דף מידע מספר 58   

10 יולי 2014

לכל ידידינו ולקוחותינו המגוייסים,
לכל החיילים ותושבי הדרום,
אנו מאחלים ימים שקטים ורגועים

כמה מלים על דף המידע

'דף המידע של איתמר'  הוא ידיעון אינטרנטי בנושא ספרים, המגיע פעמיים בחודש לתיבות הדואר האלקטרוני של אלפי מנויים. קצב ההרשמה מדהים - כמה עשרות ביום! ב-24 השעות לאחר ההודעה ששלחנו על הרשמה מחודשת לדף, נרשמו למעלה מ-3000 גולשים! הדף עוסק בכל פעם בנושא אחר כפי שהוא משתקף בספרים. הדף נשלח בימי רביעי בלילה, בתחילת החודש ובסופו. יש בו מדורים קבועים: מיומנו של מאתר ספרים, בולים בספרים, פינת המציאות, הידעת, אנו מבקשים את עזרת הציבור ועוד. לכל ספר המוצג בדף המידע יש קישור למאגר המידע שלנו באתר, הספר-פדיה. לחיצה על שם הספר או על חזיתו יעבירו אתכם למאגר המידע, להמשך קריאה או להזמנת הספר. בסופו של כל דף  ישנו מדור בשם מידע-פדיה, בו תמצאו קישורים לכל הדפים הקודמים. הדף הנקרא ביותר עד היום הוא דף המידע על לאה גולדברג, בו פרסמנו את התחקיר:  "מי כתב , באמת, את הספר - איה פלוטו." אם עדיין לא קראתם - אנו ממליצים. צפויה לכם הפתעה עצומה. למעבר לדף לחצו כאן.

~~~~~~~~~~~

דף מידע מס. 58

         
 עטיפה: דוד טרטקובר  עטיפה: שרגא וויל  עטיפה: משה אלימלך  עטיפה: שמעון זנדהאוז  עטיפה: רוברט נדלר

העטיפה:

כאשר הקמנו את האתר באינטרנט לפני שנים רבות, אחת המטרות שלנו הייתה שהאתר יכיל בתוכו את מאגר המידע המפורט ביותר לספרים. אין הכוונה למידע ביבליוגרפי על הספר, אותו ניתן למצוא בכל מאגר ממוחשב. אנחנו רצינו משהו אחר. רצינו שיהיה בו את תוכן הספר, את שמות הגיבורים, את שמות הסיפורים בתוכו, או הפרקים. רצינו ליידע את הקורא בו מאיזה שפה הספר תורגם [הקלידו במנוע החיפוש, תחת החיפוש 'שם מתרגם' - אנגלית, רוסית, גרמנית וכו']. כמו גם מידע על  המתרגם, על העורך, ועל המאייר. אחת הגאוות שלנו היא על כך שבמאגר המידע שלנו 'הספר-פדיה' ניתן למצוא גם מידע על מעצבי העטיפות. הקלידו את המלה 'עטיפה' במנוע החיפוש, תחת החיפוש 'שם מאייר'.

את דף מידע 58 אנו מקדישים לעטיפות הספרים.

 "העטיפה אצלנו היא בדרך כלל די טובה מבחינת הציור, הואיל ופועלים כאן גרפיקאים שאינם נופלים בהרבה מחבריהם בחו"ל. אם כי יש להכיר בעובדה החיובית הזו, יש גם מקום לאזהרה: לא לטפל בעטיפה באופן מיוחד רק משום כוחה הפרסומתי, וכאדרת נאה , על מנת לכסות את הפגמים שבספר אשר בתוכה. הפרסומת היא בוודאי תפקיד עיקרי של העטיפה, אך התפקיד החשוב ביותר הוא להגן היטב על הספר, לפחות עד שהקונה ירכוש אותו מהחנות. העטיפה חייבת להיות מודפסת על נייר חזק בצבעים מתורבתים ושאינם דוהים, וכמובן לפי מתווה טוב"

מתוך: מלאכת הספר/ הנרי פרידלנדר

         
 עטיפה: צילה בינדר  עטיפה: דב כהן  עטיפה: עמירם תמרי  עטיפה: ערן שמגר  עטיפה: יוסל ברגנר

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
לחיצה על חזית הספר תחשוף את פרטיו

את הדף אני מבקש להקדיש לבוכסי, מקיבוץ בארי.
האיש שלימד אותי את חשיבותה של עטיפת הספר.מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי
השלד המשותף ליהודה חופשי ולי

ספרי הראשון 'זליג מיינץ וגעגועיו אל המוות' יצא לאור בשנת 1985. התרגשותי הייתה גדולה, כמו חוסר ניסיוני בהגהות, בעריכה, ובשלבי הוצאת ספר בכלל. יום אחד הודיעו לי מההוצאה כי עלי להיפגש עם מעצב ההוצאה רוני רכב כדי לדון אתו בנושא עיצוב עטיפת הספר.
האמת שעד אותו רגע לא חשבתי כלל על צורתו החיצונית של הרומן. לקראת הפגישה החלטתי להכין את עצמי. ישבתי וקראתי את כתב היד.
כדי לעורר עניין וסקרנות החלטתי כי בגב הספר לא יופיעו פרטים ביוגרפיים שלי או תמונה [החלטה שהתמדתי בה גם בספרי האחרים]. בחרתי קטע מתוך הספר אותו רציתי לפרסם בגב העטיפה:

"מזמן לזמן נולד זליג מיינץ. ליתר דיוק, נולד בשנת 1856. הבן השני והיחיד של שמש בית הכנסת בקונסטנץ, אשר הרג את בנו בכורו במו ידיו, לאחר שנכשלו רופאים מכל המדינה, פרופסורים, וזקני הצוענים, לעצור את אברי המין הנשיים שהחלו לתפוח בחזהו. מה לא עשו למענו. עשו תפילה, ועשו שיבוא אליו הרופא היהודי שהוא שליחו של הקדוש ברוך הוא. ועשו שיצאו ממנו עיטוש, זיעה, שלשול, קרי, שינה וחלום, שהם הסימנים היפים לבריאותו של החולה. מאחר שמאומה לא עזר, מאחר שפחדו שיהיה סופו כסופו של הבן הראשון בעל השדיים, לקחוהו אל הרופא הנוצרי המלומד, זה שסיים אוניברסיטאות רבות, ומשתתף בכנסים פוליטיים, ומעשן סיגר ריחני".

כיוון שלא הצלחתי למצוא שום רעיון לעיצוב העטיפה החלטתי לשרבט את הדבר הראשון שעולה בדעתי. לקחתי דף קטן, ושירטטתי עליו כמה ציורים, וכמה קווים. ביום בו נקבעה לי הפגישה עם רוני, שמתי את הציור בכיסי ונסעתי לבניין בו שכנה ההוצאה.
רוני הפתיע אותי וסיפר לי כי הוא נתן את הספר כפרוייקט לכיתה אותה הוא מלמד במכללת עמק יזרעאל. 'תלמידים רבים הגישו את הצעותיהם' הוא סיפר לי, אך מכל העבודות אני בחרתי את הצעתו של תלמיד בשם יהודה חופשי.' הוא פרש לפני את ההצעה, ושאל לדעתי.
ניסיתי כמיטב יכולתי להסתיר את הזיעה והרעד שאחזו בי. אמרתי לו במהירות כי אני מאוד אוהב את ההצעה, ואני מאשר אותה. רוני היה מופתע, הוא ניסה להבין אם אין לי איזו הצעה לשיפור או לתיקון. 'בטח דימיינת משהו אחר לחלוטין?' הוא אמר לי.
הסברתי לו כי לא הצלחתי למצוא שום רעיון, וההצעה דווקא מוצאת חן בעיני.


להזמנת הספר לחץ על חזיתו
עיצוב העטיפה: יהודה חופשי,
תלמיד ביה"ס לגרפיקה ועיצוב 'גורן',
מכללת עמק יזרעאל

כשיצאתי מהחדר מיששתי שהציור שציירתי עדיין בכיסי. רציתי לבדוק שלא 'עובדים' עלי. רציתי להיות בטוח שההצעה שלי נמצאת אצלי, כי אחרת - ידעתי - איש לעולם לא יאמין לסיפורי... איש לא יאמין כי לי וליהודה חופשי הצעיר, אותו לא פגשתי מימי, יש שלד משותף המסתתר בין השיחים...

 \
עיצוב: יהודה חופשי

 
עיצוב: איתמר לוי

המדהים בכל הסיפור הוא, שבספר שלי לא מוזכר כלל שלד או גולגלת, ובטח לא גולגולת המסתתרת בין השיחים.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

סיפורה של עטיפה

את העטיפה לספרי 'מיומנו של מאתר ספרים', כמו את הספר כולו, החלטתי לעצב בעצמי. אומנם אין לי שום כישוריים גראפיים, אבל הפעם הרגשתי בלבי, שהספר דורש התייחסות קצת שונה. ביקשתי מידידי, הצלם משה שי, את אחת מהתמונות הרבות שהוא צילם אותי במשך השנים בעבודתו בעיתון 'חדשות' וב-'ידיעות אחרונות'. התמונה שנבחרה היא תמונה אותה צילם בדרום תל אביב, כשאני סוחב ספרים ברחוב בעזרת עגלה. התמונה פורסמה כמה שנים קודם לכן בעיתון 'ידיעות אחרונות'.


צילום: משה שי

בעזרת המחשב נשלפה התמונה שלי מתוך הרקע של הרחוב בדרום העיר, והונחה על הרקע הצהבהב של הכריכה, בחלקה האחורי, שהיה בעצם סריקה של דף מתוך ספר ישן ומצהיב, כשמעליה הטקסט:

 "לחפש ספרים פירושו לנסוע ברחבי הארץ, מקרית שמונה ועד אילת. לחפש ספרים פירושו לעבור יום יום על אלפי מדפים, ועל מאות ארונות. לחפש ספרים פירושו לקחת כל ספר ליד, לעיין בתוכנו, לזכור את שמות הגיבורים ואת סדר האירועים. לחפש ספרים פירושו הרבה אורך רוח, והמון ביטחון עצמי. גם טיפ טיפת מזל לא מזיקה."

   

בעזרת המחשב הפכנו את הצילום של משה שי לציור, ואותו ייעדתי לחזית הספר. מדובר בתוכנת גראפיקה די פשוטה היודעת לקחת צילום ולתת לו אפקט של ציור. מי יוכל למנות את מספר האנשים שהעירו לי על כך ששמו של המאייר נשמט מהספר. מי ימנה את אלו שאמרו לי כי הוא [המאייר] עשה עבודה נפלאה, והציור ממש דומה לי...

   


אחד הדברים המשעשעים היו בקשותיהם של כמה מהקונים, להחליף את הספר בגלל העטיפה. הנייר הצהוב הישן עם כתמי החלודה, והמסגרת האדומה הפגומה, אותה העתקנו מספר ילדים ישן כדי לתת תחושה של פעם, נראו לחלק מהקוראים כתקלה בהדפסה...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

30 עותקים אחרונים

מהספר 'מיומנו של מאתר ספרים' נשארו 30 [!] עותקים בלבד. הספר לא יודפס יותר במהדורות חדשות, כך שזהו הזמן להשיג לעצמכם עותק חתום וממוספר בכתב ידו של המחבר!

 
30 עותקים אחרונים!

מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

הרפתקאותיו של איתמר בשיטוטים אחר ספרים אבודים. הוא מספר כיצד מצא ספר למלכה נור מירדן, כיצד מצא לחזי משדה בוקר את הספר "הקרן הירוקה" של ז'ול וורן בעברית [למרות שהספר לא תורגם אף פעם לעברית!] ועוד ועוד.
ספר זכרונות, 2000. כריכה רכה, 100 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

הרצאות

ניתן להזמין את איתמר להרצאה בחוגי בית, בקיבוצים, ספריות ציבוריות ועוד.
א.
מיומנו של מאתר ספרים
בהרצאתו 'מיומנו של מאתר ספרים' מספר איתמר כיצד הכול החל. הוא מתאר את הימים הראשונים לפתיחת השירות לאיתור ספרים, את תגובות האנשים, את הבקשות הראשונות שהגיעו.

ב.
האם אתה יודע מי כתב את 'איה פלוטו'?
בהרצאתו זו חושף איתמר כמה תעלומות ספרותיות כמו: מי כתב את ספר הילדים 'איה פלוטו'? כיצד הגיעו דפים מתוך הספר 'נקמת אבות' לאורי אילן בצינוק הסורי? היכן, לעזאזל הידיים של טרומפלדור?

לפרטים על ההרצאות 04-6399749מחווה למאייר האלמוני

לא תמיד מקפידות הוצאות הספרים לתת את הכבוד הראוי למעצבי העטיפות, ואכן פעמים רבות ניתן למצוא עטיפות נייר מושקעות ויפות, כאשר שמו של האמן/ המעצב כלל לא מופיע. הנה כמה דוגמאות. שימו לב כמה השקעה יש בבחירה הצבעים, וסוג האותיות, ובציור המלווה. לעתים המעצב בעצמו מצייר ציור מיוחד לספר, לפעמים הוא משלב ציור של אמן אחר. ראו את ההתאמה בין העטיפה לבין תוכן הספר.   אם יש לכם מידע מי המעצב/ המאייר, כתבו לנו:

 

שם ספר: החבצלת האדומה
שם מחבר: אנטול פראנס
שם מתרגם: ח. ש. בן אברם
שם מאייר:
הוצאה: עידית
שנת הוצאה: 1955
תיאור: 253 עמ'. כריכה קשה
תוכן: רומאן אהבה בין בת החברה הגבוהה בצרפת של סוף המאה ה-19 ובין פסל צעיר.

 

שם ספר: אמרי שאת אוהבת אותי  ג'וני מון
שם מחבר: מרג'ורי קלוג
שם מתרגם: זהר שביט
שם מאייר:
הוצאה: ארז
שנת הוצאה: 1975
תיאור: 191 עמ'. כריכה קשה
תוכן: סיפור אהבה יוצא דופן. סיפורם של שלושה ידידים שנפגשו בבית חולים ומוצאים לעצמם בית ישן ומוזנח: ג'וני מון שמאהב מטורף השחית את צורתה, ארתור הסובל ממחלת עצבים חמורה, וורן שנורה בעמוד השדרה בזמן צייד ונתון בכיסא גלגלים.

 

שם ספר: באלון קאנאן
שם מחבר: רוסאריו קאסטיאנוס
שם מתרגם: יוסף דיין
שם מאייר:
הוצאה: ספרית פועלים
שנת הוצאה: 1973
תיאור:  עמ'. כריכה קשה
תוכן: ספרה של שגרירת מכסיקו בישראל. באלון קאנאן [תשעת השומרים] הוא ניסיון לגלות מחדש את העולם הרחוק של ילדותה של המספרת. היא מספרת על עולם האמונות, המאגייה והפחדים של הילדים האינדיאניים במקסיקו.

 

שם ספר: גשושי
שם מחבר: ג'ימס פנימור קופר
שם מתרגם: רפאל אלגד
שם מאייר:
הוצאה: מסדה
שנת הוצאה: 1970
תיאור: 208 עמ'. כריכה קשה
תוכן: גשושי, הוא עין הנץ, הוא קוטל חיות הבר, הוא "פוזמק העור", הצייד שוכן היערות, הקלע העולה. זהו לוחם המשתדל להמנע משפך דם, אך אינו חת מפני הסכנה, בה הוא נפגש פעמים אין ספור במלחמותיו באינדיאנים ובצרפתים. בסיפור שלפנינו מציל גשושי את העלמה מיבל, בתו של הסמל דאנהם.

 

שם ספר: נער צמח בגדות האסי
שם מחבר: נעמי פרנקל
שם מתרגם:
שם מאייר:
הוצאה: משרד הבטחון
שנת הוצאה: 1977
תיאור: 164 עמ'. כריכה קשה
תוכן:  סיפורו של גיורא אשכנזי, סרן ביחידת צנחנים שנפל במלחמת ששת הימים על שחרור ירושלים.

 

שם ספר: היסטוריה צבאית של ארץ ישראל בימי המקרא
שם מחבר: יעקב ליוור [עריכה]
שם מתרגם:
שם מאייר:
הוצאה: משרד הבטחון
שנת הוצאה: 1964
תיאור: 489  עמ'. כריכה קשה
תוכן:  שלושים ושניים מאמרים על ההיסטוריה הצבאית בארץ ישראל בימי המקרא. בספר נעשה נסיון להעלות לפני הקורא תמונה כוללת של ההיסטוריה הצבאית של ארץ ישראל בימי המקרא; וכמו כן להביא לפניו דיון מפורט יותר על כמה מן החשובות שבמערכות המלחמה, שהתנהלו בארץ ישראל בימי המקרא, ועל עניינים שונים שבתחום אומנות המלחמה באותה תקופה.

 

שם ספר: אהובי הגנרל
שם מחבר: מרצ'יה דייבנפורט
שם מתרגם: אברהם לביוש
שם מאייר:
הוצאה: מ. מזרחי [מועדון הספר הטוב]שנת הוצאה: 1977
תיאור: 333 עמ'. כריכה קשה
תוכן:  היא הייתה נשואה לגבר אחד, אך גבר אחר לימד אותה את חכמת החיים. זהו סיפורו של שבוע אחד בחייה של ג'סי בורן - שבוע של משבר, שבו נגזר עליה להחליט החלטות גורליות.

 

שם ספר: שבעה בבונקר
שם מחבר: ח. י. גולדשטיין
שם מתרגם: מרדכי חלמיש
שם מאייר:
הוצאה: ספרית פועלים, מורשת.
שנת הוצאה: 1967
תיאור: 216 עמ'. כריכה קשה
תוכן:  סיפור הישרדותם של יהודים בתוך מינהרות בגטו וארשה. מתחת לאדמתה של וארשה חיו כמה קבוצות מערות יהודיות ורובן זכו להישאר בחיים. בזכרונותיו של גולדשטיין אנו מוצאים כמה מישורים: המציאות בתוך הבונקר ותעלות הביוב, ההתקוממות בוארשה, מבט על אושוויץ.

להזמנת הספרים לחץ על חזיתם, או על שמות הספרים

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

כאמור אם יש ברשותכם מידע מי המעצב/ המאייר של העטיפות למעלה, כתבו לנו:חשיבותה של עטיפה

על חוסר החשיבות שמייחסות הוצאות הספרים לעטיפות ניתן ללמוד מהסיפור הבא. כל גיבוריו יכחישו שהוא בכלל קרה. 'אתה לא מדייק בפרטים' הם יטיחו נגדי. אבל אני יודע. אני הייתי שם. אני עד.
בשנת 1989 החלה להתפרסם בהוצאת 'כתר' הסדרה 'צד-התפר' בעריכת יגאל שוורץ, עורכי וחברי. הכוונה הייתה לרכז מבחר של ספרי מקור תחת קורת גג אחת. כיאה לסדרה המכבדת את עצמה פנתה הוצאת הספרים לפיליפ בולקיה, אחד מהמעצבים הנחשבים בארץ, כדי שיגיש הצעה לעטיפה אשר תחזור על עצמה בכל ספרי הסדרה.

 גב הספר - צילום דף מתוך הספר  שידרת הספר: לוגו הוצאה, שם מחבר, שם ספר  חזית הספר - צילום דף מתוך הספר  
 גב הספר - תמונת המחבר, פרטים ביוגרפיים, קטע מהספר    חזית הספר - תמונה ושם הספר

  לוגו הוצאה   לוגו סדרה  
עיצוב: פיליפ בולקיה

המעצב הגיש את הצעתו, ולאחר כמה דיונים וויכוחים הצעתו התקבלה. הרעיון פשוט, בחזית ובגב הכריכה יופיעו עמודים מתוך הספר, ועליהם , בחזית - ריבוע עם ציור המתאים לתוכן ושם הספר, ובגב - מעט פרטים ביוגרפיים על הסופר או קטע מהספר. הסדרה יצאה לדרך. בין הספרים הראשונים היו: לדעת אשה/ עמוס עוז, ברנהרט/ יואל הופמן, קאטרינה/ אהרן אפלפלד, תעתועון/ יצחק בן נר, וספרו של עבדכם - אגדת האגמים העצובים, [לחיצה על שמות הספרים תחשוף את פרטיהם]. הכל היה כשורה, עד שאחד הסופרים שספרו עמד לראות אור בסדרה קיבל לביתו את הסקיצה של עטיפת הספר. הוא הביט בקרטון בגאווה, הפך בו והפך בו, ולא הבין מה מפריע לו. עד שגילה, לגמרי במקרה, שהטקסט המופיע בחזית ובגב הספר אינו לקוח מהספר שלו. במהירות התקשר להוצאת הספרים, להודיע להם על הטעות שנפלה בעיצוב העטיפה, ולתדהמתו גילה כי הוצאת הספרים החליטה על דעת עצמה, שמהיום והלאה כל ספרי הסדרה יופיעו עם אותו קטע מתוך ספר מסוים - ספרו של אחד מבכירי הסופרים בארץ. כאשר הסביר להם הסופר הצעיר כי הוא אינו מוכן שספרו יצא לאור עם עטיפה הנושאת עליה טקסט מתוך ספר אחר, הביעו בהוצאת הספרים פליאה על קטנוניותו. למזלו, ולמזלה של הספרות העברית, התגייסו שאר סופרי הסדרה ויצאו במחאה כנגד ההוצאה המנסה לחסוך בעלויות ההדפסה, והודיעו כי אין שום סיכוי שספריהם יצאו לאור בסדרה, שעטיפתה נושאת טקסט מתוך ספר לא להם.

         
עיצוב: פיליפ בולקיההידעת?

הידעת
כי הספר 'קונגו' יצא לראשונה בעברית בהוצאת 'מעריב' בשנת 1982 בתרגומה של אלה כהן. שלושה הרפתקנים יוצאים למסע בג'ונגל בחיפוש אחר היהלומים הכחולים של העיר האבודה זינג'. הספר זכה להצלחה רבה, ובשנת 1993 התפרסמו שתי מהדורות נוספות של הספר, אחת בכריכה רכה, והאחרת בכריכה קשה. בכל שלושת הספרים מודפסות על הכריכה הקדמית שלוש תמונות שונות של קוף, והמחבר נקרא פעם מייקל קריצ'טון, ופעם מייקל קרייטון.

הידעת
כי בשנת 1928 יצאה לאור חוברת בסדרת 'לנוער - ספרית ארץ ישראל של הקרן הקיימת לישראל' [הוצאת 'אמנות'] - יסוד גדרה. החוברת עסקה בסיפורי הישוב. "הנהלת הקרן הקיימת לישראל רואה חובה לעצמה לתת לנוער שלנו, ביחד עם 'מועצת מורי ארץ ישראל למען הקרן הקיימת לישראל' את הקונטרסים האלה על ארץ ישראל החדשה, על יישוביה ואזוריה ומקומותיה ההיסטוריים, על ראשי זרמיה וגדולי אישיה". בהכנת החוברת נטלו חלק אב ובנו. ש. בן ציון שסיפר, ובנו נחום גוטמן שאייר את סמל הסדרה על העטיפה – יד אוחזת בענף.


הידעת
כי עטיפותיהם של 'יהושע הפרוע' ו-'יפתח המלוכלך' - שני התרגומים השונים לספרו של ד"ר הופמן, דומים, אך למעשה שונים לחלוטין. גם בשם, גם בציור הצבעוני לעומת הציור בשחור לבן, אבל יותר מכך, בעוד שביפתח המלוכלך השתמשה ההוצאה בציור המקורי כפי שהופיע במהדורה הגרמנית, הרי שב-'יהושע הפרוע', צייר צייר ישראלי אלמוני את הציור המופרסם.

הידעת
כי לעתים קרובות, מתחת למעטפת הנייר הצבעונית והיפה, מסתתרת כריכה פשוטה בצבע אחיד , ולפעמים מודבקת על הכריכה הקשה אותה עטיפת נייר, כך שאם במשך השנים העטיפה נקרעת ונעלמת, נשארים האיור והעיצוב של העטיפה גם על הכריכה. אך ישנם מקרים בהם, כאשר עטיפת הנייר נזרקת, מתגלה כי על הכריכה הקשה יש עיצוב אחר לחלוטין.

 
עם עטיפה
 
בלי עטיפה

הידעת
כי ההיסטוריה של ספרי הכיס מתחילה בשנת 1935, השנה בה נוסדה באנגליה הוצאת ספרי 'פינגווין'. ארבע שנים אחר כך נוסדה באמריקה הוצאת 'פוקטבוקס', שהפיצה גם היא מהדורות של ספרים מעולים במחיר נמוך. הניסיונות הרציניים הראשונים להוציא בישראל ספרי כיס היו בשנים 1958-1959. הוצאת 'מעריב' פתחה סדרה בת ששה ספרים של ספרי כיס, ביניהם: 'האמריקני המכוער'/ ביל לדרר, יוג'ין בורדיק. 'לוליטה'/ ולאדימיר נאבוקוב. 'חיוך מסוים' + 'בעוד חודש, בעוד שנה'/ פרנסואז סגן. 'דרייפוס'/ ניקולאס האלאס. 'בלי מדים'/ וילי קורסארי. לעומתה הקימה הוצאת עם עובד את הסדרה האיכותית 'ספריה לעם'. במאמציה לחקות את הצלחתה של הוצאת 'פינגווין' הרחיקה ההוצאה הישראלית לכת והעתיקה [!] את העיצוב החיצוני של הספרים!


מצא את ההבדלים...עטיפה: בינה גבירץ

         
'חכמים וטיפשים' איור: בינה גבירץ

את ציוריה של בינה גבירץ הכרתי בתחילת שנות ה-60', כאשר שקעתי לראשונה בחיי בספר 'חכמים וטיפשים'. הספר, שהיה בביתי עוד לפני שנולדתי, מכיל אוצר סיפורים מבדחים, מעשיות, גוזמאות, הבלים, חידודים ובדיחות. אני זוכר את עצמי שוקע בסיפורים ובציורים.


עטיפה: בינה גבירץ

עטיפה: בינה גבירץ

המאיירת בינה גבירץ איירה  נולדה ב-1913 בפולין וגדלה בדיסלדורף שבגרמניה. לפני כ-70 שנה עלתה לארץ עם הוריה והתגוררה בירושלים. גבירץ היתה המאיירת של "הצופה הילדים" ובמשך שנים איירה להוצאות רבות, ובהן מ. ניומן, יוסף שרברק, קרית ספר, דביר ועם עובד.
היא איירה יותר מ-300 ספרים, בין השאר את ספר הילדים "אצו רצו גמדים" של מרים ילן-שטקליס מ-1938 ואת ספר הלימוד "אלפוני".
בין הספרים שאיירה היו "ילדות חרוצות" של ימימה אבידר טשרנוביץ מ-1968, "הכלב בין" של מאשה קלו מ-1992, "המגינים הצעירים" של מילא אהל מ-1956 ו"המנהרה הסודית בנגב" של ערן שורר מ-1958. מוזיאון ישראל הציג לפני כשנתיים תערוכה ובה מבחר מעטיפות הספרים שציירה. העטיפות היו תמיד בצבע, גם כשהספר עצמו הודפס בשחור-לבן. זמן קצר לפני התערוכה העניקה המאיירת למוזיאון את כל הספרים שאיירה וכן את האיורים המקוריים. האיורים נמצאים היום באוסף הלימודי של חדר העיון לאיור ספרי ילדים באגף הנוער. 

להזמנת הספרים לחץ על חזית העטיפה או על שמם המודגש

באמצע שנות ה-90 התקשר אלי בוכסי מקיבוץ בארי. הוא סיפר לי כי הוא מכין קטלוג של ספרים אותם כתבו סופרים יהודים שגלו מאירופה בגלל השואה. הרעיון שלו היה לשלוח למזמיני הקטלוג בגרמניה, לא רק את רשימת הספרים, אלא את הספרים עצמם. ואכן, לאחר שהגיע האישור מגרמניה, התחלתי לאסוף בשבילו עשרות ספרים. יום אחד התקשר אלי בוכסי והציע שנחפש ונשלח גם מאיירי ספרים שגלו מאירופה, ואפילו מעצבי עטיפות. אז לראשונה נתקלתי בקושי העצום לברר מי עיצב עטיפות מסוימות, מאחר והוצאות הספרים לא הקפידו לרשום את שמו של המעצב, כמו גם פרטים ביוגרפיים של המעצבים, אשר לא מופיעים בלקסיקונים השונים העוסקים בספרים ובסופרים. אני זוכר שבין האמנים היו שרגא וייל, יוחנן סימון, לאה גורנדינג, מירה לובה ועוד.
"מה עם בינה גבירץ?" שאל אותי בוכסי יום אחד. "יש לך פרטים ביוגרפיים עליה?". הבטחתי לו שאנסה לברר. "אולי תתקשר אליה?" הוא הציע. אני גיחכתי. "בוכסי, בינה גבירץ נפטרה לדעתי מזמן," אמרתי לו. "אני ראיתי ציורים שלה לפני עשרות שנים!". "תבדוק," הוא הציע. "מה יש לך להפסיד..."
לבושתי הרבה ולהפתעתי התברר כעבור כמה ימים שבינה גבירץ חיה בירושלים. כיוון שהצלחתי בינתיים למצוא פרטים ביוגרפיים של המאיירת המוכשרת, והתברר כי אכן ספריה נחוצים לספריה שבוכסי שולח לגרמנים, התחלתי לחפש את ספריה. יום אחד עוד אתקשר אליה הבטחתי לעצמי.
לפני כמה חודשים החלטתי להקדיש דף מידע שלם לבינה גבירץ. באחת המגירות בשולחני מצאתי את מספר הטלפון שלה שהמתין שנים רבות להזדמנות הנאותה.
לפני שהתקשרתי, החלטתי לחפש באינטרנט מעט פרטים על המאיירת, כדי להכין לעצמי את השאלות המתאימות. הכותרת של אחת התוצאות הראשונות במנוע החיפוש הייתה 'מתה המאיירת בינה גבירץ', והתאריך - כמה ימים לפני שהחלטתי להתקשר אליה...

       
עטיפה: בינה גבירץבעיניים זרות

זה מול זה

The Israelis / Amos Elon   The Emissary / Ruth Bondy  Death Had Two Sons / Yael Dayan  The Prophet / Kahlil Gibran  A Tzaddik in Our Time / Simcha Raz
       

 העטיפה בהוצאה העברית [עיצוב: רולי] מושכת יותר ו-'ישראלית' יותר, בהתאם לשם הספר.
אם שני הספרים היו עומדים ביחד על המדף, אין ספק שידו של המעיין בהם הייתה נישלחת קודם לעטיפה האדומה.
 העטיפה של ההוצאה באנגלית [עיצוב: Muriel Nasser] נקיה ופשוטה. צבעי הדגל הכחול לבן מצביעים על תוכנו של הספר. עטיפת הספר העברי מסקרנת יותר, למעיין בעטיפת הספר יש צורך לדפדף בתוכו ולדעת מעט יותר על גיבורו. העטיפה של הספר בשפה האנגלית [עיצוב: אלן בול] מיסתורית ומעוררת עניין רב בספר ובשמו המיוחד 'שני בנים למוות'. העטיפה של ההוצאה העברית - משעממת וסתמית. לא ברור מה הקשר בין האיור לבין התוכן. מהדורות מאוחרות בעברית החלו להשתמש בעיצוב של אלן בול. שתי העטיפות 'מפספסות' את תוכנו של הספר המיוחד. ההוצאה האנגלית [עיצוב: Graham Bishop], משרה אווירה רצינית. העטיפה של ההוצאה העברית קלילה ומתאימה לגיל הצעיר של רוכשי הספר בכל הזמנים.   העטיפה של הספר בעברית מכובדת ונקייה, אך לא תגרום לאף קונה, שאינו יודע מי זה ר' אריה לוין, לרכוש את הספר.
העטיפה של ההוצאה האנגלית מעוררת עניין רב וסקרנות - מי זה הצדיק  הזה? 


דמיינו שאתם גרים בפרבר קטן של לונדון או ניו יורק. תארו לעצמכם שאתם רואים, יום אחד, במרכז העיר, חנות ספרים ישנים שעל חזיתה כתוב בגדול:

The Promised Book Land
[לחיצה על שם החנות תפתח לפניכם את הדלת הקידמית]

 הכנסו פנימה, אל תתביישו. הכנסו בשקט, כדי לא להעיר את המוכר המבוגר המנמנם בכורסתו. לא תאמינו אלו ספרים באנגלית תמצאו על המדפים: ביוגרפיה של אחד העם, תולדות יהודי שרלוט בצפון קרולינה, פרחי הכרמל, ספר נוער של אוריאל אופק על מלחמת יום כיפור, תולדות הקיבוץ הדתי, תולדות אגודת הספורט 'הפועל', ספר על עבודות הפסיפס של נחום גוטמן, ההיסטוריה של העיר חיפה, אלבום משטרת ישראל. והכול באנגלית!


האתר עוסק בספרים בשפות שונות בנושאים הקשורים לארץ ישראל. בפעם הראשונה, כך החלטנו, ניתן אפשרות גם לגולשים אשר אינם קוראים את השפה עברית, להציץ אל המגוון העצום של ספרים המצוי ברשותנו. ספרים באנגלית, גרמנית, אידיש וצרפתית, בנושאים כמו, יהדות, ארץ ישראל, מזרח תיכון ועוד.
העבודה על האתר הביאה את הרעיון למדור 'בעיניים זרות' אשר הופיע בדפי המידע האחרונים. במדור הבאנו זוית שונה על הנושא המדובר, כפי שמופיעה בספרים בשפות זרות.

הפעם במדור 'בעיניים זרות' אנו מציגים לכם - זה מול זה, את העטיפות של כמה ספרים בעברית, ולעומתן את העטיפות של ההוצאות האנגליות של אותם ספרים.

 

פה ושם בארץ ישראל/ עמוס עוז

הציור של אנה טיכו המופיע בחזית ספרו של עמוס עוז במהדורה העברית [עיצוב: שמעון זנדהאוז], מצליח להעביר יפה את תוכנו של הספר העוסק במסע אקטואלי בארץ ישראל. הצילום של העטיפה האנגלית ממקד את תשומת הלב למסע פוליטי, ולא כך הוא. 

 
 

קיבוץ מקום/ עמיה ליבליך

העטיפה העברית [עיצוב: רפי דייגי] מרתקת בפשטותה. ארבע ידיים המייצגות כמה דורות בקיבוץ. הצילום גורם רצון לקרוא את קורות חייהם של בעלי הידיים. העטיפה של ההוצאה האנגלית [עיצוב: Louise Fili], מגוחכת ולא מתאימה [בצילום רואים נשים ערביות עובדות בשדה...] 

 
 

אינתיפאדה/ שיף ויערי

הצילום/ הציור המטושטש על העטיפה של ההוצאה העברית [עיצוב: רפי דייגי], והכיתוב בערבית מעוררים את הפחד והאימה מהמושג 'אינתיפאדה'. אם תביטו טוב בכיתוב בערבית תראו צעיר משליך אבנים... העטיפה של ההוצאה האנגלית [עיצוב: Koppel & Scher], קרה ועניינית. 

 
 

שואה שלנו/ אמיר גוטפרוינד

שתי העטיפות, גם בהוצאה האנגלית וגם העברית, יפות, מרגשות, מרתקות ומסקרנות להציץ בספר. 

 

להזמנת הספרים לחץ על חזית העטיפהמבצע  10 ש"ח ממשיך!!!

לאור ההצלחה העצומה, ובקשותיכם החוזרות - המבצע ממשיך!!!
מחירו של כל ספר בחנות בזכרון יעקב, יהיה במהלך המבצע
10 ש"ח! [התשלום במזומן בלבד].
[ולא מדובר על מבצעי 'ארבעה במאה',  ולא הנחה על ספר אחד בקניית ספר יקר אחר,  מדובר בכל הספרים בחנות,  במחיר של 10 ש"ח לספר!!!]
המבצע נמשך לאורך כל השבוע. [בנוגע לימי שבת יש להתעדכן באתר,
או בטלפון 04-6399749]
רח' הנדיב 23, זכרון יעקב
שעות פתיחה:
א-ה, 09.00-18.00, יום ו' 09.00-14.00.
ביום שבת 10/01/2009 החנות תיפתח בין
השעות 11.00-16.00.
אנחנו מכניסים כל בוקר 3-4 ארגזים של ספרים חדשים, אם אתם רוצים להיות
הראשונים לעבור עליהם, אנחנו מזמינים אתכם. בין השעות 09.00-10.00.

מחירו של כל ספר בחנות יהיה

 10 ש"ח בלבד!
המכירה במזומן בלבד!

ואנחנו מתכוונים כל אלפי הספרים שבחנות,
ועוד אלפי הספרים שנביא מהמחסנים שלנו בזמן המבצע
!
לא כולל ספרים חדשים או מוזמנים.

המבצע נערך בחנות בלבד, ולא ניתן להזמין ספרים במבצע בטלפון או במייל.

אל תחמיצו!


הספרים בתמונה נמכרו מזמן! רוצים לראות את הספרים החדשים שהבאנו למבצע?פינת המציאות

אנו פותחים מדור חדש בו נציג מסמכים וצילומים שנמצאו בין דפי הספרים.
את המדור הפעם אנו מקדישים לחוברות, לעלוני פרסומת ולמסמכים הקשורים לסופרים ולהוצאות הספרים. ראו מה צנח מבין דפי הספרים בחנות שלנו בזכרון יעקב, ובאתר האנגלי החדש:


ספרי דביר לילדים

עלון פרסום קטן משנת 1956. בתוכו רשימת ספרי ילדים שפורסמו בהוצאה: ויהיה היום, על הארנבת, אצו רצו גמדים ועוד. בחזיתו נכתב: 'ספר ילדים בעל רמה אמנותית וחינוכית המעוטר בציורים בעלי ערך אסטתי הוא מכשיר רב אפשרויות לעיצוב דמותו הרוחנית, טעמו ונטיותיו של האיש הגלום בכל ילד'

זלמן שוקן/ אברהם גרנות
תדפיס מהירחון 'בצרון', ניו יורק, 1961.

במפעלי הספר של שוקן, הן הספריה הנהדרת הירושלים, והן הוצאת הספרים שהוקמו על ידי 'איש הספר' מתגלה, דומני, האיש בכל שיעור קומתו, עומקו ומידת מרוריותו. כאן תימצא גם את הישגיו הבולטים... כאן מצא את מקומו. 

קטלוג
מדריך ארץ ישראל/ זאב וילנאי
הוצאת תור - ארץ ישראל

הוצאת 'תור' הציבה לה מטרה להוציא לאור שורה של מדריכים יסודיים ומפורטים לאיזורי ארץ ישראל השונים ולארצותיה השכנות.

1941

 

ספרית אפקים

"ספרי מפתח להבנת מצבם וגורלם של האדם והחברה בתקופתנו. המהפכה המדעית והשלכותיה. מאבקים מדיניים ורעיוניים. יחסי גזעים ובעיות תרבות. ספרים המקנים השכלה ודעת. ניתוח מעמיק ותיאור מרתק של בעיות התקופה הבוערות..."

מלאכת ספר/ הנרי פרידלנדר

חוברות לימוד והשתלמות לעובדי הדפוס.
צורות הספר ודרכים להתוויתו.
החוברת [24 עמ'] יצאה לאור בהוצאת דפוס למודי ירושלים בשנת 1962.

מעטפה אשר נשלחה בדואר לסופר יעקב שבתאי מהחוג לספרות עברית באוניברסיטה תל אביב, בתאריך 03 אוקטובר 1979. את המכתב עצמו ניתן לראות למטה.

'מועדון הספר'
ע"י מסדה

מועדון הספר הוא אגוד קהל רחב על יסוד צרכנות והנאה תרבותית, כדוגמת מועדונים כאלה הקיימים באמריקה ובאנגליה.

חבריו מקבלים:

ספרים - לפי בחירתם - בתשלומים נוחים.

תיאטרון, נשפים, תשורות וכו' - חינם

למשה הורוביץ
שלומות
מאחר ו'יד ושם' נמאסה עלי בטענותיה החוזרות ונישנות כי אכן שלחו איליך את הספר 'תולדותיה של מחתרת', הריני מביא אותו איליך מהמלאי שלי ובאופן אישי.
מלבד 'פאלק או ציון' והאנתולוגיה שיש בדעתך להשתמש בחומר, יש מקום להציע לעורך ערב דיון רציני גם במועדון 'בארי'.
אך כמובן קודם תואיל לעיין בו כהנה וכהנה.
בברכות
דב לוין

לכבוד
מר יעקב שבתאי
תל אביב, 3 אוקטובר, 1979

החוג לספרות עברית מקיים מסגרת של הרצאות סופרים, בה מוזמנים סופרים להרצות על יצירתם [או על כל נושא ספרותי שיבחרו].
אנו פונים אליך ומבקשים את השתתפותך במסגרת זו בשנת הלימודים הבאה. אנו מציעים בין 4 ל-6 הרצאות, אבל המספר גמיש.
המסגרת היא חופשית וההחלטה אם לקיים הרצאה או שיחה נתונה לך.
בתודה
פרופ' י. לוין
 ראש החוג לספרות עבריתבקרובאל תחמיצו!
בלעדי לדף המידע של איתמר!ספר-פדיה
האנציקלופדיה לספרים ולסופרים

       
 רוצים לדעת מה הקשר בין סיגריות 'מספרו' לאלבום 'במה עברית'? רוצים לדעת מי המנהיג שהיה מ'בני היורה' ואף כתב הקדמה לספר? רוצים לדעת מה עבר על הירקן מגבעתיים שנסע לבקר את אחיו בברית המועצות? רוצים לקרוא על ארושתו של נפוליאון שהפכה למלכת שבדיה?
לחיצה על חזית הספר תעביר אתכם לספר-פדיה

מחפשים חומר על ספר מסוים? או על סופר?
לא כדאי לכם להתאמץ לחינם...

אנחנו ממליצים בחום על

ספר-פדיה
האנציקלופדיה לספרים ולסופרים

בעמוד השער של האתר
הקלידו [במנוע החיפוש מצד שמאל]
את שם הספר, הסופר או כל דבר אחר.
[בתוצאה שתתקבל לחצו על 'פרטים נוספים']
ותוכלו לקרוא את המידע על הספר המבוקש.
מעוניינים להזמין את הספר המבוקש?
בחרו בכפתור 'בקשה לאיתור ספר', המופיע
בסוף טקסט המידע על הספר.

שימו לב שניתן לחפש על פי שם הספר, הסופר, המאייר,
המתרגם, ההוצאה, השנה והתוכן.
אל תשכחו לשנות בכל פעם את המצב הנכון של החיפוש!

המידע מתעדכן כל יום!מתנות שלא תמצאו בחנויות אחרות

מחפשים רעיון למתנה 'מדליקה'?

אנו מציעים לכם לשלוח ספר כשי שלא יישכח!

כל שאתם צריכים לעשות, הוא לבחור מתנה מתאימה, להתקשר אלינו, ואנו נשלח את הספר לכתובת שתתנו לנו, עם ברכה מתאימה.

     
 המתנה לילד  המתנה לנער  המתנה למבוגר המתנה המושלמת

התקשרו לטלפון 04-6399749!מידע-פדיה

אם חסרים לכם דפי מידע באוסף, אם נרשמתם רק לאחרונה, הנה דפי המידע הקודמים, לחיצה על חזית התמונה תפתח את הדף. 
אל תחמיצו: מה אמר ביאליק לשופט בבית המשפט שגרם לזיכויו? מי קיבל תוך כדי קרבות תש"ח את התנ"ך של וינגייט? מי כתב את 'איה פלוטו'?  להיכן, לעזאזל, נעלמו כתב היד והציורים של הספר 'בין פסגות סיני'?
קריאה נעימה!

 

       

גן גני

חגי תשרי

משורר ומדינאי

ספרות ואמנות

ספרות זולה

אנשים קוראים

       

ח. נ. ביאליק

ספרות וצנזורה

ספרים ומכתבים

ספרות ולשון

 דף הילד

 ספר הספרים

 

   

אחד באפריל

יום השואה

יום העצמאות

קיבוץ ספר

 לאה גולדברג

נחום גוטמן

           

ספרים וספורט

ספרי טבע

ספרים וחיות

ספרי מסעות

טעויות בספרים

ספרי רפואה

         

 בנימין זאב הרצל ספרי ריגול שם בדוי ילדים כותבים ספריות פרטיות  אבות ובנים

         

אוסיה 

שירה

ז'אבו תיאטרון שלום עליכם שני אנשים בקהל

         

אלוהים

עיתונות

יאנוש קורצ'אק הקשרים האמיצים בעיניים זרות אוריאל אופק

         

הדיינים

קניון הספרים

שנת 1952 דוד בן גוריון יומנים שקספיר

         

גבריאל טלפיר

חלוצות

משרד הבטחון מד"ב בא"י צנחנים מא"י פלילים וספרים


דף המציאות

אל תחמיצו: כמה כושים קטנים היו באמת בספר 'עשרה כושים קטנים'?  פרסום ראשון של פרק מרומן ריגול שכתב מרגל, לאן נעלמו הידיים של אוסיה? סיפורה של משוררת זן יפנית חברת קיבוץ בנגב, מי הם שני האנשים בקהל ההצגה במוסקבה? להיכן בארץ ישראל תיכנן יאנוש קורצ'אק להעביר את בית היתומים שלו?
הנה דפי המידע הקודמים, לחיצה על חזית התמונה תפתח את הדף.
קריאה נעימה!מה בדף המידע הבא?

 

       

 

מה משותף לכל הספרים?

כתבו לנוהערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן