דף מידע מספר 81   

10 יולי 2014

אנו שמחים להציג את
'דף המידע של איתמר'

ה ק ט ל ו ג
רשימת ספרים מס. 3, תרצ"ח 1938 של 'התקופה' -
בית הוצאה והפצה של ספרים.

'דף המידע של איתמר' מצוטט באתרים רבים באינטרנט: גם בויקיפדיה, גם באנציקלופדיה של Ynet, באתר עיתון 'הארץ' ועוד. הציצו בערכים של ש. שלום, אנצו סירני, לאה גולדברג, נקמת אבות, אברהם אבן שושן בויקיפדיה. אם עדיין אינכם רשומים לדף המידע, אנו ממליצים לעשות זאת באתר האינטרנט של החנות.
   לחיצה קטנה עם העכבר על הציור

ראיתם? היומן
ינואר 1938

"אף על פי III" של אצ"ל מעלה 96 מעפילים לחוף בנימינה.


מחפשים חומר נוסף על האצ"ל בהעפלה?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

אוטו ורבורג, בוטנאי יהודי-גרמני, נשיא ההסתדרות הציונית העולמית, נפטר.

מוזיאון 'רוקפלר' לארכיאולוגיה נפתח בירושלים.

הפצצות על אזרחים בספרד. מטוסי הגנרל פרנקו מטילים פצצות על ברצלונה וולנסיה. 700 אזרחי נהרגו ומאות רבות נפצעו.


מחפשים חומר נוסף
על מלחמת האזרחים בספרד?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

הרעיון

הפעם, באמת, הייתי בערפל של אי-ידיעה.
לא ברור כלל וכלל מה עלה בדעתי כאשר בחרתי את הנושא לדף המידע הנוכחי. החוברת הקטנה משנת תרצ"ח [1938], שמצאתי מוחבאת בתוך הספר 'אוצר הדרשות', משכה את תשומת לבי.
בהחלטה רגעית, כמה דקות לפני ששלחתי את דף המידע מס. 80 בנושא אנציקלופדיות [לא ראיתם? לחצו כאן], החלטתי לסרוק את חזיתה, ולפרסם אותה כנושא דף המידע הבא.
לא היה לי צל של מושג, לאיזה כיוון תוביל אותי החוברת. האם אכתוב על חלק מהספרים המצויים בקטלוג? האם ארחיב מעט על הסופרים המוזכרים בה? אולי אעסוק בבית ההוצאה והההפצה של ספרים - 'התקופה', ובאנשים שניהלו אותה. האם באמת יש הוצאה כזו? ניסיתי לפשפש בזכרוני אחרי ספרים שיצאו בהוצאת 'התקופה', אך לשווא. כדאי לבדוק האם יש קשר בין ההוצאה לבין כתב-העת הספרותי 'התקופה' שיצא לאור באותן שנים.
כיוון שלא הצלחתי למצוא שום רעיון, גמרתי אומר לעבור קודם כל על החוברת מתחילתה ועד סופה, אולי קריאה בה תביא את הפתרון.
לאורך כל דף המידע, כך החלטתי כבר בראשית העבודה על הדף, אביא עובדות ופרטים על שהתרחש בשנת תרצ"ח בארץ ישראל ובעולם. את העובדות אלקט מתוך ספרו של אמיל פוירשטיין - 'המאה ה-20' - לקסיקון כרונולוגי של אירועים חשובים במאה ה-20 בהיסטוריה הכללית, היהודית והישראלית.

 
מחפשים חומר נוסף
על שנת תרצ"ח [1938]?
להזמנה לחץ על חזית הספר

        ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
המלצה
אם עדיין לא קראתם את דף המידע
עם סיפורו המדהים של אלתר אילי ו'אמיל והבלשים',  
לחצו כאן!
     

כאשר הייתי נער קטן/
אריך קסטנר 

נשארו לנו עותקים ספורים בלבד. ספר במצב חדש, בתרגום הישן.   

"בספר זה אני רוצה לספר מעט מילדותי. מזמן שהייתי נער קטן עברו כבר 50 שנה וחשבתי שאולי יעניין אתכם לדעת כיצד חי נער קטן....
כאשר הייתי נער קטן, הייתי צועד בוקר בוקר, לפני לכתי צועד בוקר בוקר, לפני לכתי
לבית הספר, אל הצרכניה שברחוב גרנדיר. "ליטר וחצי נפט ושני קילו לחם שחור וטרי." אמרתי למוכרת.
משם רצתי הלאה - עם העודף, בולי ההנחה, ועם פח הנפט המשקשק. פתותי השלג ריקדו לפני פנסי הגז הקורצים."

הצצתם?

להזמנת הספר לחץ עם העכבר על חזיתו, או התקשר לטלפון 04-6399749 היומן
פברואר 1938

יחזקאל אלטמן נוטר, איש בית"ר, נידון למוות באשמת יריות על אוטובוס ערבי. פסק הדין הומתק למאסר עולם.

אנתוני אידן התפטר מתפקידו כמניסטר החוץ, במחאה על מדיניות הפיוס כלפי גרמניה של  ראש הממשלה נוויל צ'מברלין.

נמל תל אביב נפתח לתנועת נוסעים. הנמל נחנך על ידי הנציב העליון סר ארתור ווקופ.


מחפשים חומר נוסף
על נמל תל-אביב?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

נהדפה התקפה ערבית גדולה על טירת צבי


מחפשים חומר נוסף
על טירת צבי?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

החוברת

הספרון הקטן אותו מצאתי, בתוך ספר גדול ממדים בנושא יהדות, מכיל 47 עמ' המוחזקים בעזרת שתי סיכות חלודות. גודלו 10X6 סמ'. וכריכתו רכה ומצהיבה. הוא הודפס בשנת 1938 בדפוס 'ספר' ברחוב צ'לנוב 2, בתל אביב.
זהו קטלוג של חברה בשם 'התקופה' בע"מ - בית הוצאה והפצה של ספרים, מרחוב לילנבלום 37 בתל אביב,  אשר פירסמה בעזרתו בשנת תרצ"ח [1938] את רשימת הספרים  שהיא מציעה למכירה.
לפי עמוד השער של החוברת, כל החפץ בספרים מתוך הרשימה יכול לרכוש אותם דרך חברת 'מסדה', אשר ריכזה את המכירה הראשית. ניתן להגיע למשרדי החברה ברחוב הרצל 2 בתל אביב, אפשר לשלוח רשימה בדואר ל- ת.ד. 298 תל אביב, או להתקשר לתלפון 549.בגב החוברת מופיע תוכן הענינים: ספרי לימוד, חוברות קריאה בכיתה, ספרי קריאה לילדים, משחקים, פרקי הפועל הצעיר, ספרות מקורית, ספרות מתורגמת ועוד.
בסקירה ראשונית נראה היה לי כי רוב הספרים בקטלוג הם של הוצאת ספרים 'שטיבל', אשר שמה כמעט לא מופיע כלל ברשימות. הדבר נראה לי מוזר. הגיוני יותר היה לפרסם את שמה של ההוצאה, המצביע על טיב הספרים ואיכותם. חלק מהספרים הם בהוצאת 'מצפה', והוצאת הספרים המשותפת לשטיבל - 'שם'. חלק קטן של הספרים הם מהוצאת ספרים 'החברה'.
ברשימות ניתן לראות את שם הספר, שם הסופר, ומחירו במיל ארצישראלי. לעתים מופיעים שני מחירים ליד הספרים. מחיר אחד עבור ספר 'מעוטף' [כריכה רכה] והשניה לספר 'מכורך' [כריכה קשה].

פה ושם, מופיעות בחוברת פרסומות למוצרים שונים, הקשורים גם הם לבית ההפצה. ניתן למצוא - למשל - פרסומת ל-'משחקים' מאת ל. אבישי ונ. מלומד, מצויירים ע"י הציירת חנה אפשטין בהידור רב, בשלל צבעים ועל נייר משובח.  מדובר בחמישה משחקים לבית ולגן - לוטו חגים ומועדים, אחת שתים במספרים [משחק לגזירה ולהדבקה], הבה נצירה, חגים ומועדים, וארבע אני יודע [משחק רביעיות].

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

דמי חנוכה!

במהלך חג החנוכה
נקיים בחנות בזכרון יעקב מכירה בה
יהיה מחירו של כל ספר 10 ש"ח בלבד!

יום ו' 09.00-13.00
א-ה 09.00-17.00
ולמי שעדיין לא הבין... המכירה המיוחדת מתקיימת בכל יום, כל השנה בחנות בזיכרון יעקב. מומלץ לעקוב אחר שינויים בשעות הפתיחה בעמוד השער של האתר שלנו.


הביטו היטב בתמונה! מחיר כל ספר בה - 10 ש"ח!

 לחיצה קטנה על הצילום, או התקשרו לטלפון 04-6399749 היומן
מרץ 1938

מת גבריאל ד'אנונציו, מחזאי ומספר איטלקי בן 75.


להזמנה לחץ על
חזית הספר

כיבוש אוסטריה על ידי הנאצים וסיפוחה לרייך. היטלר התקבל בווינה בתהלוכת ניצחון.

אחרי פלישת היטלר לאוסטריה, פנה דוד בן גוריון למשרד המושבות הבריטי וביקש להתיר עלייתם של 20 אלף ילדים מפולין ועשרת אלפים צעירים מארצות הבלקן.

חידוש התיישבות 'חומה ומגדל', אחרי הפסקה זמנית. עלייה לחניתה בגבול הלבנון.


מחפשים חומר נוסף
על חניתה?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

בית ההוצאה וההפצה

בחיפוש ראשוני עם תחילת העבודה על דף המידע, הצלחתי לגלות כי 'התקופה' - בית הוצאה והפצה של ספרים, היה פעיל כבר בנובמבר 1936. אז היתה כתובתו של בית ההוצאה - דרך יפו 35, תל אביב. במודעה שהתפרסמה באחד העיתונים באותה תקופה, יש חלוקה ברורה בין חברת 'שטיבל' כהוצאת ספרים, לבין חברת 'התקופה' המשמשת כחברת ההפצה לאותם ספרים.
אך בקטלוג הקטן שבידי, משנת 1938, חברת 'שטיבל' לא מוזכרת כלל, למרות שברור כי מדובר בספרים שהיא הוציאה.

כל ניסיונותיי למצוא מידע על הוצאת 'התקופה' נכשלים. לצערי כמעט לא קיים חומר כתוב על תולדות הוצאות הספרים בארץ ישראל. איש, כך דומה, לא יודע מי עמד מאחוריה. ייתכן כי כדי להבין דבר על ההוצאה, אצטרך לחפש מידע דווקא על בית הדפוס - דפוס 'ספר' - בו הודפסה החוברת.

. בתאריך 12 באוקטובר 1953 התפרסמה מודעת אבל בעיתוני ארץ ישראל: "אנו מתאבלים מרה על מות נחום טברסקי", כתבו עובדי דפוס 'ספר', ופקידי הוצאת נ. טברסקי.

מה הקשר בין עובדי הדפוס לבין פקידי ההוצאה? מדוע פרסמו מודעת אבל משותפת?
באחד העיתונים התפרסמה באותו יום רשימה לזכרו של נחום טברסקי, ובין השאר נכתב בה, כי לאחר שמילא שורה של תפקידים ציבוריים, פרש מהם טברסקי והקים לעצמו הוצאת ספרים ובית דפוס. האם מדובר בדפוס 'ספר'? בחיטוט קצר בעיתונים מצאתי ידיעה כי בנובמבר 1949 נחתם חוזה עבודה קולקטיבי עם בתי הדפוס. החוזה נועד לדאוג לרווחתם ולתנאי עבודתם של פועלי הדפוס. בין הנציגים של ארגון בעלי הדפוס שניהלו את המשא ומתן, נכתב בידיעה, היה גם נחום טברסקי, מנהל דפוס 'ספר'.

נחום טברסקי נולד בשנת 1884 באוקראינה. הוא היה מראשוני אגודת 'צעירי ציון' בקישינב. יחד עם יוסף שפרינצק היה ממקימי הספריה העברית בעיר. בשנת 1906 עלה טברסקי לארץ ישראל. תחילה עבד כפועל בנס ציונה, ואחר עבר לירושלים, והיה ממייסדי העיתון 'הפועל הצעיר'. הוא שימש בתפקידים ציבוריים שונים, ובשנת 1928 מונה לנהל את סניף הוצאת 'שטיבל' בארץ ישראל.

ובכן, הצלחתי לגלות כי טברסקי שימש כמנהל הוצאת 'שטיבל' בארץ ישראל, ולאחר פרישתו פתח בעצמו הוצאת ספרים בשם נ. טברסקי, ולידה בית דפוס בשם דפוס 'ספר', אשר הדפיס את הקטלוג הקטן שבידי. עדיין איני יודע מי עומד מאחורי בית ההפצה 'התקופה'? ומדוע - לעזאזל -  בקטלוג המדובר, מופיעים ספרי הוצאת 'שטיבל', בלי ששמה יוזכר כמעט כלל וכלל?

ייתכן והפיתרון נמצא אצל אברהם יוסף שטיבל?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Bookstore אצלכם בבית
לחיצה קטנה על הציור...
To the English site

הייתם? היומן
אפריל 1938

כוחות אצ"ל מחבלים ברכבת של חברת הנפט האנגלית-עיראקית בחיפה.


מחפשים חומר
נוסף על האצ"ל?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

כוחות אצ"ל עורכים התקפות בעיר התחתית בחיפה.

שלושת חברי פלוגת הגיוס של בית"ר בראש פינה, שלמה בן יוסף, אברהם שיין ושלום ז'ורבין, התקיפו אוטובוס ערבי בתגובה על רצח חבר הפלוגה על ידי טרוריסטים ערביים. שלמה בן יוסף הוצא להורג והפך לסמל - הרוג מלכות הראשון.

אוניית המעפילים 'ארטימיזה' העלתה 128 מנוסעיה על החוף.


מחפשים חומר
נוסף על העפלה?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

ששה יהודים נרצחו בכביש עכו צפת

אברהם יוסף שטיבל

אברהם יוסף שטיבל בן יהודה ליבוש ומרים ריזל, נולד בעיירה בשם זארקי בפולין בשנת 1885. אביו, מחסידי ראדימסק, איש אוהב ספר, עסק במסחר. בגיל 3 הובא אברהם יוסף ל'חדר' והחל את לימודי התורה. האב רצה כי בנו יהיה רב, ושלח את בנו אל המלמדים הטובים ביותר. לאחר בר המצווה נשלח אברהם יוסף לעיר סמוכה לישיבת בית מדרש.
כעבור שנים יכתוב אברהם יוסף סיפור קצר בו יתאר את אביו - "...לא היה לא למדן מופלג ולא חריף. הוא היה בעל בית הגון, יודע ספר, קפדן במידותיו התרומיות ומוקיר רבנן, אמצעי הפרנסה היו מוגבלים ואדיר חפצו ללמד תורה, לכל הפחות, את בנו בכורו. הוא חסך מלחמו ומבגדו, בכדי להקנות לבנו חינוך עברי הגון."
הסדקים הראשונים בהגשמת שאיפתו של האבא, החלו להופיע בעקבות המלה הכתובה. ראשית החלו העיתונים להופיע בחדרו של הנער: 'היום', 'המליץ', 'הצפירה', 'הכרמל' ו-'הלבנון'. אחר כך הוא החל לרכוש ספרים ממוכר הספרים בבית המדרש.
לפי שטיבל עצמו: "הספר הראשון מן הספרות העולמית שנפל לידי..." היה הספר 'דניאל דירונדה' מאת ג'ורג' אליוט, בתרגום: דוד פרישמן. "כל החליפות והתמורות שחלו בחיי מאז ועד עתה, הם בשל הספר הקטן והעב הזה..."
 
בשנת 1904 הגיע שטיבל הצעיר לוורשה, והחל לפעול במרץ בשני התחומים העיקריים שימלאו את עולמו. בד בבד עם התבססותו הכלכלית היה שטיבל פעיל מאוד בתחום הספרות העברית: הוא דאג להשיג חותמים על כתבי עת ספרותיים, הוא פעל לשכנע משקיעים ותורמים, תרם בעצמו, כתב, שיכנע, השפיע ועוד.
בשנת 1914 פרצה מלחמת העולם הראשונה, ושמה קץ לכל תוכניותיו הספרותיות של אברהם יוסף שטיבל, אך נתנה בידו את האפשרות לעשות הון כסף גדול אותו ישקיע יום אחד בספרות העברית.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

חנות ספרים אצלכם בבית
          


לחיצה על חזית הספרים תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים שלנו באינטרנט. אם הספרים האלה כבר לא נמצאים שם, סימן שמישהו חטף אותם לפניכם...

החנות פתוחה 24 שעות, חניה בשפע, צוות עובדים אדיב ומיומן.
לחיצה על חזית הספר תכניס אתכם לאולם התצוגה. היומן
מאי 1938

אלתר דרוינוב נפטר, פובליציסט ועסקן ציוני, בן 68.


מחפשים חומר נוסף
על דרוינוב?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

תחילת הקמתה של גדר הביטחון בצפון ארץ ישראל על ידי אלף פועלים יהודים בחסות כוחות מיוחדים של ההגנה.


מחפשים חומר נוסף
על הגדר בצפון?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

הוצאת שטיבל

 

בשנת 1916 החלה להתפשט במוסקבה השמועה כי צעיר יהודי מפולין, סוחר עורות בעל הון, מחפש מתרגמים וסופרים יהודיים. תוכניתו הייתה להזמין סופרים מכל רחבי מזרח אירופה למוסקבה, לייסד בית דפוס, ולהקים הוצאת ספרים שתתמחה בסופרים עבריים ובתרגום יצירות מופת מהקלאסיקה העולמית לעברית.  
אפילו שם כבר הכין לה - הוצאת הדייג. בדומה להוצאת פישר הגרמנית, גם ההוצאה של שטיבל תדוג את מיטב הספרות העולמית והעברית עבור הקורא.
בן ציון כץ, עיתונאי והיסטוריון, נבחר על ידי שטיבל כדי לעזור לו. הוצאת ספרים 'שטיבל' החלה לעשות את צעדיה הראשונים בשני מסלולים: הוצאת ירחון ספרותי בשם 'התקופה' בעריכת פרישמן, ומפעל תרגומים 'ספרות העולם'.

 
להזמנה לחץ על חזית הספר


 

כץ החל להכין את התוכנית לסדרת התרגומים מהקלסיקה העולמית. 'איליאס ואודיסיאה' להומרוס ימסרו לשאול טשרניחובסקי ששלט ביוונית עתיקה. פרישמן יתרגם את היינה וגיתה, יוסף אליהו טריווש יקבל את כתבי טולסטוי.
חצי מיליון דולר מהונו - סכום עתק באותם ימים - ייעד שטיבל, כדי לכבוש את הספרות העברית. הוא הציע לפרישמן פרנסה לכל חייו, הוא השיג רשיונות לעשרה סופרים לשבת במוסקבה.
בשנת תרע"ח [1918] הופיעו הספרים הראשונים בהוצאתו של הצעיר היהודי יליד העיירה זארקי בפולין: תמונת דוריאן גריי/ א' וילד, אנה קרנינה/ טולסטוי, חג'י מורט/ טולסטוי, רודין/ טורגנייב, י'ן כריסטוף/ ר' רולן ועוד.
במשך השנים הבאות תשלוט הוצאת 'שטיבל' בכל המתרחש בספרות העברית, ותפתח סניפים באירופה, אמריקה ובארץ ישראל.

     
ספרים נוספים בהוצאת 'שטיבל'. להזמנה לחץ על חזית הספר

בשנת תרע"ח [1918], כמה ימים לפני חג הפסח, התפרסם הכרך הראשון של רבעון 'התקופה'. העורך הראשי היה דוד פרישמן, והתפרסמו בו: סיפורים, תרגומים, מאמרים, שירים, ביקורת ורשימות. שתי שערוריות ספרותיות ליוו את הוצאתו לאור של הרבעון - טשרניחובסקי, אשר תרגם את 'אליאס' של הומרוס מיוונית, נדהם לדעת כי העורך פרישמן הכניס בעבודתו תיקונים לפי התרגום הגרמני, ולא הסכים לחתום בשמו על התרגום. המשורר פיכמן נדהם לגלות כי פרישמן פירסם את שירי היינה בתירגומו, למרות ששלח אותם אליו רק כדי ללמוד מהערותיו. כל אלו לא יכלו לקלקל את שמחתו של שטיבל.


מחפשים חומר נוסף  על 'התקופה'?
להזמנה לחץ על  חזית הספר

דניה עמיחי מיכלין מביאה בספר הביוגרפי אותו כתבה 'אהבת אי"ש' על אברהם יוסף שטיבל, את עדותו של בן אליעזר לשמחתו של המו"ל הטרי: "מי שלא ראה את א. י. שטיבל במוסקבה ביום שיצא מבית הדפוס הספר הראשון של 'התקופה', שלא הניחו מידו כל היום ולא גרע עין ממנו וכולו חדוה עילאה... לא ראה אוהב ספר מימיו."

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

חדש! הסרטים של איתמר!
עוד לא ראיתם?
     

לחיצה קטנה על התמונה תחשוף בפניכם את הסרטים.
אם יש ברשותכם סרטים ישנים הקשורים לספרים,
סופרים או אירועים היסטורים בתולדות א"י,
אנא כתבו לנו לכאן
אולי נוכל לשלבם בדפי המידע הבאים. היומן
יוני 1938

הוחל בחריטת המרגמה הראשונה בתע"ש.


מחפשים חומר נוסף
על תע"ש?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

התקפת אנשי חניתה בפיקוד וינגייט על הכפר הערבי ג'ורדיה. ראשית פעולת 'פלוגות הלילה המיוחדות'. פעלו עד 1939.


מחפשים חומר נוסף על וינגייט?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

שטיבל וטברסקי

בשנת 1928 פתחה הוצאת 'שטיבל' סניף בתל אביב בהנהלתו של נחום טברסקי. העורכים הראשיים היו בן ציון כץ ושאול טשרניחובסקי. שטיבל עצמו כבר לא היה במרכז העניינים. המצב הכלכלי של ההוצאה היה בכי רעי. טשרניחובסקי פרסם קול קורא אל הציבור העברי לחתום על 'ספרית שטיבל'.
לאט לאט נוצר נתק בין שטיבל לבין הסניף הארצישראלי. בסוף אותה שנה כתב טברסקי לאחד המתרגמים שדרש את הכסף המגיע לו עבור עבודתו, כי אין הוא נציגה של הוצאת 'שטיבל', ואין לו שייכות לספרי ההוצאה מלבד אלה של הספרייה לשנת 1928.
בשנת 1930 נכתב בעיתונות הארצישראלית כי הוצאת 'שטיבל' העתיקה את כל פעילותה לתל אביב, ובראשה יעמוד מהיום נחום טברסקי. טשרניחובסקי פרש מכל פעילות בהוצאה.
טברסקי החל בפעולות כדי להגשים את תוכניתו למזג בין ההוצאות 'דביר', 'שטיבל' ו-'אמנות'. התוכנית הייתה כי כל הוצאה תמשיך להדפיס את ספריה, אבל ההפצה תימסר לגוף אחר.
שטיבל לא נטל חלק ביישום התוכניות. הוא החלים ממחלה קשה, והשאיר את כל ההחלטות לנחום טברסקי.  היחסים ביניהם היו רעים, והקשר היה רופף לחלוטין. טברסקי הפסיק לענות על מכתביו,  וראה עצמו כבעל הבית בהוצאה, בגלל ריחוקו של שטיבל מארץ ישראל, מצב בריאותו ובעיותיו הכלכליות.
בשנת 1937 חלה התדרדרות במצבו של שטיבל. הוא החליט שתי החלטות חשובות. לסלק את נחום טברסקי מסניף ההוצאה בתל אביב, ולחדש את פעילותה בווארשה.  "עוקב אני אחרי מעשי טברסקי בשבע עיניים", הוא כתב  ליעקב כהן, וביקש ממנו לברר "מי זו 'הוצאת התקופה' שהוציאה את כתבי ברנר במהדורה החדשה"! שטיבל חשד בטברסקי כי הוא משתמש באמהות הדפוס של הוצאת 'שטיבל' לצרכיו. "מה אוכל לעשות ואין איש בא לעזרתי. כולם חבר בוגדים, חמסו והחריבו וכבר לוטשים עיניהם לפגר חדש."
בשנת 1938, עוד בטרם עברה אליו הבעלות המלאה על ההוצאה, פירסם טברסקי את החוברת הקטנה ובה רשימת הספרים אותם ניתן לקנות בבית ההוצאה וההפצה 'התקופה', שהקים  מאחורי גבו של שטיבל. טברסקי השתמש - כנראה ללא רשות - בשמו של הרבעון לספרות שהיה נפוץ מאוד ומקובל, ולא טרח כלל להזכיר כי רוב הספרים אותם ניתן לקנות דרכו הם בכלל מהוצאת הספרים של אברהם יוסף שטיבל... 

שטיבל עבר בינתיים לניו יורק. הוא המשיך בפעילות ספרותית, ואף הוציא כמה כרכים של 'התקופה'. בספטמבר 1946 נפטר על הכיסא במשרדו. היומן
יולי 1938

כוחות אצ"ל עורכים התקפות על ערבים ועל אוטובוסים ערבים במבואות תל אביב.

אצ"ל ממקש את השוק בעיר התחתית בחיפה. עשרות נהרגו

נרצח אלכסנדר זייד מראשוני ההתיישבות, ממיסדי השומר.


מחפשים חומר נוסף על אלכסנדר זייד?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

הוארד יוז מקיף את כדור הארץ. עם צוות בן ארבעה ימים.

היהודים בגרמניה יחוייבו לשאת תעודת זהות מיוחדת.


מחפשים חומר נוסף על אנטישמיות?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

 

הספר

הפרק הזה לא היה אמור כלל להיכתב, אילולא שני אירועים שהתרחשו במהלך כתיבת דף המידע והקשורים לספר 'אוצר דרשות'.
הספר מכיל מאתיים דרשות מגדולי הדרשנים בספרות ישראל, שנערכו ונסדרו ע"י יהודה דוד אייזענשטיין בניו יורק 1919.

מה עניינו של הספר לדף הנוכחי, לבד מהעובדה כי כאשר באתי לנקותו ולהניחו למשמרת באחד ממחסניי, נשרה מתוכו חוברת קטנה, היא מרכזה של דף המידע שזה עתה קראתם. לבד מזה,  אין לספר שום חשיבות בעלילה.
ואכן במהלך כל כתיבת הדף שכב לו הספר מבוייש ולא נחוץ באחד מארגזיי במחסן.


מחפשים חומר נוסף על דרשות?
להזמנה לחץ על חזית הספר

יום אחד קיבלתי מכתב בקשה מיוחד:
"שמי ש. ואני מתמחה של השופט ... בבית המשפט. כידוע, השופט ...הוא איש ספר אמיתי עם ידע עצום בספרות ויש לו גם ספרייה פרטית מאוד גדולה. לקראת סיום התמחותי רציתי להעניק לו מזכרת וכמובן שספר היא המתנה האולטימטיבית, אבל אני רוצה לקנות לו ספר מיוחד שאי אפשר להשיג אותו בנקל, באחד מהתחומים: משפט, יהדות (בדגש על שושלות ונוסטלגיה) או ספר מיוחד באידיש (שזו שפת אימו). האם תוכל לעזור לי בכך?"
כאשר קראתי את המכתב נזכרתי מייד בספר אותו החזקתי ביד לפני כמה ימים, ומייד כתבתי לש.:
"הדבר היחיד שיש לי כרגע להציע לך ונראה מתאים, הוא הספר: "אוצר דרשות"/ יהודה דוד אייזנשטיין. מאתיים דרשות מגדולי הדרשנים בספרות ישראל. דרשות לשבת ולמועדים, דרשות לאומיות וציוניות ועוד. הספר יצא במהדורות רבות, וניתן גם לקנותו היום כחדש, אבל מה שלי יש להציע לך זאת המהדורה הראשונה משנת 1919. זאת מהדורה מקורית, ולא מצולמת.  הספר בפורמט גדול. בשדרה ניתן לראות הטבעת זהב של שם הספר, המחבר והשנה."
למחרת ניגשתי למחסן כדי לקחת את הספר המדובר לחנותי, למקרה שהלקוח אכן יתקשר, ויבקש עוד פרטים על הספר.
כאשר שלפתי את 'האוצר' מהארגז ודיפדפתי בו כדרכי, נשרה ממנו חוברת נוספת:

"פרוספקט - התנ"ך עם פירושו של גורדון"חוברת פרסום של חברת 'מסדה' משנת 1935, לשכנע את הקוראים לחתום על מנוי לספר התנ"ך עם פירוש גורדון.
הרמתי את החוברת מהרצפה, ובחיוך הכנסתי אותה חזרה לבין דפי הספר הגדול.
הפעם, אני לא מתכוון להסתבך, ולהכין עליה דף מידע... היומן
אוגוסט  1938

שמונה חברי רמת הכובש נהרגו בעלות רכבם על מוקש.


מחפשים חומר נוסף על רמת הכובש?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

מת קונסטנטין סטניסלבסקי במאי רוסי בן 75, ייסד את התיאטרון האמנותי במוסקבה.

ראשית הקמת הקו המזרחי בשרון ע"י פלוגות השדה של ההגנה.


מחפשים חומר נוסף
על ההגנה?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

גיוס כללי בגרמניה

היהודים בגרמניה חייבים להוסיף שם פרטי לשמם, גברים ייקראו 'ישראל', נשים 'שרה'.

אנו מבקשים את עזרת הציבור

כאשר התחלתי לעבוד על דף המידע, החליק מתוך אחד הספרים, עליהם התכוונתי לכתוב,  גזיר עיתון. בצדו האחד מופיעים קטעי ידיעות מעמוד השער של העיתון, ובצידו האחר שיר של דוד שמעונוביץ.

בהר אפרים, ביקנעם...
על שמות שני השומרים יצחק ויואש שנרצחו ליד יקנעם,
נקראו שני הילדים הראשונים, תאומים,
שנולדו ביקנעם [מתוך העתונות]

על שני השומרים שנרצחו קיים חומר רב, אך אני מחפש דווקא את הילדים הראשונים ביקנעם שנקראו על שמם. בזכות גלעד ושמוליק גיליתי כי שמם יואש ויצחק כפרי. אני מחפש חברים/ בני משפחה/ שכנים שיוכלו לספר לי על חייהם של השניים. היומן
ספטמבר 1938

היטלר דורש אוטונומיה לגרמנים שבחבל הסודטים בצ'כוסלובקיה.

חיים שטורמן נפל על משמרתו. היה מאנשי השומר, גדוד העבודה, ההגנה, רכש קרקעות עמק יזרעאל ובית שאן.


מחפשים חומר נוסף
על 'השומר'?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

הסכם מינכן, בהשתתפות צ'מברלין, מוסוליני והיטלר.

הוצא צו ראשון לגירוש יהודי פולין מגרמניה

'דראגה' - אוניית אצ"ל, מעלה 170 מעפילים על חוף בנימינה.


מחפשים חומר נוסף
על אוניות מעפילים?
להזמנה לחץ על
חזית הספר

היום לפני

בתחילת השנה, מרץ 2009, פרסמתי דף מידע בשם 'המשורר האלמוני' על ש. שלום. בין השאר כתבתי שם:

הידעת כי אביו של ש. שלום, אברהם יעקב שפירא בנו של האדמו"ר מדרוהוביץ, נקרא גם 'הרבי המצייר', על שום כישרון הציור שהיה לו. בשנת 1965 הוציאה המשפחה ספר עם ציוריו - "ציורי האדמו'ר א'י שפירא".


מחפשים חומר נוסף  על 'הרבי המצייר'?
להזמנה לחץ על חזית הספר

בזמן הכנת הדף לא הצלחתי למצוא עותק של הקטלוג, כדי לפרסם את ציוריו של 'הרבי המצייר'. בימים האחרונים הגיעו אלי שני קטלוגים כאלה, ואני מפרסם כמה מציוריו.


תמונת עצמו, צבע שמן, 1946

 
הרבי מהוסיאטין, פסטל, 1950
 
ניו יורק, פסטל, 1950נהנים מדפי המידע?

ספרו לנו ולכל העולם...
ב-'קיר' שלנו בפייסבוק!

לחצו על הסמל, או חפשו 'איתמר לוי' בעברית.
אתם כבר תזהו לבד את האיתמר לוי הנכון...
נשמח לצרף אתכם כחברים!סליחה, אבל הספרים בתמונה נמכרו מזמן!!!

רוצים להקל על עצמכם
בקניית מתנות לחנוכה?

מבצע 10 ש"ח לספר ממשיך!

אנו מזמינים אתכם למכירה מיוחדת
בחנות בזכרון יעקב.

מחירו של כל ספר בחנות יהיה

 10 ש"ח בלבד!
המכירה במזומן בלבד!

ואנחנו מתכוונים כל אלפי הספרים שבחנות,
לא כולל ספרים חדשים או מוזמנים.


המבצע מתקיים יום יום בחנות בזכרון יעקב -
רח' הנדיב 23,  04-6399749
א-ה 09.00-17.00, יום ו' 09.00-13.00

אל תחמיצו!דמי חנוכה

מחפשים רעיון למתנת חג 'מדליקה'?

אנו מציעים לכם לשלוח ספר כשי שלא יישכח!

כל שאתם צריכים לעשות, הוא לבחור מתנה מתאימה, להתקשר אלינו, ואנו נשלח את הספר לכתובת שתתנו לנו, עם ברכה מתאימה.
המתנות מתאימות גם לאירועים אחרים: יום הולדת, יום נישואים ועוד.

     
 המתנה לילד  המתנה לנער  המתנה למבוגר המתנה שאזלה...
אם יהיה לכם מזל, ישאר לכם עותק אחד...

התקשרו לטלפון 04-6399749!מה בדף המידע הבא?דניאל איש חמודות

רוצים לנחש?

כתבו לנו כאןהערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן