הפך תומך נלהב של האגודה.


מועדון סיף בפראג 1895

אני מחפש תמונות ועדויות בדבר עיסוקו של הרצל בסיף וכל מידע נוסף על האגודות היהודיות ופעילותן.  מידע על יהודים שעסקו בארץ ובחו"ל במקצועות קרב הפנים אל פנים מסוף המאה ה 19 ועד קום המדינה, בין אם בעדות אישית, חומר מודפס או תצלום יתקבל בברכה. בפרט יש לי עניין בשיטות הלחימה במקל שהיו נהוגות בארץ.

אנו מבקשים את עזרת הציבור במציאת תמונה של הרצל במדי סיף, או כל חומר אחר בנושא.

אנא כתבו לנו!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

בקשה מיוחדת נשלחה אלינו מאיריס:

שלום רב,

אני מחפשת מישהו שמכיר/זוכר את פנחס כחולי , סבא שלי, ואת חנות הספרים שלו שהייתה בבן יהודה בתל אביב עד סוף שנות ה 60 .

תודה רבה

איריס

אנא כתבו לנו!     מדינה תמורת מכונת כתיבה

על הרצל סופר כבר הכל, או כמעט הכל, אבל מפעם לפעם נחשפים דברים חדשים ומפתיעים, המתחבאים במסמכים וגם בספרים ישנים ולא כל כך ישנים. הנה מה שמצאנו ביומנו של תיאודור הרצל, דברים שכתב בשנת 1902:

 

17/02/1902
...אם אין להוד רוממותו השולטן הפנאי הדרוש בשבילי, אבקש כי יואיל ברוב חסדו ויקבל ממני שתי תשורות קטנות. האחת היא כתבי אשר יובאו מחרתיים, זהו קובץ סיפורים פילוסופיים. השניה היא מכונת כתיבה באותיות תורכיות ערביות, שציויתי להכין באמריקה בשביל הוד רוממותו השולטן. מכונת כתיבה זו תגיע לקושא בעוד שבועיים.

19/03/1902, וינא
המכתב הזה לא נשלח לאיברהים, מפני שאותה שעה הודיעו לי כי מכונת-הכתיבה, אשר חיפשוה זמן רב, כבר הגיעה הנה.
גרמה לכך טעות במשלוח ובכתובת.
ועתה רוצה אני לשלוח אותה על ידי בא כוח בית החורשת בוינה.

24/03/1902, וינה
הוד מעלתו
ירשני להודיע לו, כי הגיעה הנה אותה מכונת כתיבה באותיות ערביות, שהיא הראשונה במינה - התשורה הדלה שהוד רוממותו השולטן הואיל לכבדני בקבלתה.
אני שולחה על ידי פקיד אותה החברה שהכינה בשבילי את המכונה הזאת. כדי למנוע כל טעות, מרשה אני לעצמי להוסיף, שהמוכ"ז אין לו שום זכות לגמול. כמובן שילמתי באמריקה דמי המכונה, והפקיד המלווה אותה כדי להסביר את השימוש בה, קיבל את דמי הוצאות הדרך.

18/05/1902
...יש לי כמה דברים טובים להודיע, אולם בלי הזמנה לא אבוא. נפגעתי קצת משום שמתנתי הצנועה [מכונת הכתיבה לערבית] לא נתקבלה.

 

    ד"ר מרדכי נאור הפנה את תשומת לבנו לדברים שכתב בספר בן כמעט 25 שנה: "הראשונים"  (הוצאת עם עובד, 1983).
בספר מובאים סיפורים מן העלייה הראשונה לארץ-ישראל, וביניהם שניים על הרצל. באחד מהם מתוארת פרשה סבוכה ומרתקת מתחילת המאה ה-20. הרצל, שהיה מאוכזב מאי הצלחתו לשכנע את הסולטאן הטורקי להעניק לו את ארץ-ישראל, הגה רעיון מפתיע: להגיש לסולטאן שי מיוחד במינו שירכך את ליבו וישכנע אותו לסייע לתנועה הציונית. הרעיון: לייצר בעבורו את האב-טיפוס של מכונת הכתיבה הראשונה באותיות ערביות.
כדי להוציא את הרעיון אל הפועל פנה הרצל בשלהי 1901 לפרופ' ריצ'ארד גוטהייל, מנהיג יהודי-אמריקאי ומזרחן ידוע, וביקש ממנו שיפנה לחברת "רמינגטון" לייצור מכונות כתיבה ויזמין את השי המקורי הזה. לאחר דחיות רבות, בעיקר בשל קשיי תקשורת בין וינה לארצות הברית, החלה העבודה. החברה דרשה 300 דולר – סכום עתק בימים ההם והרצל נאלץ לשלמו, מכיסו. עבודת הייצור נמשכה מספר חודשים והרצל הפציץ את גוטהייל במברקים ותבע לזרז את העושים במלאכה, מכיוון שהוא רוצה לקבל את המכונה בהקדם ולהביאה במו-ידיו לחצר הסולטאן.
לבסוף הגיעה הבשורה מניו-יורק: מכונת הכתיבה נשלחה לווינה. אלא שחלפו כמה שבועות – והמכונה לא הגיעה ליעדה. הרצל נסע לאיסטנבול בפברואר 1902 – ללא המכונה. בשובו התברר לו כי במקום לשלוח את החבילה לד"ר תיאודור הרצל, היא שוגרה לאחד ד"ר תיאודור הירץ, גם הוא תושב וינה, שלא הבין מדוע זכה לקבל מכונת כתיבה באותיות ערביות...
לאחר שיושרו ההדורים שלח הרצל את מכונת הכתיבה המיוחדת הזו לחצר הסולטאן. אלא שהמזל הרע המשיך לפקוד את המיזם. הסולטאן סירב לקבל את השי, כשם שדחה מחוות אחרות של הרצל. המנהיג הציוני בלע את עלבונו וכתב לסולטאן עבדול חמיד השני ב-18 במאי 1902: "נפגעתי קצת מכך שמתנתי הצנועה (מכונת כתיבה בערבית) לא נתקבלה".
מה קרה למכונה? איש אינו יודע. ככל הנראה אחד מעוזרי הסולטאן, או עוזר של עוזר, שם עליה את ידו והעלים אותה.
בבירור שנערך בחברת "רמינגטון" לא נמצאו עדויות לייצור המכונה האמורה ויומני הרצל ומכתביו הם העדות היחידה לרעיון של "מדינה תמורת מכונת כתיבה" שלא הבקיע את הדרך ללבו של הסולטאן.

 

   (הפרשה כולה מתוארת בספר "הראשונים", מאת מרדכי נאור, עמ' 108-102).

 

 פינת המציאות

ראו מה נפל מתוך אחד הכרכים של כל כתבי הרצל, כאשר עברתי עליו לחפש חומר על פרשת מכונת הכתיבה עליה סיפרתי קודם לכן: מדינת היהודים [פרקים נבחרים] / דר. תיאודור הרצל, חוברת לעם ולנוער!

מדובר על חוברת קטנה, 32 עמ', שיצאה לאור בירושלים בשנת 1933. לפי הרשום בדף הפנימי של עמוד השער, זאת חוברת א. מתוך הסדרה: 'חוברת לעם ולנוער'. את החוברת תירגם מ. ברקוביץ, אשר תירגומו ל'מדינת היהודים' יצא בשנה בה יצא הספר במקור. בהקדמה פונה ר' ב. [ ר' בנימין] לעם ולנוער [?!] -

 

במבוא

...בבחירת הפרקים והקטעים מספר מדינת היהודים התכוונתי לרכז מספר מצומצם של דפים את תמצית תורתו המדינית של יוצר הציונות המדינית ואת הקווים העיקריים של השקפתו, בבחינת מועט המחזיק את המרובה, באופן שיהא אדם קורא את הדפים האלה פעם ופעמים והוא מכיר פחות או יותר את שיטתו של הרצל.
יש אשר בקראך בדפים האלה ונדמה לך כאילו רק היום נכתבו, כמה העמיק לחשוב - ובלי שנאה ופחד, כפי הדגשתו - ולהבין את חזיון האנטישמיות "ככל אשר תאחר האנטישמיות לבוא כן תרבה וכן תחזק לפרוץ בשאון וקצף", והוא מנסח את שאלת היהודים במלים המעטות האלה: "הבאה העת כי נעזוב את המדינות האלה? ולאן? או אולי נוכל להשאר עוד פה? ועד מתי?" הוא כבר העמיד את הדיאגנוז, כי היהודים יסבלו בעד הקפיטליזם ובעד הסוציאליזם כאחד. ובכ"ז גם הוא עוד לא ראה מראש את כל כחה של האנטישמיות. הוא חשב כי חקי שווי הזכיות של היהודים לא יוכלו להבטל עוד במקום שכבר ניתנו, ועינינו הרואות כי הם כחספא בעלמא בגרמניא של היום..."

כך כותבים לנוער...

 הרצל בבלקוני

תערוכה

הרצל, כאיש תיאטרון וכעיתונאי, הבין היטב את כוחו של הפרסום. כך עם תמונות הפוטומונטז' עם הקיסר, כך כאשר הניח לציירים ולפסלים להנציח את דמותו, ובעיקר - בכל הנוגע לתמונת המרפסת המפורסמת. האגדה מספרת על שעות של הכנות מדוקדקות מצד הרצל וידידו הצייר ליליאן, עד שהתקבלה התוצאה שהשביעה את רצון שניהם - הרצל עומד בתנוחה נינוחה על מרפסת חדרו במלון משקיף לעבר העתיד.
ואכן, הרצל צדק! הצילום הפך לאחד מסמליה של הציונות, ורבים השתמשו בו [עד היום!] לשימושים שונים ומשונים.

       
       
       
       


         פינת הילד

ז'ול וורן היהודי

בתאריך 24 לדצמבר 1862 נפל דבר בספרות העולמית. אותו יום הופיע לראשונה ספר של סופר אלמוני בשם ז'ול וורן - 'חמישה שבועות בכדור פורח', ופתח בכך סוג ספרותי חדש - הסיפור המדעי-בדיוני.

באותו יום היה בנימין זאב הרצל 'חוזה מדינת היהודים' בן שנתיים. הפעוט היהודי הקטן, יליד בודפשט, הפך להיות המנהיג הבולט ביותר של העם היהודי. והנה פרט בחייו שאולי לא הכרתם עד כה, ב-'לקסיקון אופק לספרות ילדים' של אוריאל אופק, כעשרים עמודים לפני הערך 'זול וורן', הקדיש ד"ר אופק, מבכירי חוקרי ספרות הילדים, עמוד שלם לתיאודור הרצל. הרצל? סופר ילדים?! בספרו כותב אופק: "מצעירותו נתגלו בו כשרון לספרות... בגיל 14 יסד אגודה ספרותית של תלמידים בשם 'אנחנו'. כתיבתו הספרותית רבת הפנים של הרצל כוללת שירים וסיפורים, מחזות ופיליטונים."
הרצל כתב גם ספרים העוסקים בבעיה הציונית, כמו 'אלטונילנד' - בו תיאר את הארת האוטופית - ארץ ישראל, כפי שחזה אותה בדמיונו. בשנת 1896 פרסם את ספרו 'מדינת היהודים', עליו חתם
: ד"ר תיאודור הרצל - דוקטור לתורת המשפטים. בכך ביקש לנתק עצמו מעברו הספרותי. הוא חשש שאנשים יתייחסו לספרו כסיפור אגדה אוטופי, ואכן אחד מעמיתיו לעבודה קרא לו: "ז'ול וורן היהודי".
ולא לחינם קרא לו כך. באותה שנה פרסם הרצל את סיפורו 'ספינת האוויר' - על יוסף מילר, בנו של סנדלר, שהצליח להמציא ספינת אוויר מונהגת. כמה שנים אחר-כך הוא כותב ספור בשם 'היזם בונפרטה' בו הוא חוזה מה היה עולה בגורל העולם לוא המצביא בונפרטה לא היה בוחר בקריירה צבאית, אלא היה הופך לבעל רשת חנויות. הוא מספר את שהתרחש בחייו של אדם שבחר בטעות ללחוץ על פעמון הדלת השמאלי במקום ללחוץ על הימני, הוא כותב על אדם שיודע לקרוא את מחשבות הזולת.

   
 סופר מדע בדיוני   סופר מדע בדיוני

 הידעת

הידעת כי בסדרת הספרים 'ספריה לעם' של הוצאת 'עם עובד' הופיעו עד היום מאות רומנים מקוריים ומתורגמים, החל מ-'זורבה היווני' [1959], 'איים בזרם' [1972], 'התפסן בשדה השיפון' [1975] ועוד. בין כל מאות הספרים יצאה לאור גם ביוגרפיה אחת. בשנת 1963 יצא לאור הספר '... אין זו אגדה', מספר 63 ברשימת 'הספריה לעם', אותו כתב פינחס בלומנטל. הספר הוא בעצם ביוגרפיה של בנימין זאב הרצל.העותק האחרון בהחלט!* [אולי...]

בדף המידע מס. 18 פתחנו בפינה חדשה בה נציג ספרים של עותק אחד. ספרים שנמצאים אצל מישהו בבית, אבל אין יותר עותקים ממנו [אולי...]
מי יודע כמה פעמים ראיתי את הבעת ההפתעה על פניהם של אנשים, כשהתברר להם שהספר אותו ביקשו ממני, כבר נמצא אצלי ברשימת הבקשות. "היינו בטוחים שאנחנו היחידים שמכירים אותו!" הם אומרים לי שוב ושוב.

בתיה כתבה לנו:

"בין ספרי השירים הותיקים שבאוספי נמצא הספר 'שירים לערבי שבתות' - בבית ברנר. שם המחבר - ועדת התרבות של מ.פ. ת"א, שנת הוצאה- תרצ"ח. מהדורה שניה. כריכה רכה, פורמט כיס, 127 עמ'. זהו ספרון ובו לקט שירים שהיו מושרים בהדרכת דניאל סמבורסקי בבית ברנר בת"א בערבי שבתות. השירים מחולקים לשערים: שירי עבודה ובנין הארץ; שירים שונים. השירה בציבור בשנים ההם "סייעה ליצירת אוירה עברית תרבותית. יחד עם ההרצאות על הנושאים צבוריים וספרותיים שמשו ערבים אלו גורם מחנך ומדריך לציבור הרבגוני".

ייתכן וזהו העותק האחרון של הספר! האמנם?
אם הספר נמצא ברשותכם, נשמח
לשמוע על כך!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

בדף הקודם הצגנו את הספר 'מעשה טוביה'. יואב ועירית שלחו לנו הודעה, כי גם להם יש עותק של הספר בבית.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

האם יש לכם בספריה הפרטית ספר שאתם בטוחים שרק לכם יש אותו? שלחו לנו - itamar.books@gmail.com - פרטים על הספר + סריקה של עטיפתו, ונשמח להציג אותו בפני כולם.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~שימו לב! מ ה פ ך!

החל מה-1 לאוקטובר!

הכול מרוכז בטלפון אחד!

04-6399749

הזמנות, בקשות, בירורים, פניות, הצעות, דיווחים, שאלות, תשובות!

אין לכם מה לחפש בטלפון אחר...
 

אל תחמיצו

01/10/2007, יום ב', בשעה 19.30

בתיאטרון גבעתיים
במסגרת פסטיבל מספרי סיפורים
ערב עם איתמר
'מיומנו של מאתר ספרים'

לפרטים ולהזמנת כרטיסים:

http://www.mesaprim.co.il/305.html

 חוזרים לקנות ספרים מתנה!

מחפשים מתנה מיוחדת לימי הולדת או לחגים?

אנחנו ממליצים על ספר. ספר חדש, או ספר ישן. ספר קריאה, או ספר עיון. ספר ילדים, או ספר שירה. ספר בעברית, או ספר באנגלית. ניתן לצרף לו שוקולד משובח, או בקבוק יין. אפשר לשלוח סלסלת ספרים בנושא מסוים.

אם תבחרו לשלוח מתנה את אחד הספרים בהוצאתנו, תקבלו מאתנו מתנה ספר מהמומלצים, או מהחנות כבחירתכם.

  קנו - עולמו הקטן של דון קאמילו [65 ש"ח],
קבלו - כל ספר שתבחרו

 קנו - דון קאמילו וצאן מרעיתו [65 ש"ח],
קבלו - כל ספר שתבחרו

 

 קנו - מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי [85 ש"ח],
קבלו - כל ספר שתבחרו 

 

קנו - אחד עשר האלופים [65 ש"ח],
קבלו - כל ספר שתבחרו

 המלצה מוסיקלית

אמנם החנות בזכרון יעקב מחזיקה בעיקר אלבומי ג'אז ומוסיקת נשמה, אך לכבוד דף הרצל החלטנו להציג בפניכם אלבום 'ציוני' כפול:

צריך לצלצל פעמים/ נתן אלתרמן, וידוי/ אלכסנדר פן, כנרת/ רחל, חופים/ נתן יונתן, היו לילות/ יעקב אורלנד, החליל/ לאה גולדברג, הרעות/ חיים גורי, זמר נוגה/ רחל, את חכי לי ואחזור/ אברהם שלונסקי, יצאנו אט/ חיים חפר.
בביצועים המקוריים של: שלישית גשר הירקון,הדודאים, ריקה זראי, צמד העופרים, שושנה דמארי, צילה דגן, נתנאלה ועוד.

מחיר: 70 ש"ח

להזמנהחנות ספרים מומלצים!
רוצים לשוטט בין המדפים של החנות? לחצו כאן!

         


האם כבר ביקרתם היום?

אנחנו ממליצים על ביקור יומי בחנות הספרים הפעילה ביותר שלנו...
חנות 'ספרים מומלצים'
אותה ניתן למצוא באתר האינטרנט שלנו.
אם קשה לכם לצאת מהבית, אנחנו מזמינים אתכם לשוטט בין המדפים של החנות הוירטואלית שלנו. לחיצה על  ספרים מומלצים, תעביר אתכם למדפי התצוגה.
ניתן לראות שם ספרים מומלצים בתחומים שונים: היסטוריה של א"י, ביוגרפיות, ספרי נוער, ספרי קריאה ועוד ועוד.
כל הספרים במצב מצויין!
לחיצה על כפתור 'הזמן', תשלח אלינו הודעה, ואנו נתקשר אליכם בהקדם. החנות הוירטואלית היא כאמור החנות הפעילה ביותר שלנו, מאות אנשים מבקרים בה בכל יום, ולכן תחלופת הספרים בה מהירה.

         
להזמנת הספרים לחץ על חזיתו של כל ספרמה בדף המידע הבא

   

המשותף לשני הספרים הוא נושאו של הדף הבא!

רוצים לנחש?

 הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן