דף מידע מספר 37   

10 יולי 2014

אנו שמחים להציג בפניכם
את דף מידע מס. 37

בשבועות האחרונים הצליח 'דף המידע' לחולל סערה קטנה ברשת האינטרנט כאשר קטע מדף מידע מס. 17 שהוקדש ללאה גולדברג החל להישלח בדואר האלקטרוני לאלפי גולשים. מדובר בתחקיר שעשינו על אודות הספר 'איה פלוטו'.

[לקריאה בדף לחצו כאן . לחזרה דף הנוכחי, סגרו את החלון שייפתח לכם]

הגיעו אלינו תלונות רבות על כך שהקטע על 'איה פלוטו'  היה אנונימי, בלי פרטים על הכותב ועל המקום ממנו הוא נלקח. לצערנו אין לנו שליטה על כך. האלמוני שהעתיק את הדברים מתוך דף המידע, עשה זאת בכוונה טובה, אך לא ציין את המקור, ולכן נוצר הבלבול.
המידע בדף שאנו שולחים הוא חופשי, ואנו מאפשרים לכל מי שרוצה לקרוא בו, ולשלוח אותו למכיריו וחבריו. אם אתם עושים כך, אל תשכחו לציין מאין הקטע לקוח.

את דף המידע החלטנו להקדיש הפעם
לדמותו של האלוהים
כפי שהיא משתקפת בספרים

 

הגענו לאלוהים.
לגמרי במקרה, למעשה, נתקלנו בו.
היינו בחצי הדרך, במורד ההר,
עם כל מטען החמורים הרב,
ולפתע, בעקול הדרך, כשהטינו להביט,
נתקלנו בו.
...
בקצה השביל נתקלנו בו. הולך ובא. ממש באמצע הוא עמד.
הולך ובא. לאין שיעור גבוה, דק כמו שערה, בקרן הזוית,
בקצה השביל, נתקלנו בו, בחיפושיו הנואשים,
אחר האבן היקרה, אחר המרגלית...

קטע מתוך שירו של אדמיאל קוסמן 'הגענו לאלוהים'בראשית ברא אלוהים

ואריאציות על נושא הבריאה

בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלהִים/ רבקה מרים

בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלהִים
אֶת הַשָּׁמַיִם שֶׁבְּעֶצֶם אֵינָם
וְאֶת הָאֲדָמָה שֶׁרוֹצָה בָּם לָגַעַת.
בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלהִים
חוּטִים מְתוּחִים בֵּינֵיהֶם
בֵּין הַשָּׁמַיִם שֶׁבְּעֶצֶם אֵינָם
וּבֵין הָאֲדָמָה הַמְּשַׁוַּעַת.
וְאֶת הָאָדָם הוּא יָצַר
שֶׁהָאִישׁ הוּא תּפִלָה וְהוּא חוּט
נוֹגֵעַ בְּמַה שֶׁאֵינֶנוּ
בְּמַגָּע שֶׁל רךְ וְדַקּוּת.

 

 האור/ י. ב. לבנר

בראשית ברא אלוהים את התורה ואת כיסא הכבוד. ואחר כך אמר לברוא את אברהם, את יצחק ואת יעקב, את בני ישראל ואת בית המקדש ואת שם המלך המשיח. ואורה גדולה יצאה מבית המקדש ותעט את אלוהים. ויברק האור הזה מקצה העולם ועד קצהו.

אגדה מתוך 'כל אגדות ישראל'/ י. ב. לבנר

מעשה בראשית/ מיכה יוסף ברדיצ'בסקי

ביום אחד ברא אלהים ארץ ושמים; וַיַמטר ממעל ויַצמח עשב מתחת. ויקרא שמות לכל בהמה, חיה ועוף ויאמר להם: פרו ורבו ומלאו את היכלי שבניתי למרחב. כה עמד העולם ששה ימים, ערב ויום, ערב ויום. ויהי לפנות ערב יום השביעי התקדרו השמים בעבי-גפרית, ואש מתלקחת אחזה בארבע פינות העולם ועלה הכל בלהב. נהרסה הבריאה וכל אשר בה. הכל נהפך לאפס כבימי תוהו ובוהו. עולם-ההויה קיים רק ששה ימים, ויום השביעי יום חרם גמור, יום שבת שבתון לה'! בונה אלהים עולם אחרי עולם ומַחריבו בכל-פעם, בבוא יום השמיטה והכליון. במוּפלא ממנו לא נדרוש!

 

בראשית/ דן בן אמוץ

קודם כל עשה אלוהים את השמיים ואת הארץ. והארץ הייתה בלאגן אחד גדול. תובו ובוהו זה לא מלה. חושך נוראי מסביב ורק רוח אלוהים מכייפת לה על פני המים. אמר אלוהים: 'יאללה, שיהיה אור!' והופה - נהיה אור. ראה אלוהים את האור - נעשה לו חושך בעיניים. מה עשה? דבר ראשון הפריד בין האור והחושך - שיהיה סדר. אחר כך קרא לאור 'יום' ולחושך קרא 'לילה'. מפה לשם נהיה בוקר - הלך יום אחד.
הסתכל אלוהים מסביב ואמר  "עשיתי יותר מדי מים." העביר אצבע על האופק וחילק את המים לשניים. ללמטה קרא 'מים' וללמעלה קרא 'שמיים'. לא הספיק להגיד 'רקיע' נהיה ערב, נהיה בוקר - הלך יום שני.
ביום השלישי קם אלוהים יותר מוקדם, אסף את כל המים יחד וסידר מקום ליבשה. שיהיה על מה לעמוד. הסתכל על העבודה שעשה ואמר 'זה טוב'. חשב וחשב מה לעשות הלאה ובסוף אמר 'נראה קצת דשא פה ושם וכמה עצי פרי אבל כל אחד שיהיה ממין אחר". וככה היה בחיי אדוני וספר התורה!

קטע מתוך 'בראשית' -
סיפורים פה סיפורים שם/ דן בן אמוץ

 

 

שבעה ימים/ הימן ירושלמי

 

כשעלה בדעתו של היוצר לברוא את עולמו, רצה לבוראו ביום אחד. אמרה לו פמליה של מעלה: אדוננו, כשיראה אדם עולם זה שנברא ביום אחד לא יהיה חשוב בעיניו וינהג בו בזלזול. אמר הקדוש ברוך הוא: בשני ימים אי אפשר, שלא יחשוב, שתי רשויות הן. בשלושה וארבעה אי אפשר, משום שעתיד שלמה לכתוב בספר משלי: תחת שלוש רגזה ארץ ותחת ארבע לא תוכל שאת. בחמישה אי אפשר משום חמישה שאין הדעת סובלתן. אברא אותו בשישה ימים, כנגד שישה שנקראים ידידים: הקדוש ברוך הוא, אברהם, בנימין, שלמה, ישראל ובית המקדש. נברא העולם ועדיין לא היתה שבת. מיד קם הקדוש ברוך ועשה שבת ביום השביעי שנאמר: 'וישבות ביום השביעי מכל מלאכתו אשר עשה'.

[קטע מתוך 'שבעה ימים'. כה לחי/ הימן ירושלמי]

 

תמוז ואנקימדו

אחר ברוא אנכי שמים וארץ,
ויפרד ביניהם, שמים רחקו
נפרדה הארץ והרחיקה מרקיע -
ואנליל ישב על ארץ על כסא משפט -
אז מלאה את מרחבי השחק בניחוחה העדין
וגם ארש גל ירשה את שאול התופת,
עוד עורבי דילמון לא קראו: קרע קרע,
ציפורי האיתידו לא קראו-צוחו על ראש כל עץ,
האריות לא טרפו,
הזאב לא גזל עוד כבש,
גם הערבות לא מלאו כלבי בר
העטים על יונקי שד בשיני עוז חדות...
גם זקנה באדם טרם שולטת,
גם מחלות אינן פוקדות, סומאי עין עוד אין,
אנכי ציוה על בתו, נינסיקילה:
"בראי נא נקיקים, משם המים ימתקו,
הפכי כל מעין מר למים מתוקים".

[מתוך: פואמות שומריות. תרגום - מ. גנן]

 

 

גרגרי החול/ דוד כהן

ויהי ביום השלישי לבריאת העולם, והמים אשר מתחת למים נקוו למקום אחד ויהיו לימים גדולים וגועשים. ובין ים לים נראתה האדמה הגדולה והרחבה. ויהי אור גדול שפוך עליה, על הריה וגבעותיה, גיאותיה ושפלותיה, וירחב לב האדמה ותגל ותשמח מאוד. אך הנה נפתחו עיני הארץ ותרא את הימים הגדולים והגועשים הבאים להציפה ולכסות את אשר עליה, ותפחד הארץ ותצעק צעקה גדולה ומרה. וישמע שר העולם את צעקת הארץ וישאלה: 'למה תצעקי בתי?' ותען הארץ ותאמר: 'זה היום נוצרתי ואך יצאתי מתחת למים וארא את האור והנה עלו גלי הים למחותני מתחת השמים.' כה דברה הארץ ותתאונן ותרעד כולה מאימה ומפחד.
ויכמרו רחמי שר העולם על הארץ ויאמר לה: 'הרגעי נא בתי, לא תמחי מתחת השמים, והמים לא יציפוך ולא יכסוך, התקדשי בתי, לקבל את פני השומרים אשר יבואו לשמור עליך מגלי הים.'

[קטע מתוך 'גרגרי החול'/ דוד כהן]

בראשית/ נהר שניר

 


בראשית
ברא אלוהים
את השמים
ואת הארץ

והארץ הייתה
תוהו ובוהו
וחושך
על פני תהום

ורק רוחך החמה
מרחפת
על פני המים

ותאמרי
תהי אהבה

ויהי אור

ותראי כי טוב

ולא קראת לאור
יום

ולחושך
לילה


 


כי מלבך
את רואה
וחושך
לא יעוור

וכשהיינו שם
בארץ ההיא
הקרובה
הלא נראית

הייתי שלי
ואת היית שלך

והיינו נושקים לנהר
שזרם באותו מקום ממש
בזמן בו הכל היה פשוט

מים לא נצטוו לעמוד מלכת
והגן לא עצם את עיניו

מילים היו כאבן
בדרכו של הנהר

יופי ריחף
על פני המים

ועולם צמח
מבין עפעפייך

 

בריאת העולם/ לוין קיפניס

לפני שנים רבות, רבות מאוד, לא היה דבר בעולם: לא אנשים, לא ציפורים, לא חיות ולא בהמות. אף צמח לא צמח, אף פרח לא פרח, כל העולם היה מלא מים, מים רבים.
וחושך היה, חושך גדול מאוד.
אמר אלוהים:
יהי אור!
ויהי אור.
אור גדול מאוד.
נבהל החושך וברח, אך חזר והתנפל על האור:
"הלאה מפה!"
נבהל האור וברח, אך מיד חזר והתנפל על החושך:
"הלאה מפה!"
היה חושך,
היה אור.
היה אור,
היה חושך.
הבדיל אלוהים בין האור ובין החושך ואמר:
"ביום יהיה אור ובלילה יהיה חושך".
היה כן.
ויהי ערב ויהי בוקר -
יום אחד.

[קטע מתוך 'מן התורה'/ לוין קיפניס]

לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ על שם הספר המודגש

 מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

מכתבים מאלוהים

באוגוסט 1993, מיד לאחר שפתחתי את השירות לאיתור ספרים, קיבלתי שיחת טלפון מ-'אלוהים'. אני זוכר שקולו היה צרוד ועצבני. הוא הגיע אלי - כנראה - לאחר שקרא עלי באחד העיתונים, משם גם שלף את מספר הטלפון שלי.

 באותם ימים כתבו בעיתונים על שירות חדש לאיתור ספרים שנפתח בארץ. כל הכתבות ציטטו את המכתב ששלחתי למערכות העיתונים: "אם אתם מחפשים ספר מסויים, כל ספר, אנחנו נמצא אותו בשבילכם. ספר זכרונות, טלפון..." זה היה מספר הטלפון שלי בבית.
תוך זמן קצר הגיעו אלי הביתה מאות שיחות נרגשות מאנשים שביקשו שאחפש להם ספר אליו הם מתגעגעים שנים רבות.
הגבר שהתקשר אלי ערב אחד רצה משהו אחר לגמרי. הוא דרש להיפגש אתי. ממש כך. הוא לא שאל, ולא ביקש. הוא פשוט אמר לי שאני חייב לפגוש אותו. ניסיתי להבין במה מדובר. והוא - בכעס על שאני מעז לחקור אותו - השיב כי הוא רוצה להראות לי דברים בכתב.
באותו שלב עדיין הייתי משועשע. ניסיתי להסביר לו כי אני לא האדם המתאים לתפקיד. אין לי שום ידע וניסיון בעריכה, ואיני יודע במה אני יכול לעזור.
האיש נשמע תוקפני וזועם. 'אני אשלח לך כמה קטעים, ואז נדבר!' הוא רטן וניתק את השיחה.
חייכתי לעצמי. האיש שכח לבקש את כתובתי, וכנראה בזאת נסתיים העניין.
כעבור כמה ימים מצאתי מעטפה בתיבת הדואר שלי. בתוכה היה דף לבן ועליו שיר, או פתגם, או משהו...


"גם הנחש המת,
ארסו מסוכן ופוגע..."

 

בדימיוני יכולתי לשמוע את קולו הצרוד והעצבני של הגבר האלמוני  מדגיש את אותיות השין והסמך, ומושך אותן מעט.
מעל השורות התנוסס שמו של השיר בגדול:

גם הנחש...

ומתחת באותיות קטנות שמו של המשורר

מאת: אלוהים

פשוט כך - אלוהים!

ודאי ניתן להבין את הרגשתי כאשר למחרת היום מצאתי שוב מעטפה בתיבת הדואר שלי. גם הפעם לא היו על המעטפה פרטי השולח. בתוכה היה דף לבן ובמרכזו -

מעבר לחומה...

מאת: אלוהים

מעבר לחומה
ריחם של הפרחים עדין הרבה יותר...

האמת שזה היה מפחיד. אפילו שקלתי לפנות למשטרה  אך לא ידעתי מה אומר לשוטר התורן שאמור לרשום את תלונתי: "אלוהים הצליח - אין לי מושג כיצד - להשיג את כתובתי, והוא שולח לי שירים קצרים !" כיצד לדעתכם הוא יגיב?
גם למשפחתי הקרובה לא סיפרתי עליו. כלומר, את שיחת הטלפון לא יכולתי להסתיר, אבל לא גיליתי להם כי האיש יודע היכן אנחנו גרים, ושולח לנו מכתבים בהם הוא מציג את עצמו כ-'אלוהים'. 
כל אותם ימים חיכיתי לשיחת הטלפון מהאלמוני. ידעתי בדיוק מה אומר לו, אפילו את טון הדיבור ואת התקיפות הראויה תיכננתי מראש. האיש הזה חייב להבין - כאן ועכשיו - שזה חייב להיפסק.
המכתבים המשיכו להגיע לתיבת הדואר שלי.

כל השומע...

מאת: אלוהים

כל השומע -
'יונה במסגרת', יצחק.

עכשיו זה כבר לא היה משעשע יותר. אפילו תוכנם של המכתבים הפחיד אותי. מה הכוונה - יונה במסגרת? מה זה אומר? מדוע האיש חותם על השיר 'אלוהים'? האם הוא סבור שהוא אלוהים? באותו שלב החלטתי לא לפתוח יותר את המכתבים, והייתי דוחף אותם ישר לתוך תיבת הדואר הגדולה של הרופא שגר בקומה הראשונה, ודירתו הייתה נטושה במשך החודשים האחרונים. כעבור כמה שבועות שמתי לפתע לב כי המכתבים הפסיקו להגיע. הרגשתי הקלה, אך סקרנותי לא נתנה לי מנוח. מה עלה בגורל שיריו של אלוהים?

יום אחד קיבלתי הודעה על חבילה המחכה לי בסניף הדואר ברחוב וייצמן. היה זה ספר בכריכה רכה, עם ציור של עץ בצבע חום על חזיתו. זה כנראה ספר חדש, אמרתי לעצמי מאחר ולא הכרתי את שמו של הספר, וגם לו את שמו של המחבר. כאשר דפדפתי בעמודים הראשונים, חשתי חולשה בגופי. אי אפשר היה לטעות. מדובר היה בספר השירים שנשלחו אלי בדואר. הפכתי את הספר על כל צדדיו, אך לא מצאתי את שמו של האלוהים. האם מישהו התבדח אז על חשבוני, או שאחד מידידיו של המשורר יעץ לו לרדת מהשם היומרני? הנחתי את הספר באחד ממדפיי. היה זה הספר הראשון שהשתתפתי בו, מבלי לעשות דבר. יום אחד כשחזרתי לביתי גיליתי כי הכלב בובי, שלף מכל מאות הספרים בספרייתי את ספרו החדש של 'אלוהים' וכירסם אותו בתאווה רבה.

אם יום אחד תפגשו בספר שיש בו שירים קצרים על נחש מת, ועל 'יונה במסגרת' דעו לכם, מחברו של הספר מסתתר תחת שם בדוי. שמו האמיתי הוא...

אלוהיםבולים בספרים


יהודה עמיחי
תאריך ההופעה: 03/09/2001
מעצב: ר. הרטמן

הבול יצא שנה לאחר פטירתו של יהודה עמיחי. במאמר הנלווה להופעת הבול כתב פרופ' גרשון שקד: "יהודה עמיחי (1924-2000), חתן פרסי ביאליק (1976) וישראל (1981), הוא משורר אינדיבידואלי המייצג את דורו. אחד מגיבורי הרומן שלו "לא מעכשיו ולא מכאן" אומר על עצמו: "אדם איננו מת לבד ואיננו אוהב לבדו: דורו נולד עמו ודורו נמצא עמו בשעת מותו ובשעת אהבתו". עמיחי היה בן למשפחה מסורתית, שעלה ארצה מגרמניה בשנת 1936, והתגורר מאז בירושלים. הוא השתתף בכל האירועים העיקריים של החברה הישראלית: היה חייל במלחמת העולם השנייה, ולוחם פלמ"ח במלחמת העצמאות. הבית המסורתי , השורשים האירופיים, הקשר העמוק לנוף הישראלי והאירועים ההיסטוריים של תקופתו עיצבו את שירתו. " הבול מבוסס על תצלום של מר דן פורגס. בשובל הבול מופיע קטע מהשיר "אלוהים מרחם על ילדי הגן" בכתב ידו של המשורר. ללא ספק החלטה אמיצה כאשר מדובר בשיר המתריס כנגד אלוהים - "אלהים מרחם על ילדי הגן, פחות מזה על ילדי בית הספר. ועל הגדולים לא ירחם עוד, ישאירם לבדם, ולפעמים יצטרכו לזחול על ארבע בחול הלוהט כדי להגיע לתחנת האסוף והם שותתי דם."


ביום הופעת הבול, הופיעה גם מעטפת יום ראשון, ובה פורסם השיר במלואו:

אלהים מרחם על ילדי הגן,
פחות מזה על ילדי בית הספר.
ועל הגדולים לא ירחם עוד,
ישאירם לבדם,
ולפעמים יצטרכו לזחול על ארבע
בחול הלוהט
כדי להגיע לתחנת האסוף
והם שותתי דם.
אולי על האוהבים באמת
יתן רחמים ויחוס ויצל
כאילן על הישן בספסל
שבשדרה הציבורית.
אולי להם גם אנחנו נוציא
את מטבעות החסד האחרונות
שהורישה לנו אמא,
כדי שאשרם יגן עלינו
עכשיו ובימים האחרים

 


הידעת

הידעת כי הסופר היהודי-אמריקאי הנודע ברנרד מלמוד, אשר בין ספריו: 'העוזר', 'יום הדין', 'הדיירים' ועוד, כתב גם ספר הנחשב כספר מדע בידיוני.

הספר 'חסד אלוהים' [ עם עובד, 1984], עוסק בקלווין כהן, האדם האחרון שנשאר בעולם לאחר שואה גרעינית והמבול שחוללה.

ואחרי ככלות הכל דיבר ה' מן היקוד הנבעה בפקעת הענן השחור, דיבר אל קלווין כהן הפליאולוג אשר בדרך נס ניצל רק הוא לבדו מכל בני האדם, והוא יושב בספינה רעועה של אוקינוגרפים, בעלת מפרשים, והמים מגביעים ומשתפעים לכאן ולכאן, וידבר ה' אליו לאמור:
'אל תשווה עלי פנים נראות, מר כהן, כי אין לי דמות הגוף, אבל שווה אותי לנגדך, אם אתה יכול. צר לי לומר שטעות של מה בכך היא שבגללה ניצלת מן החורבן... ועצם הדבר שאתה, מר כהן, חי במקרה בזמן שאין כל אדם אחר חי, אף על פי שיש לי בו מבוכה, אין לו ולא כלום עם לימודיך לרבנות לפנים, ואף לא לויתור שויתרת עליהם.

מלמוד מספר על נסיונו הקדחני של כהן, שנקלע לחיי רובינזון קרוזו על אי בודד, לשנות את גורלו מגורל האדם האחרון, לגורל האדם הראשון, אביה של ציבילזציה חדשה. בכתיבת הספר הסתמך מלמוד בעיקר על הספר 'אני והשימפנזים'/ ג'ין  גודול.איפה היית?

הרהורים על קיומו של האלוהים בזמן השואה

"היכן האלוהים? מדוע לא עצרת את הרכבות עמוסות היהודים שהובלו לטבח? כה קשה לגדל ילד, להזינו ולחנכו. למה עשית שכה קל יהיה להרוג?"

האדם מחפש את האלוהים/ אברהם יהושע השל

איפה היית. איפה היית כאשר
הגרמני השליכני אל תאי הגאזים,
שרפני בכבשניו,
הפכני לסבון
לרחוץ בו את ידיו ידי קין,
את האנושות עשו טריפה לעד
ואת כל בריאתך כמחראה מסרחת.

שירי השואה ושירי האמונה/ אהרון צייטלין

 חלל הגיטו מלא זעקות ובכי. אם אלה לא הגיעו אל אוזני אלוהי ישראל, סימן שאיננו קיים.

מגילת הזוועות/ חיים א. קפלן


 יהא כך! הוא אשם. כלום חשבת שאינני יודע זאת? שאין לי עיניים לראות ואוזניים לשמוע? שלבי אינו מתקומם? שאינני רוצה להטיח את ראשי בכותל ולזעוק כמטורף, לשפוך את כאבי ואת אכזבתי? כן, הוא אשם, הוא נעשה בן ברית לרשע, למוות, לרצח...

שערי היער/ אלי ויזל

 יום כיפור. זהו יום מועד עצוב ביותר. הזקנים צמים ומתפללים ומתחננים בפני ריבונו של עולם ומבקשים רחמים. אך לשווא. אילו היה אלוהים לא היה מרשה שיקרה כל הרצח והטבח הזה.

אני מוכרחה לספר/ מאשה רולניק


אין אלוהים בכם עוד! שאו שעריכם, שמיים, ופתחום, הרחב הרחב,
יבואו שם בני כולם, כל בני עמי שחוט, אשר עונה למוות ומת בעינויים,
פתחו השערים לעלייה אבה שמימה, עם שלם צלוב, כבד בכאב,
יבואו בכם... הוי כל אחד מהם, בני אשר ניספו, ראוי להיות להם לאלוהים!

השיר על העם היהודי שנהרג/ יצחק קצנלסון

 

                               בעיניים זרות*

אלוקים למה פניך הסתרת
מאותם האנשים הנפלאים
משפחות צדיקים יקרים
רבבות עוללים מעונים

קולם אז לא שמעת
זועקים הם עד היום הזה
אדמה אל תכסי דמם!
זכרם לעולם אל תמחה!

מתוך - חלמנו/ אסתר רייס

  

 


On Judaism / Martin Buber
Schocken Books, New York, 1972

How is a life with God still possible in a time in which there is an Auschwitz? The estrangement has become too cruel, the hiddenness too deep. One can still "believe" in the God who allowed those things to happen, but can one still speak to Him? Can one still hear His word? Can one still, as an individual and as a people, enter at all into a dialogic relationship with Him? Can one still call to Him? Dare we recommend to the survivors of Auschwitz, the Job of the gas chambers: "Give thanks unto the Lord, for He is good; for His mercy endureth forever?"

*המדור 'בעיניים זרות' נועד לתת מבט שונה במקצת על הנושא בו אנו עוסקים, כפי שהוא מוצג בספרים בשפות שונות.  

 

 סיפורה של מלה

אנחנו פותחים מדור חדש, בו נבחר בכל פעם מלה הקשורה לנושא דף המידע, ונרחיב עליה מעט. מה משמעותה, כיצד נוצרה, מתי השתמשו בה לראשונה וכו'.
והפעם בחרנו במלה 'אדוני' אחד משמותיו הרבים של אלוהים.

אדון - ז. תואר כבוד לאלוהים, אדון עולם. אדון כל הארץ. "כִּי, יְהוָה אֱלהֵיכֶם--הוּא אֱלהֵי הָאֱלהִים, וַאֲדנֵי הָאֲדנִים: הָאֵל הַגָּדל הַגִּבּר, וְהַנּוֹרָא, אֲשֶׁר לא-יִשָּׂא פָנִים, וְלא יִקַּח שׁחַד. " דברים, י 17.

בספרו 'יד הלשון' מספר אבינרי:  במקרא יבוא אדון בנטיה רק ברבים, בלשון נוכח ונסתר - אדוניך, אדוניו, אדוניה וכו'. ביחיד - רק בנסמך או בגוף ראשון: אדון הארץ, אדוני.

 

   יעקב שופט מביא בספרו 'תנ"ך ועוד' הסבר מתי יש לקרוא לבורא עולם 'אדוני', ומתי 'אלוהים' : "נבדל מאלה הוא השם המפורש יהוה, שמרוב קדושתו אסור על פי ההלכה להגותו באותיותיו, והוא נקרא אדוני או אלוהים, וניקודו מותאם לפי צורך קריאתו. בצירוף יהוה אלוהים הוא מנוקד שוא, חולם וקמץ - ואז יש להגותו 'אדוני'. ואם לפי ההקשר נקרא השם המפורש אלוהים, הוא מנוקד - חטף סגול, חולם וחיריק, ואז יש להגותו 'אלוהים'. והרי לנו שם אחד והוא כפול."מתוך הקטלוג הכללי

הקטלוג שלנו באתר הוא קטלוג מידע המכיל אלפי ספרים. זהו קטלוג שנבנה וגדל יום יום. ניתן לחפש בו מידע בעזרת שם הספר, שם הוצאת הספרים, אפילו מלת מפתח מספיקה לפעמים.  הנה חלק קטן מן התוצאות המתקבלות בקטלוג הכללי באתר כאשר בוחרים 'אלוהים' במילות מפתח  במנוע החיפוש.  הפעם - במקום תוכן הספר, אנו מביאים את הקטע בו נמצא נושא החיפוש. אם אתם רוצים לראות את פרטי הספר המלאים, או מעוניינים שאיתמר יאתרו עבורכם, לחצו על "לפרטים נוספים" ועל 'בקשה לאיתור ספר'. ספרים נוספים בנושא ניתן למצוא במדור ספרים מומלצים  באתר:

 

 

אגדות המלך דוד/ ש. סקולסקי


 

"ראה אלוהים איך כלכל דוד את עדרו וייטב הדבר בעיניו עד מאוד. אותה שעה החליט ה' לקחת את דוד ממכלאות צאן אביו ולמושחו למלך על עמו."
זימזון, 1958. כריכה קשה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

כנפיים לאדם/ יוסף אריכא

"וכה אמר אלוהים אל המלאכים: הבה אבחר מיכם שר למלאכת מחשבת. יקח כל אחד מכם ויפסל לו מחומר הרצוי לו ביותר, תבנית או פסל."
ניב, 1968. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

אנתולוגיה תנכ'ית/ ב. י. מיכלי [עריכה]


'ברא אלוהים' - מעשה שבא מין ואמר לר' עקיבא: העולם הזה מי בראו? אמר לו: הקדוש ברוך הוא. אמר לו: הראני דבר ברור.
מסדה, 1962. כריכה קשה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

החצי הקטן/ אסתר קל

 

עמדתי בתור בקופת חולים וחשבתי על אלוהים. תמיד כשיש לי פנאי, אני חושבת על אלוהים. איפה הוא, ולמה הוא, ואם הוא - אז למה.
דגה, 1966. כריכה קשה, 45 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

ירמיהו ובית הרכבים/ מ. ז. ולפובסקי

עתה סרו בבת אחת כל חבלי השינה מעל עיני ירמיהו. הוא קם, הוא יורד מעל המיטה, הוא מבקש לדבר לעבר הקול... אהה, ה' אלוהים, הנה לא ידעתי דבר, כי נער אנוכי!
עם עובד, 1961. כריכה קשה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ. כאן

 

ואלה מארץ סינים/ רנה ליטוין

 

כל היום הסתכלתי באלוהים עד שנחרת היטב בזכרוני, על מבטו החמור וזקנו האדום... למי דומה האלוהים בלילה?
מסדה, 1969. כריכה קשה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

אלוהי הנושק לוחמים/ יצחק שלו

 

"אלוהי הנושק לוחמים ועוצם עיניהם ההוזות, הידעת את פי הלוחם שנשקת בפעם הזאת?"
קרית ספר, 1958. כריכה קשה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

דרך טיכו ברהי לאלוהים/ מכס ברוד


"האלוהים מנע חסדו ממני. אני נאבק ונלחם, אך לשוא - אין יום בלי פורענות, לא מנה לי עוד אל יום אחד של מנוחה ושלוה."
שטיבל, 1935. כריכה קשה, 55 ש"ח.
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

מר אל, כאן אנה/ פין

- את מאמינה באלוהים
-כן.
ואת יודעת מה הוא אלוהים?
- כן.
- ובכן, מה הוא אלוהים?
- הוא - מר אל.
מרגנית, 1979. כריכה קשה, 35 ש"ח.
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

אלוהים יודע/ ג'וזף הלר

 

ואלוהים יודע, בלי ספק, כי מאז ומתמיד הייתי בעל נפש איתנה, אמיצה ופעלתנית, עולה על גדותיה מרוב רגשות ותשוקות ותאוות החיים.
עם עובד, 1987.כריכה רכה. 45 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאןסיפורים מן המקרא

בשנת 1952 הגיש ח"כ דויטש שאילתה לממשלת ישראל ולעומד בראשה דוד בן גוריון. אברהם דויטש, נציג אגודת ישראל בכנסת השנייה, וחבר בוועדת החינוך, ביקש לדעת - האם במדינת ישראל מותר לשנות את התנ"ך? בן גוריון, איש ספר ואוהב גדול של התנ"ך השיב כי לדעתו אין חוק האוסר זאת.
המפלגות הדתיות מיהרו להוציא הודעה האומרת כי העולם היהודי בארץ ובעולם הזדעזע מתשובתו של ראש ממשלת ישראל, ועל כך שלא גינה בפומבי את מי שמנסה לפגוע - לדעתן - בקודש הקודשים.
האיש שהצליח לעורר את כל המהומה הזאת היה מחנך, חבר קיבוץ כפר גלעדי, אשר ניסה בדרכו המיוחדת לחבב את סיפורי המקרא על תלמידיו הצעירים. באמצע שנות הארבעים יצא לאור ספרו של סגל 'סיפורים מן המקרא', בו מגיש העורך את סיפורי התורה ללא המעטפת הדתית, במלים אחרות - סגל הוציא מהתנ"ך את אלוהים.

מרדכי סגל, נולד בשנת 1903, ועלה לארץ בשנת 1925 מארצות הברית עם רעייתו. הזוג התקבל לגדוד העבודה ולחברות בקיבוץ כפר גלעדי. בשנותיו הראשונות בקיבוץ עבד סגל בחקלאות ובשעות הפנאי היה פעיל במוסדות החינוך והתרבות בישוב.

 

כמה שנים אחר כך הטיל הקיבוץ על סגל להיכנס לנעליו הגדולות של המורה שלימד באותם ימים את ילדי כפר גלעדי - אליעזר שמאלי. ובשנת 1932 נשלח ללמד במכון הביולוגי פדגוגי של יהושע מרגולין ['הדוד יהושע'] כהכנה להוראה בבית הספר המקומי בשנים 1933-1939.


סגל ותלמידים

באמצע שנות הארבעים יצא לאור ספרו של מרדכי סגל 'סיפורים מן המקרא', אשר עורר סערה בציבור הישראלי בגלל השמטת שמו של האלוהים מהטקסט התנ"כי. בהודעה שהוציאה ממשלת ישראל בשנת 1952 נאמר:

"אין הספר הזה ספר תנ"ך, אלא סיפורים מן המקרא, והוא כולל לקט סיפורים מספרי שמות, במדבר, יהושע, שופטים, שלא לפי סדר הספרים והפרשיות במקרא, והוא הובא לדפוס על ידי קבוצת מורים. השינויים שהוכנסו בספר על ידי המלקטים בהשוואה למקור הם שינויים חריפים וניכרים הן בכתיב, הן בסגנון והן במגמה הבולטת להשמטת השם אלוהים מרוב המקומות..."

אך בשביל מרדכי סגל, המחנך שהשפיע על דורות רבים של תלמידים ומורים 'המקרא הוא ספר האדם, והוא פרי כשרוננו הלאומי מאז ועד היום - כשרון פסיכולוגי, חינוכי, הומאניסטי. האדם ונפשו, מאבקו עם עצמו ועם סביבתו, תהומותיו ושיאיו, האדם ביחידות וחברת האדם - זהו כל תוכנם של ספרי המקרא.
- והאלוהים? האין הוא מתהלך בין דפי המקרא?
- שניים הם האלוהים המהלכים בו, אלוהים של מעלה ואלוהים של מטה."

כך כתב סגל בהקדמה לספרו 'ערכי מקרא ערכי אדם'.

 

 

כמה חודשים לאחר הסערה שהתחוללה בכנסת ישראל, עוד הוא נופש בהרי הכרמל, שלח דוד בן גוריון מכתב לסופר ולמחנך יצחק שוייגר דמיאל, ובין השורות כיוון את דבריו גם לסגל: "בעיירה בגולה אפשר היה לעשות החלוקה המלאכותית בין התנ"ך הארצי של המשכיל הנלעג ובין התנ"ך השמימי של המלמד נחום לייב המרומם. אבל, לאמיתו של דבר, יש רק תנ"ך אחד. איני מאמין בכלל בהפרדה המלאכותית בין חומר ורוח... מי שכופר ב-'ארציות' של התנ"ך עושה ספר הספרים פלסתר, לא פחות ממי ששולל רוחו ה-'שמימי'... ספרי התנ"ך מספרים כבוד ישראל, כבוד אל - מספרים השמים."
[קטע מתוך הספר 'עיונים בתנ"ך'/ דוד בן גוריון]

 התנ"ך  סיפורים מן המקרא/ סגל
   

 


סגל וכיתתו בכפר גלעדי

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

במדור 'בראשית ברא אלוהים' בפתיחת דף המידע תוכלו למצוא את השיר 'בראשית' שכתב משורר צעיר בשם נהר שניר. נהר, בנה של הסופרת מיריק שניר, הוא נינו של מרדכי סגל.השער לאלוהים

שנאמר: אין קדושה מארץ ישראל, וקדושה מכולן ירושלים, וקודש הקודשים בה הוא הכותל המערבי - הוא שער השמיים דרכו עולות תפילות ישראל למרומים.

 

 האגדה מספרת על תלמידו של האר"י שהגיעה שעתו למות. אמר לו האר"י שאם ילך להתפלל ליד הכותל המערבי, אולי יאריכו לו שנותיו. הלך החסיד לביתו, צם והתפלל שלושה ימים ושלושה לילות, ואחר הלך לירושלים ובא אצל הכותל, שם שפך נפשו בתפילה ובתחנונים, עד שהתעלף ונרדם. בחלומו נראתה אליו השכינה, וגילתה לו שנתקבלה תפילתו, ונוספו לו עוד עשרים ושתים שנה על שנותיו.

אבנים מספרות/ מנחם הכהן

 
 


בעיניים זרות*

 
We especially sought the stones of the Western Wall, lavishing kisses and rivers of tears on it, writing in its dust, always in the full knowledge that  the   Divine Presence never forsakes the Western Wall which is so close , so close to the site of the Holy of Holies

Western Wall/ Moshe Akiva Druck, Jerusalem 1969

*המדור 'בעיניים זרות' נועד לתת מבט שונה במקצת על הנושא בו אנו עוסקים, כפי שהוא מוצג בספרים בשפות שונות. 

 תשעת מיליארדי השמות של אלוהים

 

ואלו שמותיו: אלוהים, אבינו, אדון, אדוני, אלוה, אלוקים, הבורא, היוצר, היחיד, המלך, המקום, הקב"ה, יה, ה', ד', יהוה, הרחמן, אב הרחמים, אבא שבשמים, מלך עולם ועד, שדי, צור, ה' צבאות, אל שדי, עליון, קדוש ישראל, אביר יעקב, אביר ישראל, פחד יצחק, אלרואי, דיין אמת, רוח הקודש, האל יתברך, ק-ל, אדוני שם, הרחמן ועוד ועוד.

"זוהי בקשה בלתי רגילה במקצת," אמר ד"ר וגנר, בנימה שגילתה, כך קיוה, ריסון הראוי לשבח. "ככל הידוע לי זו לראשונה מתבקש מישהו לספק מחשב רצף אוטומטי למנזר טיבטי... האם תוכל להסביר לי בדיוק מה אתם מתכוונים לעשות...?"
"בשמחה," השיב הלאמה, התקין את גלימות המשי שלו והניח מידיו בזהירות את סרגל החישוב..."זהו מפעל שאנו שוקדים עליו במרוצת שלושת מאות השנים האחרונות - למעשה מאז הוקם המנזר... אנו עוסקים הכנת רשימה שתכיל את כל השמות האפשריים של אלוהים... ציפינו שיידרשו לנו כחמישה עשר אלף שנה להשלים את המלאכה."

בתאריך 18/03/2008 הלך לעולמו הסופר ארתור סי קלארק והוא בן תשעים. אנו מקדישים לזכרו קטע מסיפורו  'תשעה מיליארדי השמות של אלוהים'. תרגום: עמנואל לוטם

 

בעינים זרות*

To his people.God the Lord is simultaneusly the God of retribution and the God of Love. In the same breath, they call on him as 'our God', and as 'king of the univers' or - to indicate the same contrast in a more intimate sphere - as 'our Father' and 'our King'.

Franz Rosenzweig - His life and Thought/ Nahum N. Glatzer.
Schocken Books, New York, 1961

 מאחורי הקלעים של דף המידע

כמו כל יהודי טוב החליט ידידי ר' ג. לבקר בעיר וינה. מישהו רמז לו כי יוכל למצוא בה חנויות רבות של ספרים ישנים ועתיקות. כמו כל יהודי טוב בחר ידידי ר' ג. ביום ראשון כיום הביקור, וכמובן שמצא את החנויות סגורות. חנות אחת יחידה - צדיקה בסדום - הייתה פתוחה וג. הסתובב בה מעט ורכש את אחד הספרים שראה על המדף [ספר חדש!]. הספר כל כך מצא חן בעיניו עד שהוא יצר קשר עם הסופר, ואפילו ניסה לעניין הוצאות לאור בארץ להוציא את הספר לאור בשפת הקודש.

כאשר התקשרתי לידידי לשאול אותו מה הוא יכול לתרום לדף המידע בנושא אלוהים, הוא גנח בצער. לא עלה במוחו שום ספר, או פריט, או מסמך בנושא. לפתע נזכר בספר אותו רכש בוינה.
- "אולי 'יומנו הסודי של אלוהים' יעניין אותך?" הוא שאל.

 וכך התיישב ג. לשולחן ותרגם במיוחד לדף המידע, את פתיחתו של הספר המצחיק אותו כתב הסופר הדרום אפריקאי קוס קומבוויס.  

 

 

 בפעם הראשונה בעברית!
 
 
יומנו הסודי של אלוהים
(בן 9.5 מיליון מיליארד שנים)
התגלה ונערך ע"י קוס קומבוויס
 
 
 
 
תיכנון היקום
 
פסוק א'
בראשית לא היה לי מושג מה אני עושה.
 
פסוק ב'
הייתי לגמרי לבד. גן העדן היה קטן בהרבה, עדיין לא הוספתי את המרתף, ולא הייתה לי שום חברה.
 
פסוק ג'
אפילו לא מלאכים! לא צוות מטבח! לא מועצת מנהלים! לא תפילות לענות להן, לא יועצים, לא אף אחד שיטריד אותי בשאלות מייגעות בגון: "כמה מלאכים יכולים לרקוד על ראש סיכה?" או "למה דברים רעים קורים לאנשים טובים?" או "לאן הולכות הנמלים לנופש?"
 
פסוק ד'
או, איזה אושר עילאי היה אז.
 
פסוק ה'
אבל, אם להיות כנה, היו פעמים שהרגשתי די בודד.
 
פסוק ו'
אני זוכר שהתעוררתי בוקר אחד ואמרתי לעצמי: הבה ניצור יקום. הבה ניצור יקום ונמלא אותו במגוון צורות חיים: אמבות! דגים! עכבישים! דברים קטנים שזוחלים ומריירים! אולי פיל או שניים!
 
פסוק ז'
כפי שאתם יכולים בוודאי לתאר לעצמכם, היה יותר קל לדבר מאשר לעשות. [יקום הוא דבר גדול לברוא]. היתי צריך לנסות כמה וכמה פעמים לפני שהצלחתי להגיע למבנה הכללי הנכון.
 
פסוק ח'
וכמובן, כשאתה בורא משהו גדול כמו יקום, אתה יכול להעזר בכמה זוגות ידיים נוספות. לא הייתה לי ברירה אלא ליצור מגוון מלאכים תחילה. הייתי צריך אותם כדי שירוצו לכל מיני שליחויות בזמן שעבדתי על המחשב שלי ועמלתי על  חישובי חילוק-ארוך מסובכים להפליא.
 
פסוק ט'
המלאכים! או, כמה אני מצטער שבכלל טרחתי איתם. הם היו שיעמום איום. הם כל כך התלהבו מכך שיצרתי אותם, שהם כל הזמן הודו לי ושיבחו אותי, וניגנו בחריקות מעצבנות שירים על הנבלים הקטנים שלהם.
 
פסוק י'
הם היו כמעט בלתי שימושיים לגמרי, ולא היה להם שום חוש הומור. בכנות, הם היו חברה נוראה.
 
פסוק יא
 בנוסף לכך, הנוכחות שלהם גרמה הסחת דעת שכזו, שכל הזמן עשיתי טעויות אלמנטריות. זוג היקומים הראשונים שלי היו אסון.
 
פסוק...או לעזאזל הפסוקים האלה בכל אופן. זה לא כאילו אי פעם אפרסם את זה!
 
איפה הייתי? אה, כן, היקום הראשון לא התפשט וקרס לתוך עצמו מיד. השני התפשט לאין סוף ולבסוף התאדה. הצורה של השלישי הייתה דווקא בסדר, אבל שכחתי להוסיף לו מים, אז שום דבר לא יכל לחיות בו. ברביעי היו מים וצורה יציבה, ועדיין כלום לא קרה. החמישי...או, עזבו את הפרטים! מספיק אם אומר שעברו בערך עשרים נסיונות עד שהגעתי לבסוף לעיצוב הבסיסי.
הדבר האחד בו לקו כל היקומים הכושלים הללו היה צורת הספירלה, אם אתם לא מאמינים לי, תנסו את זה בבית! נסו ליצור חיים עם ד.נ.א קווי! נסו לייפות חוף בעזרת קונכיות מלבניות! נסו לסובב יקום מרובע לתוך חלל פנוי! זה פשוט לא עובד.
אז חזרתי לשולחן השרטוט. קרעתי את כל הרשימות, התרשימים והחישובים הישנים שלי והתחלתי מחדש.
 תודות

שוב אני עומד נפעם למראה התגייסותם של האנשים הטובים אליהם אני פונה לעזרה  - ג' כמובן, ורפאל צבי אהרנסון [שסיפר לי על 'התנ"ך של סגל' כבר לפני עשר שנים], ואריק ארז שהספיק ללמוד כילד מסיפורי המקרא ללא אלוהים, ודודו מיד יערי, ומיריק שניר, ורות אלמגור, ואלו שהשביעו אותי שלא הזכיר את שמם.

תודההוצאת ספרים 'ספר זכרונות'

הוצאת הספרים 'ספר זכרונות' של 'חנות הספרים של איתמר' הוקמה בשנת 2000, כאשר פורסם לראשונה הספר 'מיומנו של מאתר ספרים'. הספר זכה להצלחה רבה, וכיום נמכרים העותקים האחרונים מהמהדורה השלישית של הספר. הוצאת הספרים שמה לה למטרה להדפיס מחדש ספרים שאזלו. בין הספרים שחידשנו ניתן למצוא את 'לימפופו'/ צ'וקובסקי, 'אוטוביוגרפיה בשיר וזמר' / נתיבה בן יהודה [כל העותקים נמכרו]. כמו כן, הדפסנו שתי מהדורות של משחק הקלפים 'רביעיות מהספרים' - משחק המושתת כולו על ספרי ילדים ישנים.

 

מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

הרפתקאות של איתמר בשיטוטים אחר ספרים אבודים. הוא מספר כיצד מצא ספר למלכה נור מירדן, כיצד מצא לחזי משדה בוקר את הספר "הקרן הירוקה" של ז'ול וורן בעברית [למרות שהספר לא תורגם אף פעם לעברית!].
ספר זכרונות, 2000. כריכה רכה, 85 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

 

יהושע הפרוע/ היינריך הופמן

סיפוריהם המצחיקים-מפחידים של יהושע הפרוע, אלעזר האכזר, עזרא המפונק, גדי נדנדי, הזדים השחורים ועוד.
ספר זכרונות, 2002. כריכה רכה, 25 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

 

עולמו הקטן של דון קאמילו/ גוארסקי

מעשים ומאורעות מגוחכים המתרחשים בכפר איטלקי קטן, בין הכומר דון קאמילו ליריבו ראש הכפר הקומוניסט פיפונה.
ספר זכרונות, 2003. כריכה קשה, 65 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

 

דון קאמילו וצאן מרעיתו/ גוארסקי

המשכו של הספר "עולמו הקטן של דון קאמילו". המשך מעשיהם ומריבותיהם של הכומר דון קאמילו וראש הכפר פיפונה.
ספר זכרונות, 2003. כריכה קשה, 65 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

 

אחד עשר האלופים/ אדוארד בס

מעשה באיש עני ושמו בנקוצץ ואחד עשר בניו. האיש, אשר דאג לפרנסת בניו, אימן אותם משחר נעוריהם במשחק הכדורגל, ואחד עשר הבנים היוו את קבוצת הכדורגל של בנקוצץ אשר השיגה, ברבות הימים, את אליפות העולם.
ספר זכרונות, 2006. כריכה קשה, 65 ש"ח.
להזמנת הספר לחץ כאן

 

גן גני/ לוין קיפניס, ימימה טשרנוביץ

סיפורים ושירים לגיל הגן: רמי רם רץ לגן/ לוין קיפניס, בנות שתים/ ח. נ. ביאליק, כושי ונושי / ימימה טשרנוביץ. מעשה באפרוח שהלך לבקש אם אחרת / לוין קיפניס ועוד.
ספר זכרונות, 2006. כריכה קשה, 65 ש"ח.
להזמנת הספר לחץ כאן

כל הספרים חדשים, ולא ניתן למצוא אותם בחנויות ספרים אחרות,
אלא רק ב'חנות הספרים של איתמר'.היומן האישי של איתמר

 

אל תחמיצו את היומן  האישי של איתמר
המתפרסם כל יום
באתר
במדור 'מיומנו של מאתר ספרים'.
חיי יום יום ואירועים מרתקים מעולמו  של מוכר ספרים.

 

יום ד' 26/03/2008

במסגרת עבודתי אני נתקל שוב ושוב באקס ליבריס [תווי ספר], אותם מדביקים אנשים לכריכתו הפנימית של כל ספר, כדי להכריז שהספר שייך לספרייתם. יש הפונים למעצבים ידועים כדי ליצור לעצמם תו מיוחד ויפה, יש המעצבים את התו לבדם, יש כאלו הקונים תו ספר מוכן. אקס ליבריס כמו זה שראיתי היום, לא ראיתי מעולם. אלי פרידמן קישט את ספריו באקס ליבריס מיוחד - במרכז הריבוע רואים עץ, ולידו נכתב 'מספרי אלי פרידמן'. המיוחד הוא שאלי לא הדפיס את התו בבית דפוס, ואז הדביקו בספריו, אלא צייר אותו בעיפרון בכל ספר! אם מי מכם מכיר את אלי פרידמן, אשמח לשמוע עליו פרטים.

 

 

רוצים לקרוא עוד?
כנסו למדור 'מיומנו של מאתר ספרים' בעמוד השער של האתר.
המדור מתעדכן כמה פעמים ביום.מה בדף המידע הבא?

עיתונות וספריםהערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן