דף מידע מספר 84   

10 יולי 2014

אנו גאים להציג את
דף המידע של איתמר


עיצוב:  פרופ' מסינו בסי, פרופ' מ. ביארדי, איטליה

סופרים ומספרים
סופרים וספרים בשטרות הכסף של ישראלארגזי עץ


השטרות הראשונים של מדינת ישראל עוצבו בחברת 'אמריקן בנקנוט' בניו יורק,
עם עיטורים שכבר היו קיימים אצל המדפיסים, ושימשו בעבר להדפסת שטרות של... סין.
בעת הזמנת השטרות טרם נקבע שמה של המדינה, ולכן נכתב על השטרות 'לירה א"י'.
השטרות הגיעו ארצה בחשאי מארה"ב ביולי 1948.

"...נקראתי למטה ברמת גן. הוטל עלי, עם יוסי הראל, ללוות את ארונו של הקולונל דוד מרכוס לקבורה בארה"ב... קצין יהודי אמריקני, שהתנדב ובא לישראל ללחום אתנו. בסוף מאי נתמנה למפקד ירושלים. ב-11 ביוני ירה בו חייל ישראלי, כאשר יצא מאהלו בלילה...

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו או התקשר לטלפון 04-6399749
המטוס שנסענו בו לארה"ב נשכר מחברת התעופה ההולנדית ק.ל.מ, בריצפתו היו טבעות ברזל להובלת סוסי מירוץ. הפעם קשרו בהן את ארונו של הקולונל מרכוס, ולידו הונחו מזרנים ושמיכות בשבילנו.
...לישראל שבתי באותו מטוס שהביאני לארה"ב. גם את הדרך בחזרה עשיתי על מזרן ליד ארגזי עץ. הפעם היו בתוכם שטרות הכסף הישראלי הראשון, שהודפסו זה עתה. כשנחתנו בשדה התעופה של עין שמר ירו עלינו מן העמדות הערביות הסמוכות..."
[מתוך 'אבני דרך'/ משה דיין]

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו או התקשר לטלפון 04-6399749
בספר 'בנקאי לאומה בהתחדשותה' - תולדות בנק לאומי לישראל מסופר, כי היה צורך להכין מלאי של תחליף לשטרי הכסף הישנים מתקופת המנדט. שטרי הבנק הוזמנו ב-19 באפריל, והמדפיסים - בניו יורק - החלו במלאכה. "בתחילת יולי התחילו השטרות להגיע ארצה. מכיוון שנמל התעופה של לוד היה עדיין בידי הערבים, הובאו השטרות במטוס חכור של חברת התעופה ההולנדית ק.ל.מ לשדה הצבאי שליד עין שמר." בכיתובים על השטרות [ערבית, עברית ואנגלית] נפלה טעות קטנה שתוקנה בדפוס על גבי השטרות,  תחילה נכתב: "הבנק יקבל שטר זה לשם תשלום בכל חשבון שהוא", אבל אח"כ תוקן הכיתוב ל: "הילך חוקי לתשלום כל סכום שהוא". ההבדל בין הטקסט המקורי לזה המתוקן, מקורו כנראה  בטעות כתבנית שהחליפה בין account ל-amount.

'דף המידע של איתמר' מצוטט באתרים רבים באינטרנט: גם בויקיפדיה, גם באנציקלופדיה של Ynet, באתר עיתון 'הארץ' ועוד. הציצו בערכים של ש. שלום, אנצו סירני, לאה גולדברג, נקמת אבות, אברהם אבן שושן בויקיפדיה. אם עדיין אינכם רשומים לדף המידע, אנו ממליצים לעשות זאת באתר האינטרנט של החנות.
   לחיצה קטנה עם העכבר על הציור

חפשו אותנו
בפייסבוקהספר הנעלם


עיצוב האחים שמיר, יעקב צים

לקראת סוף שנות ה-50', בעקבות אי השביעות הרצון שניכרה בציבור הישראלי מסדרת השטרות הראשונה של מדינת ישראל, שעיצובן כלל נופים ארץ-ישראלים בחזית, וציורים מופשטים בגב השטר, הוחלט להחליף את עיצוב השטרות.
ועדה ציבורית קמה בראשות הארכיאולוג יגאל ידין. ועדה שכללה נציגים של הציבור - אנשי רוח, חוקרים מן האקדמיה, שופטים ואמנים.
בהשפעתו של יגאל ידין, כנראה, נבחרו אתרים ארכיאולוגיים לקשט את גב השטרות, ואילו בחזית הופיעו דמויות ישראליות: חיילת, דייג, פועל בנין ומדען.
 
 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו
את השטרות עיצבו האחים שמיר [גבריאל ומקסים] ויעקב צים. כדי להקשות על זיוף השטרות, הוחלט לצייר דמויות אמיתיות. הצלם רודי ויסנשטיין נבחר לצלם דוגמנים ושחקנים שישמשו כסקיצות לציורים.

       


עיצוב האחים שמיר, יעקב צים

השטר של 10 לירות ארץ ישראליות היה בשימוש בין השנים 1959-1970. בחזיתו מופיע מדען. לפניו מיקרוסקופ משוכלל, בידו הוא מחזיק מבחנה, מאחוריו, ברקע ניתן להבחין בציוד נוסף של מעבדה.

בצילום 'הדוגמן' שצילם רודי ויסנשטיין*, ואשר שימשה את המעצבים, נמצא על השולחן גם ספר, אך הוא נעלם מהציור. ייתכן והיה זה ספר מדעי, או אולי יומן משרדי. בכל מקרה המעצבים החליטו כי אין בו צורך, ולא הכניסו אותו לציור על השטר. אך מקומו של הספר לא נפקד לבסוף מהשטר. בגב השטר מופיע איור של אחת המגילות הגנוזות שנמצאו בחפירות במערות קומראן - לאיור בחרו המעצבים בקטע מפרק מ' בספר ישעיהו.

 א נחמו נחמו עמי יאמר אלוהיכם ב דברו על-לב ירושלים וקראו אליה כי מלאה צבאה כי נרצה עוונה  כי לקחה מיד יהוה כפליים בכל-חטאותיה  ג קול קורא במדבר פנו דרך יהוה ישרו בערבה מסילה לאלוהינו  ד כל-גיא יינשא וכל-הר וגבעה ישפלו והיה העקוב למישור והרכסים לבקעה  ה ונגלה כבוד יהוה וראו כל-בשר יחדיו כי פי יהוה דיבר  ו קול אומר קרא ואמר מה אקרא כל-הבשר חציר וכל-חסדו כציץ השדה  ז יבש חציר נבל ציץ כי רוח יהוה נשבה בו אכן חציר העם  ח יבש חציר נבל ציץ ודבר-אלוהינו יקום לעולם 


עיצוב האחים שמיר, יעקב צים

לצד הקטע מהמגילה, ציירו האחים שמיר את שני הכדים שבהם נמצאו המגילות במערות ליד ים המלח. המגילות עצמן מוצגות כיום בהיכל הספר שבמוזיאון ישראל. בנין היכל הספר עוצב לפי צורת מכסה הכדים. בהיכל הספר ניתן למצוא את מגילות מדבר יהודה, ממצאים ארכאולוגיים מקומראן וכתבי יד נדירים של התנ"ך. המבנה נחשב הישג אדריכלי ברמה בינלאומית, והוא תוכנן בצורת המכסים שעל הכדים, כמו לומר: 'היכל הספר' ממשיך להגן על המגילות הגנוזות.

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו או התקשר לטלפון 04-6399749
* בספרו 'כסף מספר' - אישים ואתרים בשטרות ישראל, כותב יגאל ארקין: "יש הסבורים כי דמות המדען שבחזית השטר היא של הצלם רודי ויסנשטיין, שצילם את רוב הדמויות בסדרה זו. מספרים כי הצטלם לבקשת המעצבים שגרסו כי יתאים יותר מן הדמות המקורית." לדבריו של ארקין, כיוון שנמצאה רק תמונה אחת של 'דוגמן' אחר, ותמונתו של ויסנשטיין לא נמצאה - "נראה כי הסיפור אינו נכון." יורם שמיר סיפר לי בזמן הכנת דף המידע: "ידוע לי מאבי המנוח ומאלמנתו של הצלם רודי ויסנשטיין, שהדוגמן למדען היה ויסנשטיין עצמו. אבי צילם אותו ואחר כך צייר לפי הצילום." 

 

המלצה
אם עדיין לא קראתם את דף המידע
עם סיפורו המדהים של אלתר אילי ו'אמיל והבלשים',  
לחצו כאן!


כאשר הייתי נער קטן/
אריך קסטנר 

נשארו לנו עותקים ספורים בלבד. ספר במצב חדש, בתרגום הישן. 

     
"בספר זה אני רוצה לספר מעט מילדותי. מזמן שהייתי נער קטן עברו כבר 50 שנה וחשבתי שאולי יעניין אתכם לדעת כיצד חי נער קטן....
כאשר הייתי נער קטן, הייתי צועד בוקר בוקר, לפני לכתי צועד בוקר בוקר, לפני לכתי
לבית הספר, אל הצרכניה שברחוב גרנדיר. "ליטר וחצי נפט ושני קילו לחם שחור וטרי." אמרתי למוכרת.
משם רצתי הלאה - עם העודף, בולי ההנחה, ועם פח הנפט המשקשק. פתותי השלג ריקדו לפני פנסי הגז הקורצים."

חפשו אותנו
בפייסבוק

להזמנת הספר לחץ עם העכבר על חזיתו, או התקשר לטלפון 04-6399749עד פרוטה ופרוטה


עיצוב:  פרופ' מסינו בסי, פרופ' מ. ביארדי, איטליה

"הא לך, בני, בקע* ורוצה החדרה
שלם שכר לימוד ולמד הסדרה*"
כה פתאם שמעתי קול אשה אומרת
לבנה, והאשה בבצלים סוחרת...
ותוצא חצי שקלה האחרון מצרורה -
קורבנה לאדוני על מזבח התורה.
ידעתי, קשת רוח, שני ימים רצופים
על מעמדך עמדת ותמטירי גידופים.
במקום בכי ותמרורים קללת וחרפת
עד פרוטה ופרוטה לבקע צירפת...
[רחוב היהודים/ ח. נ. ביאליק, 1894]

*בקע - מטבע
*סדרה - פרשת השבוע

בשנת 1969 החליפה סדרת האישים את סדרת הדמויות בשטרות הכסף של מדינת ישראל. בין האישים שנבחרו: בנימין זאב הרצל על שטר של מאה לירות כשבגבו סמל המדינה וסמלי שנים עשר השבטים. חיים וייצמן על שטר של חמישים לירות עם בניין הכנסת. אלברט איינשטיין על שטר של חמש לירות עם הכור הגרעיני בנחל שורק, וחיים נחמן ביאליק על שטר של עשר לירות.
בחזית השטר מופיע דיוקנו של ביאליק ולצידו כמה צורות סוריאליסטיות [כנראה כדי להקשות על הזייפנים] שמתוכן עולה פרח הדמומית. בחירת הפרח נעשה באופן אקראי [חיים וייצמן - ענפי עץ הזית, בנימין זאב הרצל - עץ תמר].
בגב השטר מופיע איור של בית ביאליק והגינה שבחזיתו. בגן הבית ביקש ביאליק לנטוע צמחים ועצים המתאימים לארץ ישראל: דקל, הדס, אתרוג, רימון, זית, תאנה, חרוב וגפן.


עיצוב:  פרופ' מסינו בסי, פרופ' מ. ביארדי, איטליה

ביאליק עלה מברלין בשנת 1924 הישר לתל אביב. לאחר שרכש מגרש בעיר מכספים שקיבל עבור מכירת כתביו, החל לבנות עליו את ביתו.

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו או התקשר לטלפון 04-6399749
 ביוני 1925 כתב ביאליק לידידו שמעון ראבידוביץ: "יקירי... מכתבך קיבלתי בזמנו, ולפי שצפיתי בכל יום לפתיחת הארגזים של ספרי ולהעברתם לביתי, דחיתי את תשובתי מיום ליום. עתה נתברר כי הפתיחה וההעברה נדחו עוד לחודש ימים, ולפיכך אין בידי להמציא לך את ספרי - וכן להורדוצקי - אלא בסוף החודש..."
"אורחים מחוץ  לתל אביב ותיירים מחו"ל באים לראות ברחוב ביאליק," נכתב בעיתון 'דבר' בשנת 1934,  "את בית ביאליק הסמוך לעיריה. מסתכלים בבית היפה המורם מן הרחוב על גבי מילוא נטע גן. על נווה זה עם מגדלו הנאה כתב ז. שניאור:

"ועוד רחוב ושם בית ביאליק
אתרוג נהדר עם פיטם
מגדל צופים לבת שיר
מצודה להוצאת 'דביר'
ותה ופטפוט שם לא יתם
בית טוב, לית מאן דפליג
בתל אביב."

בית זה מלא תמיד אורחים  ומבקרים, למרות הפתקא האומרת שביאליק מקבל רק בימים אלה ובשעות אלה."

ביום ג', 14 לדצמבר 1937 נפתח 'בית ביאליק' לביקורים ולשימוש בספרייה. ספריית המשורר מנתה 3000 כרכים, והייתה פתוחה לקהל בין השעות 11.00-13.00, 16.00-19.00. אולם קריאה מיוחד המתין לסופרים ולחוקרים.

              
להזמנת הספר לחץ על חזיתו או
התקשר לטלפון 04-6399749

מבצע מכירות מיוחד לשנה החדשה!

במהלך חודש ינואר נקיים
בחנות בזכרון יעקב מכירה בה
יהיה מחירו של כל ספר 10 ש"ח בלבד!

יום ו' 09.00-13.00
א-ה 09.00-17.00
ולמי שעדיין לא הבין... המכירה המיוחדת מתקיימת בכל יום, כל השנה בחנות בזיכרון יעקב. מומלץ לעקוב אחר שינויים בשעות הפתיחה בעמוד השער של האתר שלנו.


הביטו היטב בתמונה! מחיר כל ספר בה - 10 ש"ח!

 לחיצה קטנה על הצילום, או התקשרו לטלפון 04-6399749


 ארץ עתיקה חדשה

      
להזמנת הספר לחץ על חזיתו או
התקשר לטלפון 04-6399749

 

"...דוד פנה אל המוכרת, וישאל:
– כמה מחיר נעלי הכף בעד שני האדונים? 
– ששה שקלים.
וקינגסקורט הביט בתמהון.
– בשם השטן!   מה זאת?
ודוד ענה בצחוק קל:
– זו היא פרשת הכסף שלנו.  אנחנו חדשנו את מטבעותינו העתיקות.  ערך השקל כערך הפראנק.  אחרי כי שקלים אין לכם,  הרשוני נא לשלם בעדכם.
וישלך מטבעת זהב על שלחן הקופה,  ויקבל הנותר איזה מטבעות כסף,  ואז יצאו.
וקינגסקורט אמר בענג ובהתול אל דוד בצבטו את זרועו:
– אבל את הממון לא בטלתם בחברתכם החדשה!   היכולתם לבטל את הממון?
ודוד כבר היה רגיל בסגנון הזקן,  וישיבהו בסגנונו:
– לאו,  מר קינגסקורט,  לאו!   לא יכולנו לבטל את הכסף.  ראשית,  יען כי אנו יודין נבהלים להון,  ושנית,  יען כי הממון הוא המצאה נפלאה,  ואלו לא היה,  צריך היה לבראו.
– בחור!   מלבי אתה מוציא מלים!   זאת אמרתי תמיד.  הממון הוא דבר טוב ויפה,  אך בני האדם קלקלוהו.

מתוך 'תל אביב' [אלטנוילנד]/ בנימין זאב הרצל, תרגום נחום סוקולוב.
באדיבות פרויקט בן יהודה

שלוש פעמים מופיע בנימין זאב הרצל כל שטרות הכסף של המדינה אותה חזה בדמיונו.

  
פרופ' מסינו בסי, איטליה וה. ג. בארד, בריטניה                                עיצוב: פול קור ואדריאן זנגר


עיצוב: פול קור ואדריאן זנגר

את השטר הראשון שהיה בשימוש בין השנים 1969-1975, והיה חלק מ'סדרת האישים', עיצבו פרופ' מסינו בסי מאיטליה וה. ג. בארד מבריטניה.  בחזית השטר ניתן לראות את דיוקנו של בנימין זאב הרצל, ולידו עץ דקל עם תמרים. רוב הסיכויים שבחירת העץ הייתה אקראית ולא קשורה כלל לסיפורו של הרצל 'דבורה אשר מתחת התמר'.

'סדרת האישים' הוחלפה בשנות השבעים ב'סדרת השערים'. כיוון שבסדרה הקודמת לא הספיקו להנציח את מלחמת ששת הימים, הוחלט להנציח את המלחמה בגב השטרות, בתיאור שערי חומת העיר העתיקה. בגב השטר של הרצל נקבע שער ציון, ללא ספק הבחירה המתאימה ביותר לחוזה המדינה. בחזית השטר מופיע דיוקנו של הרצל, דיוקן שונה מהדיוקן על השטר הראשון.  בגבו של הרצל ניתו לראות את שער הכניסה להר הרצל, מקום אליו הועברו עצמותיו השנת 1949.

       
להזמנת הספר לחץ על חזיתו
או התקשר לטלפון 04-6399749

בשנת 1980 התגשם חזונו של הרצל בנוגע לסוג המטבעות שיונהגו במדינה החדשה: "אנחנו חדשנו את מטבעותינו העתיקות.  ערך השקל כערך הפראנק." השקל החליף את הלירה. משטר של מאה לירות ישראליות הפך שטרו של הרצל לעשרה שקלים.

חנות ספרים אצלכם בבית
         


לחיצה על חזית הספרים תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים שלנו באינטרנט. אם הספרים האלה כבר לא נמצאים שם, סימן שמישהו חטף אותם לפניכם...

החנות פתוחה 24 שעות, חניה בשפע, צוות עובדים אדיב ומיומן.
לחיצה על חזית הספר תכניס אתכם לאולם התצוגה.אגודות אגודות


עגנון שקוע במחשבותיו הספרותיות...

"הדלת סגורה חציה, כנגדה הקופה פתוחה. ברוך מאיר וצירל מצרפים מעותיהם, את של נחושת לחוד ואת של כסף לחוד ושטרי המדינה לחוד. את המטבעות עושים גלילים גלילים ואת השטרות אגודות אגודות.
אין לך נאה מישיבת לילה בחנות בשעה שמעותיך מונחות לפניך, אתה מצרף דינר לדינר וזוקפם בצדי השולחן ורואה ומרגיש שהגעת למקום שביקשת..."
[סיפור פשוט/ ש"י עגנון]

       
עיצוב: אליעזר וייסהוף                                                          עיצוב: נעמי ומאיר אשל
הסופר ש"י עגנון הופיע בעצם פעמים של שטרות כסף של המדינה. בשתי הפעמים מדובר בשטר של 50 ש"ח, אבל בכל פעם בעיצוב מעט שונה. בחזית השטר הישן [שהיה בשימוש בשנים 1985-2000] מופיע דיוקנו של עגנון. ברקע מופיעים ספרים עתיקים עם פיסות נייר כסימניות. הספרים העתיקים מסמלים את אוסף ספריו של עגנון ואת שיטת עבודתו  בסימון עמודים שונים בספרים בפיסות נייר.  בחזית השטר החדש [שנמצא עדיין בשימוש], מופיע דיוקנו של עגנון בקליגרמה של אותיות שמו ש', ע'. מאחור ניתן לראות את ספרייתו העשירה, ובצד השטר מופיע חלק מנאומו של עגנון בזמן קבלת פרס נובל.

"מתוך קטסטרופה היסטורית שהחריב טיטוס מלך רומי את ירושלים וגלה ישראל מארצו נולדתי אני באחת מערי הגולה. אבל בכל עת תמיד דומה הייתי עלי כמי שנולד בירושלים. בחלום בחזון לילה ראיתי את עצמי עומד עם אחי הלויים בבית המקדש כשאני שר עמהם שירי דוד מלך ישראל. נעימות שכאלה לא שמעה כל אוזן מיום שחרבה עירנו והלך עמה בגולה. חושד אני את המלאכים הממונים על היכל השירה שמיראתם שאשיר בהקיץ מה ששרתי בחלום, השכיחוני ביום מה ששרתי בלילה, שאם היו אחי בני עמי שומעים לא היו יכולים לעמוד בצערם מחמת אותה הטובה שאבדה להם. כדי לפייס אותי על שנטלו ממני לשיר בפה נתנו לי לעשות שירים בכתב."
התשכ"ז 1966 

   
עיצוב: אליעזר וייסהוף                                                          עיצוב: נעמי ומאיר אשל

בגב השטר הישן ניתן למצוא את סיפור חייו של עגנון. בתחתית השטר בתוך העיגול ניתן לראות את הבתים המזרח אירופאיים המייצגים את מקום הולדתו של עגנון, ומעל הקשת מופיעים אתרים מירושלים, טחנת הרוח במשכנות שאננים, ימק"א, מגדל דוד, כנסיית הקבר ועוד. מתחת לבתי ירושלים, בכתב זעיר מופיעים שמות 18 מספריו של עגנון: קורות בתינו, שירה, תמול שלשום, אורח נטה ללון, אלו ואלו, אתם ראיתם, בחנותו של מר לובלין, האש והעצים, הכנסת כלה, ימים נוראים, לפנים מן החומה, מעצמי אל עצמי, סמוך ונראה, ספר סופר וסיפור, עד הנה, עיר ומלואה, על כפות המנעול, וסיפור פשוט.

בגב השטר החדש יותר ניתן לראות את שולחן העבודה של עגנון, את כיפת הר הסלע [הנוף שנשקף מחלונו] ורשימת ספריו. למעשה שתי רשימות. בראשונה -   המוסתרת - מופיעים באותיות זעירות 17 מספריו  [סיפור פשוט - נשמט משום מה]/ ברשימה השניה - הגלוייה יותר - מופיעים 16 מספריו. נשמטו: סיפור פשוט, ועל כפות המנעול...

                  
להזמנת הספר לחץ על חזיתו
או התקשר לטלפון 04-6399749

בשנת ה – 60 למדינה, הוחלט להתחיל סידרה חדשה של מטבעות המוקדשים לחתני פרס נובל ישראליים. הישראלי הראשון שזכה בפרס זה, המוענק לאישים שתרמו לאנושות בתחומים שונים, הוא אחד מגדולי הסופרים היהודיים: שמואל יוסף עגנון. דרך אגב בתיאור המטבע בפרסומי החברה הישראלית למדליות ולמטבעות נכתב: "דמותו של ש"י עגנון שקוע במחשבותיו הספרותיות..."

 

Bookstore אצלכם בבית

           


Book Shelf

לחיצה על חזית הספרים תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים באנגלית. אם הספרים האלה כבר לא נמצאים שם, סימן שמישהו חטף אותם לפניכם...

החנות פתוחה 24 שעות, חניה בשפע, צוות עובדים אדיב ומיומן.
לחיצה על חזית הספר תכניס אתכם לאולם התצוגה.ארבעת המופלאות

       
עיצוב האחים שמיר, יעקב צים                                    

מתוך 19 שטרות כסף עם דמויות של אישים בחזיתן, רק ארבע הן דמויות של נשים.
הראשונה היא חיילת הנח"ל המופיעה בחזיתו של השטר הירוק - חצי לירה ישראלית. כמה וכמה חיילות צולמו כדי לשמש דוגמניות לציור, אך אין ספק כי הדומה מכולן לציור היא רחל שפר. השטר היה בשימוש בשנים 1959-1969.

    
עיצוב האחים שמיר, יעקב צים                                                                 

האשה השנייה נבחרה להופיע על שטר החמישים לירות. בספרו 'כסף מספר' כותב יגאל ארקין: "מספרים שראש הממשלה דוד בן גוריון פיקח על הנפקת השטרות והוא שאישר אותם." ארקין מוסיף כי בן גוריון רצה שהשטר ייצג את מיזוג הגלויות בארץ, ולכן נבחרו להופיע על חזיתו - צעירה ממוצא תימני, וצעיר ממוצא אשכנזי. הנערה שנבחרה היא צוריה [שקדי] רונן. נסו למצוא בפניה קווים המאפיינים את העדה התימנית...
השטר החדש בן החמישים ש"ח הוכנס למחזור ביום ה' 08/10/1959. כמו בשטרות הקודמים בסדרה, גם שטר זה מבוסס על הרעיון של העבר וההווה של עם ישראל. בחזית נראה זוג חלוצים על רקע נוף הנגב [עין גדי], ובגב השטר - ציור מנורה על פי הפסיפס מבית הכנסת העתיק בנירים. את השטר עיצבו וציירו האחים שמיר מתל אביב, והדפסתו נעשתה בהולנד.


עיצוב: פול קור ואדריאן זנגר

הנרייטה סאלד נולדה בשנת 1860 בבולטימור. עסקה בהוראה ובעבודה חברתית בקרב המהגרים היהודים בארה"ב. סיוריה בארץ ישראל בשנת 1909 ו-1912 עוררו אותה לפעילות ציונית. בשנת 1912 הקימה את 'הדסה' - אירגון נשים שמטרתו הגשת סיוע למתיישבים בארץ ישראל.
'מלאכתי היא מלאכת אם הדואגת לצרכי ילדיה ולעתידם' נהגה הנרייטה סאלד לומר על עצמה. "בגיל שש עשרה כבר היתה מורה," נכתב עליה "ומאז הקדישה את כל חייה לעבודה חינוכית... היא ייסדה את אירגון הנשים הציוניות 'הדסה'... היא עמדה בראש עליית הנוער, הצילה אלפי יהודים רכים ממוות בטוח ונתנה להם בית ומשפחה בישראל.'
ברקע תמונה של הנרייטה סאלד ניתן לראות את בית החולים 'הדסה' שבהר הצופים.


להזמנת הספר לחץ על חזיתו
או התקשר לטלפון 04-6399749


עיצוב: אשר קלדרון

גולדה מאיר (מאירסון) נולדה בקייב ב-3 במאי 1898.  משפחתה היגרה משפחתה לארה"ב ב-1906, בשל מצוקה כלכלית.  היא עלתה לארץ ב-1921 עם בעלה, מוריס מאירסון, והתיישבה בקיבוץ מרחביה.
ב-1924 עברה גולדה מאיר לגור בתל אביב והחלה את פעילותה הציבורית. 
 ב-1946 נקראה למלא את תפקידו של משה שרת שנעצר ב"שבת השחורה", בתור ראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית. לאחר שחרורו מהמעצר יצא שרת לארה"ב, וגולדה המשיכה למלא את מקומו. בחודשים שקדמו להקמת המדינה יצאה גולדה למספר שליחויות חשובות, בהן פגישות עם המלך עבדאללה.  מונתה לצירה הישראלית הראשונה בברית המועצות. מיוני 1956 עד שנת 1965 כיהנה גולדה מאיר בתפקיד שרת החוץ.
בפברואר 1969, נפטר ראש הממשלה לוי אשכול, וגולדה מאיר התמנתה
לעמוד במקומו בראש ממשלת ישראל. היא שבה ונבחרה לתפקיד ראש הממשלה בבחירות לכנסת השביעית ב-1969.

              
להזמנת הספר לחץ על חזיתו
או התקשר לטלפון 04-6399749

חדש! הסרטים של איתמר!
עוד לא ראיתם?
     

לחיצה קטנה על התמונה תחשוף בפניכם את הסרטים.
אם יש ברשותכם סרטים ישנים הקשורים לספרים,
סופרים או אירועים היסטורים בתולדות א"י,
אנא כתבו לנו לכאן
אולי נוכל לשלבם בדפי המידע הבאים.

 

[כמה עובדות טריוויה על גיבורי השטרות מתוך הספרים]

 

 
 
 
 
 
 

להזמנת הספר לחץ
על חזיתו או
התקשר לטלפון
04-6399749

הידעת כי משה שרת המנוח, אשר שירת כראש ממשלה בשנים 1953-1955 פרסם את הספר 'מחברת תרגומי שירה' [עם עובד, 1965], ובו תרגומיו לשירי המשוררים: מ. י. לרמונטוב, א. ס. פושקין, איליה ארנבורג, היינריך היינה ועוד.


עיצוב: צבי נרקיס, אריה גלזר

הידעת כי כתב היד המקורי של תורת היחסות נשמר בבית הספרים הלאומי בירושלים. אלברט איינשטיין גילה התעניינות פעילה בבניין ארץ ישראל, ובייחוד בנוגע לאוניברסיטה העברית. בשנת 1950 חתם על צוואתו האחרונה: האוניברסיטה העברית נקבעה כמקום הקבוע והסופי לשמירת ארכיונו.


עיצוב: פרופ' מסינו בסי איטליה, סם הרץ הולנד

הידעת כי הנאום שנשא פרופ' חיים וייצמן בפני הועדה המלכותית לארץ ישראל ביום י"א כסלו תרצ"ז., יצא לאור בשם 'משא חיים וייצמן' בהוצאת מוסד ביאליק. הספר הופיע בירושלים ביום י"א בכסלו תש"ה, במלאת שבעים שנה לפרופ' וייצמן. נדפס בשלוש מאות טפסים שלא הוצאו למכירה.


צוב:  פרופ' מסינו בסי, פרופ' מ. ביארדי, איטליה

הידעת כי ערי ז'בוטינסקי מספר בספרו 'אבי זאב ז'בוטינסקי' כיצד חיברו ז'בוטינסקי וחבריו למאסר במבצר עכו את 'שיר אסירי עכו'. מני דן ועד באר-שבע/ מגלעד לים,/ אין אף שעל אדמתנו/ לא כופר בדם..." ז'בוטינסקי התחיל בחיבור השיר, והזמין את חבריו לתרום חרוז אחד. לאחר מכן ערך ז'בוטינסקי את הנוסח הסופי.


עיצוב: אמנים הולנדים

הידעת כי  בספר 'אשכול של הומור' ניתן למצוא חידודים וסיפורים שליוו את חייו של לוי אשכול, ראש הממשלה השלישי של ישראל, שהתפרסם בחוש הומור מיוחד ועסיסי. בספר זה ליקטה עפרה נבו בתו  מאות קטעי ההומור, מהם ניתן לבחון תקופות שונות בחיי המדינה בראי ההומור. הומור מיוחד של אשכול המשלב פולקלור יהודי וחכמת חיים.


עיצוב: יעקב צים

 סליחה, אבל הספרים בתמונה נמכרו מזמן!!! במקומם הבאנו ספרים חדשים...

מבצע 10 ש"ח לספר ממשיך!

אנו מזמינים אתכם למכירה מיוחדת
בחנות בזכרון יעקב.

מחירו של כל ספר בחנות יהיה

 10 ש"ח בלבד!
המכירה במזומן בלבד!

ואנחנו מתכוונים כל אלפי הספרים שבחנות,
לא כולל ספרים חדשים או מוזמנים.


המבצע מתקיים יום יום בחנות בזכרון יעקב -
רח' הנדיב 23,  04-6399749
א-ה 09.00-17.00, יום ו' 09.00-13.00
שימו לב: ביום ג' החנות נסגרת בשעה 15.00!

אל תחמיצו!נהנים מדפי המידע?

ספרו לנו ולכל העולם...
ב-'קיר' שלנו בפייסבוק!

לחצו על הסמל, או חפשו 'איתמר לוי' בעברית.
אתם כבר תזהו לבד את האיתמר לוי הנכון...
נשמח לצרף אתכם ל-249 החברים שכבר יש לנו!

 הוצאת הספרים של איתמר הוקמה כדי לשרת צורך בקרב קוראים רבים,
לקרוא ספר אהוב מילדותם, בדיוק באותה מהדורה בה קראו אותו
לפני עשרות שנים. הוצאת הספרים שלנו תוציא את הספר לאור בדיוק
כפי שהיה אז. בדיוק כמו שאתם זוכרים אותו!
את הספרים, אותם הדפסנו מחדש, ניתן למצוא  רק
בחנות הספרים של איתמר
04-6399749

מתנה!

מחפשים רעיון למתנה 'מדליקה'?

אנו מציעים לכם לשלוח ספר כשי שלא יישכח!

כל שאתם צריכים לעשות, הוא לבחור מתנה מתאימה, להתקשר אלינו, ואנו נשלח את הספר לכתובת שתתנו לנו, עם ברכה מתאימה.

     
 המתנה לילד  המתנה לנער  המתנה למבוגר המתנה שאזלה...
אם יהיה לכם מזל, ישאר לכם עותק אחד...

ניתן להזמין את איתמר להרצאות - קיבוצים, חוגי בית, חברות היי-טק ועוד.
התקשרו לטלפון 04-6399749!מה בדף המידע הבא?

ספרים וכדורגל
11 האלופים, הספורטאים הצעירים, אולימפיאדת השכונות,
חבורת איסט-אנד וכו'.

להכנת דף המידע אנו זקוקים לצילומים שלכם משחקים כדורגל בילדותכם.
גם צילומים וגם קטעי סרטים. שלחו את החומר לדואר האלקטרוני:

il_books@netvision.net.il

 הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן