דף מידע מספר 26   

10 יולי 2014

אנו שמחים להגיש לכם דף מידע נוסף של אתר הספרים של איתמר

  דף המידע  

דף המידע הראשון נשלח ב-15/09/2006 ועסק בספר 'גן גני'.
דף מידע מס. 26 נשלח היום לאלפי גולשים. קצב ההרשמה מדהים, מדי יום מצטרפים לרשימת המנויים עשרות אנשים.

לרישום לדף המידע [ניתן לרשום גם חברים וקרובי משפחה] - לחצו כאן

הערות ותגובות ניתן לכתוב ולראות בפורום 'מועדון הקוראים'.

אם אינכם מצליחים לראות את הדף במלואו, לחצו על הקישור המופיע בראש הדף
Can't read the newsletter? Click here
או לחצו כאן.

נהנתם? אל תהססו לשלוח את דף המידע לאלו שאתם אוהבים!

דף מידע מס. 26

'כתבי סתר'

ס
פ
ר
י
ם ומרגלים

15-ג-10-20-33, ג-13-33-15-22, 8-9,
8-15-8, וו-8, 3-33-22-ג-וו, 8-33-ג-וו,
33-8-4-ג-וו, וו-20-12-21-ג-וו, 33-21-10,
4-20-וו-21, 15-11-20, 16-4-15-4-21,
80-21-4-22, 16-4-15, ג-21-ג-15-10,
15-ג-15-11-20, 15-ג-15-4-9, 9-ג-16,
22-33-4, 22-8-15-2, 33-15-וו-22,
9-10-22, 15-ג-15-9-11-33,
33-וו-22

אם רצף המספרים והאותיות למעלה 'מדליק' אתכם,
אם אתם כבר יושבים שעות מול הקוד המוצפן,
ומנסים להבין מהו הקטע המצוטט, אתם במקום הנכון.
דף המידע יעסוק בקשר בין סופרים לבין מרגלים.מאחורי הקלעים של דף המידע

פרופיל של סופר, פרופיל של מרגל

כאשר החלטתי על הנושא של דף המידע הנוכחי - ספרים ומרגלים - ידעתי בדיוק מה לחפש. רציתי למצוא קשר בין ספרים לבין ריגול. רציתי לפצח פעם אחת ולתמיד את המיתוס של פגישות מרגלים בחנויות ספרים, את העברת מסרים בתוך כרכים עבי כרס, ואת העובדה המוזרה שסופרים רבים עבדו פעם עבור שירותי הבטחון של מדינותיהם.
כל מי ששאלתי לדעתו, כל מי שבקשתי את עזרתו במציאת מידע על הנושא - גם סופרים וגם אנשי ביטחון, פטרו אותי בתנועת יד מזלזלת. 'אלו אגדות,' הם אמרו לי. 'ספורי אלף לילה ולילה.' [במהלך חיפוש חומר לדף המידע גיליתי עשרות סיפורים בהם קיים קשר ברור בין מרגלים לבין ספרים. חלק קטן מהם תוכלו לקרוא בהמשך הדף, בפינות 'ספרים ומרגלים']
אני זכרתי כי קראתי כנער צעיר על פגישות של מרגלים בין מדפים עמוסי ספרים ישנים ואבק. ואכן, תוך כדי הכנת דף המידע הנוכחי, מצאתי את אחד הקטעים שקראתי בנעורי - ז'אק קולמן, אשר לפי דמותו נולדה דמותו של הארי ליים בספר
'האדם השלישי' , נפגש עם ג'ף לונג המציע לו להעביר מסמכים סודיים של שירות הביטחון הבריטי לידי סוכנים סוביטיים עבור תשלום שמן.
'היכן נפגש?' שואל קולמן את לונג.
'בספרייה העירונית, בחדר הצפוני, על המדף העליון של הארון האחרון בשורה, ניצב כרך רב ממדים של 'תולדות הבישופות של זאלצבורג'. איש לא נגע בכרך זה משך החודשים האחרונים. הוא ישמש לנו תיבת דואר.' [
'פרשיות נעלמות'/ ישעיהו לביא].
ידעתי שאני חייב לפגוש את א.
א. הוא האדם היחיד שאני מכיר, שמתאים לו לקרוא את הכרך של 'תולדות הבישופות של זאלצבורג', ואולי אפילו להשתמש בו.

את א. פגשתי לראשונה בחנות הספרים שלי בשכונת שפירא בדרום תל אביב לפני כ-13 שנה.  הוא הופיע בחנותי יחד עם מ. ותוך מספר שניות הפכנו לידידים.
איני יודע מניין צץ העניין שא. הוא מרגל. ייתכן ומישהו רמז לי, אולי משהו בהתנהגותו, אולי העובדה שהוא היה נעלם לכמה שנים, ופתאום מופיע כאילו לא קרה כלום, באמת שאני כבר לא זוכר, אבל 13 שנה אני לא שואל אותו, ולא מדבר אתו על עבודתו, אלא רק על ספרים.

 

ותאמינו לי, עם א. אפשר לדבר הרבה על ספרים. א. למשל, הוא הסיבה בגללה לא תמצאו לעולם בחנותי ספר מסדרת 'פו הדוב' בהוצאה הראשונה של 'מחברות לספרות'. א. הזמין ממני כל עותק שאמצא אי פעם מהסדרה. הוא פשוט נותן אותם מתנה לחבריו.
לפי כמות הספרים ששלחתי אליו בשנים האחרונות, יש לא. חברים רבים.
לכן היה זה טבעי שאפנה אליו בחיפוש חומר לדף המידע בנושא ספרים ומרגלים. 'אבל... רגע...' אמרתי לעצמי, "מי אמר שהוא בכלל מרגל?" התחלתי לחפש באינטרנט, ולתדהמתי מצאתי את המשפט הבא: 'א. בכיר לשעבר במשרד ראש הממשלה'! וכעבור זמן קצר מצאתי - 'א. בכיר לשעבר במוסד'. זהו. הנה זה כתוב. עכשיו זה רשמי. אפילו תפקידו האחרון בשירות היה כתוב שם.
התקשרתי  לא. ושאלתי אותו לשלומו. 'עסוק כרגיל,' הוא ענה. שאלתי בחשש אם הוא יצא לגימלאות, והאם כבר ניתן לדבר אתו על עבודתו הקודמת? סיפרתי לו כי באינטרנט מצאתי ידיעה שהוא היה מבכירי המוסד. כאשר סיפרתי לו על הנושא של דף המידע, הוא קטע את דברי במהירות: 'בתחילת שבוע הבא אני אצלך בחנות'.

פרופיל של סופר

הנה כמה תכונות חשובות והכרחיות לסופר. בדקו האם גם הסופר האהוב עליכם, ניחן בתכונות אלו:

בעל כישורים אישיים המאפשרים לו טיפוס על קירות חלקים.
השכלה מתאימה, ידע מקיף בנושאים נקודתיים, שפות, טכניקות בין אישיות.
יושר פנימי, אינטגריטי, אינטליגנציה ואינטליגנציה רגשית, יכולת לתפקד בתנאי אי ודאות, בעומס נתונים משתנים, כמו גם סקרנות, נחישות, דבקות במטרה, ואפילו עקשנות וסבלנות אין קץ.  
הרפתקנות  מבוקרת, נכונות לחשוב מחוץ לקופסא, היכולת להבחין בפרטים , לבנות תמונה שלמה מכמות חסרה ומועטה של נתונים, ויותר מכך ליצר מציאות וירטואלית שבמבט לאחור תהיה תואמת במידה רבה את המציאות הריאלית. לזהות תבניות התנהגותיות, מאפייני אישיות. עליו לדעת  לעורר אמון, לשכנע, לצייר תמונה מוחשית שבה אמת ושקר רקומים יחדיו.
כריזמה, סקרנות, אבל גם מניפולטיביות, כושר משחק וערמומיות תורמים לא מעט למכלול הנדרש.  

אם אתם מכירים סופר העונה על התכונות הללו, או על חלקן, כתבו לנו.

א. צינן את התלהבותי. הוא לא היה מוכן לספר לי על שום פרשיית ריגול שספרים היו חלק ממנה. הוא רק היה מוכן להודות כי חלק גדול מאנשי השירות הופכים יום אחד לסופרים. 'למה?' הוא שאל בקול רם את עצמו ואותי. 'בוא ננסה לפצח את העניין!' מכיסו הוא שלף רשימה מוכנה של שמות מרגלים-סופרים. החלטנו לנסות ולבדוק האם יש פרופיל זהה למרגל ולסופר. החלטנו לבנות קודם כול פרופיל של סופר. תוכלו למצוא אותו בריבוע הירקרק למעלה. אם עדיין לא קראתם, אנחנו ממליצים לכם לחזור לאחור, ולשלוח לנו את שם הסופר הנראה לכם המתאים ביותר לפרופיל. אם כבר עשיתם זאת, אנו יכולים לגלות לכם עכשיו, כי לא הרכבנו כלל פרופיל של סופר, אלא אך ורק פרופיל של איש מודיעין. א. גייס את כל ניסיונו והרכיב רשימת תכונות המתאימות ל-'מרגל'. אם אכן מצאתם סופרים המתאימים לתיאור הנ"ל, סימן שצדקנו: אכן יש קשר ישיר בין שני המקצועות הכל כך שונים.

פרופיל של מרגל / מאת: א'

ריגול לענפיו השונים הינו מקצוע , ויש שיאמרו אמנות, שעיקר עיסוקה הוא התמודדות עם הבלתי ידוע.
מעצם הוויתו של העיסוק המודיעיני כרוכים בו התמודדות עם יריבים ומתנגדים החותרים למנוע חשיפה של סודותיהם. האקסקלוסיביות של הידע ונגזרותיו היא כה קריטית, עד שכל צד מוכן למהלכים דרסטיים כדי לשמרו. ההתגברות על אלה מחייבת את איש המודיעין, או בשפה הפופולרית 'המרגל' למציאת תחבולות, והפעלת יכולות אישיות ומערכתיות לפריצת החומות. היכולת לגבור על מאמצי ההסתרה מחייבת את איש המודיעין להיות בעל כישורים אישיים שמאפשרים לו טיפוס על קירות חלקים. חלק מאלה הינם כישורים נרכשים: השכלה מתאימה , ידע מקיף בנושאים נקודתיים, שפות, טכניקות בין אישיות, שימוש בטכנולוגיה וכיוצא בזה.
אך באלה לא די,  שכן כל ידע נרכש הינו זמין לשני הצדדים - לתוקף ולמגן כאחת. מכאן  שרובד הכישורים הנרכשים חייב לצמוח על זרמי מעמקים של תכונות ומרכיבי אישיות, אשר מעניקים לתוקף את היתרון המאפשר את הטיפוס על הקיר החלק ההוא. חלק מהתכונות אשר אובחנו לאורך זמן הן תכונות מוגדרות הניתנות לאיבחון ולמדידה כמו: יושר פנימי, אינטגריטי, אינטיליגנציה ואינטיליגנציה רגשית, אומץ לב, יכולת לתפקד בתנאי אי ודאות בעומס נתונים משתנים, ובסביבה עוינת  ודינאמית כאחת. כמו גם סקרנות, נחישות, דבקות במטרה, ואפילו עקשנות וסבלנות אין קץ. צירוף של כל התכונות הללו או רובן ניתן למצוא אצל אנשים די רבים שבינם לבין עבודת המודיעין אין דבר וחצי דבר, הרכב תכונות כזה יהיה לברכה בתחומי עשייה רבים בשוק האזרחי לגווניו.
עצם קיומה של רשימת תכונות כמו זו שפורטה כבר מצביעה על כך שאין גן בודד המאפיין את איש המודיעין הטוב.  כלומר בנוסף לכל אלה קיים מרכיב אחר פחות מדיד וחמקמק, שלא קל לאתרו אשר מחבר את הכישורים הנרכשים ותכונות האופי והופך את כולם יחדיו לחומר שממנו עשוי איש מודיעין. אותו מרכיב כמו מסתורי  מצוי בצורות שונות אצל אנשי המודיעין והוא חלק מובנה באישיותם.  הוא מתאפיין במספר נדבכים כמו הרפתקנות  מבוקרת, נכונות לחשוב מחוץ לקופסא, היכולת להבחין בפרטים ,לבנות תמונה שלמה מכמות חסרה ומועטה של נתונים, ויותר מכך ליצר מציאות וירטואלית שבמבט לאחור תהיה תואמת במידה רבה את המציאות הריאלית. על כך יש  להוסיף גם  יכולת הסקת מסקנות, ונקיטת פעולות בטווחי זמן קצרים, וכושר לזהות ולהגיב במהירות להזדמנויות ולאיומים תוך נכונות ללכת מעבר לקצה, מבלי להסס בגלל שיקולים שאינם ממוקדים בעשייה עצמה.

עבודת המודיעין בחלקה הניכר כרוכה בעיסוק באנשים עמיתים וטורפים כאחת. יעודה לתעל את אלה שמולם פועלים ליעדיו ומטרותיו של איש המודיעין, גם בניגוד לאינטרס הטבעי שלהם. בכדי לעשות זאת על איש המודיעין להיות בעל יכולת לחוש את יעדיו במהירות לזהות את נקודות החולשה והחוזק שלהם, ללמוד לקרוא את שפתם לא פחות מאשר את השיח הורבלי שבו הם משתמשים, לזהות תבניות התנהגותיות, מאפייני אישיות, אינטרסים ואג'נדות נסתרים. כל אלה אגב שיחת אורחא . מעבר לכך עליו לדעת  לעורר אמון , לשכנע, לצייר תמונה מוחשית שבה אמת ושקר רקומים יחדיו בתפרים עדינים ובלתי נראים המאפשרת להתחבר ליעדיו ביותר מרובד אחד. כריזמה, סקרנות וגילוי עניין באופן אמיתי הינם כלים חיוניים לשם כך, אבל גם מניפולטיביות כושר משחק וערמומיות תורמים לא מעט למכלול הנדרש.

שני דברים חשובים סיפקה לי הפגישה עם א': סוף סוף אני יכול לכתוב על פגישה שערך 'מרגל' בחנות ספרים [אפילו אם זאת חנות הספרים שלי]. וגם - בסוף השיחה גילה לי א', כי הוא עצמו כותב רומן, המבוסס על חוויותיו. ביקשתי ממנו שיציג לפניכם חלק ממנו. כך תוכלו לשפוט בעצמכם אם א' מתאים לפרופיל של סופר/ לפרופיל של מרגל.

החותר

 

פרק מרומן בכתובים, מאת: א'

 

'החותר'  היה הקרקפת  האחרונה שדניאל חתר לתלות על חגורתו, בטרם יסיים את תפקידו.
'החותר' נתפס כתעלומה בעיני רבים - איש עסקים, מיליונר ורודף תקשורת. בהופעותיו בעולם לבש תמיד את מיטב בגדי המעצבים, בביתו לבש את הגלימה המסורתית. איש סודם של שועי עולם, רפורמאטור חברתי בארצו וחד כתער בהחלטותיו העסקיות. היו לו ארבעה משרדים, וארבע מזכירות נאות במיוחד - שלוש מהן אירופאיות.  
'החותר' בא ממשפחה ענייה. הכינוי  ניתן לו על שם מקצועו של אביו, שהיה חותר בסירת משוטים ומעביר אנשים וסחורות בין הרציפים בנמל.
בנו של השליט נתקל ב-'חותר' יום אחד בבית הספר התיכון, התרשם מחוצפתו וחוכמתו ואימץ אותו אליו. הוא דאג שיישלח ללימודים בארה"ב. שם סיים בהצטיינות לימודי כלכלה. בן השליט שילב אותו בבנק העולמי ולאחר שנים שבהן הפך לאיש העולם החזיר אותו הביתה, הפקיד בידיו את ניהול חברת האלומיניום הגדולה בעולם, והפך אותו לחבר מוביל בדיוואן הפרטי שלו שבו התקבלו  ההחלטות החשובות. בשנותיו בבנק העולמי   צבר 'החותר' מיליונים מזיכיונות של מותגי לבוש נחשבים, אותם זיהה לפני כולם והכפיל את מכירותיהם ברחבי המערב והמזרח כאחת. קל ומהיר תנועה היה, כובש נשים. למרות היותו סוני  מאמין נהג כחילוני מובהק בכל דרכיו.
חלק ניכר מעסקיו ניהל 'החותר' מבתי קפה אופנתיים, יושב כשפומית הנרגילה בפיו ומאזין לבקשות של חנפנים ומבקשי טובות למיניהן. הוא לא דחה אף אחד, אבל ידע בחלקלקות תמימה לדחות בקשות שלא רצה לטפל בהן.
אצל דניאל במשרד הצטבר מידע שהצביע על כך שמעבר לחזותו המוכרת, 'החותר' היה איסלאמיסט קיצוני אשר מימן פעילות של הג'יהאד העולמי,  והיה קשור לפעילויות רבות של הארגונים האסלאמיים  האלימים, בעיקר בתחום של הלבנת והעברת כספים, אך גם בסיוע לוגיסטי למבצעי התאבדות. עוף מוזר בעל יכולות מיוחדות, אשר רגלו האחת נטועה בהבלי העולם, והאחרת שקועה כולה במהלכים שנועדו להחריבם. דניאל יצר מצבים שבהם צפה בו ממרחק, בחן את נעימות דרכיו, אבל שם לב לחריצים החדים בזוית פיו שרמזו על אכזריות מוסווה. הוא ראה את הקור בעיניו, את החיוך שקפא על עצמות הלחיים הגבוהות ולא הגיע לעמקי הנשמה. מאד רצה להתקרב אליו. אבל בחר להמתין למצוא את העיתוי והסיבה שלא יאפשרו ל-'חותר' לחמוק.
באחד הימים  מצא דניאל על שולחנו עמוד פנימי מעיתון ערבי, במרכזו - תמונת 'החותר', ומתחתיה הסבר על הפרויקט לחפירת נתיב יבשתי מתחת לנמל, שיסלק את הצורך בחותרים המשיטים אנשים וסחורות. 'פרויקט שאפתני', אמר דניאל לעצמו. עמד להניח את העיתון, אך עיניו התמקדו בתמונתו של 'החותר',  העומד זקוף ומתוח, ידיו מונחות על מותניו במין שחצנות, הקמטים הקטנים בקצות העיניים ריככו את המבט והפכו אותו לרומנטי. החריצים בצידי פיו כמעט נעלמו, מבטו לא היה מופנה אל המצלמה, אלא למעלה כמו רואה מעבר לאופק, הוא ניראה דרוך אבל לא מתוח,  מתריס, מסופק. דניאל ידע שבתמונה הזאת טמון המפתח  להבנתו של 'החותר' , הוא עדיין לא זיהה  אותו, אבל ידע שהוא שם. הוא גזר את  התמונה  והצמיד אותה ללוח שליד שולחנו. שעה אחרי שעה, יום אחרי יום, מצא עצמו חוזר ומתמקד בה. לאחר מספר שבועות שבהן קידם פעילות מבצעית מדינית אחרת, שב דניאל לחדרו. מבטו נימשך אל תמונת 'החותר' ואז הוא הבין - "החותר" חותר להכרה, לתשואות ההמון בזירה, הוא שואף למחוק את  עברו על ידי מחיקת מקצועו המשפיל של אביו, הוא רוצה להינשא על  כתפי ההמון כמו אותו שחקן כדורגל אשר הבקיע את השער המכריע בדרך לאליפות. דניאל ידע כי כדי להפיל את 'החותר' עליו לספק לו את התקווה לגדולה, את המהלך שיאפשר לו לחרוג ממעמד של  איש עסקים מצליח לסטאטוס של מנהיג. עליו לספק לו את האפשרות ליצור סיכוי לשינוי היסטורי משמעותי, אשר ימחק את העבר  שלו ויציב אותו במקום גבוה יותר. אולי בגלל זה, חשב  דניאל,  הוא מסייע לגורמים האיסלאמים. אולי בגלל הצורך הזה הוא נחשף במידה רבה כל כך לתקשורת. אולי זאת הסיבה שבגללה הוא דואג כל הזמן להיות שונה ומיוחד. כל מה שהוא באמת רוצה זה שישכחו את  הילד העני בן החותר, אשר תמיד היה תלוי ברצונם הטוב של חזקים ממנו. כל שהוא מחפש  זה מקום של קבע בשולחן של הגדולים. כעת הכול נהיה מאד ברור. דניאל התווה דרך פעולה. הוא זימן את הצוות שעבד איתו,  וסיפר להם על התובנה החדשה לגבי 'החותר' - האיש מחפש גדולה והכרה. כשסיים עצר מול תמונת 'החותר' משך משולחנו חץ מחודד ובתנועה חדה השליך אותו לעבר התמונה. החץ ננעץ בין עיניו המחייכות.  'תפסתי אותך' אמר דניאל, וכולם פרצו בצחוק משחרר.ס
פ
ר
י
ם

ומרגלים

 ב-4 לאוקטובר 1956, נעצר במעבר מנדלבאום הכומר יואכים אל אנטוני וברשותו שלושה כרכים של שנתוני הממשלה, ובתוכם ערימה גדולה של פתקים.

הכומר, אשר התגלה כמרגל ירדני, טען להגנתו כי הספרים והפתקים היו דרושים לו לשם...
כתיבת ספר מקיף על ישראל.
 

 

 מתוך הקטלוג הכללי

קטלוג המידע באתר האינטרנט שלנו מכיל אלפי ספרים. זהו קטלוג שנבנה וגדל יום יום, בעיקר בעזרתכם. ניתן לחפש בו בעזרת שם הספר, בעזרת שם הסופר, אפילו מלת מפתח מספיקה לפעמים.  הנה חלק קטן מן התוצאות המתקבלות בקטלוג הכללי באתר כאשר בוחרים את המושג 'ריגול' מרשימת מלות המפתח במנוע החיפוש.  אם אתם רוצים לראות את פרטי הספר המלאים או מעוניינים שאיתמר יאתרו עבורכם, לחצו על "לפרטים נוספים". ספרים נוספים בנושא ניתן למצוא במדור המומלצים  באתר.

 

בית ספר למרגלים/ אלכסנדר פוט

קורותיו של אדם שהיה גם לוחם בחזית, גם מרכז רשת ריגול שפעלה נגד הנאצים, וגם סוכן מאומן שנשלח לרכז רשת ריגול סובייטית בארה"ב. פוט פותח חלון אל מערכת מודיעין משוכללת, שיטותיה ודרכי פעולתה, אופן גיוס הסוכנים, הקשר אתם, איסוף הידיעות ועוד.
מערכות, 1969. כריכה קשה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

שליחות בקאהיר/ וולפגאנג לוץ

סיפורו של  'מרגל השמפניה' -  שפעל בשנות השישים במצרים בשליחות המוסד. לוץ הגיע למצרים כגרמני בעל עבר נאצי, והצליח להתברג לצמרת השלטון המצרי. לוץ  פעל כנגד היועצים הגרמנים שסייעו למצרים. נלכד בשנת 1965.
מעריב, 1970. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

עלילות ש"י/ אפרים דקל

 שירות הידיעות [ש"י] של ה'הגנה' נולד כתוצאה הכרחית מן התנאים בתקופת השלטון הבריטי: על משמר הנשק העברי, מפעל תע"ש, תקופת המרי העברי, השגת אינפורמציה ערבית, בשירות עליה ב', מקורות לדלית ידיעות ועוד.
הוצאת מערכות. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

מלת הקוד ברברוסה/ בארטו וילי

 כיצד הפתיעו הגרמנים את הרוסים ב-22 ביוני 1941. לרשות הרוסים עמדו התראות מודיעיניות רבות, שמקורן במנגנוני ריגול, נציגים דיפלומטיים וכו'. מסע הטעיה גרמני שקדם להתקפה הניע את הרוסים לפרש מידע זה באורח מוטעה.
מערכות, 1980. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

מבצע סוזאנה/ אביעזר גולן

"מבצע סוזאנה" הוא שם הקוד שניתן למשימה המחתרתית של הקמת רשת חבלה במצרים, כדי ליצור רושם שקיימת התנגדות פנימית לקציני המפכה הקיצוניים, ואין להפקיד בידיהם את תעלת סואץ. התא נחשף עד מהרה, חבריו נאסרו, שניים התאבדו, ושניים נידונו לתלייה.
ידיעות אחרונות, 1976. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

המלחמה החשאית/ ס. דה גרמון

מחקר מקיף על הריגול במסגרת המלחמה הקרה משני עברי מסך הברזל: ג'ודי קופלון - מרגלת בבית האהבה, התנגשות בלילה - סב"מ וק. ג. ב, סוכנות הבטחון הלאומי, רודולף אבל - דיוקנו של אמן,  עתיד הריגול ועוד.
מערכות, 1964. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

מלחמת המוחות/ לדיסלס פרגו

אנטומיה של מודיעין ושל ריגול. מודיעין מדיני ומודיעין אסטרטגי. התחקות אחר הבעיות ושירות המודיעין על כל שלוחותיו.
מערכות, 1956. כריכה קשה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

בציפורני הק.ג.ב/ נח דגוני

יהודה כוגן, תושב גבעתיים, נוסע לבריה"מ לבקר את אחיו בשנת 1963, ומסתבך עם הק.ג.ב. הוא חוזר ארצה מקץ אחת עשרה שנה בבתי כלא ומחנות הסגר.
משרד הבטחון, 1984. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

הממונה/ מיכאל בר זוהר

איסר הראל ועלילות שירותי הביטחון: כך נעלם ארכיון ש"י, האיש שלנו ברבת עמון, תעלומת טוביאנסקי, תלויי בגדאד, שליחות חשאית בקהיר, איפה יוסלה, משבר המדענים הגרמניים, סודה של הגיורת היפה, הנשק הסודי של נאצר ועוד.
ויידנפלד וניקולסון, 1970. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

פרשיות נעלמות/ ישעיהו לביא

פרשיות מעולם הריגול והמחתרת. פרקי הכרך הראשון: מרגלים בישראל, מאתיים שנות ריגול, בנתיב המחתרת, פתיל החבלנים, שביל הבורחים, גבורה ערמה ופשע.
משרד הבטחון, 1961. כריכה קשה. 55 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

מי נתן את ההוראה?/ חגי אשד

"העסק ביש", פרשת לבון והתפטרות בן גוריון. פרסום ראשון של מסמכי הפרשה הסודיים.
עידנים, 1979. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

אלי כהן האיש שלנו בדמשק/ א. בן חנןפעילותו של אלי כהן, המרגל הישראלי בדמשק, מגיוסו לשורות 'המוסד' ועד לתפישתו בדמשק.
בוסתן. כריכה רכה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

המרגל שבא מישראל/ י. בן פורת, אורי דן

בשנת 1967 פורסם בצרפת הספר: L'espion qui venait d'Israel, על פרשת שליחות הריגול של אלי כהן בסוריה. על הספר חתום הסופר בן דן. שנה לאחר מכן יצא הספר לאור בישראל בתרגום עברי, תחת השם: 'המרגל שבא מישראל'. אז התברר כי הסופר בן דן הוא בעצם שניים = אורי דן וישעיהו בן פורת.
מסדה, 1968. כריכה קשה, 55 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

מרגלים עליך ישראל/ יצחק ינאי, נתן גרנביץ

פרשיות ריגול שהתרחשו בארץ ישראל: תצלומי אהבה, האיש שנשתל בס. ס., הבוכרי, המהנדס, המעשה בעלית הנוער, פרשת הפרופסור ועוד.
מאור אל, 1963. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאןס
פ
ר
י
ם ומרגלים

 
 הספר 'זאב בודד בחצר עויינת' /בונה תירוש, ארנון הדר [הוצאת פלג, 1975], עוסק בעלילות ריגול ומתח מן ההיסטוריה. מסופר בו על מקיאבלי, הצייר רובנס, קאזנובה, פטר הגדול, הסופר דניאל דיפו [מחבר 'רובינזון קרוזו'], לורנס איש ערב, נאפוליון, שייקספיר. והמשותף לכולם: כולם שימשו בשלב מסויים בחייהם כ... סוכנים חשאיים.!  

 

 מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

המרגל העיראקי ואני

מטח הטילים הראשון נחת על ישראל ביום ה' 17/01/1991. שמונה טילי 'סקאד' פגעו ברחובות תל-אביב וחיפה, בסביבות השעה 02.00 אחר חצות, וגרמו לעשרות פצועים ולנזק רב ברכוש.
רק קומץ אנשים ואני ביניהם, נחשף לדרמה שהתרחשה על חוף ימה של תל אביב, כמה שעות קודם לכן. ששה חיילים  מהיחידה לגילוי וזיהוי אב"כ, בשני ג'יפים צבאיים, חנו בתחנת דלק בצפון תל אביב. בהוראת המפקדים ישבנו בתוך הרכבים וחיכינו להוראות. המתח היה רב. עדיין לא ידענו כי העיראקים יעזו לתקוף את ישראל עוד באותו הלילה. כמה דקות לאחר השעה 16.00 החלה מהומה במכשירי הקשר. המפקד הישיר שלנו הורה לנו לחבוש את מסיכות-הגז, ללבוש את בגדי המגן ולהתחיל לבלוע כדורים. התברר כי טיל עיראקי פגע בחוף ימה של תל אביב, ועלינו מוטלת המשימה לבדוק האם הוא נשא בחרטומו חומרים כימיים מסוכנים.
תוך כמה דקות היינו בדרכנו לרחוב הירקון בתל אביב. למרות האווירה המתוחה, אנשים הסתובבו ברחובות או ישבו בבתי הקפה לאורך הטיילת. כולם נופפו בגאווה לעבר החיילים האמיצים הדוהרים לאורך החוף חנוטים בתוך סרבלים ומסיכות גז. איש מהעוברים ושבים לא העלה בדעתו כי לא מדובר בתרגיל, אלא בתרחיש אמיתי.
לפתע קיבלנו פקודה לעמוד במקום ולבצע בדיקות לגילוי ולזיהוי. הסתכלנו אחד על השני במבוכה. איש מאתנו לא ידע היכן הטיל נפל, ומה עליו לבדוק. אבל פקודה היא פקודה. עצרנו את הג'יפים על המדרכה, ירדנו והתחלנו לבדוק את... המרצפות היבשות.
ארבע ניידות משטרה הגיעו אלינו תוך שניות ביללות צופרים. כמה שוטרים זינקו לעברנו, ודרשו לדעת מי אנחנו. אחד השוטרים הגדיל לעשות וביקש בתקיפות תעודה מזהה. לא יכולנו שלא לפרוץ בצחוק. גם בגלל המצב המביך בו היינו, וגם בגלל הבקשה המוזרה. לקחנו את הקצין הבכיר לצד, והסברנו לו כי טיל עיראקי פגע בחוף הים של תל אביב, ואנחנו עסוקים בניסיונות איתור של גז עצבים, או גז חרדל המאיימים על תושבי האיזור. חיוורון הציף את פניו. הוא ביקש את סליחתנו. התברר כי עצרנו את הג'יפים, מבלי שנרגיש, מתחת לשגרירות ארצות הברית. עובדי השגרירות שהרגישו מאויימים מהדמויות המיסתוריות וממעשיהן המשונים, התקשרו מייד למשטרת תל אביב.
סיימנו את הבדיקות, הודענו למפקדה שלא נשקפת שום סכנה לתושבי גוש דן, ויצאנו חזרה לבסיס. לקראת חצות הגיע אחד המפקדים. הוא דרש להעיר אותנו מהשינה כדי למסור לנו הודעה חשובה. הוא סיפר לנו כי אחד התצפיתנים שעמד על גגות תל אביב, זיהה נפילה של טיל לים. הוא הסביר לנו בפנים רציניות כי אסור שהסיפור הזה ידלוף החוצה. מדובר בסוד צבאי. אין לספר על המקרה אפילו בבית, למשפחה הקרובה ביותר.
חזרנו לישון. כעבור שעתיים הרעיד פיצוץ עז את האנגר בו שהינו. מטח של טילים פגע בתל אביב. עלינו על הג'יפים ויצאנו שוב לרחובות לחפש חומרים כימיים מסוכנים.

קרוב לעשר שנים לא סיפרתי לאיש את הסוד הנורא. לא לבני משפחה ולא לחברים. איש לא ידע על הטיל העיראקי שהקדים את חבריו בכמעט 10 שעות. יום אחד התקשר אלי בחור בשם אבשלום, וביקש ממני את הביוגרפיה של אהוד ברק. 'יש לדעתי שתי ביוגרפיות,' הוא אמר לי. 'אני מחפש את זאת שמסופר בה על המרגל העיראקי במלחמת המפרץ.'


את הסוד הגדול ששמרתי עשר שנים בלבי,
ניתן למצוא בעמ' 240...


'מרגל עיראקי?' שאלתי. 'במה מדובר?'
אבשלום סיפר לי כי הוא חוקר אירוע שקרה בזמן מלחמת המפרץ. 'מעט מאוד אנשים יודעים...' הוא הנמיך את קולו כממתיק סוד גדול, 'אבל כמה שעות לפני שהחלה מתקפת הטילים על ישראל, נורה טיל סקאד לעבר תל אביב. מערכת ההתרעה כלל לא הופעלה. רק במזל התרשל תצפיתן של הצבא בתפקידו. במקום להסתכל מזרחה כמצווה, הוא הביט לעבר הים ולעבר המתרחצים, ולפתע הבחין בנפילה של טיל לים. כעבור חודשים התברר כי על החוף עמד באותו זמן גם מרגל עיראקי, שתפקידו היה להודיע למפעיליו על מיקום נפילת טיל הטיווח...' 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

רוצים לקרוא עוד מהרפתקאותיו של איתמר בחיפוש אחר ספרים אבודים? אנחנו ממליצים לקרוא את הספר 'מיומנו של מאתר ספרים'. רכישת הספר תזכה אתכם בספר מתנה לבחירתכם ממדור המומלצים.רוצים לעזור גם באיתור ספרים?

 

ישראל ביקש שנמצא לו ספר.
כל מה שהוא זוכר הוא:
ספר על מרגל שברח מרוסיה וקנדה. נרדף ע"י הצבא. פועל כמו רמבו.

מישהו מזהה את הספר?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

להזכירם:

סבא מנחם שלח לנו בקשה:

"על הסוס יושב עודד
הוא איננו מפחד
הביטו, הוא אומר לרוני
עוד פרש אביר כמוני."

אנא שלחו את תשובותיכם לכאן!ס
פ
ר
י
ם ומרגלים

הסדרה 'צ'יטי צ'יטי בנג בנג' עוסקת במכונית פלאים, והרפתקאותיה באוויר, בים וביבשה.  את הסדרה כתב סופר אנגלי 1908-1964, אשר עיקר פרסומו בא בזכות גיבורה הידוע של סדרת סיפורי ריגול אותה כתב.
שמו של סוכן הריגול: ג'ימס בונד.
שמו של הסופר: יאן פלמינג - איש שרותי הביטחון הבריטי, אשר דלה את רוב רעיונותיו לספרים ממבצעי השירות בהם השתתף בזמן מלחמת העולם הראשונה.
 
 

 

 

 דף הילד

כולכם מכירים בוודאי את דמותו של טרזן מלך הג'ונגל.
דעו לכם כי בתחילת שנות ה-60, התפרסמו בארץ חוברות שבועיות ובהן הרפתקאותיו של טרזן הישראלי, דן-טרזן!
זהו סיפורו של דן מוקד מרחוב נווה שאנן בתל אביב. משפחת מוקד - האב שמואל בעל בית דפוס קטן, האם חנה והבן דן יצאו לטיול באפריקה. המטוס בו הם טסו נאלץ לנחות נחיתת אונס בג'ונגל, ורק דן ניצל מכל הנוסעים. כאשר הוא התעורר מעלפונו התברר כי איבד את זכרונו, אך רכש יכולת להבין את שפת החיות. הקופה קלה, אשר סבתה גידלה את טרזן מלך הקופים, לקחה על עצמה לגדל את דן טרזן.
בבגרותו יצא דן טרזן לעזור למולדתו - הוא נלחם בשירות הצבא במבצע סיני, הוא חיסל בסיס טילים מצרי, הוא יצא לחפש את אוצרות המלך שלמה, הוא נשלח במצוות שירותי הבטחון הישראליים לסנטיאגו ללכוד את הפושע הנאצי רודולף טייכמן.

 
דן טרזן ב-'מבצע סיני'   דן טרזן במרומי ג'בל תבח  דן טרזן וחוטפי הילדים  דן טרזן והפושע הנאצי

לא במקרה השם 'רודולף טייכמן' מוכר לכם. השם מזכיר שם של פושע נאצי אחר - אדולף אייכמן. זאב גלילי, האיש שכתב את חוברות דן טרזן, הצליח בעזרת החוברת 'דן טרזן והפושע הנאצי' להיות הראשון לספר כיצד נתפס אדולף אייכמן על ידי אנשי המוסד והובא לארץ. הוא עשה זאת כסיפור דמיוני על טרזן הגיבור הישראלי שנשלח על ידי המודיעין לחטוף פושע נאצי המסתתר בארץ זרה. עיתון 'מעריב' שלא יכול היה לפרסם את הסיפור האמיתי פרסם בגליון יום ו' של אותו השבוע את תמונת השער של החוברת ומעליה הכותרת: 'הספרות האקטואלית שלנו', בלי שום הסבר נוסף. והמבין יבין...

כדי שלא תקבלו תמונה מעוותת על לכידתו של אייכמן, אנו מביאים לכם את סיפורו האמיתי של אחד מהאנשים שהשתתפו במבצע.

 

זה היה לפני 46 שנה, בערב אביבי בפרבר נידח שבפאתי בואנוס איירס שבארגנטינה.

כראש אגף המבצעים של המוסד, זרוע הביון החשאית של מדינת ישראל, הוטלה עלי המשימה לפקד בשטח על מבצע ללכידתו של  אדולף אייכמן, מבכירי המנגנון הנאצי בגרמניה והאחראי הראשי על תכנית "הפתרון הסופי לבעיית היהודים". האיש שהיה הדמות המרכזית בטיהור אירופה מיהודים.

 יחד עם לוחמי מוסד נוספים המתנתי לקצין האס. אס. בדרך המובילה לביתו ברחוב גריבלדי. רחש צעדיו המתקרבים מתוך החושך, על הכביש הנטוש, הכניס אותנו לדריכות ותוך דקות ספורות הוא היה בתוך רכב המילוט, ראשו מונח על ברכי בספסל האחורי, וגופו שרוע על ברכי עמיתי למבצע צבי מלחין ז"ל.

אמרנו לאיש: אם חייך יקרים לך, תשאר בשקט.  והוא,  אינסטנקטיבית, ענה  במילת הציות הגרמנית: yavol. ידי שגיששה מתחת לחולצתו מצאה  את צלקת ניתוח האפנדיציט שידעתי שצריכה להיות שם, וההכרה טפחה בי: זה האיש, והוא בידינו!

מתוך נאום שנשא השר רפי איתן בשם ממשלת ישראל בטקס הסיום של "מצעד החיים" , בבירקנאוו אושוויץ , פולין, אפריל 2007.

 

חידת הילד

באחת החוברות של דן טרזן מצאנו חידה ספרותית. הנה היא לפניכם, כפי שהופיע באחת מהחוברות בשנת 1960.

 הילד הראשון שיפתור את 6 השאלות, יוכל לבחור לעצמו ספר במתנה, בחנות שלנו בזכרון יעקב. את תשובותיכם שלחו לכאן.ס
פ
ר
י
ם

ומרגלים

 את ספרו הראשון פרסם יוסף באו במחנה ההשמדה בצ'כיה. היה זה ספרון שירים קטן בשם 'העולם ואני'. בשנת 1950 עלה באו לארץ. מאז הוא פרסם כמה וכמה ספרים: 'שנות תרצ"ח', 'ד"ש קר', 'ברית מלה' ועוד. בשנת 2007 פורסם לראשונה כי יוסף באו גוייס כגרפיקאי לשירות המוסד, והוא היה האיש שהכין את תעודותיו המזוייפות של אלי כהן, כשנשלח לדמשק.  

 שירותי הביטחון בקיוסק השכונתי

מאמצע שנות החמישים עד סוף שנות הששים פרחו הקיוסקים השכונתיים. ניתן היה לקנות בהם גזוז וגרעינים שחורים ומסטיק בזוקה. במקום מדפים נמתחו בתוך הקיוסק חבלי כביסה עליהם היו תלויים בעזרת מקלות כביסה ספרי המתח והבלש. חלק גדול מהספרים עסק במרגלים ובשירותי הביטחון.

 
       
 גאזים נגד ישראל/ מור אדם בראק. בסדרת  - עמק גולן ש.ב. הוצאת ספרי פנתר. 1967? ספר נוסף של המחבר: מרגלת המסתורין בבסיס X. מור אדם בראק, כנראה שם בדוי של אדי מור מהפנתרים השחורים.   מבצע קהיר/ חיים גיבורי. על פי סרטו של מנחם גולן. הוצאת ספרי נח, 1966. ספר ריגול נוסף שחיים גיבורי היה שותף לו: מזימות בטוקיו - סוכן או. ס. ס. 117/ ג'ן ברוס,  הוצאת נחשון, 1965  השרות החשאי בפעולה/ פיטר טשיני. הוצאת מתח, 1965. 
לאמי קושן מתגייס לשורות ה-ס. או. ס. - השירות החשאי להצלה מפני פעולות ביון עוינות
 
 בשירות הריגול/ ניק קרטר. מזרחי, ספרי מסתורין, 349. ראש חץ של טיל גרעיני נגנב מהמקום הסודי ביותר בארצות הברית. ניק קרטר, הסוכן העשוי ללא חת, מצליח לנפץ את התעלומה. 
       
  בשליחות חשאית לטוקיו/ יאן פלמינג. ג'יימס בונד, סוכן חשאי 007.
הוצאת ספיח, 1964.
תרגום נוסף לספר: 'אתה חי רק פעמים'.
 סוכן חשאי 001/ גאסטון פירו. הוצאת הבלש המסתורי, 1965. מעלילות השירות החשאי במלחמתו בריגול ובריגול הנגדי. הסופר, אחד המומחים הנודעים בשטח הריגול.  ריגול מעל אסיה/ קורט סינגר. הוצאת דשא, 1961. פרשיות ריגול אמת: בתה של מאטה הארי, הנסיכה המטורפת מהונלולו. קים המרגלת מסיאול. הרקדנית מהונג קונג.   המרגל שחזר מן הכפור/ ג'ון לה קארה. הוצאת לדורי, 1964.
לה קרה (1931), הוא כינויו הספרותי של דייוויד ג'ון מור קורנוול, פקיד משרד החוץ הבריטי.
       
 בית ספר לריגול וחבלה/ וויליאם מורגן. דשא, 1961.
וויליאם מורגן היה חבר ב-oss, סוכנות הביון האמריקנית. ואימן מרגלים בבית הספר לריגול.
 מרגל 2-V/ דון בטריג'. דשא, 1961.
סיפור פרשת הריגול האמתית והמוזרה ביותר בתקופת מלחמת העולם השניה.
מזימות בים הקריבי/ בריאן דוגלס. רמדור,
סיפורו של הסוכן ג'ו ברונקס היוצא כנגד מרכז הביון ופעולות החתירה הרוסי.
 
 ריגול במוסקבה/ טוני רנדולף. מגדלור.
טוני רנדולף נקרא פעם נוספת לשירות מרכז הביון, למשימה מסוכנת מכל הקודמות.


   
 סוכן חשאי 09, והטיל הסוטה.
חוברת קומיקס מספר 25, בסדרת בוקי, 1968. עוד בחוברת: הנשק הסודי - קפטיין מדוק, נתיב הסורים - המירוץ אל סוף העולם.

 טרזן בשירות הריגול הנגדי.
חוברת 22 מתוך כרך של טרזן בהוצאת הנמר.
השם האמיתי של החוברת: 'טרזן בשירות הריגול האנגלי'.

לחצו על חזיתו של הספר אותו אתם רוצים להזמין מהקיוסק.ס
פ
ר
י
ם ומרגלים

בחודש מארס 1935 פתח איש מודיעין גרמני עסק של סוכן לענייני ספרות בבאזל שבשווייץ. בין הפליטים הגרמנים אתם בא במגע היה הסופר והעיתונאי בארטולד יעקב. כמה חודשים קודם לכן פרסם יעקב ספר קטן ובו תיאור מפורט ביותר של מבנה הצבא הגרמני, ואפילו סקירות חיים של 168 גנרלים גרמניים. הסופר הוזמן על ידי הסוכן הספרותי לדון בעיסקה הנוגעת בענייני ספרים בזמן ארוחת צהרים. איש המודיעין של הגיסטאפו הרדים את יעקב, והוביל אותו במכוניתו לחקירה בברלין. שם התברר כי את כל המידע לספרו ליקט מקטעים שנתפרסמו בעיתונות הגרמנית: מודעות אבל, מודעות נישואים וכו'.חידה

מי כתב את השיר?

הראשון שיענה במועדון הקוראים יזכה בשובר קניה ע"ס 100 ש"ח חנות בזכרון יעקב.
יתקבלו תשובות שיגיעו למועדון הקוראים בלבד! נא לא לענות במייל!

שימו לב!
תתקבל אך ורק תשובה מלאה לכל מרכיבי החידה.
אנא בדקו שאיש לא פתר את החידה לפניכם...

בהצלחה!ס
פ
ר
י
ם

ומרגלים

בראשית 1965 הוזמן ע.ג. [כנראה עמיקם גורביץ הבעלים של הוצאת עמיקם] לכלא רמלה, לעסוק בהוצאתו של הספר 'בטחון ישראל' מאת ישראל בר. בר שהיה מקורב לצמרת הפוליטית, ומונה על ידי בן גוריון לכתוב את ההיסטוריה הרשמית של מלחמת העצמאות, נעצר בראשית שנות ה-60, כשהוא פוגש באיש מודיעין סובייטי בתל אביב, ונאשם בריגול למען ברית המועצות.

 ספרים בבולים


גליון למזכרת 'רוגי המלכות בדור תקומה',
יום ההופעה 22/12/1982

ביום רביעי, 14 ביולי 1954, בשעה 21.20, הבחינו שני קציני משטרה מצרים באש מתלקחת בין המדפים, בספריה האמריקאית בקהיר. כ-500 ספרים ניזוקו בשריפה.
רק כעבור כמה שבועות התברר כי סוכנים של המודיעין הישראלי היו אחראים על 'מבצע ספריות'.

       
לחיצה על חזית הספר תחשוף את פרטיו

המבצע, שנקרא בתחילתו 'מבצע סוזאנה', נועד לגרום מעשי חבלה למתקנים מערביים ברחבי מצרים, כדי לחבל ביחסים בין הארצות השונות לבין מצרים. המשימה הוטלה על חוליה של יהודים מקומיים שהוכשרו למטרות ריגול. לאחר שהניחו חברי החוליה פצצות במקומות שונים הם נלכדו על ידי המשטרה המצרית, ונכלאו. שניים מהם נידונו לתלייה.

 
תאריך הופעה: 22/12/1982.
מעצב: אריה גלזר

משה מרזוק – נולד בשנת 1926 בקהיר למשפחה קראית. סיים לימודי רפואה ועבד כרופא בבית-חולים היהודי. הוא גוייס על ידי אנשי המודיעין של צה"ל וקיבל הכשרה צבאית בקורס מודיעין בארץ, לאחר מכן שב למצרים, ובשנת 1951 הצטרף לרשת המודיעין שהקים אברהם דר. ב- 14 ביולי 1954 עצרה המשטרה אחד-עשר איש, ביניהם ד"ר משה מרזוק, בחשד של השתתפות במעשי חבלה וריגול במצרים לטובת ישראל. הוא הועמד לדין בפני בית המשפט הצבאי בקהיר ונידון למוות. משה מרזוק הועלה לגרדום בח' בשבט תשט"ו (ב- 31 בינואר 1955) ונטמן בבית-העלמין היהודי בקהיר.

שמואל עזאר –נולד בשנת 1929 באלכסנדריה. סיים לימודיו בהנדסה ושימש מורה. בשנת 1951 הצטרף לרשת המודיעין שהקים אברהם דר במצרים. ב- 14 ביולי 1954 נעצר על-ידי המשטרה החשאית המצרית עקב ניסיונות פיגוע ביעדים שונים באלכסנדריה ובקהיר. הוא הועמד  לדין עם עשרה אנשים נוספים והואשם בהשתתפות במעשי חבלה ובריגול למען ישראל. בית המשפט הצבאי בקהיר דן אותו למוות בתלייה. שמואל עזאר הועלה לגרדום בח' בשבת תשט"ו (31 בינואר 1955) ונטמן בבית העלמים היהודי בקהיר.

 
תאריך הופעה: 22/12/1982.
מעצב: אריה גלזר

 ס
פ
ר
י
ם

ומרגלים

ב-7 לדצמבר 1941, הגיש השגריר היפני לשר החוץ האמריקאי מכתב שהיה למעשה הכרזת מלחמה. האחרון לא היה צריך כלל לעיין במכתב. הוא כבר קרא אותו קודם לכן, בעזרת ויליאם פרידמן, אחד מגדולי מפצחי הצופן האמריקאים. בשנת 1915 החל פרידמן לעבוד במעבדה לפיצוח צפנים. סוחר טקסטיל עשיר בשם ג'ורג' פביאן בנה מעבדה פרטית גדולה כדי להוכיח כי במחזותיו של ויליאם שייקספיר מוצפנות הודעות סתר, אותם שתל הכותב האמיתי של המחזות - פרנסיס בייקון, שיש הטוענים כי בעצמו היה מרגל אנגלי!

 פינת המציאות

ראו מה נפל מתוך הספר כתבי סתר/ ד"ר מ. אבינור, כאשר קראתי בו כדי לחפש חומר לדף המידע.

ספרו של אבינור מביא סקירה על ההיסטוריה של הצפנים, ומביא דוגמאות כמו צופן סריג מסתובב, הריבוע של פוליביוס, צופן גרונספלד ועוד. תוך כדי קריאת הספר מצאתי בין הדפים פתקה ובה ריבוע של אותיות. במבט ראשון נראה כאילו אין שום היגיון בסידור האותיות, אך עיון מדוקדק יותר מגלה כי בתוך הריבוע מסתתר משפט אחד: 'עם ישראל חי לעולם ועד'. במרכז הריבוע נמצאת האות ע' מודגשת ובולטת מכל האותיות האחרות. 19 שורות מרכיבות את הריבוע, בכל שורה 15 אותיות. סכ"ה 285 אותיות.

בצד הפתקה הוסיף הכותב הערה האומרת כי בריבוע מופיעות 285 אותיות, אשר בעזרתן ניתן להרכיב את המשפט: 'עם ישראל חי לעולמי עד' - 45760 פעמים.
ספירה נעימה....ס
פ
ר
י
ם

ומרגלים

בקיץ 1942 פרצו אנשי מחתרת צרפתית לחדרו של הרמן פוגל, קצין גרמני, החשוד בריגול. בחדרו נמצאו מספר רב של ספרים בנושא האזנה אלחוטית. אנשי הביון הבריטי הבינו כי מדובר באיש בעל רמה מדעית גבוהה, והעבירו את שמו בקרב מדענים בריטיים. פרופסור לפיסיקה מבירמינגהם סיפר כי פוגל נחשב למספר אחד בעולם בחקר צלילים. עיון בפרסומיו נתן את הפתרון לתעלומה - מחקריו של פוגל מאפשרים לו לנתח את צלילי 'הביג בן', ולהעביר בעזרתם לחיל האויר הגרמני פרטים מדוייקים על מזג האוויר בלונדון בזמן הטלת הפצצות!  קוראים כותבים

בעקבות דף המידע על הרצל, שלח לנו יהודה זיו את הסיפור הבא:
 
לאיתמר, חג שמח!
אל שפע המידע על הרצל אפשר אולי להוסיף עוד סיפור נחמד - לא על ספר, אלא על... עיפרון, שמן הסתם גם בו נכתבו בשעתו כמה וכמה ספרים...
ילדותי עברה עלי בטבריה, ואחד מזכרונותי מן העת ההיא היו העפרונות, בהם כתבנו בתחילת שנות השלושים בעודנו בכיתות הראשונות של ביה"ס העממי (כך נקרא אז עדיין ביה"ס "היסודי"!). הם היו מתוצרת KOH-I-NOOR בצ'כוסלובקיה, בראשם הופיע הפרופיל הנודע של הרצל, מתוך תצלומו על המרפסת - אך שמו הופיע לאורך העיפרון כך: ד"ר מתתיהו הרצל.
מדוע "מתתיהו"? בעת ההיא טרם ידעה התנועה הציונית, כי להרצל גם שם פרטי עברי - והכל קראו לו בשמו הלועזי, תיאודור הרצל. אך כיון שהמדובר בעפרונות ל"תינוקות של בית רבן", ראו חובה "לגייר" את שמו ותרגמו אותו ממקורו היווני (THEODOROS"תֵיאוֹס"=אלוהים, "דוֹרוֹן"=מתנה, מינחה) תרגום חופשי, בנוסח תקופת המשכילים - "מַתַּת-יָהּ>מתתיהו".  רק בשלהי שנות השלושים נמצא בפנקס הקהילה היהודית בבודפשט רישום הולדתו של התינוק בנימין-זאב הרצל... 
 
 
  עפרון הרצל  - תודה לניר פלדמן וחיים גרוסמן שטרחו ומצאו באוספיהם העשירים עפרון אחד קטן.
 


חנות ספרים מומלצים!
רוצים לשוטט בין המדפים של החנות? לחצו כאן!

 

 

 

 

 

 נמכר 

 נמכר 

   

 נמכר 

 

 האם כבר ביקרתם היום?

אנחנו ממליצים על ביקור יומי בחנות הספרים הפעילה ביותר שלנו...
חנות 'ספרים מומלצים'
אותה ניתן למצוא באתר האינטרנט שלנו.
אם קשה לכם לצאת מהבית, אנחנו מזמינים אתכם לשוטט בין המדפים של החנות הוירטואלית שלנו. לחיצה על  ספרים מומלצים, תעביר אתכם למדפי התצוגה.
ניתן לראות שם ספרים מומלצים בתחומים שונים: היסטוריה של א"י, ביוגרפיות, ספרי נוער, ספרי קריאה ועוד ועוד.
כל הספרים במצב מצויין!
לחיצה על כפתור 'הזמן', תשלח אלינו הודעה, ואנו נתקשר אליכם בהקדם. החנות הוירטואלית היא כאמור החנות הפעילה ביותר שלנו, מאות אנשים מבקרים בה בכל יום, ולכן תחלופת הספרים בה מהירה.

 

 

 

 

 

 

 

 נמכר 

 

 נמכר 

להזמנת הספרים לחץ על חזיתו של כל ספרשימו לב! מ ה פ ך!

החל מה-1 לאוקטובר!

הכול מרוכז בטלפון אחד!

04-6399749

הזמנות, בקשות, בירורים, פניות, הצעות, דיווחים, שאלות, תשובות!

אין לכם מה לחפש בטלפון אחר...חוזרים לקנות ספרים מתנה!

מחפשים מתנה מיוחדת לימי הולדת או לחגים?

אנחנו ממליצים על ספר. ספר חדש, או ספר ישן. ספר קריאה, או ספר עיון. ספר ילדים, או ספר שירה. ספר בעברית, או ספר באנגלית. ניתן לצרף לו שוקולד משובח, או בקבוק יין. אפשר לשלוח סלסלת ספרים בנושא מסוים.

אם תבחרו לשלוח מתנה את אחד הספרים בהוצאתנו, תקבלו מאתנו מתנה ספר מהמומלצים, או מהחנות כבחירתכם.

  קנו - עולמו הקטן של דון קאמילו [65 ש"ח],
קבלו - כל ספר שתבחרו

 קנו - דון קאמילו וצאן מרעיתו [65 ש"ח],
קבלו - כל ספר שתבחרו

 

 קנו - מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי [85 ש"ח],
קבלו - כל ספר שתבחרו 

 

קנו - אחד עשר האלופים [65 ש"ח],
קבלו - כל ספר שתבחרו

 ביקור בחנות הספרים

תערוכה

יום אחד ביקרו אותו בחנות בזכרון יעקב שתי בחורות צעירות ונחמדות הילה ולאה.

רוצים לראות חוויות מהביקור שלהן?

לחצו על חזית התמונה!מה בדף המידע הבא?

 

 

מנדלי מוכר ספרים, אחד העם, שלום עליכם,
בן עמי, פוצ'ו, ש. פנחס, רינה לי, ל. דני ועוד.
פסבדונים
סופרים שבחרו להסתתר תחת שם בדוי.הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן