דף מידע מספר 60   

10 יולי 2014

כמה מלים
על שני דפי מידע 'אבודים'

 
דף 55 - פלילים וספרים  דף 56 - דף המציאות

רבים פונים אלינו בימים האחרונים בנודע לשני דפי מידע אותם הם לא קיבלו בשבועות האחרונים. מדובר בדף מידע מס. 55 - פלילים וספרים, ובדף מידע מס. 56 - דף המציאות [על מציאות שנמצאו בתוך ספרים]. אם לא קראתם את שני הדפים האלו, פשוט לחצו על שם הדף המודגש, או על חזית הספרים למעלה. לידיעתכם - בכל דף מידע, בסופו, מופיעים קישורים לכל דפי המידע הקודמים, כך שאינכם מפסידים דבר.

דף המידע נשלח בדואר האלקטרוני לאלפי מנויים. כל הספרים המוזכרים בדף המידע מקושרים למאגרי המידע בשני האתרים שלנו, גם העברי וגם האנגלי. לחיצה על עטיפת הספר או על שמו תעביר אתכם לפרטים של הספר באתר המתאים. עד היום נשלחו כ-60 דפים בנושאים שונים ומגוונים – ח. נ. ביאליק, אמנות, מכתבים, הומור, טרומפלדור, ספריות פרטיות ועוד. בסופו של דף המידע תוכלו - כאמור - למצוא קישורים לכל הדפים הקודמים. אתם מוזמנים לעיין בהם. אם אתם אוהבים לקרוא את החומר הנשלח אליכם בדף המידע, אנו ממליצים על ביקור יומי באתרים. שני האתרים שלנו באינטרנט - העברי והאנגלי [לחיצה קטנה תעביר אתכם לאתרים, כדי לחזור לדף פשוט סגרו את החלון שנפתח], הם כמו חנויות ספרים אליהן אתם יכולים להיכנס 24 שעות ביממה, לעבור בין המדפים, לקרוא סיפורים, לכתוב הודעות, לקנות ספרים, להזמין ספרים וכו'.  שני האתרים פעילים מאוד, ובעמודי השער ניתן לראות שהם מעודכנים כל כמה שעות.
לידיעתכם - האתר האנגלי שלנו הוא לא תרגום של האתר העברי, אלא אתר העומד בפני עצמו, עם ספרים שונים ותכנים שונים. כדי להיכנס אליו, כל שאתם צריכים הוא ללחוץ על כובע הטמבל המופיע בשער האתר העברי. אם עדיין לא ראיתם את האתר, אנחנו ממליצים ללחוץ כאן. אם כבר ראיתם אותו בעבר, אנחנו ממליצים על ביקור יומיומי.
אם אתם מעדיפים להחזיק את הספרים ביד, לדפדף בהם ולהריח את ריחם, אנו מזמינים אתכם לחנות שלנו בזכרון יעקב [לחיצה קטנה תעביר אתכם לכתובת החנות]. בהמשך הדף תוכלו לקרוא הודעה מיוחדת על מבצע שאנו עורכים בימים אלה בחנות בזכרון יעקב, ועל שירות חדש שפתחנו בימים אלה - 'יבוא אישי'!


כמה עובדות שמצאנו במאגר המידע שלנו באתר

הידעת כי כאשר מקלידים במנוע החיפוש באתר את המונח 'זכרון יעקב'', תחת החיפוש 'מילות מפתח', מקבלים 40 תוצאות. ו-3 תוצאות כאשר מחפשים 'זכרון יעקב' תחת החיפוש 'מוציא לאור'. רוצים לראות מהן? חפשו באתר.אנו מזמינים אתכם לקרוא את דף מידע מס. 60
ספרים עם צילומים

 

סמבו - כלב מקיבוץ משמר העמק

מייד לאחר מלחמת ששת הימים, בזמן שירות מילואים ברמת הגולן, תוך כדי סיור לאורך הגבול החדש עם סוריה, קלטה עינו של יואב לביא, את דמותו של כלב זאב גדול מימדים המשוטט לאורך הגבול.
יואב, חבר קיבוץ משמר העמק, אסף את הכלב לרכבו, האכיל אותו וטיפל בו. לאורך כל המילואים ליווה אותו 'סמבו' - זה השם שנבחר לכלב - ובלילות ישן תחת מיטתו.
בסיום השירות, לא היסס יואב, ולקח את הכלב לביתו בקיבוץ.

יום אחד התקשרו חברים ליואב וסיפרו לו כי חברתם זיוה בן גל מהרצליה, כתבה ספר ילדים על הרפתקאותיו של כלב בעיר הגדולה, והיא מחפשת צלם שיצלם תמונות שיעטרו את הטקסט. יואב, הצלם החובב, שמח על ההצעה, וכעבור כמה ימים קיבל לידיו את הנוסח המלא של הספר.
"שד - שם כה משונה לכלב, אל תבהלו ילדים מהשם הנורא 'שד', כי הוא בסך הכל כלב, כלב-ציד הנמצא בבית ידידי והשם כלל אינו מתאים לו. אמנם צורתו החיצונית גדולה ועצומה, אבל בלבו פנימה הריהו כלב נוח וטוב מאין כמוהו - מנומס, שקט וקול נביחתו בקושי נשמע."
יואב חייך לעצמו. הוא לא היה צריך לחפש כלב כדי לצלמו. 'סמבו' ששכב כל אותו הזמן לרגליו, התאים בדיוק לתפקיד.

     
     
     
     
   אלו התמונות ששלח יואב לזיוה ניר גל כדי לעטר את ספר הילדים שכתבה. רוצים לנסות את כוחכם בכתיבת סיפור לפי הצילומים? כתבו לנו.  

 

 לאחר שסיים את הצילומים, שלח יואב את מעשה ידיו לזיוה שגרה בהרצליה, וכעבור כמה חודשים נשלח אליו הספר 'כלבנו שד'. מה רבה הייתה גאוותו של יואב לראות את צילומיו ואת כלבו 'סמבו' מוצגים לראווה בחנויות הספרים ברחבי הארץ.
גורלו של סמבו לא שפר עליו, למרות התהילה הקצרה לה זכה. לאחר שנתפס פוגע בעגלים ברפת של קיבוץ משמר העמק, נאלץ יואב למוסרו לחבר בקיבוץ שער הגולן, אך גם שם המשיך 'סמבו' בתעלוליו, ושוב נמסר - הפעם לחבר קיבוץ יגור. כעבור כמה ימים, חצה הכלב הענק את הכביש הראשי המוביל לחיפה, ונדרס.
 

זמן מה לאחר פרסום הספר, פנתה זיוה בן גל ליואב וסיפרה לו כי היא עומדת לפרסם ספר על קורותיו של חתול. היא תיארה באוזניו כמה אירועים מחייו של החתול, וביקשה אותו לצלם עבורה תמונות שיתאימו לסיפור. יואב חיפש ברחבי הקיבוץ חתול מתאים, צילם את התמונות הדרושות, ושלחן להרצליה. כמה הצטער לשמוע כעבור זמן מה, שזיוה נפטרה ממחלה קשה, בטרם הספיקה לפרסם את הספר. מהצילומים לא נשאר לו זכר, ואף את הטקסט עצמו לא ראה מימיו.

במיוחד עבור קוראי דף המידע של איתמר, הצלחנו למצוא את העותק היחיד לספר שכתבה זיוה בן גל באמצע שנות ה-60', ומעולם לא התפרסם.   חתולי החתול
זיוה בן גל
צילום: יואב בליך
 
 
[פרסום ראשון, במיוחד לדף המידע של איתמר!!!]

'שד' עדיין לא חזר ומי ימלא את מקומו? הבית ריק ועצוב. טל וניר מחפשים... אולי כלב, אולי חתולה, גם אפרוח קטן יכול להיות, העיקר לנסות ולשכוח את 'שד'.
בוקר אחד כשניגשה אמא להכין את ארוחת הבוקר, ולמזוג כוס קקאו לטל, גילתה כי החלב נגמר. הרי רק אתמול קנתה שני בקבוקים!
"היום אני מוותר על הקקאו!" הכריז לפתע טל, "אשתה רק תה, בלי חלב כמובן!"
כשרצתה אמא לקחת את הגבינה ולמרחה על הלחם, נעלמה כבמטה קסם.
חשד התעורר בלבה, ששני הבנים שומרים סוד הקשור בבעל חיים. אך היכן הם מחזיקים בו?
"יודעת אני את הסוד," אמרה אמא לטל וניר. "אמרו רק היכן אתם מחזיקים את החיה החדשה, ונדאג לה יחד!"
טל וניר פרצו בצעקות שמחה.
הם מיהרו להעלות את החתול שמצאו ושמרו במרתף הבית. היה זה חתול קטן וחלשלוש. שערותיו מדובללות וגופו מלוכלך. הם מצאו ארגז, מלאו אותו בחול, והניחו אותו במרפסת חדרם, עם צלחת חלב וגבינה.
זהו ביתו החדש של 'חתולי' - כך קראו לו טל וניר.

 כל יום היו מביאים חברים מבית הספר לראות את החתול החדש, ואת חכמתו כי רבה. טל וניר ניסו לחנך את 'חתולי' כאילו היה כלב נבון. יום אחר יום, בסבלנות רבה ובמסירות, למדו אותו, ולמדו אותו שוב. למרבה הפלא הפך 'חתולי' לחתול מחונך - לקריאה 'תן שלום!' היה מושיט את כפו הימנית, הוא למד כיצד לבקש לרדת לחצר, הוא למד לא לקפוץ מכורסה לכורסה.  
היה זה חתול קטן וחלשלוש.
רק צרה אחת הייתה. צרה צרורה. אבא זאב לא אהב חתולים, ובמיוחד לא את 'חתולי', כי הוא הזכיר לו בכל פעם את הכלב 'שד' שהלך לאיבוד. "חתול אינו כלב!" אמר אבא. "אני לא רוצה לראות את החתול הזה מסתובב בין רגלי, בבואי מהעבודה!"

 
למרבה הפלא הפך 'חתולי' לחתול מחונך
 בכל פעם שטל וניר שמעו את מכוניתו של אבא החוזר מהעבודה, נטלו את 'חתולי', סגרו אותו במרפסת, ציוו עליו לא ליילל, ורצו לקבל את פני אבא. זאב עשה עצמו כאינו יודע היכן החתול, אפילו שיללותיו נשמעו למרחוק. לבסוף אמר: "מוטב שתשחררוהו וחסל. אבל מחר...!" והרמז היה ברור.
טל וניר החליטו לחבב את 'חתולי' על אבא.
בליל חורף אחד שכבו הילדים לישון. החתלתול התכרבל כרגיל במיטתו החמה של ניר. ניר גירש את החתול שוב ושוב, עד שקפץ למיטתו של טל. אך גם הוא גירשו עוד פעם ועוד פעם.
לפתע התעורר אבא לקול יללותיו של 'חתולי'. הוא מצא אותו עצוב ורועד מקור בפינת חדר הילדים. הביט אבא בניר הישן, והביט בטל הישן, והביט בעיניו המתחננות של החתול. רחמיו גברו והוא נטל את החיה המסכנה למיטתו. טל וניר חייכו זה לזה בניצחון.
מאותו יום, כשהיה אבא חוזר מעבודתו, היה 'חתולי' הראשון לרוץ לקראתו, לקפוץ לתוך מכוניתו, ולהתכרבל בין זרועותיו של אבא זאב.


הביט אבא  בעיניו המתחננות של החתול.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

תודה ענקית ליואב בליך ממשמר העמק שצילם את התמונות של 'חתולי' במיוחד לדף המידע!!!, תודה לנורית מהרצליה, ולניר ממצפה רמון, ולזיבון מראש הנקרה שעזרו וטרחו וסייעו לגלות את כתב היד של הספר.


כמה עובדות שמצאנו במאגר המידע שלנו באתר

הידעת כי במאגר המידע שלנו באתר קיימים 59 ספרים שהמלה 'כלב' מופיעה בשמם, ו-74 [!!!] ספרים שבשמם מופיע... 'חתול'! רוצים לראות? לחצו כאן.שלוש נשים

     

 הצלמת

נולדה בעיירה סוראז' ברוסיה בשנת 1908. אביה הרופא היהודי שלום סנדר ריבקין היה ציר בקונגרס הציוני הראשון. ערכה מסעות נרחבים בעולם, בהם הרבתה לצלם ילדים. בקרה פעמים אחדות בישראל, אם לצורך עבודות צילום ואם להצגת תערוכות. הורישה לארכיון קרן היסוד אוסף בן 50,000 צילומים. נפטרה בתל אביב בשנת 1970.

הסופרת

נולדה בחוות נס בשבדיה בשנת 1907. אביה האיכר חכר את החווה הנושנה ועבד בה. היא נישאה למנהל מועדון מכוניות והשתקעה בשטוקהולם. למרות שנדרה נדר בצעירותה לא לכתוב ספרים, היא שלחה את הסיפור אותו כתבה לבתה, ולהפתעתה - הסיפור הבלתי חינוכי הכתוב בשפה משובשת פורסם, וזכה לתהילת עולם.

הסופרת והמתרגמת

נולדה בקנינסברג בפרוסיה המזרחית בשנת 1911. אביה היה מפקח בחברת ביטוח. למדה מדעי רוח באוניברסיטאות קובנה וברלין. קיבלה תואר דוקטור על מחקרה בבלשנות שמית. עלתה לארץ ישראל בשנת 1935, עבדה בהוראה בבית ספר תיכון, ואחר כך הצטרפה כעיתונאית לעיתון 'דבר' ו-'דבר לילדים'. 

באמצע שנות החמישים חברו שלוש נשים, ויצרו ביחד את אחת מסדרות הספרים הפופולריות ביותר בקרב ילדי ישראל, בכל הזמנים. הצלמת היהודיה אנה [חנה] ריבקין בריק יצרה סדרת סיפורים מצולמים על חייהם של ילדות וילדים בארצות שונות.ריבקין חברה לסופרת המהוללת אסטריד לינדגרן [גילגי], אשר כתבה את הסיפורים לרוב הספרים בסדרה, ובביקוריה בארץ רתמה את המשוררת לאה גולדברג, שתתרגם את ספרי הסדרה, ואף תכתוב בעצמה שניים מהספרים המתארים את חייהם של ילדים וילדות בארץ ישראל.
בין הספרים ניתן למצוא את 'נוריקו סאן הילדה מיפן','אלה קארי הילדה מלאפלנד''סיאה הילדה מאפריקה', 'לילבס ילדת הקרקס', 'דירק הילד מהולנד', 'נואי הילדה מתאילנד'.

לחיצה על שם הספר תחשוף את פרטיו במאגר המידע שלנו באתר


כמה עובדות שמצאנו במאגר המידע שלנו באתר

הידעת כי בשנת 1956 יצרו אנה ריבקין בריק ולאה גולדברג ספר  המתרחש בקיבוץ בארץ ישראל. מדובר בספר 'מלכת שבא הקטנה'- סיפורה של יעל שעלתה ממרוקו, וניסיונות השתלבותה בחיי ילדי הקיבוץ.

לחיצה על שם הספר ועל חזית עטיפתו יחשפו את פרטיו במאגר המידע

 

הידעת כי חנה ריבקין בריק ולאה גולדברג חברו בשנת 1960 לכתוב ספר נוסף מתוך הסדרה של סיפורים מצולמים על חייהם של ילדים וילדות בארצות שונות - 'הרפתקה במדבר'.  מעשה בשלושה ילדים אייל, ענת ושאול בני קיבוץ רביבים בנגב, העוזרים לחפור בשטח עתיקות בתקווה למצוא כתר, ומוצאים חמור.

"בלב המדבר שוכב קיבוץ רביבים.
הקיבוץ הוא די חדש בארצנו העתיקה.
אבל ילדי הקיבוץ הם לא חדשים ולא עתיקים.
ילדים הם ככל הילדים, בני חמש, ובעוד שנה
יהיו בני שש, ובני שש יהיו בעוד שנה בני שבע.
ואנו נספר סיפור על שלושה ילדים שהם בני
חמש וחמש וחצי, עכשיו הם בגן ובשנה הבאה
ילמדו בבית הספר."

   

לפרטים נוספים/ להזמנת הספר - לחץ על חזיתו

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

תודה לניר על העזרה         

מה קרה לבובה של דינה?

 דינה דז'טלובסקי נולדה בווארשה (פולין) בי"ח בכסלו תרס"ב, 1 בדצמבר 1901. לאחר שסיימה בית-ספר תיכון בעיר הולדתה, למדה ספרות פולנית באוניברסיטת ווארשה. היתה במשך שנים גננת ומנהלת גן-ילדים, הדריכה וניהלה קורסים לגננות והיתה חברת מערכת הירחון הפולני "חינוך בגן-הילדים". בעת מלחמת העולם השנייה עבדה במועדון-תלמידים, בו ארגנה והפעילה חוגים דרמטיים. ב-1953 נתמנתה מנהלת המחלקה להשתלמות גננות ליד משרד החינוך הפולני. במקביל לפעילותה זו עבדה בתיאטרון-בובות.  
ב-1957 עלתה ארצה. כאן יסדה תיאטרון-בובות נייד וכתבה את הרפרטואר של כל הצגותיו. את ההצגות כתבה מחדש כסיפורים שהופיעו בסדרת ספרים מצולמים, שגיבוריהם הן הבובות-השחקניות מעשה ידיה. בכל ספר מובאת עלילה דרמטית פשוטה, בעלת סוף טוב וצפוי, הכתובה בשפה בהירה ונעימה להאזנה - לדוגמא, סיפור על דני שהלך לאיבוד ועל השוטר ניסים שמצאו והחזירו לביתו. או הסיפור כיצד אמא תפרה לרותי בובה. אהבה רותי את בובתה, אך יום אחד שכחה אותה בעגלתו של הירקן סעדיה. מה רבתה שמחתה כאשר הוחזרה בובתה אליה. ספרה "מעשה במעיל רקדן" זיכה אותה בפרס זאב לספרות ילדים ונוער לשנת 1993. דינה דז'טלובסקי הלכה לעולמה בכ"ז בניסן תשס"ב, 9 באפריל 2002

     
לפרטים נוספים/ להזמנת הספר לחץ על חזיתו

"זוהי דינה. דינה שעושה בובות ומהן עושה ספרים... האם אתם מכירים את רותי, ואת סעדיה הירקן, ואת דני והשוטר נסים, ואת אורי ואת אבא שלו החייל? כולם בובות מעשה ידי דינה. הבובות של דינה, הן לא כמו האחרות שאתם מכירים, הן מציגות בתיאטרון! כן, כן, באמת! הרבה ילדים ראו אותן. אבל צריך להתחיל מהתחלה: כשדינה באה ארצה היא עוד לא ידעה עברית, אבל היא ידעה לעשות בובות לתיאטרון, ויחד אתן היא למדה עברית. זה לא היה קל, אבל לבסוף - עובדה - הן למדו. היום עובדת דינה כך: מחברת הצגה ואחר כך עושה את הבובות, וגם את כל החפצים הנחוצים לבובות בהצגה, ואז היא מציגה בפני ילדי הגנים, ולבסוף הופכת את ההצגה לספר. לא ספרתי לכם דבר חשוב: והוא עד כמה קשה לעשות את כל הפריטים לבובות כדי שיהיו מתאימים וייראו יפה. ודינה היא דייקנית מאוד. היא לא תיקח כיסא גדול מדי או בד לא מתאים. על כל פרט היא עובדת בשקדנות ובתשומת לב. מספר פריטים היה קשה לדינה לעשות, למשל - את הבמה של התיאטרון שלה, או מנורות לתאורה, או מנוע להליקופטר [בספר 'המטריה של רותי'] - בדברים אלה עזר לה ד"ר ריצ'רד נקר דז'טלובסקי. הוא היה רופא, אבל ידע לעשות דברים רבים בידיו, והיו לו תמיד המצאות יפות בשביל תיאטרון הבובות של אמו. לפני שנים אחדות נפטר ד"ר נקר ממחלה קשה, ודינה איבדה לא רק בן, אלא גם חבר טוב ועוזר נאמן בעבודתה... חשבתי שמן הראוי שתכירו אותה ותדעו מי היא, ואיך היא עושה את הבובות שלה, ועד כמה היא אוהבת את הילדים, ומקשיבה להם. רציתי שתדעו שמאחורי כל ספר שאתם מקבלים יש אדם אחד שעובד קשה ובאהבה, ולכן סיפרתי לכם כל זאת."

דברים שכתבה העורכת מירה מאיר בסופו של הספר 'המפוחית של אורי'.


כמה עובדות שמצאנו במאגר המידע שלנו באתר

הידעת כי דינה דז'טלובסקי נפטרה כשהיא בת 100.

הידעת כי לכבוד יום הולדתה ה-100 יצא לאור הספר 'יום הולדת לדינה', ובו באות כל בובותיה הידועות של דינה מספריה לילדים, לחוג את שמחתה.

 פינת המציאות

הפעם אנו מקדישים את פינת המציאות למכתבים שאנשים שכחו בתוך הספרים.
ראו מה צנח מבין הדפים בחנות שלנו בזכרון יעקב, ובאתר האנגלי החדש:


ראובן אבינועם
103 שדרות רוטשילד
תל אביב
13 באוגוסט 1958

חיים יקירי
אנו אמנם לא התראינו מאז שובך - אבל את עצם שובך אני חש - והשי שהבאת לי ושהעברת בידי יוסף ערב לי מאוד. היה נא ברוך על הקטרת.
ומתי באמת נתראה? הן לא ייתכן כדבר הזה, האמנם אינך מזדמן תל אביבה, אתה ואסתרק'ה?
חנה'לה שמה לשניכם את ברכתה שלום.
שלך, ראובן

בסוף המכתב צירף ראובן אבינועם שיר קטן אותו חיבר לידידו. ראו את השיר מימין.

בעת פטום הקטרת
איכה לא אזכור את

ר' חיים
בתודה עד בלי די

מבוקר עד ערב
בלי קץ ובלי הרף

על כן אשלחה
ברכה זו לך

זכה להנות
ידידים עוד ועוד

והקטר ניחוחים
לרעים הזוכים...

14 באוגוסט 77
יצחק עקביהו היקר
כשלושה חודשים עברו מאז הופיעו שבעת הכרכים, ורק עתה נמצאה דרך ל'שחרר' כמה סטים נוספים, שאוכל לשלוח לידידים במתנה. ומי ראוי למתנה זו יותר ממך, האיש שעורר את הקוראים לשמוע קולות ולראות גוונים ובני-גוונים בצרור השירים שלי?!
קבל איפוא את מנחתי, השלוחה אליך בלב שמח, כאות של ידידות נאמנה. ויה"ר שתיהנה גם מן הקריאה בכל מה שידוע לך יפה בשבעת הכרכים, וגם במעט החדש שתמצא בהם. שלך בחיבה יתירה ונודעת
שמשון מלצר

ולמה לא תסור אלינו באחד מביקוריך בתל אביב?!

 

אליהו יעקבי
ט'ו בסיון, תשכ"ט
גני הדר, ד.נ. נחל אילון

שלום וכל טוב עליך מר אברהם אילת.
נהניתי מאד בחברתך בבקורי בירושלים.
בשמי ובשם רעיתי קבל נא את תודתנו הלבבית על נדיבות לבך הרבה להנעים את בקורנו הבלתי נשכח בעיר 'יפה נוף משוש תבל'.
בזה אני מתכבד לשלוח לך כשי ידידות את ילקוט שירי 'לא בחידות' בתקוותי שיענינך ויענגך בטיב תוכו וברו יחד.
נא לאשר את קבלת הספר.
בשם שנינו היו לנו ברוכים אתה ורעייתך, שהצלחתי להכירה ברגעי פרידתנו האחרונים.
במיטב הברכות ובידידות כנה
אליהו יעקבי

גלוית דואר
דוד שחר
חובבי ציון 17
ירושלים

לכב'
מר יצחק עקביהו
רחוב כורש 5
חיפה

יצחק עקביהו היקר!
חן חן
ואלף התודה!
שלך
דוד שחר

משה גרוסמן
עורך דין
18 פברואר 1940

לכבוד ה' דוד דוברינסקי
מול המסעדה הקואופרטיבית
ירושלים

הנדון: חובו למרשי בנק מרכזי למסחר בע"מ ירושלים.
הנני מתכבד בזה לאשר לכב. שבקבלת הסך א לא"י שכב' שילם היום במשרדי ע"ח החוב הנ"ל, מוותר מרשי בנק מרכזי למסחר בע"מ על כל עודף המגיע בתיק הנ"ל מאת כב. וערביו, ואין לו יותר תביעות ממנו בקשר עם החוב הנ"ל

למשה הורוביץ - שלום רב
אני שולח לך את הספר אשר הוצאתי בעמל רב ובהשקעה כספית גדולה. הייתי מבקש אותך ליעץ לי למי לפנות לסוכנות היהודית [לאיזו מחלקה ומי עומד בראשה] כדי לעניין אותם בספר זה. שלחתי טופס אחד לא. פינקוס, אבל 'כמובן' שלא קיבלתי שום תשובה...
לא היה זה אסון קדול, אילו הסוכנות רכשה מספר מתקבל על הדעת של עותקים בשביל תנועות נוער, שליחים, או להפצה באירגונים ארציים כלשהם. אודה לך אם תוכל לסייע לי בצורה זו או אחרת - בהפצת הספר. מחירו 10 ל"י.
כל טוב לך
אריה אבנון
ארכיון 'גורדוניה' - 'מכבי הצעיר', חולדה, ד. ה. נחל איילון

האנציקלופדיה העברית
1956


לידידי יוסף בס שלום רב
אנא שלח לי פתק ובו הפרטים דלקמן: [פרט לשמך הידוע לי] תאריך הלידה, שנת עלייתך לארץ, מקומות לימודיך והשתלמותך באמנות, האם פרט לציוריך וקריקטורותיך בשחור לבן, אתה מצייר גם בצבעים: דיוקנאות, נוף? שמות ספרי-רישומים שהוצאת ושנת הופעתם! החש נא את תשובתך ככל האפשר.


שלך כתמיד
ג. גרשוני

חיפה, כ"ג בתמוז תשכ"ד

לכבוד
האברך היקר והחמוד
אברהם שיח"י

שא ברכה נאמנה לבר-מצווה שלך, יהי רצון שתגדל לתפארת עמנו וארצנו ותהיה בן נאמן לקדשי ישראל.
תהי דרכך בחיים עטורה אושר ועושר כבוד וכט"ס ותזכה להתגשמות החזון.
וכתתו חרבותם לאתים וחניתותיהם למזמרות לא ישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה.
כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים.

מאחלים
משפחת גורלניק


כמה עובדות שמצאנו במאגר המידע שלנו באתר

 

הידעת כי ראובן אבינועם הוא המשורר והמתרגם ראובן גרוסמן, אשר שינה את שמו לאחר נפילת בנו במלחמת השחרור. במרץ 1948 נפל נעם, בנו בכורו של המשורר ראובן גרוסמן, מפקד פלוגת הט"ז, על יד עטרות שבהרי יהודה. [נעם היה סטודנט במחלקה למדעי הרוח באוניברסיטה בירושלים]. המאורע השאיר את רישומו על הבית, והוא ניכר ביצירתו של האב. כשנה אחרי נפול הבן שינתה המשפחה את שמה מ-'גרוסמן' ל-'אבינועם'. ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון הזמין את ראובן לכנס ולערוך את עזבונם הספרותי-אמנותי של גיבורי ישראל שנפלו במלחמת העצמאות, בספר שנקרא 'גוילי אש'.

 
להזמנת ספר לחץ על חזיתו או על שמו

הידעת כי אליהו יעקבי הוציא לאור בשנת 1965 ספר שירים בשם : "לא בחידות". האותיות הקישוטים מתחת לכל שיר צויירו בידי המחבר.

הידעת כי בין ספרים הרבים של דוד שחר העוסקים בתולדות העיר ירושלים בה נולד, ישנו גם ספר נוער אחד - 'הרפתקאותיו של ריקי מעוז' - סיפור עלילותיו של הילד ריקי בן ירושלים, בתקופת המצור על העיר. החיים בשכונות ירושלים החדשות ובחצרות מאה שערים, המצב בירושלים בעת המצור, העלייה לירושלים בשיירות, סיבלם של התושבים וגבורת הלוחמים.

הידעת כי יצחק עקביהו [מנגינת חצות] היה בין המשוררים והסופרים שנענו לקריאתו של אבא חושי לעבור ולגור החיפה בשנות ה-50'.

הידעת כי בשנת 1966 פרסם אריה אבנון את הספר: 'עיתונות גורדוניה במחתרת גיטו וארשה' בהוצאת ארכיון 'גורדוניה -מכבי': עיתונות המחתרת של תנועת 'גורדוניה' בפולין, אשר הופיעה בשנות הכיבוש בגיטו וארשה. לא קטעים נבחרים, אלא העיתונות כולה, על מדוריה ומאמריה השונים: מפעלו של הרצל, ח. נ. ביאליק במלאת שבע שנים למותו, החינוך בשכבת הצופים בתקופה הזאת, רוחות רעות מעל גרמניה, נפילתה של היהדות הליטאית, הפקידות הבריטית והבית הלאומי, בית הסוהר היהודי המרכזי ועוד.

 

הידעת כי עם קום המדינה מונה יוסף בס להיות קצין הסברה ראשי של משטרת ישראל, ובמסגרת תפקידו הוטל עליו להמציא מלה עברית ל- 'טקסי'. הוא חיבר את 'מונה' עם 'מכונית', ויצר את המלה 'מונית'. יצחק אבינרי כותב בספרו 'יד הלשון' : "חידוש זה [מונית], שהונהג בפקודת המשטרה..."

ניתן לראות/ לקנות חלק מהפריטים בחנות בזכרון יעקבמבצע 10 ש"ח לספר ממשיך!

עדיין לא הייתם?!!!

אנו מזמינים אתכם למכירה מיוחדת
בחנות בזכרון יעקב.

מחירו של כל ספר בחנות יהיה

 10 ש"ח בלבד!
המכירה במזומן בלבד!

ואנחנו מתכוונים כל אלפי הספרים שבחנות,
ועוד אלפי הספרים שנביא מהמחסנים שלנו בזמן המבצע
!
לא כולל ספרים חדשים או מוזמנים.

רח' הנדיב 23, זכרון יעקב 04-6399749
א-ה 09.00-18.00, יום ו' 09.00-14.00

ביום שבת 07/02/2009 החנות תיפתח באופן
חד פעמי לכבוד המבצע 11.00-16.00

המבצע נערך בחנות בלבד, ולא ניתן להזמין ספרים במבצע בטלפון או במייל.

אל תחמיצו!


כמה עובדות שמצאנו במאגר המידע שלנו באתר

הידעת כי כאשר מקלידים במנוע החיפוש באתר את המונח 'חנות הספרים של איתמר', תחת חיפוש ב-'מילות מפתח', מקבלים 11 תוצאות. שתיים מהן אינן קשורות להוצאת הספרים של 'חנות הספרים של איתמר'. רוצים לראות מהן? לחצו כאן!   יבוא אישי
שירות חדש למציאת ספרים בחו"ל
 

כן/לא

 האם אתם מחפשים ספר שאפשר להשיג רק בחו"ל?

כן/לא 

 האם רציתם להזמין ספר מחו"ל וגיליתם שלא ניתן לשלוח אותו לארץ?

כן/לא

האם אתם חוששים להשאיר פרטי אשראי באתר שאינכם מכירים?

כן/לא

האם אתם מעדיפים לקנות ולקבל שירות מחנות הנמצאת בישראל?

אם עניתם "כן" לאחת או יותר מהשאלות - השירות החדש שלנו יכול לעניין אתכם:

 יבוא אישי
שירות חדש למציאת ספרים בחו"ל

כתבו לנו את שם הספר שאתם מחפשים, ואנו נחזור אליכם עם הצעת מחיר.

להזמנת ספר - לחצו כאןמתנות שלא תמצאו בחנויות אחרות

מחפשים רעיון למתנה 'מדליקה'?

אנו מציעים לכם לשלוח ספר כשי שלא יישכח!

כל שאתם צריכים לעשות, הוא לבחור מתנה מתאימה, להתקשר אלינו, ואנו נשלח את הספר לכתובת שתתנו לנו, עם ברכה מתאימה.

     
 המתנה לילד  המתנה לנער  המתנה למבוגר המתנה המושלמת

התקשרו לטלפון 04-6399749!תודה!


צילום: SIG. PORCU מאתר www.betasom.it 


 
תעלומת מקום קבורתם
של שני צוללנים איטלקיים
ממלחמת העולם השנייה 
נגעה בלבם של מאות אנשים,
שנרתמו לעזור במציאתם של
קפטן קרסי [Captain Chersi]
והלוחם דל בן [P. O. Dal Ben],
אשר גופותיהם נפלטו לחופי ישראל,
לאחר הטבעת הצוללת 'שירה' [Scire]
בחופי חיפה במלחמת העולם השנייה
בתאריך 10/08/1942.
תודה לכל מי שחיפש וחקר ושאל
ושלח וצילם.

לפרטים נוספים לחץ כאן

הנה מכתב שקיבלנו בימים האחרונים:

לאיתמר

מאמציך הבלתי-נלאים (פרסום ממושך בדף המידע, ובקשותיך החוזרות ונשנות בפינתך ברדיו) הניבו פרי, וחקירת התעלומה קיבלה תפנית. לפי שעה, בגלל הצורך לאמת פרטים וכדי לא להיכשל בפרסום שגוי, אנו מסתפקים בהודעה הזאת, ונשמח אם תפרסם אותה באתרך:

לכל המחפשים והמתעניינים בתעלומת "שירה":
שני הקברים של לוחמי "שירה" לא נמצאו בישראל למרות כל המאמצים הבלתי-נלאים של רבים וטובים. כעת כבר ברורה הסיבה: הודות למאמציו של מיקי גוטשלק קיבלנו את המידע כי שני הלוחמים כבר אינם קבורים בישראל אלא באיטליה. ממסמך שהוצא ע"י אגף ההנצחה ברומא, שהגיע לידנו באחרונה, עולה  כי בשנת 1965 הועברו שרידי שתי הגופות לאיטליה ונקברו בה.
נותרו כמה שאלות ותהיות, אולם החיפושים והבירורים יתרכזו מעתה בעיקר באיטליה.
לכשיתבררו כל הפרטים לאשורם, יסופר הסיפור המלא.

בברכה  ובתודה,
מיקי אלבר, מיקי גוטשלק, אלי רביד, חנן רותםמה בדף המידע הבא?

   

מה הקשר בין שתי התמונות?

רוצים לנחש?הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן