דף מידע מספר 64   

10 יולי 2014

אנו שמחים להציג בפניכם את
'דף המידע של איתמר' מס. 64

ספרים וחלומות

קריאה נעימה!


אגדת לוכד החלומות

כמו כל אגדה טובה, גם מקורותיה של אגדת 'לוכד החלומות' לוטים בערפל. האגדה יודעת לספר כי המקור הוא אינדיאני.

 לפני שנים רבות בסוכה רעועה גרה סבתו של קיגוואה. יום אחד גילתה הקשישה עכביש הטווה את רשתו ליד מיטתה. הניחה לו הסבתא, ושמחה לעקוב אחריו מדי יום. והנה, בוקר אחד, בא נכדה הצעיר לבקרה. כאשר הבחין בחיה המפחידה, מיהר להרים את מקלו ולפגוע בה כהגנה על סבתו.
"לא! קיגוואה! הורד את נשקך!" קראה האינדיאנית הזקנה
 
"מדוע את מגנה על העכביש?" שאל הנכד הקטן.
האינדיאנית חייכה ושתקה.
"הקשיבי נא," אמר העכביש. "שמח אני על מעשיך, וכאות תודה אתן לך מתנה.
הביטי ולמדי כיצד אני טווה רשת אשר תלכוד את חלומותיך הרעים. רק החלומות הטובים יעברו דרך החור הקטן במרכז. ראויה את למתנה הזאת. אל תחששי להשתמש  בה כדי שרק חלומותיך הטובים יזכרו לעד!"


חלום יעקב, איור מהמאה ה-12'

הנה כמה עצות שיעזרו לכם ללכוד את חלומותיכם:
החזיקו כלי כתיבה ונייר ליד מיטתכם.
הניחו אותם כך שתוכלו להשתמש בהם על ידי הושטת היד בלבד.
אנו ממליצים על דף חלק לבן, ועט בצבע בולט.
אם אתם ישנים לבדכם, השתמשו במכשיר ההקלטה של הטלפון הנייד.
ציינו את התאריך ואת השעה.
אל תסתמכו על זיכרונכם בשום מקרה. לעתים כל החלום יעלם, לפעמים חלקים גדולים ממנו פשוט יימחקו מזיכרונכם.
אל תחליטו מה חשוב ומה לא. רשמו כל מה שהופיע החלום.
אם אינכם מצליחים לתאר דבר מה במלים, נסו לעשות זאת בציור.
רשמו איזה צבעים אתם זוכרים מהחלום.
סיימתם? קראו שוב את שכתבתם וראו אם יש מה להוסיף.
בבוקר לאחר ההשכמה, שכתבו את הדברים לשפה ברורה ויפה יותר.
אם ישנם אירועים בחיי היום יום הקשורים לחלום, ציינו זאת:
שמות של אנשים, מקומות, תוכניות בטלוויזיה ועוד.
אלו אולי חלק מהמפתחות להבנת חלומותיכם.חלומות של משוררים
[נקודת המוצא בבחירת קטעי החלומות הייתה - חלומות אישיים. לא חזיונות, ולא תקוות, ולא מאווים. חלום פשוט שנחלם על ידי משורר, נכתב על פיתקאות ליד המיטה והפך לכמה שורות בשיר.]

איזה תענוג להתעורר באמצע הלילה,
לרשום חלום ולהיפטר ממנו ולהתפנות
לסונטות של לואל על מות אן בולין.
מתחת לשטיח הכחול/ אייל מגד

חלמתי עליך והחלום היה כמו דאגה גדולה בתוך אולם תחנה בלונדון. פניך היו פתאום ולילם עמם ושנתם רחוקה. אנשים צעירים ויפים רשמו יעדי נסיעה, ורכבות יצאו וחוטים רטובים ליוו את שצריכים היו ללות לאורך הדרך. אני זוכר אותך מאושרת כשהיית כילדים, לפני דוכן ממתקים, שרק מצביעים: את זה. זה. את זה. אז קראתי רק הווה מתוך כף ידך ומתוך פניך, לא זמן אחר. ומה שהיה יהיה שוב ומה שלא היה עדיין, יהיה, יהיה. רק את שפניך משולים עכשיו לחלון בבית מתרחק, לא שוב.


לודויג פפויפר נולד בוירצבורג גרמניה 1924. הוא עלה ארצה בשנת 1936 וחי בפתח תקוה ובירושלים. שירת בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה. הוא החל לפרסם את שיריו בסוף שנות ה-40', אך נודע יותר בשמו העברי - יהודה עמיחי.

מאחורי כל זה מסתתר אושר גדול/ יהודה עמיחי

 
השירים במבחר זה, במקורם העברי, לקוחים מספרים שונים של עמיחי: שירים 1948-1962, עכשיו ברעש, ולא על מנת לזכור, מאחורי כל זה מסתתר אושר גדול ועוד. את חלק מהשירים תירגם לאנגלית... יהודה עמיחי.

חלמתי חלום: בחלומי, שבע נערות שמנות וטובות בשר עלו לאחו ואהבתי אותן באחו. ואחריהן עלו שבע נערות רזות ושזופות קדים ובלעו את השמנות בירכיים רעבות, אבל הבטן נשארה שטוחה. אהבתי גם אותן ובלעו גם אותי. אבל זו שפתרה לי את החלום, זו שאהבתי אותה באמת, הייתה גם שמנה וגם רזה, גם בולעת וגם נבלעת. וביום שאחריה ידעתי שלא אשוב עוד למקום הזה. ובאביב שאחריה החליפו את הפרחים בשדה ואת ספרי הטלפונים עם השמות. ובשנים שאחריה פרצה מלחמה וידעתי שלא אחלום עוד חלומות.

עוד שירי אהבה/ יהודה עמיחי.

 חלמתי חלום על קונסטנצה האדומה, אותי כיתתה בוא הבית ממנו תצא רק קונסטנצה. כשנמלטתי לעיר שאלתי חברים, איך קרה שיצאתי משם. מיכאל לא ענה, לא אהבת אותי די. מצאתיו בורדם זו רוחי שוטטה, וקר למיכאל עדיין. באמצע העיר קולנוע לא בהיר, שבע בערב יורדת מן הקיר, צהובה משוחת עיניים, לשוטט בסימטאות לשבור את התקוות, עברית היא איננה יודעת. הדורות הבאים יזכרו נווה צדק? בת תשעים הייתה כאשר מתה. הפיוט ירחף על בטון ופלדה. ימוטט גם אותם, עם הרוח מים מלוחה ועזה מצד יפו.

 
חבצלת נולדה בשנת 1950 בתל אביב. בנעוריה נדדה בין קיבוץ בית העמק ואילת, עד שחזרה שוב לתל אביב. ספרו של פנחס שדה 'החיים כמשל' הצית את דמיונה, ובדחף פנימי היא התקשרה לסופר, וחייה השתנו. פנחס שדה הוא זה שנתן את השם לספרה הראשון של חבצלת, ספר המכתבים אליו - 'התמסרות'.

שירת חבצלת/ חבצלת חבשוש

 
חדוה הרכבי - ילידת דגניה ב'.  גדלה בירושלים. בוגרת בית הספר לאמנות 'בצלאל'. זהו ספרה הראשון.
אבל בחלומי תמיד אותה ציפור צועקת ועיר אויבת ואבן אדומה. תמיד אותה עוברת אורח צהובה, נודדת, ובידיה חול ודגל וחומה. ורק אי שם, על אדמה שחורה פתאום אני פעמונים ברוח ונער מתגלגל אלי מן החומה ובידיו מערבולות ולוח. וכל אבותי זוכרים את פני קוראים לי קוראים לי לנוח.
כי הוא מלך/ חדוה הרכבי

חלמתי על הולדת קשה של הזעתר הנשכל ממלוני השירי ועל הולדת קשה יותר של שיבלים באדמה חתחתית עזובה כי חלמתי על הולדתה של אהבה... הוי חלומי השלושים ושנים במספר הנה השבילים שאינם ובתים שגבהו כמגדל בבל הוי חלומי הכבד הזה - נצר משרשיך לא יפרה! 

 
נעים עריידי - המשורר העברי הראשון בן העדה הדרוזית, הכותב שירה עברית מקורית. נולד וחי היום בכפר הגלילי מע'אר. מיקומו של הכפר - בין הכרמל ובין הכנרת - מסמל את מצבו של המשורר הנמצא בצומת בין שתי תרבויות, העברית והערבית.

חזרתי אל הכפר/ נעים עריידי

 
יעקב שגיא, משורר וסופר, נולד בפולי בשנת 1937. עלה ארצה בהיותו בן 9 והתחנך בקיבוץ יגור. שגיא עבד כבוקר בקיבוץ מלכיה וברמת הגולן בה חי ופעל 33 שנה.
כל לילה בחלומי מציבים מלאכים סולם מראשותי רוצים שאעלה, ואני בשלי - לא רוצה. כל לילה אני נלחם במלאכים בכל כוחותי וללא הכרעה, וכל בוקר אני מרגיע את אשתי והולך עייף לעבודה.
מעבר למאסף/ יעקב שגיא

ראיתי בחלומי את זו שנועדה לי והיא הייתה הסיכוי שאיבדתי ותוארה חלף כהרף יקיצה. כל בחורה שראיתי אותו יום ברחוב חשבתי הנה ההיא מהחלום כי בכל אחת היה משהו ממנה אבל אף אחת לא הייתה הדבר ההואאיל מגד, בנם של הסופרים אידה צורית ואהרן מגד, החל את דרכו הספרותית בפרסום שירה בשנת 1972. רק בשנת 1988 יצא קובץ סיפוריו הראשון.

חצרות/ אייל מגד


מאיה בז'רנו נולדה בשנת 1949 בקיבוץ אילון. בילדותה גרה ביפו. החלה לפרס שירה בשנת 1978. 
בדמיון שמעתי חלום. ובחלום - חרדון. בחלום נראה לי חרדון ובחרדון קיפודן. בקיפודן ראיתי סערה, ובסערה לב פרח בלב הפרח - ריח סכין ובסכין אהבה. פי חרדון נושא קיפודן לאן מועדות הפנים? ושוב בדימיון העליתי חלום ובחלום ריקמה. ריקמה רקמתי ובה חרגול. להקת חרגולים לאה בזהב, מחוללים בריקמה מעגל סביב. ובגין אחד המחוללים פרוקי הרגלים נקשרו רגלי הכבדות במיטה לריקוד עיוועים שמח.
רצף השירים/ מאיה בז'רנושאלת החלום
[החלום בפולקלור היהודי ובסיפורי העדות]

שבתאי אלפייה נולד בשנת 1924 בעיר זאכו בקורדיסטן העיראקית. אביו, החכם ר' מאיר בן שבתאי אלפייה, היה חכם גדול בתורה ובחוכמת הקבלה. את תולדותיו של המקובל וחלק מן הנסים שעשה פירט בנו - שבתאי אלפייה - בהקדמתו לספר אביו 'מש"א גיא חזיון' שראה אור בירושלים 1965. משא הם ראשי התיבות של שם המחבר מאיר שבתאי אלפייה. בפרק המקיף 'אבי מורי זכרונו לברכה' מביא המחבר פרטים על תולדותיו של המספר שבתאי אלפייה - דבר מאסרו ושחרורו בעיראק, בימי מרד הנפל של ראשיד עלי. שבתאי אלפייה יצא בשנת 1941 בשליחות בני העדה הירושלמית לעיראק, כדי לעודד את היהודים לעלות. הוא נאסר ע"י השלטונות אשר חשדו בו כי בא לרגל. הוא שוחרר מהכלא רק בעקבות התערבות ראש העדה היהודית בעיראק. בתום שליחותו חזר לישראל ועבד בסוכנות היהודית.

 
בהערות בסוף הספר כתבה עליזה שנהר: "לחלום חשיבות מרובה בחשיבה העממית בכלל ובספרות העממית בפרט. בעטיה של חווית החלום נוצרו, כנראה, האמונות בדבר מציאות ישויות 'רוחניות' ומציאות על חושית של הנפש העצמאית השוכנת בגוף. 
מרדכי יונה רשם מפיו של אלפייה 9 סיפורי עם, שאחד מהם עוסק בחלומות

חכם בצלאל היה מלומד גדול ובקיא בחכמת הקבלה המעשית ובשאלת החלום, ושמו הלך לפניו בזאכו שבקורדיסטן העיראקית.
פעם נטש איש מתושבי זאכו את אשתו ולא נודעו עקבותיו. קרובי האשה פנו לחכם בשם אלו, וביקשוהו להשפיע על חכם בצלאל לעזור להם על ידי שאלת חלום.
פנה חכם אלו  אל חכם בצלאל וביקש את עזרתו, אך זה סירב לעזור באומרו: 'אם אעשה כן, הריני גוזר על עצמי מיתה תוך כדי שינה.'
אמר לו חכם אלו: 'מקווה אני שלא יאונה לך כל רע, שהרי עוזר אתה לבת ישראל ומצילה מאלמנות חיה, ושליחי מצווה אינם ניזוקים.'
לבסוף נעתר חכם בצלאל לבקשת חכם אלו. כמה ימים ישב בתענית ולאחר מכן ירד, טיהר עצמו במקווה, ולבש תכריכים. בלילה הלכה נשמתו לחפש את האיש המבוקש.
למחרת היום הודיע חכם בצלאל לחכם אלו: 'האיש נמצא בעיר אורמיא וביקשתיו לשוב מייד לביתו באופן דחוף.'
כעבור זמן מה הופיע האיש בביתו שבזאכו. כאשר שאלוהו לפשר הדבר, אמר: 'בלילה פלוני בא אלי חכם בצלאל בחלום הלילה וציווה עלי לחזור לביתי מייד.'
בדקו ומצאו, כי באותו לילה עצמו, שאותו ציין האיש, לבש חכם בצלאל תכריכים ועשה את שאלת החכם שלו.
ומה מעציב הדבר, שבאותה שנה עצמה הלך חכם בצלאל לעולמו, ותקוותו של חכם אלו לא נתקיימה.

כיצד מצא אב כלה לבנו בחלום הלילה

כבר מילדותה אהבה רחל לשמוע ולספר סיפורים. רחל קלימי נולדה בשנת 1915 בקאשאן בפרס. אביה שלמה היה גלב במקצועו. בילדותה התעקשה רחל ללמוד בבית הספר. באותם ימים לא היה הדבר מקובל, אולם אביה נעתר להפצרותיה ודיבר עם מנהל בית הספר. בנות אחרות שראו כי היא הצטרפה לכיתה של בנים, דרשו גם, כך נוצרה הכיתה הראשונה של בנות בקאשאן.
פעם בשבוע היה בא לביתה רב, שנהג ללמוד את הבנות הליכות דרך ארץ, והיה מספר להן סיפורים לרוב. כשבגרה, אהבה רחל ללכת לבית הכנסת ולהקשיב שם לסיפורים. היא נהגה לשבת בחוץ ולצותת לשיחת הגברים שבפנים, ואחר כך הייתה מספרת מה ששמעה לבני ביתה ולחברותיה.

 

הרושמת שלומית ששון, תושבת אשקלון, תלמידת החוג ללשון עברית באוניברסיטה העברית בירושלים, רשמה במסגרת עבודתה הסימנריונית בלימודי התואר השני שלה, 12 סיפורי עם מפי המספרת רחל קלימי. אחד מהם הוא: 'כיצד מצא אב כלה לבנו'

באחת מערי פרס חי איש עשיר מאוד ולו בן יחיד. כאשר קרבו ימיו של האיש למות, קרא לבנו, נתן בידו טבעת ואמר לו: 'קח לך טבעת זו ואל תראנה לאיש. כאשר אמות, קבור אותי לבדך. אל יהיה איש עמך, ואת הטבעת הזאת שים בידי.'
עשה הבן כפי שהורהו אביו.
ובעיר אחרת הייתה נערה שהגיעה לפרקה ולא נמצא לה חתן לפי רוחה. לילה אחד הופיע בחלומה איש זקן ואמר לה: 'יש לי חתן בשבילך, בני הוא.'
בבוקר סיפרה הנערה את דבר החלום לאביה, אך הוא לא האמין בו. בלילה הבא שוב הופיע הזקן בחלומה של הנערה וחזר על דבריו. חזרה הנערה וסיפרה בבוקר את החלום לבני משפחתה, אך שוב לא האמין לה איש. בלילה השלישי בא הזקן, נתן בידה טבעת ואמר לה: 'עזבי את ביתך וסעי אל עירי. לא אומר לך לא את שמה ולא את מקומה. אך כאשר תגיעי אליה תדעי מייד כי זו העיר.'
סיפרה הנערה לאביה ולבני משפחתה את דבר החלום...נתן לה אביה כלי כסף ויהלומים לרוב, ושלח אותה בעקבות מזלה. נדדה הנערה בארץ ועברה בערים רבות, עד שיום אחד נכנסה בשערי עיר אחת, וידעה מייד כי זוהי העיר. שכרה הנערה חנות... ובחוץ תלתה שלט לאמור: 'חנות לממכר חפצי חן.'
מדי יום עברה בעיר, אך לא מצאה את אשר ביקשה. לבסוף פנתה לסוכן אחד: 'שמא מכיר אתה  אתה מישהו המעוניין לקנות את חפצי החן אשר בחנותי? יש בדעתי לעבור לעיר אחרת.'
אמר הסוכן: 'כן, מכיר אני עשיר אחד הקונה חפצי חן, אדבר עמו ואודיעך דבר.'
למחרת היום באה הנערה לפגישה לבושה בגדי גבר. דנו היא והלקוח שלה בעסקה לפניהם. אמרה הבחורה המחופשת: 'שמא תזמינני לביתך? שכן אינני מכיר איש במקום זה.'
מיהר הבחור להזמין את האיש בחשבו כי גבר בן גילו לפניו.
הגישה לפניהם אם הבחור מאכל ומשקה. אמרה הבחורה: 'אמנם עשיר גדול הנך, אבל בידי יש חפץ שלא תוכל לקנותו בכל הון שבעולם.'
הפציר בה הבחור שתראה לו חפץ זה מהו. הראתה לו את הטבעת. התעלף הבחור במקום מעוצם התדהמה: 'מניך לך טבעת זו?'
סיפרה לו את חלומותיה. תמה הבחור: 'אבל אתה הרי גבר הנך?'
'לא, כי אשה אני.' השיבה הנערה בהסירה את תחפושתה. שמח הבחור שמחה גדולה, הראה לאמו הנדהמת את טבעת אביו וסיפר לה את סיפור המעשה.
נשא הבחור את הנערה לאשה כדת וכדין ובני הזוג חיו באושר בנעימים.

     
סידרת פרסומים: סיפורי עם מתוך 'ארכיון הסיפור העממי בישראל' בעריכת ד"ר דב נוי.
מטרת הסידרה היא לפרסם סיפורים שנרשמו בישראל מפי העם, והם משומרים
בארכיון הסיפור העממי. הסידרה כוללת ילקוט שנתי של 12 'סיפורי חודש'
[חודש חודש וסיפורו],  ובו גם דוח על העבודה בארכיון בשנה החולפת, וכן אסופת
סיפורים של רושמים או  מספרים יחידים. הסידרה היא בעלת אופי מדעי, והטקסטים
הסיפוריים מלווים מבוא, הערות השוואתיות, נתונים על המספרים-המסרנים ועל
הרושמים מפיהם, מפתחות טיפוסים ומוטיווים סיפוריים. כן באים בסוף כל אסופה
מבוא ותמצית באנגלית, המאפשרים את השימוש הבין-לאומי בחומר העברי.

לפרטים נוספים על הספרים בסדרה או להזמנתם, לחץ על חזית הספרהחלום היקר של ד"ר ריכרד קרטהאוס

 

 

ספר הפותח אשנב חדש לפענוח הקשר שבין החלום וחיי הנפש בהקיץ: הסמלים בחלום, שכחת החלומות, מפתח החלומות.

להזמנת הספר לחץ על חזיתו

חלום: בגלל אי אלה מקרים שאירעו בעיר רומא, יש צורך שהילדים יימלטו, והדבר נעשה. הסצינה היא אז לפני שער, דלתות כפולות לפי הסיגנון העתיק... יושב אני על קצה באר, עגום מאוד, כמעט בוכה. אשה - אומנת, נזירה - מוציאה את שני הילדים ומוסרת אותם לאביהם, שזה לא אני, ברור היה שהגדול בשנים הוא בני בכורי, את פני השני אינני רואה. האשה המביאה את הילד מבקשת ממנו לנשקה נשיקת פרידה. היא מתבלטת בחוטמה האדום. הילד מסרב לנשקה, אולם, מושיט לה את ידו לפרידה.
בשנת 1898 פירסם זיגיסמונד שלמה פרויד, שנודע יותר בשם זיגמונד פרויד, את אחד הספרים החשובים בפסיכולוגיה המודרנית: 'פשר החלומות'. בספר מביא דוגמאות רבות של חלומות כדי להסביר את ניתוחיו. חלק גדול מהחלומות, כמו זה המופיע למעלה, הם חלומותיו הפרטיים של פרויד עצמו.
בהמשך מביא פרויד הסבר לחלום שבא כנראה לאחר ביקור במחזה אותו כתב אלברט שנאבל, שהוא לא אחר מאשר... בנימין זאב הרצל! 'חלום זה בנוי על פקעת מחשבות, שניעורו על ידי המחזה 'הגיטו החדש' שראיתי בתיאטרון. בעיית היהודים, הדאגה לעתיד הילדים שאין היכולת לתת להם מולדת, הדאגה לחינוכם, שיוכלו להתנועע בכל מקום בעולם - כל זה קל להכיר ברעיונות-החלום השייכים לכאן.'


בול לזכר הסופר היהודי ארנולד צוויג 1887-1968

ארנולד נולד בשנת 1887 בשלזיה. כבן למשפחה אמידה, הוא החל לנסות את מזלו כסופר. ספרו 'נובלות על קלאודיה' זכה להצלחה רבה בשנת 1912. מלחמת העולם הראשונה שינתה כנראה את חייו של הצעיר - בנו של רצען יהודי משלזיה - תחילה שירת  כטוראי בצפונה של צרפת, ולאחר מכן במחלקת העיתונות, בה נתגלתה לו המלחמה על כל אכזריותה. לאחר המלחמה הוא המשיך לכתוב ולפרסם - 'הריב על אודות הסרג'נט גרישא' [1927]. ב-10 במאי 1933,  מצא עצמו ארנולד צוויג ברשימה מכובדת של סופרים יהודיים, אשר ספריהם הושמדו. כחמישים אלף ספרים הועלו באש. סטודנטים השליכו ספרים מתוך ספריות האוניברסיטאות לתוך הלהבות. תומס מאן, ברכט, היינה, סטפן צוויג, אלברט איינשטיין ועוד. בין הצופים במחזה ניצב גם הסופר ארנולד צוויג, שנדחק בקהל וחזה בספריו נשרפים לנגד עיניו. בין השאר נשרף גם כתב יד של רומן אותו סיים לכתוב, 'החינוך לפני ורדן', וצוויג נאלץ לכתוב אותו מחדש.

המבורג, שנות ה-30 למאה. בהתנגשות בין פלוגות הסער הנאציות לבין אנשי שמאל, קומוניסטים וסוציאל-דמוקרטים, נאסרו ארבעה פעילים, נשפטו ונדונו למוות בעריפה, באשמה שהרגו נאצי. או-אז חלה התליין. הצמרת הנאצית המקומית שרויה בבהלה; הפיהרר אמור להגיע לביקור בו יחנוך יסודות לגשר חדש על נהר האלבה, אך מהנדסים קובעים שחפירת יסודות כאלה היא בלתי-אפשרית באדמה הרכה של גדת הנהר. כדי לרצות את זעמו הצפוי של היטלר, תוכנן שיצפה בטקס ההוצאה להורג. אבל, כאמור, התליין חלה. בעל אניות מקומי, החפץ לזכות ברכוש יהודי מופקע, נזכר בידיד לשעבר, הקצב אלברט טטיין, וממליץ עליו כממלא מקום התליין. על רקע גרמניה של ערב מלחמת העולם השניה, פורש ארנולד צוויג תמונה ריאליסטית של צמיחת המשטר הנאצי, חושף את הגורמים שהובילו את הבורגנות אל זרועות הנאציזם, ובוחן את משמעותו האמיתית של החופש – גם החופש לבחור במוות.

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו

חולה ורצוץ, כמעט חסר כול לאחר שכל רכושו הוחרם על ידי הרייך, התיישב ארנולד צוויג בחיפה. אומנם בגופו היה כאן, וניסה להשתלב בחיים הספרותיים בארץ ישראל, אך לבו נשאר כל אותו זמן בגרמניה, למרות שנאתו לנאצים. בשנת 1947 חזר צוויג לגרמניה המזרחית.

ד"ר ריכרד קרטהאוס קצין רפואה יהודי בצבא הבריטי  ישב בספטמבר 1945 במשרדו שבבית החולים הבריטי בלטרון וחש בושה: "כמה חבל שאינני נמנה עם לוחמי החופש המסוגלים ברגע של אמת להפנות את נשקם לעבר עצמם, או לבלוע את כמוסת הרעל שברשותם" חשב  הפסיכואנליטיקאי לעצמו.
ד"ר קרטהאוס נזכר בנסיבות בואו מברלין לארץ ישראל בשנת 1933. במשך שנים האזין ד"ר קרטהאוס לחלומות של מטופליו, חקר את חיי הנפש הלא מודעים שלהם, ניסה להעלות לתודעתם את עולם ילדותם, סייע להם לראות את ההבדל בין מציאות לחלום. דווקא המומחה בעל שם עולמי לנוירוזות-קרב, נשבה בחלום הציוני ושם פעמיו ל"ארץ המובטחת".  הוא קבע את מרפאתו בחיפה, "שם הייתי רשאי לרפא בגרמנית בתנאי שהשלט בחוץ ייכתב בעברית". כבר אז נדמה היה לו שסלידתם של בני היישוב ממנו ומאינטלקטואלים דוברי גרמנית עולה כמעט על סלידתם מהערבים, "תושביה האמיתיים של הארץ שאת נוכחותם כאן הסתירו מאיתנו הסתר היטב".

ד"ר ריכרד קרטהוס הוא הדמות המרכזית ברומן נשכח, 'חלום יקר', שארנולד צוויג החל בכתיבתו לאחר שהיגר מגרמניה לפלשתינה בשנות השלושים של המאה העשרים. 'חלום יקר' הוא רומן מפתח בעל מאפיינים אוטוביוגרפיים כמו חלק גדול מספריו של צוויג. הוא מתאר את התקופה הציונית הקצרה בחייו של הסופר יחד עם תריסר שנות הכרותו עם זיגמונד פרויד.

 

'עושי הנפשות' - עם פרויד לארץ ישראל,  מספר את סיפור עלייתה של הפסיכואנליזה לארץ ישראל. במחקר פורץ דרך זה מתוארות השנים המעצבות של החברה הפסיכואנליטית הארץ-ישראלית, ונחשפות לראשונה התכתבויותיו של פרויד עם תלמידיו וקוראיו בארץ. ערן רולניק משלב היסטוריה אינטלקטואלית בהיסטוריה חברתית ומשרטט את הביוגרפיה הקבוצתית של הפרוידיאנים הראשונים שהיגרו לפלשתינה. בספר: פרדסן מפתח תקווה נוזף בזיגמונד פרויד על שבגד בקודשי ישראל. חבר קיבוץ מדווח לפרויד על יכולותיהם הטלפתיות של תושבי הארץ הערבים. ח"נ ביאליק מוחה על החיטוט הפרוידיאני ביצירתו. אנליטיקאי מרקסיסט מבקש לשחרר את ילדי הקיבוץ מהתסביך האדיפלי. פסיכואנליטיקאית מתבקשת להתייצב בפני ועדה שתבדוק אם חרגה מהפסיכואנליזה הקלסית.

במשך 12 שנה, התנהלה התכתבות ערה בין צוויג לפרויד. בתחילת ההתכתבות כתב ארנולד צוויג ל-פרויד על תקוותו שתורת הפסיכואנליזה החדשה תשנה סדרי עולם.
"אין לנו אלא להצר על כך, שאינך חש כי תורה שוקקת, דינאמית ומהפכנית כשלך, בשעה שתרד לעולם היא עתידה להגביר את חילה עד להכנעתו של אחרון כיסי ההתנגדות הסומים, אשר עלול העולם להערים דרכה"
אפשר להבין מתוך ההתכתבות לא רק את הכבוד שחש צוויג לפרויד, אלא גם את האפשרות שהיה מטופל שלו, וכך הגיע להבין את תורתו ולהעריץ את המורה הגדול.

 


ארנולד צוויג היגר לפלסטינה בגלל השנאה והפחד, ואילו זיגמונד פרויד היגר ללונדון. חליפת מכתבים העוסקת בתכנים רבים, בפשיזם, ונושאים חברתיים פוליטיים אחרים, הלכה ונמשכה בין לונדון לחיפה.
. באחרית ימיו, כשהסרטן כבר פשה בגרונו, הציע פרויד לצוויג שהתעוור, להקריא לו את חיבורו האחרון "משה כאדם".
"אני מדמיין את עצמי קורא את הספר בקול באוזניך, למרות העיוות שחל בקולי"מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

מחברת החלומות

בין השנים 1991-1992 הייתי עסוק בכתיבת זכרונותיי. באותם ימים כתבתי את ספרי 'אטיודים למורגנה' ביוגרפיה של ששה ימים בחייו של ילד רמת-גני באמצע שנות ה=60'. כדי להיכנס לדמות של הילד המספר, הקפתי את עצמי בתמונות מילדותי ובמשך כמה שנים קראתי אך ורק ספרים מילדותי.
זה עזר!
לפתע שמתי לב כי חלומותי, באותם ימים, מתנהלים בדרך כלל בהווה [כלומר חיי והאנשים שהיכרתי בתחילת שנות ה-90'], אך הרקע להתרחשות החלום הוא במקרים רבים בעבר, כלומר בביתי ובשכונת מגורי בשנות ה-60'.

 החלום  המציאות

30/10/1991, 05.30 בבוקר

 

אני נמצא בחדר המדרגות של הבית הישן שלי ברחוב מודיעין. אני מסתכל במראה ליד המדרגות היורדות למקלט. אני מציץ גם לתוך המקלט. רואה רגל של אופניים, חישוק הקשור לשער. אני מציין בלב שצריך להכניס את זה לספר שאני כותב. על הרצפה אני מבחין בדפים של תווים. אוסף גם אותם בשביל הספר.

 בזכות החלום הצלחתי לראות בדימיוני את התמונה הנכונה של חדר המדרגות בבית בו גדלתי. בספר כתבתי בעקבות החלום: "חיכיתי חיכיתי עד הלילה, לבשתי בגדים על הפיג'מה ומיהרתי בין התריסולים, להסתתר בין ענפי הצפצפה. מצמרת העץ אפשר לראות את הכניסה לבניין, ואת י' תיבות הדואר הירוקות. עשרים ושבע מדרגות בטון לבן יורדות אל המרתף, בסופן נפער אולם שחור, ערמות של עצים רטובים נשענים בשיפוע על הקירות. אופנים ומיטות תומכים את עמודי הבטון."

 החלום  המציאות

21/11/1991 05.00 בבוקר [קטע]  

אני שם לב שאני לא מסוגל להגיד 'סבתא' או 'סבתי', אלא רק 'אם-אמי'.

 כשהייתי קטן חשבתי שלסבתא שלי קוראים 'נונה'. הייתי בטוח שזה שמה הפרטי. לכן קראתי לה 'סבתא נונה'. מרוב שאהבתי אותה וקראתי לה כך, האמנתי ששמה הפרטי הוא 'סבתא נונה', לכן במשך שנים קראתי לה 'סבתא סבתא נונה'. בספרי כתבתי בעקבות החלום: "הסבתא שלי מתה. מצאה לה זמן. הסבתא שלי 'סבתא נונה' השקופה, שלימדה אותי להגיד 'קומו סטאס', ו'בואנו', ו'קרה דורמיר', ו'קרה קומר'...' בזכות החלום נוצרה דמותו של עמיחי, אשר  מדבר רק את שפת הספרים: 'מי מדבר מתוך ספרים בלבד. מי מצטט להוריו, וגם למורים בכיתה, משפטים שלמים של וינטו, ועוז יעוז, וקפטן נמו. לרכבת הוא קורא 'סוס אש'. השמש  בשבילו היא 'כדור אש'. אומר 'חנות כל בה', ולא 'חנות כל בו'.

 החלום  המציאות

22/11/1991 07.30 בבוקר

ילדה מושיטה לי חוטים ארוכים וצבעוניים, צהוב ושחור וחום ואדום, ושואלת אם אני יודע לקשור אותם. אני, שעסוק אותו זמן במציאת נזילה בחלק העליון של מדיח הכלים, אומר שלא. מישהי לוחשת לי: "תקשור אותם, היא נורא רוצה לשחק איתך." מתברר שאלו היו חוטי ניילון להכנת מחזיקי מפתחות, ואני חשבתי שאלו חוטי חשמל.

החלום הזכיר לי את מחזיקי המפתחות שהייתי מכין בחוג למלאכה בנווה נופש, ואת כל שאר עבודות היד. הכנתי כל כך הרבה 'מחזיקים' עד שיום אחד חיברתי אותם זה לזה, ונוצר חוט ארוך שהגיע מהמרפסת של הבית שלי בקומה השלישית, עד למדרכה מתחת לבית. 'בראש עץ מסוג צפצפה חי הילד. ילד שחולצתו מגבת לבנה, ורדיו טרנזיסטור נייד עם רצועה תלוי על כתפו. ילד שמרטיב במיטה, שמרטיב במכונית. ילד שהולך לקייטנה עד ארבע. ילד שרוקע בנחושת זהב, וקולע סלסילות מנצרים, וסורג מחזיקי מפתחות מרובעים ועגולים מחוטי ניילון.'

 החלום  המציאות

10/12/1991 07.30 בבוקר


 

אני נוסע במכונית. לפתע אני רואה תאונה בשדה חרוש, מכונית הפוכה ולא רחוק ממנה אנשים מטפלים במישהו. כשאני מתקרב ונכנס לתוך השדה, אני רואה שהאנשים מטפלים בסוס פצוע. הם מחטטים בפצע פעור בחזהו. הסוס מתנשם בכבדות.

בזכות החלום נזכרתי בדמותו של מוכר הסברס שהיה עובר עם עגלה וסוס בשכונה. 'בחופש הגדול, כל בוקר, בא אלינו מוכר הסברס. עם עגלה ירוקה בא, ועם סוס עצמות חום...דודג' דארט שבאה מכיוון רמת חן, פנתה ממודיעין ימינה לתוך רחוב הפורצים ופגעה ברגליו השקופות של הסוס מוכר הסברס, שבא מולה. לאט לאט לאט נפל. נפל הסוס על צדו. מחשבותיה של החיה הפכו לכתם על הכביש השחור שלנו, כי רק סוסים חושבים. אני ידעתי מתוך אנציקלופדיה 'תרבות', שאת גווייתו ינצלו לבשר, ולמברשת זיפים, ולמכחול זיפים, ולנעל מעור, ולתיק פרווה.'

 החלום  המציאות

21/12/1991 02.10 בבוקר

 

 

אני שוכב על חוף הים. לידי עוד אנשים...בים מתחילה המולה. דמויות של חיילים רומיים, כמו שמצויירים באנציקלופדיה 'תרבות', מתקרבות אל החוף, אחד מהם מתקיף אותי עם כידון. אני חוטף ממנו את הנשק ומתחיל לדקור ולהרוג את החיילים. הם מתמוטטים בעיקר מאפיסת כוחות. הדקירות שלי מאוד חלשות. רק אני נלחם. כל השאר מסתכלים.

למרות שעברו כ-25 שנה, עדיין הצלחתי לראות בחלומי, באופן ברור וחד את דמויות החיילים הרומיים , כפי שבהיתי בהם שוב ושוב בדפי 'תרבות' - האנציקלופדיה האהובה עלי ביותר. נדמה לי שגם הקרב שם נערך בתוך הים! 'המלחמה התחילה! אמרנו למלכה מורגנה. המלחמה התחילה. את שתצווי עלינו נעשה. עד טיפת דמנו האחרונה נילחם בערבים, ובאפאצ'ים, ובחיות הטרף, ובפושעים הנמלטים אל הפרדס, ובבריטים, ובטורקים, ובחיוורי הפנים, ובנאצים שהתעללו בהוריו של עמיחי, ובגויים, ובפתח, ובפאדיון, ובנאצר, גמאל עבדול נאצר, ובזכי חלטורה אבן מפלוס, ובאבו ג'ילדה, ובפרופסור הר שולצה, ובנערים משכונת בורוכוב, שבאו עלינו לכלותנו.'


חיילים רומיים, כמו שמצויירים באנציקלופדיה 'תרבות', מתקרבים אל החוף

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

18 עותקים אחרונים

מהספר 'מיומנו של מאתר ספרים' נשארו 18[!] עותקים בלבד. הספר לא יודפס יותר במהדורות חדשות, כך שזהו הזמן להשיג לעצמכם עותק חתום וממוספר בכתב ידו של המחבר!

 
18 עותקים אחרונים!

מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

הרפתקאותיו של איתמר בשיטוטים אחר ספרים אבודים. הוא מספר כיצד מצא ספר למלכה נור מירדן, כיצד מצא לחזי משדה בוקר את הספר "הקרן הירוקה" של ז'ול וורן בעברית [למרות שהספר לא תורגם אף פעם לעברית!] ועוד ועוד.
ספר זכרונות, 2000. כריכה רכה, 100 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

הרצאות

ניתן להזמין את איתמר להרצאה בחוגי בית, בקיבוצים, ספריות ציבוריות ועוד.
א.
מיומנו של מאתר ספרים
בהרצאתו 'מיומנו של מאתר ספרים' מספר איתמר כיצד הכול החל. הוא מתאר את הימים הראשונים לפתיחת השירות לאיתור ספרים, את תגובות האנשים, את הבקשות הראשונות שהגיעו.

ב.
האם אתה יודע מי כתב את 'איה פלוטו'?
בהרצאתו זו חושף איתמר כמה תעלומות ספרותיות כמו: מי כתב את ספר הילדים 'איה פלוטו'? כיצד הגיעו דפים מתוך הספר 'נקמת אבות' לאורי אילן בצינוק הסורי? היכן, לעזאזל הידיים של טרומפלדור?

לפרטים על ההרצאות 04-6399749הבלוג האישי

היומן האישי של איתמר מתפרסם כל יום באתר
במדור 'מיומנו של מאתר ספרים'. תוכלו למצוא בו אירועים, ופגישות, ואנקדוטות, ומציאות של ספרים, וקוריוזים שהסתתרו בין הדפים, ואנשים בחייו של מוכר ספרים.

יום שלישי 31 מרץ 2009

לביא הזמין ממני ספר לפני שנתיים. הוא זכר רק את תוכנו: "ספר מדע בדיוני. עשו עליו סרט. בזמנו קראתי את הספר בעברית ואחר כך ראיתי את הסרט. מדובר על בחור צעיר הפונה לפסיכיאטר עקב בעיית חלומות, החלומות מתגשמים במציאות והפסיכיאטר מנסה לנצל אותו. סרט הקולנוע היה מצוין והספר אפילו עוד יותר." לקח לי, כאמור, שנתיים, אך הבוקר – בזכות ספריית המדע בדיוני הגדולה שרכשתי, מצאתי ללביא את הספר – מכונת החלומות/ אורסולה לה-גוין.


להזמנת הספר לחץ על חזיתופינת המציאות

באחד מדפי המידע הקודמים סיפרתי לכם על האוסף המפתיע של עליזה, אוסף החוברות המוצג בחנות בזיכרון יעקב, משך אליו עשרות סקרנים. אך האוסף עצמו לא מפסיק להפתיע, ושוב ושוב אני מוצא הפתעות המסתתרות בתוך החוברות.
ראו מה צנח מבין דפי החוברות של עליזה המוצגות לראווה בחנות שלנו בזכרון יעקב:

חוברת קטנה שהסתתרה בתוך חוברת אחרת - 'סימני החשבון וכללים לרישום פעולות החשבון'. הוראות של מחלקת החינוך של כנסת ישראל בארץ ישראל בשנת 1947סימן החיבור, מיקומו של סימן החיסור, כינויים בכפל, מקום המנה, הקיצורים בכינויי המידות ועוד. לא ברור כלל וכלל אם עליזה בכלל ידעה על החוברות המסתתרות בתוך חברותיהן. לדוגמא החוברת הנ"ל: דיעותיו הקדומות של הנוער מאת מרטין בובר' - שיחזור של נאום שנשא מרטין בובר בפני סטודנטים יהודיים בפראג 1937. תדריך לתלמידי בתי הספר התיכוניים ולנבחנים הניגשים לבחינות הבגרות.

נרות תמיד
לנופלים במלחמת הקוממיות ולאחריה

רישום ספרים משלהם ועליהם.

 

בסוף שנות ה-30' תחילת שנות ה-40 התפרסמו בארץ חוברות זעירות בשם 'אספקלריה' - ליקוטים מעתונות לועזית ועברית, בחסות האיגוד להשלטת העברית. ניתן היה למצוא בהן מאמרים על בית המלכות הבריטי, על משבר היחסים בין יפן לארצות הברית, על הילידים באפריקה ועוד. עליזה הסתירה בתוך אחת מוברותיה שלושה גיליונות שונים של 'אספקלריה', כנראה כדי להגן עליהן בגלל גודלן ועדינותן. מייד אחרי מלחמת השחרור פרסם שרות התרבות של צבא ההגנה לישראל את ספרית כיס לחייל העברי. מדובר ב-15 חוברות העוסקות בקרבות ובמבצעים כמו: יד מרדכי במערכה, הקרב על הדגניות, מבצע חירם ועוד. רוב הסיכויים שעליזה כלל לא ידעה על קיומה של החוברת: 'תנחום' מאת יהושע מנוח. מדובר על 10 דפים משנת 1968, שהם תדפיס מאמרו של מנוח כפי שהופיע בחוברת תלמים. בחזית החוברת מופיעה הקדשה ארוכה של המחבר לידידיו - אסתר וחיים.

פרוספקט המודיע על נטיעת יער לזכרו של יאן סמאטס בארץ ישראל. סמאטס, איש צבא וראש ממשלת דרום אפריקה היה ידוע באהדתו לרעיון הציוני.

בתוך הפרוספקט המופיע בצד ימין, אותו מצאתי בתוך אחת החוברות באוסף הגדול, חיכתה לי מציאה נוספת - כרטיס הביקור של ד"ר ישראל קלויזנר!

דין וחשבון שנתי ששה עשר של בנק ארץ ישראל לדיסקונט בע"מ, תל אביב 1950. בעמוד הראשון של הדו"ח מצויינים מספר הסניפים שיש לבנק ברחבי הארץ. לפי הרשימה הנ"ל יש 6 סניפים בתל אביב, 3 בירושלים, אחד בחיפה בהדר הכרמל, וסניף אחד ביפו.

 

ניתן לראות/ לקנות חלק מהפריטים בחנות בזכרון יעקב
להזמנת חוברת לחץ על חזיתה.
 

אנחנו מצטערים - אבל הספרים בתמונה נמכרו מזמן!!!

מבצע 10 ש"ח לספר ממשיך!

אנו מזמינים אתכם למכירה מיוחדת
בחנות בזכרון יעקב.

מחירו של כל ספר בחנות יהיה

 10 ש"ח בלבד!
המכירה במזומן בלבד!

ואנחנו מתכוונים כל אלפי הספרים שבחנות,
ועוד אלפי הספרים שנביא מהמחסנים שלנו בזמן המבצע
!
לא כולל ספרים חדשים או מוזמנים.


המבצע מתקיים יום יום בחנות בזכרון יעקב -
גם במהלך חול המועד
רח' הנדיב 23,  04-6399749
א-ה 09.00-17.00, יום ו' 09.00-13.00

ביום שבת 11/04/2009 החנות תיפתח באופן
חד פעמי לכבוד המבצע 11.00-16.00

אל תחמיצו!שימו לב!

       
 דליה ביקשה וקיבלה   מיכאל ביקש וקיבל   נעמי ביקשה וקיבלה  יעקב ביקש וקיבל 
       
  דורית ביקשה וקיבלה   עליזה ביקשה וקיבלה  מיטל ביקשה וקיבלה   אהרון ביקש וקיבל 
       
  כפיר ביקש וקיבל   כפיר ביקש וקיבל   אהרון ביקש וקיבל   עודד ביקש וקיבל 
     
 סיון ביקשה וקיבלה    נעמי ביקשה וקיבלה   מיכאל ביקש וקיבל    ענת ביקשה וקיבלה

 

 יבוא אישי
שירות חדש למציאת ספרים בחו"ל
ספרים בלי גבולות!

 

איש לא ציפה להתלהבות כזאת. איש מאתנו לא שיער כי הביקוש לשירות החדש שפתחנו יהיה כל כך גדול, עד שכל תשומת הלב שלנו בשבועות האחרונים מתרכזת רק בטיפול ב-'מבול' ההזמנות. בתחילת פברואר הכרזנו על פתיחת 'יבוא אישי' - שירות למציאת ספרים בחו"ל, ומייד קיבלנו עשרות רבות של בקשות לחיפוש ספרים באנגלית.

כן/לא

 האם גם אתם מחפשים ספר שאפשר להשיג רק בחו"ל?

כן/לא 

 האם רציתם להזמין ספר מחו"ל וגיליתם שלא ניתן לשלוח אותו לארץ?

כן/לא

האם גם אתם חוששים להשאיר פרטי אשראי באתר שאינכם מכירים?

כן/לא

האם גם אתם מעדיפים לקנות ולקבל שירות מחנות הנמצאת בישראל?

אם עניתם "כן" לאחת או יותר מהשאלות - השירות החדש שלנו יכול לעניין אתכם:

 יבוא אישי
שירות חדש למציאת ספרים בחו"ל
ספרים בלי גבולות!

כתבו לנו את שם הספר שאתם מחפשים, ואנו נחזור אליכם עם הצעת מחיר.
להזמנת ספר - לחצו כאן

אם הספר שאתם מחפשים עוסק בארץ ישראל, יהדות, מזרח תיכון וכו' - אנחנו ממליצים לכם לסרוק את מלאי הספרים שלנו בנושאים אלה באנגלית - לחצו כאן!הוצאת ספרים 'ספר זכרונות'

הוצאת הספרים 'ספר זכרונות' של 'חנות הספרים של איתמר' הוקמה בשנת 2000, כאשר פורסם לראשונה הספר 'מיומנו של מאתר ספרים'. הספר זכה להצלחה רבה, וכיום נמכרים העותקים האחרונים מהמהדורה השלישית של הספר. הוצאת הספרים שמה לה למטרה להדפיס מחדש ספרים שאזלו. בין הספרים שחידשנו ניתן למצוא את 'לימפופו'/ צ'וקובסקי, 'אוטוביוגרפיה בשיר וזמר' / נתיבה בן יהודה [כל העותקים נמכרו]. כמו כן, הדפסנו שתי מהדורות של משחק הקלפים 'רביעיות מהספרים' - משחק המושתת כולו על ספרי ילדים ישנים.


עותקים אחרונים! 

מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

הרפתקאות של איתמר בשיטוטים אחר ספרים אבודים. הוא מספר כיצד מצא ספר למלכה נור מירדן, כיצד מצא לחזי משדה בוקר את הספר "הקרן הירוקה" של ז'ול וורן בעברית [למרות שהספר לא תורגם אף פעם לעברית!].
ספר זכרונות, 2000. כריכה רכה, 100 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

 

יהושע הפרוע/ היינריך הופמן

סיפוריהם המצחיקים-מפחידים של יהושע הפרוע, אלעזר האכזר, עזרא המפונק, גדי נדנדי, הזדים השחורים ועוד.
ספר זכרונות, 2002. כריכה רכה, 35 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

 

עולמו הקטן של דון קאמילו/ גוארסקי

מעשים ומאורעות מגוחכים המתרחשים בכפר איטלקי קטן, בין הכומר דון קאמילו ליריבו ראש הכפר הקומוניסט פיפונה.
ספר זכרונות, 2003. כריכה קשה, 80 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

 

דון קאמילו וצאן מרעיתו/ גוארסקי

המשכו של הספר "עולמו הקטן של דון קאמילו". המשך מעשיהם ומריבותיהם של הכומר דון קאמילו וראש הכפר פיפונה.
ספר זכרונות, 2003. כריכה קשה, 80 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

 

אחד עשר האלופים/ אדוארד בס

מעשה באיש עני ושמו בנקוצץ ואחד עשר בניו. האיש, אשר דאג לפרנסת בניו, אימן אותם משחר נעוריהם במשחק הכדורגל, ואחד עשר הבנים היוו את קבוצת הכדורגל של בנקוצץ אשר השיגה, ברבות הימים, את אליפות העולם.
ספר זכרונות, 2006. כריכה קשה, 80 ש"ח.
להזמנת הספר לחץ כאן

 

גן גני/ לוין קיפניס, ימימה טשרנוביץ

סיפורים ושירים לגיל הגן: רמי רם רץ לגן/ לוין קיפניס, בנות שתים/ ח. נ. ביאליק, כושי ונושי / ימימה טשרנוביץ. מעשה באפרוח שהלך לבקש אם אחרת / לוין קיפניס ועוד.
ספר זכרונות, 2006. כריכה קשה, 80 ש"ח.
להזמנת הספר לחץ כאן

כל הספרים חדשים, ולא ניתן למצוא אותם בחנויות ספרים אחרות,
אלא רק ב'חנות הספרים של איתמר'.ספר-פדיה!
האנציקלופדיה לספרים ולסופרים

       
לחיצה על הספר תחשוף את פרטיו באנציקלופדית הספרים. להזמנה - לחץ על 'בקשה לאיתור הספר'

בתקופה האחרונה, אנו עוסקים ביצירת קשר בין דפי המידע לבין מאגר המידע באתר האינטרנט של 'חנות הספרים של איתמר'. לאחר 50 דפים דו-חודשיים הצטבר אצלנו חומר עצום העוסק בספרים, סופרים, הוצאות לאור, בתי דפוס ועוד.
את כל המידע האדיר הזה, אנו מכניסים למאגר הספרים באתר.
מספיק לציין כמה דוגמאות, כדי לראות את המהפך והשינוי הגדולים העוברים על המאגר.
הקלידו למשל 'בין המשורר למדינאי' במנוע החיפוש באתר, ותוכלו למצוא חומר אותו פרסמנו בדף מידע מס. 2. הקלידו 'עפר ותשוקה' ותמצאו חומר שהתפרסם בדף מידע מס. 3, וגם 'גן גני ספר ראשון', 'מדינת היהודים', 'עיר וספר' ועוד.

       

לחיצה על הספר תחשוף את פרטיו באנציקלופדית הספרים. להזמנה - לחץ על 'בקשה לאיתור הספר'

השירות הזה הוא, כמובן, ללא תשלום. כל שאתם צריכים הוא לרשום במנוע החיפוש את שם הספר שאתם מחפשים. ניתן לבצע חיפוש גם לפי שם הסופר, ההוצאה לאור, שנת ההוצאה, ומילות מפתח. מחפשים ספרים על 'דרוזים'? הקלידו את המלה במנוע החיפוש, וחכו לתוצאות.

       
 רוצים לדעת מה הקשר בין סיגריות 'מספרו' לאלבום 'במה עברית'? רוצים לדעת מי המנהיג שהיה מ'בני היורה' ואף כתב הקדמה לספר? רוצים לדעת מה עבר על הירקן מגבעתיים שנסע לבקר את אחיו בברית המועצות? רוצים לקרוא על ארושתו של נפוליאון שהפכה למלכת שבדיה?
לחיצה על חזית הספר תעביר אתכם לספר-פדיהמה בדף המידע הבא?


אני מברלין. שמי הילדה. הגעתי לאושוויץ-בירקנאו בשיירה אחרונה בשנת 1943. היינו מאתיים-שלוש מאות צעירות. לפני כן עבדנו ב'ארביטטס איינזאץ' [מחנה עבודה] אחרי ששהינו ב'אומשולונגסלאגר' [מחנה חינוך] נוינדורף, עבדנו שם בחקלאות ובבית חרושת לנשק. בהגיענו לאושוויץ הוכנסנו כמעט כולנו לבלוק אחד. בעבר השתייכנו ל'מכבי הצעיר', עד מהרה נוכחנו שמאושוויץ אין חוזרים...עוד בברלין קיבלתי ידיעות, כגון: 'אבא הלך לסבא', וכדומה. ומלבד זאת לא מצאנו באושוויץ אף לא איש אחד מן השיירות הראשונות! באחד הימים, כשסקרו הגרמנים את הבלוקים, שאלו: מי יודע לנגן? התייעצנו מה לעשות. קבוצה קטנה החליטה להירשם, ואני ביניהן, שכן בילדותי למדתי לנגן בכינור. וכך נתקבלנו, שלוש צעירות מקבוצתנו, לתזמורת שהייתה מורכבת משלושים נשים. המלחינה והמנצחת הראשונה הייתה צ'ייקובסקה, ואחריה אלמה רוזה. 

דף מידע מס. 65 יעסוק
בעדויות האישיות מהשואההערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן