דף מידע מספר 55   

10 יולי 2014

הודעה חשובה!!!
הרשמה מחודשת לדף המידע!!
 

     
 גבריאל טלפיר  חלוצות  הוצאת משרד הבטחון  מד"ב בא"י
לחיצה על חזית התמונה תפתח לפניכם את דף המידע המתאים 


אם אתם מכירים אנשים אחרים
אשר היו מנויים על דף המידע,
אנא ספרו להם על ההרשמה המחודשת!

 

אם אתם מעוניינים לקבל את דף המידע שלנו
[גם אם הייתם מנויים בעבר],
ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלכם,
עליכם לעשות זאת מחדש. עשו זאת

כאן

תודה
איתמר

נהניתם מדף המידע? שתפו עוד אנשים בהנאה

שלחו להם במייל את הדף, והם יודו לכם!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

בסופו של דף המידע תוכלו למצוא קישורים לכל דפי המידע הקודמים.
אחד הגולשים הפנה את תשומת לבנו למידת הפופולריות של דף המידע. אם תקלידו בגוגל את צמד המלים - 'דף המידע' התוצאה הראשונה שתתקבל היא הדף שלנו! 

הרצח הכפול של אנדז'יי ווינובסקי 

אנדז'יי ואצלאב בנקובסקי-ווינובסקי נולד בשנת 1947 בפולין להורים לא ידועים, ואומץ על ידי אשה בשם אלכסנדרה. הזיכרון הראשון שלו מהילדות הוא דווקא מבית חולים. הוא לא זכר את הסיבה בגללה אושפז. הוא זכר רק מיטה עם דפנות גבוהים, ילדים רבים במחלקה, ושלג בחוץ.
אלכסנדרה, אמו המאמצת, עסקה בהברחת זהב. היא נטלה את אנדז'יי הקטן יחד אתה לנסיעות ברחבי פולין. הזהב היה מוסתר כל אותו זמן ברדיאטור של קרון הרכבת. בגבול הצ'כי ירדו מהרכבת וחצו את הגבול ברגל. בלילות נהגו להסתתר באסמים. תקופה מסויימת השאירה אלכסנדרה את בנה המאומץ תחת השגחתו של איכר קשה יום ואלים, כנראה בגלל שנשלחה לכלא.

עד גיל תשע אנדז'יי כלל לא דיבר. בגלל מכת ברק, אמרו לו המבוגרים. הם גם ידעו לטפטף לתוך אוזניו את השמועה כי החל לדבר לאחר שגילה לתדהמתו שאלכסנדרה, האשה שגידלה אותו, אינה אמו.
יום אחד, די במפתיע, הגיעו השניים לארץ ישראל. אנדז'יי, עכשיו כבר היה שמו עמוס, שהה במשך שנה אצל משפחה מאמצת בקיבוץ בצפון. אחרי שנה עבר לגור אצל אשה קשישה בעפולה. אולי סבתו.
פה, אולי, התחילו חייו לחסתבך. הוא ניסה לחזור לגור עם אמו אלכסנדרה בקרית חיים. כעבור כמה חודשים נשר מבית הספר של חיל הים אליו נרשם, ולבסוף אף עזב את הבית, לאחר שלא הסתדר עם הגבר שחי עם אמו המאמצת, וירד לגור באילת.
בשנת 1965 גוייס לצבא, ושירת כנהג. עכשיו כבר נקרא בפי כל - עמוס אוריון. בצבא נשפט על גרימת נזק למכונית - נזק שלטענתו כלל לא הוא גרם לו - והוא נשפט ל-45 יום בכלא 6, לאחר שהשתולל בבית המשפט. לאחר המאסר, נשלח לבית חולים 'מזרע', ואז שוחרר מהצבא עם פרופיל 24. 

 

לא אכפת לי לא אכפת לי
שמא אנוס עם השחפים
שמא אזרום עם מי הנחל [הים]


מי יגלה לי מי
מי יענה לי
על מה עלי לחיות
על מה עלי למות

 


בקיץ 1971, לאחר שהשתתף כנהג משאית במלחמת ששת הימים וחזר לשירות בחיל הים, השתחרר עמוס אוריון סופית מהצבא, והתקבל לעבודה בחברת 'ברינקס'. באותה תקופה אומץ על ידי משפחה תל אביבית. הוא כתב מחזה, ושירים, וסיפורים קצרים. הוא אפילו המציא לעצמו זהות חליפית - אנטואן, וקרא לה עמוס אנטואן. ידידיו קראו לו - דיסקו.
יום אחד פגש את שרה דנוך, וחייו השתנו."הידידות החדשה התפתחה במהירות למשהו רציני. הצעירה, ששמה היה שרה דנוך... נענתה לו בחמימות. היא הייתה מעורה בחוג שנקרא אחר כך 'חבורת כרם התימנים': טוביה אושרי... ידידו הקרוב רחמים אהרוני, המכונה 'גומדי', שהיה נשוי לאחותה של שרה..."

   שבועיים לאחר שהתחיל עמוס את עבודתו כשומר, אירע רצח במתקני חברת 'ברינקס' בה עבד. אחראי המשמרת במשרדי החברה במגדל שלום, נורה ונהרג במהלך שוד.  עמוס אוריון נעצר והואשם ברצח לאחר שעד ראייה טען כי ראה אותו יוצא מזירת הרצח בריצה עם אקדח ביד. במשך שנים נלחם אוריון להוכיח את חפותו. הוא ערער על פסק הדין בבית המשפט העליון, אך ערעורו נדחה.
כל הניסיונות לשכנעו לבקש חנינה עלו בתוהו. 'אם אני רוצח,' נהג לומר, 'מקומי בכלא. אם אני חף מפשע, מגיע לי זיכוי!'.
ב-18 באפריל 1980, קיבל עמוס אוריון חנינה מפתיעה מנשיא המדינה ושוחרר מהכלא. הייתה זאת חנינה חסרת תקדים: א. כי ניתנה למרות שהאסיר לא ביקש אותה, ב. עד היום נשמרו הסיבות לחנינה בסוד מפני הציבור.
'מה אתה מתכוון לעשות עכשיו?' נשאל עמוס אוריון ע"י נציגי התקשורת עוד בבית הסוהר.
"אחפש את הרוצחים האמיתיים." הוא השיב.

כשלושה חודשים אחר כך נמצאה גופתו של עמוס, יחד עם גופת אדם נוסף בחולות אשדוד. טוביה אושרי ורחמים אהרוני [גומדי] מראשי חברת הכרם הואשמו, במה שכונה על ידי העיתונות באותם ימים 'הרצח הכפול'. 

להמשך קריאה אנו ממליצים על הספר הבא:


להזמנת הספר לחץ על חזיתו

 סיפור הרפתקאות לנוער

הסיפור בוודאי נשמע לכם מוכר.
ברחובה של עיר קטנה מסתובב נער יתום כבן עשר, אשר ברח מהמוסד אליו הכניסו אותו לאחר מות אמו,  "אוי, אמא טובה" , ואחר כך נמלט מהבית מפני אמו החורגת,


להזמנת הספר לחץ על חזיתו

 "אשה רזה ולא יפה. מייד ידעתי שיהיו לי הרבה צרות אתה", וחי במערה. "לפתע הבחנתי במערה בקצה הגן. נכנסתי פנימה וראיתי מין חדר גדול. שמחתי והחלטתי מייד: כאן ביתי. התחלתי לנקות את הלכלוך... יצאתי מן המערה בהרגשה טובה. עכשיו גם לי יש בית." הנער היתום נאלץ לגנוב אוכל כדי להשביע את רעבונו, ובגדים ושמיכות כדי לחמם את גופו מצינת הלילה. "פתאום ראיתי חנות ובפתחה ארגזים של חלב ולחם. בלי היסוס ניגשתי לארגזים ולקחתי בקבוק חלב ולחם אחד."

 

 יום אחד פגש אותו נער מבוגר, אשר לקח אותו תחת חסותו, ולימד אותו לפרוץ ולגנוב מחנויות. "יש חנות ששם יש כסף. מאחורי החנות יש חלון קטן, שאתה יכול להיכנס דרכו. אני אפתח לך את החלון ואתה תיכנס ותוציא את הכסף."
הוא מערב גם את חבריו לשכונה בגניבות, עד שהוא מסתבך במעשה אלימות ונעצר על ידי המשטרה. בית המשפט דן אותו לשנתיים במוסד סגור. 
הילד היתום המספר על ילדותו הקשה, אשר בגללה התדרדר לעולם הפשע, אינו אוליבר טוויסט גיבורו של צ'ארלס דיקנס, אלא נער ירושלמי בשם יצחק דרורי. דרורי נכנס ויצא ממוסדות ובתי סוהר בגלל עבירות שונות. במהלך אחד ממשפטיו על נסיון לרצח שוטרים, הועבר דרורי לבית הסוהר המרכזי ברמלה. "כאן הכרתי את צמרת הפשע בישראל ונהיינו חברים בלב ובנפש. ישבתי עם הרוצח המפורסם אניר מנשה, ועם מוטקה קידר ו-'האדם השלישי' , אברהם [אלעד] זיידנברג. הכרתי את נחמן פרקש, את בוסי, ואת המרגל הרוסי ישראל בר. היה שם גם 'הפורץ הנוצץ' ישראל בן ציוני, שממנו למדתי הרבה שיטות חדשות..."  הוא השתחרר, הסתבך בקטטה, נדקר, נאסר שוב, נסע לחו"ל, נעצר בארה"ב, נעצר באירופה, נעצר עם חזרתו לישראל. "הייתי בן 28. בזכות בתי הסוהר רכשתי חברים רבים, וכשהם השתחררו הם לא שכחו אותי והזרימו אלי שפע של הצעות למכות טובות, רובן באיזור תל אביב. סירבתי בתוקף. רצו לתת לי איזור משלי לסמים... ביקשו להכניס אותי לקחת פרוטקשן... הציעו לי להיכנס כשותף במועדון קלפים... זה לא מצא חן בעיני. כל שרציתי היה לעשות עוד מכה אחת גדולה, ולזה חתרתי."
באותם ימים התאהב דרורי ב... כספות! "הכספות הוציאו אותי כמעט מדעתי. לפעמים הייתי מדבר אתן מבעד לחלון הראווה ואומר: כמה את יפה, מותק. כמה את נהדרת. פיתחתי אהבה לכספות ולאוצרות שהן מחביאות בקרבן. אחרי כל כספת כבדה שראיתי הייתי מחזר ומעניק לה חום ואהבה."

בחודש ספטמבר 1987 נעצר דרורי כחשוד וביצוע שוד הכספות המפורסם בבנק הפועלים בירושלים מחודש פברואר 1985. השודדים נכנסו לבנק על ידי פריצת אחד מקירותיו. באותו שוד נפרצו עשרות כספות פרטיות, ושללם של הפורצים נאמד ב-700,000 דולר בעיתון אחד, ומיליון וחצי דולר באחר.

לקריאה נוספת אנו ממליצים על הספר:


 


 


  

מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי 

האיום

אנשים רבים מגיבים על דפי המידע הנשלחים אליהם. חלקם משבחים, חלקם מעירים ומייעצים. יש כאלה המגיבים על שגיאות כתיב שנפלו בדברים הכתובים. התגובות האלה בדרך כלל נזעמות עד נדהמות: 'איך ייתכן שבאתר המתעסק בספרים יהיה כתוב...'. חלק מהכותבים מתייחס לתוכן הדף, מדוע לא הוזכר ספר זה, מדוע לא כתבתי על הסופר ההוא?
שום דבר מאלה לא הכין אותי לשיחה שהתקיימה בימים האחרונים בחנות.
המתקשרת ביקשה לדבר אתי, ולאחר כמה משפטי נימוסין, הציגה את עצמה, וציינה שהיא מאוד נהנית מדף המידע. קולה היה צרוד ועמוק, ועד שלא ציינה את שמה, הייתי בטוח שמדובר בגבר. השם היה מוכר לי, אבל לא הצלחתי להיזכר מהיכן.
"דע לך, שאני מאוד מאוכזבת!" היא אמרה.
"מאוכזבת? מה קרה?" שאלתי.
"ראיתי שאתה מקדיש את דף המידע הבא לספרים העוסקים בפלילים ובפשע, והתאכזבתי לראות שאינך מזכיר את ספרי!"
עכשיו נזכרתי מהיכן אני מכיר את שמה. גם אתם הייתם יודעים מי היא.

 
 
 
 
 
 

לחיצה על חזית התמונות תעביר אתכם לדפי המידע. אם אתם מעוניינים בקישורים נוספים, תוכלו למצוא אותם בסוף דף המידע..

כמה מלים על דף המידע

[דף המידע בכלל,
ודף המידע בנושא פלילים ופשע בפרט]

דף המידע נשלח פעמיים בחודש לכמה אלפי מנויים.
הדף עוסק בכל פעם בנושא אחר כפי שהוא משתקף בספרים. הדף נשלח בימי רביעי בלילה, בתחילת החודש ובסופו. בין דף לדף נותרים לנו שבועיים להכנתו. ברוב הפעמים איננו יודעים מה יהיה הדף הבא, כך שכל איסוף החומר, התחקיר, מציאת הספרים, קביעת המדורים וכתיבתם, סריקת תמונות ועטיפות הספרים מתחילים ביום רביעי בלילה מייד לאחר שליחת הדף הקודם. אז - מתחיל מרדף מטורף אחר חומר מעניין לדף. כיוון שאנחנו מוגבלים בזמן, אין אנו מספיקים לשבת בספריות או בארכיונים, אלא אנו מסתפקים בחומרים המצויים תחת ידינו, או ברשותם של חלק מלקוחותינו הנרתמים ברצון להגיש עזרה בעת הצורך.
ניקח לדוגמא את הדף מידע בנושא פלילים ופשע, כפי שהוא משתקף בספרים. אין לנו שום ידע מוקדם בנושא, לא חקרנו אותו מעולם, עד ליום רביעי האחרון. כאשר הוחלט שזה יהיה נושא הדף, התחילה גם העבודה עליו. ראשית בחרנו כמה ספרים המצויים ברשותנו ועוסקים בנושא, מתוכם בחרנו לעסוק בסיפורו של עמוס אוריון והרצח הכפול, בסיפורו של מפקד כלא רמלה, בסיפורו של הסנגור האמריקאי הידוע לייבוביץ והכושי מסקוטבורו, סיפורו של 'המוח' וכו'.
אנחנו יודעים כי ספרים רבים לא זוכים כך לחשיפה, אבל זו בדיוק מטרתו של דף המידע, לספר מעט על נושא מסוים, ולגרום לקהל הקוראים להסתקרן ולהמשיך לחפש ספרים העוסקים בפלילים ולא הוזכרו בדף המידע, כמו ספרה של המתקשרת.
הפעם - בדף המסוים בנושא פשע - נוספה לנו משימה חדשה שלא הייתה מעולם, משימת ההתלבטות. האם אנו יכולים לכתוב בחופשיות על אותם אנשים, שרצחו וגנבו ועשקו. האם אנחנו צריכים לבקש את רשותם? האם הם או משפחותיהם יהיו מעוניינים בכלל שנזכירם.  לבסוף החלטנו שאין בכך כל צורך, אם האנשים הללו, הפושעים, הנציחו את עצמם ואת מעשיהם בספרים, אין מניעה מלספר על כך.


בדמיונות הפרועים ביותר שלנו, לא חשבנו על כך שאחד מהעבריינים ייעלב כי שמו וספרו לא הוזכרו בדף...


 "אני מאוכזבת ואתה יודע למה!" אמרה האשה בטלפון. "אני מאוכזבת לא רק מזה שלא הזכרת את שמי ואת הספר שלי. איני מבינה במה זכו הספרים האחרים בכבוד הזה? מי זה עמוס אוריון, מי זה - לעזאזל - יצחק דרורי? מה פתאום אתה מספר על עורך דין אמריקאי? שלא לדבר על השגיאות הרבות במונחים ובמושגים. אני אפילו לא רוצה להתחיל לתקן לך את כל הטעויות. אני אומרת לך..."
אני בטח מדמיין, אבל נדמה היה לי שקולה הופך לצונן יותר ויותר.
"אני אומרת לך, אם לא תכתוב על הספר שלי... אני..."
לבי עמד מלכת!
"אני... אתנתק מדף המידע שלך!"

מה שהיה מדהים בכל השיחה הזאת, היא העובדה שהיא נערכה עוד לפני שדף המידע בכלל נשלח, והאדם היחיד בעולם שיכול לקרוא ולדעת מהם הנושאים והספרים עליהם אני כותב  הוא... אני.

כך לפחות חשבתי עד עכשיו.

להמשך קריאה אנו ממליצים על הספר הבא:


להזמנת הספר לחץ על חזיתו

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

35

מהספר 'מיומנו של מאתר ספרים' נשארו 35 עותקים בלבד. הספר לא יודפס יותר במהדורות חדשות, כך שזהו הזמן להשיג לעצמכם עותק חתום וממוספר בכתב ידו של המחבר!

 
35 עותקים אחרונים!

מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

הרפתקאותיו של איתמר בשיטוטים אחר ספרים אבודים. הוא מספר כיצד מצא ספר למלכה נור מירדן, כיצד מצא לחזי משדה בוקר את הספר "הקרן הירוקה" של ז'ול וורן בעברית [למרות שהספר לא תורגם אף פעם לעברית!] ועוד ועוד.
ספר זכרונות, 2000. כריכה רכה, 100 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

הרצאות

ניתן להזמין את איתמר להרצאה בחוגי בית, בקיבוצים, ספריות ציבוריות ועוד.
א.
מיומנו של מאתר ספרים
בהרצאתו 'מיומנו של מאתר ספרים' מספר איתמר כיצד הכול החל. הוא מתאר את הימים הראשונים לפתיחת השירות לאיתור ספרים, את תגובות האנשים, את הבקשות הראשונות שהגיעו.

ב.
האם אתה יודע מי כתב את 'איה פלוטו'?
בהרצאתו זו חושף איתמר כמה תעלומות ספרותיות כמו: מי כתב את ספר הילדים 'איה פלוטו'? כיצד הגיעו דפים מתוך הספר 'נקמת אבות' לאורי אילן בצינוק הסורי? היכן, לעזאזל הידיים של טרומפלדור?

לפרטים 04-6399749בולים בספרים


 


בול: שירות בתי הסוהר
תאריך הופעה: 20/06/2007
מעצב: צביקה רויטמן

   בספרו 'יומן רמלה - רשימות של מפקד כלא' מביא דוד פרי 73 סיפורים מרתקים על החיים בכלא. פרי, שהיה מפקד הכלא המרכזי בישראל במשך חמש שנים [1978-1983], מספר על האסירים - 'בוסים' ו'משרתים' ו'זונות', ו'בטחוניים', ומלשינים. הוא מתאר את חיי הכלא, את האסירים ידועי שם, את סבלן של משפחות האסירים, את הסוהרים ואת הדילמות של המפקד.
בין השאר, בפרק 'ירושתו של צורר', סיפר פרי על תא מיוחד, שהיה סגור במשך שנים רבות.


 

 


 

"...ביום 31 במאי 1962, הוצא אדולף אייכמן להורג בתלייה בבית הסוהר רמלה... חדר כליאתו הוסב למגורי אנשי הסגל העושים לינת לילה במקום. סמוך לחדר בו היה כלוא בתקופת משפטו, הוכשר בזמנו תא קטן, בו קיים את פגישותיו עם אשתו ועם עורך הדין שלו. במשך שנים רבות נעול תא זה, ואין איש עושה בו שימוש."
יום אחד ביקש פרי לבדוק אם אפשר לנצל גם את התא הקטן למטרה כלשהי. הוא הורה לאנשיו לפתוח את הדלת, ומה רבה הייתה תדהמתו לראות את אשר הסתתר בתא כל אותן שנים: משטח העץ עליו עמד אייכמן לפני מותו, חבל התליה המיוחד שהובא מאנגליה. חליפות, חולצות, לבנים וגרבים. כלי אוכל וסכו"ם. הכול מסודר כהלכה, כאילו הבעלים עומד לחזור ולהשתמש בהם. ספרים אישיים על מדף עץ, מחברות ורשימות בכתב יד. איש לא הצליח להסביר לפרי את תכליתו של 'האוסף' הזה. לרגע הוא חשב להשמיד ולחסל כל זכר לצורר, אך אחר כך התלבט בשאלה - אולי עשויים החפצים לשמש מזכרת אילמת לקיצו של הפושע הנאצי. פרי פנה לגורמי הנצחה שונים וביקש את עצתם. איש לא גילה עניין בפריטים. לאחר כמה דיונים הבין פרי כי קשיים רגשיים ומעצורי נפש הם הסיבה לחוסר ההחלטה, ולכן נטש את רעיונו, והתא ננעל לעוד שנים רבות.


אם אתם יודעים מה עלה בגורלו של התא הקטן, ובגורלם של החפצים, כתבו לנו.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  גם שאול רוזנפרל היה מפקד בית כלא. בשנת 2004 הוא פירסם את ספרו - 'אסירים, סוהרים ומה שביניהם' : כלא מעשיהו 1978-1982. ניסיון חיים של מנהל כלא.  בשנת 1983 כשנה לאחר שסיים את שירותו כמנהל הכלא, פירסם רוזנפרל ספר נוער מקורי ומעניין, המנסה לסייע לקורא הצעיר להתמודד עם מצב מאיים בו אחד מהוריו מואשם בפלילים. הספר 'אבא של גידי קיבל עונש'  מספר את שעובר בליבו של ילד שאביו יושב בבית הסוהר. 
אביו של גידי נעצר בידי המשטרה כחשוד במכירת רכוש גנוב. הוא נחקר, נשפט, נענש ונכלא בבית הסוהר לתקופת מאסר ממושכת. הספר חושף את קשייו של גידי, כיצד הוא מתמודד עם חבריו, שהחלו ללגלג עליו: "אבא שלך גנב...", כיצד משתנים יחסיו עם אמו, דודו ואביו שבכלא. בסוף הספר מופיעה רשימת מונחים כדי להקל על הנער/ה צעיר/ה להיכנס לעולם החדש והלא מוכר של הפשע: מעצר, קטגור, סנגור, בית משפט השלום, בית משפט מחוזי, מאסר על תנאי, ערעור, ועדת שחרורים ועוד. מייד אחר כך, כנספח לספר, מייעץ הפסיכולוג שרגא שדה כיצד להתנהג עם ילד שאחד מהוריו בכלא.

להמשך קריאה אנו ממליצים על הספרים הבאים:

     
להזמנת הספר לחץ על חזיתוהידעת?

[כמה עובדות טריוויה על פושעים ועל שוטרים]

 
 
 
 
 
 

לחיצה על חזית הספרים, תוביל אתכם לספר-פדיה. אם אתם מעוניינים בספרים נוספים בנושא, הקלידו: פושע, שוטר, משטרה, במנוע החיפוש, ב'מילות מפתח'.

הידעת כי ספרו של אבא אחימאיר 'רפורטז'ה של בחור 'ישיבה'', לא עוסק כלל וכלל בבחורי ישיבות. אב"א אחימאיר, ששמו האמיתי   אבא שאול הייסינוביץ', נולד בשנת 1896 ברוסיה הלבנה. הוא עלה ארצה בשנת 1924, הצטרף לז'בוטינסקי והפך להיות ממנהיגי התנועה הרביזיוניסטית. הוא הקים את תנועת המחתרת 'ברית הבריונים', ונאסר ל-21 חודשים. בשנים 1933-1935, רשם אחימאיר רשימות על פושעים ערבים ויהודים בבית הסוהר המרכזי בירושלים, אותן סיכם בספר 'רפורטז'ה של בחור 'ישיבה'' [1946].


הידעת כי כאשר התייצב ניצב בנימין זיגל ראש המחלקה לחקירות הונאה, בלשכת הגיוס של משטרת ישראל בשנת 1948 וביקש להתגייס למשטרה, חשד בו קצין הגיוס כי הוא מרגל פולני אשר נשלח על ידי מפעיליו לישראל.

 
בשנת 1969 יצא לאור הספר 'יומנה של אסירה' מאת שושנה מלכיאל [ברזאני]. פרקי היומן נכתבו בבית הסוהר רמלה, ובבית הסוהר בית ליד, בידי אסירת עולם לשעבר. כדי לנקום בגבר ששבר את ליבה, עוד בהיותה חיילת, החליטה לרצוח את אביו והכניסה רימון לחפציו.


הידעת כי שרה אנג'ל, אשר הייתה ידועה בכינויה ' שמוליק' ואשר ריצתה עונש מאסר של כמה שנים בבית הכלא, מופיעה כסופרת בלקסיקון הספרות העברית החדשה. לאחר ההצלחה לה זכה ספרה האוטוביוגרפי 'מלאך או שטן', פרסמה שרה אנג'ל את ספרה השני 'חכי לי ר', ובו 13 סיפורים קצרים: עטלפים צווחים בחושך, שלוש נשותיו של יחיא, פולחן המוות של המלכה מהעמק, התינוק של לילי, או ליד קברו של ג'ים מוריסון ועוד. ספרים נוספים של הסופרת: 'נקמה', 'שנת החתול' ו-'בחורים טובים'.


הידעת כי אחד מספרי הפלילים הראשונים שפורסמו בארץ ישראל, הוא הספר 'חוטאים וחטאים בארץ ישראל'/ דוד תדהר שיצא לאור בשנת 1927. הספר מביא את סיפורי הפשעים של שנות העשרים מפי מפקד המשטרה בירושלים: החל בגנבה וכלה במעשי רצח אכזריים.


הידעת כי את השראתו ואת שפתו המיוחד בנושאי פשע ופלילים שאב דיימון ראניון מתקופת עבודתו בעיתון ככתב לנושאי משטרה.


הידעת כי הספר 'תמונות יפואיות'/ מנחם תלמי [מעריב, 1980] הוא הראשון בסדרה של שלושה ספרים, בהם: 'תמונות יפואיות סיבוב שני' ו-'פעמים טורקי'. זוהי אסופה צבעונית וססגונית של סיפורי רחוב – אנשי העולם התחתון, סוורים בנמל, נהגי מוניות, עורכי דין, מזרחיים, אשכנזים, צעירים ומבוגרים. לסדרה הידועה קדמו שני ספרים פחות מוכרים אך באותו סגנון בדיוק: 'כשגבר היה גבר' [מסדה, 1970], ו-'הבונבונים הכי יפים' [מסדה, 1978]פינת המציאות

אנו פותחים מדור חדש בו נציג מסמכים וצילומים שנמצאו בין דפי הספרים.
ראו מה צנח מבין דפי הספרים בחנות שלנו בזכרון יעקב, ובאתר האנגלי החדש:


בחנות בזיכרון יעקב, ניתן למצוא עותקים רבים של הירחון הספרותי 'גליונות' בעריכתו של יצחק למדן. באחד מהגיליות מצאנו מכתב שכתב הסופר דניאל פרסקי לעורכו יצחק למדן.
הזמנה
לכנס
אנשי הגדוד השני של החי"ל
למלאת עשר שנים ליציאת הגדוד לחו"ל
5.7.1953
חביבי יצחק למדן,
תודה תודתיים בעד הערכה היקרה על ספרי 'צחוק מארץ ישראל' שפרסמת בטובך ב'גליונות'. לבי לבי על חברי ש. קושטאי, שלא זכה לראות ספרי זה, שהופיע שנים אחדות אחר מותו
המסור לך כל ימיו
דניאל פרסקי, ניו יורק

ילדים, עזרו לאמא
כך כתוב מתחת לציור של יוסי שטרן
לא תאמינו היכן הציור נמצא?
בגב גלויה שסיפק צה"ל לחייליו, שיוכלו למסור דרישת שלום בבית...

 

342 ספרים היו בביתם של יעקב ואראלה, וכולם רשומים במחברת האפורה שמצאתי באחד הספרים. 4 טורים בכל דף: מספר, שם הספר, חלק, המחבר. התמונה נמצאה בתוך הספר 'את אשר בחרתי'.  מזהים? כתבו לנו! הנה שיר 'העיתון' שמצאנו מקופל בתוך ספר: "העיתון באמת הוא דבר מצוין/ בשביל שמאל וימין והאמצע כמובן/ כל אחד ואחד בו מוצא/ בדיוק מה ואיך הוא רוצה." יודעים לאיזה אירוע נכתב השיר? מכירים את המשוררת רונה ג.?
כתבו לנו

ספרים מספרייתם של יעקב ואראלה

עולם הסימפוניה/ גרדנויץ
דברי ימי הציונות/ ל. חזן, י. פלר
הטכנאי הצעיר/ י. פינסוד, ש. שמואל
עתידות/ אשר ברש
חכמי חלם/ פ. הלפרין
עקבות בסלע/ ריד
התעופה/ קימפלד
המורה/ הלן קלר
זעקי ארץ אהובה/ אלן פטון
אות השני/ הותרון
מולן רוג'/ פייר לה מור
רשות עמק טנסי/ לילנטאל
פרגול צלב הקרס/ לורד ראסל
אבו ציפר הרופא/ אליעזר שישא
כתבי שלום עליכם
עלילות ש"י/ אפרים דקל
ועוד ועוד.

את הגלויה המקסימה עם הציור של ח. פישר מצאנו בין דפי ספר ישן. בגב הציור ישנם הסימונים המוכרים של גלויה - מקום לבול, מקום לכתובת. המשפט Printed in Israel, מופיע גם הוא. ותו לא. חיפשנו כותרת לציור, או שיר ילדים של כמה שורות, אך לשווא. יש לכם רעיון? רוצים לחבר שיר לציור? כתבו לנו

שימו לב למה שמצאנו באחד הספרים. צללית של שוטר צרפתי מקרטון, שנחתכה ביד [!] מתוך קופסת סיגריות Gitanes...

 
בשנת 1963 יצא לאור בהוצאת מור הספר 'גפרית ומלח'
מאת אנה לאנגפוס. 'ספר זה מתאר באופן סובייקטיבי
גורל אדם, אך הנו ללא ספק, תעודה נפלאה על האדם
ועם זה - ספר גדול' כתב -כנראה - העורך יום טוב
לוינסקי בעמוד השער. ספר גדול זה יצא בשני חלקים,
אבל לא בצורת ספר, אלא בצורת מוסף של עיתון
המצורף לאחד העיתונים כשי ללא תשלום.

איו לנו מושג במה מדובר. אולי סימניה אולי משהו אחר.   יודעים במה מדובר? כתבו לנו.המבצע  ממשיך!!!

רח' הנדיב 23, זכרון יעקב 04-6399749
א-ה 09.00-18.00, יום ו' 09.00-14.00

שימו לב! ביום ב' 23/12/2008 החנות תיסגר בשעה 13.00
ביום ג'-ד' 24-25/12 החנות תהיה סגורה.

אנו מזמינים אתכם למכירה מיוחדת [כל ספר 10 ש"ח]
בחנות בזכרון יעקב.

מחירו של כל ספר בחנות יהיה

 10 ש"ח בלבד!
המכירה במזומן בלבד!

ואנחנו מתכוונים כל אלפי הספרים שבחנות,
ועוד אלפי הספרים שנביא מהמחסנים שלנו בזמן המבצע
!
לא כולל ספרים חדשים או מוזמנים.

ביום שבת 13/12/2008 החנות תיפתח באופן
חד פעמי לכבוד המבצע 11.00-16.00

המבצע נערך בחנות בלבד, ולא ניתן להזמין ספרים במבצע בטלפון או במייל.

אל תחמיצו!


הספרים בתמונה נמכרו מזמן! רוצים לראות את הספרים החדשים שהבאנו למבצע?ספר-פדיה
האנציקלופדיה לספרים ולסופרים

       
 רוצים לדעת מה הקשר בין סיגריות 'מספרו' לאלבום 'במה עברית'? רוצים לדעת מי המנהיג שהיה מ'בני היורה' ואף כתב הקדמה לספר? רוצים לדעת מה עבר על הירקן מגבעתיים שנסע לבקר את אחיו בברית המועצות? רוצים לקרוא על ארושתו של נפוליאון שהפכה למלכת שבדיה?
לחיצה על חזית הספר תעביר אתכם לספר-פדיה

מחפשים חומר על ספר מסוים? או על סופר?
לא כדאי לכם להתאמץ לחינם...

אנחנו ממליצים בחום על

ספר-פדיה
האנציקלופדיה לספרים ולסופרים

בעמוד השער של האתר
הקלידו [במנוע החיפוש מצד שמאל]
את שם הספר, הסופר או כל דבר אחר.
[בתוצאה שתתקבל לחצו על 'פרטים נוספים']
ותוכלו לקרוא את המידע על הספר המבוקש.
מעוניינים להזמין את הספר המבוקש?
בחרו בכפתור 'בקשה לאיתור ספר', המופיע
בסוף טקסט המידע על הספר.

שימו לב שניתן לחפש על פי שם הספר, הסופר, המאייר,
המתרגם, ההוצאה, השנה והתוכן.
אל תשכחו לשנות בכל פעם את המצב הנכון של החיפוש!

המידע מתעדכן כל יום!דמי חנוכה

מחפשים רעיון למתנת חג 'מדליקה'?

אנו מציעים לכם לשלוח ספר כשי שלא יישכח!

כל שאתם צריכים לעשות, הוא לבחור מתנה מתאימה, להתקשר אלינו, ואנו נשלח את הספר לכתובת שתתנו לנו, עם ברכה מתאימה.

     
 המתנה לילד  המתנה לנער  המתנה למבוגר המתנה המושלמת

התקשרו לטלפון 04-6399749!המלצה יומית

אנו ממליצים לכם להיכנס לפחות פעם ביום לאתרים שלנו: גם לאתר העברי וגם לאתר האנגלי.
שני האתרים מתעדכנים יום יום, ולפעמים כל כמה שעות. באתר העברי למשל, מתעדכנת רשימת הספרים המומלצים, לפחות פעם ביום. האם ראיתם את הספר שמוצג שם לאחרונה?


להזמנת הספר לחץ על חזיתו

מרובעים/ עומר כאיים

שירים בני ארבע שורות. "כיאם! אם אתה שיכור - היה שמח/ נערה חיבקתך? אל תחקור! היה שמח/ מחר האפס יבלעך, אך אל עצב/ דמה כי כבר ירדת בור! היה שמח". עומר כיאם הוא מתמטיקאי, אסטרונום ומשורר פרסי שחי במאות ה- 11 וה- 12. מבוא והערות מאת המתרגם בנציון בנשלום. גזית, 1968. כריכה קשה, 125 עמ'.  מחיר 55 ש"ח

 


ההודעות בעמוד השער מתחלפות פעם ביום, ספרים חדשים מוכנסים למאגר המידע שלנו - הספר-פדיה.
במדור 'מיומנו של מאתר ספרים' אתם יכולים לקרוא כל יום על אירועים המתרחשים בחנות בזכרון יעקב. היומן/ הבלוג כבר קיים יותר משנה, וניתן למצוא בו מאות סיפורים מחייו של מוכר ספרים. האם קראתם את הסיפור שפורסם שם לאחרונה?

יום ג' 09/12/08

הבוקר מצאתי לנורית את הספר המקסים 'ביבי' קרין מיכאליס. כהרגלי, לפני שאני שולח את הספר, עיינתי בו מעט. בסוף הספר ישנה רשימה של טעויות כתיב שביבי עושה במכתבים שמופיעים בספר. נורע = נורא, מחרוזט = מחרוזת, הרבצטי = הרבצתי. את הרשימה הזאת ראיתי פעמים רבות בעבר, אך היום, בפעם הראשונה שמתי לב, שבאמצע הספר, בסופו של הכרך הראשון, מופיעה הערה של ההוצאה: "אנו חוששים, כי מרוב הנאה לא עמדתם על כל השיבושים וטעויות הכתיב והמשגים במכתביה של ביבי, שמקורם עתרת חוויות ועושר נפש. מפני כן אנו רואים צורך להביא בסוף החלק השני של הספר את רשימת השיבושים, ומבקשים מכם לקרוא את הספר בעיון רב ולתקן לעצמכם את כל השגיאות המובאות ברשימה. הילדים שיודיעו לנו מן ט"ו ניסן יד ט"ו אייר תש"ד על השגיאות שמצאו בספר זה, הוא חלק ראשון, יהיו זכאים לקבל פרס מיוחד."

 מה בדף המידע הבא?

 

   

כתבו לנוהערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן