דף מידע מספר 56   

10 יולי 2014

 

כמה מלים על דף המידע

'דף המידע של איתמר'  מגיע פעמיים בחודש לתיבות הדואר האלקטרוני של אלפי מנויים. קצב ההרשמה מדהים - כמה עשרות ביום! הדף עוסק בכל פעם בנושא אחר כפי שהוא משתקף בספרים. הדף נשלח בימי רביעי בלילה, בתחילת החודש ובסופו. יש בו מדורים קבועים: מיומנו של מאתר ספרים, בולים בספרים, פינת המציאות, הידעת, אנו מבקשים את עזרת הציבור ועוד. הדף הנקרא ביותר עד היום הוא דף המידע על לאה גולדברג, בו פרסמנו את התחקיר:  "מי כתב , באמת, את הספר - איה פלוטו." אם עדיין לא קראתם - אנו ממליצים. צפויה לכם הפתעה עצומה. למעבר לדף לחצו כאן.

דף המציאות

לפני כמה חודשים פתחנו מדור חדש בדף המידע בו החלטנו להציג מסמכים וצילומים שנמצאו בין דפי הספרים. הפעם - בחירת הרעיון לדף המידע באה בעקבות הצלחת המדור החדש, וגרמה לי הנאה רבה. הבנתי כי אני יכול לכתוב, בעצם, על איזה ספר שאני רוצה, על כל סופר או הוצאת ספרים, בלי קשר לנושא מסוים. כך אוכל לספר על ספרים שקצת הוזנחו עד כה. התנאי היחיד הוא שבתוך אותו ספר מצאתי הפתעה מעניינת: מכתב, או תמונה, או מסמך. את דף המידע מס. 56 אנו מקדישים ל'אוצרות' הטמונים בספרים. אוצרות שאנחנו שכחנו בין הדפים. ראו - לדוגמא - מה צנח מבין דפי הספרים בחנות שלנו בזכרון יעקב, ובאתר האנגלי החדש:

     
 

ילדים, עזרו לאמא
כך כתוב מתחת לציור של יוסי שטרן
לא תאמינו היכן הציור נמצא?
בגב גלויה שסיפק צה"ל לחייליו,
שיוכלו למסור דרישת שלום בבית...

 פתקה שנמצאה בתוך הספר 'בן הסנדלר' משנת 1944. יודעים למה היא נועדה?
כתבו לנו
 האם אתם מזהים את האיש שבתמונה? כתבו לנו.
לחיצה על חזית התמונה תפתח לפניכם את דף המידע בו התפרסמו הפריטים שנמצאו בספרים.

אם אתם מכירים אנשים אחרים
אשר היו מנויים על דף המידע,
אנא ספרו להם על ההרשמה המחודשת!

אם אתם מעוניינים לקבל את דף המידע שלנו
[גם אם הייתם מנויים בעבר],
ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלכם,
עליכם לעשות זאת מחדש. עשו זאת

כאן

נהניתם מדף המידע? שתפו עוד אנשים בהנאה
שלחו להם במייל את הדף, והם יודו לכם!

תודה
איתמר

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

בסופו של דף המידע תוכלו למצוא קישורים לכל דפי המידע הקודמים.
אחד הקוראים של דף המידע הפנה את תשומת לבנו למידת הפופולאריות של הדף. "אם תקליד בגוגל," הוא אמר לי בטלפון, "אם תקליד את צמד המלים - 'דף המידע', התוצאה הראשונה שתתקבל היא הדף שלנו!" אני לא יודע מה שימח אותי יותר: שהדף נמצא במקום הראשון של התוצאות, או שהוא קרא לדף המידע – 'הדף שלנו'... [ובעקבות הדברים שלח לנו יעקב תוספת : "אם מקלידים את צמד המלים "דף המידע" במרכאות, מקבלים 43,900 תוצאות. כלומר, 43,900 אתרים בהם מופיע צמד המלים הנ"ל. מתוך 20 התוצאות הראשונות ספרתי 4 של 'דף המידע של איתמר'". תודה יעקב, עכשיו אנחנו באמת מסמיקים...]
פורסם לראשונה במדור 'מיומנו של מאתר ספרים' באתר 10/12/2008מוזיאון מצדה

בשנת 1967 פירסם יגאל ידין את ספרו - 'מצדה, בימים ההם - בזמן הזה'. חוויות החפירה הארכיאולוגית במצדה. החפירות הארכיאולוגיות במצדה, שהתנהלו בין השנים 1963-1965, היו מן המפעלים הארכיאולוגיים החשובים ביותר בעולם באותן שנים. ספרו של פרופ' יגאל ידין הוא סיכום ראשון של עצם מהלך החפירות, של התגליות ומסקנותיהן, ושל תולדות חקר מצדה שהן סיפור מרתק בפני עצמו.


להזמנת הספר לחץ על חזיתו

יום אחד הגיע אלי  ספרו של יגאל ידין. כבר איני זוכר מהיכן. כאשר שלפתי את הספר מתוך הארגז, כדי לנקותו ולהניחו על מדף הספרים בחנות, הרגשתי כי הוא נפוח, כאילו טמנו משהו בתוכו. כמה ניירות נשרו על הרצפה. בתוך הספר מצאתי פריטים נוספים, שהמשותף לכולם הוא - המצדה. 'מוזיאון מצדה', אמרתי לעצמי. מה גורם לאדם לשמור בספר חוברות, מסמכים ובולים באותו נושא. חיפשתי רמזים בספר - ומצאתי!
בפרק הראשון 'האתגר' כותב ידין - "כשניגשנו לתכנון חפירתה של מצדה סבורים היינו, שיש לחרוג מן הדרכים המקובלות בחפירה ארכיאולוגית רגילה, לא רק מחרדת הקודש בפני מצדה, אלא גם מחמת התנאים הקשים במיוחד שנבעו ממקומה במדבר... הודעה קצרה בעיתונות בארץ ובעיתון הלונדוני 'אובזרבר'... הביאה בעקבותיה אלפי מתנדבים, יוצאי עשרים ושמונה ארצות, יהודים ושאינם יהודים - ששאפו כולם להשתתף בחפירות." בקטע למעלה ובהמשכו מופיעה המלה 'מתנדבים' 9 פעמים! כולן מסומנות בעיפרון עם סימן קריאה לידן. 
ואז הבנתי! האוצר האלמוני של תערוכת מצדה, היה - כנראה - אחד מהמתנדבים האלמונים, ששהו על ההר במשך שבועות, ועזרו בחשיפת המקומות ההיסטוריים. בגלל מעורבותו האישית והריגשית, הוא החל לאסוף חומר על המצדה, ושמר את כולם בין דפיו של הספר

המוצג הראשון בתערוכה, החליק מתוך הספר על הרצפה. הייתה זאת מעטפה קטנה ולבנה, בתוכה היו שלושה בולים המוקדשים למצדה:

     


 בפברואר 1965 הוציא השירות הבולאי של משרד הדואר לאור את סדרת בולי הזיכרון המוקדשת למצדה. הסדרה הייתה מורכבת משלושה בולים: בול ירוק - מצדה ממערב, 0.25 ל"י, בול כחול - הארמון הדרגה התחתונה, 0.36 ל"י, בול חום - מצדה הארמון הצפוני, 1.00 ל"י. לצערי נאלצתי למצוא את הבולים בקטלוג הממוחשב של השירות הבולאי כדי להציגם. במעטפה הקטנה שנפלה מהספר היו הבולים דבוקים זה לזה, בלי שום יכולת להפרידם.
מעריץ מצדה האלמוני שמר בין הדפים גם את חוזר מס. 147 של משרד הדואר, בו מתכבד במשרד להודיע על הופעתם הקרובה של הבולים.
 

המוצג השלישי בתערוכה, הייתה תעודה 'סלע מצדה'. וזאת לתעודה כי ... הרים תרומתו [על סך 5 ל"י] לשיחזור מצדה. על החתום: מפעל שיחזור מצדה - אגודה לשיפור נוף הארץ ופיתוח אתרים היסטוריים.

פריט נוסף ששמר מעריץ מצדה האלמוני - חוברת קטנה בשם 'מצדה' שהוצאה לאור על ידי רשות הגנים הלאומיים, ונמכרה במחיר של 60 אג'. את החוברת כתבו מיכה לבנה וזאב משל.


להזמנת החוברת לחץ על חזיתה
בהקדמה לחוברת כתב יגאל ידין: "החוברת הנוכחית נכתבה על ידי מ. לבנה וז. משל שהיו בין הראשונים - יחד עם שמריה גוטמן, מחלוצי מחקר מצדה - שגילו מחדש וזיהו נכונה את הארמון הצפוני. מיכה לבנה כתב בזמנו חוברת הדרכה למצדה לאחר חפירות 1956-66 שתרמו רבות לקידום המחקר... הצילומים הם מעשי ידיו של צלם המשלחת מר א. וולק." 

אנו ממשיכים בסיורינו במוזיאון מצדה המאולתר אותו מצאתי בתוך ספרו של יגאל ידין. הפריט הבא היה תעלומה בשבילי. מדוע הוא נשמר יחד עם שאר החוברות והצילומים. מה יש בו, המקשר אותו למצדה. מדובר באחת מחוברות העיתון המעולה לתולדות ארץ ישראל ועם ישראל - עת-מול. בעיתון מספטמבר 1983 מצאתי מאמרים על 'משמעת מים' של הסיירים בשנות ה-40 בארץ ישראל, על החכם באשי מנהיג הישוב היהודי, על הקרמיקה המואבית וספר דברים, על האטלס העברי הראשון של זאב ז'בוטינסקי,  על הרבנית שנעלמה, על מטבעות הצלבנים, על אספן של כתבי יד, אך אף לא מאמר אחד על מצדה. 
 
בלית ברירה [ובהנאה רבה] התחלתי לקרוא את החוברת מתחילתה ועד סופה. עד מהרה גיליתי את הסיבה בגללה צירף האלמוני את 'עתמול' לאוסף שלו. המאמר הראשון 'מים במדבר' מאת חיים רון, מספר על יחידות הסיירים בפלמ"ח, על מסעותיהם ברחבי הארץ, ועל בעיות המים בהן נתקלו. בין השאר הוא מקדיש פרק במאמר 'מצדה - משאת נפש'  בו הוא מספר על הכמיהה הרבה של חברי תנועות הנוער באותם ימים לעלות לפסגת המצדה.   


להזמנת החוברת לחץ על חזיתה
המוצג האחרון היה המפתיע ביותר, והוכיח לי כי בעל האוסף עשה עבודה רצינית בחיפושיו אחר חומר הקשור למצדה. הפואימה 'מסדה' של יצחק למדן פורסמה לראשונה בשנת 1927, והייתה מאוד פופלארית עד תחילת שנות ה-60'. צעירים וצעירות רבים קראו בשקיקה את קורותיו של הפליט היהודי העולה לארץ ישראל בתקווה למצוא בה מקלט. למרות שהר המצדה כמעט לא מופיע בספר, אלא הוא נמצא כל הזמן ברקע הדברים, הוסיפה הפואימה רבות להאדרת 'מיתוס מצדה' בקרב צעירי ישראל.  

רק תוך כדי הכנת דף המידע גיליתי כי פריט נוסף הקשור למצדה הסתתר בספר, בעמודיו האחרונים. יום אחד, בעוד שנים רבות, יתייחסו לפריט הזה באותה יראת כבוד כמו שהתייחסו אלעזר סוקניק ובנו יגאל למגילות הגנוזות. האמת שבמצבו - הוא גם הזכיר אותן מעט...שירות מוניות באיספהן

     
מספרייתו של יורם נבו [שם בדוי], קהיר.

הפעם איני יודע מה מותר לי לגלות ומה לא. אני לא בטוח שמה שאני יודע, בכלל נכון. אולי אני הוזה הכול בדימיוני. לצערי, הגעתי לטפל בספרייה העצומה שהגיעה אלי, רק כעבור חודשים רבים. אני יודע שהיא הגיעה אלי דרך החנות שלי בגבעתיים, אבל היום כבר איני יכול לזכור ממי. 
הייתה זאת ספריית מזרח תיכון מרשימה במיוחד. אולי המרשימה שראיתי. ספרים בעברית ובאנגלית ובערבית. עשרות ספרים על מצרים וסוריה וירדן. על רבים מהספרים היו הקדשות של אישים ידועים בפוליטיקה ומנהיגים, המודים ליורם נבו [שם בדוי] על האירוח ועל הליווי, בעיקר בקהיר שבמצרים. התאריכים רמזו לי כי הספרייה הגיעה אלי - כמעט - היישר מקהיר. לפי ספריו, יורם היה מומחה למזרח התיכון.
סקרנותי התעוררה כי על חלק מהספרים הופיעו הקדשות של מפקדים מחיל המודיעין, אשר העניקו ספרים של הוצאת 'מערכות' לחניך המצטיין יורם נבו בקורס זה או אחר של חיל המודיעין. אך כאשר מתוך הספרים נשרו פריטים אשר היו קשורים לארצות ערביות אחרות, כמו שטרות כסף וגזירי עיתונים מסוריה ולבנון, ועיראק - הסקרנות הפכה לחשד.
המוזר מכול היה פרוספקט ששימש כסמניה באחד הספרים. היה זה עלון פירסומי של חברת מוניות, עם מחירים, טלפונים, מסלולים ושעות פעילות.

אתם תחליטו לבד מדוע יורם נבו [שם בדוי] החזיק שטרות כסף ממצרים, טורקיה, לבנון וארצות המפרץ. לשם מה הוא שמר גזרי עיתונים ממדינות עוינות כמו סוריה ועיראק, ולמה - לעזאזל - היה לו פרוספקט של חברת מוניות מאיראן?!!!


אם אתם צריכים לדעת את התעריף של טקסי
מאיספהן לשיראז, אתם מוזמנים לחנות בזיכרון יעקב...מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי
המרדף אחרי ביאליק האבוד

באחד ממסעותי בארץ אחר ספרים, הגעתי לפני כמה שנים לדירה בכפר סבא. הייתה זו דירה ישנה לפני שיפוץ, ומי שהזמין אותי היה המשפץ שרצה לחסוך לעצמו את עבודת הורדת הספרים לפחי הזבל. הוא נתן לי את הכתובת, ואמר לי כי הדירה לא נעולה, אין בה איש, ואני יכול לקחת מה שאני רוצה.
נכנסתי לדירה והתחלתי לעבור על החדרים בחיפוש אחר הספרים. לשווא. התקשרתי לאיש שהזמין אותי. 'תפתח את ארון הבגדים בחדר השינה,' הוא ציווה עלי. ואכן ארון הבגדים היה עמוס במאות ספרים נפלאים ששכבו זה על זה בערימות. כאשר סיימתי לארוז את הספרים בארגזים שהבאתי אתי מראש, ראיתי על רצפת הארון גליון נייר גדול ומצהיב. תחילה התעלמתי ממנו, והתחלתי להעמיס את הארגזים על מכוניתי, אבל משהו משך אותי חזרה לארון, הפכתי את הנייר וגיליתי פוסטר גדול ויפה של ח. נ. ביאליק. הכרזה הייתה במצב מעולה, ואני החלטתי מייד שזאת תהיה המתנה לזוג מידידי.

אותו זוג היה מעורב איתי בפרוייקט גדול הקשור לספרים, ואני החלטתי בסיום ההכנות להעניק להם מתנה ראויה, תמונה גדולה וממוסגרת של ביאליק. מה יכול להיות מתאים יותר. אפילו החלטתי לבקש למסגר את התמונה בפספרטו ישן ובמסגרת עתיקה, כדי לשוות לתמונה מראה של פעם. ידעתי כי הדרך הטובה ביותר לשמור על המתנה כסוד היא למסגר אותה ברגע האחרון, ממש לפני שאני אתן להם את המתנה, ובינתיים הנחתי את תצלומו של המשורר הלאומי במקום בטוח.


כאשר התחלתי לאסוף חומר  לדף המידע על האוצרות שאנשים משאירים בספרים, נשאלתי על ידי ידידים אם גם אני נוהג כך. אני גיחכתי. לי זה לא יקרה. יש לי כבר ניסיון של שנים, לדעת כי אסור לעשות זאת. אני הרי מצאתי בספרים שטרות כסף, וצ'קים, וצילומים אישים, ופיתקאות אהבה, ומכתבי שטנה, וחוזים, וצוואות, ומכתבים אישיים שלא נקראו מעולם. אין סיכוי שלי זה יקרה. 
ואז נזכרתי - זיעה אחזה בי - בצילום הענק של ביאליק. היכן הוא? אני כמעט בטוח שהנחתי אותו בתוך ספר. המידות של הפוסטר היו גדולות במיוחד, והיה צורך להניחו בתוך ספר גדול מימדים כדי שלא יתקמט. עברתי על ספרייתי והתחלתי לשלוף מתוכה את הספרים הגדולים במיוחד. זה לא היה בספר האגדה של ביאליק רבניצקי, גם לא בכרכי האנציקלופדיה העברית, ולא בקונקרודנציה הענקית של מנדלקרן. הנה - בטח הנחתי אותו בספר האמנות העצום שהבאתי מלונדון, ואף פעם איני יודע היכן להניחו, אבל גם שם - ביאליק לא הסתתר. הצצתי בשני הכרכים של עיתוני מלחמת המפרץ שאספתי וכרכתי, ובספר התנ"ך של קורן גדול המימדים שקיבלתי לבר המצווה. היכן אתה ביאליק?
עד כתיבת שורות אלו הפוסטר - לצערי - לא נמצא. במקומו גיליתי כי הסתרתי בין הספרים: גזרי עיתונים, צילומים, מפות, ברכות יום הולדת שהכינו לי ילדי, תעודה מבית הספר 'תל גנים', עיתון של תיכון 'בליך', תמונת מחזור, שירים של מרים ילן שטקליס בכתב יד [כתב ידה?], וכתב יד של מילון בנושא אוכל ובישול, עליו התכוונתי לכתוב יום אחד בדף מידע מתאים.

     
מי יוכל לומר מהיכן הגיע אלי גליון של 'נתיבות' - דו שבועון לענייני החיים, הספרות, התרבות והנוער, משנת 1927, מקובנה?  ומדוע הנחתי אותו למשמרת בתוך אחד מספריי?  פרט ממפה ענקית של וארשה 1932, אותה מצאתי בין חפציו של סבי, ר' שלמה גרינבוים זצ"ל, לאחר פטירתו. אם לא הייתי מחפש את ביאליק לא הייתי מוצא את וארשה לעולם. גיליון מזכרת מיוחד לכבוד הופעת בול דואר 'חסמבה'.  שמואל כץ מאייר חסמבה שלח לי את המזכרת המיוחדת, עם חתימתו בעברית ובאנגלית. את הסיפור המלא תוכלו לקרוא כאן.

אם אתם נתקלים במקרה בפוסטר של ביאליק, מוחבא בעמודיו הראשונים של ספר ענק, דעו לכם - הוא שייך לי. אני הנחתי אותו שם לזמן קצר בלבד, חודש חודשים. אין סיכוי שהוא ייאבד לי. לי זה לא יקרה. הרי יש לי כבר ניסיון של שנים, לדעת כי אסור לעשות זאת. אני הרי מצאתי בספרים שטרות כסף, וצ'קים, וחוזים, וצוואות, ומכתבים אישיים שלא נקראו מעולם.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

31

מהספר 'מיומנו של מאתר ספרים' נשארו 31 [!] עותקים בלבד. הספר לא יודפס יותר במהדורות חדשות, כך שזהו הזמן להשיג לעצמכם עותק חתום וממוספר בכתב ידו של המחבר!

 
31 עותקים אחרונים!

מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

הרפתקאותיו של איתמר בשיטוטים אחר ספרים אבודים. הוא מספר כיצד מצא ספר למלכה נור מירדן, כיצד מצא לחזי משדה בוקר את הספר "הקרן הירוקה" של ז'ול וורן בעברית [למרות שהספר לא תורגם אף פעם לעברית!] ועוד ועוד.
ספר זכרונות, 2000. כריכה רכה, 100 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

הרצאות

ניתן להזמין את איתמר להרצאה בחוגי בית, בקיבוצים, ספריות ציבוריות ועוד.
א.
מיומנו של מאתר ספרים
בהרצאתו 'מיומנו של מאתר ספרים' מספר איתמר כיצד הכול החל. הוא מתאר את הימים הראשונים לפתיחת השירות לאיתור ספרים, את תגובות האנשים, את הבקשות הראשונות שהגיעו.

ב.
האם אתה יודע מי כתב את 'איה פלוטו'?
בהרצאתו זו חושף איתמר כמה תעלומות ספרותיות כמו: מי כתב את ספר הילדים 'איה פלוטו'? כיצד הגיעו דפים מתוך הספר 'נקמת אבות' לאורי אילן בצינוק הסורי? היכן, לעזאזל הידיים של טרומפלדור?

לפרטים 04-6399749אלבום משפחתי כי טוב

 אברהם אליהו מוקוטובסקי נולד בוורשה בשנת 1912. ילדותו עברה עליו בעיירה קטנה בשם אופולה. בגיל 17 חזר לעיר הולדתו ועסק בלימוד ובפעילות ציבורית. בשנת 1936 עלה לארץ ישראל ועבד כפועל בניין. הוא המשיך לעסוק בפעילות ציבורית גם בארץ והיה ממקימי תנועת פועלי אגודת ישראל. היה מעורכי עיתונה של התנועה - "הקול", בו פרסם מאות מאמרים תחת כינויים שונים. ערך גם את העיתון היומי "היומן" ואת הבטאונים "עתידינו" ו-"קוממיות". שמונה עשרה שנה לאחר עלייתו לישראל התאכזב כי-טוב מן העסקנות הציבורית, ופרש מכל פעילות פוליטית. יסד הוצאת ספרים, בה פרסם את ספריו תחת שמו הספרותי הידוע ביותר - אליהו כי טוב.  


להזמנת הספר לחץ על חזיתו 
 

בספרו 'סדר ליל פסח' [הגדה 'ילקוט טוב'] מביא אליהו כי טוב: הלכות, מנהגים, טעמים ורמזים, יחד עם ילקוט פרושים להגדה. "הגדיל המחבר ז"ל לעשות בפרק 'הסדר', בו השכיל להסביר בדרך מיוחדת את סדרם של מעשי הלילה, מצוותיו ומנהגיו. כיוון שרבים הם ובאים רק אחת לשנה, לא כל אדם יודע את סדרם של הדברים ומה טעם נקבע להם אותו הסדר."


התמונה נמצאה בתוך הספר 'סדר ליל פסח'.
האם אתם מזהים את המצולמים? כתבו לנו.

 הספר הגיע אלי לפני כמה שבועות, ובתוכו מצאתי צילומי משפחה ישנים. אין זה דבר יוצא דופן. הקיר מאחורי גבי בחנות בזיכרון יעקב מלא בתמונות משפחתיות שמצאתי בספר. מה שהיה מוזר הוא, שבספר של אליהו כי טוב היו עשרות תמונות כאלה. הנה כמה מהן, אולי בעזרתכם נצליח להחזיר את אלבום התמונות האובד לבעליו.


התמונה נמצאה בתוך הספר 'סדר ליל פסח'.
האם אתם מזהים את המצולמים?
כתבו לנו.


התמונות נמצאו בתוך הספר 'סדר ליל פסח'.
האם אתם מזהים את המצולמים?
כתבו לנו.המחברת הירוקה


איש יושב, פריז 1973

 בשנת 1959 התכנסו 17 חוקרי אמנות תחת שרביטו של בצלאל ססיל רות, במטרה להוציא לאור את הספר המקיף ביותר על אמנות יהודית עד אותו זמן. היה זה ניסיון ראשון להביא בפני הציבור את תולדות האמנות היהודית מראשית ועד לאמצע המאה ה-20. בין החוקרים שנרתמו לתוכנית השאפתנית היו: מרדכי אבי יונה, א. מ. הברמן, קארל שווארץ, א. קולב, בצלאל ססיל רות ועוד. בין המאמרים בספר: האמנות הזעירה היהודית בתקופת התלמוד, הארכיטקטורה של בתי הכנסת, אמנות תשמישי הקדושה היהודיים, עיטור כתבי יד עבריים בימי הביניים, האמנות בספר העברי המודפס ועוד.  

את המחברת הירוקה מצאתי טמונה בעותק של 'האמנות היהודית' לפני שנים רבות. הייתה זאת מחברת ציור, שנקנתה - כנראה - בפריז, במרץ 1976.  בעלת המחברת [כך החלטתי על פי תחושת לב] יצאה למסע בין מוזיאונים בפריז ובמדריד.
האלמונית השתמשה במחברת כיומן מסע, בו רשמה את התרשמויותיה מכמה תערוכות בהן ביקרה בפריז ובמדריד.


המחברת הירוקה אותה מצאתי בספר 'האמנות היהודית'

 תערוכה בגרנד-פלס פריז, 27.3.76

חלקה הראשון של התערוכה עוסק בעבודותיו הראשונות של פיקביה המושפעות מהאימפרסיוניסטים... הייחוד של פיקביה ממש מתפרץ בתחילת שנות העשרים. סדרה של עבודות פשוטות ויפות בנושאים של טבע, אבל מחומרים מאוד בלתי שיגרתיים, צבעוניות גרפית קצת אבל התוצאה אינה גרפית כלל. הרעיון ממוצה לחלוטין. נופים שרקעם צבע פשוט ושטוח, מבוצעים עם גפרורים ונוצות, דדאיסט בביצוע, אבל מקורי וריאליסטי ברעיון.

במחברת ניתן למצוא רשמים של הכותבת מתערוכה נוספת בה ביקרה במוזיאון אל פרדן במדריד. אבל עיקר המחברת הם רישומים נפלאים ברמה גבוהה של האמנית אשר שכחה את יצירותיה בפיזור נפש בין דפי ספר.


מוזיאון בפריז, 1976

        
נשים, גברים וציירים ברחובות פריז ומדריד, 1976.         

פרחי המלך החדשים

מי מאתנו לא ניסה את כוחו בנעוריו ב-'ייבוש פרחים'. היינו קוטפים פרחים וצמחים בפרדס מול הבית, או באחד השדות בשכונה, ונועצים אותם בכרך של 'הארץ שלנו', עד שהיו הופכים לנוקשים ודקים.
מדי פעם אני נתקל בספרים בפרחים כאלה, שנקטפו בשנות החמישים והששים, ונשכחו לעד בספרים. פעם, אני זוכר, מצאתי מחברת מלאה בעלים מיובשים, אותם הדביק משהו לדפי המחברת. היו אלה עלים גדולים ויפים. כאלה שניתן למצוא במרכז אירופה. מול כל עלה מודבק, היה רישום של העלה, ושמו הלטיני.


שלושה פרחים יפים כאלה מצאתי פעם באחד הספרים,
מסגרתי ותליתי על אחד מעמודי הבטון בביתי

בשנת 1984 יצא לאור בהוצאת 'מחברות לספרות' הספר - 'בגדי המלך החדשים'. הייתה זאת הוצאה אלבומית ומפוארת של 18 מסיפוריו של אנדרסן בתרגום אהרן אמיר. בין השאר ניתן למצוא בו אגדות כמו: הנסיכה והאפונה, פרחיה של אידה הקטנה, אצבעונית, חייל הבדיל הגיבור, הברווזון המכוער, מוכרת הגפרורים הקטנה ועוד.

 

לפני כמה שבועות הגיע אלי עותק יפה של הספר. החלטתי להכניס אותו למדור 'ספרים מומלצים', ולכן הנחתי אותו במחסן המתאים, בערימה של הספרים הממתינים בסבלנות לתורם להיכנס למדור. היום, כמה ימים בלבד לפני שליחת דף המידע 'דף המציאות' נטלתי את 'בגדי המלך החדשים' והתחלתי להכניס את פרטיו. תוך כדי דיפדוף בספר, בניסיון לזהות את מצבו, הבחנתי כי מישהו הניח דפי פוליו מקופלים לשנים, כל כמה עמודים. קרוב לעשרים דפים היו שם. כאשר פתחתי את הדף המקופל, גיליתי כי בעל הספר הכניס לתוכו עשרות עלים של פרחים מסוגים שונים. עלים קטנים וגדולים היו שם. צהובים או ירוקים, מעוגלים או משוננים. בסך הכול ספרתי 89 עלים מיובשים!שוק המציאות

לפני שנים למדתי במגמת משחק בחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב. קירותיו של אולם החזרות הגדול שלנו, היו צבועים שחור, כיאה לחדרי חזרות. פעם בשנה הגיעו אנשי מקצוע, פינו אותנו מהחדר, הסירו את הוילנות, וצבעו את הקירות בלבן. במשך שבוע הפך החדר לאולם פגישות של עשירים ונדבנים מכל רחבי העולם, שהיו מגיעים לכנס חגיגי. בסוף השבוע, חזרו אנשי המקצוע וצבעו את החדר מחדש בצבע שחור. כך כל שנה. אני טענתי כי יום אחד בעוד מאות שנים, כאשר ארכיאולוגים מן העתיד יגלו פיסות מקיר האולם, הם לא יוכלו להבין מה פשר שכבות הצבע הרבות, ומדוע לעזאזל, טרח מישהו לצבוע את החדר פעם בשחור ופעם בלבן.

אותם ארכיאולוגים לא יוכלו להבין גם מה פשר הפתקה אותה ימצאו בעתיד.

מה הקשר בין דג סול, המספר 129 וסוכנות הביטוח 'גלעד ברזילי' בחיפה? הקשר הוא - הספר בו נמצאה הפתקה: מהמטבח באהבה/ רות סירקיס. דף הכתיבה של משרד הפרסום, שימש בכלל סימניה לבעל/ת הספר בעמ' 129, בו יש מתכון לדג סול.


אם אתם מחפשים 'מציאות' אותם אנשים מחביאים בספרים - לכו אל ספרי הבישול. ספרים אלה תמיד 'מלאי חיים'. רואים שאנשים השתמשו בהם, ופתחו אותם, ובישלו לפיהם, וטמנו בתוכם מתכונים נוספים, וגזרי עיתונים, וחוברות הדרכה, ופרסומות, וכרטיסי ביקור של מסעדות ובתי קפה.

ראו מה מצאתי בתוך כמה מספרי הבישול במחסניי:


את החוברת המקסימה המופיעה למעלה, מצאתי בתוך ספר בישול גרמני ישן. החוברת עוסקת בהדרכה בעבודות המטבח. בתוך החוברת מצאתי חוברת נוספת [מימין] בענייני בישול.

חוברת בתוך חוברת בתוך ספר

ראו הסבר מימין

את ההסכם למעלה חייבים לשמור במטבח, והמקום הכי בטוח במטבח הוא בתוך ספר בישול. מדובר בחוזה להספקת גז לבישול...

על הטופס למעלה חתום א. הלוי, המפקח על המזונות. מדובר בצו בדבר פירות וירקות משנת 1952. הידעתם למשל כי : לא ימכור אדם פירות אלא כשהם נקיים מאדמה או מגופים זרים אחרים? הטבח או הטבחית שספר הבישול שלהם הגיע אלי, השתמשו בתור סימנייה בקבלה של פקדון לחברת החשמל לארץ ישראל, משנת 1952 אנציקלופדיה שימושית לאשה.  מעדני פרי הדר. מנות ראשונות, מנות עיקריות, מנות קינוח. מאת דליה למדני.
'עלי חג' - פרסום של ועדת החגים הבינקיבוצית משנת 1969. את השער עיצב משה אבני [כפר בלום]. בתוכו ניתן למצוא מאמר קטן: 'לתולדות ההגדה הקיבוצית'.

איזו סימנייה מקסימה. טופס תוצאות ההגרלה של כרטיסי 'זוטא' של מפעל הפיס, מאוגוסט 1974.

לשירון של נעמי שמר, אותו מצאתי באחד מספרי הבישול בחנות בזיכרון יעקב, אין כל קשר לבישול, למעט העובדה שהוא שימש פעם כתחתית לכוס קפה...רק אצלנו -  
ניתן לקנות ב-100 ש"ח 10 ספרים ולא רק 4...
רק אצלנו -
כל הספרים בחנות משתתפים במבצע,
ולא רק מבחר מצוצמם...

המבצע  ממשיך!!!

אנו מזמינים אתכם למכירה מיוחדת
 10 ש"ח בלבד!
המכירה במזומן בלבד!


בחנות
בזכרון יעקב.
רח' הנדיב 23, זכרון יעקב 04-6399749
א-ה 09.00-18.00, יום ו' 09.00-14.00

 

שימו לב!

ביום שבת 27/12/2008 החנות תיפתח באופן
חד פעמי לכבוד המבצע 11.00-16.00

אל תחמיצו!


הספרים בתמונה נמכרו מזמן! רוצים לראות את הספרים החדשים שהבאנו למבצע?דמי חנוכה

מחפשים רעיון למתנת חג 'מדליקה'?

אנו מציעים לכם לשלוח ספר כשי שלא יישכח!

כל שאתם צריכים לעשות, הוא לבחור מתנה מתאימה, להתקשר אלינו, ואנו נשלח את הספר לכתובת שתתנו לנו, עם ברכה מתאימה.
המתנות מתאימות גם לאירועים אחרים: יום הולדת, יום נישואים ועוד.

     
 המתנה לילד  המתנה לנער  המתנה למבוגר המתנה המושלמת

התקשרו לטלפון 04-6399749!המלצה יומית

אם אתם אוהבים לקרוא את דפי המידע, אנו ממליצים לכם להיכנס לפחות פעם ביום לאתרים שלנו: גם לאתר העברי וגם לאתר האנגלי.
שני האתרים מתעדכנים יום יום, ולפעמים כל כמה שעות.  באתר העברי , למשל, מתעדכנת רשימת הספרים המומלצים, לפחות פעם ביום. האם ראיתם את הספר שהוצג לאחרונה?


להזמנת הספר לחץ על חזיתו

פילים בקנה/ יוש הלוי [עריכה]

 צה"ל בהיתוליו: מבחר קטעי הווי שראו אור בעיתון 'במחנה' ב-25 שנותיו הראשונות. הספר יצא לאור באוקטובר 1973... בין המשתתפים: פרידל, שבתאי טבת, קורט, פרי, רענן לוריא, מנחם גפן, שאול ביבר, שילה, דודו גבע ועוד. משרד הבטחון, 1973. כריכה קשה [מהדורה אלבומית], 208 עמ'. מחיר 55 ש"ח

 


ההודעות בעמוד השער מתחלפות פעם ביום, ספרים חדשים מוכנסים למאגר המידע שלנו - הספר-פדיה!
במדור 'מיומנו של מאתר ספרים' אתם יכולים לקרוא כמעט כל יום [!!!] סיפורים על אירועים המתרחשים בחנות בזכרון יעקב. היומן/ הבלוג כבר קיים יותר משנה, וניתן למצוא בו מאות סיפורים מחייו של מוכר ספרים. האם קראתם את הסיפור שפורסם שם לאחרונה?

יום ד' 03/12/2008

בספר 'איש צדיק היה'/ שמחה רז המספר על חייו של רבי אריה לוין, אותו מצאתי היום לעמית, גיליתי הקדשה לבר מצווה. לא הקדשה רגילה הנכתבת על העמוד הראשון, או על כרטיס קטן המודבק לאחד העמודים, אלא מכתב! מכתב בן 3 עמודים! "אני, ה. מכנרת, שגורלה וגורל משפחתה – משפחתכם – הצמיד אותה לנוף זה, לאדמה נפלאה זו, מברכת אתכם. החיים עברו במרוצה. מעט התראינו, כי העבודה בלעה את כל ישותנו...בספר הזה, שזה שנים אני נותנת כנבחר למתנת 'בר מצווה' – כמורה דרך, שיהא נר לרגליו, 'הצדיק הנפלא הזה', שיקרא וילמד מהדמות הזוהרת הזאת..." אז בפעם הבאה שאתם מתחבטים בכתיבת ברכה לבר מצווה, תזכרו את ה. מכנרת.

 ספר-פדיה
האנציקלופדיה לספרים ולסופרים

       
 רוצים לדעת מה הקשר בין סיגריות 'מספרו' לאלבום 'במה עברית'? רוצים לדעת מי המנהיג שהיה מ'בני היורה' ואף כתב הקדמה לספר? רוצים לדעת מה עבר על הירקן מגבעתיים שנסע לבקר את אחיו בברית המועצות? רוצים לקרוא על ארושתו של נפוליאון שהפכה למלכת שבדיה?
לחיצה על חזית הספר תעביר אתכם לספר-פדיה

מחפשים חומר על ספר מסוים? או על סופר?
לא כדאי לכם להתאמץ לחינם...

אנחנו ממליצים בחום על

ספר-פדיה
האנציקלופדיה לספרים ולסופרים

בעמוד השער של האתר
הקלידו [במנוע החיפוש מצד שמאל]
את שם הספר, הסופר או כל דבר אחר.
[בתוצאה שתתקבל לחצו על 'פרטים נוספים']
ותוכלו לקרוא את המידע על הספר המבוקש.
מעוניינים להזמין את הספר המבוקש?
בחרו בכפתור 'בקשה לאיתור ספר', המופיע
בסוף טקסט המידע על הספר.

שימו לב שניתן לחפש על פי שם הספר, הסופר, המאייר,
המתרגם, ההוצאה, השנה והתוכן.
אל תשכחו לשנות בכל פעם את המצב הנכון של החיפוש!

המידע מתעדכן כל יום!בקרוב

אל תחמיצו!
בלעדי לדף המידע של איתמר!מה בדף המידע הבא?

     
אנציקלופדיה "מעיין" את אשר בחרתי  בדרך לוחמים אמור לי דוקטור 

מה משותף לארבעת הספרים, כפי שהם מופיעים
במאגר המידע שלנו [הספר-פדיה] באתר? ומהו הדבר המייחד אותו 
מכל מאגר אחר בנושא ספרים...

כתבו לנוהערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן