דף מידע מספר 80   

10 יולי 2014


האנציקלופדיות

 

 
חורף 1960. שרה, בת 9, תלמידת בית הספר היסודי, קוראת בעיון רב  בכרך של אנציקלופדיה 'מרגליות', בביתה בקרית חיים מערבית.
רוצים לשתף אותנו בצילומים ספרותיים שלכם? ראו את כתובתנו בסוף דף המידע.
למעבר לתערוכת הצילומים 'עם הספר' , לחץ על כתובת האתר האנגלי בסוף דף המידע

אנצי' מעין, אנצי' נעורים, אנצי' תרבות, אנצי' מכלל, אנצי' עולם התרבות, אנצי' מרגליות, אנצי' החבר, אנצי' רימון, אנצי' כל בו, אנצי' חיות הבר, אנצי' לאישים בתנ"ך, אנצי' פניני דעת, אנצי' פנינים, אנצי' לעם, אנצי' של שיאים, אנצי' גיאוגראפית בצבעים, אנצי' פלאי עולם, אנצי' של האומות, אנצי' כללית, אנצי' מאיר נתיב, האנצי' העברית, אנצי' להומור, אנצי' לבולי ישראל, אנצי' למוסיקה, אנצי' של המאה ה-20, אנצי' באלבומים, אנצי' שלי בצבעים, אנצי' ידי זהב, אנצי' עולם צעיר, אנצי' אוקספורד לילדים, אנצי' דע את העולם, אנצי' בריטניקה לנוער, אנצי' אביב, אנצי' לארוס ועוד.

     
מתגעגעים לאנציקלופדיה של ילדותכם? ראו את כתובתנו בסוף דף המידע

 
מידע שלא תמצאו בגוגל [אולי...], מתוך אנציקלופדיה 'מרגליות'.

"הירח רחוק מאתנו מאוד. מרחקו מכדור הארץ הוא 384,400 קילומטר. אילו יכולנו לטוס אליו במטוס, ונניח, כי מטוס זה היה עף במהירות של 600 קילומטרים לשעה, היה עלינו לבלות בדרכנו אל הירח כמעט ארבעה  שבועות. מלומדים ומהנדסים רבים אומנם חושבים הרבה על המצאת כלי טיס, שבו אפשר יהיה לטוס אל הירח, אך עד היום טרם הומצא כלי טיס מפליא כזה."

'דף המידע של איתמר' מצוטט באתרים רבים באינטרנט: גם בויקיפדיה, גם באנציקלופדיה של Ynet, באתר עיתון 'הארץ' ועוד. הציצו בערכים של ש. שלום, אנצו סירני, לאה גולדברג, נקמת אבות, אברהם אבן שושן בויקיפדיה. אם עדיין אינכם רשומים לדף המידע, אנו ממליצים לעשות זאת באתר האינטרנט של החנות.

  
לחיצה קטנה עם העכבר על הציור נעורים  

השנה היא 1938. 
ד. קלעי ועוזרו  א.ל. יעקובוביץ סיימו זה עתה עבודה מאומצת של כמה שנים בהוצאתה לאור של 'אנציקלופדיה כללית', בהוצאת הספרים 'מסדה'. היה זה אך סימלי שהערך האחרון של האנציקלופדיה העברית הראשונה יהיה  'תשרי', המסמל ראשוניות והתחלה בתרבות העברית.

"מדוע שלא נוציא לאור גם אנציקלופדיה לילדים ולנוער? "שאלו את עצמם אנשי ההוצאה.

   

  האנציקלופדיה הראשונה לילדים נוצרה שלושים שנה קודם לכן באנגליה. לפני מלחמת העולם השניה הופיעה מהדורה מחודשת שלה באמריקה, וקיצור מעובד ברוסית. פה ושם נהגו תוכניות להוציא אנציקלופדיה כזו לבני הנעורים גם בעברית, אבל התוכנית מעולם לא הוגשמה.
רק בימים אלה, 1938, כשסיימה מערכת ה'אניצקלופדיה הכללית' את עבודתה, פנו ראשי הוצאת 'מסדה' להגשים - לפי יוזמתו ותוכניתו של ד. קלעי, מזכיר המערכת של האנציקלופדיה הכללית - את התוכנית להוצאת האנציקלופדיה הראשונה בעברית לבני הנעורים בשם... 'אנציקלופדיה נעורים' - ספר המדעים לילד, לנער ולעם. 

   

"האנציקלופדיה מכוונת לילדים בגיל הנוער, בשנים 10-16. התמונות והכתבות המנוקדות שמתחתן, וכן כמה דברים במדורות שונים, מאפשרות את ההנאה והשימוש בספר גם לילדים צעירים יותר. אולם לאמיתו של דבר תשמש אנציקלופדיה זו לא את בני הנוער בלבד. המורה ימצא בה סעד נאמן ומתאים לו בעבודתו. רבוי העניינים והידיעות הנכללים בה, שאינם מצויים במרוכז במקום אחר, צורת ההרצאה וקלות הסגנון עושים את כרכי 'נעורים' נוחים ורצויים לקריאה ולעיון גם לאדם הבוגר, ואף לאנשים רחבי השכלה. האנציקלופדיה עשויה באמת להיות ספר לבית."

וכך, בכרך הראשון יוכלו המורים והמבוגרים למצוא בין הכותבים והעורכים אנשים כמו דב אשבל שיהיה יום אחד פרופסור למטאורולוגיה ויכתוב ספרים ומחקרים בנושא, ד"ר ברוך בן יהודה המורה האגדי למתמטיקה ומנהל גימנסיה הרצליה שכתב ספרי לימוד רבים, ד"ר יום טוב לוינסקי חוקר הפולקלור הידוע, מחבר 'ספר המועדים', המשורר שאול טשרניחובסקי שניצל את ידיעותיו כרופא, סופר הילדים הנודע לוין קיפניס שהיה גם מורה למלאכה ולימד את קוראי האנציקלופדיה להכין מחזיקים לספרים וכונניות מסלילים וכו'. עריכת  הרשימה על האוזון הופקדה בידיו של י. קלוגאי. כך - בצניעות אופיינית - רק י. קלוגאי, הלא הוא פרופסור יצחק קלוגאי, פרופסור לכימיה, מראשי סגל הטכניון ומוותיקי המורים בבית הספר הריאלי בחיפה. מנשה רבינא, המלחין והסופר, נרתם לפרק על תולדות המוסיקה.

 
מידע שלא תמצאו בגוגל [אולי...], מתוך אנציקלופדיה 'נעורים'.

"למוסיקה הייתה מאז ומעולם השפעה רבה מאוד על האדם, ומכאן ריבוי האגדות אצל העמים השונים על מהות המוסיקה וכוחה. מכאן גם הנטייה אצל רוב העמים - חוץ מעמנו - ליחס את תגלית כלי הנגינה לאלים. היוונים הקדמונים מספרים, שהאל הרמס גילה סמוך ליאור הנילוס צב מת, שהחלקים הרכים שבו נתייבשו והפכו למיתרים מחוברים לקליפת הצב. הרי רמז לכינור או לנבל הקדמון."

מתגעגעים לאנציקלופדיה של ילדותכם? ראו את כתובתנו בסוף דף המידע

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

המלצה
אם עדיין לא קראתם את דף המידע הקודם -
עם סיפורו המדהים של אלתר אילי ו'אמיל והבלשים'  -
לחצו כאן!
     
בספר זה אני רוצה לספר מעט מילדותי. מזמן שהייתי נער קטן עברו כבר 50 שנה וחשבתי שאולי יעניין אתכם לדעת כיצד חי נער קטן....
כאשר הייתי נער קטן, הייתי
צועד בוקר בוקר, לפני לכתי לבית הספר, אל הצרכניה שברחוב גרנדיר. "ליטר וחצי נפט ושני קילו לחם שחור וטרי." אמרתי למוכרת.
משם רצתי הלאה - עם העודף,

 בולי ההנחה, ועם פח הנפט המשקשק. פתותי השלג ריקדו לפני פנסי הגז הקורצים.

ספר במצב חדש, בתרגום הישן.   
להזמנת הספר לחץ עם העכבר על חזיתו, או התקשר לטלפון 04-6399749         
מתגעגעים לאנציקלופדיה של ילדותכם? ראו את כתובתנו בסוף דף המידע

מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

מלחמות התרבויות

שימו לב לידו השמאלית של הלוחם בצד ימין של התמונה, עם הגלימה הצהובה. ראו את ריקוד האצבעות. עקבו אחר הקווים הדמיוניים של גופו - האיש האכזר בדרכו לדקור את בטנו של הסוס! שימו לב להבעת פניו של חברו, המנהל דו-קרב חרבות עם האביר הרוכב, אך מבטו נעוץ אי-שם בשמיים.  מדובר בשלושה אדונים אלימים ורבי השפעה, אשר אבירנו הרוכב מציל מידם הקשה את האנשים הפשוטים והחלשים המתקבצים מאחורי סוסו.

מדובר במלחמת עולם. לא פחות. והעולם נחלק אז - באמצע שנות ה-60 - לשני מחנות ברורים: בעלי 'תרבות', ובעלי 'מכלל'. האחרונים - רציניים, שקולים בדעתם, מנומסים, חרוצים, מסודרים, נקיים, עשירים, קפדנים, ממושמעים, משעממים, חסרי חוש הומור, משכילים ואהובי המורים.  בקיצור - יורמים!
הראשונים, בעלי 'תרבות' - פרחחים, בנדיטים, פושטקים, ילדי רחוב, ממזרים, פרועים, מצחיקים, עצלנים, נועזים, ובעיקר - עניים!
החלוקה הייתה ברורה: בעלי 'מכלל' העדיפו את קליף ריצ'ארד אהוב האמהות, אלה עם 'התרבות' העריצו, כמו אחיהם הגדולים, את אלביס וחיפושיות הקצב.

 
מידע שלא תמצאו בגוגל [אולי...], מתוך אנציקלופדיה 'תרבות'.

"משחקים רבים בהם משחקים הילדים גם בימינו, כבר היו ידועים לילדים הרומיים. ילדי רומי העתיקה שיחקו בחישוק, בסביבון, בכדור ובסוסון עץ. אולם המשחק האהוב עליהם ביותר היה משחק האגוזים. עד כדי כך שהביטוי 'לנטוש את האגוזים' פירושו היה 'לצאת מתקופת הילדות'. הילדים הרומיים שיחקו באגוזים משחקים שונים, כשם שהילדים נוהגים כיום לשחק ב'גולות'."

הרעיון היה פשוט וגאוני. אנציקלופדיה 'תרבות' מצויירת, ב-48 חוברות שבועיות לשנה אותן יכול כל ילד לרכוש בקיוסק של סמו או אצל שמואל מהעיתונים. 12 חוברות מהוות כרך אחד מפואר. בסוף השנה ירכוש הילד את הקלסר הכתום עם 13 החוטים הלבנים, ואז תתחיל מלאכת הרכבת הכרך. כל חוברת תפתח באמצע, ותחדור מתחת לחוט הדק, אשר יחבר אותה לספר. החוט האחרון נועד לתוכן העניינים של כרך א', אותו יקבל הילד בחינם [!] עם רכישת החוברת האחרונה. 48 העטיפות של החוברות שתופענה במשך השנה תהווינה [מלה קשה מדי לילד בן 10] כרך אחד של מילון אנציקלופדי אלפבתי. למי שלא מכיר את 'תרבות', אנחנו חייבים הסבר  מפורט. לכל חוברת יש עטיפה, על הילד לתלוש את העטיפה ממקומה, לגזור אותה במספרים לפי הציור של המספריים, לאסוף את העטיפות הגזורות, ואז יווצרו לו כרכים נוספים של האנציקלופדיה, מסודרים בערכים לפי א-ב: אדריכלות, אופניים, אטום [3 עטיפות], אטמוספירה, אנטומולוגיה [מה זה?], אסטרונאוטיקה, אסטרונומיה, אתנולוגיה וכדומה. בסוף כל שנה יהיו לילד 5 כרכים נהדרים - 4 כרכי האנציקלופדיה - תרבות - וכרך אחד של המילון האנציקלופדי. כיוון שיהיו 16 כרכים לאנציקלופדיה, תארך תקופת ליקוטה - ארבע שנים תמימות!

בעלי 'מכלל' קיבלו את כל 8 הכרכים העבים, המגושמים, הרציניים של האנציקלופדיה בפעם אחת. או כמתנת 'בר מצווה', או כמתנה לפתיחת שנת הלימודים. שימו לב לעטיפה המשעממת, ולשם המשונה - 'מכלל'. בפתח הדבר של האנציקלופדיה, נכתב: "בכרכיה של האנצקלופדיה 'מכלל', אשר כל אחד מהם מכיל מאות ערכים, ניתן מבחר הידיעות מכל ענפי המדע ושטחי החיים והיצירה. והשאלות השונות במדעי הרוח ובמדעי הטבע והטכניקה, וכן באמנויות, בענפי הספורט ובתחביבים שונים, אשר האיש הצעיר יעמוד לפניהן, מצוא ימצא ב'מכלל' את התשובות עליהן. ובהיות 'מכלל' אנציקלופדיה עברית, המיועדת לנוער הישראלי, מוקדשת בה תשומת לב רבה ביותר לתולדות עמנו, ארצנו, ומדינתנו, לתרבות הלאומית, לקנייני הרוח ולערכי המסורת שלנו, וכן לאנשי סגולה של עמנו מכל הדורות ולכל ענייני היהדות האחרים."

שימו לב לפניו של הצעיר בצד שמאל של התמונה, המחזיק את סוסו של האביר. ראו את חיוכו המריר. עקבו אחר מבטו - האיש הצעיר משועמם! שימו לב להבעת פניו של הסוס, מבטו נעוץ אי-שם בשמיים.  גם הוא משועמם.
 כל הנוכחים בתמונה יודעים כי אין שום סיכוי שילד רמת גני ישכב על השטיח בסלון, ויניח לפניו כרך של אנציקלופדיה 'מכלל'. אין סיבה שהוא יפתח את הדפים במקום המתאים, וילטף בעיניו ובאצבעותיו את ציור האביר.
כל המשתתפים בטקס הלבשת האביר ובהכנתו לקרב, יודעים כי הם הפסידו בו מראש.
באותו זמן, שכב הנער הרמת גני על השטיח הפרסי בסלון עם כרך א' של 'תרבות' האנציקלופדיה המצויירת, ושינן בעל פה את נשקם של הלגיונרים הרומיים: הגלאדיס, והפילות, ושריון המתכת, והקסדה, והצינה, והמגן, ובית השוק, ואשפת החיצים, והקשת, בעזרתם נגן על הצדק ועל הטוב, בעזרתם נילחם נגד העוול והרשע. 
 

בעקבות ההצלחה

ההצלחה של אנציקלופדיה 'תרבות' הביאה אחריה חקיינים. גם את אנציקלופדיה 'חיות הבר', וגם את 'ידי זהב' ניתן היה לרכוש בקיוסקים ובחנויות העיתונים חוברת אחר חוברת, ולהשלים כעבור זמן אנציקלופדיה שלמה.

   
מתגעגעים לאנציקלופדיה של ילדותכם? ראו את כתובתנו בסוף דף המידע

 
מידע שלא תמצאו בגוגל [אולי...], מתוך אנציקלופדיה 'חיות הבר'.

""עקב החורף הוא עוף דורס רב תועלת, במיוחד בשל כישוריו המעולים בחיסול מזיקים. איכרי אוקראינה, שהכירו בעובדה זו, אף קבעו בתוך שדותיהם מוטות מיוחדים, כדי שהדורסים יוכלו להתייצב עליהם ולהשגיח דרך קבע על תנועותיהם של המכרסמים. הממשלה הספרדית הייתה הראשונה שהתקינה, עוד בשנת 1902, חוקים שנועדו להגן על העופות הללו."

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

חנות ספרים אצלכם בבית
  


לחיצה על חזית הספרים תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים שלנו באינטרנט. אם הספרים האלה לא נמצאים שם, סימן שמישהו חטף אותם לפניכם...

החנות פתוחה 24 שעות, חניה בשפע, צוות עובדים אדיב ומיומן.
לחיצה על חזית הספר תכניס אתכם לאולם התצוגה.
 

[כמה עובדות טריוויה על אנציקלופדיות מתוך הספרים]

 

 
 
 
 
 
 

מתגעגעים לאנציקלופדיה של ילדותכם? ראו את כתובתנו בסוף דף המידע

הידעת כי העבודה על  ו' הכרכים של ה-'אנציקלופדיה כללית' הסתיימה בשנת 1937, שנתיים וחצי לאחר שהחלה העבודה על הכרך הראשון. רק בפרק הסיום שהתפרסם בכרך האחרון התברר כי האנציקלופדיה מכילה אך ורק שמות של אנשים ומקומות. ערכים של נושאים ועניינים שונים כמו: תיאטרון, שירה, אמנות, צבא, אבירים - לא מופיעים כלל. "עם גמר מפעל ראשון זה של האנציקלופדיה הכללית: המערכה ההיסטורית ביוגראפית [מערכת השמות], אנו מצפים ליום שבו נוכל להמשיך את פעולתנו בהוצאת המערכה השנייה: מערכת העניינים..." 

הידעת כי בשנת 1959 יצאה לאור 'אנציקלופדיה לספורט ולתרבות הגוף' בהוצאת 'עם עובד'. בין ענפי הספורט בהם עוסקת האנציקלופדיה ניתן למצוא - צופיות, שחמט, ציד, דיג ו... ריקודי עם!

הידעת כי אנציקלופדיה 'נעורים' יצאה לאור בהוצאת מסדה בשנת 1938.  בהקדמה לכרך הראשון הכריזו העורכים כי "האנציקלופדיה שלנו תופיע בחמישה כרכים... בכרך האחרון יבוא מפתח אלפביתי מלא...", ואכן בסופו של כרך ה' מופיע 'מפתח השמות והענייניים לחמשת הכרכים'. אלא שהאנציקלופדיה 'נעורים' כללה ששה כרכים! מיד לאחר צאתו של כרך ה', יצא גם כרך ו' בו הסבירו העורכים: "לפי התוכנית הראשונה של האנציקלופדיה סיימנו אותה בכרך החמישי, אבל מובן ש-'ספר המדע לילד, לנער ולעם' אינו מוגבל בתוכן העשוי להינתן בחמישה כרכים כאלה. אנציקלופדיות לילדים בלועזית – יש שתופסות עשרות כרכים. מחמת המלחמה ובלהותיה לא קבענו קביעה מוחלטת... לעת עתה אנו מוציאים כרך חדש, שישי, מתוך תקווה כי יבואו אחריו כרכים נוספים".

הידעת כי בשנת 1959 הוציא אמיל פוירשטיין את ה-'אנציקלופדיה של אישים'. ניתן היה למצוא בה אישים הקשורים לתולדות ארץ ישראל ועם ישראל, כמו : אחד העם, אבן גבירול, גנרל אלנבי, ארלוזורוב, בוגרשוב, ביאליק, בלפור, אליעזר בן יהודה, א. ד. גורדון, דיזנגוף,  דרייפוס, הרצל, ז'בוטינסקי ועוד. אך היה עוד תנאי אחד קטן כדי להיכנס לרשימה המכובדת הזו - הייתה זו אנציקלופדיה של אישים ש... רחובות ערינו נקראים על שמם!

הידעת כי 'ספר השיאים של גינס' יצא לראשונה בעברית בשנת 1976. הספר המביא שיאים והישגים בכל מיני תחומים החל לצאת לאור באנגליה בשנת 1955, לפי האגדה לאחר ויכוח בין ציידים מי היא הציפור המהירה ביותר. מעטים יודעים כי למהדורה העברית קדם ספר שיאים אחר - 'אנציקלופדית השיאים' של ד"ר צבי כנר, שיצא לאור בשנת 1974.

הידעת כי באנציקלופדיה שיצאה לאור בהוצאת מזרחי, היו עשרות כרכים קטנים, ספרונים, כל אחד בנושא אחר: תולדות הציור, מגלי העולם הגדולים, אמנות הנאום, הספרות הסינית, נפוליון, מוצא החיים, אלכסנדר הגדול ועוד. לאנציקלופדיה היו כמה וכמה שמות בהוצאה העברית: 'עולם הדעת', 'האנציקלופדיה של המאה הי20', 'ספרייה אוניברסיטאית עממית'.

 
מידע שלא תמצאו בגוגל [אולי...], מתוך 'אנציקלופדית השיאים''.

"הקיסר הסיני הואי טאנג היה זקוק לעשרים ושלוש שנים כדי לתאר בשירה עשרים מיני תה. ומי משריו שלא יכול להבדיל בין הסוגים האלה לפי הטעם - נכרת ראשו."

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

מבצע יום ו'!

ביום ו' 27/11/2009
נקיים בחנות בזכרון יעקב מכירה בה
יהיה מחירו של כל ספר 10 ש"ח בלבד!

יום ו' 09.00-13.00
א-ה 09.00-17.00
להודעה חשובה בנוגע לשעות הפתיחה בתחילת דצמבר לחץ כאן

ולמי שעדיין לא הבין... המכירה המיוחדת מתקיימת בכל יום, כל השנה בחנות בזיכרון יעקב. מומלץ לעקוב אחר שינויים בשעות הפתיחה בעמוד השער של האתר שלנו.


הביטו היטב בתמונה! מחיר כל ספר בה - 10 ש"ח!

 לחיצה קטנה על הצילום, או התקשרו לטלפון 04-6399749האנציקלופדיה של ברוריה

רובכם, בוודאי לא מכירים את ברוריה הקטנה.
ברוריה נפטרה בתאריך  13/11/1933, והיא בת 10 בלבד. הוריה, יוסף ורחל שרברק, ליוו אותה לדרכה האחרונה בבית הקברות בנחלת יצחק.

 לוח השיש שהונח על הקבר הקטן, לא היה המצבה היחידה לזכרה של הילדה הקטנה. כעבור שנתיים מפטירתה הפתאומית הופיע הספר 'יקטן בתל אביב' מאת יעקב פיכמן, עם ציורים של נחום גוטמן. באחד העמודים הראשונים של הספר, בחרה הוצאת שטיבל להדפיס: "זכרון לברוריה הקטנה, שכולנו אהבנוה".
ספרים כמו: עליסה בארץ הפלאות, מסעי גוליבר ורובינזון קרוזו יצאו לאור בשנות ה-50', בסדרה שנקראה על שמה: 'ספרית ברוריה.'
 

יוסף שרברק, אביה של ברוריה, נולד בשנת 1896 בפאסטאב שליד וילנה. אחיו הגדול שלמה היה בעל הוצאת ספרים בוילנה, ויוסף הקטן עבד עם אחיו בהוצאה בה ראו אור בעיקר ספרי לימוד לעברית. בשנת 1914 עלה יוסף לארץ ישראל, והוא בן 18. בשנת 1915 היה בין המגורשים מיפו לאלכסנדריה שבמצרים.  משם נסע לאמריקה, והיה מראשוני המתנדבים לגדוד העברי. במאורעות 1920 נאסר יחד עם זאב ז'בוטינסקי בהגנה על העיר העתיקה ונשלח למאסר בעכו.


יוסף שרברק 

 יוסף שב אל רעיון המו"לות, ויסד יחד עם חבריו לגדוד העברי, מ. ניומן וי. צ'צ'יק, את בית המסחר לספרים 'תרבות'. בשנת 1925 עברו השלושה לתל אביב, בה הקימו את הוצאת הספרים 'מצפה'. כעבור כ-20 שנה התפרקה השותפות. מ. ניומן הקים את הוצאת 'מ. ניומן', י. צ'צ'יק הקים את הוצאת 'י. צ'צ'יק', ויוסף שרברק הקים את הוצאת... 'יוסף שרברק'.
בהוצאת י שרברק יצאו לאור ספרי נוער כמו: אייבנהו, המוהיקני האחרון, חכמים וטיפשים, מעשה סינבד, סיפורי פנימור קופר לילדים, מגדל של קוביות בניתי ועוד.

באמצע שנות החמישים החלה הוצאת י. שרברק להוציא לאור את אנציקלופדיה 'מעיין'.

היה זה אחד הפרוייקטים השאפתניים ביותר של יוסף שרברק. הוא הטיל את מלאכת עריכת האנציקלופדיה על הסופר שלמה זלמן אריאל. סופרים ועורכים גוייסו כדי לכתוב את כרכי האנציקלופדיה: האדם בתבל / כתבו ז. אריאל, אוריאל עקביא [על עמים שונים ברחבי תבל]. תבל ומלואה / כתב ש.פ. קלעי. גדולי עולם / כתב א.ב. נון [תולדותיהם של אנשי רוח, מדענים, חוקרים, לוחמים ומנהיגים]. גדולים בישראל / כתבו י. ספיבק, ש.פ. קלעי. גבורים וקדושים / ערך ז. אריאל. טכניקה / כתב א.ב. נון. אמני מופת בחייהם וביצירתם / כתב אריה לרנר. מעיני האמנות / כתב ש.פ. קלעי. מדינות ערב / מאת מנחם קפליוק. ימות עולם / כתב ז. אריאל [היסטוריה של העולם מימי קדם]. עולמנו / כתבו א. דובניקוב, ד. כיטוב. מורשת אבות. על מלאכת עטיפות הנייר המרהיבות הופקדה המאיירת בינה גבירץ.

         
מתגעגעים לאנציקלופדיה של ילדותכם? ראו את כתובתנו בסוף דף המידע

בראש כל כרך של אנציקלופדיה 'מעיין' נכתב:
"נר
לזכרה של
ברוריה שרברק ז"ל
שנקטפה בדמי ימיה,
והיא בת עשר"

 
מידע שלא תמצאו בגוגל [אולי...], מתוך אנציקלופדיה 'מעיין'.

"בני השבט בניקה באסיה המזרחית רואים בהשחתת דקל הקוקוס רצח אם, "כי העץ הזה נותן חיים ומזון כאשר תיתן האם לילדיה." בני שבט אחר במערב היבשת נוהגים תמיד לנטוע שני עצים לשני ילדים, שנולדו ביום אחד, ועורכים ריקודים עליזים מסביב לנטיעות. מאמינים הם כבני קמרון, ששיגשוג של 'עץ החיים' הזה קשור קשר בל ינתק בגידולם של הילדים. כל עוד יאריך ימים העץ, יאריכו ימים גם הילדים. אולם אם חלילה יפגע העץ וימות, ימותו אחריו גם הילדים."
מתוך הכרך 'אדם בתבל'

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

חדש! הסרטים של איתמר!
עוד לא ראיתם?
     

לחיצה קטנה על התמונה תחשוף בפניכם את הסרטים.
אם יש ברשותכם סרטים ישנים הקשורים לספרים,
סופרים או אירועים היסטורים בתולדות א"י,
אנא כתבו לנו לכאן
אולי נוכל לשלבם בדפי המידע הבאים.נקמת הסוחר

הלקוח שהתקשר אלי לפני כמה שנים, ידע בדיוק מה הוא רוצה, אבל היו לו מעט מאוד פרטים.  "מדובר בסיפור על קוסם אשר בזמן ההופעה מישהו מהקהל מפריע לו שוב ושוב, עד שבסוף לקוסם נמאס והוא מתנקם בצופה. לספר היתה כריכה צהובה..." זה כל מה שהוא זכר.
רשמתי את הפרטים, והתחלתי בחיפוש.
כעבור שבוע הוא התקשר: "מה עם הספר שהזמנתי?" הוא שאל. הסברתי לו שמדובר בבקשה קצת קשה, כיוון שאין לי פרטים על הספר, ואני ממשיך לחפש. "כמה זמן אתה חושב שאני אחכה..." הוא פלט בזילזול. "חשבתי שאתה תמצא את זה מייד." הבטחתי לו שאני עושה כמיטב יכולתי, ונפרדנו.
כעבור שבוע הוא התקשר שוב. הפעם הוא אפילו לא טרח להציג את עצמו. "נו?" כך הוא פתח את השיחה. "נו, מה?" שאלתי. "מה עם הסיפור על הקוסם, אתה רוצה להגיד לי שעוד לא מצאת אותו? מה כל כך מסובך?"
גייסתי את כל סבלנותי. "אם זה לא כל כך מסובך, מדוע פנית אלי? אולי תמצא את הספר לבד?" הצעתי.
הלקוח גיחך בבוז. "גם את המכונית שלי אני לא מתקן לבד, זאת העבודה שלך..."
כעבור חודש הוא התקשר, וכעבור חודשים, וכך כל כמה זמן, הוא טרח להתקשר כדי ל'עקוץ' אותי, על כשלוני.

בחלוף כמה חודשים מצאתי את הסיפור. הסיפור נקרא: "נקמת הקוסם" מאת סטיפן ליקוק. מעשה בקוסם המופיע לפני אולם מלא צופים. הקסם הראשון שלו הוא הוצאת אגרטל מים עם דגי זהב מתוך מפה ריקה. את תדהמת הקהל מקלקל אחד הצופים המגלה לכולם: "הוא טמן זאת בתוך השרוול!" גם את הקסם השני - תרגיל בטבעות המשתלבות זו בזו, מקלקל אותו צופה: "היתה לו מערכת טבעות נוספת בשרוולו!" וכן הלאה וכן הלאה.
לבסוף נמאס לקוסם. הוא ביקש מהצופה את שעונו, וביקש את רשותו לנפצו לרסיסים. אח"כ הוא ניקב את מטפחתו, רמס את מגבעתו, שרף את צווארנו, והכול ברשותו של הצופה, אשר ידע כל אותו זמן כי הקוסם מסתיר את חפציו בשרוולו, אבל אז סיים הקוסם את הופעתו ונעלם.

התקשרתי ללקוח ובישרתי לו מצאתי עבורו את הספר המבוקש. "סוף סוף..." הוא אמר. יכולתי לשמוע את הלעג בקולו. ביקשתי את כתובתו ואת פרטי כרטיס האשראי כדי שאוכל לשלוח לו את הספר. "אין צורך," הוא אמר לי. "תאמר לי רק היכן מצאת את הסיפור, אני לא זקוק לספר." ניסיתי לסביר לו כי אני מתפרנס ממכירת הספר, אבל לפי תגובותיו הבנתי כי הוא אינו מעוניין לשמוע. בסוף 'נשברתי'. גיליתי לו כי מדובר בסיפור של צ'כוב בשם 'השעון בשרוול', והוא נמצא באנתולוגיה בשם 'אומות מבדחות'. הלקוח אפילו לא נפרד ממני לשלום. 'רשמתי' הוא אמר וסיים את השיחה.
אם במקרה אתם נתקלים במישהו בספריה או בחנות ספרים המחפש סיפור של צ'כוב בשם 'השעון בשרוול', או את הספר 'אומות מבדחות', הניחו לו בבקשה להמשיך לחפש. אל תגלו לו כי אני בדיתי את שם הסיפור ואת שם הספר. אין ספר כזה. אל תגלו לו כי זאת הייתה רק 'נקמת הסוחר'.

מעוניינים לקרוא את הסיפור המקסים 'נקמת הקוסם' של סטיפן ליקוק? רוצים לדעת איך כל זה קשור לדף המידע בנושא אנציקלופדיות?
לחצו עם העכבר - כאן...

 
מידע שלא תמצאו בגוגל [אולי...], מתוך 'אנציקלופדיה של הומור'.

"רובינשטיין הפסיק פעם את נגינתו באמצע הקונצרט בחצר המלכות בפטרסבורג, מכיוון שהצאר היה אוהב לדבר בקול רם עם היושבים לידו. לאחר הפסקה מצערת, אמר רובינשטיין באירוניה המיוחדת לו: "כאשר המלך שלי מדבר, עלי להחריש."הצעה מיוחדת
לקוראי דף המידע בלבד!

האנציקלופדיה של ישראל בתמונות

8 אלבומי צילומים של ארץ ישראל ופלשתינה. האלבומים מוחזקים בתוך מעמד ברזל מהודר עם סמל המנורה משני צדדיו, ועל הסוגר חרוט שם האנציקלופדיה בעברית ובאנגלית. אלבומי הצילומים הם: מועדי ישראל, ילדי ישראל, ממשל ישראל, המאבק על ירושלים, תקומת ישראל, משוט בישראל, הנשיא הראשון של מדינת ישראל, הרצל חוזה המדינה.

Chaim Weizmann : First President of the State of Israel / I Klinov (editor)                Feasts and Festivals in Israel - Fetes en Israel - מועדי ישראל / I. Klinov (editor)                Feasts and Festivals in Israel - Fetes en Israel - מועדי ישראל / I. Klinov (editor)

Chaim Weizmann : First President of the State of Israel / I Klinov (editor)                Chaim Weizmann : First President of the State of Israel / I Klinov (editor)


Chaim Weizmann : First President of the State of Israel / I Klinov (editor)              Feasts and Festivals in Israel - Fetes en Israel - מועדי ישראל / I. Klinov (editor)                Feasts and Festivals in Israel - Fetes en Israel - מועדי ישראל / I. Klinov (editor)

מחיר מיוחד - 400 ש"ח

להזמנה לחצו כאן או התקשרו לטלפון 04-6399749

כל הקודם זוכה   

ראיתם את הספרים האחרונים
במדור 'ספרים מומלצים'?

רכושנו הרוחני בירושלים/ גראייבסקי,
הודו - יומן דרכים/ עזריאל קרליבך.
סטאלין [סדרת חוברות 'אישים ומאורעות'],
היה נכון - חמישים שנות צופיות עברית.
אלבום הכנסת הראשונה, ספר האגדה/
ביאליק ורבניצקי.
אנו ממליצים על ביקור יומי
במדור 'ספרים מומלצים' באתר -
החנות הפעילה ביותר שלנו!

   
לחיצה על חזית הספר תעביר אתכם לאולם התצוגה של החנותדמי חנוכה

מחפשים רעיון למתנת חג 'מדליקה'?

אנו מציעים לכם לשלוח ספר כשי שלא יישכח!

כל שאתם צריכים לעשות, הוא לבחור מתנה מתאימה, להתקשר אלינו, ואנו נשלח את הספר לכתובת שתתנו לנו, עם ברכה מתאימה.
המתנות מתאימות גם לאירועים אחרים: יום הולדת, יום נישואים ועוד.

     
 המתנה לילד  המתנה לנער  המתנה למבוגר המתנה שאזלה...
אם יהיה לכם מזל, ישאר לכם עותק אחד...

התקשרו לטלפון 04-6399749!מה בדף המידע הבא?

הקטלוג

רוצים לנחש? לחצו כאן!הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן