דף מידע מספר 46   

10 יולי 2014

דב"ג

דוד בן גוריון ואהבתו לספרים


 

 "... זכורני שני הספרים העבריים שקראתי בילדותי -
'אהבת ציון' של אברהם מאפו ו-'אוהל הדוד תם' של ביטשר סטו  האמריקאית בתרגומו העברי של זינגר - עשו עלי רושם כביר,  שלא פג ממני הרבה שנים. סיפורי מאפו מתקופת התנ"ך הפיחו רוח חיים בדפי המקרא, ששקדתי על לימודו, והגבירו בתוכי את הערגה לארץ ישראל. הספר 'אוהל הדוד תום' עורר בי הרגשת סלידה עמוקה נגד עבדות, שעבוד ותלות. קראתי אחר כך סיפורי סמולנסקין וברוידס ושירי יל"ג, מאמרי אחד העם וברדיצ'בסקי.
וברוסית הושפעתי הרבה מקריאת סיפורי טולסטוי,
דוסטויבסקי וטורגנייב, שאף הם השאירו בי רשמים עמוקים. לאחר קריאת 'התחיה' של טולסטוי נעשיתי צמחוני..."

אהוב נפשי היה המשורר ח. נ. ביאליק.  הקובץ הראשון של שיריו הופיע בהוצאת 'תושיה'. קניתי את הספר וכרכתי אותו עם המון עלים ריקים - ובהם העתקתי כל השירים... ולמדתי כל השירים בעל פה. כמו כן למדתי בעל פה כל 'משלי קרילוב' ברוסית.

מתוך 'זכרונות'

  

מעשה קלון

בתחילת המאה העשרים פרצה מלחמה איומה בא"י.
מלחמת קודש אכזרית -  'מלחמת הדורות'. מייסדי פתח תקוה, אנשי העלייה הראשונה, שעד לא מזמן נחשבו ע"י הוריהם ועל ידי תושבי הארץ כפורצי דרך ומרדנים, הפכו לפתע בעיני הפועלים וצעירי המושבה לדור דתי ושמרן. המאבק התרכז בבעיות מוסר ותרבות. הצגות בוטלו, מסיבות נדחו. ועד המושבה שלח מכתבי אזהרה, ומודעות הכריזו על חרם - 'אסור לתת לפועלים יהודים עבודה, אסור להשכיר להם דירות, אסור לבוא אתם במשא ומתן. מי שיעבור על האיסור ייענש בכל חומר הדין!'
'אנו עומדים לפני גירוש חדש' פתח א. ד. גורדון את נאומו לפי צעירי המקום. 'לא גירוש ספרד, אלא גירוש בידי אחינו ובארצנו.'
בזמן 'החרם' הודיעו לצעירים כי עליהם לפנות את הספרייה שהקימו, ולאחר כמה ימים התנפלה חבורה על הבנין, שברה את המנעול, קרעה לגזרים את הספרים במקום, בייחוד את הספרים ברוסית.


הצעירים מראשי המרד

בתמוז תר"ע [1910] ביקר החכם באשי חיים אפנדי מקושטא, ראש המילת [האומה] היהודית בקיסרות העותומנית, בפתח תקוה.

ספר העליה השניה/ ברכה חבס [עריכה]

 

"ביום בואו יצאו לקראתו מן המושבה כעשרים רוכבים. הפועלים החליטו לפגוש אותו בדגל לאומי. גם הרוכבים וגם הפועלים יצאו לפגשו על גבול המושבה, ובהתקרב הדיליז'אנס שבו ישב החכם באשי הניפו הפועלים את הדגל. האיכרים דרשו מאתנו שנורידו. לא נשמענו וכל הדרך המובילה ליפו על פני רחוב פינסקר, ליווינו את החכם באשי, המוקף פקידים תורכים, בדגלנו.
כשהגענו למקום הפוסטה, במרכז המושבה, התחילו האיכרים דורשים מאתנו בתוקף שנוריד את הדגל. גם הפעם לא נשמענו. אז התנפלו עלינו וקרעוהו לעיני החכם באשי, והוא עשה את עצמו כלא רואה.
התהלוכה עמדה, והחבר יעקב פנחסי, בחור גבוה, אחז ברמה את פס הדגל הקרוע. קרבו אליו להוציאו מידו, אבל הפועלים התאספו סביבו והגנו עליו בגופם. אחת מנשי האכרים טיפסה על גבו של פנחסי, תפסה את השארית וקרעתה. במלחמת מגן זו הצטיינה אז החברה אסתר בורנשטיין. היא לא הרגישה אפילו, שהזקן דינוביץ קרע לה את חולצתה..."

אליהו אבן טוב, כפר יחזקאל, תרפ"ט 

 

להזמנת הספר לחץ על חזיתו

את האירוע בחר לתאר עיתונאי צעיר וחסר ניסיון בעיתון 'אחדות' - היה זה ממאמרו הראשון.

מעשה קלון
"כחזיון בלהות בליל זוועה נראה כל הדבר.
אינך יכול להאמין, אינך יכול להשלים את הרעיון המחריד, שזה היה לא בארץ העקובה מדם אחינו, בארץ ששריקת השוט וצהלת התליינים מחרישים את אנקות המענים - אלא במושבה עברית בארץ האביב, החירות והתחיה. ולא שיכורי דם ופריצי חיות מארץ הצפון, אלא בני עמך עשו מעשים המקפיאים את הדם בעורקים ומסמרים שערות הראש. אינך רוצה להאמין - אך הדים המה פצועי המוכים, השערות המרוטות וקרעי הדגל העברי המתגוללים בעפר...

 

וזה קרה בתוך אם המושבות העברית בארץ ישראל, בפתח תקוה, בשעת פגישת החכם באשי. 
יצאו הצעירים [רובם פועלים] בדגלים עבריים בכדי להשתתף בקבלת הפנים, שנערכה במושבה עברית לראש הרבנים, דרש הועד מהם להסיר את הדגל הלאומי. כמובן, במקום להעטות על עצמה חרפת הבגידה הדגלים - בחרה כל החבורה לפרוש מן הקהל, והלכה לה בדגל מורם. אז התנפלו בעליהם, בני פתח תקוה, כפראי אדם, קרעו את הדגל לגזרים, היכו, פצעו, מחצו את נושאי הדגל, נערות נסחבו בראשיהן, מרטו שערותיהן..."

העיתונאי הצעיר לא חתם על מאמרו הראשון, ורק כעבור שנים התברר כי הייתה זו יצירתו הראשונה של דוד בן גוריון.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

תודה לזלמן שהבטיח וקיים לעזור לי בכל מה שקשור לפתח תקוה,
תודה לנוני מהארכיון לתולדות פתח תקוה על שם עודד ירקוניסיפורים סביב העולם*

בשנת 1950 יצא ראש הממשלה דוד בן גוריון לביקור של נופש באנגליה. בדף מידע מס. 3 - בין המשורר למדינאי - סיפרנו על אחד משיריו של נתן אלתרמן - 'בחנות הספרים' [שיר שהתפרסם לראשונה ב-'טור השביעי'].  אלתרמן  הקדיש את השיר ל- 'סערת הניחושים והשמועות שקמה עם נסיעתו של ראש הממשלה לביקור של נופש באנגליה, ועם הכתבות שמסרו כי הוא מסייר בחנויות הספרים של אוכספורד".

   

Ben Gurion and the British Bookstore

 

The following anecdote was sent to us by Rachel and David Durban, who were in sabbatical in Cambridge, England, and heard the story from the owner of the Galloway and Porter bookstore.
David Ben Gurion used to visit the Galloway and Porter bookstore when he came to England. However, due to his busy schedule, he used to storm through the three levels of the store, moving very quickly between the bookshelves, and pointing at the desired books while moving ahead. His body guard, walking behind him, couldn't always remember the exact books that were chosen, and therefore used to point at the relevant bookshelves, his hand moving in a large enough circle around the estimated location of the books, while ordering the bookstore owner: Ship it! Ship it! Ship it! This way the final order used to include more books than Ben Gurion intended.


מדור חדש בו אנו מספרים על אירועים, ספרים, אנקדוטות מהאתר האנגלי החדש שלנו
http://promised-book.com
 

גרין

[כמה עובדות טריוויה על דוד בן גוריון  מתוך הספרים]

 Ben Gurion - State Builder / Avraham Avi-hai
Ben Gurion / Maurice Edelman
 David und Goliath in unserer Zeit / David Ben Gurion
 My Talks with Arab Leaders / David Ben Gurion
 Recollections / David Ben Gurion (editor: Thomas R. Bransten)
 David Ben Gurion  / Yehuda Erez (editor)
 
חלק מהספרים בנושא בן גוריון מהאתר האנגלי שלנו. להזמנת הספרים לחץ על חזיתם 

הידעת כי בספרו האוטוביוגרפי של שלמה לביא 'עליתו של שלום ליש' מוקדש פרק שלם לתיאור ביתו ומשפחתו של אהרון שדה, וביחוד לתיאור דמותו של בנו מאיר. 'אהרון שדה' הוא בעצם אביגדור גרין, ובנו הצעיר מאיר הוא למעשה דוד גרין, שיהיה יום אחד ראש ממשלתה הראשון של מדינת ישראל.

הידעת כי שלושת החברים - שלמה צמח, שמואל פוקס ודוד גרין [לימים דוד בן גוריון] , ייסדו בפלונסק אגודה ציונית בשם 'עזרא', שמטרתה שיבת ציון. החידוש בפעילותה היה הדיבור העברי. גם בלימוד החברים החדשים, גם באילוץ יהודי העיר לדבר אך ורק עברית. גילם ההמוצע של מייסדי האגודה היה... ארבע עשרה.

הידעת שבשנת 1910 נבחר דוד גרין להיות אחד ממקימי העיתון 'אחדות' של 'פועלי ציון'. על שני מאמריו הראשונים לא חתם כלל, ועל מאמרו השלישי חתם בפעם הראשונה בחייו בשם 'דוד בן גוריון' על שם יוסף בן גוריון, ממנהיגי המרד הגדול ברומאים.

הידעת כי שנותיו הראשונות של דוד יוסף גרין  בארץ ישראל עברו בעבודת כפיים. הוא היה פועל בפתח תקוה, כפר סבא, ראשון לציון, סג'רה, יבנאל, זכרון יעקב ועוד. בשנת 1911 לאחר כמה חודשים במערכת העיתון 'אחדות' הבין גרין כי אין זה מקומו הטיבעי והוא החליט לנסוע לחוץ לארץ ללמוד משפטים.

הידעת כי את ספרו הראשון כתב דוד בן גוריון עם יצחק בן צבי בשנת 1918. זהו ספר מקיף על ארץ ישראל - תולדותיה, משקה ואוכלוסייתה. הספר, שנכתב באידיש, נקרא -

הידעת כי את הספר 'הסוציאליות והתנועות החברתיות במאה התשע עשרה' מאת וורנר זומברט, שיצא לאור בהוצאת אחדות בשנת 1921, תרגם ברשיון המחבר עם הערות ומילואים - ד. י. בן גוריון.

הידעת כי באנציקלופדיה הכללית של הוצאת מסדה משנת 1935 מוגדר דוד בן גוריון - עסקן וסופר עברי.

הידעת כי בזמן מלחמת העצמאות ניהל בן גוריון יומן מפורט בו רשם את מהלכי המלחמה, את פגישותיו במשך היום, את בקשות האנשים והישובים לעזרה, ואת הנפגעים בקרבות כפי שדווחו לו. היומן יצא לאור בשנת 1982 בשלושה כרכים בשם 'יומן המלחמה'.

הידעת כי במכתביו למשורר נתן אלתרמן, נהג דוד בן גוריון לפנות אליו כאל 'נתן א.' כדבריו 'מפני שצר לי  על שלא שינית שמך הלועזי.'

הידעת כי בעזבונו של דוד בן גוריון נמצאו כ-700,000 מסמכים, ו-12,000 נכתבים אישיים, אותם נהג בן גוריון לכתוב בכתב ידו. מכל מכתב נהג לשמור לעצמו העתק.

הידעת כי בספרייתו של דוד בן גוריון בביתו בתל אביב נמצאים קרוב ל-20,000 ספרים בכמה שפות: צרפתית, גרמנית, רוסית, לטינית, יוונית עתיקה, ספרדית ותורכית. ניתן למצוא בה פרוטוקולים של התנועה הציונית, פרסומי ממשלה וכנסת, ספרי תנ"ך בשפות השונות, ספרי פילוסופיה, וחקר המקרא, וחקר דתות שונות - בדהא והאיסלאם. כמו כן נמצאים כמה מאות ספרים בצריף בן גוריון בשדה בוקר. 

 חג העבודה

חזיון במערכה אחת ושמונה תמונות בהשפעת מקורות לועזיים

מאת: בעל חלומות

תיאור הבמה: כפר גדול על שפת הים. הזמן - תחילת האביב. על הבמה עומדת גבעה ירקרקה. משני עבריה פרדסים, כרמים ודשות בר. מרחוק - ים התכלת. מאחורי הבמה - גדר עם פשפש. משמאל לגדר נראה בית קטן. לא הרחק ממנו, מימין, בית גדול ויפה. השמש שופכת על הכל פלגי אור. מסביב דממה ושלוה, מרחוק מגיעה שיירת פועלים.

לאריאל בן העשירים היהודי היה הכול: כסף ונכסים. אך הוא איבד כל טעם לחייו. הבעלים האמיתיים של נחלתו היו הפועלים, וגם חברתו היפה תמר, נאבקה יחד אתם על זכותם לחגוג את 'חג העבודה'. אליהם מצטרף 'הלך פלאי' המנסה גם הוא לשכנעם להתנגד לאדוניהם.

הלך פלאי:  יראה אדונך למצער יום אחד בשנה, שרק שרירי ידיך יוצרים הכל. תקרא למכונה בקול רם: היום די! ותלך...

ההלך מגלה לתמר כי הוא בדרך אל ארץ השמש. ומפתה אותה בתיאור ציורי לבוא בעקבותיו.

הלך פלאי: שם אחים כל האנשים. שם שולט הצדק, מולכת האהבה, העבודה - דגל העתיד. לא שפחה האשה - אך חברה, רעיה לגבר... כבר עברתי הרים וגבעות, חציתי ימים ונהרות... קוצי היער קרעו בגדי, עקצו בשרי, שרב הרתיח דמי, גשמי החורף הרטיבו גופי... ואני הלכתי בלי מורך אל ארץ מזרח השמש... יפת נוף, ארץ נפלאות.

תמר היפה עוזבת את אביה ["אתה עומד לפני השקיעה, ואני הולכת וזורחת. אתה השיעבוד, ואני הגאולה"], ואת אוריאל, אהובה הגוסס.

אוריאל: [לוחש בשארית כוחותיו] תמר לכי. לכי שמה, אל ארץ השמש, לכי אני מבקש ממך, למזכרת אהבתנו. את יפה ולבך טהור ואמיץ. אחרים, חזקים ממני, ילכו אחרייך... עזבי את עמק הבכא... שלום. [נושק את ידי תמר ונופל].
הלך פלאי: [פונה אל שיירת הפועלים ואל תמר] חברים! למחוז חפצנו! קדימה! שמה לארץ מזרח השמש!

 

ייתכן ואם המחזאי - אשר בחר להסתתר תחת הכינוי 'בעל חלומות' - היה מגיש את חזיונו כמה שנים מאוחר יותר לתיאטראות ישראל, הייתה יצירתו מתקבלת בהתלהבות רבה יותר, אולם באותם ימים השם 'דוד בן גוריון' היה עדיין לא ידוע, והמחזה לא זכה לעלות על הבמה.
את תיסכולו הוציא המחזאי המאוכזב בביקורת שכתב על המחזה 'דון יצחק' שהוצג באותם ימים. הוא חתם על ביקורתו בשם 'דן': "בחיזיון אין כל דרמטיות... אין בחיזיון גופא כל עלילה, כל פסיחולוגיא... כל המאורעות משולבים זה בזה באופן מלאכותי בלי כל הכרח אמנותי. הטיפוסים חיוורים ומטושטשים בלי נשמה ואופי עצמי בולט."

 סיפורה של מלה

אנחנו פותחים מדור חדש, בו נבחר בכל פעם מלה הקשורה לנושא דף המידע, ונרחיב עליה מעט. מה משמעותה, כיצד נוצרה, מתי השתמשו בה לראשונה וכו'.

שדה בוקר - ישוב בדרום הנגב. בספרו 'אנציקלופדיה אריאל', מספר זאב וילנאי כי השם 'שדה בוקר' ניתן לקיבוץ לפי השם הערבי של המקום 'אל בקאר'.
בקרבת הישוב עובר נחל הרועה - בספטמבר 1952 יצאה ברברה טופר חברת הקיבוץ למרעה עם העזים והכבשים של הישוב החדש. בדואים שחשבו כי הצאן נגזל מהם, הרגו את הרועה באחת הואדיות ולקחו את העדר. לזכרה נקרא ואדי חליקום - 'נחל הרועה'.

"כשראיתי שדה בוקר בפעם הראשונה - זה למעלה משנה כמדומני - לא התעניינתי בשום שאלה מדינית או מפלגתית, אלא ראיתי מפעל חלוצי בעל ערך מכריע בשביל הפרחת הנגב. לא ידעתי אף איש אחד בשדה בוקר, אבל ידעתי היטב ערך המקום והסביבה"
הציטוט והצילום מתוך 'דוד בן גוריון - אלבום'
 

 

מתוך הקטלוג הכללי

קטלוג המידע באתר האינטרנט שלנו מכיל אלפי ספרים. זהו קטלוג שנבנה וגדל יום יום. ניתן לחפש בו מידע בעזרת שם הספר, שם הוצאת הספרים, אפילו מלת מפתח מספיקה לפעמים.  נאמר שאתם מחפשים ספרים של דוד בן גוריון או עליו.  הנה חלק קטן מן התוצאות המתקבלות בקטלוג הכללי באתר כאשר בוחרים 'דוד בן גוריון' במילות מפתח  במנוע החיפוש.   אם אתם רוצים לראות את פרטי הספר המלאים, או מעוניינים שאיתמר יאתרו עבורכם, לחצו על "לפרטים נוספים" ועל 'בקשה לאיתור ספר'. ספרים נוספים בנושא ניתן למצוא במדור ספרים מומלצים  באתר:

 

בית אבי/ דוד בן גוריון

פרקי זכרונות מבית אבא. הספר מבוסס על שיחות עם דוד בן גוריון. בשנת 1966 נערכו בשידורי ישראל שיחות רדיו עם אישים ידועים במסגרת התוכנית 'בית אבי'.
הקיבוץ המאוחד, 1975. כריכה קשה. 45 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

נחמיה ארגוב

ארגוב - מזכירו הצבאי של דוד בן גוריון - פגע ברוכב אופניים. הוא העביר את הפצוע במכוניתו לבית החולים, חזר לביתו וירה בראשו. בין הכותבים בספר: בן גוריון, משה דיין, שמעון פרס, יגאל ידין, יצחק נבון ועוד.
ידידים, 1959. כריכה קשה. 55 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן
 


 

הדרך לאייר/ שבתי טבת

תחנות עיקריות בחייו של בן גוריון בדרכו הארוכה להקמת המדינה: אמא, הגנה, אחדות העבודה, ממשלת ההסתדרות, הספר הלבן, צבא יהודי, שואה ועוד.
משרד הבטחון, 1986. כריכה קשה, 55 ש"ח.
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

בן גוריון/ מיכאל בר זוהר

הביוגרפיה של דוד בן גוריון. בן גוריון העמיד לרשות המחבר את ארכיונו הפרטי, מסמכיו ויומניו.
עם עובד, 1975. א-ג, 100ש"ח.
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

מכתבים אל פולה/ דוד בן גוריון

המכתבים  נכתבו בשלוש תקופות שונות: בגדוד העברי 1918-1919, בנסיעות לחו"ל בענייני ההסתדרות והישוב 1923-1933, ומכתבים שנכתבו בזמן המנדט וראשית המאבק להקמת מדינה יהודית 1935-1939.
עם עובד, 1968. כריכה קשה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

אנחנו ושכנינו/ דוד בן גוריון

שאלת הגשמת הציונות מבחינת המציאות הערבית: לבירור מוצא הפלחים, זכויות היהודים וזולתם בארץ ישראל, גבולי ארצנו ואדמתה, הפועלים הערבים, על הכותל, עבודה עברית ועוד.
דבר, 1931 כריכה קשה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

דוד בן גוריון ודורו/ ברכה חבס

תולדות חייו של דוד בן גוריון: בית אבא, נעורים בסערה, המחרשה והרובה, על במת התנועה, לימודים ופעולה בסלוניקי וקושטא, בחזית הקונגרס היהודי, חייל בליגיון היהודי ועוד.
מסדה, 1952. כריכה קשה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

פגישות עם מנהיגים ערביים/ דוד בן גוריון

דוד בן גוריון מתאר כאן לפרטיהם את הנסיונות הרבים שבהם ביקשו מנהיגי הציונות עם אישים מן הישוב העברי בארץ לדון עם ראשי הציבור הערבי ועם נציגי מדינות ערב על מצע לדו קיום בארץ ישראל.
עם עובד, 1967. כריכה קשה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

ממעמד לעם/ דוד בן גוריון

 

פרקים לבירור וייעודה של תנועת הפועלים: עם הצהרת אנגליה, הגשמת הציונות, הון ציוני, חברת העובדים, קרן השביתה ועוד.
דבר, 1933. כריכה קשה, 55 ש"ח.
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

דוד בן גוריון - אלבום

אלבום צילומים מחייו של דוד בן גריון, מימי ילדותו ועד לפרישתו מהחיים הציבוריים לקיבוץ שדה בוקר.
עיינות, 1957. כריכה קשה, 55 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

הזקן והעם

מבחר איגרות אישיות של דוד בן גוריון בשנות ה-50-60, בהן התנהלה רובה של ההתכתבות עם העם; דעותיו בנושאים מרכזיים, השקפת עולמו בענייני עיון והגות; מיהו ציוני, גרמניה האחרת, ילדים ונוער, חשבון נפש .
ארכיון צה"ל, 1988. כריכה קשה, 65 ש"ח
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 

משמרות/ דוד בן גוריון

פרקים לבירור דרך ץנועת הפועלים בציונות המתגשמת: חופש עלייה והתיישבות, הכשרה חלוצית, עבודה עברית, הקונגרס הציוני, הפועלים בהנהלה ועוד.
דבר, 1935. כריכה קשה, 55 ש"ח

לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ כאן

 בולים בספרים

 


שופטים פרק א' פסוק א' - מתוך כתר ארם צובה

כמה פעמים במהלך חייו הצטלבו דרכיו של צבי קיסנר עם המנהיג הנערץ דוד בן גוריון. צבי נולד בשנת 1921 ברומניה ועלה לארץ ישראל בסוף שנות הארבעים. בתחילת שנות החמישים נענה לקריאתו של בן גוריון והחליף שמו לשם עברי - נרקיס. מאז שנות הארבעים עוסק צבי בעיצוב גראפי. הוא אחראי על בולים רבים של רשות הדואר, ועל עיצובם של שטרות כסף רבים בבנק ישראלי, אך תרומתו העיקרית של נרקיס היא בעיצוב דגמי אותיות עבריות. אחד הפונטים שעיצב נקרא על שמו - נרקיס.

 

 ב-19/10/1986 התפרסם בול בעיצובו של צבי נרקיס, לכבוד יום הולדתו המאה של דוד בן גוריון. הייתה זו הפעם השניה שנרקיס מעצב בול לזכרו של בן גוריון, הפעם הראשונה הייתה 8 שנים קודם לכן  ב-31/10/1978, כאשר צייר את דמותו בבול לכבוד 30 שנה למדינת ישראל.

במוצאי שבת 4 לדצמבר 1958 עשו  אנשים רבים את דרכם לביתו של ראש הממשלה בירושלים, דוד בן גוריון. ובין הבאים: נשיא המדינה וידידו של המארח  - יצחק בן צבי, חוקרי מקרא, מדענים, הוגי דיעות ועוד. פעם בשבועים התכנס החוג הירושלמי של החברה לחקר המקרא בישראל. "מורי ורבותי," פתח בן גוריון את הדיון בספר יהושע, כשהוא מכוון את דבריו לש. ז. חשין, ולבן ציון לוריא, וליעקב ליוור, וליגאל ידין, וליצחק בן צבי, ולבנימין מזר, וליוחנן אהרוני ולזלמן שזר ועוד. "אני רואה זכות גדולה לארח בביתי חוג זה לעיונים בתנ"ך, שאורגן ע"י החברה לחקר המקרא, ואני מרכין ראשי בפני למדנותם וגדולתם המדעית של חברי החוג, ועוד יותר - בפני גדולתו העליונה של ספר הספרים."

 

בשנת 1958 הגיע לירושלים בדרך לא דרך 'הכתר' - כתב יד נדיר של התנ"ך אשר כונה 'כתר ארם צובא', ויש הטוענים כי הוא הנוסח המדויק ביותר של התנ"ך. במשך קרוב לעשר שנים עבד צבי נרקיס כדי ליצור גופן זהה לגופן של 'הכתר', כדי שניתן יהיה להגשים חלום ישן, ולהדפיסו מחדש.


שופטים פרק א' פסוק א' - מתוך כתר ירושלים, גופן בעיצוב צבי נרקיס


 שירת היחיד

אמנם איש נלבב לבו אך שמח
על ימים עברו לא ישא כל נהי,
ובדרך החיים עוד יחליף כוח,
לרוץ הלאה, הלאה, ויהי מה יהי!
ימים אם ספו הן עמם עמם לקחו
גם משגה ואיולת בנוער עשינו
וימי העתיד הן לנו יצלחו,
לשוה ולתרן את אשר העווינו
כן גם אנחנו, אח אהוב ורע
מול העתיד ההולך נצהיל פנינו
על ברכי התקוה עתה נשתעשע
כי אך טוב, אך נשגב תביא אלינו.

הדברים הראשונים שדוד גרין כתב, גם בעילום שם וגם בשמו החדש - דוד בן גוריון, הופיעו בציבור בשנת 1910. אולם בזכרונותיו מספר בן גוריון כי ניסה את כוחו בכתיבה כבר בנעוריו: "במסגרת פעולתנו ב-'עזרא' [אגודה ציונית שהוקמה בשנת 1900] הוצאנו עיתון משוכפל, שכתבתי בו מאמרים." בכתביו הוא מזכיר גם שירים שכתב, אולם דומה כי אחד השירים היחידים שנותרו, הוא השיר המופיע בתוך מכתבו לידידו שמואל פוקס בשנת 1904, והוא בן 18. 

 

בן גוריון -  מיומנו של מאתר ספרים

אל תחמיצו את היומן  האישי של איתמר
המתפרסם כל יום
באתר
במדור 'מיומנו של מאתר ספרים'.
חיי יום יום ואירועים מרתקים מעולמו  של מוכר ספרים.
לפני כמה חודשים התפרסם סיפור מקסים הקשור לדוד בן גוריון:

 

יום ב' 04/02/2008

אין בידי את כל הפרטים, והסיפור יופיע במלואו, כך אני מקווה, בדף המידע הבא – אך מדובר בשחקנית תיאטרון, עולה חדשה בארץ בשנות החמישים, אשר במהלך בחינת כניסה לתיאטרון 'הבימה', זיהתה בטעות את השחקן הבוחן אותה כ... בן גוריון. כאשר חזרה הביתה, סיפרה השחקנית בהתרגשות לאמה: 'איזו מדינה זאת, שראש הממשלה בוחן שחקני תיאטרון...'

רוצים לקרוא עוד?
כנסו למדור 'מיומנו של מאתר ספרים' בעמוד השער של האתר.
המדור מתעדכן כמה פעמים ביום.

  מהספר 'מיומנו של מאתר ספרים' נשארו 70 עותקים בלבד. הספר לא יודפס יותר במהדורות חדשות, כך שזהו הזמן להשיג לעצמכם עותק חתום וממוספר בכתב ידו של המחבר!

 
70 עותקים אחרונים!

מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

הרפתקאות של איתמר בשיטוטים אחר ספרים אבודים. הוא מספר כיצד מצא ספר למלכה נור מירדן, כיצד מצא לחזי משדה בוקר את הספר "הקרן הירוקה" של ז'ול וורן בעברית [למרות שהספר לא תורגם אף פעם לעברית!] ועוד ועוד.
ספר זכרונות, 2000. כריכה רכה, 100 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאןמה בדף המידע הבא?

 

         

רוצים לנחש?הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן