דף מידע מספר 85   

10 יולי 2014

אנו גאים להציג את
דף המידע של איתמר

"ספרים ושערים"
על ספרים ועל כדורגלדבר העורך
כותרות ספרותיות

מאז ומתמיד - כנראה - התברכו כתבי הספורט ועורכי המדורים בדמיון משובח בכל הנוגע לכותרות המאמרים. הנה כמה דוגמאות הנוגעות לתחום הכדורגל, והשאובות ללא ספק מעולמם הספרותי של הכותבים.


באפריל 1957 התפרסמה כתבה בעיתון 'דבר' על הזוכה החדשה באליפות הליגה הלאומית בכדורגל. "אחד עשר בחורים מיוזעים פסעו לעבר חדר ההלבשה." כתב סופר 'דבר'. "זה עתה הגשימו את החלום הנכסף. 13 שנה תמימות חלפו מאז חבשו לאחרונה לובשי חולצת הפסים הלבנים אדומים של הפועל תל אביב את כתר אליפות הליגה הלאומית" שם המאמר - 'אחד עשר אלופים', כשמו של אחד מספרי הנוער הפופולריים ביותר בכל הזמנים, ספר אותו עדיין ניתן היה לרכוש בחנויות הספרים באותה עת - 'אחד עשר האלופים'/ אדוארד בס.


להזמנת הספר לחץ על חזיתו או התקשר לטלפון 04-6399749 

ב-14 בפברואר 1958, התפרסמה ב-'דבר ספורט' כתבה על משחק הגומלין בין נבחרות וויילס וישראל. שוער נבחרת ישראל יעקב חודורוב הצליח לשמור את שערו נקי מכיבושים עד פציעתו. באחת התמונות שצורפה לכתבה נראה חודורוב מזנק ומציל את שערו. כותרת התמונה הייתה 'השער נעול', כשם ספרו של דוד מלץ - פרשת אהבים וחיפוש וברקע חיי הקיבוץ.

להזמנת הספר לחץ על חזיתו או התקשר לטלפון 04-6399749

 
בשנת 1966 דנו במרכז הפועל ברצינות תהומית בהצעה להקפיא את חיי הכדורגל בארץ. במשך שלוש שנים, אמרה ההצעה, הקבוצות  לא ירדו ולא יעלו ליגה. ב-18 בנובמבר 1966 יצא עיתון 'דבר' בכותרת הספרותית: 'כדור שנבעט אל הכפור' על משקל ספרו של ג'ון לה קארה: 'המרגל שחזר מן הכפור'.

להזמנת הספר לחץ על חזיתו או התקשר לטלפון 04-6399749

 

 

ביום ד' 24.05.1967, כמה ימים לפני מלחמת ששת הימים הייתה כותרתו של עיתון 'ידיעות אחרונות': "מצרים מיקשה את מיצרי טיראן". בעמודי הספורט נכתב על נצחונה של קבוצת מכבי רמת עמידר על יריבתה בליגה א' דרום - בית"ר קרית אונו. "מחצית שניה טובה," נכתב בידיעה, "הספיקה להם כדי לגבור בקרית אונו על בית"ר המקומית... 1:5". עורך מדור הספורט בחר לידיעה את הכותרת - '5 בעקבות אחד', בעקבות ספר שעלילתו מתרחשת בזמן במלחמת העולם השנייה - 'שמונה בעקבות אחד' של ימימה טשרנוביץ.  
להזמנת הספר לחץ על חזיתו

לאחר 'בצורת' של שלושה חודשים חזר שחקן הכדורגל ההולנדי מרקו ואן באסטן להבקיע שערים לזכות קבוצתו - קבוצת מילאן האיטלקית. לכבוד המאורע החגיגי יצא מדור הספורט של עיתון 'ידיעות אחרונות' בתאריך 04.02.1991 בכותרת 'שובו של מרקו' - הרומזת על  ספרו הידוע של דה אמיצ'יס - 'הלב',  יומן שנכתב על ידי תלמיד בית ספר באיטליה. בין דפי היומן נמצאים גם סיפורי החודש: הנודד הקטן, כדור שלג, הבן הטוב ואביו החולה, האניה שנטרפה ועוד. הילד האיטלקי מרקו, גיבור אחד הסיפורים הולך לחפש את אמו בארגנטינה.

להזמנת הספר לחץ על חזיתו או התקשר לטלפון 04-6399749

 

7500 שקל קנס בפועל, 15000 ש' על תנאי לכל עברת משמעת, זה העונש החמור שהטילה ועדת המשמעת הפנימית במכבי חיפה על חלוץ הקבוצה עופר מזרחי. מדור הספורט של 'ידיעות אחרונות' שהביא [ 11.02.1991] את הידיעה על העונש אך לא טרח לכלול בידיעה אף מלה על מהות החטא, בחר בכותרת הספרותית: "עופר מזרחי: החטא ועונשו" בעקבות ספרו הידוע של דוסטוייבסקי על רסקולניקוב, סטודנט רוסי צעיר שנתרופף בגופו ובנפשו, מפתח השקפת עולם חברתית-מוסרית על ערכם המיוחד של יחידי סגולה אנשי מעלה. הוא שואל את עצמו אם אף הוא נמנה עליהם ומתוך כך הוא נדחף למעשה רצח.  
להזמנת הספר לחץ על חזיתו או התקשר לטלפון 04-6399749 

בחודש פברואר 1991 גברו שחקני קבוצת הכדורגל של בני יהודה על שחקני קבוצת הכדורל של מכבי בני חצור בתוצאה 0:4. מדור הספורט של 'ידיעות אחרונות' כתב על התוצאה, והמלה 'בני' הנמצאת בשמותיהן של שתי הקבוצות הולידה את הכותרת לידיעה. אין שום קשר בין תוכן הכותרת, לתוכן הידיעה או לתוכן המחזה, לבד מהמלה 'בני' - 'כולם היו בני', בעקבות מחזהו של ארתור מילר.

להזמנת הספר לחץ על חזיתו או התקשר לטלפון 04-6399749

 

בפברואר 1991 חוללה הפועל קרית אונו סנסנציה. קרית אונו מליגה א' ניצחה את הפועל טבריה החזקה, תוך כדי הצגת יכולת מצויינת וללא רגשי נחיתות. הכותרת הספרותית לא איחרה לבוא - 'הסינדרלה עלתה מהכנרת'.

להזמנת הספר לחץ על חזיתו או התקשר לטלפון 04-6399749

 

'דף המידע של איתמר' מצוטט באתרים רבים באינטרנט: גם בויקיפדיה, גם באנציקלופדיה של Ynet, באתר עיתון 'הארץ' ועוד. הציצו בערכים של ש. שלום, אנצו סירני, לאה גולדברג, נקמת אבות, אברהם אבן שושן בויקיפדיה. אם עדיין אינכם רשומים לדף המידע, אנו ממליצים לעשות זאת באתר האינטרנט של החנות.
   לחיצה קטנה עם העכבר על הציור

חפשו אותנו
בפייסבוק
כרמלה: "זה הדף הכי מענג בפייסבוק. כיף לקרוא!" 

 

 

 

איוריו של יוסף צ'אפק מתוך הספר 'אחד עשר האלופים'

 

אחד עשר בני קוצץ נגד הזמן

מעשה לנערים גדולים ולנערים קטנים
על אחד עשר בניו של האיכר הצ'כי שהפכו בשנות ה-20'
לאלופי העולם בכדורגל.
האם יצליחו להגיע גם למונדיאל 2006?

אדוארד בס נולד בפראג ב-1 בינואר שנת 1888. לאחר שסיים את לימודיו הצטרף ללהקת קברט והופיע בה כזמר וכמנחה, ואחר כך גם ככותב פזמונים ומערכונים. בשנת 1921 הצטרף למערכת 'עיתון העם', עד שהפך לעורך הראשי, משרה בה החזיק עד ימיו האחרונים. בספרו 'לקסיקון אופק לספרות ילדים' מונה אוריאל אופק כמה מספריו של בס: 'פאנינקה' [1917], 'מקרה מספר 128 ועוד סיפורים' [1921], 'שיטוטיו של כתב פרגאי' [1929] ועוד. כתיבתו כללה שירים, פזמונים, רשימות הווי, פיליטונים, קומדיות, מערכונים, סיפורים היסטוריים ועוד. ספרו המפורסם ביותר של אדוארד בס הוא ללא ספק 'אחד עשר בני קלפצובוב' שיצא לאור בשנת 1922.
בשנת 1942 תרגם אליהו מיטוס את הספר לעברית. מייטוס נולד בקישינוב  27 בספטמבר 1892. למד ב"חדר מתוקן" ואצל מורים פרטיים בעיקר על ספרות ההשכלה העברית. עם סיום לימודיו בגימנסיה באודיסה יצא ללמוד בסורבון בפריס, והמשיך את לימודיו בשנות מלחמת העולם הראשונה בסט. פטרסבורג. שימש כמנהל הגימנסיה העברית בסורוקי, בסרביה ומ-1923 בבית המדרש למורים ביאסי, רומניה. מייטוס עלה ארצה ב-1935 ועסק בהוראת הספרות בבתי-ספר תיכוניים. ביכורי שירתו נדפסו ב"השילוח" בעריכת ח"נ ביאליק, ומאז נתפרסמו שיריו ורשימותיו בכתבי-עת ועיתוניים עבריים ברוסיה, רומניה ומאז עלייתו - בארץ-ישראל.
'אחד עשר בני קלפצובוב' מביא מעשה באיש עני אשר חי במדינת בוהמיה ולא היה לו כל זולתי בקתה קטנה ואחד עשר בנים. האיש, אשר דאג לפרנסת בניו, אימן אותם משחר נעוריהם במשחק הכדורגל, ואחד עשר הבנים היוו קבוצת כדורגל אשר השיגה, ברבות הימים, את אליפות העולם. מייטוס תירגם את הספר לעברית  וקרא לו 'אחד עשר האלופים' [או 'אחד עשר בני קוצץ' בפי העם].
"איש היה באונטרבוקביץ ושמו בנקוצץ, והאיש עני, אין לו בלתי אם בקתה קטנה ואחד עשר בנים. בדלותו הוגיע האיש את מוחו בתחבולות, מה אומנות ילמד את בניו ויעשו חיל, עד כי לבסוף בא לידי החלטה, כי אין טוב להם מאשר להיות קבוצת שחקנים של כדורגל. מאחורי בקתתו השתרע אפר ישר ויפה, ואותו הכתיר בתואר 'מגרש המשחק'. הוא מכר את עזו, ובמחירה קנה שני כדורים, והנערים פתחו באימונים. בכור בניו הונזא, היה גבוה ודק מאוד, ממש מוט קפיצה, על כן הוצב בשער. שני הצעירים, פרנציק ושורש, היו קטנים וזריזים, על כן העמידם הזקן באגפים." 
רוצים גם?  לחצו
על חזית הספר, או התקשרו לטלפון 04-6399749

 בסוף חודש מאי 2006 , נפלה ההחלטה בלבי. הראשון שהתקשרתי לבשר לו את הבשורה היה מודי בראון מערוץ הספורט. אנחנו כלל לא מכירים. נדמה לי שפגשתי אותו פעם אחת בחיי, בחנות הספרים בזכרון יעקב. הייתה לי הרגשה שהתגובה שלו תיתן לי תחושה עם הרעיון שלי מבריק או מטופש.
כמה דקות קודם לכן, עוד אני נוהג את מכוניתי ברחובות תל אביב, צץ במוחי הרעיון להוציא לאור לכבוד המונדיאל המתקרב, ספר הרפתקאות בנושא כדורגל לנוער.
 איך לא חשבתי על זה קודם?
כאמור התקשרתי למודי. סיפרתי לו שאני עומד להוציא ספר לקראת אליפות העולם.
-  "באמת?" הוא התעניין,"איזה ספר?"
- "אתה בטח לא מכיר האותו," אמרתי לו,"אתה צעיר מדי. מדובר על ספר משנות הארבעים והחמישים..."
- "אחד עשר האלופים?!" הוא קטע אותי בחדות.
- "כן" השבתי לו.
-
"מצויין! גדול! נהדר!" הוא קרא בהתלהבות. "שלח לי מייד עותק! אנחנו נציג אותו באולפן המיוחד בפתיחת התחרויות. קלעת בול! גם אני וגם הבמאי מעריצים גדולים של הספר!"
עצרתי את מכוניתי בצד. "שלח לי מייד עותק!" מה לעזאזל אני צריך לעשות עכשיו? התביישתי לספר למודי שהספר הוא עדיין בשלב הרעיון. מתי בכלל מתחילות התחרויות? מאיפה אני אשיג את הזכויות על הספר? האם העותק המרופט שיש לי בבית מספיק טוב כדי להדפיס בעזרתו את הספר? האם נשאר מספיק זמן?

התקשרתי לעידו מבית הדפוס.
-
"יש לך עיתון?" שאלתי אותו. "תבדוק מתי מתחיל המונדיאל?"
- "אני אחזור אליך עוד כמה דקות," הוא השיב לי. עידו עובד אתי שנים רבות, ומבין שאם אני שואל אותו שאלה מוזרה כזו, בטח מדובר על הרפתקאה חדשה שאנחנו עומדים לצלול לתוכה.
- "עוד שבועיים," הוא חזר אלי אחרי כמה דקות. "טקס הפתיחה ביום ו'  09/06/2006..."
- "תספיק?" שאלתי אותו.
עידו צחק. "מה עכשיו?"
- "אחד עשר האלופים..." עניתי. הצעת המחיר הראשונה שעידו נתן לי עבור הספר הייתה לפני שלוש שנים, אבל בגלל סיבות שונות, זה מעולם לא יצא לפועל.
- "בוא נעשה רגע חשבון," עידו התחיל למנות את הימים, "עד התשעה לחודש יש לנו... אחד, שניים... עשרה ימי עבודה... עשרה ימי עבודה! השתגעת? אין שום סיכוי! אבל בוא ננסה!"
"בוא ננסה!" הסכמתי. "רק קח בחשבון שיש לך שמונה ימי עבודה, אני צריך את הספר יומיים קודם! אני חייב להעביר אותו למודי בראון שאמור להציג אותו באולפן הפתיחה של המונדיאל."

בזמן שעידו ניסה לעשות את הבלתי יאומן, החלטתי להתרכז בנושא אחד, והוא - רכישת הזכויות על הוצאת הספר לאור. הספר 'אחד עשר בני קלפצובוב' נכתב כאמור על ידי אדוארד [שמידט]  בס בשנת 1922. זהו סיפורה המצחיק והמרתק של משפחת איכרים, אשר אבי המשפחה מלמד את אחד עשר בניו את תורת משחק הכדורגל, והופך אותם לאלופי העולם! ידעתי שהספר יצא לאור בספרית מפרש, בהוצאת אגודת הסופרים על יד 'מסדה'. אף אחד מהגופים מהאלה לא קיים היום, ולך תדע למי נמכרו הזכויות על הספר.
מה יש לי להפסיד, אמרתי לעצמי, אפנה ליואב ברש, אולי שוב המזל ישחק לטובתי, כמו שהיה במקרה הקודם של ההוצאה לאור של הספר 'עולמו הקטן של דון קאמילו'.

- 'שמחתי לשמוע שאתה מעוניין להדפיס את 'אחד עשר האלופים' מחדש,' אמר לי יואב ברש. 'לצערי עברו שנים רבות מאז שמכרנו את ההוצאה. תן לי כמה ימים ואני אבדוק מה קרה עם הזכויות של התרגום.'
- 'אין לי כמה ימים לתת לך!' אמרתי לו, 'יש לי בסך הכול שבעה ימי עבודה להדפיס את הספר, עד פתיחת המונדיאל!'
יואב צחק, והבטיח לשוב במהרה. 
- 'אתה לא תאמין!' הוא בישר לי בשמחה עוד באותו היום. 'עברתי על הניירות והחוזים, והתברר כי דווקא הזכויות של 'אחד עשר האלופים' לא נמכרו לאף אחד, והן עדיין ברשות משפחתי. אתה יכול - אם אתה מעוניין - לקנות ממני את הזכויות!'

הימים חלפו במהירות. העבודה התנהלה בקצב מסחרר: הסריקות, העימוד, ההערות, התיקונים, הלוחות, ההדפסה - כולם בוצעו תוך ימים ספורים, לפעמים תוך שעות, בעזרת המחשב והאינטרנט - ובעיקר בזכות רוח ההתלהבות שסחפה את כולם. ביום ד'  - בדיוק שבוע לפני שהספר אמור להגיע אלי - התקשרתי לבית הדפוס. הייתי חייב לדעת האם הספר אכן יהיה מוכן. בסוף השיחה הצעתי לעידו, שאני אגיע כמה ימים קודם, אקח את הגליונות המודפסים, ואמסור אותם לכריכה ידנית, כך נהיה בטוחים שיש לנו כמה עותקים למסור לעיתונאים, כדי שיכתבו על הספר החדש.
ביום ב', כבר בשעה מוקדמת, חיכיתי בפתח בית הדפוס. הדלתות הנעולות ומגרש החנייה הריק, עדיין לא עוררו את חשדי. רק כשהתקשרתי לעידו, ושמעתי את רעש הילדים הצווחים בהתלהבות ברקע, הבנתי שאני בצרה.
 
עותק חדש. מעוניינים לרכוש אחד לעצמכם לחצו
על חזית הספר, או התקשרו לטלפון 04-6399749

 'אני בטיול שנתי עם הילדים,' בישר לי עידו באדישות. 'לא הבנתי כלל שאתה מתכוון להגיע היום...'
בלית ברירה חזרתי הביתה בלי הספר. ביום ד'  - בדיוק ביום שקבענו - 48 שעות לפני טקס הפתיחה, העביר עידו כמה עותקים לכריכה ידנית, ועוד באותו היום הגיעו אלי שלושה עותקים של הספר 'אחד עשר האלופים' - עבודת יד. עותק אחד נשלח במונית ליעל דר מבקרת ספרי הילדים של עיתון 'הארץ', עותק שני נשלח לציפי גון גרוס* מגלי צה"ל, ואת העותק השלישי הבאתי במו ידי לביתו של מודי בראון. מפתח הבית התקשרתי לעידו, להודות לו על המבצע המדהים.

כעבור כמה ימים התברר כי כל המירוץ המטורף הזה היה לשווא. מערכת ההפקה של אולפן המונדיאל החליטה - ובצדק - כי הזמן המתאים ביותר להציג את הספר, הוא לא בטקס הפתיחה,  אלא כעבור שבוע, בזמן שידור משחקה הראשון של נבחרת צ'כיה במונדיאל. אחרי הכל משפחת בני קוצץ הגיעו מכפר קטן בצ'כיה.
יום אחד - גם הדפסתו של ספר תיחשב כענף ספורט תחרותי...

*

לאחר שהספר 'אחד עשר האלופים' יצא לאור, בחרה תוכנית הספרות של גלי צה"ל 'ספרים רבותי ספרים' בהנחייתה של ציפי גון-גרוס,  לעסוק בו. בתוכנית ניתן היה לשמוע ראיון קצר בו סיפרתי על הסיבות שהניעו אותי להוציא את הספר מחדש 60 שנה לאחר הדפסתו הראשונה, וביקורת על הספר מפיו של מבקר ספרי הילדים של התוכנית.

"אהבתי מאוד את הספר. היו בו קטעים מצחיקים. אבא - שזה מר בן קוצץ- אימן את אחד עשר הבנים שלו להיות שחקני כדורגל מעולים, והוא די הצליח בזה, כי את כל הקבוצות הם ניצחו 30:0, 8:0, 16:0. את הקבוצה הלונדונית הם ניצחו 42:0! זה לא רק המשחק עצמו, זה סיפור מאוד יפה בגלל שהקבוצה הלונדונית קראה לכמה שחקנים לשבור עצמות, כדי שהם לא יוכלו לשחק! מר בן קוצץ שמע על זה והחליט לעשות פעולת נגד. הוא שם על בניו מגינים מתנפחים וכל מיני דברים כאלה, ובעצם לא קרה להם כלום. זה מאוד מאוד מצחיק."

איור של יוסף צ'אפק מתוך הספר 'אחד עשר האלופים'

שמו של מבקר ספרי הילדים והנוער של התוכנית 'ספרים רבותי ספרים' הוא אורי, והוא בן... תשע וחצי!!!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

חלק מהקטעים פורסמו בדף מידע מס. 19 'גדולי הספורט'.
רוצים לקרוא עוד על ספרים וספורט - לחצו כאןהמלצה
אם עדיין לא קראתם את דף המידע
עם סיפורו המדהים של אלתר אילי ו'אמיל והבלשים',  
לחצו כאן!


כאשר הייתי נער קטן/
אריך קסטנר 

נשארו לנו עותקים ספורים בלבד. ספר במצב חדש, בתרגום הישן. 

     
"בספר זה אני רוצה לספר מעט מילדותי. מזמן שהייתי נער קטן עברו כבר 50 שנה וחשבתי שאולי יעניין אתכם לדעת כיצד חי נער קטן....
כאשר הייתי נער קטן, הייתי צועד בוקר בוקר, לפני לכתי צועד בוקר בוקר, לפני לכתי
לבית הספר, אל הצרכניה שברחוב גרנדיר. "ליטר וחצי נפט ושני קילו לחם שחור וטרי." אמרתי למוכרת.
משם רצתי הלאה - עם העודף, בולי ההנחה, ועם פח הנפט המשקשק. פתותי השלג ריקדו לפני פנסי הגז הקורצים."

חפשו אותנו
בפייסבוק

להזמנת הספר לחץ עם העכבר על חזיתו, או התקשר לטלפון 04-6399749אף מלה על כדורגל

   

בעיטת הבוץ של הכבשים

בגלל הגשם נדחה משחק הכדורגל של מכבי טמרה.
על מדרונות ההרים שבדרך חזרה נקלעו צמות מבוץ
ומגפי ילדה אחת בוססו שביל צמר
לכבשים.
אם רק היה בפיה חליל רועים
ובעיניה צעיף שחור משיר של לורקה
הייתי מתעלם מבעיטת הבוץ של הכבשים
בין קורות השער של
אהבתי אליה.

בלאדי מרי/ רוני סומק

תוך כדי עבודה על דף המידע גיליתי את ספרו של מתי כ"ץ.
היה זה כאשר עברתי על מדפי השירה בחנותי בתקווה למצוא משוררים אשר כתבו על  משחק הכדורגל, או ששילבו אלמנטים או מושגים מעולם הספורט בשירתם. הערכתי שבספריהם של אייל מגד או רוני סומק בוודאי אמצא את מבוקשי.
בין ספרי השירה נתקלתי בספר 'עם בוא שמש'. ראיתי אותו בעבר כמה פעמים, אך מעולם לא עיינתי בו. את מחברו מתי כ"ץ לא היכרתי כלל. עברתי על רשימת הספרים המופיעה בספר, אולי אמצא רמז למשחק הכדורגל, אך לשווא.

בספר גיליתי כי מתי נפל בשנת 1964 בגבול סוריה בזמן שירותו הצבאי. לזכרו הוציאו הוריו ספר עם שירים שכתב – 'עם בוא שמש'.  כאשר דפדפתי בספר ראיתי כי יש בו דפים מקופלים: קטלוג תערוכת אמנים ידידים לזכר מתי כ"ץ, עם דברי פתיחה מפי הסופר יעקב הורוביץ. סקרנותי התעוררה. בין האמנים שתרמו מיצירותיהם לתערוכה ניתן למצוא את: בתיה לישנסקי, משה ברנשטיין, ג'ניה ברגר, אליהו גת, רפי לביא, רות צרפתי, מרסל ינקו, אריה ארוך, אורי ליפשיץ, אביבה אורי, דוד הנדלר ועוד ועוד. בספר יש הקדמה של נתן אלתרמן על שיריו של מתי כץ. השירים מלווים באיורים של אריה נבון, אהרן גלעדי, יוסל ברגנר ועוד. כמה הרבה כבוד לזכרו של בחור צעיר שנפל בטרם עת. על העותק שברשותי יש הקדשה של הוריו ליהורם גאון... 
במשך השבועיים בהם הכנתי את דף המידע ניסיתי בכל כוחותיי לחפש קשר ואפילו הקל ביותר בין מתי לבין כדורגל. קיוויתי למצוא צילום שלו, או עדות של אחד מחבריו לבית הספר או ליחידה בצבא שזכר אותו משחק כדורגל, אך לשווא.
 עברתי על שיריו, על הקדמתו של אלתרמן לספר, על דברי הפתיחה מפי הסופר יעקב הורוביץ לתערוכה שנערכה לזכרו בגלריה של הוריו - גלריה לאמנות כ"ץ ברחוב דיזנגוף 97 בתל אביב, סקרתי את שמות האמנים שתרמו מיצירותיהם. דבר לא קישר את מתי למשחק הכדורגל.

עם בוא השמש

עם בוא השמש
ניצבתי
בין סמטות חשוכות
בין שלטי זוועות לוהבים
לרגליו הכוזבות של עולם,
נשאתי עיני
לשובלי שמים מאדימים.
אל דרך המלך
שטפו נהרי אספלט רדומים.

 על השירים האלה/ נתן אלתרמן


בן תשע עשרה וחצי היה מתי כ"ץ בנפלו כחייל על גבול סוריה. במחברת זו כונסו שירים ראשונים שלו שהם מעכשיו גם שיריו האחרונים... יש כאן שירים ושורות שלא ייאמן כי נער שלא מלאו לו עדיין שבע עשרה [ורוב השירים הצרורים כאן נכתבו בגיל זה] הגה אותם.בין פרקי גישוש של נעורים [ויפה שגם אלה נכללו בספר] אתה מוצא כאן שירים שהביטוי החד פעמי, האמתי, החושף ובורא, הוא חותמם... כל זה במחברת של שירי בראשית, בשיריו של נער שהיה, וכמעט לא הספיק להיות, ואיננו. הקורא, הנוטל צרור שירים זה... ישמע מתוכו את המיית נפשו של נער שעמד על ספו של עולם וידע את התפעמות הראשית.

  מרדכי בן משה הכהן וצפורה. נולד ב-3.12.1944 בתל-אביב. עוד בהיותו בבית-הספר היסודי "הר-נבו" בילה את כל זמנו הפנוי בקריאת ספרים. חיבב את מקצוע הכימיה וקיים מעבדה של כימיה בביתו. גם גיאוגרפיה, היסטוריה וטבע אהב. כעבור שלוש שנים של לימודים בבית-הספר "תיכון חדש",  עזב אותו ועמד לבחינות אכסטרניות.  היה חניך "המחנות-העולים" ולאחר-מכן גם מדריך בתנועה. אחרי בחינותיו יצא לשנת-הכשרה עם גרעין "הבשור" שהיה מיועד לקיבוץ "תל-רעים" אשר בנגב. 

מתי הראה נטיה לספרות וגילה כשרון ליצירה; אף שלח ידו לכתיבה וביחוד לדברי-שירה.  חייו היו אינטנסיביים ומלאים גם בלימודים, גם בתנועה, גם בחברה - וגם בצה"ל שאליו גויס באוקטובר 1962. אחרי תקופת-הטירונות במחנה נח"ל התנדב לנח"ל מוצנח. עבר קורס מ"כ ולאחריו קורס מש"קי-קשר. למרות בריאותו הלקויה אחרי מחלת הצהבת היה רצונו עז לחזור ולשרת ביחידה קרבית. מתי נפל בקרב בגבול הסורי ב-6.8.1964 והובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בקרית-שאול. בעזבונו הספרותי נמצאו שירים ליריים ענוגים וגם דברי-מסה אשר רשם כסיכומים למחשבותיו. ב"שלושים" לנפלו הופיעה חוברת לזכרו; כן פורסמו כמה משיריו ב"מאזנים", ירחונה של אגודת-הסופרים בישראל. ספר-שיריו ("עם בוא שמש") הופיע במלאת שנה לנפלו. בספרו של אורי מילשטיין, "מלחמות הצנחנים", הועלה זכרו.

ויש בי אחר

ויש בי אחר...
מאמין ונכלם
ותם ורוגש ופגוע
אוחז נייר ירוק
קשקוש פחום
וניחוח אהובה

בכל מה שמצאתי וקראתי על מתי כ"ץ: בשיריו, בדברים שכתבו עליו, בתולדות חייו כפי שפורסמו עליו על ידי מחלקת ההנצחה של משרד הבטחון, לא מצאתי אף מלה על כדורגל. בכל זאת החלטתי לכתוב עליו, כי אילולי חיפשתי חומר לדף המידע הנוכחי, ייתכן ולא הייתי פוגש אותו לעולם.

מבצע מכירות מיוחד לשנה החדשה!

במהלך חודש ינואר נקיים
בחנות בזכרון יעקב מכירה בה
יהיה מחירו של כל ספר 10 ש"ח בלבד!

יום ו' 09.00-13.00
א-ה 09.00-17.00
ולמי שעדיין לא הבין... המכירה המיוחדת מתקיימת בכל יום, כל השנה בחנות בזיכרון יעקב. מומלץ לעקוב אחר שינויים בשעות הפתיחה בעמוד השער של האתר שלנו.


הביטו היטב בתמונה! מחיר כל ספר בה - 10 ש"ח!

 לחיצה קטנה על הצילום, או התקשרו לטלפון 04-6399749


 שרגא ואבנר - הספורטאים הצעירים

 שרגא וינוגרד נולד בתל-אביב בי' בתמוז תרפ"ו, 22 ביוני 1926 להורים יוצאי רוסיה שעלו ארצה בשנות העשרים של המאה העשרים. עם עלייתם ארצה שינו שמם מוינוגרד לגפני. שרגא למד בעיר הולדתו, בה סיים את בית-הספר התיכון למסחר. בגיל 16 התנדב ללח"י ובמלחמת השחרור היה סמל חבלה בחטיבת גבעתי. ב-1953 הצטרף למערכת ירחון צה"ל "מערכות"; אחר-כך עבד בענף-היסטוריה שליד המטה הכללי וב-1974 עבר לעריכה של פרסומים של מוסדות שונים. את כתיבתו לילדים החל בכתיבה עבור עתון הילדים והנוער 'הארץ שלנו'.

 

"מי עוד לא שמע על אלון, החלוץ המרכזי הפנטסטי של נבחרת ישראל בכדורגל? ועל רפי, השוער האגדי של נבחרתנו? ועל חברותיהם החמודות, ההולכות אתם באש ובמים - רננה ושועה? ובכן, חבריה, בסיפורנו זה הם שבים אליכם, ומן הדף הראשון תיעצר נשימתכם, מגודל המתח ומחשכת התעלומה...
כי על הדרך שעל נבחרתנו ועל גיבורינו לעבור כדי להגיע לאליפות העולם בכדורגל מלאה ורצופה מכשולים, סכנות, בגידות ותככים רבים מספור. אולם אין דבר העומד בפני עוז רצונם של בני ארץ ישראל הנאמנים, הנאבקים על גדולתה ותהילתה בשדה הכדורגל!"
ציטוט מגב הספר

בשנת 1960 התפרסם הספר הראשון בסדרת הספורטאים הצעירים - בעט אלון בעט. על הספר היה חתום אבנר כרמלי, שם בדוי בו השתמש שרגא גפני בעיקר בספרי הרפתקאות לנוער. כבר בשנת 1954 פירסם תחת שם זה ספר נוסף בנושא ספורט - 'אולימפיאדת השכונות'. בין השנים 1960-1978 כתב שרגא גפני 11 ספרים על כוכבי הכדורגל הצעירים רפי ואלון ועל חברותיהם רננה ושועה בדרכם לזכייה באליפות העולם בכדורגל - 'בעט אלון בעט', 'אלון במלכודת', 'הכדור בפנים...לא', 'מלכי הכדורגל', 'המשחק הגורלי', 'ארוכה הדרך לאליפות', 'המשחק האחרון?', 'ישראל נגד מצרים', 'הקרב הגדול', 'הספורטאים הצעירים שבים'.

         
להזמנת הספר לחץ על חזיתו או התקשר לטלפון 04-6399749

כל שמותיו

בתחילת שנות החמישים החל הסופר שרגא גפני לכתוב את תולדות מלחמת השחרור בעיתון 'הארץ שלנו'. העורך בנימין תמוז ביקש ממנו לכתוב גם סיפורי ילדים לעיתון. כדי להבדיל בין הכותבים הוחלט להשתמש בשם בדוי. אמיר הציע את השם און שריג. במשך השנים המשיך גפני לכתוב בסגנונות, שונים כשלכל סגנון הוא מאמץ שם בדוי אחר: אבנר כרמלי [סדרת האמיצים, סדרת הספורטאים], און שריג [סדרת דני דין], איתן דרור ['על מבצע יהונתן'] ויגאל גולן.
שרגא גפני ידוע גם בשם - איתן נותב.

חנות 1
חנות ספרים אצלכם בבית
             


לחיצה על חזית הספרים תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים שלנו באינטרנט. אם הספרים האלה כבר לא נמצאים שם, סימן שמישהו חטף אותם לפניכם...

החנות פתוחה 24 שעות, חניה בשפע, צוות עובדים אדיב ומיומן.
לחיצה על חזית הספר תכניס אתכם לאולם התצוגה.
 

[כמה עובדות טריוויה על גיבורי הכדורגל מתוך הספרים]

 

 
 
 
 
 
 

להזמנת הספר לחץ
על חזיתו או
התקשר לטלפון
04-6399749

הידעת כי משחק הגמר הראשון על הגביע הארצישראלי נערך בשנת 1928, בין קבוצות הפועל תל אביב ומכבי חשמונאי ירושלים. הפועל תל אביב ניצחה 0:2, אולם הנהלת ההתאחדות לכדורגל פסקה לאחר ערעור מכבי חשמונאי ירושלים כי הגביע יחלוק חצי שנה לכל קבוצה.

הידעת כי בתום מלחמת העולם השנייה הגיעה לארץ ישראל נבחרת הפרטיזנים היוגוסלביים. הקבוצה - היידוק ספליט - נוצחה בתום משחק בלתי נשכח 2:4 על ידי בית"ר תל אביב.

הידעת כי עוד לפני קום המדינה פעלה נבחרת 'ארץ ישראל בכדורגל'. הנבחרת ערכה חמישה משחקים בין ארציים, מהם ארבעה בגביע העולמי. עיקר הפעילות בתחום הכדורגל לפני קום המדינה הייתה בהתמודדויות בין קבוצות עבריות לבין קבוצות של הצבא הבריטי.

הידעת כי לאחר העלייה לתורה בבר המצווה של הנער שייע גלזר, הוזמנו האורחים לביתו של חתן המצווה. הרב עמד להשמיע דרשה קצרה ולברך את הנער, ורק אז גילו כולם כי שייע נעלם. אותו זמן הוא היה במגרש הכדורגל במשחק.

הידעת כי משחקה הראשון של נבחרת ישראל לאחר הכרזת העצמאות, נערך בזמן המלחמה בניו יורק, כשחלק מהשחקנים מגיע מיחידות קרביות. בין השחקנים: יצחק שניאור, שייע גלזר, יוסף מירימוביץ, אליעזר שפיגל ועוד. התוצאה - נצחון אמריקאי 1:3.

הידעת כי הפעם הראשונה בה הגיעה אלופת עולם בכדורגל למשחק בארץ ישראל, הייתה בשנת 1963, כאשר נבחרת ברזיל [אלופת העולם ב-1958, 1962] הביסה את נבחרת ישראל 0:5, ללא פלה הפצוע.

הידעת כי בצילומי הסרט 'שמונה בעקבות אחד', השתתפו השחקנים יעקב חודורוב, טיש ושייע גלזר.  התסריט נכתב על ידי אוריאל אופק, בעקבות ספרה של ימימה טשרנוביץ. את הסרט ביים מנחם גולן בשנת 1964, כעשרים שנה לאחר פרסום הספר. בעוד שהספר עוסק בקבוצת נערים הלוכדים מרגל גרמני בזמן מלחמת העולם השנייה, אשר תפקידו לדווח על תנועות הצבא הבריטי באזור, מספר הסרט על מרגל גרמני [!] בשליחות מדינות ערב, אשר מנסה להטמין פצצה במטוס של חיל האויר הישראלי בשנות השישים.

הידעת כי בהיסטוריה של הכדורגל ידועים רק שני מקרים של בן ההולך בדרכי אביו ויורש ממנו את מקומו בנבחרת הלאומית באותו תפקיד ממש. המקרה הראשון באיטליה, המקרה השני - גיורא שפיגל שירש את תפקיד החלוץ המרכזי של אביו אליעזר שפיגל.

 

 

 

 

חנות 2
         


Book Shelf

לחיצה כאן תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים באנגלית. אם הספרים האלה כבר לא נמצאים שם, סימן שמישהו חטף אותם לפניכם...

החנות פתוחה 24 שעות, חניה בשפע, צוות עובדים אדיב ומיומן.
לחיצה על חזית הספר תעביר אתכם לפרטיו המלאים.שש לקראת הכדור
פרק מהספר 'שוער בלתי מנוצח'
בסדרת 'הכדורגלנים הנועזים'

לעודד, נדמה חומה בצורה... אולם שוער צעיר זה נוקט בכלל: "אם אין אני לי, מי לי"... הוא שש לבדו לקראת כל כדור, וכל כדור כאילו שש גם לקראתו ונקלט אל בין זרועותיו. שיטתו של עודד נראית בעיני רבים כנועזת יתר על המידה וכהפקרת השער. אולם כל כדור נוסף מוכיח: עודד יודע תמיד את מקומו הנכון של הכדור.

 
ציור: מ. אריה
"ספילט" מוציא ראש חץ לעבר שער 'נבחרת ישראל' ובעקבותיו - התקפת בזק. הגנת ישראל מבחינה מיד בסכנה והודפת בכל כוחה, בייצרה מצב של 'בל יעבור'.
עודד עצמו מוכן לכל... בנסר הכדור את האוויר, ניתר הוא לקראתו בחירוף נפש ועל אף פטרוביץ' , הבא מלמטה, נתקע במכת ראש איומה לבין הצלעות, הגורמת לאיבוד החושים - אין הכדור אובד...
מעצמת המכה והכאב מתערבל עודד ומתפתל כנחש מסביב לפוצעו פטרוביץ', שלא הספיק לצאת מתחתיו. עוד העזרה ראשונה חשה אל הניזוק ומאות ממעריציו מתפרצים אל מקום

התאונה עד כדי חשש של שפטים... אולם השופט יון יודע את תפקידו גם כאן והמשחק מתחדש במהרה.
נשאר עוד רבע שעה עד לגמר. עודד מוטל אין אונים מחוץ לתחום המגרש ונבחרת ישראל משחקת ב-10 אנשים בלבד. בשער - שמעון צימרמן. התקפת 'ספליט' מחריפה והולכת. עודד נסחב במאמץ גדול אל השער וכשהוא נשען בקורה הוא עוקב אחרי התפתחות המערכה. בהיווכחו שהמצב נעשה חמור ביותר, הוא מודיע על חזירתו לשער, כשהוא מתנודד עדיין. הקהל מריע לקראתו. המשחק משתלהב, אך נבחרת ישראל שנתאוששה 'מכזיבה את הקהל, הצמא כל כך ל'פחות עוד גול אחד'...
עם עודד בראש, לפחות הצדיקו את התקוות שיש לתלות בהם, כמגיני הכבוד של הספורט העברי במולדת.

הקטע למעלה לא לקוח מתוך הספר 'שוער בלתי מנוצח'. למעשה, לא קיים ספר כזה, ולא קיימת סדרה בשם 'הכדורגלנים הנועזים'. לא מדובר בעלילה שהמציא סופר בעל דמיון מפותח. זאת היא פיסת מציאות. קטע מתוך כתבה בעתון 'דבר' של עיתונאי בשם בן-דבורה, משנת 1947, המתארת את התנהלותו של שוער צעיר בקבוצת 'הפועל' תל אביב, במשחקה נגד היריבה המרה 'מכבי'. השחקן שנגח בשוער אינו פטרוביץ אלא שייע גלזר, והשוער - שמו האמיתי אינו עודד כלל, אלא יעקב. יעקב חודורוב.

חודורוב נולד ב-16 ביוני 1927, ורגליו מקופלות. רופא שהוזעק לבית קבע כי ספק רב אם התינוק ישאר בחיים, ואם כן - בוודאי ישאר נכה לכל חייו. התינוק, שנשאר בחיים, החל להלך רק בגיל מאוחר יחסית. הוא היה חלש וצנום, ויום אחד טייל בחצר, ונפל לתוך ערימת גחלים ונכווה בכל גופו. במשך שנה שכב במיטתו בלי יכולת לזוז. גם כשגדל יעקב, והחל את לימודיו בבית הספרי היסודי, לא הפסיק להיפצע, מזכוכיות, מפגיעות ואפילו נפילה מתחת ללהבי המחרשה. אביו, שמחה, החליט לרכוש לו כדור כדי שינסה לחזק קצת את שריריו, ושינה בלי משים את חייו של בנו.   
עטיפת מסטיק
את הקריירה שלו כשחקן כדורגל החל יעקב חודורוב כחלוץ בקבוצת הכדורגל של מכבי ראשון לציון. בגיל 13 חל מפנה בחייו. תוך כדי התמודדות במשחק ידידות עם קבוצת 'הכוכב' מראשון לציון, נפצע השוער אלי גרינשפן, וחודורוב נתבקש להתייצב בשער. מאותו רגע, עולם הכדורגל בארץ ישראל לא ייראה יותר כמו שהיה.

 סליחה, אבל הספרים בתמונה נמכרו מזמן!!! במקומם הבאנו ספרים חדשים...

מבצע 10 ש"ח לספר ממשיך!
יום ו' 05/02/2010 בשעות 09.00-13.00!

אנו מזמינים אתכם ל
מכירה מיוחדת
בחנות בזכרון יעקב.

מחירו של כל ספר בחנות יהיה

 10 ש"ח בלבד!
המכירה במזומן בלבד!

ואנחנו מתכוונים כל אלפי הספרים שבחנות,
לא כולל ספרים חדשים או מוזמנים.


המבצע מתקיים יום יום בחנות בזכרון יעקב -
רח' הנדיב 23,  04-6399749
א-ה 09.00-17.00, יום ו' 09.00-13.00
שימו לב: ביום ג' החנות נסגרת בשעה 15.00!

אל תחמיצו!

כמו בכל שנה, גם השנה זכינו בתואר
'מומלץ מפה 2010'נהנים מדפי המידע?

ספרו לנו ולכל העולם...
ב-'קיר' שלנו בפייסבוק!

לחצו על הסמל, או חפשו 'איתמר לוי' בעברית.
אתם כבר תזהו לבד את האיתמר לוי הנכון...
נשמח לצרף אתכם ל-286 החברים שכבר יש לנו!

איתמר: "בזמן שישנתי" לא קרה כלום! כלום! למרות ההוראות הקפדניות שהשארתי! למרות האיומים וההבטחות וההפצרות כל ה-50 ארגזים נשארו מנומנמים על רצפת החנות, כמו שהשארתי אותם אתמול בערב. אף ספר לא שם עצמו על המדפים כמו שביקשתי. אף ארגז לא רוקן עצמו מספרים. הכול אני צריך לעשות פה?
רוני: "אפשר להתנדב אצלך? כל מה שאני רוצה זה לשבת על הרצפה עם חמישים הארגזים האלה ולהסניף. אם צריך גם לסדר, זה בסדר. מוכנה לשאת את זה."
דניאלה: "חוצפה! אני אומרת לך..."
לינוי: "חושבת שהכל אתה אוהב לעשות פה.."
חלי: "נורא חוסר המשמעת הזה......."
דורית: "זה מה שקורה כשהגמדים בחופש!!!"

זה מה שקורה אצלנו בפייסבוק כמעט כל בוקר...הוצאת הספרים של איתמר הוקמה כדי לשרת צורך בקרב קוראים רבים,
לקרוא ספר אהוב מילדותם, בדיוק באותה מהדורה בה קראו אותו
לפני עשרות שנים. הוצאת הספרים שלנו תוציא את הספר לאור בדיוק
כפי שהיה אז. בדיוק כמו שאתם זוכרים אותו!
את הספרים, אותם הדפסנו מחדש, ניתן למצוא  רק
בחנות הספרים של איתמר
04-6399749

מתנה!

מחפשים רעיון למתנה 'מדליקה'?

אנו מציעים לכם לשלוח ספר כשי שלא יישכח!

כל שאתם צריכים לעשות, הוא לבחור מתנה מתאימה, להתקשר אלינו, ואנו נשלח את הספר לכתובת שתתנו לנו, עם ברכה מתאימה.

     
 המתנה לילד  המתנה לנער  המתנה למבוגר המתנה שאזלה...
אם יהיה לכם מזל, ישאר לכם עותק אחד...

ניתן להזמין את איתמר להרצאות - קיבוצים, חוגי בית, חברות היי-טק ועוד.
התקשרו לטלפון 04-6399749!חג הפסח מתקרב...

מחפשים מתנות לאורחים שמגיעים מחו"ל?
למשפחה שנמצאת בחו"ל?
בקרו בחנות הספרים האנגלית שלנו

באתר ספרות ישראלית מתורגמת, ספרי צילומים של ישראל, ספרי אמנות, ספרי היסטוריה וארכיאולוגיה, ספרי יהדות ועוד, באנגלית, גרמנית, צרפתית, ספרדית, איטלקית ויידיש

 

 

 

 

The Promised Book Land
The Home of Books about Israel & the Jewish People
www.promised-book.comמה בדף המידע הבא?


 

   


 

"פעם אחת עבר המגיד מקוז'ניץ ברחובות בראדי
ראה שם בית אחד ועמד עליו תמה. שאלו אותו:
מפני מה תמה רבנו כל כך על בית זה?
אמר: רואה אני טומאה בוקעת ועולה מבית זה.
בדקו ומצאו שבית זה ששרפו בו המתנגדים את
הספר 'תולדות יעקב יוסף' לר' יעקב יוסף
מפולנאה."


 

רוצים לנחש?הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן