דף מידע מספר 29   

10 יולי 2014

 

את דף מידע מס. 29 אנו מקדישים לשמואל, ולמר אונא, ולמר מרכוס, ולדודה חנה, ולגברת זינרייך, ולמרים, ולדוקטור פיגל, ולמרים ושמואל איזרסקי, ולשמואל בן יעקב, ולמודי, ולמוניה, ולגברת אמה גלזר, ולברוך, ולפביאן ולכל אותם בעלי ספריות השאלה פרטיות שפרחו פעם ברחבי הארץ. ספריות שחלקן היו בדירות פרטיות, וחלקן בחנויות זעירות ברחובות הערים. לא מדובר במחקר אקדמי, אלא בזכרונות בני חמישים שנה של הילדים והילדות שהחליפו ספרים כמעט יום יום, וזוכרים את הספרנים והספרניות באהבה רבה.

'פנקס הספרן'

 

היה היה ספרן אחד שידע הכול.
גבוה וזקוף, חנוט בעניבה, הסתובב בין המדפים, עד שאחד הזאטוטים היה ניגש אליו, ומבקש ספר בנושא מסוים, למשל ילדותו של ביאליק, או מבנה התיאטרון השייקספרי.
אז היה הספרן שולף פנקס שחור וצר מכיס מכנסיו, מדפדף בו מעט ושולח את הנער אל המדפים לחפש את הספר הזה והזה.
פנקס אחד שידע הכול.

בתחילת דרכי כמאתר ספרים, עוד לפני תקופת האינטרנט, הכנתי לעצמי 'פנקס ספרן' שכזה, כמו שהכרתי בילדותי ברמת גן, באמצע שנות ה-60.
הייתי מסתובב בין מדפי החנות בשכונת שפירא בדרום תל אביב, עד שאחד הלקוחות היה ניגש אלי ומבקש ספר בנושא מסוים, למשל ספר העוסק בחיי האינדיאנים, או שירי חתונה של יהודי צפון אפריקה.
אז הייתי שולף פנקס לבן וצר מכיס מכנסי, מדפדף בו ושולח את הלקוח לחפש את הספר הזה והזה.
פנקס אחד שידע [כמעט] הכול.
לכבוד אותו ספרן [משה? שלמה? לצערי איני מצליח להיזכר בשמו] אביא לאורך הדף קטעים מתוך 'פנקס הספרן' הפרטי שלי.מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

שמואל מהעיתונים

בין השנים 1992-1993, בדיוק לפני שפתחתי את השירות לאיתור ספרים, הייתי שקוע כולי בכתיבת הספר 'אטיודים למורגנה'. מדובר בביוגרפיה בת ששה ימים מימי ילדותי בשכונת 'תל גנים' ברמת גן. כל גיבורי הספר הם גיבורי נעורי: משפחתי, הקרובים, בני כתתי, החברים מ'הצופים', השכנים, המורים, ושמואל מהעיתונים.


הילד איתמר והאקורדיון

שמואל מהעיתונים לקח חלק חשוב בעיצוב דמותי כנער. כולם קראו לו כך, אבל שמואל לא מכר רק עיתונים. בחנותו, מתחת ל'בית הגדול' ברחוב מודיעין 259 ברמת גן, יכולת לקנות הכול: מחברות ועפרונות וניירות עטיפה ובריסטולים וטושים ושנות טובות וגלויות של משה דיין וספרים חדשים שיצאו רק עכשיו - 'השביעיה הסודית', ו-'טרזן' וחוברות קומיקס ופלסטלינה ומתנות ימי הולדת לילדי הכיתה. הכול.
בחלק האחורי בחנותו של שמואל הייתה 'המערה הסודית' שלי. שם, על מדפי ברזל אפורים, רבצו מאות ספרים ישנים, אותם יכולת להחליף, או לקנות תמורת תשלום סימלי.
וכך, יום יום, הייתי מחליף ספרי הרפתקאות אצל שמואל, ובכל פעם שהייתי מצליח 'לסחוב' כמה אגורות מהארנק של אמא, הייתי קונה גם את אחד הספרים, וגם 'קרמבו' במכולת הצמודה.
אחת הקניות המפוארות ביותר שלי הייתה הספר: 'מבחר שירת אנגליה'/ ראובן גרוסמן. אנתולוגיה המכילה את מיטב שירת אנגליה מראשיתה ועד דורנו, בצירוף מבוא לשירה, תולדות המשוררים ותמונותיהם והערות לשירים - כך כתוב בעמוד השער. מדובר בספר עב-כרס, מעל 600 עמ', המכיל את יצירותיהם של מיטב משוררי אנגליה: צ'וסר, שייקספיר, ביירון ועוד. ללא ספק, ספר חובה לילד בן 12.
 

         
 הלורד טניסון  אדמונד ספנסר  הספר המקורי שרכשתי אצל שמואל, וכמה מידידיי רוברט בראונינג   ג'והן מילטון

במהלך כתיבת הרומן נמנעתי מלבקר בשכונה. ישנם סופרים האוספים חומר לקראת הכתיבה, ונוהגים לשוטט במקומות בהן מתרחשת העלילה. אני הרגשתי צורך לכתוב רק ממה שזכרוני מצליח לגעת. בסיום הכתיבה נסעתי אל ביתי הישן, אותו לא ראיתי כ-30 שנה. הראשון שבאתי לבקרו היה שמואל מהעיתונים. אומנם עברו עשרות שנים, אבל שמואל עדיין היה שם. באותה חנות, עם אותם מדפים, וכמעט אותם מוצרים. נכנסתי ובירכתי אותו לשלום. שמואל שהיה עסוק כהרגלו, הרים את ראשו, הביט בי כמה שניות ועיניו חייכו אלי.
'זוכר?' שאלתי אותו.
'איך אני יכול לשכוח?' הוא השיב לי. 'אני זוכר איך היית מגיע לכאן יום יום להחליף ספרים!'
לתדהמתי, שמואל יצא מעבר לדלפקו, והוביל אותו לחלקה האחורי של החנות, ל-'מערה הסודית' שלי. המדפים עדיין היו שם, והספרים שכבו וחיכו שאבוא לקרוא בהם.

כעבור כמה חודשים, לאחר שפתחתי את השירות לאיתור ספרים, נסעתי לשמואל מהעיתונים לקנות ממנו את הספרים שנשארו אצלו על המדפים משנות ה-60. כאשר הגעתי עם מכוניתי ל-'בית הגדול', לא הייתי צריך אפילו לחפש חניה, כבר מהמכונית ראיתי כי חנותו של שמואל נסגרה, ובמקומה נפתח סניף של בנק.'הכל לנוער' - ירושלים

 

הרב אביגדור אונא נולד בשנת 1904 בגרמניה, בן למשפחת רבנים. עם עליית הנאצים לשלטון החליט לעלות לארץ ישראל. הוא נבחר להיות פקיד מנהל בחנות הספרים 'הכל לנוער' של הוצאת 'אמנות' במושבה פתח תקוה.

  בשנת 1934 עשה אביגדור אונא כנראה את המהלך החשוב בחייו.
ואם לא בחייו, בוודאי היה זה המהלך החשוב בחייהם של ילדים רבים בעיר הקודש. מר אונא עזב את חנות הספרים בפתח תקוה, ועלה ירושלימה.
כאן, ברחוב המלך ג'ורג' 15, הקים את ממלכתו 'הכל לנוער'. באותם ימים עדיין עבד בשכר אצל שושנה פרסיץ הבעלים של הוצאת 'אמנות', אבל אחרי כמה שנים מכרה הגברת פרסיץ את חלקה בחנויות, ואונא מיהר לרכוש את החנות לעצמו.

 

ראשית, אמר לעצמו, אני זקוק לסמל. פנה לאחותו המאיירת ברורית אונא והטיל עליה את המשימה. שנית, אמר לעצמו, אני צריך משהו שיביא ילדים והורים יום יום אל החנות. אמר ועשה: הוא פינה מקום בחלקה האחורי של החנות, הקים שם שני ארונות מדפים מהרצפה עד לתקרה, ופתח ספריית השאלה, בה ממיטב ספרות הילדים.

רבים זוכרים עדיין כיצד עזר להם מר אונא לבחור ספר מתאים, ותולים בו את אהבת הקריאה שלהם עד היום.

בשנת 1970 החליט אביגדור אונא לפרוש מעבודתו, הוא מכר את החנות, חילק את הספרים בין אוהבים ואספנים, והקדיש את שנותיו האחרונות ללימוד תורה ולכתיבה

 


לחיצה על חזית הספר תחשוף את פרטיו

 

ספריות השאלה נוספות בירושלים:

 ספריית ההשאלה השכונית הקטנה של יהודה מרכוס ברחוב יונה. מי מהילדים הרבים שביקרו בה, יכתוב עליה באחד הימים:

"אני הייתי פוקד את ספרייתו של מרכוס - בית ועד לבתולותיה הבוגרות של השכונה, לפנסיונרים משועממים ולכמה נערים ונערות משכילים, וביניהם, כך נסתבר לי לימים, גם עמוס עוז - פעמיים או שלוש פעמים ביום, עד שהייתה במרוצת הזמן לבית השני, אם לא למעלה מזה.
שלא ככל הקוראים, שהיו מחליפים ספר אחד שלוש פעמים בשבוע, הייתי אני רשאי להחליף ספרים ככל שאחפוץ ובכל שעה. ועוד מעלה יתרה הייתה לי שם, שהאדון מרכוס הרשה לי לטפס על הסולם הגבוהה ולקחת ספרים ככל שיעלה על רוחי."

 

מתוך 'חבלים' חיים באר, עמ' 252.

ספרית 'השחר' - כנראה ברח' ישעיהו.

ב-"שכונת רסקו" בירושלים, בדירה קטנה ברח' שמעוני (14?), החזיקה חנה לב-אשבל ספרייה קטנה בשנות החמישים והששים. רוב לקוחותיה היו ילדי השכונה.פנקס הספרן  

כך כתוב ב'פנקס הספרן' שלי:

"לילי הרועה" - קופיקו כסיפור קצר.


לפני כמה שנים גיליתי כי סדרת קופיקו המיתולוגית החלה בעצם בתור סיפורים קצרים. תחילה
סיפורים קצרים שהתפרסמו בעיתון "דבר לילדים" בשנת 1954, וכעבור שנתיים הופיע "קופיקו" לראשונה בספר, כאחד הסיפורים הקצרים ב-"לילי הרועה" מאת תמר בורנשטיין. רק בתום שנתיים נוספות הפך הקוף האנושי רב התעלולים לגיבור סדרה מפורסמת ומצליחה. בכל פעם שאנשים היו שואלים אותי על קופיקו, הייתי שולף את הפנקס ומוצא בו את המידע הנחוץ.

 

       
לחיצה על חזית הספר תחשוף את פרטיוספריית זינרייך - חיפה  

 

בחיפה בשכונת חליסה, בשנות ה-50, בחנות קטנה ברח' הגבורים 28 עמדה אשה מבוגרת מאוד, רזה, נמוכה, שער אפור כסוף,  מאחורי השולחן הקטן בפינה, וטיפלה בילדים שבאו לחנותה. כולם, גם הילדים וגם המבוגרים, קראו לה גברת זינרייך. שלט קטן, צבוע אדום, קיבל את פני הבאים - 'ספריית זינרייך', ומדפים עמוסי ספרים ישנים מילאו את החנות. המבוגרים בחרו להם ספרים בפולנית והונגרית, הילדים העדיפו ספרי אגדות ומתח.


רח' הגיבורים 28, פעם הייתה כאן ספרייה


 

והנה סיפור מקסים על קלרה שמצבה הכלכלי היה קשה, (כמו של רבים בשנות ה-50 וה-60) ולכן פתחה בביתה, בדרך נווה שאנן שבחיפה, ספרייה לספרים בפולנית. בעלה, שעבד ברכבת והיה זכאי לנסיעות חינם, היה נוסע לתל-אביב, מביא ספרים בפולנית מספרייה תל-אביבית, והיא היתה עוברת עם הספרים בין לקוחותיה. את הספרים שהם החזירו הוא היה מחזיר בנסיעתו הבאה.

 מרים הספרנית - גבעתיים   

 

כל הילדים שגדלו על גבול רמת גן-גבעתיים בשנות ה-50 וה-60 מכירים את "גן עלייה שנייה", רחוב גולומב פינת רחוב בראשית בקצה גבעת קוזלובסקי. בימי שבת היו מתקיימות בו פעולות של הצופים, כל יום רביעי הייתה על הדשא הקרנה של סרט לכל המשפחה, ובעיקר - בחלקו האחורי של הגן שכן 'מצפה הכוכבים' ממנו יכולת להציץ לבתיהם של תושבי המאדים.  
בשיפולי הגן, בקצה שביל עפר, ניצב כוך אפלולי מלא ספרים, אבק וקסם. ברוכים הבאים לספרייה הפרטית של "מרים הספרנית".  מרים, אשה גדולה וחרושת קמטים הייתה שולפת את מחברת הרישומים עבת-הכרס, המלאה עד אפס מקום ברישומים מסולסלים ומחיקות בכתב סתרים -  תחילה יש למצוא את שמו של פעוט כיתה א', ואז לרשום את שהחזיר ואת ששאל.
דעו לכם,
מרים היא כנראה הספרנית היחידה על פני כדור הארץ שהניחה לילדים להחליף ספרים, אפילו פעמיים באותו היום...

 הספריה של ד"ר פיגל   

 

דוקטור פיגל פתח בביתו ברח קק"ל 26 בקרית ביאליק ספריית השאלה פרטית. עיקר הספרים היו בשפה הגרמנית, מיעוטם בעברית. ספרית ההשאלה של מר פיגל היוותה את היסוד לספריה הציבורית בקריה.

 

  פנקס הספרן  

כך כתוב בפנקס הספרן שלי:

כוזרים

השבט ה-13/ ארתור קסטלר
כזריה/ פולק
עם לבדד ישכון/ אוסקר באום
מאיר עוזיאל/ מקום קטן עם דבי
בממלכת כוזר היהודית. אמנות

 

שוב ושוב מבקשים ממני אנשים ספרים שיש בהם חומר על הכוזרים. בייחוד לאחר הקרנת סדרת הטלוויזיה של אהוד יערי על הכוזרים, גבר קצב הבקשות. 'פנקס הספרן' אפשר לי למנות באוזניהם כמה וכמה ספרים.

   
לחיצה על חזית הספר תחשוף את פרטיו 

 ספריית איזרסקי. תל אביב  

 

הדירה בת שני החדרים ברחוב גרוזנברג בתל אביב מול קולנוע 'אופיר', העמוסה לעייפה בספרים, הייתה כל עולמם של ילדי תל אביב במשך שנים רבות, ונראתה להם כספרייה הגדולה ביותר בעולם. מאות מהם בילו שם את שעות אחר  הצהרים, מתבוננים במרים הג'ינג'ית, העולה ויורדת בסולמות הגבוהים בזריזות של סנאי וזוכרת מיקומו של כל ספר בעל-פה ובשמואל, בעלה, היושב ליד השולחן כורך ותופר ומדביק ומשחזר את הספרים הפגומים. כל ילד תל אביבי ידע - כדאי לקרוא את הספרים שהשאלת אצל האיזרסקים, כי צפויה לך שיחה/ בחינה על תוכנו של הספר אותו תבוא להחזיר ולקחת אחר במקומו.

ספריות נוספות בתל אביב:

 

ספריית ההשאלה  של הסופר שמואל בן יעקב, 'כרמיה'. פעלה בביתו, בחדר קטן, ברחוב צדדי מרחוב יהודה הלוי. הספרים כולם היו עטופים בצבע אחיד. מדפי עץ עמוסי ספרים. כדי להגיע לספריה היה הילד צריך לחצות את חדר הכניסה, את חדר האורחים, את ההול הצר שהוביל לשירותים ולאמבטיה, ואת חדר האוכל.

 

 ספריית 'חן' ברח' אבן גבירול בת"א פעלה בשנות ה-70, והייתה כנראה הספרים היחידה בארץ שעל מדפיה היו כרכים של חוברות טרזן. 

בשנות ה-50, הייתה ספריית "חדש" ברחוב נס ציונה 4 בתל-אביב. זאת היתה ספריית השאלה בשפה ההונגרית אבל ניתן היה גם להזמין אצל בני הזוג שייסדו את המקום וניהלו אותו ביד רמה, ספרים מבודפשט ולרכוש אותם. המקום היה  אפלולי, ועמוס עד התקרה בספרים שעליהם עטיפות צלופן מגוננות. ספרים חדשים, ישנים, נדירים ונשכחים כמו גם כתבי-עת מסוגים שונים ותרגומי-מופת להונגרית מכל שפה אפשרית. אפשר היה לבלות שם שעות בישיבה על הרצפה בפינה נשכחת ולפרקים לפגוש  לקוחות מפורסמים, כגון אפרים קישון. 

 

ספריית השאלה הייתה ברחוב הנרייטה סאלד בתל אביב שנקרא אז רחוב הדר, במרכז קניות קטן בפינת ארלוזורוב. את החנות ניהלו מודי ואשתו.


ברחוב ווייצמן קרוב לארלוזורוב, גם היא בחנות לכלי כתיבה, הייתה הספרייה של מוניה. לפי חוקי הספרייה של מוניה, מותר היה לשאול ספר אחד ביום. ילדי תל אביב למדו את השיטה והתחכמו. לקחו את הספר, נכנסו לחדר המדרגות הקרוב, גמרו לקרוא אותו וחזרו לספרייה: "בדרך הבנו שכבר קראנו את הספר." הם התנצלו. נחום, הספרן הצעיר והחייכן, נתן להם ספר שני בלי לשאול שאלות. כבר אז נראה שהוא מבין מה זממו.

 ספריה נוספת ידועה וגדולה יותר בתל אביב הייתה ברח' זמנהוף קרוב מאד לכיכר דיזנגוף -  ספריית "מירה".

בסוף שנות ה-40, פעלה ברחוב דיזנגוף ליד הכיכר, הספרייה של לאוטרבך. לנכנסים לחנות חיכה מצד שמאל קיר עם ספרים בעברית, ומימין קיר עם ספרים בגרמנית. מר לאוטברך העסיק נער-שליח שתפקידו היה לעבור בין בתי הקוראים, ולהחזיר מהם ספרים שנשארו בביתם זמן רב. מאחורי הקלעים של דף המידע
 
ספרים - פ. כחולי
 
 
 
 
 
הכול החל בבקשה שהגיעה  אלי דרך הדואר האלקטרוני:
 
שלום רב,

מחפשת מישהו שמכיר/זוכר את פנחס כחולי , סבא שלי, ואת חנות הספרים שלו שהייתה בבן יהודה בתל אביב עד סוף שנות ה 60 .

תודה רבה

איריס 

חשבתי לעצמי כי יהיה מעניין לנסות לחשוף את סיפורו של מוכר ספרים בתל אביב מלפני ארבעים שנה. פניתי לכמה אספנים ולחוקרי ספרות, אבל איש מהם לא שמע על האיש ועל חנותו. באחד מדפי המידע פירסמתי את בקשתה של איריס , ומבול התגובות לא איחר לבוא.

הדס כתבה:

 איריס שלום.
עצם הבקשה מעוררת בי חיוך של נוסטלגיה. עד היום, כשאני עוברת ליד המקום בו הייתה החנות (אם אינני טועה בדירה בקומת קרקע) אני מחייכת.
בילדותי, אבי היה לוקח אותי ואת אחותי לחנות הספרים של כחולי.  החנות הייתה "מצופה" בספרים עד התקרה בכל החדרים. הנאתי הגדולה הייתה להוציא ספר מאחד המדפים ולשקוע בקריאה על הסולם. אף אחד לא האיץ בי לרדת מהסולם ולפנותו לאחר. לצערי אינני זוכרת הרבה מכחולי עצמו, אך אין לי ספק שחנות זו הייתה אחד המאיצים לאהבת הספר שלי.

פנחס כחולי עלה ארצה מפולין בשנת 1921. הצעיר בן ה-22, בן למשפחה חסידית שהתפקר, היה ממקימי כנרת, ועזב לתל אביב אחרי שחלה במלריה. כחולי היה אוהב ספר בכלל ואוהב הספר העברי בפרט. בתל-אביב הוא נתקל בבליל השפות, שאפיין את הישוב העברי בארץ-ישראל בתקופת סוף שנות העשרים ותחילת שנות השלושים של המאה, והחליט שייעודו הוא בהפצת הספר העברי. הוא החל למכור ספרים מבית לבית, כשמרכז הפעילות שלו היא דירת מגורים ברחוב נס ציונה מס. 11.  חדר אחד שימש למגורי משפחתו ובשני הייתה "החנות". בשנות ה-50', עברה המשפחה לגור בקרית-שלום והדירה ברחוב נס-ציונה המשיכה לתפקד כחנות ספרים.    

אריאלה כתבה:

בשנות ילדותי בתל אביב (שנות ה-40 -50, אני משערת) זכורים לי היטב ביקוריו של כחולי בביתנו. הוא היה מספק להוריי ספרים, לפי הזמנתם מן הסתם, וגם לי הביא ממרכולתו. אני זוכרת גם ביקורים עם אבי בחנותו של כחולי. 

הביקור אצל כחולי היתה חוויה בפני עצמה – יכולת לשבת שם שעות, לקרוא ולעיין בספרים. ברצותך, יכולת לנהל שיחה מעמיקה על תוכנו של כל ספר שהיה על המדף ולא משנה אם הייתה זו פרוזה, שירה, אוטוביוגרפיה או אנציקלופדיה. אפילו תוכנם של האלבומים שבחנותו היו מוכרים לו. כחולי היה לא רק אוהב ספר ומוכר ספרים, הוא היה ספרן ב"ה" הידיעה – הוא ידע להציע לכל אדם את הספר שחיפש ועשה רבות למען קידום הספרות העברית. על המדפים ניתן היה למצוא ספרים חדשים וישנים כאחד, אך לא היה שם ולו ספר אחד בלועזית – זה היה עקרון עליו שמר מכל משמר.

דבורה כתבה לנו:

בעקבות בקשתה של איריס שבו אלי זכרונות מחנות הספרים של סבה, פנחס כחולי.
דמותו עומדת עדיין לנגד עיני. אדם שקט , עניו ותמיד עם ספר ביד.  החנות שכנה בקומת קרקע בבניין מגורים ברחוב נס-ציונה בתל-אביב. למיטב זכרוני הייתה גדולה ועמוסת ספרים שנערמו על מדפים, עד לגובה התקרה. היא שמשה גם כספריית השאלה.  בתו של כחולי, שולי, הייתה חברתי הטובה ובת כתתי בתקופת ביה"ס היסודי והתיכון.  (בשנות ה-50, וה-60 ). אביה נהג להשאיר בידיה , בעיקר בשעות הערב, את מפתחות החנות. אנו נעלנו עצמנו בה ושקענו שעות ארוכות בקריאה. בעיקר בספרי עיון: אנציקלופדיות, ספרי ביוגרפיה, ספרי מידע ותגליות וספרי ביולוגיה. אלה היו  "חוגי ההעשרה" שלנו. זו הייתה ממש חגיגה! 

 

כחולי לא היה איש עסקים. הנאתו הייתה בכך שבן שיחו היה מוכן לקחת ספר מספריו, על תשלום לא היה מה לדבר – הוא היה רושם בפנקסיו הקטנים, ולו רק למען הסדר הטוב, את שם האדם והסכום שלא קיבל ובכך תמה הפרשה.
גם בשנותיו האחרונות (כחולי נפטר ב-1970) המשיך כחולי לשוטט, כשבאמתחתו שני תיקיו עמוסי הספרים, בין המשרדים של הגופים הציבוריים בתל-אביב. מנוהג זה לא יכול היה להיגמל.


כתבה בעיתון עובדי בנק לאומי, 1970

קטעי הביוגרפיה של כחולי נכתבו ע"י פרופ' רפי גורן, חתנו.פנקס הספרן  

 

כך כתוב ב-'פנקס הספרן' שלי:

אוטיזם

הילד הכחול/ יוכבד בן דור [שירה]
הזר מכל/ קארל דלאקאטו
ילד ושמו נוח/ ג'וש גרינפלד
ילד אחר/ הנדלי

 

 

בפנקסי רשמתי ספרים רבים העוסקים בטיפול בילדים חריגים, גם ספריו של גלן דומן, גם ספריו של דלקטו. שוב ושוב אני נדרש לספר על 'טוד', ועל 'דומיניק', ועל 'דיבס'. 'פנקס הספרן' שלי עזר לי בתחילת דרכי להמליץ על הספרים השונים.

   
לחיצה על חזית הספר תחשוף את פרטיו ספריית 'דפים'. חולון  

 

 

ברח' סוקולוב בחולון הייתה ספרייה פרטית ששמה "דפים". ניהלו אותה אב ובנו. הבן היה גדול ומזוקן והאב דקיק. עם ההרשמה לספרייה קיבל כל ילד קטלוג מכורך, על פי גילו, ודף, וספר אחד על פי בחירתו של הספרן. בבית היה עליך לעבור על הקטלוג ולבחור מתוכו ספרים שנראים לך, ולהעתיק אותם לדף. זה היה 'דף הקורא'. תור הארוך של ילדים השתרך אל מחוץ לדלת החנות הקטנה. כשהגעת סוף סוף לדלפק, היה הבן המזוקן מוציא את כרטיס הקורא, ובודק קודם כל אם שילמת. לאחר מכן היה מוסר את 'דף הקורא' לאביו, שהיה נותן ספר מתוך הרשימה.  אסור היה להחליף ספר פעמיים ביום!

הספרייה הייתה פעילה בשנות ה-60 וה-70. וכאשר נסגרה,  עקב פתיחת הספרייה העירונית, פתח הספרן באותה חנות סניף דואר.
 


ספריית 'המשכיל'. פתח תקווה  

 

בפתח תקווה הייתה במשך עשרות בשנים ספרייה בחנות הספרים "המשכיל", של מר גולדמן  ברחוב איכילוב. הספרייה בניהולה של הספרנית לוטה ריינהולד, הייתה בעיקר לעולים מגרמניה, שהחליפו שם ספרים בגרמנית. דמי ההשאלה היו לירה לחודש, לעומת חצי לירה, או פחות, בספריית "ספיר" העירונית. אפשר היה לשאול ספרים יום יום, לעומת שלוש פעמים בשבוע בעירונית. כמו כן אפשר היה לבחור את הספרים לבד, ולא להזדקק לתיווך ההכרחי של הספרנים, כמו בספרייה העירונית, ואפילו שני ספרים בבת אחת.  כיום יש במקום חנות ספרים רגילה.הספרייה של פביאן. רעננה  

 

 

בשנות ה-50, מי שהיה עולה למושבה לתקן את פרסות הסוס, ברחוב הגליל, היה עובר אחר-כך את הכביש ומחליף בספרייה של מר פביאן הזקן, אשר שכנה בתוך חנות הספרים והעתונים שלו.פינת המציאות

ראו מה חנה מצאה בתוך ספר של ג'ימס הילטון Random Harvest, משנת 1941.
חייל בריטי פתח לעצמו ספריית השאלה פרטית. את ספריו הוא היה משאיל לשאר חבריו לפלוגה, ובכל ספר - כנראה - התנוסס 'התקנון' הבא:

 

"ספר זה הוא רכושו של  R.A. Reece 2579106 הבריגדה המשוריינת התשיעית... M.E.F. קראו את הספר בהנאה, אבל בבקשה זכרו שיש לו ערך סנטימטלי רב בעיניי, ולכן החזרתו לבעליו החוקיים לאחר שקראתם את הספר הוא חלק מהעסקה.
קריאה נעימה ותודה
RAHEECY
26 נובמבר 1943 ( בדיוק אתמול - לפני 64 שנה!)."

תשעה אנשים חתומים שלקחו את הספר מנובמר 43 ועד אפריל 46.
האחרון החתום על הספר: שמעון ונקרט מתאריך 1 אפריל 1946.

מי מכיר/ מה שמע על שמעון ונקרט?

נשח לשמוע עליו פרטים.

כתבו לנו ספריית השחר. רמת גן  

ברמת גן הייתה ספרייה פרטית בשם ספריית השחר ברח' ביאליק 18 ברמת גן. הספרייה פעלה משנות ה-50, עד תחילת שנות ה-90.
בעלת הספרייה הייתה גב' אמה גלזר. בספרייה היו ספרים בעברית לילדים נוער ומבוגרים, כמו כן ספרים בשפות גרמנית, אגגלית וצרפתית.
בשנים האחרונות נמכרה הספרייה  ועברה לרח' ביאליק 7.

ספריות נוספות ברמת גן:

 הספרייה של שמואל, בחנות העיתונים ברחוב הפורצים בכניסה לשכונת תל גנים. ספרייה שפעלה גם היא מתוך חנות ספרים, ברחוב עוזיאל.
בשדרות ירושלים פינת הרואה פעלה ספרייה פרטית בשנות ה-60 בתוך אחת החנויות.
 הספרייה של ברוך. עכו  

בעכו היתה בשנות ה-50 ספריית השאלה בחנות הספרים של ברוך (גרודניק? אולי גרובר?), באחד הרחובות הסמוכים לרחוב בן-עמי,לא רחוק מבית ספר היסודי 'התומר'.  קיר שלם עם ספרים להחלפה עטופים בנייר חום עבה, חיכה לילדי עכו והישובים בסביבה. לפני שהייתה לברוך חנות, הוא היה עובר מבית לבית עם אופניים ותיק גדול, ומוכר ספרים. 

   
ציור: יעקב גוטרמן 
   

זר פרחים גדול לכל מי שעזר ושלח:
חיים באר. מנחם רגב. יששכר אונא. יהודית פרנקל. איתמר פלאי.  רמה אשוח. חנה עפרוני אמה ואחותה ציונה. מרים סמואל.  עדה דוחובני. שאול כ"ץ. דליה בר-אל. יהודה רינות בנה של לוטה ריינהולד. עדה ברקאי. מור. רינה לוי. עמי דגני. אביטל דגן. דורה אשד. עזריאל לורבר שהיה בעצמו נער-שליח של ספריית לאוטרבך. אהרן אביתר. יאיר יצחקי. מתן אחיאסף. דבורה נאות, רבקה קרן, הדס קליין. אריאלה אנדרסן. וזר פרחים ענק ומקסים במיוחד... לאלו ששכחנו!מתוך הקטלוג הכללי

קטלוג המידע באתר האינטרנט שלנו מכיל אלפי ספרים. זהו קטלוג שנבנה וגדל יום יום, בעיקר בעזרתכם. ניתן לחפש בו בעזרת שם הספר, שם הוצאת הספרים, אפילו מלת מפתח מספיקה לפעמים. אפשר לחפש לפי שם הסופר! נאמר שאתם מחפשים ספרים של יהושע בר יוסף.  הנה חלק קטן מן התוצאות המתקבלות בקטלוג הכללי באתר כאשר בוחרים את השם יהושע בר יוסף, ומחפשים תחת הערך 'שם סופר' במנוע החיפוש.  אם אתם רוצים לראות את פרטי הספר המלאים או מעוניינים שאיתמר יאתרו עבורכם, לחצו על "לפרטים נוספים". ספרים נוספים בנושא ניתן למצוא במדור המומלצים  באתר.

 

אנשי בית רימון/ יהושע בר יוסף

גלריה של דמויות ססגוניות, אנשי המעלה ואנשי השוליים - איש איש וייחודו, המאכלסים יחדיו את בית רימון.
עמיחי, 1958. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

ויהי אור/ יהושע בר יוסף

סיפורים: ויהי אור, הלויה, שימק יוצא לפנסיה, המסיבה, צוואתו של ברוך, על כיסא גלגלים.
הדר, 1985. כריכה רכה, 238 עמ'. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

הבית החדש/ יהושע בר יוסף

סיפורים: הבית החדש, טיול שבת לפנות בוקר, סבתא שפירא, פני האם, יומו האחרון, האלמוני, ערב של בן ירושלים, סודה של אשה, חנא בן הזקונים, אחיות, מיס לונדון, מקל שנשבר, היורשת, אשה בלהבות, ועוד.
ספריית פועלים, 1946. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

מסיפורי צפת ומסיפורי ירושלים/ יהושע בר יוסף

סיפורים אשר פורסמו בבימות ספרותיות מאז שנות השלושים, ובהם קשת רחבה של דמויות: מקובל צפתי מהמאה השש עשרה, לוחם ומורה רדוף צרכיו הארוטיים, נשים עריריות, ועוד.
כתר, 1984. כריכה רכה, 236 עמ'. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

אפיקורוס בעל כורחו/ יהושע בר יוסף

 

אברך ירא שמים עומד על פתחה של אפיקורסות, למרבה תדהמתה של הקהילה החרדית.
כתר, 1990. כריכה רכה. 35 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

אם הבנות/ יהושע בר יוסף

סיפורו של נהג בוכארי שאשתו מירוב לא זכתה ללדת בן זכר. באסון הבנות היא רואה את קללת המשפחה. את תקוותה היא תולה ברבקה, בתה השלישית. האם תציל רבקה את כבוד המשפחה?
מעריב, 1988. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

חרב ישועות/ יהושע בר יוסף

 

 

הרומן המתאר את העיר צפת במלחמת הקוממיות.
מערכות, 1966. כריכה קשה, 55 ש"ח.
לפרטים נוספים לחץ כאן

 

בשלוש דרכים.../ יהושע בר יוסף

בחוצות העיר הגדולה מרקד השטן המפתה, ונערה דתית מבנות העיר נאבקת בו - ובעצם, בה עצמה. הנערה היא בת למשפחה חרדית בתל-אביב, השבויה משחר ילדותה בקסמי העיר החילונית.
כתר, 1986. כריכה רכה. 45 ש"ח
לפרטים נוספים לחץ כאןיומן אישי

אל תחמיצו את היומן האישי של איתמר המתפרסם כל יום באתר
במדור 'מיומנו של מאתר ספרים':

יום ו' 23/11/2007

ד"ר שחם מאילת הטיל עלי לפני הרבה שנים, עוד בטרם הגיע אלינו האינטרנט, משימה כלבבי. 'נראה אותך,' הוא אמר לי, 'נראה אותך מוצא עותק באנגלית של הספר 'מעשה במעשה'. 'מעשה במעשה' הוא ספרו הראשון של א. א. מילן, אשר נודע בעולם כמה שנים מאוחר יותר בזכות ספרו 'פו הדוב'. הספר יצא לאור בעברית בשנת 1970, והוא מספר על מלחמה בין שתי ממלכות דמיוניות. הפעלתי את קשרי ברחבי העולם, אך איש לא הצליח למצוא לי את Once on a Time. כעבור כמה חודשים במסגרת ביקור בלונדון, עברתי בכל חנויות הספרים בעיר, אך לתדהמתי המוכרים אפילו לא ידעו על קיומו של הספר. כאשר סיפרתי זאת לד"ר שחם הוא גיחך. 'גם בני ואני עברנו בחנויות הספרים בלונדון, היו מוכרים שטענו כי אנחנו המצאנו את הספר, הם מעולם לא שמעו עליו.' 'אל תדאג' אמרתי לו, 'אני מבטיח למצוא לך עותק, ולדעתי אני אמצא לך אותו בארץ.' מאז פגשתי כמה וכמה עותקים של הספר - בירושלים, בחיפה, ואצל אספן בקרית אונו. היום מצאתי עותק של הספר בדירה בזכרון יעקב!  

יום שבת 24/11/2007

אין ספק. הספרייה שהגיעה אלי בימים האחרונים, ספרייתו של אחד מבכירי העורכים בארץ ישראל, היא מהמפוארות שראיתי בזמן האחרון. תחילה חשתי צער על כך שהאיש נאלץ להיפרד מאלפי ספריו, מאות מהם ערך בעצמו, ולמסור אותם לאחר. אך ככל שעברתי על הספרים שוב ושוב, חשתי תחושה של הערכה לאיש שהחליט לדאוג לספריו כל עוד הוא יכול, ולא להניח להם להגיע לפחי לאשפה.

יום א' 25/11/2007

נועם מיבנה הטילה עלי משימה מאתגרת. היא מחפשת שיר הייקו שכל מה שהיא זוכרת ממנו זה המשפט 'הגג תוקן'. היא בטוחה שקראה את השיר בעיתון בשנות ה-90, אבל יותר אינה זוכרת דבר. היא ניסתה לחפש באינטרנט ללא הצלחה. הבטחתי לה שאחפש בכל ספרי ההייקו שיצאו בעברית, עד שאמצא. הנחתי את השפופרת, ניגשתי למדף ספרי השירה, שלפתי את הספר 'שיקא – שירים יפניים', דפדפתי בו ומצאתי: "הי, ביתי הדל!/ תוקן הגג – מעל / מכחיל השחר" מאת איסא. נועם, הספר בדרך ליבנה.

רוצים לקרוא עוד?
כנסו למדור 'מיומנו של מאתר ספרים' בעמוד השער של
האתר.
המדור מתעדכן כמה פעמים ביום.הרצאות

'מיומנו של מאתר ספרים'


לחיצה על חזית הספר תחשוף את פרטיו

ניתן להזמין את איתמר להרצאות בחוגי-בית, קיבוצים ועוד.

את ההרצאה פותח איתמר בסיפור כיצד הכול החל. כיצד הפך הרעיון לאתר ספרים אנשים לעסק. הוא מביא כמה דוגמאות מוזרות במיוחד של בקשות שהפנו אליו אנשים.

משך ההרצאה שעה וחצי כולל שאלות.

לפרטים:

04-6399749דף המידע הראשון נשלח ב-15/09/2006 ועסק בספר 'גן גני'.
דף מידע מס. 28 נשלח היום לאלפי גולשים. קצב ההרשמה מדהים, מדי יום מצטרפים לרשימת המנויים עשרות אנשים.

לרישום לדף המידע [ניתן לרשום גם חברים וקרובי משפחה] - לחצו כאן

הערות ותגובות ניתן לכתוב ולראות בפורום 'מועדון הקוראים'.

אם אינכם מצליחים לראות את הדף במלואו, לחצו על הקישור המופיע בראש הדף
Can't read the newsletter? Click here
או לחצו כאן.

נהנתם? אל תהססו לשלוח את דף המידע לאלו שאתם אוהבים! 

ומה בדף המידע הבא?

 

 

רוצים לנחש?הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן