דף מידע מספר 95   

10 יולי 2014

אנו שמחים להציג
דף המידע של איתמר

היושב בגנים
על חיים הזז


קטע מהאוטוביוגראפיה של חיים הזז בכתב ידו

 "חיים הזז נולד בשנת 1848 בכפר. הבית שישבה בו המשפחה היה מרובה יושביו, אחים ואחיות של אבי המשפחה, הם ובניהם. בראש המשפחה עמדה סבתא, אם האב, זקנה שנתאלמנה בנעוריה ונשארה באלמנותה עד יום מותה. אביו של הזז היה שומר יערות. אמו מתה עליו בילדותו, והסבתא גידלה אותו. הוא למד ב'חדר'. פעמיים עקרה המשפחה ליער וישבה שם ישיבת עראי בבית 'שנבנה' בשבילה. מלמד ישב עמה ולימד את הנער. רוב מלמדיו באו מליטה. על הספרות העברית לא ידע ולא כלום, סתם לימוד - גמרא, וסתם ספרות - רוסית. את הסיפור הראשון בחייו לא קרא, אלא ראה  
להזמנת הספר לחץ על חזיתו
בתמונות של פנס קסם, טאראס בולבה לגוגול, שהראו בבית הספר של הכפר. הוא היה אז כבן תשע. הדבר עשה בו רושם גדול."

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

מעוניינים לקבל את דף המידע ישירות למייל?
'דף המידע של איתמר' מצוטט באתרים רבים באינטרנט: גם בויקיפדיה, גם באנציקלופדיה של Ynet, באתר עיתון 'הארץ' ועוד. הציצו בערכים של ש. שלום, אנצו סירני, לאה גולדברג, נקמת אבות, אברהם אבן שושן בויקיפדיה. אם עדיין אינכם רשומים לדף המידע, אנו ממליצים לעשות זאת באתר האינטרנט של החנות.
   לחיצה קטנה עם העכבר על הציור

חפשו אותנו
בפייסבוק
כרמלה: "זה הדף הכי מענג בפייסבוק. כיף לקרוא!"המשורר

בחודש תשרי תרע"ט 1919, התפרסמו  בחוברת 'השילוח' שלושה שירים של משוררים צעירים ולא מוכרים - השיר 'בדמי יאוש' , השיר 'דרכי'  והשיר 'על המשמר' של משורר אלמוני בשם ח. צבי. מבין השלושה בחר העורך י. קלאוזנר לפתוח דווקא בשירו של ח. צבי. האם חשב שהוא הראוי מהשלושה ועתידו לפניו, או אולי בגלל תוכנו הלאומי, אולי בגלל שהיה מוקדש למשורר הנערץ - שאול טשרניחובסקי.

 
 

שניים מתוך שלושת האלמונים התפרסמו מאוחר יותר, והפכו למשוררים מרכזיים בספרות העברית - אברהם שלונסקי ויצחק למדן. ורק ח. צבי לא התפרסם כמשורר, אלא דווקא כאחד הסופרים העברים החשובים בדורנו - חיים הזז.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

המלצה
אם עדיין לא קראתם את דף המידע
עם סיפורו המדהים של אלתר אילי ו'אמיל והבלשים',  
לחצו כאן!


כאשר הייתי נער קטן/
אריך קסטנר 

נשארו לנו עותק אחד בלבד. ספר במצב חדש, בתרגום הישן. 

     
"בספר זה אני רוצה לספר מעט מילדותי. מזמן שהייתי נער קטן עברו כבר 50 שנה וחשבתי שאולי יעניין אתכם לדעת כיצד חי נער קטן....
כאשר הייתי נער קטן, הייתי צועד בוקר בוקר, לפני לכתי צועד בוקר בוקר, לפני לכתי
לבית הספר, אל הצרכניה שברחוב גרנדיר. "ליטר וחצי נפט ושני קילו לחם שחור וטרי." אמרתי למוכרת.
משם רצתי הלאה - עם העודף, בולי ההנחה, ועם פח הנפט המשקשק. פתותי השלג ריקדו לפני פנסי הגז הקורצים."

חפשו אותנו
בפייסבוק

להזמנת הספר לחץ עם העכבר על חזיתו, או התקשר לטלפון 04-6399749
בהמשך דף המידע תוכלו לראות ספרים נוספים המצויים ברשותנו - ספרים ישנים במצב חדש.אנחנו על ספרים לא נוותר


להזמנת הספר לחץ על חזיתו

דלת הברזל של הצינוק נפתחה, ובפתח עמד מנהל בית הסוהר.
"אני דאגתי שהכל יהיה בסדר אצלכם,"
אמר לשני הנידונים למוות.
'יש לכם בקשות?'
"שנקבל ספרים לקריאה באופן חופשי.' ענה אחד הנידונים.
"אין לכם צורך בספרים," חתך להם המנהל את הדבר.
"... אנחנו על ספרים לא נוותר."

כך בחר חיים הזז לתאר את גיבורי ספרו 'בקולר אחד', המביא את סיפוריהם של שני נידונים למוות. אחד - מנחם הלפרין איש אצ"ל, והשני - אליהו מזרחי איש לח"י. את דמויות גיבוריו בחר הזז משתי דמויות אמיתיות, ולא ניסה כלל לטשטש את זהותם: מאיר פיינשטיין איש האצ"ל, ומשה ברזני איש הלח"י.
כאשר יצא הספר לאור בשנת 1963, הרגישו הכול כי נפל דבר בספרות העברית. בפעם הראשונה העז סופר מרכזי כחיים הזז, לגעת בנושא הטעון והרגיש של הנידונים למוות של מחתרות האצ"ל והלח"י. לא מדובר על מאמר, או סיפור קצר, או גיבורי משנה ברומן. הפעם החליט הסופר להקדיש רומן שלם לימיהם האחרונים של שני נידונים למוות בכלא הבריטי.
"כשבאתי לעסוק בספר זה, ידעתי שאני עתיד להוציא תחת ידי דבר מסוכן, ולא נתבדיתי." סיפר חיים הזז. "הספר הטיל מבוכה בין הבריות. יש מהם תוהים ויש חוששים, יש המתרעמים וטענים זה בכה וזה בכה. וטוב שזה כך. טוב שתוהים, טוב שחוששים, טוב שמתרעמים, וטוב אפילו אם מקטרגים."

כעבור כמה ימים, מספר הזז, הגיעו הספרים לנידונים למוות.
"מנחם השקיע עצמו בספרים ושטף בקריאה בכל שעה שראה פנויה לפניו.
כשיכור יצא מספר לספר, וכשיכור לא אמר די... כל שהרבה לקרוא היה
בעינו מעט. וזו צרה שאין אדם עשוי לקרוא שנים ושלושה ספרים כאחד...
לאחר שנים עשר וחמישה עשר ספר שהלעיט את עצמו עמד מעורבב בלא כוח.
דחה להם לספרים מפני דברי שיחה, מפני הרהורים בינו לבין עצמו,
מפני שירים ששקד לכתוב מפעם לפעם. מפרק לפרק עיין כיוצא בו
באליהו בספר תנ"ך. אליהו, הוא לא קרא אלא ספר תנ"ך."

אחד הספרים שהיו לנידונים למוות בתאם היה "תנ'ך בתמונות' עם ציורים של הצייר הצרפתי בן המאה ה-19 גוסטב דורה. יום יום היו מעיינים בציורי אברהם ושלושת המלאכים, אליהו עולה בסערה השמיימה, בני ישראל עוברים את הירדן, בריאת העולם, דוד וגולית ועוד.

ציורי תנ"ך של גוסטב דורה.
ספרו המקורי של מאיר פיינשטיין שהיה אתו בכלא

 מאיר פיינשטיין נולד בשנת 1927 בעיר העתיקה בירושלים. הוא למד בישיבת "עץ חיים", אולם לאחר שהתייתם מאביו בגיל צעיר, התחיל לפרנס את עצמו ולסייע בפרנסת המשפחה. הוא יצא לעבודה חקלאית בקיבוץ גבעת-השלושה, שם הצטרף להגנה. בשנת 1944 והוא בן 16, התגייס לצבא הבריטי בעזרת תעודת מזויפת שקיבל ממוכתר פתח-תקווה. לאחר שיחרורו מן הצבא הבריטי הצטרף לאצ"ל, והתקבל לקורס מפקדים. בעיצומו של הקורס יצא להשתתף במבצע שבעקבותיו נתפס ונעצר.  

 

שעות אחדות לפני מועד הוצאתם להורג  מסר פיינשטיין לסוהר הבריטי סרג'נט תומס הנרי גודווין את ספר התחריטים לסיפורי התנ"ך, של הצייר דורה, אותו החזיק בתא הכלא שלו.  בתוך הספר שמסר לגודווין, כתב פיינשטיין לסוהר הקדשה, בעברית ובאנגלית:

"בצל הגרדום, 21.4.47.
לחייל האנגלי, בעומדך על המשמר, לפני עלותינו לגרדום, קבל את התנ"ך למזכרת, וזכור שעמדנו בכבוד וצעדנו בכבוד. טוב למות עם נשק בידיים מאשר לחיות עם ידיים למעלה.
מאיר פיינשטיין".
  

היו אלה למעשה דבריו האחרונים של הנידון למוות: במשפט האחרון - טוב "למות עם נשק בידיים מאשר לחיות עם ידיים למעלה" רמז הכותב לאפשרות שבידי האסירים יש נשק, ובכך אולי היה פיינשטיין עלול לסכן את הפעולה, אבל נראה שהדבר לא עורר את חשדו של הסוהר הבריטי.

ספר נוסף הקשור לימיהם האחרונים של הנידונים למוות, הוא ספרו של אבא אחימאיר - 'רפורטז'ה של בחור ישיבה'. ספרו של אחימאיר לא עוסק כלל וכלל בבחורי ישיבות. אבא שאול הייסינוביץ', נולד בשנת 1896 ברוסיה הלבנה. הוא עלה ארצה בשנת 1924, הצטרף לז'בוטינסקי והפך להיות ממנהיגי התנועה הרביזיוניסטית. הוא הקים את תנועת המחתרת "ברית הבריונים", ונאסר ל-21 חודשים. בשנים 1933-1935, רשם אחימאיר רשימות על פושעים ערבים ויהודים בבית הסוהר המרכזי בירושלים, אותן סיכם בספר.

 במהלך המשפט לא השתתף פינשטיין כלל. הוא ישב דומם וקרא בעיתונים. מדי פעם היה שולח חיוכים אל קהל מבקריו באולם. נשיא בית הדין רשם שוב ושוב "הנאשם שותק מתוך כוונה עזה ומתוך ביזיון בית הדין". כאשר ניסה בנימין אחיו של מאיר להוכיח  את גילו הצעיר של אחיו, קרא אליו מאיר: "בנימין, אני מבקשך שלא לפנות לרופאים הנאצים האלה". רק ביום השישי למשפט ביקש לפתע פיינשטיין לחקור את אחד העדים, שוטר בריטי. הוא הציג את ספרו של אחימאיר - 'רפורטז'ה של בחור ישיבה'. 

 
להזמנת הספר לחץ על חזיתו
בעמוד הראשון של הספר צויר צלב קרס בגדול,  "אין יותר חובות" נרשם שם באנגלית.  "את הספר השארתי במכוניתך," קרא מאיר לעבר השוטר, "אבל כשהוחזרתי ביום שישי האחרון לכלא, מצאתי עליו את הכתובת הזאת. האם ידוע לך מי כתב אותה?" אב בית הדין ביקש לראות את הציור והעיר: "בוודאי שלא אנגלי כתב אותה, הרי מצויר כאן צלב קרס". מאיר השיב לו: "היטלר אמנם מת, אך תלמידו וחברו אינו מבייש את תורתו". אז התיישב פיינשטיין במפתיע והמשיך בשתיקתו לאורך כל המשפט.

כאשר המתינו לגזר הדין שהוטל עליהם, מספר הזז בספרו 'בקולר אחד',
המשיכו הספרים למלא את עולמם של הנידונים למוות.
"כדרכו מפעם לפעם קרא מנחם שירים בעל פה. הוא קרא את
"והיה כי תמצאו", "לבדי" - לביאליק, 'כוכבי שמים רחוקים' -
לטשרניחובסקי, שנים ושלושה משירי שניאור."

ביום שני, 21 באפריל 1947,  הוטל עוצר על ירושלים. בעיר נפוצו שמועות כי הגיעה שעתם של פיינשטיין וברזני. קצינים בריטיים הגיעו לביתו של הרב יעקב גולדמן, הרב הראשי של בית-הסוהר, וביקשוהו להתלוות אליהם. ברור היה לכול כי עומדים להוציא להורג את פיינשטיין וברזני. הרב גולדמן ניסה לעודד את רוחם של שני הלוחמים בתא הנידונים למוות. לבקשתו של פיינשטיין, שרו כולם את תפילת "אדון עולם". הרב  הבטיח שיחזור כדי להיות עם השניים בשעתם האחרונה, ויצא עם מנהל בית-הסוהר, כשברקע שרים שני הנידונים למוות את "התקווה".
פיינשטיין וברזני לא גילו לרב את תוכניתם להתפוצץ בבית הכלא, וכדי שלא לפגוע בו החליטו השניים לשנות את תוכניתם המקורית ולפוצץ עצמם לפני בוא התליין. כחצי שעה לאחר צאת הרב מתא הנידונים נשמעו שתי התפוצצויות.
שני החברים עמדו חבוקים אחד ביד השני. בידו של משה היו הרימונים, כי ידו האחת של מאיר נקטעה בפעולה בה נִשבה. הרימונים היו בין חזיהם, מול לבותיהם. מאיר עישן סיגריה בה הצית את הפתילים, וככה התחבקו והתפוצצו.

"מנהל בית הסוהר ואנשיו באו בריצה של בהלה.
מנחם ואליהו מוטלים על הקרקע שנתרבצה בדם,
גופם מרוסק ופניהם הפוכים זה אל זה בריחוק אמה
איש מאחיו. היו פניו של אליהו שלווים ורכים, יפים כנער
קטן. פניו של מנחם היו מלוכלכים בדם, וכזה שנעלב,
שפתיו נפרטו בעקימת שחוק של זעף. באמצעיתו
של הצינוק נחה יד שמאלו של אליהו שנעקרה מזרועה."
[מתוך 'בקולר אחד'/ חיים הזז]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

חדש! הסרטים של איתמר!
עוד לא ראיתם?
     

לחיצה קטנה על התמונה תחשוף בפניכם את הסרטים.
אם יש ברשותכם סרטים ישנים הקשורים לספרים,
סופרים או אירועים היסטורים בתולדות א"י,
אנא כתבו לנו לכאן
אולי נוכל לשלבם בדפי המידע הבאים.זוזיק

בתחילת שנת 2009 הגיע אלי אחד האוספים המרתקים שהגיעו אלי אי פעם - אוסף החוברות של עליזה. למעלה מ-2000 חוברות בכל הנושאים. עליזה הייתה לפני שנים רבות חוקרת ומרצה בנושאים הקשורים למזרח התיכון, עיקר עיסוקה היה בעיראק, ארץ מולדתה. בצילומים המשפחתיים היא לבושה תמיד  בחליפות כהות, ומשקפי שמש כהים מכסים את עיניה.
שנים רבות היא חיה בלונדון ובארצות הברית, שם למדה וקבלה את תואריה הרבים. לאחר שהתאלמנה וילדיה בגרו ועזבו את הבית, חיה עליזה בדירה קטנה עמוסת ספרים באחד מפרבריה של תל אביב. ילדיה , כך הם סיפרו לי, נהגו לבקר אותה תכופות, אך מעולם לא ראו, ולא ידעו על 'האוצר' המסתתר במרפסת של חדר העבודה.
לאחר שעליזה נפטרה, החלו ילדיה לטפל ברכוש הרב שנשאר, בעיקר כתבי יד, מיסמכים וספרים רבים. אחד מהם, נכנס לתומו למרפסת של חדר העבודה, לראות אם יש שם משהו שווה ערך, ונשימתו נעתקה. עשרות רבות של קופסאות בגדלים שונים מלאו את החדרון הקטן. בכל קופסה היו דחוסות עשרות חוברות.
עליזה, רק אז התברר להם, אספה במשך שנים... חוברות. היו שם מאות חוברות - חוברות  לילדים, וחוברות זיכרון, וחוברות בענייני דת, ומדינה, והיסטוריה. היו שם חוברות קטנות וחוברות גדולות, חוברות בעברית וחוברות באנגלית ובערבית.


החוברת החומה משכה מייד את תשומת לבי מכל אוסף החוברות.  עליזה בחרה משום מה ל-'שדך' אותה לחוברת אחרת. גם בגומייה שהקיפה את שתי החוברות, וגם בכך שהכניסה את שתיהן לשקית נילון שקופה.
החוברת החומה מוקדשת לבחור בשם נחום שכינויו היה זוזיק. היו בה 'מכתבי תש"ח ושנים מציוריו'. מדפיה הראשונים של החוברת למדתי כי נחום נולד בתרפ"ח, עלה לארץ בתרפ"ט, ונפל בקרב בירושלים בתש"ח. 


ציור: זוזיק
 
נחום [1928] גדל בתל-אביב, למד בבית-החינוך הראשון שברחוב בצלאל, משם עבר לגימנסיה "הרצליה". מנעוריו נתגלו בו נטיות וכשרונות שונים: הוא היטיב לצייר והתעניין במיוחד בכימיה. היה מראשוני אגודת המשוטטים.  את שנת שירותו עשה בנהלל ואת אימוניו בפלמ"ח עבר ברמת יוחנן ובמעלה החמישה. 
בתחילת מלחמת-העצמאות נמנה עם מגיני ירושלים, הצטרף לחטיבת "הראל" של הפלמ"ח, שנשלחה לשם, ושימש מפקד כיתה. נחום סיכן את עצמו לא אחת. הואיל והיה בן יחיד ניסו ידידי המשפחה להשפיע שיעבירוהו למקום בטוח יותר. המוסדות המוסמכים אמרו להיענות להם, אך הוא עמד בתוקף על רצונו להישאר עם חבריו ופקודיו בשירות קרבי.  הוא השתתף בפעולות להבטחת קליה ובית הערבה, בליווי השיירות מים-המלח לירושלים, במשלטי שער הגיא, בפעולות-גמול ביאלו, בליווי שיירות בדרך מהשפלה לירושלים, בקרב על הקסטל ובהגנת קיבוץ נווה אילן. נשלח לקורס מ"כים בדליה. בסיימו את הקורס קיבל כיתת טירונים שאימן בחולדה והכניסם למסגרת צבאית. אתם חזר לפעולות "נחשון", הגנת הקסטל אחרי כיבושו מידי הערבים, ליווי שיירות להר-הצופים ופעולות חבלה בכביש יריחו. ביום כ"ד בניסן תש"ח (3.5.1948) נפל זוזיק בעת ניסיון לכבוש את אוגוסטה ויקטוריה שעל הר- הצופים.

החוברת החומה מביאה כמה ממכתביו של נחום לתמר. "זה היום השני שאת אינך כאן, תמר, שאותך אי אפשר לראות, שאיתך אין ללכת ואותך אין לשמוע ובך אין להביט. ומבלעדיך להיות בתל אביב, אחר שהייתי עמך, הוא אחד התענוגות המפוקפקים. כאן חם, כאן מאוס - ומבלעדיך ורק מבלעדיך, כי כשרואים אותך, רואים רק אותך ושומעים רק אותך ומרגישים רק בך..."

את כישרון הכתיבה שלו רכש נחום, כנראה, מהוריו - מאמו, המשוררת יוכבד בת מרים, ומאביו - הסופר חיים הזז.

   
שתי החוברות - אב ובנו - שעליזה בחרה לחבר בגומייה

אם אתם רוצים לקרוא עוד על האוסף של עליזה לחצו כאן.
חלק גדול מהאוסף מוצג למכירה בחנות בזכרון יעקב.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

שלוש חנויות לשירותכם

החנות בזכרון לחיצה קטנה על הצילום, או התקשרו לטלפון 04-6399749

החנות באינטרנט
 


לחיצה על חזית הספרים תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים שלנו באינטרנט

החנות הבינלאומית


Book Shelf

לחיצה כאן תעביר אתכם אל מדפי הספרים של חנות הספרים באנגלית.

 


 מגילת היסוד

הרעיון להקים אתר הנצחה ליהודים אשר נפלו קורבן בשואה, גובש כבר במהלך מלחמת העולם השנייה, כאשר דיווחים ראשונים על הרצח ההמוני בשטחי הכיבוש הגרמני החלו להגיע לפלשתינה.
בישיבת מועצת המנהלים של הקרן הקיימת לישראל, בספטמבר 1942, הציע מרדכי שנהבי, חבר קיבוץ משמר העמק "להנציח את שואת הגולה ואת לחימתם של היהודים בצבאות בני הברית". שנהבי הציע את השם "יד ושם" מתוך הפסוק "ונתתי להם בביתי ובחומתי יד ושׁם טוב מבנים ומבנות שׁם עולם אתן-לו אשׁר לא יכרת." [ישעיהו, פרק נו', ה']

בפברואר 1946, פתח 'יד ושם' משרד בירושלים ושלוחה נוספת בתל אביב. ישיבת המליאה הראשונה התקיימה ביוני 1947 ולמחרת פורסמה בציבור תוכנית "יד ושם למען הגולה". הוחלט שארכיון התיעוד של השואה ימוקם בירושלים , אך הקרבות של מלחמת העצמאות, עכבו את המשך פעילותו של המוסד.

בתאריך 29/07/1954 בטקס הנחת אבן הפינה לארכיון וספריית 'יד ושם', הוקראה מגילת היסוד של יד ושם. הטקס היה במעמד נשיא המדינה ושרי ממשלה. את המגילה הקריא חבר הכנסת הרב מרדכי נורוק. על המגילה היה חתום נשיא המדינה יצחק בן צבי.

פתיחת מגילת היסוד מציגה את טקס הנחת אבן הפינה ואת המשתתפים בו.
"יהא הבית הזה לעד ולזכר עולם לשכול ויתום ואלמון בישראל." ממשיך כותב המגילה בנימה פיוטית. "כשעמדה גרמניה נאצית הרשעה ושותפיה האוסטרים, הפולנים, הרומנים, האוקראינים, הלטביים, הליטאים, ההונגרים וכו' ונשתעבדה בעם ישראל שיעבוד מר ואכזרי, עינתה אותם בעינויים קשים ורעים, והרגה מהם ששה מליון נפש בכל מיתות משונות לעיני עמי תבל שכבשו עיניהם ועשו עצמם כלא רואים...
יזכור עם ישראל את בניו הקדושים והטהורים שנחנקו ונשרפו, שנבקעו ונקרעו, ודור לדור יגיד את אשר עשו לנו עם נבל ונתעב, עם הגרמנים הנאצים."

מעטים יודעים כי את הנוסח של מגילת היסוד כתב לא אחר מאשר הסופר חיים הזז.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Bookstore אצלכם בבית
ספרים חדשים שאינם נמכרים בארץ וניתן להשיג רק אצלנו

 

 

 

סיפורו הלא ידוע של בהיץ' ארקין, שהיה שגריר טורקיה בצרפת הכבושה בשנות מלחמת העולם השנייה, והציל יהודים רבים

120 ש"ח

קטלוג תערוכה שהתקיימה בגרמניה ומציגה לראשונה את ציוריה של המאיירת לאה גרונדיג ממחנה עתלית, 1941

70 ש"ח

הספר מציג את התפקידים שמילאה טורקיה בהצלת יהודים לפני, במהלך ולאחר מלחמת העולם השניה


120 ש"ח


 

Book Shelf

 

לחיצה על חזית הספרים תעביר אתכם אל פרטיהם המלאים.
את שאר הספרים בחנות ניתן לראות כאן

החנות פתוחה 24 שעות, חניה בשפע, צוות עובדים אדיב ומיומן. 
מעדיפים להזמין את הספרים טלפונית? כתבו לנוהידעת

[כמה עובדות טריוויה על חיים הזז מתוך הספרים]

 
 
 
 
 
 

הידעת כי 
על שני פרסומיו הראשונים בחר חיים הזז לחתום בשם בדוי. בשנת 1918 נדפסה בה-"השלוח", בעריכת יוסף קלוזנר, רשימתו הראשונה "כבוא השמש", בה תיאר את מבוכת היאוש של הדור הצעיר. מקץ שנה נדפס ב"השלוח" שירו "על המשמר", שהוקדש למשורר שאול טשרניחובסקי , גם על שיר זה חתם בשם ח. צבי.

הידעת כי
בשנת 1928 היה הזז אורחו של המוציא לאור שטיבל בברלין. הוא ראה את התגברות הנאציזם וחזה את הפורענות שעתידה לבוא. אז עלה בדעתו המחזה 'בקץ הימים'.

הידעת כי
מריסה זעלעזניאק, היא אם בנו היחיד של חיים הזז, ושמו זוזיק שנהרג במלחמת השחרור. מריסה ידועה יותר בשמה העברי, המשוררת יוכבד בת מרים.

הידעת כי
בשנת 1930 נשמע המשפט הבא על סיפון האוניה 'ירושלים' בדרכה  מחיפה לאירופה: "אכן גדולות רבות הוא מבטיח, סופר עברי גדול, עברי במכני השפה, בהכרת העם, באהבת העם ובביטוי נמרץ ומקורי." הדובר - חיים נחמן ביאליק, הסופר עליו הוא מדבר - חיים הזז.

הידעת כי
באנציקלופדיה לתולדות חלוצי הישוב ובוניו של דוד תדהר נכתב בטעות כי בנו של הזז זוזיק היה בין ל"ה החיילים שנפלו כאשר באו להושיט עזרה לישובי גוש עציון. הטעות נובעת כנראה  מכך שטוביה קושניר בעלה הראשון של אביבה, אשתו של חיים הזז היה בין ל"ה החיילים.

הידעת כי
פרס ישראל חולק בפעם הראשונה בשנת 1953. הזוכה הראשון בפרס ישראל בספרות באותה שנה היה חיים הזז.

הידעת כי
מכל ספריו הרבים של חיים הזז  מגדולי הסופרים העברים בעת החדשה, שיצירותיו זיכו אותו בפרסים רבים, בהם פרס ישראל ופרס ביאליק, ניתן למצוא היום בחנויות הספרים החדשים ספר אחד בלבד.

הידעת כי
בשנת 1969 התפרסם בעיתוני ארץ ישראל גילוי דעת עליו היו חתומים אנשי תרבות ומחקר, אשר קראו לישב את השטחים הכבושים. בין הסופרים החתומים ניתן היה למצוא את נתן אלתרמן, יצחק שלו וחיים הזז.

 
להזמנת הספרים לחץ על חזיתםהצוואה


להזמנת הספר לחץ על חזיתו.
בחלק העליון של מעטפת הנייר ניתן
לראות הקדשה של אביבה הזז.

בספר 'פעמון ורמון' שיצא לאור בשנת 1974, נדפסו לראשונה סיפוריו האחרונים של חיים הזז שכתבם סמוך לפטירתו בשנת 1973. שנתיים קודם לכן, בשנת 1971, כתב הזז את צוואתו: "את כתבי היד שלי רובם להשמיד ואת מיעוטם לברור ברירה מדוקדקת, לקצר ולהעמידם על עיקרם האמונתי, בדבר זה אני סומך על טעמה של אשתי אביבה הזז. אם לא תרצה או לא תוכל לעסוק בהם אני מצווה שתשמידם מיד לאחר מותי, כולם עד אחד, בלי יוצא מן הכלל."
מתוך כתבי היד שהשאיר הזז, בחרה אשתו אביבה עשרים סיפורים. תשעה מהם כבר פורסמו קודם לכן בכתבי עת שונים, אחד עשר סיפורים ראו אור בפעם הראשונה בספר 'פעמון ורמון.'
את הסיפורים כתב הזז בארבע השנים האחרונות לחייו, והם הנדבך האחרון ביצירתו. את שם הספר 'פעמון ורמון' [ע"ש אחד הסיפורים באוסף] קבעה אביבה הזז, כמו גם את סדר הסיפורים.
עשרה מהסיפורים נותרו ללא שם בכתובים, וגם אותם קראה אביבה ביוזמתה.

וכמו תמיד, במקרים כאלה של הופעת יצירות בפעם הראשונה לאחר פטירתו של הסופר, נשאלת השאלה גם כאן - האם זה היה כדאי? האם כדאי היה לפרסם יצירות, או סקיצות של יצירות, שהסופר עצמו לא היה שלם עם פירסומם, ומבלי שתהיה לו אפשרות לערוך ולתקן את הצריך תיקון.

"יונתן ויעל שניהם צעירים היו וסטודנטים היו, ועדיין לא היו מיושבים." כך מתחיל אחד הסיפורים הקצרים ביותר והמוזרים שכתב הזז אי פעם. סיפורם של זוג צעירים הנפרדים בגלל מריבה. "פעם, לאחר מחלוקת קשה שהעמידו, הניחה יעל את הבית והלכה אצל אמה בתל אביב, יונתן נשאר לבדו בבית."
מספר פעמים נגע הזז ביצירותיו במיסתורין ובמיסטיקה, אולם בסיפור הקצר הזה הוא מנסה - בפעם הראשונה - לשבור את גבולות הזמן וההיגיון. יונתן יושב לבדו על המרפסת הפונה לנוף עוצר הנשימה של הרי מואב. "היו עיניו מעולפות, פניו חיוורות ושפתיו חשוקות זובזו, מתוחות כחוט. ראשי אצבעותיו קפאו והעיקו לו, גופו פרש ממנו ונתמעט והלך, גוע גויעות-גויעות, כלה עד טפח, עד זרת, עד טיפה, ונבלע מן העולם. לא נשתייר ממנו אלא הכרה רחוקה מהבהבת..."
מטמורפוזה מתחוללת ביונתן, יותר אינו בן אנוש, אלא "ענק, יפה תואר, מנוטל מעל כל הבריות, שליט בעולמו. לא שמו יונתן - לה גראן שמו." יונתן יוצא מן הזמן של העולם הזה ומהלך זמן היסטורי רב. הוא הרואה עצמו כאדון העולם פוגש על שפת אגם דמות מכוערת. בזעמו הוא שולף אקדח ויורה בה...
"בצעקה של אימה נפל יונתן לארץ. דמו שתת וירד ונעשה שלולית מושכת.""הספרים המומלצים"
חנות הספרים  שלנו

באתר האינטרנט 'חנות הספרים של איתמר' מסתתרת חנות פעילה במיוחד, בה מבקרים אלפי אנשים במשך החודש. חלק מהאנשים מחפשים ספר מסויים, ולשם כך הם נעזרים במנוע החיפוש המשוכלל שלנו ומגישים בקשה לאיתור הספר, חלק קוראים להנאתם את שנכתב בפורום 'מועדון הקוראים', או סיפורים חדשים במדור 'מיומנו של מאתר ספרים'.
מאות אנשים עוברים כל יום על מדור 'ספרים מומלצים'. דמיינו לעצמכם שולחנות תצוגה עצומים, וחלונות ראווה גדולים, בהם מוצגים לראווה מיטב הספרים שהגיעו אלינו.
במדור 'ספרים מומלצים' תוכלו לראות את עטיפות הספרים, תיאור של תוכנם ועוד פרטים ביבליוגרפיים. ליד כל ספר מצוין מחירו ומצבו. הספרים במדור 'ספרים מומלצים' הם תמיד במצב טוב מאוד, אלא אם כן נכתב אחרת. מרוב הספרים יש לנו עותק אחד בלבד, ואנו ממליצים להזמין את הספר בו אתם חפצים מייד.

הנה דוגמא לספרים חדשים במדור ספרים מומלצים:

       

למעבר למדור 'ספרים מומלצים' לחצו על אחד הספרים,
או כנסו לאתר ['איתמר' בגוגל].מי יגיע לגמר המונדיאל?
11 בני קוצץ [אם הם היו משתתפים...]


מכירים מישהו המכור למונדיאל?
רוצים לתת לו מתנה 'מדליקה'?
לחצו על חזית הספר.

איך שהזמן רץ...
בדיוק היום לפני ארבע שנים,
היינו טרודים עד מעל לראש בהדפסתו של הספר -
אחד עשר האלופים
לכבוד מונדיאל 2006
המטרה הייתה להספיק להוציא את הספר לאור
לקראת שריקת הפתיחה של המשחקים,
ותאמינו לנו זאת לא הייתה משימה קלה...

אם עדיין לא קראתם את המירוץ המטורף שלנו
לחצו כאן!דעתכם חשובה לנו

לקראת חודש ספטמבר 2010, צפוי להתפרסם דף מידע מס. 100.
מה דעתכם?
האם הדבר דורש אירוע מיוחד?
האם אתם סבורים שעלינו להכין דף חגיגי?
באיזה נושא?

כתבו לנו לכאן

     
 דף מידע מס. 1  דף מידע מס. 7  דף מידע מס. 14
     
 דף מידע מס. 16 דף מידע מס. 17  דף מס. 20
     
 דף מידע מס. 22 דף מידע מס. 32    דף מידע מס. 39
     
     
  טיפ!   
     
לכל המתקשרים אלינו בחיפושים אחרי דפי המידע הקודמים -
רשמו לפניכם את הכתובת הבאה:

http://www.itamar-books.co.il/?mode=nl&n=1

זאת היא הכתובת של דף המידע הראשון. אם תשנו את הספרה בסוף הכתובת תוכלו להגיע כך לכל אחד מ-93 דפי המידע הקודמים.שבוע הספר 2010
מחפשים רעיון להרצאה?

בהרצאה 'מיומנו של מאתר ספרים'
מספר איתמר על כמה מהבקשות
המוזרות והמשעשעות שהגיעו אליו.
ניתן להזמין את איתמר להרצאות -
קיבוצים, חוגי בית, חברות היי-טק ועוד.
התקשרו לטלפון 04-6399749!

מיכל כתבה לי:
"איתמר, רציתי להודות לך על ההרצאה המרתקת שנתת בביתי. 
הרעיון הראשוני, הגשמת החלום להיות מאתר ספרים,
ובעיקר הרפתקאותיך במרדף העולמי אחרי הספר 'הקרן הירוקה',
השאירו אותנו פעורי פה ונרגשים.
גם אחרי שהלכת, עוד שעה ארוכה, ישבו הנוכחים והעלו חוויות מסיפוריך.
תודה, תודה תודה..."

מחפשים מתנה?

הנה רעיון למתנה 'מדליקה'!

אנו מציעים לכם לשלוח ספר כשי שלא יישכח!

כל שאתם צריכים לעשות, הוא לבחור מתנה מתאימה, להתקשר אלינו, ואנו נשלח את הספר לכתובת שתתנו לנו, עם ברכה מתאימה.

     
 המתנה לילד  המתנה לנער  המתנה למבוגר המתנה שאזלה...
אם יהיה לכם מזל, ישאר לכם עותק אחד...

הוצאת הספרים של איתמר הוקמה כדי לשרת צורך בקרב קוראים רבים,
לקרוא ספר אהוב מילדותם, בדיוק באותה מהדורה בה קראו אותו
לפני עשרות שנים. הוצאת הספרים שלנו תוציא את הספר לאור בדיוק
כפי שהיה אז. בדיוק כמו שאתם זוכרים אותו!
את הספרים, אותם הדפסנו מחדש, ניתן למצוא  רק
בחנות הספרים של איתמר
04-6399749

יהושע הפרוע

"הי מדוע, יהושע כה קרוע ופרוע?ציפורנים וידים לא נטל כבר שנתים". הספר "שטרובלפטר" נכתב וצוייר על ידי הרופא הגרמני היינריך הופמן כמתנה לבנו בן השלוש.

לא ניתן למצוא את המהדורה החדשה של 'יהושע הפרוע' בשום חנות אחרת. להזמנת הספר לחץ על חזיתו

 


ספרים נוספים במצב חדש המצויים ברשותנו

   
להזמנת ספר לחץ על חזיתו או בטלפון 04-6399749 
חשיפה ראשונה

הביטו היטב בתמונות.
לא ראיתם כמותם מעולם.
בפעם הראשונה אנו חושפים בפניכם את
מדפי הספרים של חנות הספרים הבינלאומית שלנו.
הנה כמה מהספרים המוצגים כרגע על מדפי החנות:

 

 

 

 

 מתוך מדף ספרי ההקדשות
ספרו של אבא אבן "דבר אל העמים" במקור האנגלי ובחתימתו

 מתוך מדף ספרי המשפט
מבחר מתוך ספריו של השופט שניאור חשין: שחוק ודמע בבית הדין ודמויות מבית המשפט

 מתוך מדף ספרי השואה
מאמרים ומסמכים הבאים לענות על השאלה מדוע בנות הברית לא הפציצו את אושוויץ או את מסילות הרכבת המובילות למחנה. הספר לא תורגם לעברית

 מתוך מדף ספרי ההיסטוריה
סיפורם העלום של מתנדבים אמריקאים שהובילו לארץ יותר מ-32,000 מעפילים. הספר תורגם לעברית (הצי הסודי של היהודים) ואזל.
מחיר כל ספר: 55 ש"ח + משלוח

למעבר לפרטי הספרים לחצו על חזית הספרים,
אם הספר שרציתם כבר לא שם, או אם אתם מעדיפים לבצע את ההזמנה טלפונית - כתבו לנו 

את שאר הספרים בחנות תוכלו לראות באתר שלנו באינטרנט בכתובת http://www.promised-book.com/?m=1, בכל עת שתרצו. לנוחיותכם גם אפשרות לחיפוש ספרים על פי נושאים או מילות מפתח. החנות פתוחה 24 שעות ביום, כל השבוע. תוכלו לקרוא על ספרים חדשים שאנו מכניסים לחנות, תוכלו לראות את עטיפותיהם, את תוכנם ואת מחירם.
בואו אתנו לטיול קצר בין מדפי הספרים.
זיהיתם ספר בו אתם מעוניינים? כתבו לנו

רוצים לראות את פרטי הספרים המופיעים בתמונות ואת מחיריהם?
למעבר לחנות לחצו כאן, או היכנסו לאתר שלנו באינטרנט, ולחצו על הכפתור המתאים. החנות מתעדכנת בספרים חדשים מדי יום.
 נהנים מדפי המידע?

ספרו לנו ולכל העולם...
ב-'קיר' שלנו בפייסבוק!

לחצו על הסמל, או חפשו 'איתמר לוי' בעברית.
אתם כבר תזהו לבד את האיתמר לוי הנכון...
נשמח לצרף אתכם ל-1009 החברים שכבר יש לנו!


להזמנת הספר לחץ על חזיתו

איתמר: האם ניתן לשלב בין כדורגל לספרים? תארו לעצמכם - מנחה באולפן המונדיאל, מציג למצלמה ספר, ומנהל דיון עם האורחים לצידו על הספר ועל תוכנו. תיאור דמיוני? מצב בלתי אפשרי? לפני 4 שנים, באולפן המונדיאל של ערוץ הספורט לקראת משחקה של נבחרת צ'כיה, הציג מודי בראון את הספר הישן '11 האלופים' אותו הדפסתי מחדש במיוחד לאליפות העולם, וני...הל דיון על הספר המדליק מ-1942, המספר על אב צ'כי ההופך את 11 ילדיו, בני קוצץ, לאלופי העולם בכדורגל...
יונית: איתמר, איפה ניתן להשיג את "11 האלופים"?
איתמר: לא בסטימצקי...
ענת: אני זוכרת אבי סיפר לנו בילדותנו ושילב כדורגל וספרים.
מו: בני בנקוצ'ק האגדיים... איזה כייף שיש לי את הספר...
אוהד:  הרגע בראיון רדיופוני, מודי בר- און (בהתייחסו למשחק בין ברזיל לצפון קוריאה) אמר: תארו לכם שצפון קוריאה ינצחו, זה כמו 11 בני קוצץ...


 

זה מה שקורה אצלנו בפייסבוק כמעט כל בוקר...מה בדף המידע הבא?

 

    

רוצים לנחש?
כתבו לנו לכאן!הערה חשובה
כל הציטוטים והצילומים המופיעים באתר זה באים למידע ולימוד בלבד.
אין הם מיועדים לשימוש מסחרי, וחלקם עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים.
אם מצאתם באתר זה קטע מילולי או צילום שהצגתו באתר זה עלולה להיחשב כהפרת זכות יוצרים -
אנא הודיעו לנו כדי שנוכל להסירם מיידית מהאתר.


חנות הספרים של איתמר

חיפה - נתן קייזרמן 4 טלפון: 04-6399749

http://www.itamar-books.co.il

צרו קשר
Itamar's Bookstore


http://www.itamar-books.com

Contact usלהסרה מרשימת הדיוור לחצו כאן