דף מידע מספר 89   

10 יולי 2014

אנו שמחים להציג
דף המידע של איתמר

"חבילה מס. 8"
הספרים הנעלמיםהצעה שאי אפשר לסרב לה

לפעמים מגיעה השיחה הזאת.
שיחה הטומנת בתוכה הזמנה מפתיעה. בקשה מרעננת.
כזאת הייתה הפנייה של מ. נציגת אחת הספריות הגדולות בארץ,
בחודש מרץ 2009.

וידוי קטן:
האמת היא שאני לא אוהב לעבוד עם מוסדות, ומשתדל מאוד לא לעשות זאת.
אין לי סבלנות לבירוקרטיה, למילוי הטפסים, לחתימה על חוזים וכו'.
לכן כאשר פונות אלי ספריות בבקשת עזרה, בדרך כלל אני מתחמק...
הבקשה הפעם הייתה מיוחדת במינה.
מ. פנתה אלי בהצעה לאתר לספרייה בה היא עובדת,
כל עותק של ספר בעברית שאין להם.
"שאלתי אליך," היא כתבה לי,  "האם אתה יכול לברור ספרים שעל פי הקטלוג אין בספרייה, ולהציע לנו אותם למכירה? אני אערוך בדיקה נוספת, ואם אכן אין לנו הספר - נרכוש אותו."

תקשיבו טוב:
הספרייה מוכנה לרכוש ממני כל עותק של ספר בעברית שלא נמצא ברשותה!
יש רק שתי בעיות קטנטנות...
א. מדובר בספריה גדולה וותיקה, שיש בה כמעט הכול.
ב. אין לאנשי הספרייה מושג קלוש מה חסר להם.


כל מי שסיפרתי לו על הבקשה המיוחדת, לא הבין את התלהבותי.
"איך אתה בדיוק מתכוון לעשות את זה?" הם שאלו אותי. "תבדוק כל ספר שהתפרסם אי-פעם בעברית? כמה ספרים כבר תוכל למצוא להם בצורה כזאת?"
אבל אני, אם לא ידעתם, עקשן גדול, ואט אט פיתחתי לי מערכת סינון ובקרה של ספרים שאני בטוח שקיימים בספרייה, ולעומתם איסוף קפדני של ספרים החשודים כלא קיימים בקטלוג.  במשך השנה האחרונה שלחתי למ. עשרות ספרים שלא היו להם. ספרים שאת רובם כלל לא היכרתי קודם לכן.
את דף המידע אני מקדיש לחבילה מס. 8, אותה אני מכין בימים אלה.

לאורך כל הדף יופיעו דוגמאות לספרים אותם בדקתי במשך הימים האחרונים, בזמן העבודה על החבילה הנוכחית. חלקם התבררו באמת כנחוצים, אך רובם - לצערי - כבר נמצאים ברשות הספרייה...

ספרים חשודים כלא קיימים בקטלוג הספרייה

       
הספרים נמצאים - לצערי - בקטלוג הספרייה. להזמנת הספר לחץ על חזיתו

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

'דף המידע של איתמר' מצוטט באתרים רבים באינטרנט: גם בויקיפדיה, גם באנציקלופדיה של Ynet, באתר עיתון 'הארץ' ועוד. הציצו בערכים של ש. שלום, אנצו סירני, לאה גולדברג, נקמת אבות, אברהם אבן שושן בויקיפדיה. אם עדיין אינכם רשומים לדף המידע, אנו ממליצים לעשות זאת באתר האינטרנט של החנות.
   לחיצה קטנה עם העכבר על הציור

חפשו אותנו
בפייסבוק
כרמלה: "זה הדף הכי מענג בפייסבוק. כיף לקרוא!"נ נח נחמ נחמן נעלם


שם הספר: נ נח נחמ נחמן מאומן. הכתובת
שם מחבר: בוקי בועז
הוצאה: ידין עילם
שנה: 2000
הספר לא קיים בקטלוג הספרייה

בשנת 1922, הסתגר אברך צעיר, חסיד ברסלב, בשם ישראל אודיסר, בבית הכנסת הצמוד לקבר רבי מאיר בעל הנס במשך ששה ימים, כעונש עצמי על שלא עמד לבו בפיתוי, והוא הפר את הוראות הצום ב-י"ז בתמוז. הוא עינה את גופו, לא אכל ולא ישן. דחף לא ברור גרם לחסיד להיכנס לחדרו, ולנסות למצוא נחמה באחד מספריו - ליקוטי הלכות' של רבי נחמן מברסלב. בין הדפים הוא גילה נייר מצהיב, מכתב אישי מרבו, רבי נחמן מברסלב, שנפטר 112 שנה קודם.
מרוב שמחה החל אודיסר לפזז ולרקוד לבדו, וכך עשה כל אותו הלילה.

   מאוד היה קשה לי לרדת אליך
תלמידי היקר, להגיד לך כי נהניתי
מאוד מעבודתך, ועליך אמרתי:

מיין פייעדל וועט טליען בין
משיח וועט קומען חזק ואמץ*

בעבודתך
נ נח נחמ נחמן מאומן

ובזה אגלה לך סוד והוא
מלא וגדיש מקו לקו פצפציי-ה**

ובחוזק עבודתך תבינהו וסמן
י"ז בתמוז יאמרו שאינך מתענה
 

*האש שלי תיקוד עד ביאת המשיח
**שמו של מלאך

לא הייתה זאת הפעם הראשונה שחייו של החסיד הצעיר השתנו בגלל מקריות הקשורה לספרים. ישראל אודיסר נולד בטבריה, בן למשפחת חסידי קרלין. שנים רבות חיפש גאולה לנפשו הסוערת בקרבת הטבע והבריאה, אך לשווא. יום אחד הובילה יד המקרה את אודיסר למצוא ספר זרוק ליד פח האשפה. היה זה ספר קודש ללא הכריכה, וללא עמוד השער. אודיסר לא ידע מי הוא מחבר הספר, אלא רק את שמו 'השתפכות הנפש'. "כשמו כן הוא. תמיד הייתי קורא בספרים, אך כשמצאתי את הספר הזה חשבתי אולי זימן לי ה' יתברך עלים אלו שיהיה רפואה לנפשי."


עמוד השער החסר

"געוואלד!" קרא יום אחד חברו לחדר של ישראל, כשראה אותו מעיין בספר, "הרי זה הספר של ברסלב!" חסידות ברסלב נחשבה באותם ימים לחסידות תמהונית, בגלל מנהג חסידיה להתבודד. החבר חטף מידי ישראל את הספר בכוח, אך רק עורר בכך את סקרנותו. אודיסר ביקש למצוא מישהו שיכניס אותו בסוד חסידות ברסלב, והגורל הפגיש אותו עם רבי ישראל הלפרין שבא לטבריה להקל את כאבי מחלתו. "סיפרתי לו את כל העניינים וכיצד מצאתי את הספר 'השתפכות הנפש' וביקשתי מאת ה' יתברך איש שיקרבני לחסידות ברסלב... כששמע את הדברים נתרגש עוד יותר. סיפרתי לו את נגע נפשי והוא האזין. אחר כך התחיל הוא לדבר והרגשתי מן הדיבורים שדיבר, ארוכה כזאת והתחדשות כזאת ורפואה כזאת, שמיום שנולדתי לא הרגשתי כאלה."

לאודיסר היה קשר מיוחד עם אחד מחבריו. הם הרבו להיפגש וללמוד ביחד, וניהלו חליפת מכתבים ענפה. רבי אודיסר קיבץ את האיגרות בספר 'איגרות לידידי'. תחילה לא חשף את שמו של החבר.
"מה מאוד נפלאת אהבתך לי. מה מאוד מתקו דבריך אלי. ומה מאוד החייתני בדבריך אחי חביבי, בראותי שתהילה לאל דברי רבינו הנשגב זכרונו לברכה עושים רושם בללבך הנעים."
לאחר פטירתו הוציא את הספר מחדש, תחת השם 'אבי הנחל' והפעם חשף כי ידידו למכתבים הוא לא אחר מאשר נשיא המדינה לשעבר זלמן שז"ר.

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו

ישראל שמר את סוד הפתקה עשרות שנים. רק כשמלאו לו 80 שנה, כעבור כמעט 60 שנה, הוא החליט לספר על הפתק ברבים, מחשש שלא נותר לו זמן רב. "המעשה היה בשנת תרפ"ב," מספר בעל הנס רבי ישראל דוב אודיסקר, "וששים שנה היה לגמרי בסוד, רק הילדים שלי ספרתי להם העניין. וגם כן היו אחדים יחידי סגולה שהיו צדיקים קדושים וחברים שלי."
"זה כ-20 שנה," נכתב במבוא לספר שמצאתי לספרייה,  "אנו עדים לתופעה של כתובות גרפיטי ענקיות, שלטים ומדבקות עם הכתובת 'נ- נח- נחמ-נחמן-מאומן', במיוחד אי אפשר להישאר אדישים למראה כתובות הענק על בניינים נטושים בצדי דרכים." במרץ 2000 התקיימה תערוכת צילומים של בוקי בועז, אשר תיעד את כתובות 'נ-נח-נחמ-נחמן-מאומן' בכל רחבי הארץ. במסגרת ההכנות לתערוכה נמחקו חלק מכתובות הגרפיטי על ידי חסידי רבי ישראל אודיסר, כהפגנת רצון טוב לשמירה על ניקיון הארץ ונופיה.


צילום: בוקי בועז

לפני כמה שנים ביקר אצלי בחנות בוקי בועז, הוא סיפר לי על תערוכת הצילומים המיוחדת, והשאיר לי כעשרים קטלוגים שנשארו לו. הוא הסביר לי כי הקטלוג הוחרם על ידי העדה החרדית, כנראה בגלל מחיקת מלותיו הקדושות של הרבי, אבל בעיקר בגלל ששמו של ישו מוזכר בה, בלי התוספת 'ימח שמו וזכרו'. אני הנחתי את הקטלוגים לתצוגה על אחד השולחנות בחנות, ויום אחד שמתי לב כי אלמוני גנב את כולן מתחת לאפי...

ספרים חשודים כלא קיימים בקטלוג הספרייה

 

נסיך היהודים/ מיכאל ארלין

שמו האמיתי של מיכאל ארלין הוא דיקראן קויומדג'יאן, סופר ארמני שהתחנך בלונדון. בסוף החוברת מופיע גם סיפור קצר של סומרסט מוהם - אח בצרה.

  מנחם הלוי/
שלמה אבן שושן 

חוברת לזכרו של מנחם הלוי [איצקוביץ], מראשוני תנועת התחיה בישראל ומורה מחונן.

שני הספרים נמצאים - לצערי - בקטלוג הספרייה. להזמנת הספר לחץ על חזיתו

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

המלצה
אם עדיין לא קראתם את דף המידע
עם סיפורו המדהים של אלתר אילי ו'אמיל והבלשים',  
לחצו כאן!


כאשר הייתי נער קטן/
אריך קסטנר 

נשארו לנו 8 עותקים בלבד. ספר במצב חדש, בתרגום הישן. 

     
"בספר זה אני רוצה לספר מעט מילדותי. מזמן שהייתי נער קטן עברו כבר 50 שנה וחשבתי שאולי יעניין אתכם לדעת כיצד חי נער קטן....
כאשר הייתי נער קטן, הייתי צועד בוקר בוקר, לפני לכתי צועד בוקר בוקר, לפני לכתי
לבית הספר, אל הצרכניה שברחוב גרנדיר. "ליטר וחצי נפט ושני קילו לחם שחור וטרי." אמרתי למוכרת.
משם רצתי הלאה - עם העודף, בולי ההנחה, ועם פח הנפט המשקשק. פתותי השלג ריקדו לפני פנסי הגז הקורצים."

חפשו אותנו
בפייסבוק

להזמנת הספר לחץ עם העכבר על חזיתו, או התקשר לטלפון 04-6399749המכון של מתתיהו


שם הספר: וקבצתים במחולות
שם מחבר: יורם גורן
הוצאה: כתב יד שהוגש למכון הווי וחגים רמת יוחנן
שנה: 1977
הספר לא קיים בקטלוג הספרייה

כתב היד של 'וקבצתים במחולות' מספר על לאה ברגשטיין ותרומתה לעיצוב המחול הקיבוצי והישראלי. לאה ברגשטיין חברת קיבוץ רמת יוחנן, מחלוצות המחול הישראלי, הייתה מחלוצי העלייה השלישית. עמלה על פיתוח המחול והחג המקורי בקיבוץ ובארץ. עבדה כתף אל כתף עם המשורר והמלחין מתתיהו שלם, חיברה קרוב למאה מחולות.
"די להזכיר כמה תחנות בחייה הסוערים של לאה..." כותב יורם גורן בפתח דבר של ספרו. "תחנה ראשונה מקומה בוינה של ראשית המאה. לאה, היא אחת הבנות היהודיות הראשונות אשר זוכה ללמוד ריקוד... החל במחול היווני העתיק... דרך הבלט הקלאסי, ועד למחול המודרני, שהחל אז את צעדיו הראשונים...
התחנה השניה מוצאת אותה בארץ ישראל של שנת 1925. בשנה זאת היא עוזבת את עתידה הבטוח על בימות אירופה ובוחרת להגשים את אמונתה הציונית-חלוצית. בשנה זו היא מצטרפת לקיבוץ בית אלפא, וכאן באות עליה עשר השנים הקשות... אפילו רקדנית מפורסמת, צריכה קודם כל לעבוד!
התחנה השלישית מתאפשרת, כאשר מתרחש הפילוג הפוליטי בבית אלפא, וחלק מהחברים - ובתוכם לאה - עוברים לקיבוץ רמת יוחנן... היא מוצאת בתוכה את האמונה והכוח להקדיש עצמה לחיפוש אחר דרך שתוביל אל החג והמחול הקיבוציים... בשלב זה מגיע לשיאו גם השיתוף הפורה בינה לבין המשורר והמלחין מתתיהו שלם..."

מתייהו ויינר נולד בזמושץ' בשנת 1904. הוא עלה ארצה והתיישב בקיבוץ בית אלפא, ואחר - לאחר הפילוג - חבר ברמת יוחנן. כל אותן שנים עסק במרעה, ובהוראה. פרסם שירים, נגינות, בעיקר שירי רועים. בשנת 1951 הוציא מתתיהו [עכשיו בשמו העברי - מתתיהו שלם] אסופת שירים בשם "רועים בגלבוע". כתב מסכות-חג לרוב, וכן ערך את הקבצים: 'לחג הגז', 'הרועה העברי' ועוד. פרסם גם מחזות רועים [תחילה בשמו הקודם: מתתיהו ויינר].
"שני שלבים עיקריים בעבודתו של מתתיהו בפעילות הבינקיבוצית בשטח החג" כתב דב מיזל בסיום החוברת 'פסח - עומר'."

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו


"עשר השנים עד מלחמת ששת הימים, בהן שנים של פעילות מלאה בועדה [ועדת תרבות] והוצאת חומר רב - והשנים אחר מלחמת ששת הימים, כאשר נפסקה כמעט הוצאת הילקוטים, ומתתיהו עסק בעיקר בליקוט ואיסוף החומר וגיבושו בתוך המכון, ברמת יוחנן."

   
להזמנת הספר לחץ על חזיתו

את כתב היד של 'וקבצתים במחולות', אותו מצאתי לספרייה, העביר יורם גורן למכון להווי ומועד בקיבוץ רמת יוחנן. כתב היד הגיע לצבי קרניאל שכתב בעצמו כמה ספרים, והוא העיר בעפרון את הערותיו. בשנת 1985 יצא ספרו של גורן לאור בהוצאת קיבוץ רמת יוחנן, בעריכת צבי קרניאל ושמו: 'שדות לבשו מחול' - על לאה ברגשטיין ותרומתה לחג ולמחול הישראלי. לאה ברגשטיין חברת קיבוץ רמת יוחנן, מחלוצות המחול הישראלי, הייתה מחלוצי העלייה השלישית. עמלה על פיתוח המחול והחג המקורי בקיבוץ ובארץ. עבדה כתף אל כתף עם המשורר והמלחין מתתיהו שלם, חיברה קרוב למאה מחולות.
"זה התחיל בחג הגז הראשון שלנו," מצוטטת לאה ברגשטיין בספרו של יורם גורן. "מתתיהו שר לי שיר רועים, והריקוד נוצר אצלי פשוט ונקי. כאילו שהתחלתי מחדש, בלי כל מסורת וידע אמנותי.
השיר הפשוט הזה 'שה וגדי', עזר לי לזרוק את כל המיותר ולרקוד את התמימות... האמת של מתתיהו משכה אותי לראות ולשמוע את השדה. היא שחררה אותי לחפש את התנועה הקשורה עם נוף הארץ."

 

ספרים חשודים כלא קיימים בקטלוג הספרייה

 

איש הגפרור/
א. י. גלעד

מותחן המספר על חדירתו של אדם שפוי למ. ב. מ. [מחלקת ביטחון מירבי] בבית החולים לחולי רוח בעכו העתיקה.

  זה היום אנא ה'/ 
מאיר פדן 

קובץ דרשות שנאמרו ביום העצמאות בבית הכנסת על שם הרמב"ן בירושלים: מיום כיפורים זה, תשורי מראש אמנה, כי הוא לבדו ועוד.

שני הספרים נמצאים בקטלוג הספרייה. להזמנת הספר לחץ על חזיתו

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

עוד 4 ימים בלבד!
מבצע מכירות מיוחד לפסח 

במהלך בחג הפסח נקיים
בחנות בזכרון יעקב מכירה בה
יהיה מחירו של כל ספר 10 ש"ח בלבד!

יום ו' 09.00-13.00
א-ה 09.00-17.00
המכירה המיוחדת תסתיים מייד אחר החג!! אל תחמיצו!!
מומלץ לעקוב אחר שינויים בשעות הפתיחה בעמוד השער של האתר שלנו.


הביטו היטב בתמונה! מחיר כל ספר בה - 10 ש"ח!

 לחיצה קטנה על הצילום, או התקשרו לטלפון 04-6399749

 הערת המחבר


שם הספר: בראי העשור
שם מחבר: יונה כהן
הוצאה: הפועל מזרחי
שנה: 1959
הספר לא קיים בקטלוג הספרייה

 

באתר הבית של הכנסת, בדף האישי של ח"כ לשעבר יצחק רפאל, ברשימת פעילותו הציבורית, נכתב:
 - חבר תנועת ”תורה ועבודה” מנעוריו;
- מייסד תנועת ”בני-עקיבא”;
- חבר הנהלה הראשית ומזכיר ”תורה ועבודה” בגליציה;
- ראש מחלקת ”ההכשרה” של ”החלוץ-המזרחי” בפולין.
- שימש כמורה בבית-הספר ”מעלה” בירושלים;
- מנהל ”מוסד הרב קוק”.
- ייסד וערך את השבועון ”במישור”. 
 
- מנהל ”המחלקה למלאכה ולמסחר זעיר” בסוכנות היהודית.
- פעיל ב”הגנה”.
- נציג הפועל המזרחי בהנהלת ”מגבית ההתגייסות” (1942).
- חבר ”הוועד הלאומי” (1944);
- חבר ”ועדת ירושלים” בימי מלחמת העצמאות, 1948-1947.
- מנהל ”המשרד לנפגעי המלחמה” (1948).
- חבר הנהלת הסוכנות היהודית וראש מחלקת העלייה, 1953-1948.
- יו”ר הנהלת ”מוסד הרב קוק” ו”יד הרב מימון”.

למרות כל פעילותו הציבורית הענפה של יצחק רפאל, על אף מעשיו למען הקהילה, נשכח שמו בספר שיזמה המפלגה הדתית לאומית כדי לציין את פעילותה בעשור הראשון למדינה.
יונה כהן שערך את הספר, מביא בו את רישומיהם של המאורעות והתאריכים בעשייה הדתית-לאומית בעשור הראשון למדינה. הוא מספר על המאבקים בכל הנוגע לחינוך הדתי, הוא מונה את ההישגים, את הקמת בתי הספר, הישיבות, הקמת השיכונים למתיישבים דתיים, הוא מספר על תנועות הנוער הדתיות ועוד. הספר בנוי כמו יומן שנה, ובכל תאריך נכתבת הפעילות המיוחדת של התנועה הדתית באותו תאריך.

ה' באייר תש"ח -
כפר עציון נפל שדוד בפני אלפי פורעים
י"ט אייר תש"ח -
גבורי המצור בעיר העתיקה בירושלים נכנעו בפני הלגיון הערבי... עשרות בתי כנסת חרבו...
כ"ה אייר תש"ח -
במועצת המדינה הזמנית נתקבלה 'פקודת ימי מנוחה' הקובעת את השבת ומועדי ישראל ימי מנוחה ליהודים...
ד' סיוון תש"ח -
קבוצת 'שלוחות' של הפועל המזרחי עלתה להתיישבות קבע בעמק בית שאן.
ד' אלול תש"ח -
שני חיילים דתיים בצה"ל נידונו לשלושה חודשים מאסר על סירובם למלא פקודה לבשל בשבת...

והנה, למרות זאת, נשמט שמו של מי שנחשב מייסד 'בני עקיבא', שהיה מורה בבית ספר בירושלים, שהיה מנהל 'הוצאת הספרים 'מוסד הרב קוק', שהיה - בשנים בהן עוסק הספרון - ראש מחלקת העלייה של הסוכנות היהודית ועוד ועוד.
אך השר הממונה על ההיסטוריה דאג להפוך את הטעות ליתרון, והושיב את המחבר לתקן את הטעות בכתב ידו בעמוד הראשון של כל אחד ממאות העותקים שהודפסו, וכך - כל מה שאדם זוכר מקריאת הספר היא בעיקר הערתו של המחבר על הטעות בהשמטת שמו של יצחק רפאל מההעשיה הדתית לאומית בעשור הראשון למדינה...


הערת המחבר
בטעות מצערת הושמטו מחוברת
זו פעולותיו של ח' הכנסת יצחק רפאל,
הן ראש מחלקת העלייה של הסוכנות
והן כחבר כנסת מסיעת הדתית-לאומית.
יונה

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

'החנות הארצישראלית'
חנות ספרים אצלכם בבית
             


לחיצה על חזית הספרים תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים שלנו באינטרנט. אם הספרים האלה כבר לא נמצאים שם, סימן שמישהו חטף אותם לפניכם...

החנות פתוחה 24 שעות, חניה בשפע, צוות עובדים אדיב ומיומן.
לחיצה על חזית הספר תכניס אתכם לאולם התצוגה.האהבה היא...

     
שם הסדרה: האהבה היא...
שם המחברת: קים גרוב
הוצאה: מודן
שנה: 1984
הספרים מס. 8,9,10 לא קיימים בקטלוג הספרייה

מרלין ג'ודית גרוב נולדה בשנת 1941 בניו זילנד. בגיל 19 היא נסעה לאירופה ולארה"ב, ועבדה בעבודות מזדמנות. בשנת 1971 נישאה מרלין [קים] לרוברטו, אותו פגשה במועדון סקי בלוס אנג'לס. רוברטו עודד אותה להמשיך ולצייר ציורי קומיקס הומוריסטיים, ובמשך הזמן הפך למנהלה האישי. כבר באמצע שנות ה-70 החלו להופיע איורים של קים גרוב בעיתון 'הסאן'.
האיורים של סדרת הספרים 'האהבה היא...' החלו בכלל כפיתקאות אהבה, אותן השאירה קים הביישנית לבעלה בתקופת החיזור שלהם בלוס אנג'לס, מתחת לכריות ובמגירות. "זה היה כמעט כמו לכתוב יומן," תיארה קים את רגשותיה. למזלה, שמר בעלה את הפיתקאות, ואף עודד אותה להמשיך ולצייר.
יותר מ-25 אוספים של 'האהבה היא...', התפרסמו מאז שנות ה-70'.  ציוריה של קים הופיעו, לבד מספרים, עיתונים ומגזינים, גם על גבי שעונים, חולצות, פיג'מות, תחתונים, תכשיטים ועוד.

באמצע שנות ה-70, החלה הוצאת 'תמוז' לפרסם את ספרי 'האהבה היא...'. הספרונים זכו להצלחה רבה, וכעבור 10 שנים הודפסו מחדש, הפעם בהוצאת מודן. שמו של המתרגם נשמט מהספרים, ובאחדים מהם מצויין כי מעצב הכריכה הוא דני קרמן.

ספרים חשודים כלא קיימים בקטלוג הספרייה

 

טבעון וסביבתה/ יוחנן אהרוני

סקירה הסטורית וארכיאולוגית על אזור קרית-טבעון: האיזור, התקופה הענענית, בימי בית שני ובתקופת התלמוד, בית שערים, גאולת האיזור בימינו.

  שרידי מיתוס במקרא/
יהודה מוסעי [עריכה]

לקט מאמרים בנושא המיתוסים במקרא: שירת העלילה בישראל, האלה ענת, אמונת האלים, מיתוס הים, המבול, מיתולוגיה בספר תהילים, בריאת העולם, מיתוס גן העדן ועוד.
שני הספרים נמצאים בקטלוג הספרייה. להזמנת הספר לחץ על חזיתו

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

עוד 4 ימים בלבד

10 ש"ח לספר!
04-6399749

במשך כל חול המועד


 לחיצה קטנה עם העכבר על הצילוםרשימות על הירח

האיש שנכנס בוקר אחד לחנות ביקש למכור לי ספר.
ספר אחד בלבד!
בדרך כלל אנשים מציעים לי ספריות שלמות, לפעמים ארגז מלא שנמצא בתא המטען של מכוניתם, לעיתים רחוקות נכנס מישהו לחנות עם שקית עם ספרים, אבל מישהו שירצה למכור לי ספר אחד - דבר נדיר הוא.
האיש הוציא מתיקו ספר קטן, מעין חוברת בכריכה קשה. מייד ידעתי במה מדובר. הספרון הזה היה אצלי בחנות במשך כמה שנים, ולא הצלחתי למוכרו.
ניסיתי לעניין בו אספנים רבים, אך לשווא.
הייתי בטוח שגם תוכנו, וגם מחברו, וגם העובדה שמדובר בספר בהדפסה מוגבלת יגרמו לו להעלם ממדפיי תוך זמן קצר, אך טעיתי.
הספר היה אצלי בחנות בשכונת שפירא, ומשם עבר לחנות בגבעתיים, ואח"כ לחנות בצרופה, עד שהגיע לחנות בזכרון. כמעט 10 שנים הוא היה ברשותי, עד שמישהו ביקש ממני  פעם ספר מיוחד העוסק במוסיקה ישראלית, ואני הצעתי לו את הספרון הקטן, אותו הוא רכש בשמחה רבה.
למעשה אין לספר כל נגיעה  במוסיקה ישראלית, אלא שמחברו חיבר פזמונים כמו: 'שם שועלים יש', 'כשהרבי אלימלך', 'הינך ארצי', 'דומם שטה' ועוד, ושמו - קדיש יהודה סילמן.

סילמן נולד בשנת 1880 בוילנה. הוא החל בכתיבה עוד כנער, והמשיך בכך כל חייו גם בארץ ישראל, אליה עלה בשנת 1907. הוא כתב שירים, סיפורים, פיליטונים, רשימות עיתונאיות, קטעי הומור ופזמונים.
לאחר מותו הוציאה משפחתו לאור את הספר 'רשימות  לעצמי'. רשימות אותן החל סילמן לכתוב לעצמו, מעין יומן, בשנת 1931.


שם הספר: רשימות לעצמי
שם המחבר: ק. י. סילמן
הוצאה: משפחת המנוח
שנה: 1948
הספר הודפס בג' מאות טפסים בלבד!

"ג' אדר, תרצ"א
רשימות לעצמי.
זה כשנה ויותר שהתחלתי לחשוב על המוות.
הדבר בא אלי פתאום. באמצע חגיגה אחת.
בשעת ריקודים - ראיתי פתאום את עצמי
נישא על גבי מיטה והמון מלווים אחרי."

כאשר הוציא האיש מתיקו את הספר הקטן, מעין חוברת בכריכה קשה, ידעתי מייד שאני מעוניין בו. למרות שהספרון הזה היה אצלי בחנות במשך כמה שנים, ולא הצלחתי למוכרו. על אף שניסיתי לעניין בו אספנים רבים, אך לשווא. הפעם ידעתי בדיוק למי הוא מיועד. יש לי מספיק ניסיון לקבוע בוודאות כי הספר לא קיים ברשותה של הספרייה - ספר שהודפס ב-300 עותקים בלבד, ספר אותו ראיתי כל שנותיי כמוכר ספרים פעמיים בלבד. ספר שכל האספנים ומומחי הספרים אליהם פניתי כלל לא שמעו עליו בכלל. ספר אותו הדפיסה משפחתו של סילמן לבני משפחה, לידידיו וחבריו.

אחד הקטעים האהובים עלי בספר הקטן, הוא הקטע בו מספר סילמן על בתו:

"אמש נגשה אלי בתי הקטנה ואמרה:
- אבא, אני החלטתי לכתוב רשימות חיי
על פי הנוסח של דוד קופרפילד.
אכתוב עמוד ליום עד שאגדל כראובן אחי
[היום היא בת שמונה, וראובן בן ח"י].
עד אז אכתוב חצי הספר.
כשאהיה כמוהו אכתוב בבת אחת את חצי הספר השני...
אבל בעוד שנים רבות אולי נהיה כבר על הירח,
ואיך אדפיס שם את הספר? וכלום ידעו עברית על הירח?"

 

נ. ב. בזמן הכנת החבילה ודף המידע, בדקתי בקטלוג הספרייה, וגיליתי כי הספר 'רשימות לעצמי' / ק. י. סילמן נמצא ברשות הספריה ב... 5 עותקים שונים...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

חדש! הסרטים של איתמר!
עוד לא ראיתם?
     

לחיצה קטנה על התמונה תחשוף בפניכם את הסרטים.
אם יש ברשותכם סרטים ישנים הקשורים לספרים,
סופרים או אירועים היסטורים בתולדות א"י,
אנא כתבו לנו לכאן
אולי נוכל לשלבם בדפי המידע הבאים.הערה לסיום

הערה שאולי תעזור לכם להבין מדוע אני מתחמק מלעבוד עם גופים גדולים, ספריות וכו'.
כאשר החלטתי - לפני כחודש ימים - להקדיש את דף המידע ל'ספרים הנעלמים', פניתי לספרייה לשאול את רשות מנהליה לכתוב עליהם.
לא הייתי בטוח שהם מעוניינים בפרסום.
קיוויתי שאם הם יאשרו, אוכל להקדיש פרק לספרייה ולהיסטוריה המפוארת שלה.

למרות שפניתי פעמיים, לא קיבלתי תשובה עד היום.
לא חיובית ולא שלילית...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

'החנות הבינלאומית'
         


Book Shelf

לחיצה כאן תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים באנגלית. אם הספרים האלה כבר לא נמצאים שם, סימן שמישהו חטף אותם לפניכם...

החנות פתוחה 24 שעות, חניה בשפע, צוות עובדים אדיב ומיומן.
לחיצה על חזית הספר תעביר אתכם לפרטיו המלאים.סליחה, אבל הספרים בתמונה נמכרו מזמן!!! במקומם הבאנו ספרים חדשים...

מבצע 10 ש"ח לספר
בחול המועד ודי!

המבצע מסתיים מייד לאחר החג.

אנו מזמינים אתכם ל
מכירה מיוחדת
בחנות בזכרון יעקב.

מחירו של כל ספר בחנות יהיה

 10 ש"ח בלבד!
המכירה במזומן בלבד!

ואנחנו מתכוונים כל אלפי הספרים שבחנות,
לא כולל ספרים חדשים או מוזמנים.


המבצע מתקיים יום יום בחנות בזכרון יעקב -
רח' הנדיב 23,  04-6399749
א-ה 09.00-17.00, יום ו' 09.00-13.00

אל תחמיצו!

כמו בכל שנה, גם השנה זכינו בתואר
'מומלץ מפה 2010'מתנות!

מחפשים רעיון למתנה 'מדליקה'?

אנו מציעים לכם לשלוח ספר כשי שלא יישכח!

כל שאתם צריכים לעשות, הוא לבחור מתנה מתאימה, להתקשר אלינו, ואנו נשלח את הספר לכתובת שתתנו לנו, עם ברכה מתאימה.

     
 המתנה לילד  המתנה לנער  המתנה למבוגר המתנה שאזלה...
אם יהיה לכם מזל, ישאר לכם עותק אחד...

ניתן להזמין את איתמר להרצאות - קיבוצים, חוגי בית, חברות היי-טק ועוד.
התקשרו לטלפון 04-6399749!דפי המידע הקודמים

לחיצה על השורה המתאימה, תעביר אתכם לדף המידע המבוקש.
נשמח לשמוע את תגובותיכם.
האם אתם מעוניינים בקישורים גם לדפים אחרים?

דף מידע מס. 1 - גן גני
דף מידע מס. 2 - חגי תשרי
דף מידע מס. 3 - משורר ומדינאי
דף מידע מס.4 - ספרות ואמנות
דף מידע מס. 5 - ספרות זולה
דף מידע מס. 6 - אנשים קוראים
דף מידע מס. 7 - ח. נ. ביאליק
דף מידע מס. 8 - ספרות וצנזורה
דף מידע מס. 9 - ספרים ומכתבים
דף מידע מס. 10 - ספרות ולשון

דף מידע מס. 11 - דף הילד
דף מידע מס. 12 - ספר הספרים
דף מידע מס. 13 - אחד באפריל
דף מידע מס. 14 - יום השואה
דף מידע מס. 15 - יום העצמאות
דף מידע מס. 16 - קיבוץ ספר
דף מידע מס. 17 - לאה גולדברג
דף מידע מס. 18 - נחום גוטמן
דף מידע מס. 19 - ספרים וספורט
דף מידע מס. 20 - ספרי טבע

טיפ!

לכל המתקשרים אלינו בחיפושים אחרי דפי המידע הקודמים -
רשמו לפניכם את הכתובת הבאה:

http://www.itamar-books.co.il/?mode=nl&n=1

זאת היא הכתובת של דף המידע הראשון. אם תשנו את הספרה בסוף הכתובת תוכלו להגיע כך לכל אחד מ-89 דפי המידע הקודמים.חג הפסח כבר כאן...

מחפשים מתנות לאורחים שמגיעים מחו"ל?
למשפחה שנמצאת בחו"ל?
בקרו בחנות הספרים הבינלאומית שלנו

באתר ספרות ישראלית מתורגמת, ספרי צילומים של ישראל, ספרי אמנות, ספרי היסטוריה וארכיאולוגיה, ספרי יהדות ועוד, באנגלית, גרמנית, צרפתית, ספרדית, איטלקית ויידיש

 

 

 

 

The Promised Book Land
The Home of Books about Israel & the Jewish People
www.promised-book.comנהנים מדפי המידע?

ספרו לנו ולכל העולם...
ב-'קיר' שלנו בפייסבוק!

לחצו על הסמל, או חפשו 'איתמר לוי' בעברית.
אתם כבר תזהו לבד את האיתמר לוי הנכון...
נשמח לצרף אתכם ל-641 החברים שכבר יש לנו!

 
לפני 'פסח'
 
אחרי 'פסח'

 

איתמר: אופס. הלקוח האלמוני שנהג בחודשים האחרונים לפשפש בערימות הספרים והאבק שהצטברו על השולחנות, ולרכוש לעצמו 2-3 ספרי קריאה בכל פעם, נכנס הערב לחנות, הסתכל על השולחנות ועל המדפים המסודרים והנקיים לכבוד הפסח, הסתובב והלך...
ציפורה: מה שלא מאובק לא שווה....
איתמר: תני לי שבוע-שבועיים, והחנות תחזור למצב האהוב עליו.
ציפורה: אצלי זה היה לוקח פחות משבוע... והאמת היא, שיש הנאה מיוחדת בחיפוש אחר ספרים במצב מאובק.

זה מה שקורה אצלנו בפייסבוק כמעט כל בוקר...מה בדף המידע הבא?

4
 
"אני עומד לי ונועץ עיניים בבית הזה, ואני אומר לעצמי שאם אצליח ביום מן הימים להתלבש על ממון של ממש אבנה לי מאורה מעין זו."
35
 
"ה-5 ביוני 1940, ביום העשירי לנפלנו בשבי הגענו לעיירה לאופן, כעשרים ושמונה קילומטרים צפונית-מזרחית לזלצבורג."

רוצים לנחש?

כתבו לנו לכאן!

 הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן