דף מידע מספר 70   

10 יולי 2014

 

דף המידע של איתמר
מס. 70

 ברכה של 'דבר לילדים'
אוריאל אופק


ברכה חבס, שנתיים לפני מותה

ימים אחדים לאחר ראש השנה תרצ"ב [1931] צעדו שתי דמויות בחולות העמוקים של תל אביב הקטנה,  ופנו אל ביתו של הצייר נחום גוטמן. היו אלה יצחק יציב גבה הקומה וברכה חבס ארוכת הצמות. ['אני תמיד מצטער על קיצוץ הצמות הארוכות בימינו'  הוסיף גוטמן בספרו לי על אותו יום רחוק.] השניים סיפרו לצייר על תוכניתה של מערכת 'דבר' להוציא מוסף מיוחד לילדים, וביקשו ממנו לעטר את המוסף ברישומים. אותו יום נולד 'דבר לילדים', שברכה חבס היה אחת המיסדות והעורכות שלו.

 


בסוכות תרצ"ב הופיע הגליון הראשון של 'המוסף לילדים' [כפי שנקרא העיתון בראשיתו], ובו אנו מוצאים את רשימתה הראשונה של ברכה לקוראים הצעירים: רשימה מופלאה, המבטאת בבהירות יפה כל כך את יחסה שלה לילדים, את יחס הילדים אליה:
"...סיפרתי בפשטות, דברים כהווייתם. עם כל סיפור נתרחבו העיניים, הייתה דממת קשב עמוקה. סיפרתי עוד ועוד. מימי לא סיפרתי כל כך בטוחה, שהדברים חודרים עמוק וכובשים את הלבבות."

 
קורות הנער המעפיל מרדכי לב, אשר עולה לבדו לארץ ישראל, וכאן לאחר קליטתו, מתנדב לעזור לפליטים באירופה.
 ומאז, במשך שלושים וחמש שנים, ליוותה ברכה את עיתון הילדים. הייתה עורכת, כותבת מאמרים ראשיים, שולחת כתבות ומכתבים מארצות רחוקות, עוקבת אחר הגיליונות, משיאה עצה טובה. ומכתביה כתובים תמיד בכתב ידה היפה, הנקי והאופיני לה כל כך. ודבריה נאמרים תמיד בקול שקט. גם בשנים שבהם הייתה רחוקה, כביכול, מן העיתון, ליוותה אותו באהבה, בלב חם ובעין פקוחה.
לפני חודשים אחדים נפגשתי עם ברכה לשיחה אחרונה, שבה סיפרה לי על שנות עבודתה ב-'דבר לילדים'. בקול נרגש מעט, ובעיניים נוצצות וצעירות, העלתה זכרונות אלה: סיפרה כיצד הייתה הולכת אל סופרים ומשוררים ומבקשת מהם שיתנו מפרי עטם לקוראים הצעירים. סיפרה כיצד תיכננה עם יציב כל עיתון ועיתון:

 "שעות היינו יושבים ומשוחחים לקראת כל חוברת חדשה: מה נספר בה מכל המתרחש בעולמנו הגדול, איך נספר על העמל בזיעת אפיים, על חידושי החכמה והדעת? מה צריך כל איש להבין ומה חייב לדעת כל ילד יהודי?"
ברכה חבס היא שקבעה בטוב טעם את דמותה, צורתה ותוכנה של עתונות הילדים הישראלית. דומה שאין מצבה נאה יותר לזכרה מאשר העתון 'דבר לילדים', המוסיף להופיע במתכונת שקבעו שני מיסדיו, יצחק יציב וברכה חבס.


'ברכה של דבר לילדים'/ אוריאל אופק, מתוך הספר 'בית אבי -ברכה חבס'

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו

       

לחץאל הקורא

הגיליון הראשון התחיל להופיע ביום ה' ד' אדר תרצ"ו, 27.02.1936.
אומנם היו ניסיונות קודמים אך המוצר הסופי, כמו שאנחנו מכירים אותו היום, יצא לאור בתאריך הנקוב. שימו לב למשתתפים: ברכה חבס, נחום גוטמן, רודיאד קיפלינג, ישראל אהרוני, אנדה עמיר פינקרפלד, יצחק יציב ועוד.
"פעמים רבות נזדמן לנו לשמוע מפיך את השאלה - מתי יתחיל להופיע 'דבר לילדים' בכל שבוע?" פונה מערכת  העיתון לילד הקורא. "אחרי כל מוסף לילדים היית חוזר ושואל את השאלה הזאת זה ארבע שנים ויותר. והנה לפניך הגליון הראשון של 'דבר לילדים' אשר מעתה יצא מדי שבוע בשבוע. מראהו נשתנה במקצת. אך הוא לא קטן מאשר היה. לשעבר היית מקבל 8 עמודים פעם אחת בחודש, ועתה 16 עמוד מדי שבוע בשבוע. גזור הוא ומחובר, אתה לוקח אותו בידך ומייד אתה יכול לעלעל בו כמו בחוברת. נוח יהיה לך, דפיו לא יתפזרו. אך עליך להזדרז ולגמור את הקריאה בשבוע אחד, כי ביום ו' הבא ידיה [כך במקור...] לך גליון חדש."


להזמנת הספר לחץ על חזיתו

השערים של העיתון בעיצובו החדש עדיין היו בשחור לבן, בדרך כלל עם רישום של נחום גוטמן צייר המערכת, אך לפעמים עם צילום מתאים. הלוגו היה קר ומנוכר. לא הלוגו הידוע של 'דבר לילדים' שילווה את ילדי ישראל במשך עשרות שנים.
חוברת מס.  8 באותה שנה, שונה מחברותיה. גיליון חג נועד הוא להיות, גליון האחד במאי. במשך כל השבוע התלבטו חברי המערכת על עיצוב שער הגיליון החגיגי. האם יהיה זה ציור של נחום, או צילום של תהלוכת פועלים? אך לבסוף מי שקבעו את עיצובו של השער, היו המאורעות. מסגרת שחורה עבה הקיפה 18 שמות. ומעל המסגרת כותרת גדולה:

'נזכור ביגון את אחינו'

"ילדי דבר.
גליון זה של עיתונכם, אשר נועד להיות גליון חג לכם, גליון האחד במאי - הפך לאבל כבד לנו ולכל בית ישראל. אשר קרה הן ידעתם כולכם! שמונה עשר נרצחים על לא עוול הובילה תל אביב לקבורות במשך שלושה ימים. יתומים, אלמנות, שכולים ואומללים, נאנקים באסונם בכל פינות העיר...מן העורף התנפלו, סכינים בגב, באבנים, באלות, רבים נגד אחד,... עשרות רבות, בדרך המובילה לתל אביב, על שמעיה קרמר האחד, הנהג הישר שהוביל בדרכו חלב מבאר טוביה אל העיר."

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו

   שמעיה, בנם של  יהודית ואריה קרמר, נולד בשנת תרע"ג (1913) בעיירה אלכסנדרובה שבגבול פולין-רוסיה למשפחה מרובת-ילדים. אמו נפטרה ממחלה בהיותו כבן שמונה ואביו, שהיה ראש הקהילה בעיירה נרצח בפוגרום ביהודים באוקראינה. עד גיל שש למד שמעיהו ב"חדר" ואחר כך המשיך לימודיו בבית-ספר עברי. בשנת 1922, לאחר הפרעות, היה בין היתומים יהודים שעלו לארץ-ישראל. עמו עלתה לארץ גם אחותו. בארץ התחנך במוסדות שונים ושש שנים שהה בכפר-ילדים למרגלות גבעת המורה שבעמק יזרעאל.
בכפר-ילדים הכיר את אישתו לעתיד לבוא, עבר עמה לבאר טוביה ושם בנה את ביתו ליד אחיו שעלו אף הם לארץ אחר הפרעות. בבאר טוביה התבלט במסירותו לעבודת הפלחה ובאומץ לבו נוכח סכנות, התחבב על בני המושב בשל טוב לבו ועליזותו. בנוסף, הצטרף שמעיה כחבר לארגון ה"הגנה". בכ"ז בניסן תרצ"ו (19.4.1936) הוביל תוצרת חקלאית במשאית מבאר-טוביה לתל-אביב. באבו-כביר נתקל במחסום אבנים שהוצב על ידי פורעים ערבים. שמעיה ניסה להגן על עצמו, אך מספרם של הפוגעים היה רב, והם היכו בו נמרצות. מכוניות שעברו ליד המחסום העבירו אותו במהירות לתל אביב לקבלת עזרה רפואית, אך הוא נפטר מפצעיו.  שמעיה הובא למנוחת-עולמים בקבר אחים בבית העלמין בתל-אביב. הניח אישה ובת.

"ספר האישים, הלכסיקון הארצישראלי הראשון, בא לשרת את הישוב הארצישראלי לכל חלקיו ואת הקהל הציוני בגולה, בהציגו לפניהם את העיקריים והידועים שבאנשי הרוח והמעשה בארץ ישראל, ולהשנות את קוראיו פרק בידיעת הארץ מצדה הצבורי-האישי." בספר שלושה מדורים מרכזיים: אישים חיים, מתים, קדושים. במדור 'קדושים' מצאנו את הקטע הבא:

ספר האישים
 

להזמנת הספר לחץ על חזיתו

       

לחץגלגוליו של שער

המהפך התרחש ביום ה' 17 בינואר 1946.
דומה שאיש לא היה מוכן לו. בקיוסקים ובחנויות מכשירי הכתיבה לא ידעו כיצד להגיב לשינוי הדרמטי.
"כפי שאתה רואה, קורא יקר," פנה יצחק יציב בחגיגיות לאלפי קוראיו בנימה אישית, "באו  שינויים בחוברת 'דבר לילדים' שלפניך. העמוד הראשון מרהיב את עיניך בצבעיו הרעננים!".
מי היה מאמין! אחרי עשר שנים, נכנס קצת צבע לדפיו של עיתון הילדים הפופולרי. ולא סתם צבע, ולא סתם גליון, אלא גיליון חגיגי לכבוד ט"ו בשבט. אנדה ונחום גוייסו לשינוי. אנדה פינקרפלד חרזה שיר לחג האילנות, נחום גוטמן צייר שני ילדים הולכים לקראת הנטיעות, והמדפיס צבע את הדף בירוק מרענן מרהיב את העין.

 
שער חוברת 17 לפני המהפך 10.1.1946
 
שער חוברת 18 המהפך 17.1.1946

 

עשר שנים הופיע עיתון הילדים בצורתו הישנה והמשעממת. היום כל ילד יודע. עטיפתו של מוצר היא מרכיב משמעותי בהצלחתו. חברות גדולות, משרדי פרסום, מעצבים גרפיים, כולם משקיעים זמן רב וממון כדי לגרום לקונה הצעיר להניח את ידו דווקא על המוצר שלהם.
אבל כאשר 'דבר לילדים' הופיע לראשונה,  העולם, ובעיקר ארץ ישראל [פלשתינה] היו שונים לחלוטין מהיום. ראו את הלוגו הראשון שנבחר לעיתון הילדים. ראו את האותיות המרובעות ואת הקווים הישרים. ראו את הרצינות הפורצת מהדף, כמו לומר- מדובר בעיתון ילדים רציני ומחנך.

במשך שנה שלמה עיטר הלוגו את עיתוני הילדים, וכעבור שנה החליטו עורכי העיתון לרכך קצת את עמוד השער, וכתב יד עליז הכריז את שם העיתון. אך לא אנשים כמו מנהלי עיתון ההסתדרות הכללית של העובדים העברים בארץ ישראל יניחו לרצינות ולכובד הראש לחמוק כך תחת ידיהם, והם השאירו את הלוגו באותיות שחורות, ומתחו מתחת לשם קו ישר ועבה, כמו לומר - אומנם עיתון לילדים, אך עדיין - ונא לא לשכוח זאת - עדיין צאצאו של 'עיתון דבר'.

שנתיים עברו עד שהסכימו במערכת עיתון הילדים לוותר על הקו העבה שנמתח מתחת לשמו של העיתון כמסגרת כובלת. ראו כיצד משתחררות האותיות, וכמו פורצות בעליזות אל תוך הדף עצמו, בדרך כלל אל עבר ציור תמים ופשוט של נחום גוטמן.

שלבים בהתפתחותו של עיתון ילדים:

1937
 
1947 
1957
 
1967
 

לחץהעיתון של המדינה

   

כרך י"ח של 'דבר לילדים' הוא כרך מיוחד עם ניחוח היסטורי.
הכרך מכיל חוברות שיצאו לאור בשנים 1947-1948, ויש בו שתי חוברות מיוחדות: חוברת מס. 11 שיצאה לאור כמה ימים לאחר שאשרה האספה הכללית של האומות המאוחדות את הקמתה של מדינת ישראל, וחוברת מס. 35 אשר מוקדשת להכרזת העצמאות של עם ישראל במדינתו.
עוד ניתן למצוא בכרך: הרפתקאות גב גב ועלילותיו/ י. מוסינזון, השומר בכרמים/ ס. יזהר, כאשר היית קטן/ נחום גוטמן, מספרים גנרל ומכנסים ארוכים/ נחום גוטמן, מעשה בתינוק אחד מירושלים/ ש"י עגנון. שירים של אנדה עמיר, מרים ילן שטקליס, לאה גולדברג, זאב, ביאליק, לוין קיפניס, רפאל ספורטה, משלי קרילוב. אורי מורי/ לאה גולדברג ואריה נבון ועוד.


מהלכת לה סבתא

מהלכת לה סבתא ברחוב
ואתה כל משא שנותיה תסחוב.

ענן בוקר וחסד רקיע כחול,
ילדים שמחים משחקים שם בחול

אך הזמן כל הכוח של סבתא כילה,
רק לאט היא הולכה עוד אל בית התפילה.

ואולם מאושרת היא, אין כמותה,
כי בארץ היא פה וזוכה לראותה.

ארבעה נכדים לה, כולם הם בקרב,
וכמה עירות כבר לקחו מערב.

הוי שומר ישראל - הוא יגן ויעזור!
וכך בוקר ובוקר, הלוך וחזור.

מהלכת לה סבתא ברחוב לאיטה...
והומה לה לבי והולך הוא אתה

בלכתה כך בדרך לבית אדוני,
ותצמיד יש לה חן של שבת בעיני.
 

שיר: משה בן מנחם [שלנגר], ציור: נחום גוטמן

החוברת הראשונה של כרך י"ט יצאה לאור ביום א', ערב ראש השנה תש"ט 03.10.1948. זהו הכרך הראשון של דבר לילדים היוצא לאור כולו במדינת ישראל.
שימו לב, מודיעה מערכת העיתון לקוראיה הצעירים: "מעתה רק כסף ישראלי: בסוף ספטמבר נסתיימה החלפת שטרי הכסף הארצישראלים בלירות ישראליות. מעתה אין ערך לשטר כסף ארצישראלי בתחומי מדינת ישראל..."
מחיר כל חוברת, דרך אגב, היה 50 מיל. החוברות היו יוצאות לאור כל יום א' בשבוע. העורך עדיין היה יצחק יציב, ובין המשתתפים ניתן היה למצוא את ברכה חבס, אליעזר שמאלי, לאה גולדברג, נחום גוטמן, מרגלית עקביא. מדורים קבועים היו בעיתון: משבוע לשבוע [ענייני אקטואליה], הידעת? סיפור בהמשכים, פנת הספורט, קוראינו כותבים, בבת צחוק.
המלחמה - מלחמת השחרור - נמצאת כל הזמן ברקע הדברים. המשוררים והסופרים מעדיפים לעסוק בנושאים אחרים. דווקא הילדים השולחים את יצירותיהם לעיתון במסגרת המדור 'קוראינו כותבים', עוסקים יותר מכול במלחמה.

 

ילדי הר הכרמל בעבודות הסוואה

נודע לי שבאחד המקומות בכרמל מכינים 'רשתות הסוואה' לתותחים אנטי-אוויריים. הלכתי לשם כדי לעזור להכינן. היו שם כבר כמה ילדים שהיו מוכנים להתחיל בעבודה. לפני העבודה קיבלנו הסברה כיצד להכין את הרשתות. תחילה  לקחנו את הרשתות ששימשו שלד להסוואה וקשרנון לעצים ששימשו בתור מסגרת. אחר כך חילקנו את העבודה בינינו כדי שיקל עלינו להכינן. קבוצת ילדים  גללה את רצועות הבד הצבועות בצבעים שונים ששימשו ליצירת רשתות ההסוואה. בשעת העבודה היו הילדים גאים ורציניים מאוד. כי עבודה זאת ניתנה לנו...הילדים. הגברים בגיוס, הנשים - בין שהן עסוקות , או שהם בח"ן או במד"א [באו גם כמה נשים], ואנחנו היחידים שנשארנו חופשיים מכל עול... כי הרי חופש עכשיו.
היינו גאים כי אותן הרשתות שאנחנו עשינו ישמשו הסוואה לתותח שיפיל חתיתו על אווירוני האויב.
 כך עבר עלינו  כל זמן לפני הצהרים. יגעים וגאים חזרנו הביתה... אולם ידענו, שבעבודה זאת תרמנו חלקנו במאמץ המלחמתי המשותף.

'דבר לילדים', כרך י"ח, 1948
מאת: יגאל לוסין


שיירה לירושלים
ציור מאת יחיאל יששכר בן 12, בת ים

       

לחץקומיקס עברי

1938-1968
שלושים שנות קומיקס עברי ב-'דבר לילדים' - מרצועות 'אורי מורי' התמים, עד לשער האחרון של העיתון המוקדש כולו לקומיקס מד"ב.

 


אורי מורי/ לאה גולדברג, אריה נבון. דבר לילדים ו', 1938-9


קטינא הגדול. דבר לילדים י"ב, 1941-2


אפרוח בלבולמח. דבר לילדים י"ג, 1942-3


דן העצלן. דבר לילדים י"ד, 1943-4


סרדין וטוקיו בין סדום לעמורה/ חזיז, צייר: זאב. דבר לילדים כ"ה 1955-6


שי, ישי ואבישי/ משה בן שאול, צייר: דבי בן דור. דבר לילדים כ"ז, 1956-7


'מגן דוד' זינק לירח/ חרז: אורי, צייר: נחום [גוטמן]. דבר לילדים כ"ז, 1956-7


 השבויים במצולות הים/ אבי-עידית, צייר: מ. לזר. דבר לילדים כ"ח, 1957-8


כובשי החלל האמיצים [פלש גורדון]. דבר לילדים ל"ד, 1963-4.


הרפתקאותיו של יואב בן חלב. דבר לילדים ל"ד, 1963-4.


פרשי המדבר מסתערים/ ליימאן יאנג, תום מאסיי. דבר לילדים ל"ה, 1964-5


קורות דרור הגיבור. דבר לילדים ל"ה, 1964-5


צייר:  רקארל אנדרסון. 'דבר לילדים', כרך ל"ז 1966-7


דרך בורמה/ מ. אלון. דבר לילדים ל"ז 1966-7

       

לחץמאחורי הקלעים של דף המידע

הילד שאיש אינו זוכר

המאמר על חיים דומניץ משך את תשומת לבי מייד.  היה זה בכרך ז' של 'דבר לילדים' משנת 1937. המדור נקרא 'דברי ילדים' שהוא הגלגול הראשון של המדור 'קוראינו כותבים'. מה שמשך את עיניי הייתה הכותרת חיים דומניץ ז"ל.

אין זה דבר שבשיגרה שילדים עוסקים במוות ובהספד. "ביום ב' ח' באדר נרצח בידי פראי אדם חיים ז"ל" כך נפתח המאמר. הכותבת היא 'חברתו המתאבלת עדינה, כיתה ד' כפר גבתון ליד רחובות.' 'ילד צנום היה, שחור פנים. בביתו לא היה עושר וחיים ידע תמיד להתגבר על סבלו ונשא את עיניו בגאון בלבו, ולא סיפר לאף אחד. יום יום היה בא לבית הספר ובילקוטו לחם יבש ועגבניה או מלפפון מגינתם. בכל זאת ידע תמיד להיות שמח. ידע להתעמל, חלם להיות שומר. תמיד למד לתפוס כדור ולזרקו, להשתטח עליו. בזמן האחרון כשדברו בכפר על העלייה הקרובה לבאר טוביה ב' ואנשי גבתון וביניהם גם אביו משתתף בה - שמח מאוד. בקיץ היה בבאר טוביה, סיפר לנו על באר טוביה. תיאר לנו את הנוף, ומאוד רצה להיות חקלאי, לעבוד בגן ובפרדס. לפעמים נשאר בבית כדי לעזור לאביו להשקות את הפרדס, כי עבודה זו הייתה חביבה עליו. אך לא הספיק להגיע לנקודה החדשה, נפל על אדמת גבתון. זכרו יהיה שמור בקרבנו לעולם!"
מתחת למאמר של עדינה מופיע שיר 'הפרפר' אותו כתב חיים דומניץ.חיפוש אחר השם חיים דומניץ לא העלה דבר.
ההיסטוריה נוטה להתעלם מילדים בכיתה ד', אף אם נרצחו באכזריות בידי פראי אדם. על הכפר גבתון קראתי כי הוא שוכן בגבולה הצפוני של המועצה האזורית ברנר.  הכפר נוסד בשנת 1933 במסגרת "התיישבות האלף" (תוכנית שבה הוצע ליישב 1,000 משפחות עובדים באיזור מטעים, תוך השתתפות הפועלים המתיישבים במימון עצמי. בפועל יושבו פחות מ-500 משפחות עקב המשבר הכלכלי). מקור השם גבתון - עיר בנחלת שבט דן - הוא בספר יהושע: "ויהי גבול נחלתם צרעה ואשתאול...ואלתקה וגבתון..."  (יהושע י"ט, מ"ד).

משפחתו של חיים עלתה לארץ ישראל ב-1925  מהעיר סלוצק ברוסיה הלבנה, והשתקעה תחילה בתל-אביב ולאחר כמה חודשים עברה לגור בעכו הערבית. האב מצא את פרנסתו בכריית זיפזיף בחוף הים ובמכירתו לצורכי בנייה בעמק יזרעאל.  כעבור שנים, באוגוסט 1933, התיישבה המשפחה בכפר גבתון, ישוב חקלאי מבודד ליד רחובות. המשפחה הכתה שורשים בכפר ופיתחה בו רפת ולול שקיימוה בכבוד. במאורעות 1936-1939 שימש כפר גבתון עמדה קדמית להגנת המושבה רחובות מצדה הדרומי- מערבי ואנשי המושבה וחברי ה"הגנה" היו יוצאים לאחר יום העבודה לשמירה לאורך גדר הבטחון שהקיפה את הכפר. מינה - אמו של חיי - אף היא חברת "הגנה", מילאה את חובתה בשמירה וגם במתן עזרה ראשונה לנפגעים. בט' באדר תרצ"ט (28.2.1939) התקיפה כנופיה ערבית את הכפר. הלילה היה סגריר וחשוך ולמרות ההתנגדות המזויינת מצד המגינים הצליחו כמה מאנשי הכנופיות לחדור לבתים הקיצוניים, לא הרחק משדות הכפר הערבי זרנוגה. הם חדרו גם לבית משפחת דומיניץ שעמד בשורת הבתים האחרונה במערב הכפר, בו היו באותו זמן האם מינה ושני בניה - עמנואל וחיים. האב ברוך שהה  בבית-החולים לאחר שנפצע בתאונת דרכים וכך ניצל. כן ניצלה בתו השנייה שהיתה  בבית הבראה לאחר מחלה קשה. האח ירחמיאל עמד על משמרתו בבית הציבורי שבכפר.
אף אחד לא הרגיש שהכנופיה נכנסה לכפר. לילה לפני כן ירד גשם קל והאדמה הייתה לחה, והם היו יחפים – עם גרזנים, סכינים ומעט רובים. הם נכנסו לבית דומניץ דרך החלונות של הבית, ורצחו בדם קר את מינה האם, שהייתה לבושה במיטתה בבגדיה ואף בנעליה. בחדר הסמוך ישן עימנואליק''ה, בן 6, במיטתו וגם אותו הם רצחו.

 את האח חיים חטפו. ירחמיאל שמע את היריות ואת הזעקות ומיהר להציל את בני משפחתו. הוא נאבק ברוצחים, היכה בהם בחמת זעם אך נורה ונפצע קשה בבטנו. כאשר הגיעה העזרה מצאו אותו מתבוסס בדמו ואת האח חיים מוטל מת ליד גדר הכפר. ירחמיאל הובהל לבית החולים "הדסה" ושם נאבק על חייו ארבע יממות. ירחמיאל נפטר ביום י"ג באדר תרצ"ט (4.3.1939), והובא למנוחת עולמים בשורת הקברים של קדושי המאורעות, ליד אמו ואחיו בבית-העלמין ברחובות.

 
ירחמיאל דומניץ

הפרפר

 פרפר קטן יפה
עליז ונחמד מראה
התעופף עוף עוף

 וייגע וילא
וינח על עלה
ויאזור מעט כוח.

בין פרחים וקני סוף.
ויעף ביום ובליל
זה יצור אל
ויעף ויעל עם הרוח
ועל פרח שנית ישב לנוח
וחיש כנפיו נשא ברוח.
חיים דומניץ

 

[כמה עובדות טריוויה מתוך חוברות 'דבר לילדים']

מעשה בשני ידידים/
שולמית קלוגאי

 
 
 
 
 
 

מחווה לציוריו של נחום גוטמן

הידעת כי בפברואר 1939 הופיעה ידיעה בעיתון 'דבר לילדים' על כך שרועים ערבים צדו נמר. הנמר התנפל על העדר וטרף כבשה. הרועים הערבים החלו לרדוף אחריו ואז הרפה הנמר מטרפו. הרועים ארבו לו וכעבור יום ניצוד הנמר ליד הגדר של קיבוץ חניתה...

הידעת כי בדצמבר 1939 סופר במסגרת המדור 'הידעת?' בעיתון 'דבר לילדים' על משיחתו של הדאלאי לאמה לראש מאמיניו של בודהא. תחת חופה של משי צהוב הובא הנבחר אל המקדש, פה השקו אותו בתה הקדוש בכוס של אבן טובה מתוך כד זהב. החגיגה נערכה בנוכחות קהל מאמינים רב. הכהן הגדול רקד מחול נלהב וחרב זהב בידו והוא מנופף אותה מעל ראשו של המשיח.  שש שעות ארכה חגיגת ההכתרה. רק בגמר הטקס הורשו הוריו של הדאלאי לאמה להשכיב את ילדם בן הארבע לנוח...

הידעת כי בפברואר 1940 התפרסם במדור  'דברי ילדים' קטע בשם 'יחסי שכנים', מתוך מכתבה של נערה צעירה. הכותבת - תלמידת המוסד החינוכי במשמר העמק - מספרת על קשר מיוחד שנוצר בין תלמידי המוסד החינוכי לבין המשפחה הערבית שחיה בבית הקטן מול המוסד. כאשר חלה הבן הקטן במשפחה - בן שלוש - בקדחת, נשלחה החובשת מהקיבוץ לטפל בו. מותו גרם לצער רב במוסד, רבים באו ללוויתו. חלק מהילדים חמקו בחשאי כדי לקשט את קברו בפרחים. על המכתב חתומה תלמידת המוסד - ראומה שוורץ בת 15, שבעוד כמה עשרות שנים תהפוך לגברת הראשונה של מדינת ישראל - ראומה וייצמן.

הידעת כי ביוני 1941 נסעה שליחת העיתון לסקר את פעילותו של 'הבובטרון' - תיאטרון הבובות אשר בגבעת חיים. היא חיכתה שעות ליד תחנת האוטובוס המלאה באנשים, היא הלכה 40 רגע בחולות העמוקים, עד שהגיעה לקיבוץ וגילתה כי התיאטרון בדרכו להופעה בקיבוץ יגור. העיתונאית הצעירה הצטרפה למשאית המלאה בציוד והשחקנים, ותיארה בעיתון לילדי ישראל את ההצגה 'המלך בור' בקיבוץ. בסיום הכתבה היא חתמה בשמה... לאה גולדברג.

הידעת כי בחוברת מס. 1-2, אוקטובר 1943, התפרסם סיפור בשם 'תפוחי הגבאי' שנכתב במיוחד לילדי ישראל ע"י המשורר שאול טשרניחובסקי. החוברת הבאה,  מס. 3 אוקטובר 1943, הוקדשה רובה לטשרניחובסקי, לאחר שנפטר במפתיע כמה ימים קודם לכן. "לבו של גדול משוררינו עמד מדפוק. כרופא ידע כי לבו נתקף קשה ואמר שכנראה לא יכול להתגבר עוד, ובשלוות נפש הוסיף: 'גם צעירים ממני מתים עתה'. בשקט ובצלילות דעת יצאה נשימתו."


הידעת כי בינואר 1951 הכריזה מערכת 'דבר לילדים' על תחרות 'הצרכניה שלנו'. הקוראים התבקשו לספר על הצרכניה במקום ישובם בשיר, בסיפור, בתסכית, בציור, בחזיון וכיוצא בזה. בין המשיבים יוגרלו הפרסים: כדורגל, עט נובע, תמונת תבליט, מפת ארץ ישראל, ספר זכרונות, חליל, קלמר-פלסטיקה, מסגרת לתמונה, ספר הצרכנות השיתופית, כרטיסים לזירטרון ועוד.

הידעת כי בדצמבר 1956 התפרסם בעיתון הילדים מכתב מאת אחד הקוראים: "בין העיתונים הנפוצים בעיר מגורי נמנה גם העיתון היקר 'דבר לילדים'. קראתי את החוברות האחרונות והן עניינו אותי מאוד. אודה לכם אם תפרסמו בעתונכם את מכתבי זה ואת בקשתי זו: אני מעוניין להתכתב עם ילדי ישראל ולהחליף אתם בולים." על החתום - אפרים חדאד, ג'ארבה, תוניס...

הידעת כי בחורף 1964 התפרסמה בדבר לילדים פרסומת מטעם חברת 'אד ניר': "לאחר התייעצות עם רופאי אף, אוזן וגרון, ולאחר בדיקות תקן במעבדות משרד המסחר והתעשייה נקבע: א. אכילת שלגונים בחורף מחסנת את הילד בפני התקררות או נזלת... ב. שלגון 'אדניר' - סופר מיראז' עשוי על טהרת החמאה שתכונותיה המזינות ידועות לכל אם... ג. שלגוני 'אד ניר' מורכבים מסוכר, אבקת חלב, ושומנים רוויים, ולבד מהיותם טעימים מהווים הם חומר מזין לגוף הילד... ההנהלה"


 


  
יורם טהרלב

צייר: אבנר כץ 
 
יוסי שריד

רות קולודני 
להזמנת ספר לחץ על חזיתו

המשתתפים

אחד הדברים הבולטים לאורך כל שנות קיומו של 'דבר לילדים' הוא - איכותם של המשתתפים בהכנת העיתון - גם העורכים, הכותבים והמאיירים.

הנה רשימה של כמה מהמשתתפים בהכנת בעיתון במשך השנים:

רות קולודני
[מקרה בתחנה - על תימני עיוור אשר סירב לקבל נדבה ממי שחשב אותו בטעות לקבצן]

יורם טהרלב
[מסע לילה לאורף חוף הים]

אבנר כץ
[איור הומיריסטי של קיבוצניק]

אהוד זמורה
[על חייו של החרדון]

חנוך לוין
[שיר האיכר]

אהוד מנור
[חגיגת היובל לבנימינה]

יגאל גלאי
[הרהורים על החופש]

עטרה אופק
[שלושת התיישים]

משה קרוי
[אלו היו לי...]

יוסי שריד
[טיולי לבאר שבע]

וכולם עדיין - רות ויורם ואבנר ואהוד וחנוך ויגאל ועטרה ומשה ויוסי - ילדים צעירים בני 7-12, ואיש מהם לא יודע כמה שמו יהיה מוכר בעוד ארבעים-חמישים שנה...

 
 

    

 

 
סוף שבוע בזכרון יעקב
מחיר כל ספר בחנות - 10 ש"ח!


סיור מצולם בחנות
רוצים לראות אלו ספרים מחכים לכם בחנות?

לחצו כאן

   

 
שימו לב!
כל התמונות צולמו בימים האחרונים כך שרוב הספרים  עדיין ממתינים לכם
במכירה המיוחדת! לחיצה על אחת מהתמונות תעביר אתכם לסרט שצילמנו בימים האחרונים בחנות.

המכירה במזומן בלבד!

יום ו', 10/07/2009.  09.00+13.00
יום שבת, 11/07/2009.
 11.00-16.00

שימו לב! יום ה' 16/07/2009
החנות בזכרון יעקב סגורה!


המכירה המיוחדת מתקיימת גם בכל ימות השבוע
א-ה 09.00-16.00
יום ו' 09.00-13.00

החנות בזכרון יעקב -
רח' הנדיב 23,  04-6399749

אל תחמיצו!סיפורה של תמונה

בדף המידע הקודם סיפרנו לכם על ארכיון התמונות, אותו פתחנו באתר האנגלי שלנו.


הרעיון פשוט - להראות בעזרת צילומים כי אנחנו באמת 'עם הספר'. כל תמונה אשר מורכבת מאנשים ומספרים והקשרה יהודי או ישראלי, תמצא את מקומה בארכיון. מאז שהודענו על הקמתו קיבלנו עשרות צילומים מאנשים פרטים, מארכיונים ומספריות. אם גם לכם יש בבית תמונה בה אתם או מי מבני משפחתכם נמצא בחברת ספרים, אם יש לכם תמונות של ספריית ילדותכם, שלחו לנו אותה לכתובת המצורפת, עם כמה שיותר פרטים.


pics@promised-book.com

בעקבות דף המידע קיבלנו תמונות רבות ששלחו לנו הגולשים. חלק גדול מהן כבר ניתן לראות בארכיון. אנו מודים לכל השולחים. הנה סיפורה של תמונה, אותה שלח לנו שי פרקש מתעד ומשמר של ציורי קיר.

בשנת 2003 חקר שי פרקש את ציורי הקיר בבית נבולסי בכפר יונה. הוא  שוחח בטלפון עם עו"ד עומר נבולסי מירדן (אחרון משבעת ילדי משפחת נבולסי שעדיין חי), שסיפר על חשמלאי יהודי מחדרה, שטיפל בבית הבאר של משפחת נבולסי בין השנים 1935-1945, ונהג לספר סיפורים לילדי המשפחה.

     

בעקבות המידע הזה הגיע שי ליוסף יגר מחדרה, אשר סיפר את סיפור חייו של אביו ברנרד יגר מהנדס חשמל, שעלה לארץ מאוסטריה והקים בחדרה עסק לטיפול במשאבות באר בראשית שנות ה-30.

בארגז תצלומי המשפחה שהכיל מאות תצלומים ומסמכים, מצא שי תצלום קטן בו רואים את יוסף יגר בן הזקונים יליד 1944, עם מכנסי צמר ושלייקס אוחז בידו את ספר אגדות ח.נ. ביאליק.

האם מישהו מזהה את הבית בסגנון הבינלאומי, שכנראה צולם בתל-אביב? אם אתם מזהים, כתבו לנו לכאן!

 
 ארכיון תמונות יהודי-ספרותי
למעבר לארכיון לחץ על התמונה, לחזרה לדף המידע - סגור את החלון שנפתח.מיומנו של מאתר ספרים

 10 עותקים אחרונים

מהספר 'מיומנו של מאתר ספרים' נשארו 10[!] עותקים בלבד. הספר לא יודפס יותר במהדורות חדשות, כך שזהו הזמן להשיג לעצמכם עותק חתום וממוספר בכתב ידו של המחבר!

 
14 עותקים אחרונים!

מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

הרפתקאותיו של איתמר בשיטוטים אחר ספרים אבודים. הוא מספר כיצד מצא ספר למלכה נור מירדן, כיצד מצא לחזי משדה בוקר את הספר "הקרן הירוקה" של ז'ול וורן בעברית [למרות שהספר לא תורגם אף פעם לעברית!] ועוד ועוד.
ספר זכרונות, 2000. כריכה רכה, 100 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

הרצאות

ניתן להזמין את איתמר להרצאה בחוגי בית, בקיבוצים, ספריות ציבוריות ועוד.

מיומנו של מאתר ספרים
בהרצאתו 'מיומנו של מאתר ספרים' מספר איתמר כיצד הכול החל. הוא מתאר את הימים הראשונים לפתיחת השירות לאיתור ספרים, את תגובות האנשים, את הבקשות הראשונות שהגיעו.

 

לפרטים על ההרצאות 04-6399749

סיפורים חדשים על המתרחש בעולמו של מוכר ספרים
ניתן למצוא ביומן של איתמר באתר.
למעבר לאתר לחץ כאןהוצאת הספרים 'ספר זכרונות - חנות הספרים של איתמר' הוקמה כדי לשרת צורך בקרב קוראים רבים, לקרוא ספר אהוב מילדותם, בדיוק באותה מהדורה בה קראו אותו לפני עשרות שנים. בניגוד להוצאות הספרים הלוקחות ספר אהוב מהעבר, ומתרגמות אותו מחדש, משנות את שמו, ואת ציוריו, כדי להתאימם לדור החדש, הוצאת הספרים שלנו תוציא את הספר לאור בדיוק כפי שהיה אז. בדיוק כמו שאתם זוכרים אותו!

את הספרים הבאים, אותם הדפסנו מחדש,
לא ניתן למצוא בחנויות אחרות,
אלא רק בחנות הספרים של איתמר

04-6399749

 

יהושע הפרוע/ היינריך הופמן

סיפוריהם המצחיקים-מפחידים של יהושע הפרוע, אלעזר האכזר, עזרא המפונק, גדי נדנדי, הזדים השחורים ועוד.
ספר זכרונות, 2002. כריכה רכה, 35 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

 

עולמו הקטן של דון קאמילו/ גוארסקי

מעשים ומאורעות מגוחכים המתרחשים בכפר איטלקי קטן, בין הכומר דון קאמילו ליריבו ראש הכפר הקומוניסט פיפונה.
ספר זכרונות, 2003. כריכה קשה, 80 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

 

דון קאמילו וצאן מרעיתו/ גוארסקי

המשכו של הספר "עולמו הקטן של דון קאמילו". המשך מעשיהם ומריבותיהם של הכומר דון קאמילו וראש הכפר פיפונה.
ספר זכרונות, 2003. כריכה קשה, 80 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

 

אחד עשר האלופים/ אדוארד בס

מעשה באיש עני ושמו בנקוצץ ואחד עשר בניו. האיש, אשר דאג לפרנסת בניו, אימן אותם משחר נעוריהם במשחק הכדורגל, ואחד עשר הבנים היוו את קבוצת הכדורגל של בנקוצץ אשר השיגה, ברבות הימים, את אליפות העולם.
ספר זכרונות, 2006. כריכה קשה, 80 ש"ח.
להזמנת הספר לחץ כאן

 

גן גני/ לוין קיפניס, ימימה טשרנוביץ

סיפורים ושירים לגיל הגן: רמי רם רץ לגן/ לוין קיפניס, בנות שתים/ ח. נ. ביאליק, כושי ונושי / ימימה טשרנוביץ. מעשה באפרוח שהלך לבקש אם אחרת / לוין קיפניס ועוד.
ספר זכרונות, 2006. כריכה קשה, 80 ש"ח.
להזמנת הספר לחץ כאן


 

עותקים אחרונים! 

מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

הרפתקאות של איתמר בשיטוטים אחר ספרים אבודים. הוא מספר כיצד מצא ספר למלכה נור מירדן, כיצד מצא לחזי משדה בוקר את הספר "הקרן הירוקה" של ז'ול וורן בעברית [למרות שהספר לא תורגם אף פעם לעברית!].
ספר זכרונות, 2000. כריכה רכה, 100 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן 

 

 

רק באתר האינטרנט של איתמר, רק במדור 'מיומנו של מאתר ספרים', תוכלו לקרוא מה מתרחש כל יום בעולמו של מוכר ספרים - האנשים אותם הוא פוגש, הספרים שהוא מוצא, הפתקאות הנושרות מתוך הדפים.
רק באתר האינטרנט של איתמר, רק במדור 'מיומנו של מאתר ספרים', תוכלו לקרוא על בקשות מוזרות, פגישות מיוחדות, ועל ויכוחים ודיונים המתפתחים בחנות.
רק כאן תוכלו לקרוא על שיטת התשלום המיוחדת של י. שביקש לרכוש ספר מתוך מדור 'המומלצים', ולשלם בעזרת 4 [ארבעה!] כרטיסי אשראי שונים והמחאה אחת...
רק ב-'מיומנו של מאתר ספרים' תוכלו לקרוא על שירו של קורפ' עקיבא אלכסנדרוביץ 'המרבד המעופף': בקרבת אררט/ בארץ פרת/ עטוף מסתורין/ בארמון פלאים/ יושב לו כליף נאה ונדיב..." שהתפרסם בכרך של 'דבר לילדים' משנת 1943. בזמן מלחמת העולם השנייה אביה היה מגויס לצבא הבריטי, ושלח שירים לאחותו בתל אביב.

למעבר לאתר של איתמר לחץ כאן


לחץהיום לפני...

היום לפני שנתיים פרסמנו את דף מידע מס. 20 בנושא ספרים וצמחים.

אל תחמיצו את סיפורו של איתמר על 'אוצר החוברות' שמצא בביתו של ברוך צ'יזיק בהרצליה.

..."בבית בהרצליה, מצאתי אוצר.  אלפי דפיו המצהיבים של ברוך, ארוזים בנייר חום וקשורים בחבל, ממש כפי שקיבל אותם מבית הדפוס לפני ששים שנה, נערמו כהר בכניסה לחנותי והפצירו בי לעשות בהם שימוש. אך לא ידעתי מה. בגלל פגעי הזמן, לא יכולתי לאסוף את הדפים לכדי כרך שלם. עשרות עמודים היו חסרים לי. בוטניקאים, וחוקרי א"י מיהרו לפקוד אותי, לאחר ששמעו על 'המציאה' המיוחדת. אך גם הם - לבד מכמה חוברות של 'אוצר הצמחים' - לא מצאו שימוש בערימות הדפים. 'גבעת צ'יזיק' כיניתי את הערימה ברחבת הכניסה."

אם עדיין לא קראתם, לחצו כאן!

     
להזמנת ספר לחץ על חזיתוקצת סדר בבקשה...

משיחות אקראיות עם אנשים, שמנו לב כי קיים בלבול קל אצל חלק מכם בנוגע לפעילות שלנו באינטרנט. הנה הסבר קצר.

חנות הספרים באינטרנט
לחיצה על הכותרת תעביר אתכם לחנות

בחנות ספרים העברית  ניתן למצוא כמה מדורים. מדור הספרים המומלצים -ובו כמה מאות ספרים מובחרים בנושאים שונים הנמצאים כרגע על מדפי החנות, ואותם אתם יכולים להזמין דרך האתר. מדור מועדון קוראים - בו אתם יכולים לכתוב על כל נושא הקשור לספרים.  מדור יומנו של מאתר ספרים - בו תוכלו למצוא אירועים מצחיקים ומיוחדים מעולמו של מוכר ספרים. הקטלוג הכללי - הספר-פדיה, מאגר מידע עצום על ספרים ועל סופרים, ועוד. האתר הזה פתוח לכולם, ומתעדכן מדי יום. כדי להגיע אליו אתם יכולים להקליד 'איתמר' בגוגל, והתוצאה הראשונה היא כתובת האתר. אנו ממליצים להכניס את האתר לרשימת המועדפים שלכם, ולבקר בו לפחות... פעם ביום.

The Promised Book Land
לחיצה על הכותרת תעביר אתכם לחנות

חנות הספרים באנגלית נועדה לתת פיתרון לכל מי ברחבי העולם המחפש ספרים בשפות זרות על ישראל, ציונות, יהדות, מזרח תיכון ועוד. גם כאן תוכלו למצוא  כמה מאות ספרים מובחרים בנושאים שונים הנמצאים כרגע על מדפי החנות, ואותם אתם יכולים להזמין דרך האתר. בין המדורים השונים תוכלו לקרוא 'השבוע לפני..' מה קרה בארץ ישראל לפני שנים רבות, מדור הידעת?, תמונה הקשורה לספרים מתוך הספרים, ועוד.

דף המידע
לחיצה על הכותרת תעביר אתכם לדף המידע האחרון

'דף המידע של איתמר' נשלח כיום לאלפי מנויים, בקצב גדילה מדהים של עשרות מצטרפים חדשים כל שבוע. מדובר בעיתון אינטרנטי בנושא ספרים ישנים. דף המידע נשלח פעמים בחודש היישר לתא הדואר האלקטרוני של המנוי. כדי לקבלו יש להירשם בעמוד השער של האתר.
אנשים רבים, כך שמנו לב, מתייחסים לדף המידע כמו לאתר באינטרנט, אך אין זה כך. כדי לקרוא על הפעילות השוטפת שלנו, כדי להתעדכן במבצעים, שעות פתיחה, ספרים חדשים שהגיעו, יש להיכנס לאתר המתעדכן כל יום [לחץ כאן]

יבוא אישי
ספרים - בלי גבולות

כמו כל דבר טוב... גם השירות 'יבוא אישי' נולד במקרה, בלי תיכנון מראש. מדובר בשיתוף פעולה מוצלח במיוחד בין שני האתרים שלנו, העברי והאנגלי. לפתע התברר כי קיים ביקוש עצום למציאת ספרים בחו"ל. התהליך פשוט: אנו מקבלים הזמנה לספר. בעזרת קשרים שיצרנו ברחבי העולם, אנו מחפשים את העותק הזול ביותר במצב הטוב ביותר, נותנים הצעת מחיר ללקוח [כולל המשלוח מחו"ל וכולל המשלוח בארץ], ולאחר אישורו - דואגים להבאת הספר לארץ. הלקוח משלם רק כאשר הספר נמצא בידינו, ואנו יכולים לוודא את מצבו האמיתי.
רוצים להזמין ספר - לחצו כאןהערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן