דף מידע מספר 8   

10 יולי 2014

אנו שמחים להגיש לכם דף מידע נוסף של אתר הספרים של איתמר

דף המידע

דף המידע הראשון נשלח ב-15/09/2006 ועסק בספר גן גני, דף מידע מס. 2 עסק בחגי תשרי, את אלה שאחריו הקדשנו לספרים ולפוליטיקה, לציירים ולסופרים, לבלשים ומערבונים, לקוראי ספרים ולביאליק. דף מידע מס. 8 נשלח היום ל-12,400 גולשים. קצב ההרשמה מדהים, מדי יום מצטרפים לרשימת המנויים עשרות אנשים.

רישום לדף המידע!

נשמח לשמוע הערות ותגובות בפורום 'מועדון הקוראים'.

אם אינכם מצליחים לראות את הדף במלואו, לחצו על הקישור המופיע בראש הדף
או
כתבו לנו

נהנתם? אל תהססו לשלוח את דף המידע לאלו שאתם אוהבים!

דף מידע מס. 8

'ספרים פסולים ומוחרמים!'

הצנזורה על ספרים החלה כנראה ביום בו נולד הספר הראשון. כבר במאה ה-16 הנהיגה הכנסייה צנזורה על ספרים. בשנת 1553 נשרפו ברומא ספרי תלמוד. בשנת 1564 פרסמה הכנסייה הקתולית את רשימת הספרים האסורים - 'אינדכס ליברורום פרוהיביטורום' [אינדכס שבוטל רק בשנת... 1966!] סופרים הועמדו לדין על ספריהם, חלקם הוגלו מארצם, חלקם הועלו על המוקד. 'הרציחה היא צורתה הקיצונית של הצנזורה' אמר ג'ורג' ברנרד שו. הסיבות לצנזורה היו מגוונות - צנזורה בשם הדת, צנזורה בשם המוסר, צנזורה פוליטית, צנזורה למען ביטחון המדינה ועוד. ברשימות שיובאו בהמשך ניתן לראות שהצנזורה מחזיקה מעמד גם בימינו, ומאותן סיבות בדיוק!

בשנת 1964 עורר הספר 'המהפכה האשכנזית' סערה עצומה.  מחברו, קלמן כצנלסון, טען ש'העדה האשכנזית' עולה בתרבותה על 'העדות הספרדיות', וקרא 'לאשכנז' את הספרדים.  נפוצה אז שמועה כי שליחי השלטון רכשו את כל עותקי הספר שבחנויות כדי למנוע את הפצתו.

             משולחנו של הצנזור     

 

 בשנת 1928, תוך כדי הפלגה בים, ביקשו חברי 'הבימה' ממרגוט קלאוזנר לראות את המהדורה העברית של 'ספר הבימה' אותו ערכה. השחקנים  דפדפו בשמחה בספרים החדשים, אך לפתע השתנתה האווירה. השחקנים גילו כי קלאוזנר כללה בספר מאמר של גורקי, המספר על השחקן נחום צמח - שנוא נפשם - במחזה 'יהודי נצחי'. השחקנים הביאו את כל העותקים של הספר ממחסן האונייה, חיפשו מספרים וסכינים, וגזרו מכל הספרים את מאמרו של גורקי על 'הבימה'. 
[יומן הבימה/ מרגוט קלאוזנר , 1971.]מיומנו של מאתר ספרים / איתמר לוי

הקרב על הספר

בסיפור הבא - שלא כהרגלי - לא אחשוף את שמות הגיבורים. אמנם איש מאתנו לא עבר על חוקי המדינה, אולם כיוון שכל המעורבים בפרשה עדיין קשורים, בצורה זו או אחרת, לתחום הספרים, אני בטוח שאיש אינו מעוניין להסתכסך עם הצנזורה הצבאית.
הכל החל כאשר ע. מוותיקי לקוחותיי, התקשר אלי בוקר אחד, ובפיו בקשה מוזרה.
יכולתי לחוש מייד בדחיפות שבקולו.
"שמעת על הספר 'שייטת 11'".
"לא!" עניתי.
"כמובן שלא שמעת. זה ספר חדש לחלוטין. ספר שהגיע לחנויות לפני כמה ימים, אך היום יצאה הוראה של הצנזורה להוריד אותו מהמדפים!"
"כן?" שאלתי, לא מרגיש לאיזו מלכודת ע. מוביל אותי.
הוא סיפר לי כי לפני כמה ימים התפרסמו בעיתונים ידיעות על ספר חדש שעומד לצאת לחנויות - ספרו של מייק אלדר 'שייטת 11'. מייק אלדר שפיקד על שייטת 11, יצא למסע כנגד הצבא במטרה לזכות את חייליו בצל"ש על פעולתם הנועזת בזמן מלחמת לבנון. את מאבקו העיקש הוא הנציח בספר. והנה, היום - כך מספר לי ע. - התפרסמו בעיתונים ידיעות על כך שהספר נאסר להפצה על ידי הצנזורה הצבאית ונאסף מהחנויות. הוא התקשר מייד לכמה חנויות, אבל זה כבר היה מאוחר, והוא לא הצליח למצוא לעצמו עותק.
"אתה טוען שאתה מאתר ספרים? אני רוצה שתאתר לי עותק של הספר!!!"
את ע. - אספן 'כבד' של ספרים בנושא צבאי מסויים - אני מכיר שנים רבות. חלק גדול מספריו הוא מצא אצלי. ידעתי שאם הוא מתקשר אלי עם בקשה כזאת, הרי שמדובר במשימה מאתגרת במיוחד.
הבטחתי לו שאנסה לעזור.

 

 

התקשרתי לכמה חנויות ספרים, וכולם - למרות שהכירו אותי - מסרו כי אסור להם למכור לי את הספר.
משהו נראה לי חשוד ולא הגיוני.
ידעתי כי שיטות הפעולה הרגילות  שלי לא יעזרו. הפעם צריך משהו קיצוני! משהו יוצא דופן!
הפעם, כנראה, צריך פרוטקציה!
התקשרתי לחנות ספרים קטנה מחוץ לתל אביב, ושאלתי את בעליה בנוגע לספר המוחרם. הוא הסביר לי כי אכן הגיעו אליו כמה עותקים של הספר, אבל עוד לפני שהספיק אפילו להניחם על המדף, הגיעה ההוראה מהצנזורה לאסוף מייד את כל העותקים, והוא - כמובן אינו יכול לעזור לי.
פניתי לאחד מלקוחותי, עורך-דין צעיר ומבריק, וביקשתי את עצתו.
ס. עורך דין ידוע, אספן ספרים נלהב, ביקש את עזרתי כמה וכמה פעמים. גם בנושאים בהם הוא מתעניין - ספרי ריגול, מודיעין, מלחמות וכדומה, גם בנושאים בהם הוא עוסק בעבודתו.
באחד הספרים שמצאתי עבורו הוא השתמש כמוצג משפטי להוכחת טענותיו. הוא היה כל כך אסיר תודה עד שהבטיח לי: "אם תצטרך פעם את עזרתי המקצועית, אל תהסס לבקש..."
הפעם, כך נדמה לי, הגיע הזמן לגבות את החוב.
ס.  ביקש ממני לשאול את בעל חנות הספרים, האם נציגי הצנזורה יצרו איתו קשר בעצמם? האם ראה בעיניו את הצו האוסר?
טלפון נוסף לחנות הספרים פתר את החידה. נציגי ההוצאה לאור התקשרו לכל החנויות בארץ, וביקשו להוריד את הספר מהמדפים. איש מבעלי החנויות לא ראה הוראה מהצנזורה.
"אין שום מניעה למכור עותק מהספר!" בישר לי ס. "זאת לא עבירה על החוק!"
כעבור חמש דקות עשה ע. את דרכו על אופנועו לעבר הפרבר הקטן לא רחוק מתל אביב. דלת צדדית נפתחה לקראתו, וע. טיפס אל הקומה השניה, אל משרדו של בעל החנות, שם קיבל לידיו עותק אסור של הספר...

קטעי 'מיומנו של מאתר ספרים' בדפי המידע אינם מופיעים בספר 'מיומנו של מאתר ספרים' שיצא לאור בהוצאתנו. להזמנת הספר. לקריאת הספר ברשת.
רוצים לקרוא סיפורים נוספים? הכנסו למדור "מיומנו של מאתר ספרים" באתר            משולחנו של הצנזור     

בשנת 1971 אסרה המועצה לביקורת סרטים ומחזות את המחזה 'חברים מספרים על ישו' של עמוס קינן, "משום שתוכנו פוגע ומבזה ערכים המקודשים בעיני חלק מן הציבור הישראלי". רק כאשר שינה קינן את שם המחזה ל-'חברים מספרים על ספרטקוס', ואת מקום הצלב במרכז הבמה תפס גרדום, אישרה המועצה את המחזה ללא סייג!מתוך הקטלוג הכללי

תראו מה מביא לנו הקטלוג הכללי באתר כאשר מחפשים את המלה 'צנזורה' תחת הערך 'מלות מפתח'.  אם אתם מעוניינים שאיתמר יאתר עבורכם מי מהספרים, לחצו על כפתור הזמן, ואנו נודיעכם ברגע שהספר יימצא.

 

הפרשה/ אליהו חסין, דן הורוביץ
בספר מתארים המחברים את הפרשה הידועה בשם 'עסק הביש'. בהקדמה לספר מתנצלים המחברים על הערפל האופף את עבודתם, בגלל איסורי ביטחון וצנזורה. הם מזכירים את הנעלמים הרבים המופיעים בספר כמו במשוואה אלגברית: 'עסק הביש', 'קצין בכיר', 'האדם השלישי', 'המזכירה', 'הגבר' ועוד. בסוף ההקדמה מופיעה הערה שנכנסה לספר לאחר שכבר הודפס, בו מגלים המחברים לראשונה, בעקבות פרסום בעיתון 'הארץ', כי הדמות שהסתתרה כל השנים תחת הכינוי 'הממונה על הקצין הבכיר', הוא לא אחר מאשר הרמטכ"ל משה דיין.
עם הספר, 1961. כריכה קשה, 239 עמ'. 55 ש"ח.
 הזמן

הסיפורים שלא סופרו/ אבנר בר און
יומנו של הצנזור הראשי. המחבר כיהן כצנזור הצבאי הראשי 25 שנים רצופות. הספר שזור עשרות סיפורים המתפרסמים לראשונה.
ידיעות אחרונות, 1981. כריכה רכה, 284 עמ'. 55 ש"ח.
הזמן

העפרון הכחול/ ג'ורג' פ. תומסון
אדמירל ג'ורג' פ. תומסון סופח למנגנון הצנזורה הבריטית לעתונות מיד עם פרוץ מלחמת העולם השניה ואחרי כן אף עמד בראשו עד סוף המלחמה. הוטל עליו לודא כי אלפי הידיעות, המאמרים, התצלומים והספרים אשר פורסמו מדי יום ביומו בבריטניה לא יכילו אף שמץ ידיעה או רמז קל אשר היה עלול להביא תועלת לאויב, או שיש בו משום נזק לבטחון כוחות הברית. בספרו מתאר תומסון את עבודתו בשנים אלו.
מערכות, 1954. כריכה קשה, 256 עמ'. 55 ש"ח.
הזמן

פרנהייט 451/ ריי ברדבורי
סיפורו של גאי מונטאג, כבאי, אשר תפקידו לשרוף ספרים. במציאות העתידית המתוארת בספר, קריאת ספרים אסורה לפי החוק, וכך גם כתיבתם והחזקתם.
אודיסיאה, 2002. 204 עמ'. 45 ש"ח.
הזמן

ליצן החצר והשליט/ דוד אלכסנדר
סאטירה פוליטית בישראל [סיכום ביניים] 1948-1984: הסאטיריקן הישראלי, המלחמה בראי הסאטירה, צנזורה פוליטית - כן או לא.
ספרית פועלים, 1985. כריכה רכה, 226 עמ'. 55 ש"ח.
הזמן

תיק כחול לבן/ חגי טיומקין
רומן ריגול ישראלי על חפרפרת בדרגים הגבוהים ביותר של השב"כ. ארבע שנים נמשך מאבקו של המחבר בצנזורה ובקהילת המודיעין עד שהספר הותר לפרסום. לספר הבדיוני הוסיף המחבר פרק בו הוא מתאר את התלאות והנפתולים שנאלץ לעבור.
ספרית מעריב, 1992. כריכה קשה, 400 עמ'. 45 ש"ח.
הזמן

אמת בצל המלחמה/ יעקב חסדאי
"קובץ כתבים זה כולל מכתבים, מאמרים והרצאות שנכתבו במסגרת צבאית בין השנים 1978-1970." עד היום הותרו לפרסום רק דברים מעטים מאלה המובאים בספר. חלקם נאסר לפרסום אפילו בתוך שורות הצבא. מטעמים של סודיות, נאסר על המחבר על ידי הצנזורה, לפרסם מאמר בו הציג את השקפותיו על הפקת הלקחים לאחר מלחמת יום הכיפורים.
זמורה, ביתן, מודן 1978. כריכה קשה, 174 עמ'. 45 ש"ח
הזמן

פרשת פיגמליון/ זאב אבני
סיפורו של מרגל סובייטי בשירות החוץ הישראלי. כולל פרק נוסף על מאבקה של הצנזורה בספר.
עידנים, 1993. כריכה קשה, 188 עמ'. 55 ש"ח
הזמן

 

רוצים לראות את פרטיהם של ספרים נוספים בנושא? הכנסו לאתר וכתבו "צנזורה" במילות המפתח

             משולחנו של הצנזור     

בשנת 1931 הוחרם הספר "עליסה בארץ הפלאות" על-ידי מושל מחוז הונאן בסין. טענתו הייתה שבעלי-חיים לא אמורים להשתמש בשפת בני-אדם, ושהצגתם כשווי ערך לבני אדם היא הרסנית.


עמוד מתוך מהדורה סינית של עליסה בארץ הפלאות"ספרים בבולים

דורית גני

בשנת 1885, כחודש לאחר צאתו לאור, הוחרם הספר "הקלברי פין" של מארק טווין על-ידי הספרייה הציבורית בקונקורד, מסצ'וסטס ובעקבותיה על-ידי ספריות נוספות ברחבי ארצות הברית. הנימוק היה שהספר אינו מתאים לציבור אינטליגנטי ומכובד, שנעשה בו שימוש בשפה זולה ובלתי הולמת ושתכניו אינם מוסריים. הוא הוגדר כ"זבל גמור".
במכתב תגובה מודה טווין על המחווה הגדולה של הספרייה בקונקורד, אשר בעקבות החרם שהטילה על ספרו הכפילה את מכירותיו. המעשה הנדיב הזה יועיל לי גם בדרכים נוספות, כותב טווין. ראשית, כעת ודאי יימנעו ספריות נוספות מקניית הספר, וידוע, הוא מציין, שעותק אחד בספרייה מונע מכירה של 10 או אפילו 100 עותקים. ושנית - הסקרנות שעורר החרם תגרום לקונים לקרוא אותו ממש, ולא רק להתכוון לעשות זאת...


תאריך הופעה: 23/10/1993
איור: מייקל גרלנד

בשנת 1993 הוציא שירות הדואר האמריקאי בול של "הקלברי פין". הבול יצא בשיתוף עם ספריית הקונגרס, כחלק מקמפיין שכותרתו "ספרים משנים חיים".
זאת למרות שמשנות ה-50' ועד ימינו ממשיכים בארצות הברית הנסיונות להחרים את הספר. הפעם בשל תיאוריו של העבד ג'ים אשר נתפסים כגזענים וסטריאוטיפים ובשל השימוש התכוף במילה "nigger".

             משולחנו של הצנזור     

בשנת 1947 הודפס רומן של סופר צעיר, חבר קיבוץ משמר העמק. עוד לפני שהספר ראה אור, החליט הסופר לעזוב את קיבוצו. הוא הודיע על כך לחבריו, ועבר לגור בתל אביב, תוך שהוא מתגייס לשורות 'ההגנה'. האגדות מספרות כי מעשהו עורר את זעמו של יעקב חזן, שהורה לעצור את הדפסת הספר, ולגנוז את עותקיו במחסני ספרית פועלים. אותן אגדות יודעות לספר כי הסופר הצעיר חמק בחסות החשיכה אל המחסנים ו-'סחב' חמישה עותקים מספרו. עותק לעגנון, ולהזז, ולשלונסקי, ולאלתרמן, ועותק אחד להוריו. רק באביב 1948, בעקבות לחץ ציבורי, ובזכות כוונתו של תיאטרון הקאמרי להעלות את המחזה המבוסס על הספר, שוחרר הספר לחנויות. שם הספר - 'הוא הלך בשדות'. שם הסופר - משה שמיר.

 חידה 1

"...וְגַם אַתֶּם, סִפְרֵי יִשְׂרָאֵל, אֵלֶה מִכֶּם אֲשֶׁר גָנְזוּ

בְּתוֹךְ גִלְיוֹנוֹתֵיהֶם נִיצוֹץ אֶחָד קָדוֹשׁ מִן הָאֵשׁ הַגְּדוֹלָה,

אַל נָא תִירְאוּ אֵיפוֹא גַם הַפַּעַם מִפְּנֵי הָאֵשׁ.

הִיא לא תִשְׁלט בָּכֶם, גְוִילִים נִשְׂרָפִים וְאוֹתִיוֹת

פּוֹרְחוֹת כְּצִפֳּרֵי אֵשׁ, מִמַּעַל לְכָל גְבוּלוֹת עַמִים וַאֲרָצוֹת,

וְאֶל כָּל אַרְבַּע כַּנְפוֹת הָאָרֶץ, תְעוֹפֵפְנָה אוֹתִיוֹתֵיכֶם

וְהֶעֱבִירוּ אֶת אֵשׁ הַקדֶשׁ..."

מי כתב את השיר? בתגובה לאיזה מאורע? ומה הקשר לעדלידע בתל אביב?

 

הראשון שיענה תשובה מלאה במועדון הקוראים
יזכה בשובר קניה ע"ס 100 ש"ח ב
חנויות שלנו
יתקבלו תשובות שיגיעו למועדון הקוראים בלבד! נא לא לענות במייל!

בהצלחה!            משולחנו של הצנזור     

ביוני 1950 נרשם בדפי ההיסטוריה של הצנזורה, המקרה הראשון של עברה ביטחונית באמצעות ספר! סגן הרמטכ"ל, האלוף מרדכי מקלף, טען כי ספרו של חיים גורי 'עד עלות השחר' משמיץ את חיילי צה"ל ופוגע בכבודם. עם הופעתו נאסרה הפצתו בפקודת המשטרה בטענה שהספר לא הוגש מראש לאישורה של הצנזורה הצבאית, כנדרש. סגן הרמטכ"ל הורה לראש אמ"ן להחרים 2000 עותקים של הספר, שכבר הגיעו לחנויות. בית הדפוס בו הודפס הספר נסגר ל-7 ימים!

 אנו מבקשים את עזרת הציבור

בשנת 1949 יצאה לאור מהדורה חדשה של הספר 'חבל סדום' / יהודה אלמוג, וב. צ. אשל. הספר אשר עוסק בתיאור איזור ים המלח פורסם לראשונה בשנת 1944. במהדורה השניה חסרים עמודים 414-413, אשר נחתכו מהספר לאחר הדפסתו. במקומו מודבקת ההודעה: ' מסיבות בלתי תלויות בנו הוצאו העמודים מס. 414-413. ההוצאה'. האגדות מספרות כי הדף נחתך בגלל בעיות צנזורה, לאחר שתואר בו מסלול נחיתה של מטוסים אשר הביאו הספקה לירושלים הנצורה. אנו פונים בבקשת עזרה לכל מי שיודע פרטים על הנושא, או שבמקרה מצוי ברשותו הספר עם הדף המצונזר!

כתבו לנו

  

            משולחנו של הצנזור     

 

בתחילת מלחמת העולם הראשונה הוזמן אברהם משה לונץ - סופר ומו"ל - אל חדרי החקירה של המשטרה הטורקית, בחשד להסתה למרד. האיש בן ה-60, עיוור, הואשם כי בספרו 'כינור ציון' בו ליקט מבחר שירי עם עבריים, מופיע השיר 'שאו ציונה נס ודגל'. לעניות דעתם של החוקרים קראו שורות השיר למרד גלוי באימפריה, ולהקמת מדינה יהודית. פסק הדין: השלטונות סגרו את בית הדפוס של לונץ, והחרימו את הספר!

                                                                                                                                             

        

בשנת 1991 פירסם הסופר יורם טהר לב את הספר 'ספר וטהר לבנו' - מעין פירוש חילוני הומוריסטי על ספר מוסר יהודי ידוע מהמאה ה-17 בשם "שבט מוסר" של רבי אליהו הכהן, שהטקסט שלו הובא כלשונו לצד הפירוש של טהר לב.  הספר שהודפס במאה שערים עורר את זעמם של החרדים, ויורם טהר לב הוזמן למשפט בבית הדין החרדי. גזר הדין: הספר הוא חילול קודש ויש לשרוף את כל עותקיו!

 

                                                                                                                           

 אנו מבקשים את עזרת הציבור 2

בספרו "הסיפורים של סופרו" מתאר אבנר בר-און, מי ששימש כצנזור הראשי, אירוע הקשור לשיר שפסל:
"באוגוסט (1951) אירעה תקרית מצערת ליד אום-אל פחם... על הפרשה הוטל איפול, אך המשורר נתן אלתרמן ניסה לעוקפו בשיר ל"טור השביעי" שלו ב"דבר" תחת הכותרת "עניין של מה בכך". פסלתי את השיר כי חששתי שהוא יתורגם לערבית ויגרום לסערת רוחות בכפרים הערבים... השיר הגיע לידי ח"כ יעקב ריפטין (מפ"ם) ובעת דיון בכנסת החל להקריא אותו מעל הדוכן. בטרם הבין יו"ר הישיבה (יו"ר הכנסת, יוסף שפרינצק) את הנעשה והפסיק אותו, כבר הספיק ריפטין לקרוא שני בתים. שני בתים אלה נכנסו איפוא לפרטיכל הכנסת, שעל פי החוק - אין צנזורה חלה עליו, כך שלא היתה לי ברירה אלא להתיר את פרסומם. אבל "דבר" לא הסתפק בכך ותבע להתיר את השיר כולו. סירבתי והעיתון תבעני לפני הוועדה. השופטים, כולל נציג העיתונים בוועדה, הצדיקו פה אחד את החלטתי"

 

בבדיקה שלנו בפרוטוקול "דברי הכנסת" מהתקופה הרלוונטית לא נמצא כל תיעוד לאירוע זה, ובעיתון "דבר" מתאריך 7/9/51 מופיע השיר "עניין של מה בכך" במלואו.

אנו פונים בבקשת עזרה לכל מי שיודע פרטים על הנושא:
האם השיר אכן צונזר?
ואם כן - כיצד ייתכן שהופיע במלואו בעיתון?
כתבו לנו            משולחנו של הצנזור     

בנובמבר 1948, בעיצומה של מלחמת העצמאות, נפסל על-ידי הצנזורה שיר של נתן אלתרמן שיועד ל"טור השביעי". השיר "על זאת" יצא נגד התנהגות חיילי צה"ל בעת כיבוש ערים ערביות, ואף כינה אותם "פושעי מלחמה". אלתרמן פנה אל דוד בן גוריון, אשר לא הסתפק באישור פרסומו של השיר בעיתון, אלא אף הורה להדפיסו על גבי גלויות אשר יחולקו לחיילי צה"ל.השבוע לפני...

דורית גני

  נפטר המתמטיקאי והסופר האנגלי צ'רלס לוטווידג' דודג'סון, הידוע יותר בשם העט שלו - לואיס קרול, בו חתם על ספרו "עליסה בארץ הפלאות". נסיונותיו להפריד בין הפרופסור למתמטיקה והסופר הגיעו לידי כך שמכתבים על שם לואיס קרול שנשלחו לכתובתו באוניברסיטה הוחזרו עם החותמת "מען לא ידוע".

 נפטרה המשוררת, הסופרת, המתרגמת והחוקרת לאה גולדברג. כשנה לאחר פטירתה יצא לאור הספר "שארית החיים" הכולל שירים וציורים מעזבונה.

 "סופרמן" הופיע לראשונה כסדרת קומיקס יומית. את הקומיקס כתב ג'רי סיגל ואייר ג'ו שוסטר, שניהם יהודים שהיו מחלוצי הקומיקס האמריקאי.

 נולד הסופר האנגלי נוויל שוט (חליל הקסמים, טייסי האתמול, על החוף). כמה מספריו יצאו תחת שמות שונים באנגליה ובארצות הברית. כך למשל אחד מספריו הידועים ביותר: A Town like Alice אשר נדפס בארצות הברית בשם: The Legacy (במהדורה העברית: העזבון).

 נולד הסופר אלן אלכסנדר מילן. ספרו הראשון לילדים הוא "מעשה במעשה" משנת 1918. שמונה שנים מאוחר יותר יצא לאור ספרו הידוע ביותר - "פו הדוב".

 נולד הסופר והמשורר האמריקאי אדגר אלן פו, אשר נחשב על-ידי רבים למייסד ז'אנר הספרות הבלשית. לקורא העברי הוא מוכר בעיקר הודות לתרגומיו של ז'בוטינסקי לשירים "העורב" ו"אנבל-לי".

 נולדה אשת הטבע והסופרת ג'וי אדמסון (לחופש יולד). אדמסון נרצחה בקניה על-ידי ציידים בלתי חוקיים בשנת 1980.קוראים כותבים

תודה על דף מידע נפלא (למה, בעצם, הוא לא יוצא כל יום?...)
ביאליק הוא המשורר האהוב עלי, בזכות יוסף קורן ז"ל - מורה מעט לא שגרתי אבל אוהב ביאליק, שלו ידע אילו משקעים טובים הותיר בי (בדרך כלל הוא נחשב לעוף מוזר בקרב התלמידים), ואילו תשבוחות אני מעתיר עליו בכל הזדמנות, ודאי היה מתהפך בקברו.

הידיעה שהדף ממתין לי לקריאה שקטה, רגועה ומעמיקה בערב שיבוא מחממת את הלב, וכמו כל ספר טוב - רוצה שזה כבר יגיע, אבל לא רוצה, כדי שהציפיה הנעימה תימשך...

תודה!
שמוליקפתרון החידות מדף מידע 6

חידה ראשונה:

על כשרונותיו הספרותיים של מי הצטער ביאליק, ומה היה תרגומו הראשון לעברית, אותו נאלץ ביאליק לתקן תחילה שורה שורה?

שרגא, ירושלים - ביאליק התאכזב כמובן מזאב ז'בוטינסקי. נדמה לי שהתרגום הראשון היה "אספרטקוס", מאת ג'ובניולי וז'בוטינסקי הודה בכתב לביאליק על עזרתו בעריכה וביקשו לעבור גם על "העורב"

חידה שניה:

מה הקשר בין עיתון "דבר" לח.נ. ביאליק?

יאיר, קיסריה - כששאל ברל כצנלסון את ביאליק מה שם יסכון לעיתון פועלי ארץ-ישראל שעמד לייסד באמצע שנות העשרים, אם השם "עם עובד", למשל, או שם אחר? - הציע ביאליק את השם הזה עצמו: דבר. לא "היום" ולא "המחר", לא "חדשות" ולא "ידיעות", לא "עכשיו" ולא "העתיד", ואף לא "החיים", רק דבר!
לביאליק גם שיר בשם זה.לוח המודעות

חנות הספרים בזיכרון יעקב

ביום שבת 20/01/2007 החנות תהיה פתוחה בין השעות 10.00-16.00.
בואו להנות מקפה משובח, אוירה חמה וספרים מובחרים!

חנות הספרים של איתמר. הנדיב 23 זיכרון יעקב, 04-6399749.יש לנו מתנה בשבילכם

[יותר נכון כמה עשרות אלפי מתנות...]

    

יש לנו כמה עשרות אלפי מתנות בשבילכם. אתם תבחרו איזו מתנה מתאימה לכם! על קניית אחד מהספרים הבאים תוכלו לבחור לכם ספר מתנה באחת משלושת החנויות שלנו, או במדור 'ספרים מומלצים' באתר. ניתן לקבל את הספרים בחנויות או בדואר. 


לפרטים

 מתגעגעים לצרופה?

לפרטים...            

           מרכז יעקב הרצוג חנות הספרים של איתמר

'אֲהֵבַתְהוּ' - נשים מדברות אהבה
סדרת מפגשים ספרותיים בנושא אהבה בתנ"ך, במדרש, בספרות ובשירה - לנשים בלבד!.

            בחנות הספרים של איתמר בנגב

\יום ד', י"ט בשבט, 7.2.07 – ''וישק יעקב וישא קולו ויבך'': על אהבות, נשיקות ובכיות
                                        בסיפור רחל לאה / ד"ר גילי זיוון

יום ד', כ"ו בשבט,14.2.07– 'הרועֶה בשושנים' ו'היושבת בגנים' – ביצירה בת זמננו /   
                                        רותי לזר             

 יום ד', ג' באדר,21.2.07 – על אהבה וגעגוע במדרש / ד"ר גילי זיוון

יום ד', י' באדר, 28.2.07 – ''אהבנו פעם באמת ובתמים ואת
                                      יפה פנים אל  מול פנים'':  מבט ספרותי על קוצר ואורך נשימה     
                                       באהבה /  שרון לשם - זינגר                            

                                המפגשים יתקיימו בחנות הספרים של איתמר בנגב
                                           קיבוץ כפר עזה, בשעה 20:00

תשלום לסדרה כולה: 100 ₪

לפרטים והרשמה:

                 אסנת, מרכז יעקב הרצוג: 8608333     osnat@merkazherzog.org.il

                  סאלי, חנות הספרים של איתמר:6809228   books@kfar-aza.org.ilמה בדף המידע הבא?

חידה 2

רוצים לדעת מהו הנושא של דף המידע הבא?
גלו באלו ספרים מדובר ומה משותף לכולם?

   

הראשון שיענה תשובה מלאה במועדון הקוראים
יזכה בשובר קניה ע"ס 100 ש"ח ב
חנויות שלנו.
יתקבלו תשובות שיגיעו למועדון הקוראים בלבד! נא לא לענות במייל!

בהצלחה!הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן