דף מידע מספר 92   

10 יולי 2014

אנו שמחים להציג
דף המידע של איתמר


זכרונות ורשומות
קווים לדמותו של נשיאה השני
של מדינת ישראל,
יצחק בן צבי 1952-1963,
כפי שהם משתקפים בספריו
ובספריהם של אחריםאבל וייצמן


"הנשיא הראשון של מדינת ישראל הוא ראש המדינה
היחיד בדורנו, ונדמה לי בהרבה דורות, שלא
המדינה עשתה אותו, אלא הוא עשה את המדינה
".

בן גוריון עם פתיחת מכון וייצמן.
מתוך האלבום 'הנשיא הראשון של מדינת ישראל"

ב-9 בנובמבר 1952 בשעה 07.15 קטע הקריין ב-'קול ישראל' את השידור בקול נרגש, והודיע על פטירתו של נשיאה הראשון של מדינת ישראל, חיים וייצמן, לאחר מחלה ממושכת, כשליד מיטתו עומדת רעייתו ורה. אבל כבד ירד על הציבור. את מקומו של הנשיא תפס יו"ר הכנסת שפרינצק שהתמנה לנשיא זמני, עד אשר תבחר הכנסת את הנשיא הבא. ממשלת ישראל, צה"ל, המשטרה והעם כולו החלו בהכנות להלוויתו של הנשיא הראשון. 


להזמנת ספר לחץ על חזיתו

נשיא המדינה איננו

ממשלת ישראל מודיעה ביגון עמוק על פטירתו של נשיא המדינה, ד"ר חיים ווייצמן. חיים ווייצמן בן עוזר ורחל ווייצמן נפטר  ונאסף אל עמיו היום, כ"א במרחשוון תשי"ג [9.11.52] בביתו ברחובות, כשליד מיטתו ניצבת רעייתו.
בית ישראל שרוי באבל כבד בהילקח ממנו בחיר האומה. הממשלה הקימה ועדה עליונה לביצוע סדרי ההלוויה.

ולא רק לוויה היה על הממשלה לארגן, אלא גם למצוא מחליף לנשיא. מי ראוי להחליף אישיות כמו חיים וייצמן. מי ראוי להיות הנשיא השני של מדינת ישראל. ארבעה מועמדים ניגשו לבחירות: יצחק גרינבוים, מחותמי המגילה ושר בממשלה הזמנית. הרב מרדכי נורוק שהיה שר הדואר. פרץ ברנשטיין - שר המסחר והתעשייה. ויצחק בן צבי, חבר כנסת מטעם מפא"י.
בתחילת המאה היו בן גוריון ויצחק בן צבי חברים בנפש - יחדיו היו במערכת עיתון 'אחדות', יחד נאסרו בעקבות פעילותם הציונית וגורשו מהארץ, ביחד הגיעו לארה"ב והקימו בה את 'החלוץ', והתגייסו לגדוד 'קלעי המלך'. 'אחי, אחי יצחק''קרא בן גוריון לבן צבי. בארבע שנים של הכנסת הראשונה [1948-1952], לא שמר בן גוריון על יחסו לידידו הטוב, ולא שיתף אותו כלל בתפקיד ביצועי בממשלתו. במשך ארבע שנים היה בן צבי חבר כנסת מהשורה.
כאשר נפטר וייצמן הציע בן גוריון את חברו לתפקיד החשוב: "הנשיא צריך לסמל אצילות נפש וטהרה מוסרית, הוא צריך להיות איש רוח - יצחק בן צבי הוא האדם המגלם סגולות אלה."


ב-8 בדצמבר 1952 בחרה הכנסת השניה את יצחק בן צבי לנשיא המדינה השני, וביום 10 בדצמבר נערך טקס ההשבעה.

מעוניינים לקבל את דף המידע ישירות למייל?
'דף המידע של איתמר' מצוטט באתרים רבים באינטרנט: גם בויקיפדיה, גם באנציקלופדיה של Ynet, באתר עיתון 'הארץ' ועוד. הציצו בערכים של ש. שלום, אנצו סירני, לאה גולדברג, נקמת אבות, אברהם אבן שושן בויקיפדיה. אם עדיין אינכם רשומים לדף המידע, אנו ממליצים לעשות זאת באתר האינטרנט של החנות.
   לחיצה קטנה עם העכבר על הציור

חפשו אותנו
בפייסבוק
כרמלה: "זה הדף הכי מענג בפייסבוק. כיף לקרוא!"ח"כ בן צבי
ביוגרפיה

יצחק שימשלביץ נולד בנובמבר 1884 באוקראינה, וקיבל חינוך מסורתי-עברי וציוני. בשנת 1905, בתקופת הפרעות ברוסיה, היה ממארגני ההגנה העצמית בפולטבה. באותה שנה הקים יחד עם ידידו דב בר בורכוב את מפלגת 'פועלי ציון'. בעקבות גילוי מחסן נשק בבית משפחתו נמלט לווילנה, והמשיך לפעול שם במסגרת המפלגה.

   "נולדתי בפולטבה. עיר פלך באוקראינה הרוסית, אולם אבי והורי אמי - מוצאם מליטא פלך וילנא... למדתי כמה שנים במוסדות חינוך פרטיים, החל ב-'חדר' יהודי רגיל, וכלה בחדר 'מתוקן'. הוא בית ספר פרטי חילוני למחצה ומתקדם לעומת ה'חדר', וגם בימי ההכנות לגימנסיה לא עזבתי את לימודי העבריים... בתקופה ההיא נעוצה ראשית חינוכי הציוני.
...עוד בימי ילדותי נזדמן לי לשמוע סיפורים על ארץ ישראל החדשה, המתחילה להבנות, והספורים האלה כאילו באו להשלים את סיפורי כתבי הקודש ואגדות התלמוד, שלמדתי ב'חדר'.
 התנ"ך והאגדה, יוסיפון וחוברותיו של יעב"ץ, היו כשלשלת אחת. הספורים העממיים וספורי התורה ששמעתי מפי אמי המנוחה [קריינה ז"ל] - אם גם נאמרו ברוסית - יחד עם ספורי מעשיות עממיות אחרות ששמעתי בעודי ילד רך - נחרתו בזכרוני לכל ימי. לאחר שנים, בשוב אבא מביקורו בארץ [ב-1891], ובספרו לנו, הילדים, על כל מראה עיניו ומשמע אוזניו, על חורבות ירושלים ועל המושבות החדשות, על פאר הכרמל והדר השרון - לא היו הדברים הללו חדשים ומתמיהים בעינינו, אלא - המשך האגדה הנרקמת, הכתובה והמסורה בעל-פה, הידועה מכבר והקרובה ללב."  
להזמנת הספר לחץ על חזיתו
יצחק נולד כאמור בפולטבה, אוקראינה, בשנת 1884. בארץ-ישראל ביקר לראשונה למשך כמה שבועות בשנת 1904. בשנת 1905 ארגן בפולטבה את ההגנה העצמית והשתתף בוועידת היסוד של "פועלי ציון".  יחד עם חברו הטוב דב בר בורוכוב ניסח  את "הפלטפורמה שלנו", שהפכה לבסיס האידיאולוגי של "פועלי ציון" והעניקה לה את המימד הארץ-ישראלי שלה.

   בשנת 1907 עלה יצחק לארץ-ישראל והשתקע ביפו בחדר ששכר אצל זקן שומרוני. בארץ ייסד יחד עם ישראל שוחט ואחרים את "בר-גיורא" ואת "השומר".
בשנת 1909 היה בין מייסדי הגימנסיה העברית בירושלים. באותה שנה לאחר מהפכת התורכים הצעירים קרא  ליהדות תורכיה להירתם לפעילות פוליטית, אשר תשמש כבסיס למשענת המדינית של הציונות בארץ-ישראל.
בשנת 1910 ערך את 'האחדות' - כתב העת הסוציאליסטי הראשון בעברית - יחד עם יוסף חיים ברנר, דוד בן-גוריון ורחל ינאית.
עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה בשנת 1914 חזרו בן-צבי ובן-גוריון לארץ, לאחר שיצאו ללמוד משפטים בקושטא, כדי להכשיר עצמם לפעילות פוליטית באימפריה העות'מאנית.  כדי למנוע את גירושם מארץ ישראל הם הטיפו להתעת'מנות של התושבים היהודים,  ואף ניסו להקים מיליציה יהודית שתסייע לתורכים. למרות פעילות זאת הוגלו מהארץ בשנת 1915, ונסעו לארצות הברית. בזמן שהותם שם עסקו בפעילות ציונית: הם ייסדו את תנועת 'החלוץ' המקומית וחיברו ספר באידיש, 'ארץ ישראל בעבר ובהווה'. שני החברים פעלו להקמת הגדודים העברים, ועם הקמתו של הגדוד האמריקאי, התגייסו אליו ושבו עמו לארץ בשנת 1918. באותה שנה נישא בן-צבי לרחל ינאית בן-צבי.


בול: רחל ינאית בן צבי
תאריך הופעה: 02/12/1991
עיצוב: רות אלחנן

בשנת 1931 נבחר בן צבי לתפקיד יושב ראש 'הוועד הלאומי', וכיהן כנשיא הוועד בין השנים 1948-1944. בשנת 1948 היה חבר מועצת העם ומועצת המדינה הזמנית, ונמנה עם החותמים על מגילת העצמאות. לאחר הקמת המדינה כיהן כחבר כנסת מטעם מפא"י בכנסת הראשונה והשנייה. בכנסת הראשונה היה חבר בוועדת הפנים. בכנסת השנייה היה חבר בוועדת הכנסת ובוועדת הפנים.  

במקביל לפעילותו הציבורית עסק במהלך השנים בחקר תולדות הישוב היהודי בארץ ישראל ובחקר קהילות ישראל במזרח. פרסם ספרים, מחקרים ומאמרים רבים בנושא - ספר השומרונים, נדחי ישראל, שאר ישוב, מסעות, אוכלוסי ארצנו ועוד.
לזכרו הוקם מוסד 'יד בן צבי' בירושלים,
מוסד העוסק בחקר תולדות ארץ ישראל, חקר ירושלים וחקר קהילות ישראל במזרח.
בדצמבר 1952, לאחר פעילות קצרה בכנסת ישראל כחבר כנסת, נבחר יצחק בן צבי למשרת נשיאה השני של מדינת ישראל.


בול: יצחק בן צבי
תאריך הופעה: 13/04/1964
עיצוב: מרדכי קרופ

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

המלצה
אם עדיין לא קראתם את דף המידע
עם סיפורו המדהים של אלתר אילי ו'אמיל והבלשים',  
לחצו כאן!


כאשר הייתי נער קטן/
אריך קסטנר 

נשארו לנו 5 עותקים בלבד. ספר במצב חדש, בתרגום הישן. 

     
"בספר זה אני רוצה לספר מעט מילדותי. מזמן שהייתי נער קטן עברו כבר 50 שנה וחשבתי שאולי יעניין אתכם לדעת כיצד חי נער קטן....
כאשר הייתי נער קטן, הייתי צועד בוקר בוקר, לפני לכתי צועד בוקר בוקר, לפני לכתי
לבית הספר, אל הצרכניה שברחוב גרנדיר. "ליטר וחצי נפט ושני קילו לחם שחור וטרי." אמרתי למוכרת.
משם רצתי הלאה - עם העודף, בולי ההנחה, ועם פח הנפט המשקשק. פתותי השלג ריקדו לפני פנסי הגז הקורצים."

חפשו אותנו
בפייסבוק

להזמנת הספר לחץ עם העכבר על חזיתו, או התקשר לטלפון 04-6399749רומנטיקה בעליה השניה"לפתע מופיע אבנר [כינויו המחתרתי של יצחק בן צבי],
מירושלים בא ברגל. למעלה משנה  חלפה מזמן שראיתיו
לאחרונה בשעת פרידתנו בוילנה. עינינו נפגשות.
אני מושיטה לו את ידי והיא נרעדת. כה נפלו פניו."
[אנו עולים, עמ' 15]

רחל לישנסקי נולדה בעיירה מאלין, באוקראינה, בשנת 1886. אביה מאיר יונה, היה חקלאי וגנן ואמה שושנה (רייזל) לבית מורוז, ממשפחת ר' נחום מטשרנוביל, תלמיד הבעל שם טוב ואבי שושלת אדמו"רים. בילדותה למדה רחל עברית ב"חדר''. היא סיימה גימנסיה רוסית, ולמדה שנה אחת באוניברסיטה. כבר מנעוריה הייתה פעילה חברתית, וב-1905 השתתפה בתור צירה בקונגרס הציוני השביעי בבאזל מטעם ציוני מאלין. חזרה לרוסיה וב-1906 השתתפה בועידת פולטבה ביסוד מפלגת פועלי ציון.

 "בתוך האולם המפואר, על מחצלתו של אבנר, מתחילים אנו
באורח חיים חדש ורוחנו טובה  עלינו: וכי מה בעצם דרוש לו לאדם?
למה נכבול עצמנו לאורח חיים שיגרתי, למה נטרח בהתקנת תבשילים
ולשם מה לגבב רהיטים? 'משק בית' זה שלנו אינו כרוך בטרחה יתירה,
בן רגע מנערים המחצלת, שוטפים את הספלונים ומסדרים את כל הטעון סידור, והרינו בני חורין להתהלך בקרית מלך רב ולשוטט בהרים שסביב לה."
[אנו עולים, עמ' 26]
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
אנו עולים/ רחל ינאית בן צבי - חייה של נערה עבריה, שעקרה מביתה ועלתה לארץ ישראל עם ראשוני העליה השניה. סיפורים ומאורעות מחיי הישוב: לבטי "השומר", פרשת ניל"י. לאחר מלחה"ע ה1- הקימה רחל ינאית בן צבי בירושלים משק פועלות, שהפך לחוות לימוד והכשרה חקלאית לנערות.
 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו

ב-1908 עלתה רחל לישנסקי ארצה ושינתה את שם משפחתה ל"ינאית". היא השתתפה ביסוד הגימנסיה העברית בירושלים והיתה מורה בה. הייתה חברה במערכת "אחדות" ובועד "השומר". בשנת 1910 עלו  אמה ואחותה בתיה (הפסלת) לארץ ישראל, וב-1911 באו גם אחיותיה שרה (האחות החובשת), תמר ואביה.

"בעלותי הערב אל חדרי, לא העליתי אור, השתדלתי להירדם,
אך השינה ממני והלאה. בשעה מאוחרת מאוד התרוממתי
ממשכבי להציץ בחדרו של אבנר. לאט לאט פתחתי את הדלת:
על המחצלת היו שקועים בשינה אבנר וחבריו, ואני רציתי דווקא עתה,
להשיח את לבי לפני אבנר. בעומדי כך לפני המחצלת הרגשתי שקרוב
הוא לי מכולם, רק אתו ביקשתי לשוחח עתה, אך איך אוכל להעירו
והוא נראה  כה עייף מן הדרך."

בתקופת המלחמה התמחתה זמן-מה בתחנת-הנסיונות החקלאית בעתלית בהדרכת אהרן אהרנסון . היא עסקה בעריכה ובהוצאה לאור של קבצים בענייני הישוב, ועבדה עם חברי 'השומר' בגליל ובכפר תל-עדשים בלב עמק יזרעאל, והיתה פעילה בארגון ההגנה מטעם "השומר".

"ערב אחד נראה לי אבנר מסוער שלא כרגיל, הוא פורש
מן החברים ועולה על הגג, צועד מקצה לקצה ואינו
מרגיש בי שעליתי אחריו. אך פתאום הוא פונה אלי,
כאילו חיכה לי. שנינו נשענים על המעקה עד שמפר
אבנר את הדממה: "יש בדעתי לצאת עם יחזקאל אל
המדבר. אתלווה אליו לחפש אחרי שרידי יהוד אל חייבר.
זו משאת נפשי. רק לך אני מגלה זאת." אני מקשיבה
בעצירת נשימה. בלי משים נגעה ידו בידי. כלום אצבעותיו
רוטטות או אצבעותי הן?"
[אנו עולים, עמ' 58]

בשנת 1919, בסוף מלחמת העולם הראשונה, נישאה רחל ינאית ליצחק בן-צבי, שבראשית המלחמה גורש מן הארץ בתור "נתין האויב" וחזר ארצה בתור חייל מתנדב בגדוד העברי מאמריקה. רחל התמסרה כולה לארגון הפועלות ולהנהגת תנועתן והמשיכה בכך במשך עשרות שנים. ב-1920 יסדה מטעם מועצת הפועלות את המשתלה ליעור ליד תלפיות, ירושלים, כדי להכין שתילים ליעור הרי יהודה ולהכשיר את הנוער לחקלאות בירושלים. התגברה על קשיי הטבע (סלעים צחיחים, חוסר מים ועוד) ופיתחה את המפעל עד כי ב-1928 היה למשק פועלות וב-1933 לחוות-לימוד לנערות. ב-1943 ביקרה מטעם תנועת הפועלות בסוריה ובלבנון והעלתה משם בנות להכשרה בחוות הלימוד ובמשקי הפועלות.

ספרי רחל ינאית בקטלוג הכללי
ניתן לחפש ספרים שרחל ינאית כתבה, או ספרים העוסקים בה.
הקלידו 'רחל ינאית' תחת החיפוש 'מילות מפתח'.
למעבר לקטלוג הכללי לחצו כאן.]

     לאן נעלם 'אהל שרה'?

בשנת 1957 החלה הקמת 'אוהל שרה' ליד תל עדשים. בחודש מאי 1944 פנה אסף וילקומיץ (עמי אסף מכפר יהושע) שהיה חבר כנסת, חבר בועדת החינוך ומזכיר תנועת המושבים לועד מושב תל-עדשים וסיפר שרחל ינאית בן-צבי פנתה אליו בבקשה להקים בית לזכרה של אחותה - שרה לישנסקי, האחות הראשונה של קופת חולים בעמק. רחל ואחותה בתיה לישנסקי הפסלת היו מוכנות להשתתף בגיוס ספרים ופסלים.
  את הבניין תיכנן שמואל מסטצ'קין, אחד האדריכלים הראשונים של הקיבוץ הארצי. הוא תיכנן בניין עגלגל, בעל שלוש קומות, בתוך הנוף הירוק של העמק. ליד הכניסה בריכה קטנה וגן, ובפנים חלל ענק לתערוכות.  

את המקום נבחר לנהל צייר אמן מקיבוץ מזרע א. אמרנט, אשר ישמש כמנהל אמנותי של המוזיאון. יוצגו בו דרך קבע אוסף עתיקות של ארכיאולוג צעיר בן המקום בשם יריב שפירא. אוסף שכלל – 750 פריטים, כמה מאות מטבעות עתיקות ומאות של מוצגים גיאולוגיים. וכלי אבן מהאזור. תערוכת קבע על תולדות קופת חולים, תערוכת צילומים מתולדות המקום, תערוכת קבע מפסליה של בתיה לישנסקי אחותה של שרה: פסל של ברל כצנלסון, ברנר, שרה לישנסקי, הנשיא יצחק בן צבי ועוד.

       
שרה לישנסקי. פיסול: בתיה לישנסקי. אז והיום. לאן נעלמו שאר המוצגים שהיו במוזיאון?

המוזיאון נחנך בשנת 1960, ברוב פאר והדר. בין הנוכחים היו נשיא המדינה ורעייתו, נציגי מוסדות ממשלתיים, ראשי מועצות בעמק, קציני משטרה, ראש עיריית נצרת ועוד. כל הנואמים באירוע הפתיחה עמדו על החשיבות העצומה של המוזיאון לאזור, ועל תרומתו התרבותית. אך 'אהל שרה' לא החזיק זמן רב כמוזיאון. כבר  בשנת 1964 התגלו חריגות בניהול המקום ובהחזקתו. בשנת 1965 הפך המקום בית ספר להשתלמות מבוגרים - מכללת 'אהל שרה', ומשנת 1985 הפך למכללת עמק יזרעאל. השם 'אהל שרה' נשכח לעד.

שרה לישנסקי נולדה בעיירה מאלץ, פלך קיוב, אוקראינה, בשנת 1884. היא למדה בחדר לבנות, ועם מורה מיוחד למדה רוסית וחשבון. התחילה לקרוא ספרות עממית באידית, ועברה לקריאת ספרות המופת הרוסית והעולמית. היתה פעילה בתנועת "פועלי-ציון" שנוסדה אז בהשתתפות אחותה רחל, ואף יסדה בית-ספר יהודי בעיירה. למדה בקיוב בשיעורים לחובשות שליד בית-החולים הממשלתי עד שהוסמכה לחובשת ומילדת. בשנת 1911 עלתה לארץ ישראל בעקבות אחותה רחל.

שרה עבדה בתחילה בבית-החולים "משגב לדך" בירושלים ואח"כ בבית-החולים הממשלתי. משפרצה מלחמת-העולם הראשונה עברה לשרת את צרכי הבריאות והריפוי של צבור העובדים העברים בכרכור ובקן "השומר" בעמק-יזרעאל - בתל-עדשים (אז: תל-עדס). תוך טיפולה בחולים דבקה בה מחלת הסרטן, יצאה להתרפא בוינה ובברלין. חזרה ארצה לעבודתה בקופת-חולים, אך מחלתה נתעוררה מחדש ואחרי ששכבה חדשים אחדים נפטרה בירושלים בשנת 1924.

לזכרה של הוציאה ועדת התרבות של הסתדרות העובדים (בשיתוף עם מרכז קופת חולים) את החוברת - "לאחות" (תל-אביב, תרפ"ו). בשנת 1957, עם הקמת 'אהל שרה', יזמה רחל, אחותה של שרה, את ההוצאה לאור החדשה של הספר עם חומר חדש שהתווסף. הספר מוקדש לאחות שרה לישנסקי ולאחיות שנאבקו על שלומם ובריאותם של הפועלים בארץ ישראל: נחמה גלנט, שרה שמוקלר, שרה לינקובסקי ומינה מאירוביץ. מאמרים מאת: יצחק בן צבי, רחל ינאית [אחותה של שרה], משה סמילנסקי, זלמן שזר, ח. מ. מיכלין, יהודית הורוביץ ד"ר הלל יפה, שמעון קושניר, מרי יציב ועוד.


להזמנת הספר לחץ על חזיתו

עד היום חלוקות הדיעות בעמק לאן נעלמו חלק גדול מהמוצגים שהיוו את אוסף המוזיאון הצעיר. כמה מפסליה של בתיה לישנסקי מוצגים במכללת עמק יזרעאל, אך אוסף הפריטים הארכיאולוגים והמטבעות העתיקות נעלם לחלוטין. 'שוד', 'גזילה', 'גניבה לאור יום', 'ונדליזם' אלה חלק מהמילים שנשמעו בעבר ועדיין משתמשים בהם עד היום כשהנושא של אהל שרה עולה...יומני כרמל
סגן אלוף יוסף כרמל [קרמר]

...ארבעה ימים לאחר השבעתו של יצחק בן צבי כנשיא המדינה, נרגש לקראת התפקיד החדשהוטל עלי והתמורה שתחול בחיי ובחיי משפחתי עם המעבר לירושלים, פסעתי לעבר בית הקפה 'חרמון' שברחביה, שם עמדנו להיפגש, שני רבי-סרנים - נתנאל לורך ואני - לצורך חילוף משמרות... שאלתי את נתנאל מהו, בעצם, תפקידי, מה החובות המוטלות על שלישו הצבאי של הנשיא. על כך ענה: "לי עצמי לא נאמר מה לעשות, ומכאן שבעצמך תראה ותלמד". בהתקרב מועד הראיון, שנקבע לי עם הנשיא, יצאנו את 'חרמון' וצעדנו לעבר דירתו הפרטית של יצחק בן צבי, ברחוב אבן גבירול 10. 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו 

 יוסף נולד באודיסה  כ' אב תרפ"ו , 1.8.1924. אביו משה קרמר  היה בן למשפחה ציונית מעיר נובוגרד ולינסק ברוסיה, לאמו זהבה בת אליהו ברך, ממשפחת המשורר ח. נ. ביאליק. יוסף למד בבי''ס לפקידות גבוהה של הסוכנות היהודית וממשיך בלמוד משפטים. בשנת 1925 עלה עם הוריו לארץ.  
היה קצין בהגנה, במשטרת הישובים העבריים, צנחן ותפקידים אחרים בצ.ה.ל. ב-17.4.50 נשא לאשה את שולמית בת ישעיהו ומאשהזלצר מלונדון.
בצ.ה.ל. עלה לדרגת סגן אלף. בשנת 1952 התמנה לשליש צבאי לנשיא המדינה, משנת 1963-1952. ליווה את הנשיא בן-צבי בסיורים ממלכתים ברחבי העולם -  בהולנד ובבלגיה.

בשנת 1967 פירסם יוסף כרמל את יומניו על יצחק בן-צבי שבמחיצתו היה למעלה מ-10 שנים. מדובר בהצצה מרתקת לעולמו של נשיא מדינה, באחת התקופות הסוערות של המדינה הצעירה, גם מבחינה פוליטית, גם מבחינה בטחונית. כרמל פורש את סדר יומו של הנשיא, מספר על פגישותיו, על מסעותיו ועל חיי היום יום שלו, הן כנשיא והן כאדם.

היומן
1953 - הנשיא ורחל בזכרון יעקב. הנשיא מחלים לאחר דלקת ריאות שתקפתהו שבוע לפני יום העצמאי החמישי למדינת ישראל. כוחותיו הולכים ושבים אליו ובוקר אחד הוא קורא לי להתייעצות אישית לחדר הסמוך. יוסי, הוא אומר, רוצה אני להתאמן בקליעה. מאז מלחמת העולם הראשונה - וקודם לכן בצבא הטורקי - לא נגעתי בנשק.
מרץ 1954 - בן ציון ישראלי, מקבוצת כנרת, בא להיפרד לפני יציאתו לפרס כדי להביא משם רבבות חוטרי תמרים בשביל הערבה.
 אוקטובר 1954 - מסיבת בין ערביים לעורכי ומשתתפי ספר הפלמ"ח, כ-140 איש, ביניהם יגאל אלון, בני מהרשק, ישראל גלילי, אמו של ג'ימי, נתן אלתרמן ורעייתו, פרופ' רטנר, אסף שמחוני, יוסף אבידן, שוש ספקטור, חנן דשא, אל"מ יצחק רבין ואחרים... רחל מרכוס תקרא כמה שירים... והנשיא בסיום יעריך את המפעל.  
להזמנת הספר לחץ על חזיתו
ינואר 1955 - הנשיא גילה, כידוע, עניין רב ביהודים הפלשים. טיפל בהם בקביעות, עמד עמהם בקשר מכתבים ויזם הכשרת מדריכים בקרב הנוער הפלשי. משהגיעו 12 הילדים הפלשים, כדי ללמוד עברית ולקבל הכשרה כמדריכים לאחר שיוחזר לחבש, ביקשני הנשיא לקיים קשר קבוע עם כפר בתיה, המוסד החינוכי הדתי ברעננה, מקום איכסונם, ולדווח לו על מהלך הכשרתם של הנערים והנערות הפלשיים.
   מאי 1956 - אתמול שוחרר מרדכי אורן מכלאו בצ'כיה והנשיא מעיר על כך: לערבים נתנו הצ'כים מאתיים מיגים ולנו נתנו את אורן.
נובמבר 1956 - בימי מערכת סיני עיין הנשיא הרבה  בספרי מחקר ופירסומים על ארץ ישראל וריענן ידיעותיו המרובות על חבל סיני.


 

לאחר פטירתו של בן צבי שימש יוסף כרמל ששה חודשים באותו תפקיד לנשיא המדינה השלישי מר זלמן שזר. עם הצטרפותו לאוניברסיטת תל-אביב שימש בתפקידו כעוזר לנשיא האונברסיטה ומנהל המחלקה ליחסי ציבור. ב-1968 נתמנה סגן יו"ר אקסקוטיבי של חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל-אביב. פירסם ספר "מסע אל אחים נידחים" (סיפור מסעותיו ברחבי אסיה) שיצא לאור בעברית בהוצאת הקונגרס היהודי העולמי, באידיש בהוצאת י. ל. פרץ ובאנגלית בהוצאת המכון להוצאה לאור בישראל בע"מ.

שלוש חנויות לשירותכם

החנות בזכרון לחיצה קטנה על הצילום, או התקשרו לטלפון 04-6399749

החנות באינטרנט 


לחיצה על חזית הספרים תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים שלנו באינטרנט

 

החנות הבינלאומית


Book Shelf

לחיצה כאן תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים באנגלית.

 יד יצחק

בינואר 1964 התכנסה אספת היסוד ליסוד 'יד יצחק בן צבי', בין המשתתפים: דב יוסף, לוי אשכול, קדיש לוז ועוד.
"מגמת הקמת 'יד יצחק בן צבי' היא הנצחת שמו ושמירת מורשתו הרוחנית לעם ולמדינה." פתח ד"ר דב יוסף את נאומו באספת היסוד. "מטרתה למלא את הבית, שבו חי הנשיא ובו השרה מרוחו, תוכן חי על ידי פעולות חינוכיות ותרבותיות... בבית תקוים פעולה רבת היקף לקידום מיזוגם ואיחודם של כל שבטי ישראל לעדותיהם, תוך לימוד מעמיק של תולדותיהם, אורח חייהם ומנהגיהם..."
'קטעים מהפרטיכל' מופיעים בחוברת שיצאה לאור לציון הקמת 'יד יצחק בן צבי' בחוברת: קווים לדמותו [שזר, בן גוריון, לוי אשכול, רחל בן צבי ועוד], תאריכים בחיי הנשיא, מטרות 'יד בן צבי', ארכיון בן צבי, כתבי הנשיא, הקדמות לכתביו ועוד.

קתדרה


להזמנת הספר לחץ על חזיתו

בספטמבר 1976 החל להתפרסם כתב העת  'קתדרה', שיהיה יום אחד ספינת הדגל של מוסד יד בן צבי. החוברת הראשונה שהעיצוב של כריכתה כלל אך ורק את הסמל של הוצאת יד בן צבי "מוקדשת רובה ככולה לעיון ודיון בהיסטוריוגראפיה של היישוב היהודי בארץ ישראל לדורותיו. בפתח החוברת - מסה מקיפה של ישראל קולת, הדן בפרק הראשון בסוגיות היסוד של ההיסטוריוגראפיה ושל המתודולוגיה ההיסטוריות ובפרק השני בבעיות המיוחדות של כתיבת ההיסטוריה של הציונות ותולדות היישוב."

בין המאמרים בחוברת הראשונה ניתן למצוא גם: "על המקורות הערבים לחקר מלחמת העצמאות" מאת יוסף נבו, "איגרת הרב משה יהושע זליג הכהן משנת תרי"ג על אודות עלייתו ארצה" מאת משה אלטבאואר, וסדרת מאמרים על מקורות וארכיונים כמקור לתולדות ארץ ישראל בתקופת השלטון העות'מאני.

הרכילות הספרותית יודעת לספר על זעם רב שהחוברת החדשה הצליחה לעורר בקרב חוקרים ובקרב מוקירי זכרו של יצחק בן צבי. הייתכן כי מוסד יד בן צבי יוציא לאור חוברת פופולארית להמונים על תולדות ארץ ישראל ויישובה? היו מי מהם ששאלו. הייתכן חוברת בה אין אפילו מאמר אחד על חוקר הישוב יצחק בן צבי. "נכבדה תרומתו לחקר תולדות היישוב היהודי בארץ ישראל," כתב עליו פרופ' בנימין מזר, אשר יש המוכנים להישבע כי ראו אותו משליך את החוברת הראשונה של 'קתדרה' בחמת זעם ועלבון על הרצפה. "הוא פירסם ספרי מסעות, מקורות ותעודות, שהצליח להציל מן הנשייה, וראש לכל ספרו 'ארץ ישראל ויישובה בימי השלטון העותומני."

אולם למרות המריבות והכעסים החוברת המשיכה לצאת לאור, והיא ממשיכה להופיע עד ימינו, בהצלחה רבה.

   
 מאמרים בתולדות ארץ ישראל ויישובה: היהודים בירושלים במאה הי"י/ עזריאל שוחט, מעמדה של 'הרבנות הכוללת' בירושלים בתקופה העות'מאנית/ יעקב ברנאי. ביקור ארץ האבות יומנו של ויליאם טופיקס 1923/ דוד גפן. שכונות ראשונות לעולי תימן בירושלים תרמ"ב- תרע"ד/ ניצה דרויאן, פרק הסיום הגנוז של חיבור יצחק בן צבי על נדידות היהודים/ מתתיהו מינץ. צבא סדיר מול מחתרת - הקמת הכוח הצבאי של הישוב היהודי במלחמת העולם השנייה/ יואב גלבר. במדים ובלא מדים הקיבוץ המאוחד והגיוס לצבא הבריטי/ אורי ברנר. ידיעות על השומרונים בספרי נוסעים נוצריים מן המאה הי"ד ועד סוף המאה הי"ח/ נתן שור.  מאמרים בתולדות ארץ ישראל ויישובה: היישוב היהודי בארץ ישראל בתקופת המנדט/ יעקב שביט. על מקומה של החברה הסלבקית בירושלים/ יורם צפריר, על שערי הר הבית בכתבי יוסף בן מתתיהו/ יצחק מגן, המצור על טבריה על פי זמרת הארץ לר' יעקב בירב/ בני נחשון, מקרה הנער המומר - פרק בתולדות יהודי ירושלים במאה הי"ז/ מינה רוזן. חוות הפועלות בכנרת 1911-1917 כפתרון לבעיית הפועלת בעלייה השנייה/ מרגלית שילה, עיר גנים כמקור לתכנון נהלל/ מיכאל לוין, התיישבות יוצאי תימן בכפר מרמורק/ דינה גרייצר. מאה שנה להופעת הספר 'מסעות שמשון'/ קרסל. ארכיון הקיבוץ המאוחד ביד טבנקין/ זאב צור.הידעת
[כמה עובדות טריוויה על יצחק בן צבי מתוך 'יומני יוסף כרמל'. עטיפות הספרים הן של חלק מהספרים המתקבלים, כאשר מחפשים בקטלוג הכללי את 'מילות המפתח' - יצחק בן צבי. נסו ותהנו. הקטלוג הכללי באתר אינו קטלוג מלאי, אלא קטלוג מידע אשר נועד לעזור לכם למצוא פרטים על הספר אותו אתם מחפשים. מצאתם? לחצו על כפתור בקשה לאיתור ספר, ואיתמר יחפש אותו עבורכם. הספרים במדור 'ספרים מומלצים' הם ספרים הנמצאים כרגע ברשותנו. למעבר למדור 'ספרים מומלצים לחצו כאן]

 
מידע נוסף על האישים ניתן למצוא בקטלוג הכללי באתר שלנו.. להזמנת הספרים לחץ על חזיתם. 

הידעת
כי יצחק בן צבי היה זה שהעביר את בית הנשיא לירושלים. עד הבחרו לנשיא השני של מדינת ישראל, שכן בית הנשיא ברחובות.

הידעת
כי כאשר נפטר ר' צבי שמשי אביו של הנשיא, הוא לחש לפני מותו: "בני יצחק הוא נשיא מדינת ישראל", וחזר על המשפט הזה... שלוש פעמים!

הידעת
כי שבוע ימים  אחרי בחירתו של בן צבי לנשיא, הגיש ראש הממשלה דוד בן גוריון את התפטרות הממשלה לנשיא הטרי.

הידעת
כי לאזור ההתנחלות בסביבות בית גוברין הציע הנשיא יצחק בן צבי את שמו 'אזור לכיש.'


הידעת

כי את הדירה בה התגורר יצחק בן צבי לפני שעלה לנשיאות הוא ציווה לחדרי עיון ע"ש בנו שנפל במלחמת השחרור, ולמפעלים שהנשיא ואשתו יצרו בחייהם: 'מכון בן צבי', 'אהל שרה', 'בית עלי', קרן הספריות של בית הנשיא.

הידעת
כי יצחק בן צבי ביקש גם הוא - כנשיא - להתקבל לטיפול אצל המורה להתעמלות של ראש הממשלה דוד בן גוריון - ד"ר משה פלדנקרייז.

הידעת
כי אחד העקרונות הנשמרים ביותר בבית הנשיא היה ההקפדה על תוצרת הארץ: הריהוט, הלבוש, הכלים - הכל היה על טהרת תוצאת הארץ, וכן גם האוכל.

הידעת
כי יצחק בן צבי אהב להציע שמות עבריים לאנשים אותם הכיר. לפרופ' אהרן קצ'לסקי הציע את השם אהרן קציר, ללוי שקולניק הציע את השם לוי אשכול.

הידעת
כי אחת המשימות שהנשיא יצחק בן צבי נטל על עצמו הייתה זו של העלאת עצמות החיד"א לארץ הקודש. הנשיא נמנה עם מיסדי 'אגודת נאמני יד החיד"א' אשר נוסדה בשנת תשי"ט, במלאת 150 שנה לפטירתו, והחליטה להעלות עצמותיו מבית הקברות אשר בליוורנו.

הידעת
כי ב-23 באפריל 1963 עמדו ליד מיטתו של יצחק בן צבי רעייתו רחל, בנו עמרם, פרופ' בנימין מזר, פרופ' קלוגאי, אחיו אהרן ראובני ועוד. בשעה 07.05 נפח הנשיא השני את נשימתו, כששפתיו לוחשות "ה', ה', ישראל".הוצאת הספרים של איתמר

 

יהושע הפרוע/ היינריך הופמן

סיפוריהם המצחיקים-מפחידים של יהושע הפרוע, אלעזר האכזר, עזרא המפונק, גדי נדנדי, הזדים השחורים ועוד.
ספר זכרונות, 2002. כריכה רכה, 35 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

 

עולמו הקטן של דון קאמילו/ גוארסקי

מעשים ומאורעות מגוחכים המתרחשים בכפר איטלקי קטן, בין הכומר דון קאמילו ליריבו ראש הכפר הקומוניסט פיפונה.
ספר זכרונות, 2003. כריכה קשה, 80 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

 

דון קאמילו וצאן מרעיתו/ גוארסקי

המשכו של הספר "עולמו הקטן של דון קאמילו". המשך מעשיהם ומריבותיהם של הכומר דון קאמילו וראש הכפר פיפונה.
ספר זכרונות, 2003. כריכה קשה, 80 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

 

אחד עשר האלופים/ אדוארד בס

מעשה באיש עני ושמו בנקוצץ ואחד עשר בניו. האיש, אשר דאג לפרנסת בניו, אימן אותם משחר נעוריהם במשחק הכדורגל, ואחד עשר הבנים היוו את קבוצת הכדורגל של בנקוצץ אשר השיגה, ברבות הימים, את אליפות העולם.
ספר זכרונות, 2006. כריכה קשה, 80 ש"ח.
להזמנת הספר לחץ כאן

 

גן גני/ לוין קיפניס, ימימה טשרנוביץ

סיפורים ושירים לגיל הגן: רמי רם רץ לגן/ לוין קיפניס, בנות שתים/ ח. נ. ביאליק, כושי ונושי / ימימה טשרנוביץ. מעשה באפרוח שהלך לבקש אם אחרת / לוין קיפניס ועוד.
ספר זכרונות, 2006. כריכה קשה, 80 ש"ח.
להזמנת הספר לחץ כאן


 

עותקים אחרונים! 

מיומנו של מאתר ספרים/ איתמר לוי

הרפתקאות של איתמר בשיטוטים אחר ספרים אבודים. הוא מספר כיצד מצא ספר למלכה נור מירדן, כיצד מצא לחזי משדה בוקר את הספר "הקרן הירוקה" של ז'ול וורן בעברית [למרות שהספר לא תורגם אף פעם לעברית!].
ספר זכרונות, 2000. כריכה רכה, 100 ש"ח
להזמנת הספר לחץ כאן

           הוצאת הספרים של איתמר הוקמה כדי לשרת צורך בקרב קוראים רבים, לקרוא ספר אהוב מילדותם, בדיוק באותה מהדורה בה קראו אותו לפני עשרות שנים. הוצאת הספרים שלנו תוציא את הספר לאור בדיוק כפי שהיה אז. בדיוק כמו שאתם זוכרים אותו!

את הספרים, אותם הדפסנו מחדש,  לא ניתן למצוא בחנויות אחרות, אלא רק בחנות הספרים של איתמר

04-6399749לכבוד יום ירושלים!

*Skyline  - Jerusalem / Duby Tal (photography), Moni Haramati (piloting) A Beggar in Jerusalem / Elie Wiesel Coming Home to Jerusalem / Wendy Orange  Digging Up Jerusalem / Kathleen M. Kenyon

מכירה מיוחדת בחנות הבינלאומית

www.promised-book.com

עד סוף חודש מאי יימכרו כל הספרים אשר בשמם או בתוכנם מופיעה המילה ירושלים

 ב-5 דולר בלבד!
(פחות מ-20 ש"ח!)

כתבו Jerusalem במנוע החיפוש ובחרו את הספרים המעניינים אתכם


בין הספרים שניתן למצוא במכירה (הספרים באנגלית):
מביירות לירושלים / תומס פרידמן, יהורם גאון – מטולדו לירושלים, הטרור הבינלאומי / בנימין נתניהו (עורך), ירושלים עסקי קודש כרגיל / יהודה האזרחי ושמואל כץ, מיכאל שלי / עמוס עוז, משפט ירושלים / גדעון האוזנר, לירושלים ובחזרה / סול בלו, לא מעכשיו לא מכאן / יהודה עמיחי, הערבי בספרות הישראלית, ועוד ועוד.

כדאי למהר!
(במרבית המקרים מצוי ברשותנו רק עותק אחד של כל ספר)

From Beirut to Jerusalem / Thomas L. Friedman Jerusalem - Holy Business as Usual / Yehuda Haezrahi (text), Shmuel Katz (illustrations) Jerusalem - Sacred City of Mankind / Teddy Kollek & Moshe Pearlman Jerusalem et les Lieux Saints / Rene Leconteאנו [עדיין] מבקשים את עזרת הציבור

   
 
תרגם: בר נשר

תרגם: ד. הלחמי 
 
תרגם: משה בן חורין

המתרגמים

במסגרת הכנת דף מידע על סדרת המתח "ספרי מסתורין' בהוצאת מזרחי 1960-1980, חיפשתי - ללא הצלחה - חומר על המתרגמים שתרגמו את ספרי הסדרה. אני לא מחפש חומר אותו ניתן למצוא באינטרנט, אלא מחפש את האנשים עצמם:

 אבידוב וינברג, מ. שורין, ע. עמית, יואב פרידמן, ג. יקב, ח. י. הלחמי, ש. משה, הדסה שפירא, א. בן שחר, ד. הלחמי, ע. משי, דוד פרנק, ח. פינקלשטיין, מרגנית וינברגר, נ. לוין, ג. בן אברהם, א. מרגלית, א. רגבים, זאב זמירי, רבקה רון, מ. קידר, ש. בן יצחק, אריק כהן, עידן צהל, מ. שריג, עפרה בן עמי, ח. לירון, א. בן מרדכי, אלי עוז ועוד.

נדמה לי כי סיפוריהם האישיים יהוו חומר נפלא לדף מידע

מכירים מישהו מהמתרגמים? נשמח אם תוכלו לקשר בינינו.נהנים מדפי המידע?

ספרו לנו ולכל העולם...
ב-'קיר' שלנו בפייסבוק!

לחצו על הסמל, או חפשו 'איתמר לוי' בעברית.
אתם כבר תזהו לבד את האיתמר לוי הנכון...
נשמח לצרף אתכם ל-850 החברים שכבר יש לנו!

איתמר: 07.00 תחנת הדלק במורדות הכרמל עמוסה במכוניות ואנשים נחפזים לתדלוק הראשון, לקפה הראשון, ללחמניה ולשוקו, להסעות לבית הספר. בפינת התחנה כמה ג'יפים צבאיים מנומנמים, וחייל מילואים שמוציא ספר מתרמילו, ומתיישב על כיסא במאים קטן לצד הרכבים, וקורא וקורא וקורא וקורא וקורא...
אילנה: וכי מה חשבת, שסתם אנו מכונים עם הספר?
מיקי: יש לי חבר שקרא וקרא מגיל ארבע. הוא אפילו לא שיחק עם ילדים אחרים...הוא קרא וקרא. יש סלע שקרוי על שמו במושב נעוריו...שם ישב וקרא.
לאה: ומה טוב ומהנה יותר יכול חייל לעשות כשהוא מחכה?....
בועז: לחיילים קוראים המציאו את הספריה לעם של עם עובד. ספרים בפורמט המושלם. נכנס לכל כיס בכל דגמ"ח.

זה מה שקורה אצלנו בפייסבוק כמעט כל בוקר...מחפשים מתנות למכרים בחו"ל?
מחפשים ספרים הקשורים לישראל ולעם ישראל?
בקרו בחנות הספרים הבינלאומית שלנו

באתר ספרות ישראלית מתורגמת, ספרי אמנות וצילום, ספרי היסטוריה וארכיאולוגיה, ספרי פילוסופיה, ספרי שירה, ספרים על השואה, על הקיבוץ, על יהדות ועוד.
הספרים
באנגלית, גרמנית, צרפתית, ספרדית, איטלקית ויידיש

מתוך האתר:

 
ספרה של נעה בן ארצי

 
ספרו של ויקטור אוסטרובסקי על המוסד


לילה / אלי וויזל

 
מאז ומקדם / ג'ואן פיטרס

המעוניינים לשלם בשקלים יכולים לפנות אלינו ישירות באימייל

The Promised Book Land
Books about Israel & the Jewish People
www.promised-book.comטיפ!

לכל המתקשרים אלינו בחיפושים אחרי דפי המידע הקודמים -
רשמו לפניכם את הכתובת הבאה:

http://www.itamar-books.co.il/?mode=nl&n=1

זאת היא הכתובת של דף המידע הראשון. אם תשנו את הספרה בסוף הכתובת תוכלו להגיע כך לכל אחד מ-90 דפי המידע הקודמים.מה בדף המידע הבא

    

רוצים לנחש? לחצו כאן!הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן